Probleem heeft me geteisterd, zegt minister Van Agt CABALLERO Aparte wet voor 't waddengebied van goeden huize anders dan andere filters 25/1.75 UiV onze Haagse redactie Xommentaar Aanvaardbaar kabinetsbesluit Bejaarde man (74) beroofd: politie rekent verdachte in Het besluit over de drie Ons land bleef met sociale uitgaven bovenaan in EEG Staking bij Billiton in Suriname Zaanse loodgieters ongerust over werk Regering moet natuurgebied beschermen _t jtOUW/KWARTET MAANDAG 6 MAART 1972 Vuile handen durven maken IIIWEM.AM) (ADVERTENTIE) EN HAAG 'De zaak-Breda heeft duidelijjc de menselijke onmacht aangetoond, ook aan de van het kabinet. We komen altijd met vuile handen uit dit vraagstuk tevoorschijn, maar we >art oeten durven vuile handen te maken'. Dit zei minister Van Agt zaterdag, nadat op een persconfe- di [tie het kabinetsbesluit over de drie van Breda bekend was gemaakt. minister, die op de persconfefen- een zeer ontspannen indruk maak- benadrukte het met de kabinetsbe- issing eens te zijn en dit besluit et als een compromis te beschou- 'Ik heb in de kamer gezegd dat beëin diging van de gevangenhouding van de drie als een dwingende eis van onze rechtsstaat op ons afkomt omdat voortzetting van deze straf geen erkend doel meer dient Maar ook ik dai ispe afelials te verwachten was, heeft het binet-Biesheuvel zijn aanvankelijk ndpunt inzake de 'Bredase drie' we niet volledig prijsgegeven, maar rais 'h vrij drastisch aangepast aan de i, ziftige negatieve reacties die het kabi- ?ti t zelf, zonder het te beseffen, had 8elokt door zii11 oorspronkelijk voor dei men bekend te maken. iw< it aanvankelijke standpunt spoe- d je, gelijktijdige vrijlating van het "jy etal was gebaseerd op de juridi- iw#e overweging, dat met voortzetting ui de gevangenisstraffen geen enkel PP' onze strafrechtspleging erkend doel tQier werd gediend. Deze opvatting is nj°k in deze kolom verdedigd en wordt ar nog steeds, zij het niet als laatste eef ord, gehandhaafd. Verdere bestraf- g is, uit rechtskundig oogpunt, zin- ieiJ>s geworden en komt ten aanzien ofi het afgetakelde drietal neer op een kstyrteling die een rechtsstaat als de zich niet zou mogen permitteren, laatste weken is echter het sterke "moeden gerezen, dat het vasthouden d 1 de drie in een ander dan juridisch zicht, en met het oog op het welzijn aa een andere, veel grotere groep dan drie, wel degelijk zin zou kunnen Daarmee doelen we niet pp feit, dat vrijlating in strijd zou zijn it wat velen wen senAls dat de orslag zou geven, zou onze rcchts- iging afzakken tot het peil van een Iksgericht en zoiets behoort Neder- zichzelf te besparen. Maar vrijla- looïg zou óók betekenen, dat vele oor- [sslachtoffers extra leed in diver- ivei gevallen, volgens deskundigen, van SS* ernstige aard zou worden igebracht. Dit tegenargument is niet een door de Tweede Kamer, maar ook door het kabinet zwaar genoeg 7.2 [ronden om de gedachte van een l^jlijktijdige gratiëring van de drie te 'd tarmee heeft het kabinet erkend, dat 1 t zich vergist heeft in zijn oorspron- Wi lijke beoordeling van de gevolgen int n spoedige collectieve gratie. Het cht om de regering daarvan een verwijt te maken, komt intussen alleen an D diegenen toe, die zowel de omvang de heftigheid en de aard van de acties van de afgelopen weken had- d voorzien en dat zijn er niet tjee'- Maar omdat in de politiek het kennen van zelfs de meest voor de nd liggende vergissing enige moed "omreist, mogen de heren Biesheuvel en an Agt er toch wel om worden prezen, dat ze zaterdagavond hun oordelingsfout openlijk hebben toe- geven. regeling waarmee het kabinet nu eg ior de dag is gekomen, handhaaft lor elk van do drie in Breda de ogelijkheid van individuele gratiëring. at is niet in strijd met de recente tspraak van de Tweede Kamer, die immers slechts op aandrong, dat de '^gering zou afzien van haar per brief 5 ngemelde plan: snelle, gelijktijdige atiëring. Overeenkomstig de wens de Kamer heeft de minister van sistitie tevens te kennen gegeven, dat j, bij de beoordeling van de individu ele gratieverzoeken (die nog steeds op tfel liggen) veel gewicht zal toekennen i.ftn de vraag, wat inwilliging van zo'n irzoek betekent voor de in de oorlog •3 troffenen die vrijlating moeilijk kun- En verwerken. Het is denkbaar, dat de "linister, om zich daarvan een be ouwbaar beeld te vormen, grondiger ui [formatie behoeft dan in de discussies m de laatste weken is geboden. Wie >°eze opvatting deelt, zal er geen be ar oefte aan hebben, zich bij voorbaat it te spreken tegen de aangekondigde beraadslagingen met een groep van Bskundigen (al vragen we ons, met rof. De Gaay Fortman sr., wel af, aarom naast mensen die het vertrou- ren hebben van de vervolgden, ook vertegenwoordigers van de illegali- elt in deze groep moeten worden Pgenomen). De groep zou trouwens aar bestaansrecht al bewezen hebben, wanneer ze erin zou slagen, een kader te scheppen, waarbinnen een vruchtba re gedachtenwisseling mogelijk is tus sen de minister van justitie en diegenen onder de ex-vervolgden die zich het scherpst tegen de ideeën van de heer Van Agt verzetten. In de Brandpunt-discussie van zaterdag avond is er kritiek op geoefend, dat de regering anderzijds ook de lichame lijke en geestelijke gesteldheid van de drie nog eenS wil laten onderzoeken. Die kritiek lijkt ons niet gerechtvaar digd. Wanneer de regering afziet van gelijktijdige gratiëring, maar de moge lijkheid van individuele gratieverlening handhaaft en dus in haar oordeel over het verdere lot van de drie tot een nadere verfijning moet komen, ligt het voor de hand, dat ze opnieuw nauw keurig nagaat, wie van de drie, op grond van zijn psychische en/of licha melijke toestand, het minst in aanmer king komt voor voortzetting van de gevangenisstraf. Bij een verantwoorde afweging van wat de minister van justitie in de komende tijd te doen staat, kan dit element niet worden gemist Natuurlijk kleeft aan de regeling dio het kabinet nu bekend heeft gemaakt, hoe aanvaardbaar de onderdelen ervan ook mogen zijn, het nadeel, dat ze geert rust brengt voor degenen die ook discussies over deze affaire moeilijk kunnen verdragen. Maar het kabinet daarop aan te vallen, lijkt ons alleen geoorloofd voor wie een bevredigender alternatief weet, dat dan bovendien nog moet voldoen aan de voorwaarde, dat het geen (in deze kwestie absurde en uitzichtloze) kabinetscrisis zou ver oorzaken. De heer Den Uyl heeft zaterdagavond gesuggereerd, dat er althans meer kans op rust zou zijn geweest, als het kabinet de nog hangende gratieverzoe ken had afgewezen. Daarover valt te discussiëren, al kan de stelling van de heer Den Uyl op het eerste gezicht geen sterke indruk maken, als men bedenkt, dat elk van de drie terstond een nieuw verzoek om gratie had kun nen indienen. De leider van de PvdA-fractie ging met zijn kritiek op het kabinetsbesluit echter wat te ver, toen hij beweerde, dat het kabinet, door de verzoeken nti niet af te wijzen, de in de Kamer aangenomen motie-Voogd ton dele naast zich neer had gelegd. Deze motie vroeg van de regering, de drie niet onverwijld in vrijheid te stellen en dat is wat anders dan een verzoek om elk van de voorliggende aanvragen om gratie onverwijld te verwerpen. Men zou denken, dat, als de fractieleider van de PvdA dat laatste had willen bepleiten, hij vorige week mogelijkhe den te over heeft gehad om voor een andere formulering van de motie te ijveren. Door hierover achteraf te beginnen, wekte hij de indruk, zijn eigen roep om zelfbeheersing in deze delicate zaak niet ten volle au sérieux te nemen. Daaraan maakte zich trouwens ook de heer Van Mierlo schuldig, toen hij zonder een schijn van bewijs begon tc speculeren over een vooraf geprogram meerde reeks van indivuduele vrijlatin gen die in feite zou neerkomen op een collectieve-gratieverlening-in-fasen. Maar misschien is het niet redelijk, de leiders van de oppositie daarover al te hard te vallen, omdat het voor hen nu eenmaal moeilijker is dan voor hun tegenstanders in het parlement, zich vérgaand te matigen in hun reacties op een kabinetsbeslissing. In elk geval mag aangenomen worden, dat ook de heren Den Uyl en Van Mierlo nog meer dan genoeg gelegenheid zullen krijgen om alsnog op niet mis te verstane wijze aan te tonen, hoezeer het hun ernst is met hun streven naar zelfbeheersing, dat op zichzelf door iedere verstandige Nederlander, van welke politieke kleur ook, zal worden toegejuicht. heb geworsteld met de vraag of het resultaat van deze stride toepassing van het recht, toch niet onuitvoerbaar zou zijn om daarbuiten gelegen gron den. Dit probleem heeft mij geteis terd". aldus minister Van Agt Op de vraag waarom hij niet in een eerder stadium een doorslaggevende betekenis aan de gevoelens van de slachtoffers heeft gehecht antwoordde hij: 'Weinigen zullen in alle eerlijk heid kunnen zeggen dat zij wisten in welke felheid en intensiteit deze emo ties naar buiten zouden komen. Dat was voor velen, ook voor mij nieuwe informatie. Daarbij kwam nog dat de kamer uiteindelijk in meerderheid ook een uitspraak deed waarin de gevoelens van de slachtoffers als doorslaggevend werden beschouwd', aldus de minister. Het onderzoek naar de geestelijke en lichamelijke gesteldheid van ieder van de drie zal, aldus de miiniister, zeer zorgvuldig, eventueel in een inrich ting die daarvoor beter geschikt is, moeten geschieden. 'Ieder gratiever zoek zal op hoogst persoonlijke fa cetten worden onderzocht, wij weten helemaal nog niet of deze verzoeken tot vrijlating zullen leiden. Minister Van Agt kon niet zeggen wanneer de definitieve beslissing valt te verwachten. "Wij zullen ook tijd voor bezinning nodig hebben' verklaar de hij. Mr. Van Agt meende dat het effect van de nu genomen kabinetsbeslissing onmogelijk te voorspellen was. 'De diepste grief van de slachtoffers was misschien wel het gevoel vergeten te zijn. De Kamer en de regering hebben nu duidelijk gemaakt dat dit niet waar is, dat er grote bekommernis om hen bestaat of in ieder geval nu is opgewekt.' Met de instelling van een groep des kundigen is een zeer bijzonder ele ment in de gratieprocedure inge voegd. 'Daaruit kan toch blijken hoe ernstig de regering de problemen van de slachtoffers neemt. De heer Van Agt noemde het jammerlijk dat de afgelopen weken vormen van anti semitisme de kop weer hebben opge- stokeix Hij betreurde het voorts dat zijn betoog over de fundamentele rechtsbeginselen bij velen als kil is overgekomen. Tragisch is naar mijn mening te constateren hoe mensen die het hart op de juiste plaats dragen elkaar kunnen misverstaan', aldus de minister. STADSKANAAL De Groningse po litie heeft zaterdagavond laat in een café in Stadskanaal de 24-jarige J. B. uit deze plaats aangehouden op ver denking vrijdagnacht de 74-jarige Rik- kert Monnik te hebben neergeslagen en beroofd van ruim 1300 gulden. De bejaarde Groninger had na café bezoek in Stadskanaal van hem een lift naar huis aangeboden gekregen. Onderweg hadden zij samen nog en kele borreltjes gedronken. Na het laatste drankje sloeg B. zijn lifter neer en beroofde hem van zijn porte feuille. De man liep daarbij een ge broken neus, een hersenschudding en een blauw oog op en moest in het ziekenhuis worden opgenomen. Aanvankelijk had de politie weinig aanknopingspunten omdat het slacht offer zich weinig meer herinnerde en omwonenden, die hem hadden gevon den, slechts een auto met gedoofde lichten de straat hadden zien uitrijden. Pas na. onderzoek in verscheidene ca- fé's kwam de politie achter de identi teit van de overvaller. Bij zijn arresta tie verklaarde deze in ernstige geld nood te zijn doordat hij werkloos is. FILTER Ed. Laurens Continental Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het na het kabinetsberaad over de 'drie van Breda' verstrekt communi qué luidt als volgt: 1. De regering heeft besloten, gelet op het debat in de Twee de Kamer op 29 februari jl. af te zien van haar aanvankelijk voornemen de drie te Breda nog gedetineerde Duitse oor logsmisdadigers thans gelijktij dig in vrijheid te stellen. 2. De regering handhaaft haar standpunt dat verdere voortzet ting van de vrijheidstraffen geen in onze strafrechtspleging erkend doel meer kan dienen. De regering aanvaardt tevens de in de Kamer aangevoerde argu menten dat in deze bijzondere gevallen naast juridische de so ciaal-psychologische factoren sterker in het oordeel dienen te worden betrokken. 3. Dit laat het recht van de Kroon tot individuele gratiever lening uiteraard onverlet. Met het oog daarop zal de regering, in aanvulling op de adviezen van de daarvoor aangewezen rechtelijke colleges, een nader onderzoek doen instellen naar de lichamelijke en geestelijke toestand van elk der drie gede tineerden. Ook zal de regering voor elk der drie gevallen met het oog op de in de Kamer aangevoerde argumenten zich laten voorlichten door een groep van deskundigen die na rijp beraad haar oordeel zal ge ven. In deze groep zullen ook personen worden opgenomen die geacht kunnen worden ver trouwen te genieten in kringen van de illegaliteit en van de vervolgden. 4. Alle bovengenoemde factoren zullen in aanmerking worden genomen bij de toepassing van het gratiebeleid ten aanzien van elk der tlrio gedetineerden. Minister-president Biesheuvel licht de kabinetsbeslissing toe. Naast hem minister Van Agt. Van een verslaggever DEN HAAG Ons land staat met sociale uitgaven in de Europese Eco nomische Gemeenschap bovenaan. Dit blijkt uit een overzicht van het Bu reau voor de Statistiek van de Euro pese Gemeenschappen. Nederland, dat in 1969 de eerste plaats bereikte (in 1962 stonden wij wat sociale uitgaven betreft nog op de laatste plaats in de gemeenschappelij ke markt), heeft zich in 1970 als eerste gehandhaafd. In de andere vijf landen van de EEG zijn in de jaren 1969 en 1970 de sociale uitgaven ten opzichte van het bruto nationaal pro- dukt hetzij gelijk gebleven, hetzij iets verminderd. In 1970 is de Bondsrepubliek Frank rijk voorbijgestreefd wat betreft de uitgaven per inwoner, hoewel Frank rijk hierin steeds aan de leiding heeft gestaan. Voorts blijkt dat de toelagen van de staat en de lagere overheden overal, behalve in Italië, proportioneel dalen en dat, Italië uit gezonderd, de werkgeversbijdragen in alle landen omhoog gaan. PARAMARIBO De bond van mijn werkers bij de Billiton Maatschappij in Suriname heeft de arbeiders opge roepen vandaag in staking te gaan. De onderhandelingen over een nieuwe CAO zijn vastgelopen. Pogingen van een bemiddelingsraad om beide partij en bij elkaar te brengen, hebben geen succes opgeleverd. De wericnemers eisen onder meer een loonsverhoging en inspraak. De vak bond is ontevreden over het feit 'dat bij bevorderingen in plaats van daar voor in aanmerking komende Surina- mers, Nederlanders worden aange steld. Het komt volgens de bond vaak voor dat capabele Surinamers die al jaren in het bedrijf werkzaam zijn worden gepasseerd door pas afgestu deerde ingenieurs. Een woordvoerder van de werknemers zei dat deze inge nieurs het beleid van de directie evenmin kunnen waarderen. De directeur van Billiton Suriname, ir. P. Baayens, is naar Nederland vertrokken voor overleg met de hoofddirectie van Billiton. ZAANDAM Om uiting te geven aan hun ongerustheid over de huidige economische toestand hebben een 40- tal loodgieters- en installatiebedrijven uit de gehele Zaanstreek zich tot de Kamer van Koophandel en de Zaanse gemeenteraden gewend om aandacht voor hun dreigende moeilijkheden te vragen. De bedrijven, met gezamenlijk ruim 360 personeelsleden, vrezen dat binnenkort een groot aantal werkne mers ontslagen zal moeten worden, als de opdrachten verder uitblijven. In hun brief vragen de bedrijven om werkzaamheden in hun gebied niet door andere bedrijven te laten ver richten, maar door Zaanse loodgieters. Met name de teruggang in de bouw nijverheid zou een belangrijke rol in dit geheel spelen, zo zeggen zij. AMSTERDAM De regering moet zo snel mogelijk een aparte wet voor liet waddengebied opstellen om de bescherming van dit natuurgebied afdoende te re gelen. Deze eis stelde voorzitter T. F. J. Bronker zaterdag op de algemene ver gadering van de Vereniging tot behoud van de Waddenzee. In diezelfde vergadering pleit te dr. S. L. Mansholt, vice- voorzitter van de Eruopese Commissie, voor ingrijpende maatschappelijke veranderin gen omdat er anders van een effectief natuur- en milieu be heer weinig terecht zal ko men. Het streven van de vereniging tot behoud van de Waddenzee is er opgericht van het hele waddengebied van Den Helder tot het Deense ^sbjerg, een groot beschermd natuurgebied te maken. Om het Nederland se deel veilig te stellen, is er» dringend een nieuwe bestuurs- vorm nodig. Nu hebben teveel instanties (drie provincies, negen ministeries en twintig gemeenten) zeggenschap over het Waddengebied. De vereni ging wil daarom dat de rege ring zo snel mogelijk een or gaan in het leven roept, dat rechtstreeks onder de verant woordelijkheid van de minis ter-president valt. Dit orgaan moet één samenhangend be leid voor het Waddengebied opstellen en de wet voorberei den waarmee het beheer van dit gebied geregeld wordt. Niet veilig Voorzitter Pronker 2ette uit een dat de Waddenzee nog steeds niet veilig gesteld is. Het water wordt steeds gifti ger waardoor het aantal zee honden steeds kleiner wordt. Er vinden nog steeds militaire oefeningen plaats. Er bestaan plannen voor inpoldering voor delen van de Dollard en stuk ken langs de Groninger kust. Friesland heeft het plan voor een dam nog niet laten varen. Het zoeken naar delfstoffen in het Waddengebied gaat dooi en het massa-toerisme vormt hoe langer hoe meer een be dreiging. Een ander gevaar voor het karakter van het Waddenge bied is een eventuele industri alisatie van het Noorden. De hoer Pronker waarschuwde tegen de gedachte de bevol kingsgroei op te vangen doo verplaatsing van activiteiten van het westen naai- het noor den. Hierbij gaat men teveel uit van de huidige behoefte aan materiële welvaart en houdt men er te weinig reke ning mee dat er in de toe komst veel meer een behoefte zal zijn aan een goed leefmi lieu. Spreiding van de bevol king en de werkgelegenheid is feen oplossing voor het pro- leem van de overbevolking, aldus de heer Pronker. Geen bedrijven 'Laat het noorden plus het Waddengebied in grote uitge strektheid ongerept', zei hij. Voor de mensen die niet meer in de landbouw kunnen blijven werken, kunnen nieu we arbeidsplaatsen gemaakt worden, maar er mogen geen bedrijven e.d. naar het noor den worden gebracht om mensen van elders naar dit gebied te halen. Dr. Mansholt pleitte voor een soort Europees Bestemmings plan, waarin aparte gebieden worden aangewezen voor in dustrie en bevolking, ontspan ning en de vrije natuur. Het Euro-ees beleid moet volgens hem gericht worden op het scheppen van een milieu waar in de mens kan leven in goede harmonie met zijn na tuurlijke omgeving. Dr. Mans holt schetste dat de grondstof fen uitgeput raken en dat het milieubederf onrustbarend groot is. De zaak is te redden, maar dan niet met lapmid delen. Nodig is een totale her ziening van de maatschappe lijke ordening. Kringloop Dr. Mansholt stelde voor te streven naar een kringloop- produktie, waarbij afvalstoffen zo veel mogelijk worden ge bruikt en niet geloosd. Als alle krachten worden gebun deld kan er in Europa op vrij korte termijn al heel wat be reikt worden. Binnen twee jaar zou bijvoorbeeld het ge bruik van loodvrije benzine al gemeen kunnen zijn. We moe ten nu de goede politieke keu ze doen en zoveel mogelijk druk gaan uitoefenen om het Drs. S. L. Mansholt: op korte termijn heel wat te bereiken beleid om te buigen in de richting van een effectief be heer, zei Mansholt. Hij v«r- zekerde dat er in de Europeso commissie een meerderheid te vinden is dat gericht is op behoud van een leefbare wereld. De Vereniging tot Behoud van de Waddenzee beloonde zijn toespraak met eer telegram naar de Nederlandse regering waarin gevraagd wordt de Eu ropese commissie krachtig te steunen zo'n beleid te creëren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 5