GPV laat weinig ruimte voor samengaan NEV \n I 999 I Bitter muziekdrankje met Haydnsnoepje toe fnlT ■p d Interkerkelijk liedboek heeft ernstige vertraging* Weinig jonge priesters bij ambtsaanvaarding mgr. Gijsen in Roermond Geref. jeugdwerk blijft zich stellen achter 'Jongeren voor Vietnam' Fotojournalist in Rio verongelukt Trouw K wart et Caterina Valente gehuwd WIJ ontvingen Boekenetalage uw probleem ook het onze In 1971 minder uittredingen uit Duitse kerk vandaag Beroepiugs» werk TROUW/KWARTET MAANDAG 6 MAART 1972 KI\MK1!IK 1— Kiesverenigingen zeer kritisch an onze parlementsredaktie UTRECHT Een verdeelde algemene vergadering van het GPV heeft zaterdag in Utrecht weinig ruimte gelaten voor de samenwerking met het NEV (Nationaal 'Evangelisch Verband). Uitgesproken is dat, gezien de bezorgdheid van velen over het handhaven van-de zelfstandigheid en de eigen iden titeit, de kandidatenlijsten van liet GPV en het NEV niet in elkaar mogen worden geschoven. Deze beslissing betekent, dat geen NEV'ers op de kandidatenlijst van bet GPV kunnen worden geplaatst. Het NEV zal nu met een eigen lijst uil moeten komen. Ook sprak de algemene vergadering uit. dat wanneer een wijziging van de kieswet dit mogelijk maakt het ver hinden van de lijsten van GPV en NEV nader zal worden bestudeerd. Deze minimale uitspraak ging even wel nog vele afgevaardigden te ver. Niet minder dan 70 van de 170 verte genwoordigde kiesverenigingen bleken tegen te zijn. Waarschuwing Dat liefst 83 kiesverenigingen het door het bestuur ernstig ontraden al ternatieve voorstel van de kiesvereni ging uit Helpman steunden, was een duidelijke waarschuwing, dat de ach terban van het GPV zeer gereserveerd staat tegenover de samenwerking. Het voorstel werd met slechts een krappe meerderheid van vier stemmen ver worpen. Maar eerst had het bestuur beloofd dat er een wat genoemd werd 'be perkt congres' zou worden gehouden voor het opstellen van regels voor de samenwerking. De kiesverenigingen kunnen zich hierover dan weer uit spreken en de zaak volgend jaar op nieuw aanhangig maken. Het probleem van de kiesverenigingen was, dat men de eigen identiteit wilde handhaven en onvoldoende zekerheid had over de identiteit van het NEV. Hoe groot is eigenlijk onze bondge noot?, vroeg de afgevaardigde uit Al melo. Niemand, die het weet. klaagde hij. De afgevaardigde uit Dronten had een antwoord. Hij sprak uit ervaring over het NEV en zijn verslag viel negatief uit voor de bondgenoot. In het voorstel van Helpman werd om een algemeen congres gevraagd. Ver der moest er een samenwerkingssta- tuut worden opgesteld om een deug delijke basis onder de samenwerking te leggen. Het program van richtlij nen, waarmee GPV en NEV nu wer ken, werd onvoldoende geacht. Verder stelde Helpman voor, dat het GPV eenzijdig de samenwerking met het NEV zou kunnen opzeggen. Tegenover dit alternatieve voorstel RIO DE JANEIRO (AP) De Nederlandse fotojournalist Maurice Hogenboom is vrijdag in Rio de Ja neiro, toen hij op een 30 meter hoge rots foto's nam, naar beneden geval len en om het leven gekomen. Hij maakte een val van dertig meter. De 31 jaar oude Hogenboom was in februari op uitnodiging van de Neder landse ambassade naar Rio gekomen om foto's te maken van het carnaval. Erna Sack overleden WIESBADEN (AFP) De bekende Duitse operazangeres Erna Sack is op 74-jarige leeftijd in Wiesbaden over leden. De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van N.V. De Christelijke Pers Dagelijks bestuur.- B. Bol, Den Hoag; dr. E. Bleumink, Paters- wolde; mr. G. C. van Oom, Nootdorp; W. A. Fibbe, Rotter dam,- J. lanser. Utrecht; drs. J. W. de Pous, Den Hoog; J. Smol- lenbroek, Wossenoor Overige leden von het algemeen bestuur: K. Abmo, Amsterdam; H. A. de Boer, IJmuiden; Th. Brouwer, Assen; mr. dr. J. Don- ner, Den Haag,- J. von Eibergen, Schoenbergen; mr. K. von Houten, Wageningen- ds. O. T. Hylkemo, Bilthoven; Joc. Huijsen, Delft; mevrouw M. C. E. Klooster- mon-Fortgens, Voonchoten; me vrouw J. G. Krooyeveld-Wouters, Heerhugowoord; prof. dr. G. N. Lommens, Noorden; ds. F. H. landsman, Den Hoog; H. de Mooij, Rijnsburg; prof. dr. G. C. von Niftrik, Amsterdam; H. Otte- vonger. Buitenpost; mr, dr. J. Oiingo, lunteren; dr. A. Veermon, Riiswijk IZ-H); H. H. Wemmers, Den Hoog; dn. R. Zijlstro, Ooster- lond |Zld). Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer Hoofdredactie: J.de Berg (waarnemend) Hoofdkantoor N.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280, Amsterdam. Postbus 859. Telefoon 020 - 22 03 83. Postgiro 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69.73.60.768). Gem.giro X 500. was er wel een meerderheid voor de formulering van het bestuur, dat er met het NEV alleen een politieke (burgerlijke) samenwerking mogelijk is er geen samenwerking in geloofsge meenschap, maar tegen deze principië le uitspraak (waaraan de ontwikkelde leer der 'twee regimenten' ten grond slag ligt) waren nog 50 kiesverenigin gen. Met de stelling, dat de politieke samenwerking behoort tot de bevoegd heid van de verbondsraden en dat aan de algemene vergadering verantwoor ding moet worden afgelegd waren 61 kiesverenigingen het niet eens. Het voorstel van ds. Zemel geen enkele beslissing te nemen en een studiecom missie in te stellen, verklaarde het bestuur buiten de orde. Het was al leen mogelijk tijdens de vergadering amendementen en moties in te die nen. De bejaarde heer Van Spronsen (de schrijver Rudolf van Reest) sprak een vermanend woord. Hij zag duide lijk verband met de problematiek in de jaren dertig en in de periode vlak na de vrijmaking, toen het GPV ont stond. Geen toespraak De discussie over do NEV-ers, die zich zelf tot nu toe de bescheiden rol hebben toegedacht van houthakkers en waterputters voor de partij van Jongeling, had zoveel tijd in beslag genomen, dat er geen tijd meer was voor de rede, die de heer Jongeling voor de ongeveer duizend aanwezigen zou uitspreken. Dr. A. J. Verbrugh zag zich met 92 van de 172 stemmen herkozen als secretaris van het GPV. Een voorstel om de functies van secretaris van het GPV en lid van de Tweede Kamer onverenigbaar te verklaren haalde het niet. Dr. Verbrugh had gedreigd bij aannneming van het voorstel zijn ka merlidmaatschap op te geven. door R. N. Degens DEN HAAG Voor het laatste concert in de keuzeserie van het Residentie Orkest met programma's die zowel oud als (veel) nieuw bevatten, was het Concertgebouworkest als gast uitgenodigd. Zater dagavond speelde het in de Prins Willem Alexanderzaal van het Congresgebouw in Den Haag. En waarschijnlijk vanwege de faam van het hoofdstedelijk orkest, zat de zaal voller dan ooit bij een programma dat voor driekwart uit eigentijdse muziek bestond. Die ene kwart voor velen een pleister op de wonde hen aan hun oude muziekzekerheden toegebracht was de Abschiedssymfonie van Jo seph Haydn, die erg toepasselijk aan het slot van het programma werd gespeeld. Wat daar allemaal aan voorafging heeft een groot deel van het publiek waarschijnlijk moedig geslikt als een bitter drankje dat toch wel ergens goed voor is, en waarop tenslotte het Haydnsnoepje volgde. Nij hoef je je weinig aant e trekken van een zin als deze. die in het programma uit Xena- kis' partituur van 'Akrata' werd geci teerd: 'Dit werk heeft een extratempo- rele structuur gebaseerd op de theorie van groepstranformaties. Zeeftheorie Er is gebruik gemaakt van de zeefthe orie. die de congruentie modulo z gebruikt en die het resultaat is van een axiomatisering van de universele structuur van de muziek. Er is ge bruik gemaakt van complexe imagi naire getallen.' Tenslotte kun je Bachs Matthaeus Passion ook kabba listisch verklaren en er zelfs een kruisvormige structuur in ontdekken (H. Brandts Buys), maar het blijft een graag gehoord werkje. Met Xena- kis is het een ander geval; zijn mathe matische instelling (hij is ook archi tect) brengt hem tot het construeren van muziek die alleen op papier inte ressant is. Ook deze 'Akrata' voor zestien blaasinstrumenten is statisch, dor en droog, en gelijk èl zijn muziek als een huis waarbij met de construc tie geen rekening werd gehouden dat er in gewoond moet kunnen worden. Ook Strawinsky heeft in zijn 'Move ments for piano and orchestra' uit Kwestie met Buma DEN HAAG Het moderamen van de hervormde synode hee meegedeeld, dat het interkerkelijk liedboek, waar nu al weer enij jaren aan wordt gewerkt, niet op korte termijn, kan, verschijnen. I oorzaak daarvan ligt echter buiten de samenwerkende kerken i buiten hun interkerkelijke stichting, voor het kerklied! De kwes van de rechten die het Buma, het bureau voor muzié^&uteursrec opeist, blijkt namelijk nog steeds niet te kunnen wordfen gerege Mgr. dr. J. M. Gijsen tijdens zijn preek. Van een verslaggever ROERMOND Naar schatting tweeduizend rooms-katholieken heb ben zaterdag in de kathedraal van Roermond de plechtige eucharistie viering bijgewoond, waarin mgr. dr. J. M. Gijsen het bestuur van het bisdom overnam vdn zijn voorganger, mgr. P. Moors. 1959 een strenge mathematische con structie. toegepast Maar in dit. zijn eprste helemaal consequent volgens de reeksentechniek gecomponeerde werk, iS de oude muzikant Strawinsky toch niet helemaal op de achtergrond ge raakt: al zullen de meeste gewone muziekliefhebbers, toen ze Strawinsky bij diens overlijden alom als de groot ste componist van deze tijd hebben horen roemen wel in de eerste plaats de Strawinsky van Petrouchka en de Cireuspolka voor een jonge olifant hebben gedacht. En niet aan de wer ken uit zijn latere periode, waar deze Movements toe behoort. Die vreselijk knap, en zelfs bijna 'uit het hoofd' door Theo Bruins in de solopartij werd vertolkt, met een even knappe uitvoering van de orkestpartij onder Hans Vonk. Eclat Voorbeeld van een heus niet zo maar uit de mouw geschudde, en dus wel degelijk doordacht gecomponeerde, muziek die ook voor het oor een verrassend avontuur kan zijn was de ze avond 'Eclat' (1965) van Pierre Boulez. Een verrukkelijk klankstuk waarin een groep gevormd door pia no, celesta, harp. vibrafoon, klokken spel, cymbalom, buisklokken, mandoli ne en gitaar min of meer solistisch improviserend aan de gang is tegen een achtergrond van zes begeleidende blaas- en strijkinstrumenten. Een mu ziek waarvan de exact berekende con structie zich niet opdringt ten koste van de poëtische en klankzinnelijke werking. En in dat opzicht een bijna ouderwetse muziek. Die, evenals het gehele verdere programma, voortreffe lijk werd uitgevoerd door (leden van) het Concertgebouworkest onder Hans Vonk. De in Duitsland geboren zangeres Ca terina Valente (41) is zaterdag in het Britse Hackbridge in Surrey getrouwd met de Engelse jazz-pianist Roy Budd (25). Budd huurde het hele Royal Philharmonic Orchestra om een speci aal concert voor zijn bruid te spelen. Het kostte hem 14.000 gulden. 'Muziek bracht ons bij elkaar en dit concert is een soort serenade voor Caterina,' zei hij. Er was geen vertegenwoordiging van het Nederlandse episcopaat aanwezig, volgens het secretariaat van het bis dom begrijpelijk, omdat het over een zuiver diocesane aangelegenheid ging en de wijding al in Rome was ge schied. Tevoren had mgr. Moors via radio-omroep-Zuid zijn teleurstelling uitgesproken over de wijze waarop de bisschopsbenoeming tot stand geko men is en de wijze waarop de bis schopswijding geregeld werd. Hij zei onder meer: 'Het heeft mij pijn ge daan te moeten ervaren, dat men niet voldoende vertrouwen in ons bisdom bleek te hebben om de bisschopswij ding te doen plaats hebben in onze kathedraal en op de datum die, let wel, in overleg met de nuntiatuur op 4 maart was vastgesteld.' Even later zei hij er zeer tele urge- Voor en na de trouwdag door ds. R. Kaptein, 2e, geheel herziene druk. Uitg. Kok, Kampen, 175 pag.. prijs 12,50, De auteur, secretaris van fle raad voor de healerlijke zorg en ven de raad voor kérk. en gezin van de hervormde kerk. behandelt hier niet name de godsdienstige en sociale as pecten van verloving, huwelijk en ge zin. Aan het slot staan adressen van bureaus voor levens- en gezinsmoei lijkheden. Gebeden in de bijbel door prof. dr. W. H. Velema. Uitg. Kok, Kampen. 87 pag., prijs ƒ5.90. De Apeldoomse hoogleraar behandelt in dit boekje en kele gebeden die wij in de bijbel te genkomen en wil hiermee anderen helpen bij hun gebed. Ook kan deze uitgave dienen voor bijbelstudieclubs. Niet ikmaar Hij door ds. J. Gver- duin. Uitg. Kok, Kampen, 184 pag., prijs 14,90. In dit met zorg gebon den boek biedt de bekende gerefor meerde predikant opstellen, waarin hij bijbelwoorden wil laten spreken (de teksten boven de stukken dienen niet louter als motto!) in de actuele vragen van geestelijke en maatschap pelijke aard. De auteur scheidt hori zontaal en vertikaal niet, zie (ook) de titel van de laatste paragfaaf: theo logie der revolutie en persoonlijke wedergeboorte. Herman Besselaar 'Vergezichten van dichtbij' impressies van ons land. Uitgave: Ploegsma Amster dam. Prijs: 15 90. De erudite Besselaar schreef jaren achtereen over het toch opmerkelijk vele wat zichtbaar herinnert aan het verleden in dorp en stad. Ervaringen van zijn kleine rejzen verschenen in het Handelsblad, ze droegen het ka rakter van bespiegelingen, gevoed door een groot waarnemingsvermogen. We sloegen ze zelden over en waren verheugd, dat deze journalist in ruste in het Handelsblad-NRC is door gegaan met het oproepen van sfeer en schoonheid in een haastige samenle ving. Het kon niet uitblijven: Bes- selaars impressies over erflatingen in de sectoren van historie en cultuur zijn thans gebundeld. De voormalige Rotterdammer met nu, op zijn levens avond. Amsterdamse bindingen, geeft in zijn miniaturen accenten aan beelden van een verleden, die de gemotoriseerde mens op de snelwegen met een laakbare vanzelfsprekendheid meent te moeten mijden. Zijn proza, romantisch en informatief, nodigt uit tot afslaan, tot het nemen van tijd in oude steden, waar de historie haar aanspreekbaarheid nog niet heeft ver loren. Wij hebben op een zondagmiddag in 'Vergezichten van dichtbij' zitten le zen. Over Gorkum. Heusden en Ra- venstein. Veere's laatste dagen aan zee, Het poortje van Daendels en Runen op Texel. Er is natuurlijk veel meer waarvoor Besselaar terecht aandacht vraagt. Het is een heel apar te Nederlandse Baedeker, maar voor alles een eerlijke uitdaging om zijn voorbeeld te volgen, om zélf te gaan ontdekken. De tekeningen van Fiel van der Veen vormen met de zorgvuldige tekst een harmonische tweeëenheid. steld over te zijn 'dat er in ons eigen bisdom priesters en gelovigen zijn, die elkaar verketteren en blijkbaar Christus' woord vergeten: 'Oordeelt niet, opdat gij niet geoordeeld zult worden'. EEN GEZONDENE Nadat in de kathedraal de pauselijke benoemingsbrief was voorgelezen klonk een applaus op. Volgens waar nemers waren in de kerk opvallend weinig jonge priester en andere jonge gelovigen uit het bisdom. Mgr. Gijsen zei in zijn preek dankbaar te zijn in Rome zijn wijding te hebben mogen ontvangen, 'omdat daaruit kan blijken hoeveel waarde de paus hecht aan ons deel van de wereldkerk Ik ben een gezondene', zei hij, 'niet om mijn eigen ideeën te gaan verkopen, niet om naar willekeur te gaan handelen, maar om de blijde boodschap van het evangelie te gaan prediken, zoals de wereldkerk dit ziet'. .Zijn. voorganger typeerde de bisschop als een zeer bescheiden mens. een man met veel begrip aan wie het bisdom veel dank verschuldigd is. Na dit woord klonk uit de hele kerk een langdurig applaus. Na de kerkdienst kwamen honderden de nieuwe bisschop in het bisschop huis de hand drukken. Onder hen was mgr. Simonis, vriend en collega van mgr. Gijsen uit Rotterdam. Tijdens de receptie werd de nieuwe bisschop een feestgeschenk: ruim 15.000 gulden aangeboden, een bedrag dat nog ver der zal worden aangevuld. Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet in behandeling «orden genomen. Geheimhouding is verzekerd. Vra gen die niet onderling met elkaar in verband staan moeten in afzonderlijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan posl- zegels te worden ingesloten. Adres: redactie Trouw-Kwartet, postbus 859, Amsterdam. Vraag: Ik heb een postzegel van de Slerrengebergteexpeditie 1959. Deze zit op een enveloppe met het adres: factuur m.s.k. Manokwari Nederlands Nieuw-Guinea. Hebben deze zegel en de enveloppe nog waarde? Antwoord Vdlgens het Postmuseum heeft de enveloppe met postzegel zeer zeker enige waarde. We verwijzen u naar de postzegelhandel (filatelie). Verkoop de zegel niet te vlug. want de waarde kan stijgen. Vraag: Bij welk inkomen valt men in de vermogensbelasting? Antwoord: In tariefgroep 1 (ongehuw- den en in het algemeen zij die duurzaam gescheiden leven) 40.001. In tariefgroep II (gehuwden en zij die niet duurzaam gescheiden leven, ongehuwden en personen die duur zaam gesehciden leven, die vijf jaar of langer een echtelijke huishouding hebben gehad of uit wier huwelijk een kind is geboren, of die 65 jaar zijn geworden) 55.001. In tarief groep III (gehuwden en ongehuwden, die recht hebben op kinderaftrek) 55.001 plus 13.500 per kinderaf trek. Verzoek van lezer: In welke boekhan del of bibliotheek is het boek 'Woord en schoonheid' van ds. J. C. van Dijk te verkrijgen? Vraag: Ik heb een zelfgebouwde cara van maar geen auto, dus moet de caravan door een ander weggebracht worden. Welke consequenties heeft dat voor wegenbelasting en verzeke ring? Eenmaal per jaar gaan we er mee naar de Veluwe en terug. Het geschatte gewicht bedraagt 900 tot 950 kilo. De caravan heeft twee wielen met oplpoprem. Antwoord: De eigenaar van de auto waarachter de caravan wordt beves tigd, moet dit opgeven aan zijn verze keringsmaatschappij. De kosten bedra gen 30 tot 35, Voor de verzeke ring zijn auto en caravan een geheel. Vervolgens moet u keuring aanvragen bij de plaatselijke politie. Onze verze keringsexpert is van oordeel dat één oplooprem bij het door u genoemde gewicht totaal onvoldoende is. De rem- in6tailatie moet hydraulisch gere geld kuqnen worden. In november 1970 kwam in het nieuws de eis van het Buma, dat per kerk- dienst(!) een bedrag aan het Buma zou worden betaald wanneer uit de in voorbereiding zijnde nieuwe gezangen bundel zou worden gezongen; dit voor zover het liederen of muziek betreft die nog onder de auteurswet vallen. Daarbij ging het niet om de honoraria aan de dichters en componisten, een zaak die de kerken-opdrachtgevers zelf zouden regelen, maar om de voortdu rende vergoeding voor het auteursrecht bij gebruik van de liederen óök in de kerkelijke eredienst. DeZe wens van het Buma om gemeente zang in de kerkdiensten te willen zien als openbare muziekuitvoeringen werd in kerkelijke kringen afgewezen en 'Hervormd Nederland' plaatste een he kelend artikel van Yge Foppema onder de titel 'Want Buma wil de zilverlin gen Na het nodige overleg over en weer kon men een klein jaar later, in sep tember 1971 hopen op een regeling waarbij het Buma zou afzien van de uitvoeringsrechten en daarvoor in de plaats een heffing zou leggen op de verkochte liedboeken. Het aldus ver kregen geld zou het Buma dan door geven aan de rechthebbende dichters en componisten. Bestuurslid ds. F. H. Landsman verklaarde toen: ^Wij had den als interkerkelijke stichting liever zelf de rechten met de dichters en componisten willen regelen, maar deze regeling ziet er ook aanvaardbaar uit'. Er worden nu voorwaarden gesteld, waardoor, aldus het hervormde mode- ramen ter synode in Driebergen, de verkoopbaarheid van het liedboek in gevaar zou komen en waardoor de stichting, waarin vijf kerken samen werken (hen-., geref., doopgez., lu thers en remon.) wel eens in financiële moeilijkheden zou kunnen gpraken. Er doet zich een impasse voor die de ver schijning van het liedboek op de lange baan zoii kunnen schuiven als er niet snel een oplossing wordt gevonden. FRANKFORT (EPD) Het aantal uittredingen uit de evangelische kerk in West-Duitsland, dat sinds 1965 voortdurend is gestegen en in het voorjaar van 1971 een .top bereikte., is sindsdien plotseling weer gaan dalen. Dit wijzen de eerste cijfers van ver schillende grote steden uit. In Hannover lieten in 1970 6.024 evangelischen hun naam uit de kerke lijke registers schrappen. In 1971 wa ren dit er maar 4.334. In Hamburg liep dit aantal terug van 13.846 tot 10.474 op een totaal van rond zeven honderdduizend kerkleden. In Bruns- wijk was de daling vijftien procent en in Münehen achttien procent. Ook in het Roergebied, waar in vori ge jaren relatief minder mensen uit traden dan in de rest van de bondsre publiek, was het beeld in 1971 gunsti ger, in plaatsen als Essen en Duis burg. Bijzonder opvallend tekende de nieuwe ontwikkeling zich af in Kas sei. waar vorig jaar nog 800 mensen voor 'de kerk bedankten, tegen 2000 in 1970. In kerkelijke kringen brengt men de jongste ontwikkeling in verband piet het feit, dat sinds juli 1971 de 'con- junctuurtoeslag' niet meer geheven wordt. Voor veel Westduitsers is het enige, wat hen aan de kerk bindt, de 'kerkbelasting', die door de staat geïnd wordt van ieder, die als evange lisch of als rooms-katholiek gere gistreerd staat. De maandag heeft z'n eigen karakl Voor mensen die met de zondag j raad weten (Het grijze kind, van 1 Thijssen) een dag waarop geluld weer gewerkt kap worden. Voor mé sen die van de bondag houden sof een dag die een beetje kill is. Pas i gen de avond komt de warmte ten| Een dag na de zondag, een dag 1 nabetrachting. Daar hoort psalm bij, want dat is een psalm van nalj trachting. Een lied dat na de tal van de Heer gezongen wordt. *W4 neer ik wandel temidden van nauwdheid, behoudt Gij mij in leven'. Dat is een geweldige ervarif Een mens mag leven en in het lei| behouden worden door het sameniti fen met zijn God, met dé Heer, hier ook leefde én de 'maandag' 1 de. En al die dagen dat het kil en o herbergzaam is. Daar gaan wij, een week in. Een week van werkjrs geen werk. Een week van plaimenb een week van gedwongen stilte. Wa« wie heeft zijn benauwdheid niet, <r gen die hem in de hoek dringen? hem ergens bedreigen in zijn levéo Er zijn mensen die met. die ding naar de zondag hèen leven. Natuurlij is iedere da'g goed, maar die zon er' is voor hen een rustpunt, een waarop ze de stille klachten morf* meenemen, 'ten dage dat ik riep', f" ze worden er in geholpen, ze krij»r een antwoord. Waarin, in welke woifa den? Dat is niet altijd te zeggfe' 'Kracht in mijn ziel', noemt de mfir van deze psalm dat. Maar hij heeft |ai een diep vertrouwen in. Het is i j van de omgang met God, waarnaar ie; mensen mogen en kunnen verlang^ E?n omgang die op, zondag stei krijgt. En dan wordt het maandle De wandel begint weèr. Kan ik er f gen op? Héb ik genoeg opgedaé 'De HERE zal het voor mij voleinfj gen'. Er is een voortgaand gesprr0 een stem die mij maandag niet vO laat, een kracht die mij door de dec gen heendraagt, naar de voleindigiiur naar de bestemming. Ik zail U lovtei met mijn ganse hart. NED. HERVORMDE KERK L Beroepen: te Nijbeets (toez.), kand., Huitema aldaar, die dit beroep her. aangenomen. Aangenomen: naar Meeuwen, kand.P- van Rossem te Bilthoven, die beda#€ té voor Noordeloos. GEREF. GEMEENTEN Beroepen: te Kruiningen, A. Hoogfes land te Werkendam; te Goudswaal c E. Venema te Zwijndrecht; te Herkfi gen, D. Hakkenberg te Dordrecht. Van een onzer verslaggevers DRIEBERGEN Het bestuur van het landelijk centrum vo gereformeerd jeugdwerk (LCGJ) heeft besloten zich te blijven st Ier. achter de initiatiefgroep 'Jongeren voor Vietnam'. Deze beslissii viel, nadat het bestuur kennis had genomen van vragen over bezwaren tegen de gereformeerde inbreng in deze groep. Het LCGJ-bestuur deelt mee, zich ten volle te realiseren, dat het conflict- Vietnam een achtergrond hééft die zich niet in enkele woorden laat opschrij ven. Het bestuur is er ook van over tuigd, dat in het Westen, in Nederland, genuanceerd over het conflict en over de rol van de strijdende partijen wordt geoordeeld. Al deze gegevenheden kun nen de aandacht van het hoofdmotief, zoals het algemeen bestuur dit gevoeld heeft, niet afleiden: in Vietnam wordt op grote schaal geweld gebruikt. Er vindt schrijnend oorlogsgeweld plaats. Mannen, vrouwen, kinderen en de na tuur zijn slachtoffers in wat wel 'de gemeenste oorlog' genoemd wordt. Daaraan moet een einde komen. Jon geren moeten zich daarover meningen vormen. Zij moeten weet hebben van wat er gaande is. Waar bij het initia tief sprake was van bundeling van jon gerengroepen die zich door middel van allerlei acties willen richten op jonge ren, de overheid en de regering en het volk van Amerika, heeft het bestuur gemeend dit initiatief mede te moeten ondersteunen. Het LCGJ heeft bewust in het werk plan voor het seizoen 1971-1972 geko zen voor een 'actief beleid'. Het heeft in het onderhavige geval dit actieve beleid het meest duidelijk zichtb: gemaakt, door zitting te nemen in initiatiefgroep 'Jongeren voor Vi nam'. Het LCGJ wil zich bij al zijn ham lingen laten leiden door het Evange van Jezus Christus, die gekomen is öan gevangenen loslating te verkon gen en aan blinden het gezicht, verbrokenen heen te zenden in vi heid, om te verkondigen het aangei me jaar de.; Heren'. De woorden rechtigheid, barmhartigheid en vrei|( zijn in het materiaal van het LC weerkerende sporen, die jongeren toe aanzetten zich opinies te vorm over wat in de wereldsamenleving de hand is, hen uit te nodigen tot sitiekeuze en standpuntbepaling. Vanuit deze achtergronden zal LCGJ meespreken in de initiatiefgro< f Het LCGJ zal zich over verdere de i name aan het initiatief beraden als b 1 gevaar dreigt dat de - groep tere< komt in binnenlandse partijpolitie aangelegenheden. Het bestuur zal zi eveneens beraden als zou blijken, c hulpverlening b.v. door mogelijkl den te bieden tot het aanschaffen wapens erop gericht zou zijn agr sie met agressie te keren. Tot zover uit de mededeling van h LCGJ-bestuur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 2