Roes rond zwemploeg gevaarlijk Marjan Vermaat en Frieke Buys stimuleren Herman Hopman revelatie van kampioenschap Lomme Driessens organiseert combine tegen Merckx uitgeslapen mensen hébben er al één: 'n echte PULLMAN fe TKOUW/KWARTET MAANDAG 6 MAART 1972 SPOIIT Veer gekritiseerde VZC-coach Wim van Kranenburg ziet rendement in Olympische selectie Van onze speciale verslaggever LONDEN Wim van Kranenburg, trainer van de Vlaardingse Zwem Club (VZC) heeft er de afgelopen maanden meer dan eens over ge dacht zijn functie neer te leggen. Sinds hij vorige zomer de als keihard bekend staande Jaap Ploeg bij de vrij recent nog zo gerenom meerde vereniging is opgevolgd, heeft hij veel kritiek moeten incasseren. Die kritiek bleek vaak ten onrechte. De aanzienlijk 'mense lijker' dan zijn illustere voorganger optredende Van Kranenburg vindt het rendement van zijn werk duide lijk terug in de voorlopige Olympi sche selectie. Twee van zijn pupil len, rugslag-talent Marjan Vermaat en vlinderslag-specialiste Frieke Buys zorgden ook dit weekeinde weer voor een duidelijke illustratie van hun vorm. Marjan Vermaat verbetert met een wetenschappelijk aandoende regel maat haar beste tijden op de 100 meter rugslag. Tijdens de landen- wedstrijd tegen de Verenigde Staten en Engeland in Londen tilde de 17* jarige Vlaardingse haar met Coby Buter gedeelde Nederlandse record op die afstand naar wereldniveau door een tijd van 1.07.8 te laten noteren. Van Kranenburg (30): "Ei genlijk heeft Marjan helemaal het figuur niet voor een ruglsag-zwem- ster. Ze is wat klein en gedrongen, terwijl anderen vaak lang en slank zijn. Maar als iemand zo goed gaat, dan is het erg moeilijk om aan veranderingen te beginnen. Marjan bezit erg veel talent, ook voor an dere slagen. De limiet voor de win terkampioenschappen itaat op 1.08,-. Dat is geen tijd voor haar. Daarom heb ik haar ervan kunnen overtui gen, dat begin volgende maand een tijd van onder de 1.07.- haalbaar moet zijn. Daar werken we nu naar toe'. Frieke Buys (17) is in tegenstelling tot haar spontane clubgenote vrij plotseling weer naar voren gekomen. Vorige week zette ze op de vlinder slag tijdens de estafette de onwaar schijnlijk snelle tijd van 1.04.1 neer en ook dit weekeinde zwom ze, on danks een fikse verkoudheid naar een veelbelovende 1.05.7. Van Kra nenburg: 'Frieke is toch niet ineens gekomen. Toen ze vorig jaar voor de Europa cup in Bratislawe gepasseerd werd, heeft ze het daarna door de teleurstelling even laten afweten. Frieke is echter een enorme vecht- ster. Ze traint erg hard en met veel ambitie. Dat is weieens anders ge weest Nu moet ik haar soms zelfs afremmen. In Bremen heeft ze vori ge week voor een uitschiter gezorgd. Het plezierige is daarbij, dat ze met die prestatie een bepaald niveau heeft bereikt die ze kan vasthouden en uitbouwen'. Wim van Kranenburg vindt enigs zins moeizaam toch wat meer erken ning. Al blijft vrije slag-zwemster Cora Schouten nog steeds een van zijn 'zorgenkinderen'. De moeilijk hanteerbare sprintster heeft meer dan eens haar voorkeur voor de harde üjn van Jaap Ploeg uitgespro ken en dreigt door een hardnekkige vormcrisis het ticket voor Mtlnchen te missen. Van Kranenburg: 'Ik praat hier liever niet over. Toch geloof ik, dat het langzamerhand ook met Cora weer beter gaat. Ik heb nog steeds vertrouwen in haar'. Wim van Kranenburg bouwt bij VZC bewust weer aan de breedte van de ploeg. Hij traint momenteel met een a- en b-selectie van in totaal 55 pupillen. Het rendement van de intensieve aandacht voor de basis moet binnenkort zichtbaar worden. 'Insiders weten, dat het met VZC goed gaat'. De Vlaardingse vereniging krijgt wellicht eind deze maand met de komst van Roger van Hamburg nog een extra injectie. De Australische Nederlander, die begin april een plaats in de Olympische selectie wil veroveren, heeft Van Kranenburg al laten weten, dat hij tot München bij VZC wil blijven trainen. Van Kra nenburg: 'Roger heeft een lijst van nummers opgestuurd waarop hij tij dens de winterkampioenschappen wil zwemmen. De tijden, die hij daarbij heeft opgegeven, liggen on geveer op het niveau, dat hij twee jaar geleden tijdens de nationale kampioenschappen in Breda gereali seerd heeft'. (ADVERTENTIE) Ook succes tegen Amerikanen Van onze speciale verslaggever LONDEN Er was een stevige aframmeling geprogrammeerd. Maar het werd tenslotte een compleet feest. Direct na de onver wachte overwinning van de Nederlandse dames-zwemploeg op de Verenigde Staten en Engeland in Londen informeerde Nort Thorn ton naar de mogelijkheid tot revanche. Tijdens een informeel ge spreek schoofd de Amerikaanse coach bondsadviseur Jo Schreurs de uitnodiging toe om dit jaar nog met het getalenteerde team naar de VS te komen. Want Nederland blijkt plotseling weer een zeer inte ressante sparring-parntr voor 's werelds eerste zwemnatie. Bob Schoutsen (links) wordt na zijn overwinning op de 200 meter rugslag gefeliciteerd door de Brit Colin Cunningham die tweede werd. North Thornton wakkerde met die in vitatie eht vuur alleen maar verder aan. Rond de Nederlandse damesploeg is immers zeker na dit weekeinde een lastige roes ontstaan. Precies een week na de indrukwekkende re- cordjacht tijdens het zwemgala in Bre men bleef ook in het aanzienlijk min der snelle 50-meterbad van Crystal Pa lace de prestatiecurve stijgen. Neder land versloeg de Amerikanen met één punt (120-119) en zette de figurerende Britse ploeg nog harder op zijn plaats. GEVAARLIJK Dit succes was eigenlijk niet de be doeling. Terecht kwalificeerde bonds adviseur Nico van Dam deze sensatie dan ook als een 'gevaarlijk resultaat'. De Nederlandse zwemploeg blijft na melijk nog een grote bescheidenheid passen. Straks, tijdens de Olympische Spelen in München, dreigt de grote kater van het feest, dat nu gevierd wordt. De Amerikanen, de Austra liërs, de Oostduitser en wellicht en kele Canadezen moeten in staat zijn via een 'zomerse' tussensprint op het juiste moment weer meer afstand van de Nederlanders te kunnen nemen. Desondanks blijft het verbluffend, hoe regelmatig de prestaties bijge slepen worden. In Europa is het laat ste jaar de concurrentie al beduidend teruggebracht en in gestaag tempo zijn de namen van de Nederlandse talenten op de wereldranglijst ge stegen. De interland tegen de Vere nigde Staten moest om in het kiel zog van de realiteit te blijven de jonge ploeg weer op zijn plaats zet ten. Dat de wellicht nodige afstraffing is uitgebleven komt deels door de enthousiaste jacht, die nauwe lijks te remmen lijkt en deels ook door de kracht van de Amerikaanse tegenstander. Het is moeilijk te pei len, hoe sterk (of hoe zwak) deze HEREN 1500 meter vrije slag: 1. Ton van Klooster (Ned) 17.00,- 2. Rcnc van der Kuil (Ned) 17.02.2; 3. Ray Terrell (GB) 17.20.4; 4. Geoff Benny (GB) 17.24.8; 200 m rugslag; 1. Bob Schoutsen (Nod) 2.12.2:2. Colin Cunningham (GB) 2.13.5; 3. Gerard Gielen (Ned) 2.15.6; 4. Hamilton Simpson (GB) 2.22.- 200 m vrije slag: 1. Brian Brinkley (GB) 2.00 2: 2. Bert Bergsma (Ned) 2.00 S; 3. Michael Bally (GB) 2.00.8; 4. Peter Prljdekker (Ned) 2.01.0 200 m schoolslag: 1 Malcolm O'Connell (GB) 2 31.4. 2. Davld Wilkie (GB) 2.34.5: 3. Hans Elzerman (Ned) 2.35.6; 4. Peter Spijk (.Ned) 2.36.8: 400 m wisselslag: 1. Ray Terrell (GB) 4.51.2; 2 Brian Prime (GB) 4.58.6; 3. Ton van Klooster (Ned) 5.01.8: 4. Francois van KrulJsdIJk (Ned) 5.02.1; 200 m vlinderslag: 1. George Hamer (GB) 2.11.4; 2. John Mills (GB) 2.13.2: 3. Arnold Rood (Ned) 2.13.4 (evenaring Ned. Record) 4. Rudle Pijper (Ned) 2.188; 4 x 100 meter vrlje slag estafette: 1. Groot Brittannlë (Windeatt. Burns, Baily. Brinkley) 3.40.- 2. Nederland (Prljdekker. Bergsma, Schoutsen, Drenlh) 3.40.4 (Ned. record.) DAMES GB) 1.11.1: 6. Jane Brown (GB) 1.11.9. 100 m vrije slag: 1. Enlth Brlghlta (Ned) 60.6; 2. Hansje Bunschoten (Ned) 60.7; 3. Sandy Nellson (VS) 60.7. 4. Lyn Skrlfvars (VS) 61.3; 5. Leslie Alardlne (GB) 62.9: 6. Sylvia Pickering (GB) 63.6; 100 m vlinderslag: Sarah Wylie (VS) 1.05.5: 2. Anke Rljnders (Ned) 1.05.5; 3. Frieke Buys (Ned) 1.05 6: 4. Nina Mclnness (VS) 1.07.0 5. Jean Jcavons (GB) 1.08.5; s. Alice WUlington (GB) 1.10.5. 100 m schoolslag: 1. Pat Beavan (GB) 1.18-7; 2. Alie te Riet (Ned) 1.18.8: 3 Tineke Hofland (Ned) 1.18.8: 4 Jean Jean Parry (GB) 1.19.4; 5. Leslie Bryans (VS) 1.19.6; 6. Linda Kurtz (VS) 1.19.3. 400 m vrije slag: Kcena Rothammcr (VS) 4.31.-: 2. Hansje Bunschoten (Ned) 4.31.7; 3. Vicky King (VS 4.38.1; 4. Astrid Verver (Ned) 4.41 9; 5. June Green (GB) 4.44 8: 6. Mary Brown (GB) 4.45.4. 200 m wisselslag: 1. Terry Block (VS) 2.29.7; 2. Mary Montgo mery (VS (2.30.1: 2. Hennie Pentcmiann (Ned) 2.31.1; 4. Sheilah Ratcliffe (GB) 2.33.4; 5. Denlse Banks (GB) 2.33.8; 6. Wijda Mazereeuw 4 x 100 m wisselslag estafette: 1. Nederland Marjan Vermaat. Alic te Riet, Anke Rijnders. Enith Brighlta) 4.30.6 (Ned. Record); 2. VS (Keena Rothammcr. Lesllo Brvans. Sarah Wvlle. Snady Nelson) 4.32.5; 3 Gr. Brittannlë 4.41.8; Eindstand dames: 1. Nederland 120 pnt; 2. VS 119 pnt. 3. Gr. Brittannlë 53 pnt. formatie tijdens de kortstondige trip naar Londen is opgetreden. Een feit blijft in ieder geval, dat de Amerika nen niet hun sterkste ploeg hebben afgevaardigd en nog duidelijk in de trainingsopbouw voor het zo belang rijke zomerseizoen zijn gewikkeld. Nederland daarentegen blijft op de tenen lopen. Van Dam: 'We waren achter op de rest van de wereld. We lopen duidelijk in, maar kunnen ons tegelijkertijd geen verslapping veroor loven. Want die Amerikanen kunnen ons nog steeds pakken, waar ze maar willen. Maar ik moet toegeven, dat we op een heel andere realiteit hadden gerekend. We zijn natuurlijk erg blij met dit resultaat. Toch zullen we dit alles sterk moeten relativeren. We zullen de zwemsters e de trainers duidelijk moeten maken, dat de jubel stemming maar ten dele op zijn plaats is. We komen de Amerikanen name lijk nog een keer tegen'. ONUITPUTTELIJK De Amerikanen hebben voor deze voor hen ondergeschikte interland vrij willekeurig een ploeg samenge steld. Een formatie, die in Sandy Neilson (vrije slag) en Terry Block (wisselslag) de sterkste troeven ken de. Hun voorraad aan talent van dit niveau lijkt echter onuitputtelijk. Van Dam: 'De Amerikanen kunnen nog één of twee ploegen met deze mogelijkhe den samenstellen, zó dicht zit alles daar bij elkaar. Ze zullen straks onge- twijfeld een stuk of zes talenten tonen, die allemaal onder de minuut op de honderd meter vrije slag gaan draaien. Bij ons mag niemand zijn dag niet hebben, want dan zijn ze verloren'. Amerika heeft zeer bewust een 'alter natieve' ploeg afgevaardigd. Enkele jongere talenten kregen gelegenheid ervaring te verzamelen; de overigen waren nog niet met een toemee naar Europa beloond, hoewel ze tot de finales van de nationale kampioen schappen van dit jaar zijn doorge drongen. Coach Nort Thornton: 'Als we alleen maar vedetten hadden mee genomen. dan was dat misschien een teleurstelling geworden. Die richten zich volledig op de selectiewedstrijden voor de Olympische Spelen en kan je daardoor voor een dergelijke inter land toch niet genoeg oppeppen. Daar naast was bij ons duidelijk zichtbaar, dat we tijdens de training nog weinig echt sprintweric hebben gedaan. De langere afstanden waren dan ook veel beter'. Nort Thornton ('als coadh vind ik het zeker niet leuk om te verliezen') zal terug in Amerika ongetwijfeld nog eens ten overvloede over de snelle stijging van het prestatieniveau van de Nederlanders rapporteren. Want bijvoorbeeld een dubbele nederlaag op de belangrijke honderd meter vrije slag (Enith Brigitha en Hansje Bun schoten) en de honderd meter rugslag (Marjan Vermaat en Jozien Elzer man) zijn feiten, die zelfs bij de hooghartige Amerikanen toch enige beroering zullen wekken. GROEI De beslissende en laatste race op de vier keer honderd meter wisselslag estafette was, eveneens als vorige week in het 25-meter bassin van Bremen, ook in de fameuze piste van Crystal Palace de beste indicatie voor de groei van de Nederlandse équipe. Marjan Vermaat, Alie te Riet, Anke Rijnders en Enith Brigitha realiseer den op dit nummer gezamenlijk een tijd van wereldformaat. Het kwartet bleef met 4.30.5 slechts enkele fracties van het Europees record verwijderd (4.30.1, van Oost-Duitsland) en zou daarmee vorig jaar achter de Ame rikanen de tweede plaats op de wereld ranglijst hebben bezet. Jo Schreurs: 'Dit is het bewijs, dat het grootste deel van de ploeg goed draait. Maar het wordt wel steeds moeilijker om met beide benen op de grond te blijven staan'. De boeiende landenwedstrijd was los van het resultaat vooral een nuttige ervaring voor de jeugdige ta lenten. Van Dam: 'Ze hebben kunnen ervaren, dat die Amerikanen ook geen wonderkinderen zijn en dat ze zelfs op technisch gebied nog het een en ander van ons kunnen leren. Hansje Bunshcoten riep op een gegeven mo ment 'kijk die Amerikaanse eens le- de betere matras lijk klauwen en Annemarie Groen vroeg om een stopwatch om zè'lf de tijden op te kunnen nemen. Dat zijn nuttige zaken'. Een tweede belangrijke winst be tekende dit weekeinde het feit, dat de door veel trainers met enige angst begeleidde overschakeling van het 25- naar het 50-meterbad vrijwel geen terugslag heefit opgeleverd. De afbrok keling van nationale toptijden bleef verrassend hevig aanhouden. Van Dam: 'Het is merkbaar, dat onze Olympische kandidaten niet maanden lang van de 50-meterbaan zijn afge weest. De faciliteiten zijn inmiddels zodanig, dat iedereen wel een of twee keer per week in een groter bad kan trainen. Wie goed voorbereid is, kan ook op de 50 meter goed zwemmen. Ons grootste probleem is nu hoe we de ploeg gemotiveerd kunnen houden en de vraag of ze dit allemaal psy chisch blijft op brengen. Dit resultaat is natuurlijk 'n enorme stimulans ge weest. Als je hier weggeveegd was, zou het aanzienlijk moeilijker wor den'. TEGENVALLER Temidden van al het optimisme bij de dames biedt de herenploeg nog steeds weinig houvast. De interland tegen de Britten (een nederlaag van 64-90) maakte zelfs duidelijk, dat de afstand tussen beide teams in enkele maanden alleen maar groter is geworden. In het Westduitse Walsk'aiburg, vorig jaar augustus, won Nederland nog van bijna dezelfde formatie. Dit keer bleek de smalle basis (Bergsma, Schoutsen, Prijdekker cn Van Kloos ter vooral) niet in staat de overige leden naar een hoger niveau mee te voeren. Schreurs: 'Je kunt je afvragen of de heren wel genoeg training krij gen. De dames in Nederland trainen altijd 'met de heren mee. Dat is alleen maar gunstig voor de dames. In de Verenigde Staten bijvoorbeeld trainen ze op de universiteiten alleen. Daar wordt meer gericht gewerkt, meer op het niveau gelet. Onze heren trainen even hard als de dames. Maar dat blijkt net niet genoeg'. GERRIT DEN AMBTMAN Van onze tafeltennismedewerker UTRECHT Al vijf jaar aast Véronique van der Laan op de natio nale tafeltennistitel. Tot gisteren zonder succes. In een werkelijk fascinerende eindstrijd tegen Sonja Heltzel behaalde ze uit schijnbaar verloren positie (18-20 in de vijfde game) eindelijk het zo fel be geerde kampioenschap. Zei een ontgoochelde Sonja Heltzel na af loop: 'Het is rot voor mij dat ik heb verloren. Maar ik ben blij dat Véronique is geworden. Ze was onderhand echt wel een keer eraan toe'. In 1967 was Véronique van der Laan (nu 19) de grote revelatie van de Europese kampioenschappen in het Franse Lyon. Sinds die tijd is ze internationaal gezien steeds de meest gevreesde Nederlandse speelster ge weest. Maar in eigen land wist ze het nooit waar te maken. In 1970 bij voorbeeld was ze heel dicht bij de eindzege maar concentratieverlies en een schitterend spelende tegenstander (haar schoonzusje Mary van Ruiten) voorkwamen een greep naar de macht. NIET STOPPEN Het vorig seizoen was de Treffers speelster tot de finale van het Neder landse kampioenschap superieur aan al haar tegenstanders. Ze zei toen vóór die bewuste partij tegen (net als nu) Sonja Heltzel: 'Ik geloof dat ik zo een zeventig tot tachtig procent kans op winst heb'. Ze ging echter volledig af, in drie korte games. Ze was toen zo teleurgesteld dat ze er na dit seizoen (in verband met de Europest?- kampioenschappen in Rotterdam niet eerder) mee wilde stoppen. .Na dit kampioenschap overweegt ze om toch nog maar door te gaan. Dit keer kwam Véronique van der Laan volkomen ontspannen aan de start. En ook ongetraind, want ze had tot dinsdag met angina te kampen gehad. Véronique van der Laan: 'Daarna heb ik tien minuten staan trainen en toen was ik doodmoe. Pas vrijdagavond ging het een beetje re delijk. Maar enig vertrouwen in een goede afloop had ik niet.' Zaterdag, in de eerste ronden, kreeg ze dat wel, maar als favoriete zag ze zich nog steeds niet. 'Ik heb zaterdagavond een lekkere borrel gedronken. Ik vond het allemaal niet zo verschrikkelijk belang rijk'. De overwinning op achtkamp- winnares Aukje Coltof gaf haar ten slotte de prikkel die ze nodig had. 'Aukje is een heerlijke speelster voor me. Daar win ik meestal van. En toen ik ook nu weer niet teveel moeilijkhe den had, begon ik perspectief te zien'. WANHOOPSKLAP In het voordeel voor Véronique van der Laan was tenslotte dat niet team genote Mary Thuis-Van Ruiten (in de voorronden verrassend verslagen door Juul Nitisusanta) maar Sonja Heltzel in de finale als tegenstandster fun geerde. De RA-speelster zit bij haar olub nog altijd diep in de moeilijkhe den, waardoor ze niet in topvorm verkeert. Die wetenschap sterkte Vér onique van der Laan, die sterk serve rend en aanvallend van start ging en de eerste twee games in no time binnenhaalde. De derde game die de winst had kunnen en eigenlijk moeten brengen vergokte ze op de stand 19-19. De rust, de zekerheid, was er daarna niet meer. Op 18-20 in de vijfde gama leek verlies onafwend baar. Véronique-van der Laan: 'Ik gaf toen maar een wanhoopsklap. Hij was toevallig goed en dat gaf me moed'. Met 20-22 'ontnam' ze Sonja Heltzel toch nog het kampioenschap. Bij de heren was het Herman Nico Hopman, de 17-jarige Amstelveense VDO-speler die de meeste aandacht voor zich opeiste. De "keihard en effi cient spelende Hopman was dé revela tie van het toernooi. Met zijn 3-0 overwinning op Tempo Team-speler Nico van Slobbe, een der favorieten. Dat hij zijn sensationele opmars niet kon voortzetten via een overwinning op Carel Deken (19-21 in de vijfde Quicl iW <>rd HO I7VF arke eQu odan 1SWI walu ijnst WH CFC eino rnc 'SV' SV1 sc- pijk and GENT In 1965 won Rik van Looy in die periode zonder twijfel de beste wegrenner van het moment geen enkele koers van be tekenis. Van Looy had het eind 1964 nodig gevonden met zijn toen malige ploegleider Lomme Driessens te breken. Driessens houdt er niet van als toprenners hem openlijk aan de dijk zetten. Hij voelt zich dan in zijn eer aangetast. Als wraak organiseerde hij één jaar lang een genadeloze combine tegen Van Looy. Van Looy reed dat jaar ook de Ronde van Frankrijk. In een Pyreneeën-rit is het gebeurd, dat Van Looy 120 kilometer aan de leiding heeft gereden met alleen Guido Reybroek aan zijn wiel. Reybroeck weigerde in opdracht van Driessens over te nemen. Pas toen de eindstreep in zicht kwam spurtte Reybroeck in strijd met alle wielergewoonten de moegestre den Van Looy voorbij om hem van een etappezege af te houden. Van Looy en Reybroeck hadden slechts enkele minuten voorsprong op de overige renners. Vast staat dat die voorsprong zeker een kwartier had bedragen wanneer Reybroeck wel met Van Looy had mogen samenwerken. Van Looy kreeg van Driessens een jaar lang bewakers meegestuurd die hem ten koste van hun eigen kansen van iedere zege moesten afhouden. Juli 1971 vloog Driessens naar Barce lona, waar hij geheime onderhandelin gen voerde met KAS. In de Spaanse dagbladen verscheen zijn foto samen met KAS-directeur Langarica. Dries sens zei daar dat hij wel wat voelde voor het ploegleiderschap bij KAS. Dat alles met de bedoeling deze Spaanse aanbieding uit te spelen bij Merckx of nog liever bij diens mana ger Jan van Buggenhout Maar de machtige manager Jan van Buggen hout houdt niet van dit soort spelle tjes. In besloten kring liet hij eind juli zich ontvallen: 'Lomme vliegt buiten. Hij moet niet denken dat hij zijn streken ongestraft kan uitvoeren. Het is mooi geweest'. Lomme Driessens wist dat hem ont slag wachtte, maar hij hield de eer aan zichzelf. Half augustus diende hij bij Merckx, met wie hij het contract had, schriftelijk zijn ontslag in. Lom me Driessens liet meteen weten waar om hij dan wel ging. Omdat Merckx zo n slechte baas was. zei hij. Werken van 's morgens vroeg tot 's avonds laat, zonder ooit een woord van dank. Aan de andere kant was er geruime tijd spanning tussen Merckx en Dries- Frans Verbeeck sens. Met name had Merokx bezwaar tegen de manipulaties van Driessens, die soms het verzet legen zijn eigen toprenner organiseerde, om diens overwinningen met wat meer publici teit te versieren. Driessens eigen ini tiatieven werden ook niet gewaar deerd door Van Buggenhout, die ge wend is, dat initiatieven in de wieler sport alleen van hem afkomstig zijn. Vandaar dat Driessens' contract met KAS werd aangegrepen om hem te wippen. Driessens is daar zeer boos over en hij heeft er niet het karakter voor zich bij een tweederangsrol neer te leggen, hoewel hij uiteindelijk als ploegleider terechtkwam bij een ploeg, die internationaal gezien beslist wel tot het tweede garnituur behoort, nl. Van Cauter-Magniflex-De Gribaldy. Deze ploeg heeft twee grote renners: Pintens en Agostini, alsmede het Bel gische wondertalent Kamiel van Lin den. In ieder geval geen ploeg die zich met de machtige Molteni's van Merckx kan meten. Toch heeft Merckx van hen al heel wat last. Zie hier het eerste resultaat: Merckx won vorig jaar de Ronde van Sardinië, dit jaar niet. Bovendien was het sinds anderhalf jaar dat Merckx een etappe wedstrijd niet won. Merckx won vorig jaar ook de Omloop Het Volk, dit jaar niet. Na Sardinië zei Merckx zorgeloos: 'Mijn tegenstanders zijn niets beter dan vorig jaar, alleen ben ik wat minder sterk. Dat komt omdat ik me niet zo intensief heb voorbe reid. Vorige winter deed ik wat baan- wedstrijden en, de zesdaagse van Mi laan en wedstrijden in Laigueglia en Monaco. Nu deed ik bijna niets. Ik heb in Sardinië alleen gereden om met een goede conditie in België te arriveren'. Maar in Sardinië werd duidelijk, dat Driessens dezelfde taktiek wil volgen om Merckx dwars te zitten als in 1965 Van Looy. Daar verzekerde hij zich van de steun van maar liefst vier ploegen: Rokado, de nieuwe Duits- Nederlands-Frans-Belgische combina tie, vervolgens Dreher, zijn eigen ploeg en nog een tweede ploeg van Magniflex. Veertig renners dus, die als enige opdracht hadden Merokx van een overwinning af te houden. Met succes, want Merckx won zelfs geen etappe. De eindzege ging toen naar sprinter Marino Basso van het met Molteni concurrerende merk Salvara- ni. Merckx hoéfde in zijn ogen niet persé de Engelse openingsklassieker te win nen. 'Men zal mij in de gaten houden, het is beter wanneer ik een van de ploegmaats naar voren schuif', had hij van tevoren gezegd. Toen in die Om loop na de VoLkegemberg, op 35 kilo meter van Gent er nog maar vier kandidaten overbleven voor de eindze ge was Merckx natuurlijk favoriet. Want van het kwartet Verbeeck, de De Deest, Dierickx en Merckx was hij de beste sprinter. Van dit groepje beperkte Willy De Geest, lid van de ploeg Driessens, zich ertoe hinderlijk aan het wiel van Merckx te blijven hangen. Dat deed hij 160 kilometer lang, vanaf de eerste ontsnapping waaruit de aanvankelijke kopgroep van 25 renners ontstond, geheel in stijl van Driessens afbraakpolitiek. 'Ik mocht niots anders', zei De Geest later. En Merckx verklaarde venbol- gen: 'Iedereen behalve De Geest deed zijn werk. Toch voelde ik dat er iets mis was, wat voor mij ongunstig uit pakte. Ik weet niet waaraan dat ligt. Een kilometer voor de finish deden Verbeeck en Dirickx ook niets meer, maar dat kan ik wel verklaren'. Ver beeck won het rechtstreekse sprintdu el met Dierickx en Merokx en dat betekende zijn vijfde overwinning dit seizoen, terwijl hij nog maar acht koersen heeft gereden. Van deze schermutselingen hebben de Nederlanders in de Omloop niets ge merkt. Zij reden inclusief Zoetemelk in de achterhoede. In de al vroeg ontstane kopgroep van 25 renners was Wim Kellenaers, die zijn eerste prof wedstrijd reed, de enige Nederlander. Voor een Nederlands succes moest men enige uren eerder in Gent zijn, want toen won Amstelrenner Gerrie Knetemann de amateuromloop. 1. Verbeeck (Belg) 198 km in 4 uur cn 51 min.. 2. Dierickx (Belg), 3. Merckx (Belg), 4. De Geest (Belg) zelfde tijd als Verbeeck, op 16 sec.5. Abelshausen (Belg), 6. Wolfs- hohl (WDld). op 2S sec.: 7. Godcfroot (Belg), 8. Planckaert (Belg) 9. Van Thlege- hem (Belg). 10. Mourioux (Fr). 11. Claess Belg. 12. Vekemans (Belg). 13. Cambre (Belg), 14. Mintjens (Belg), 15. Vrljders (Belg), 23. Kelleners (Ned.). 37. De Koning (Nederland). Amateurs: 1. Knetemann Ned 120 km in 3 uur en 6 minuten. 2. Van de Wauwer (Belg). 3. De Poorter (Belg), op 45 seconden: 4. Pels (Belg), 5 Declerq (Belg), 9. Lubbers (Ned). FRITS SUER Veronique van de Laan eindelijk titel game) was voor een belangrijk deel de schuld van de nieuwe Deltalloyd- trainer Zoran Gajic, die Deken kundig naar het einde toe coachte. Herman Hopman is de speler die in de komende transferperiode het meest in trek zal zijn bij de topclubs. Hij zal echter waarschijnlijk zijn vereni ging (die sinds kort gesponsord wordt door de Nederlandse Middenstands Bank) niet verlaten. Hij zegt: 'Ik blijf liever nog een jaartje bij mijn cilub. Ik word er goed opgevangen en heb het er uitstekend naar mijn zin. Ikjardi voel me nog niet rijp voor het eerste van Deltalloyd of Tempo Team, nog afgezien van de vraag of ze me in het fee eerste willen hebben'. EFFECTIEF Hopman is een van de weinige topspe- Iers die instinctief punten maakt. Hij gaat zeer effectief te werk, hoewel zijn stijl weinig fraai is. Veel kenners zien niet veel in Hopman, maar deap« toekomst zal wel gaan uitwijzen dat In' ze zich vergissen. Jan Duyndam, NTTB-damescoach en een der bewon deraars van de stijl-Hopman, zegt: 'Ik heb Herman meegemaakt op de Euro pese en Oostenrijkse jeugdkampioen-Ion schappen. Daar heeft hij grote indruk SU op me gemaakt. Hij zou alleen wat lor regelmatiger moeten leven wat etenfxet en dergelijke betreft. Daar is de laat- ste tijd, ook door de goede invloed bij t VDO, een hoop aan veranderd'. Een idci verrassende coup van Hopman werd »w dus ternauwernood door Deken voor- jjg komen en dat had tot gevolg dat drie Deltalloyd-spelers én regerendls kampioen Bert van der Helm zich bij de laatste vier plaatsten. Van der <jst. Helm die vreemd genoeg, net als eni- Véronique van der Laan niet had kunnen trainen voor het kampioen schap (hij door een achillespeesbles sure) bleef voor de 6e keer alleen a over. Met Carel Deken had de Tempo 0 Team-speler weinig moeite, maar zijn tu overwinning op Bert Schoofs is em-^' stig in gevaar geweest. Op de stand 1- 2 in games voor Schoofs wist Bert van der Helm met 21-19 en 21-18 (na onder meer 5-10) na de beste finale sinds vele jaren opnieuw het kampi oenschap in zijn voordeel te beslissen. Dusan Tigerman. de RTTB-bondsco- ach. was erg blij met het vertoonde spel, hoewel hij erbij aantekende: gJ 'Het is ergens wel jammer dat Bert van der Helm weer gewonnen heeft. w. Hij wordt hierdoor te lui. Het zou ent misschien prettiger geweest zijn als ■shi Bert Schoofs het dit keer had gewon- nen. Dan had Van der Helm iets ;R' gehad om zich aan op te trekken'. ien (H Herenenkclspel: Kwartfinales: Bert Van der Helm-Hans van den Broek 21-7. 21-12, 21-19, Herman Hopman-Carel Deken 11-21, 21-19, 21- F1 13, 17-2. 19-21. Berl Schoofs-Ge Bakker 21- 1 13, 21-13, 22-20. Bert Onnes-Frans Schoofs 17- 21. 14-21, 21-15, 2-17. 19-21. Halve finales: Frans Schoofs-Bert Schoofs 22- 20. 20-22, 9-21, 15-21. v.d. Helm-Deken 21-7, 15-21, 21-12, 21-16. Hes Finale: Van der Helm-Bert Schoofs: 12-21. 21- 18, 18-21, 21-19. 21-17. Damcscnkclspel: Kwartfinales: Sonja Heltzel-C Connie van Moorst 21-16. 21-17. 17-21. 21-18, nj Ellen van der Helm-Juul Nitisusanta 13-21, 17-21. 22-20, 21-5, 19-21. Aukje Colthoff- Nora d' Bakker 21-5, 21-14. 21-9, Annemieke van Moorst-Veronique van der Laan 10-21, 16-21, l(j, 13-21. Cr Halve finales: Heltzel:Nitisusanta 21-16. 21- IC 17. 18-21, 21-16. Colthoff-Van der Laan 11-21, 1, 21-17. 11-21. 5-2. I Finale: Van der Laan-Heltzel: 2-14. 21-15. SV 19-21, 17-21. 22-20. hei wei llcrendubbel: Halve finales: Deken-Bert rer Schoofs - V.d. Broek-Llngen 21-23, 21-19. 21- i. 12. 21-4., Onnes-Frans Schoofs-Van der Helm- GJ; Van Slobbe 18-21. 22-20. 23-25. 13-21. Finale: Zui Deken-Bert Schoofs-Van der Helm-V. Slobbe Coi 21-14, 14-21. 12-21, 21-15, 19-21. Damesdubbcl- -2, spel: halve finales: Sonja Heltzel-Annemleke Van Moorst-Rene Flerller-Ellen Van der Helm 19-21, 21-17. 21-14, 21-14. Aukje Colloff- iC), Connie van Moorst-Veronique van dor Laan- He Maric Thuis 21-15, 21-19, 21-16. Finale: Heli- t«r zel-Annemieke van Moorst-Coltoff-Connie van Moorst 22-20, 21-19. 21-16. Gemengd dubbel: halve finales: Van der W Laan-Deken - Coltoff-Van Slobbe 15-21. 21-15, 21-17. 14-21. 21-19. Ellen en Bert Van der Helra-Heltzel-Bert Schoofs 16-21. 21-11. 10-21. 23-2 4-2. Finale: Van der Laan-Deken - Heltzel-Bert Schoofs 2-21, 21-23. 16-21. ari spe -o, 'K ts< Ou

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 12