Regeringspartijen eens met besluit over de drie 'lezier op de ski's ïloedbad in Belfast oor explosie in café ekt felle reacties 4 Volksgericht in Breda §5^. i treft Am bonese gezinnen Vorderingen bij gesprek over Malta Hét Kwartet Niet onmiddellijk gelijktijdig vrij In deze krant ijifj Perioden met zon Aantjes stuurt duizendje terug Theodorakis geen lid meer van Griekse CP Atje: geweldig Flatgebouw stort na gasexplosie in Koningin en Prins in Lech Oostelijk Haarlem paar uurtjes op droogje Opheffing Brits wapenembargo jegens Israël? Vierawe Leidlse Courant MAANDAG 6 MAART 1972 60ste jaargang nr. 55 vooraanstaande prot. christelijke dagbladen ISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING nstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 7,90 per maand, per kwartaal 23,35 Afd. Bezorging 18.00-19.00 uur. Felle kritiek van de oppositie en uit organisaties Van onze Haagse redactie. DEN HAAG De beslissing van de regering om van onmiddellijke en gelijktijdige vrijlating van de 'drie van Breda' af te zien, heeft bij de regeringspartijen algemene instemming gekregen. Uit organisaties uil de illegaliteit en van joodse slachtoffers is daarentegen scherpe kritiek op het besluit geleverd. Deze kri tiek, die ook door de oppositie geuit werd, richtte zich vooral op het feit dat de afhandeling van de gra tieverzoeken is aangehouden totdat Fischer, Kotalla en Aus der Fünten uitgebreid medisch zijn onderzocht. maar ik mag niet van de t prinselijk paar geniet volop van de wintersport vakantie in Lech. ffiiks prinses Beatrix met haar zoontjes Constantijn en Willem- pxander. rechts prins Claus met Johan Friso. instens vier doden en tal van verminkingen ndi netjf be- be-ÈLFAST (AP, Reuter, UPI) In Noord-Ierland is hevige veront- en-[ardiging onstaan over een bomaanslag op het cafe-restaurant an- cabaret Abercorn in het centrum van Belfast, waarbij minstens ...éi- mensen zijn omgekomen en 136 personen gewond zijn geraakt, fet etablissement was stampvol bezoekers toen de bom zaterdag Itplofte. De fractievoorzitters van de regerings partijen reageerden in het algemeen positief op het besluit. De a.r.-fractie- leider mr. W. Aantjes zei erg blij te zijn dat om deze zaak geen kabinets crisis of ministerscrisis is ontstaan. 'De regering heeft haar toezegging, dat ze de uitspraak van de Kamer zeer zwaar zou laten wegen, volledig gehonoreart," aldus de heer Aantjes. De KVP-fractievoorzitter mr. F. An- driessen meende dat op redelijke wij ze recht is gedaan aan het regerings standpunt (voor vrijlating) enerzijds en aan de gevoelens die duidelijk in de kamer tot uitdrukking zijn geko men anderzijds. De VVD-fractievoorzit- ter H. Wiegel noemde het besluit een goede afweging van alle aspecten. De a.r.-fractievoorzitter zei wel te be treuren dat, als overigens niet te voorkomen gevolg van het besluit, de uiteindelijke beslissing over de gratië- ring 'nog boven de markt blijft han gen'. De woordvoerder van DS 70, mr. K. A. Keuning, verklaarde toch wel liever gezien te hebben dat de gratie verzoeken zouden zijn afgewezen De PvdA-fractieleider reageerde het scherpst op dit punt. Zowel bij PvdA als bij D-66 was het kabinetsbesluit als 'niet gelukkig' overgekomen. 'Het is onjuist dat de gratieverzoeken niet zijn afgewezen, de motie-Voogd is slechts ten dele uitgevoerd. Ik ben erg bang dat hierdoor geen rust zal ontstaan, dat er hernieuwde discussies zullen oplaaien', aldus drs. Den Uyl, die zaterdagavond in een tv-uitzending op dit standpunt scherp werd aangeval len door premier Biesheuvel. Mr. Van Mierlo (D'66) verklaarde: 'De Kamer heeft laten weten niets te voelen voor collectieve gratiëring, maar evenmin voor zoiets als gesche matiseerde vrijlating, ik vrees dat dat echter zal gebeuren. De regering had daarom beter de gratieverzoeken kun nen afwijzen met de nadrukkelijke vaststelling dat hi] het recht heeft te adviseren tot individuele gratiëring', aldus mr. Van Mierlo. Hij sprak van een 'vooralsnog bevre digende oplowing' 'De regering is duidelijk tegemoetgekomen aan de uitspraak van de kamer, ik heb duide lijk begrepen dat van collectieve gra tieverlening nu niet en nooit sprake zal zijn', aldus de heer Voogd. Vol gens drs. Den Uyl bestaat er echter geen verschil van mening tussen hem en de heer Voogd (de heer Voogd zelf was gisteravond zelf voor nader com mentaar onbereikbaar). De heer M. Bakker, voorzitter van de CPN-kamerfractie, noemde de rege ringsbeslissing 'een buitengewoon gro te overwinning van de beweging té gen de vrijlating. Uit de toelichting van minister Van Agt op de beslissing heb ik duidelijk opgemaakt dat de minister in feite zei: 'Ik wilde wel Sport Atje Keulen, de 'Ard Schenk"' van Heerenveen 9 Arsenal valt bij Manchester City 10 Sparta opnieuw kwetsbaar 11 Toptijden van onder meer Marjan Vermaat 32 vrijlaten, Kamer'. De Vereniging van Ex-Politieke Ge vangenen en rabbijn Soetendorp heb ben evenals de actiegroep verzets- gepensioneerden 1940-1945, de joodse jeugd en het Nederlandse Auschwitz- comité) scherp op het besluit gerea geerd. Expogé laakte de beslissing als een politiek compromis en de heer Soetendorp meende dat gratie pas in het aangezicht van de dood' zou mo gen plaats vinden. Het hoofdbestuur van het Veteranenlegioen-Nederland noemde het besluit daarentegen ver standig. Ook de voorzitter van voor malig Verzet Nederland, de heer C. van den Heuvel, zei verheugd te zijn met de beslissing. In politiek Den Haag heeft het wel bevreemding gewekt dat de regering haar beslissing niet per brief aan de Kamer zal meedelen. Volgens een woordvoerder van de RVD zal alleen het verstrekte communiqué in de Staatscourant worden opgenomen. Drs. Den Uyl vond deze gang van zaken niet verstandig. 'Het ligt toch volstrekt voor de hand dat, waar de regering nu een besluit heeft geno men na de uitspraak van de Kamer, zij dit besluit aan de Kamer moet meedelen'. De PvdA-fractie zal morgen overleggen of de regeringsbeslissing over de drie tot een nieuw debat in de Kamer moet leiden. Ook de CPN- fractie zal zich daarover beraden. 'We moeten echter wel afwegen of dat debat nog wel verdere opheldering zou kunnen verschaffen', aldus de heer Den Uyl. stelde termijn) zal worden gestreefd. Wel zullen de drie aan een uitgebreid medisch onderzoek worden onderwor pen. Zoals bekend heeft de Kamer zich nooit verzet tegen gratiëring als een oorlogsmisdadiger zeer ernstig ziek zou zijn. Over de beslissing die in dat geval moet worden genomen, zal de minister zich laten adviseren door een grqep deskundigen, waarin ook perso nen zullen worden opgenomen die het vertrouwen genieten van de illegaliteit en van de vervolgden. Deze deskundi ge^ zullen met name moeten oordelen over het effect dat de individuele gra tiëring van één van de drie op de slachtoffers zal hebben. Daarna zal, zo benadrukte premier Biesheuvel, de normale procedure van het advies aan de Kroon, beslissingen en verantwoor ding aan de Kamer achteraf weer worden gevolgd. Zie ook pag. 5 Twee dagen Voogd ikejêT Noordierse politie heeft een dure gezworen de verantwoordelijken r de aanslag te pakken te krijgen. gezegd die bewogenheid, daar kun- neiki we wat mee doen, daar moe- |n we mee op weg. Minister Van Agt p I (in 'Brandpunt') Geldig tot hedenavond. Perioden met zon en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Minimum temperaturen omstreeks 2 gra den, maxima rond 9 graden. MORGEN EN OVERMORGEN: enkele buien, af en toe zon en temperaturen in het algemeen boven normaal. Morgen zon op: 7.13 onder 18.31 iet ie tegen duiven Ik zit op een tegenactie te iroeden Veiligheidstroepen zijn gisteren een grootscheepse speuractie begonnen naar de daders, van wie elk spoor ontbreekt. Kardinaal William Conway, de rooms- katholieke primaat van geheel Ier land, zei van de kansel: 'Dit was een afgrijselijke daad die door niets ge rechtvaardigd kan worden'. De betrekkelijk kleine bom explodeer de tegen theetijd, toen ongeveer 300 mensen in het cafe-cabaret bijeen wa ren. Een gebruikelijke waarschuwing vooraf ontbrak. Eén van de politiemannen, die bij het reddingswerk betrokken was, verklaar de: 'Ik zag twee doden waarvan armen en benen waren afgerukt. Er lagen minstens drie vrouwen die geen be nen meer hadden. H^yig bloedende gewonden lagen overal op de grond. Een meisje van een jaar of twintig was beide benen en een arm kwijt. Drie anderen verloren een of beide ogen'. Andere gewonden hadden gebroken ledematen of waren ernstig verbrand. 'Dit was de vreselijkste nacht die ik sinds het begin van de moeilijkheden in Noord-Ierland heb meegemaakt', zo reageerde een chirurg die gisteroch tend dodelijk vermoeid de operatieka mer van het Royal Victoria zieken huis in Belfast uitkwam. IRA De politie neemt aan dat de aanslag het werk van de IRA is geweest. De provisionele vleugel van de IRA heeft dit echter ontkend. Volgens republi keinen zou de bom evengoed door extreme protestanten geplaatst kun nen zijn om de militante IRA in diskrediet te brengen. Premier Jack Lynch vau de Ierse Republiek heeft zich eveneens krach tig tegen de aanslag uitgesproken. 'Alleen een politieke oplossing zal een einde kunnen maken aan de reeks van gruweldaden', zo vervolgde Lynch. Sinds vrijdagnacht zijn in Ulster naast de doden van de bomaanslag drie andere personen omgekomen. Vrijdagnacht werd een Britse soldaat in Belfast door sluipschutters doodge schoten. Toen de politie in Belfast in een bedrijf twee mannen ontdekte, die een bom tot ontploffing wilden brengen, opende zij het vuur en werd één van de mannen gedood. Bij Londonderry is het lijk gevonden van de 39-jarige rooms-katholiek Mar cus McCausland. Hij was door het hoofd geschoten. De IRA zegt de man te hebben gedood omdat hij voor de Britse inlichtingendienst had gewerkt. Volgens het ANP was de eerste reac tie van de heer Voogd zélf positiever. Van onze parlementsredactie UTRECHT Mr. W. Aantjes, fractie leider van de AR in de Tweede Kamer, zwaaide zaterdag op de verga dering van de ARJOS, met een briefje van duizend gulden, dat hij vóór de stemming over de 'drié van Breda' in de Kamer in zijn brievenbus had gevonden. Aan de 'gift' toas de voorwaarde verbonden dat hij tégen de vrijlating zou stemmen. Het bedrag moest besteed worden voor een van de oorlogsslachtoffers. Mr. Aantjes had de duizend gulden teruggegireerd ('je hebt dan een be taalbewijs') wat mogelijk was doordat hij over naam en adres van de gever beschikte. Het briefje van duizend had hij gehouden 'want zoiets zie je nooit'. De heer Aantjes vertelde dit verhaal om aan te tonen hoe geëmoti oneerd in deze zaak is gehdndeld. De heer Aantjes zei verder niet zo gelukkig te zijn met de interpellatie- aanvraag van de kamerleden Pronk (PvdA) en Van der Spek (PSP) over het weigeren van subsidie aan het Ar.gola-comite voor de koffieactie. Ei genlijk, zo dacht mr. Aantjes hardop, moest die interpellatie gericht worden aan de directeur van een koffiebran derij. Deze functionaris (de heer Van Lookeren van Campagne red.) was namelijk lid van het 'schaduwkabi net'. MELBOURNE (UPI) De Griekse componist Mikis Theodorakis, die kort geleden nog een bezoek aan Nederland bracht, heeft gisteren bekendgemaakt dat hij uit de Griekse communistische partij is gestapt. In Melbourne, in Australië, verklaarde Theodorakis, dat hij zijn lidmaatschap een week geleden heeft opgezegd. 'Ik beschouw mezelf nu als een volks revolutionair. een verdediger van de vrijheid en de belangen van de arbei dersklasse', zei Theodorakis, die 30 jaar lang lid van de Griekse CP is geweest. Theodorakis woont thans in Parijs in ballingschap. Het kabinet heeft zijn beslissing za terdag na twee dagen zowat onafge broken vergaderen genomen. Tussen tijds is met fractievoorzitters van de regeringspartijen overleg gevoerd. Mi nister Van Agt benadrukte dat de kabinetsbeslissing niet inhoudt dat nu naar een geprogrammeerde vrijlating (vrijlating op een van tevoren vastge- LONDEN (Reuter, UPI) Bij overleg in de Britse hoofdstad tussen de Maltezer premier Dom Mintoff en de Britse minister van defensie Lord Carrington is gis teren enige vooruitgang geboekt bij het regelen van de kwestie van de Britse legerbases op het Middellandse-2ee-eiland. In Heerenveen werd Atje Keulen-Deel stra dit weekeinde de wereldkam pioene schaatsen. De Friezin sloeg in een strijd, die een werkelijke apotheo se van een sterk seizoen werd, vooral in de confrontatie met de sterke Ame rikaanse Diane Holum toe. Diane moest zelfs ook Stien Baas-Keizer voor laten gaan. Ook de andere Nederland se deelneemsters, Trijnie Rep, Elly van den Brom en Wil Schenk leverden goede prestaUes. BARCELONA (AFP, Reuter) Zeker elf mensen zijn om het leven gekomen toen zondagnacht in de Spaanse stad Barcelona een flatgebouw na een ex plosie instortte. Men vermoedt een lek in de gasleiding. Dertig personen wer den in het ziekenhuis opgenomen. DEN HAAG Koningin Juliana en prins Bernhard zijn zondagmorgen van de vliegbasis Soesterberg naar Oostenrijk vertrokken voor een win tersportvakantie in Lech. HAARLEM Een groot aantal Haar lemmers is gistermiddag een paar uur lang van water verstoken geweest, doordat een gat was ontstaan in de leiding van het gemeentelijk waterlei dingbedrijf in -het westelijk deel van de stad. Met name de bewoners van het oostelijk deel werden hiervan de dupe. Zowel Mintoff als Carrington ver klaarden na afloop van hun zes uur durende besprekingen dat vooruitgang was geboekt. Maar Carrington voegde er wel aan toe dat een overeenstem ming nog niet binnen bereik lag. Het gesprek wordt vandaag voortgezel. NAVO-secretaris-generaai Josef Luns. die het gesprek bijwoonde, zei dat hoewel vooruitgang was geboekt 'wij nog niet uit het woud zijn'. De kwestie van het jaarlijkse bedrag, dat aan Malta betaald moet worden nr^phU«^ifnm^nChr^pHn^n!lieV aa? nc ^it het ongeveer 80 centimeter grote safe LONDEN (AFP) De Britse regering r-Pa™ngt? e? L^s gat in de leiding stroomde, aldus het zou hebben besloten het embargo op dnlï/r-ï waterleidingbedrijf, zeker 3.000 kubie- de levering van wapens aan Israël op hun gezamenlijke voorstel ke meter water weg. De Rollandslaan te heffen en de firma Vickers zou zich i a^ks oe", ,e f en omgeving kwamen hierdoor een voorbereiden op de bouw van twee on- A miljoen neD- haive meter onder water te staan. Het derzeeboten voor Israël. Dit schrijft ben. Engeland betaalde vijf miljoen verkeer moest worden omgeleid. het Britse blad Daily Express vandaag, en Mintoff eiste oorspronkelijk 30 Volgens de krant zijn zojuist de onder- mllJoen. In de watertoren te Overveen, niet Kerk handelingen daarover tussen beide re- Niemand durft in Londen een voor- ver van de plek waar het gat ont- geringen afgesloten en zal de overeen- spelling te doen over de afloop van stond, werd men erop attent toen het Interkerkelijk liedboek heeft komst binnenkort in verband met het dit 'laatste' gesprek. De besprekingen waterpeil in de toren opvallend snel J bezoek van sir Alec Douglas-Home aan hebben ruim een maand in het slop daalde. De defecte leiding werd afge- ernstige vertraging 2 Israël bekend worden gemaakt. gezeten en als ook deze gespreksronde sloten en een andere ingeschakeld. niets oplevert, zal Engeland doorgaan Het lek zal in de loop van de week RinnPnlanH Labour-regering van Wilson heeft met de evacuatie van de 3.500 militai- hersteld worden. Het waterleidingbe- a vier jaar geleden een embargo op het ren van Malta, Mintoff heeft geëist drijf heeft de Haarlemse huisvrouwen ct>-\t verstrajeken van wapens aan Israël in- dat de troepen voor 31 maart vertrok- gevraagd de eerstkomende dagen zui- Lrr laat weinig ruimte voor gesteld. ken zijn nig met water om te springen, samengaan met NEV2 Buitenland Politie: ongetwijfeld arrestaties Moskou waarschuwt opposi- y -a -a H j 41 TT"^ 1 Uw probleem 2 t /A J A RITA 'Hij hangt al Van een onzer verslaggevers BREDA Twee Zuidmolukse gezin nen, het ene van twaalf en het andere van acht personen, bivakkeren, sinds zaterdag, noodgedwongen op het bu reau van politie in Breda. De ruiten van hun woningen zijn door landge noten ingegooid en hun meubilair is vernield. Het gold hier een 'volksge richt', omdat de beide families pro- Indonesisch zouden zijn. Tijdens een vechtpartij, die ontstond bij de stormloop op de beide wonin gen (gelegen in de Ambonezenwijk van Breda) zijn vier aanvallers ge wond. Zij moesten in het Sint Ignati- uszoekenhuis worden opgenomen. Hun toestand is niet ernstig. Direct na het bekend worden van de aanval haastte de burgemeester van Breda, ir. W. Merx, zich met een flinke politiemacht naar de wijk, waar hij sprak met de wijkraad en een aantal bewoners. Hij wist te bereiken, dat de aanvallen ucprden gestaakt. maar de vernielingen waren toen al aangericht. Na veel overredingskracht gelukte het hem vervolgens de gedu peerde gezinnen duidelijk te maken dat het het beste was dat zij de wijk voorlopig zouden verlaten. Dat ge beurde tenslotte, in overyalwagens. Onmiddellijk na het vertrek van de gezinnen bezette de politic de beide woningen om plundering ervan te voorkomen. De politiemannen waren uitgerust met wapenstokken, schilden en helmen. Sinds deze gebeurtenis staat de wijk voorlopig onder strenge controle. ONDERZOEK Justitie en politie zijn met een uitge breid onderzoek begonnen. Er zullen ongetwijfeld arrestaties worden ver richt, zei de politie gisteravond Iaat. De tot nu toe afgemomen verhoren hebben er echter nog geen aanleiding toe gegeven. Er wordt inmiddels door de gemeentelijke autoriteiten naar vervangende woongelegenheid voor de getroffen gezinnen gezocht. Behalve de justitie, zijn dc commissaris van de Koningin in Noord-Brabant en de ministeries van justitie, binnenlandse zaken en CRM ingelicht. Ir Manusama van de Zuidmolukse re gering in ballingschap heeft verklaard dat de moeilijkheden met de beide gezinnen begonnen na een bezoek van Indonesisch ambassadepersoneel eind januari. De gezinnen hadden daarna tegenover dc wijkraad en andere be woners een provocerende houding aan genomen. Het incident, aldus ir Ma nusama. heeft te maken met bepaalde activiteiten van de Indonesische am bassade in Nederland. Deze activitei ten zouden erop gericht zijn Zuidmo lukse gezinnen te bewegen naar In donesië terug te keren. Volgens een woordvoerder van ir Manusama zou niet één gezin dat onder de huidige omstandigheden willen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1