'Fijn onder elkaar zijn' in vakantie dichtbij wmÈBïï Snelle weg van Hoge Raad in hasjiesjzaak Commentaar Na het debat Het weer mm u nu a Proletariaat van Ulster TROUW/KWARTET DUiNÜEKDAG 2 MAART 1972 HI.\.\I-:\LA.VI» 7 Hoe zwaar zal het kabinet de menings vorming van de Tweede Kamer over de eventuele vrijlating van de 'Drie van Breda' moeten laten wegen? Het over wicht van 24 stemmen dat de motie van de heer Voogd die tegen de spoedige en gelijktijdige vrijlating was gericht verwierf, was niet gering. Dat bij twee van de vijf regeringsgezin de fracties een grote meerderheid zich tegen het eerste voornemen van het kabinet heeft gekeerd, moet indruk hebben gemaakt. Wie zich de positie waarin de regering zich thans bevindt wil indenken, moet zich voorstellen wat er in de Kamer zal gebeuren wanneer de drie toch worden vrijgelaten. De minister van justitie zal in dat geval ongetwijfeld door een lid van een oppositionele fractie ter ver antwoording worden geroepen. De heer Van Agt zal zich dan met dezelf de argumenten moeten verdedigen als die welke hij in het debat van dinsdag heeft gebruikt We krijgen precies het zelfde debat met alleen dit verschil dat de minister een motie op zijn tafel zal krijgen waarin zijn beleid wordt afge keurd. Bij de oppositie zullen de rijen zich dan sluiten. Ook diegenen onder de Kamer leden die de regering niet welgezind zijn, maar dinsdag tegen de motie- Voogd en daarmee voor de vrijlating van de drie hebben gestemd, zullen nu de motie van afkeuring steunen, omdat immers de Kamer gesproken heeft en de minister kan worden verweten dat hij de Kamermeerderheid heeft gene geerd. Aan de andere kant zullen diegenen onder de regeringsgezinden, die de motie-Voogd hebben gesteund, de mo tie van afkeuring heipep wegstemmen omdat de 'drie van Breda' hun geen kabinetscrisis waard zijn. Van de kant van de WD-fractie heeft de heer Berkhouwer er dinsdag op gewezen hoe absurd het zou zijn als er om deze kwestie een crisis zou ontstaan en er vervolgens verkiezingen zouden worden gehouden, 'met als inzet dit abjecte drietal'. De meerderheid in de WD en DS'70 zal voor deze griezelige conse quentie wel terugschrikken en uiteinde lijk in de vrijlating berusten, zodat de crisis wel zal uitblijven, maar we heb ben intussen wel bereikt dat de stand punten over deze netelige kwestie zich uiteindelijk zullen hebben gegroepeerd ter weerszijden van de scheidslijn die dc polarisatie tussen de regeringsgezin de en opposiüönèlë fracties markeert. Een dergelijke groepering moet in een vraagstuk van deze orde nu juist ten koste van veel worden voorkomen. Het is daarom dat het kabinet wijs zal doen, geen gebruik te maken van het recht van de kroon om tot gratie verlening over te gaan. Dat dit recht in dit geval slechts in verminderde mate kan gelden, nu vooV de vrijlating van de drie ook andere redenen zijn aange voerd dan die welke aan gratiëring ten grondslag moeten ligggen zoals gis teren op déze plaats aangevoerd is in het debat trouwens onweersproken gebleven. Wat zullen de consequenties zijn voor de positie van minister Van Agt wan neer het kabinet op zijn voornemen tot vrijlating terugkomt? Het is waar dat deze minister zware dingen heeft ge zegd, om het aanvankelijke standpunt van de regering te verdedigen. 'De eisen van de rechtsstaat komen dwin gend op ons af', heeft de minister gezegd. En aan het slot van zijn rede in eerste termijn sprak hij uit: 'Ik kan slechts trachten, recht te doen'. Dit zijn uitspraken die het de minister moeilijk zullen maken, op zijn voornemen terug te komen. Maar aan de audere kant moge worden bedacht dat de eventuele vrijlating van de drie altijd als kabinetsbeleid is gepresenteerd. Ook de minister-presi dent heeft zich de laatste weken op de persconferenties na afloop van de vergaderingen van de ministerraad duidelijke standpunten veroorloofd. Zijn aanvankelijke stilzwijgende aanwezig heid bij het debat van dinsdag beteken de trouwens dat niet slechts de heer Van Agt, maar in deze minister het hele kabinet aan het woord was. Wel wekte de minister-president, toen hij zijn stilzwijgen eenmaal verbrak, de indruk dat hij al begonnen was, een terugtrekkende beweging voor te berei den op een moment dat de minister van justitie daar nog niet aan toe was. Maar een dergelijke nuance rechtvaar digt nog geen ministerscrisis. Daarbij moet gelden dat de heer Van Agt het standpunt van het kabinet met grote waardigheid en integriteit heeft verdedigd, wat hem de laatste weken, niet-in het minst van de zijde van de CPN-fractie in de Kamer, aan grofhe den ook is toegevoegd. Hij heeft zich de afgelopen weken, bij al zijn onerva renheid, laten kennen als een man van karakter en beleid. De redelijkheid en rechtvaardigheid gebieden dat deze mi nister blijft zitten. Tenzij het voor de gemoedsrust van dc heer Van Agt beter is dat hij gaat. Maar dat moet hij in de eerste plaats zelf uitmaken. CNV-vakantiegangers veel per bus of boot, weinig per trein of vliegtuig Van onze sociaal-economische redactie UTRECHT De CNV-ers, die hun vakantie bij voorkeur doorbren gen hi een der drie vakantie-oorden van het Christelijk Nationaal Vakverbond of meegaan met een buitenlandse trip van de vereniging CNV-reizen, zijn altijd een 'apart volkje' geweest en in veel opzichten zijn ze dat nog. Individualisten boeken slechts zelden voor een CNV- reis. Vakantiegangers die 'fijn onder elkaar' willen zijn, die van geestverwante gezelligheid houden en een brok vertrouwde sfeer willen aantreffen wèl. Een vakantiementaliteit, waarin in de loop der jaren nog maar heel weinig is veranderd. De heer G. J. Vunderink, hoofd van CNV's vakantie-activiteiten: 'Dat blijkt bijvoorbeeld heel duidelijk uit het feit da t de belangstelling voor bus- en 'bootreizen aanmerkelijk gro ter is dan voor de trein- en vliegrei zen, die wij organiseren. Bussen en boten zijn vakantiemiddelen, waar in het groepsverband, het 'onder elkaar zijin', het best tot him recht komen. In trein en vliegtuig is men veel meer op zichzelf aangewezen en dat ligt de ONV-ers niet zo'. Assistente buitenland mej. G. van der Werf produceert prompt een paar sprekende cijfers: van elke 1.500 men sen, die aan de buitenlandse reizen van het CNV deelnemen (er zijn ook dit jaar weer vele boeiende mogelijk heden) gaan er zo'n duizend met de bus, 540 op de boot, 120 per trein en slechts30 met het vliegtuig. Van de in het algemeen relatief sterke verschuiving in 4e belangstelling voor bus- en bootreizen naar vliegreizen is onder de vakantiehoudende CNV-ers. nauwelijks iets te vinden, al moet daarbij natuurlijk wel in aanmerking worden genomen dat verreweg het grootste deel van de bij een CNV- bond aangesloten werknemers buiten de mogelijkheden, die de eigen vakbe weging biedt, met vakantie gaat, zodat de cijfers niet representatief zijn voor het gehele CNV. (buiten beschouwing zijn ook gelaten de goedkope, speciale vliegreizen, die het CNV in samen werking met Co-öp en andere vakcen trales organiseert naar de Verenigde Staten, Canada en Australië, aantrekke lijke mogelijkheden, waarvoor met name onder familieleden van emi* granten een toenemende belang stelling bestaat'. Overigens heeft de (ook onder CNV- Front liep doocl Evenals golven van de zee op het strand uit- en doodlopen zo vindt ook het front van een IJsland-depressie zijn einde in het uiterste westen van het continent. De Britse eilanden vin gen de eerste stoot op en daar verloor het dan ook in hoofdzaak zijn regen. In Frankrijk bevond zich een zwakke plek in de continentale afweer waar door het front daar meer vorderingen kon maken dan in het Noordzeege bied. Het front kondigde zich gisteren in Nederland aan door bewolking in de hogere en middelbare niveaus. Over het algemeen had deze laatste een nogal rustig uiterlijk zonder een mar kante golf structuur. Dit wees op een verminderende activiteit en zodoende zal het vandaag op de meeste plaateen in ons land dan ook niet tot regen van betekenis komen. Alleen in het westen is wat lichte regen of motregen niet uitgesloten. De wind die gisteren aan de voorzijde van het front vrij krachtig uit het zuidoosten waaide, vat het vandaag rustiger op. In het westen kan een ruiming naar zuidwest tot west plaats vinden. Op de temperatuurverhoudingen heeft een en ander geen invloed. De ther mometers blijven 's middags tot 7 a 8 graden komen, terwijl het kwik 's nachts tot dichtbij het vriespunt daalt Wat koudere lucht uit Skandina- vië stroomde Noordwest-Duitsland binnen, waar in de voorbije nacht lichte tot matige vorst verwacht werd Oost-Duitsland kreeg een restantje kou uit Rusland, maar 'push' zit er niet achter, nu een hogedrukgebied boven Zuid-Finland (1030 millibar) langzaam naar het oosten wegtrekt. Van belang voor het weer in Neder land kan worden een nietiw front aanhangsel van een diepe depressie bij Zuid-Groenland. Verderop in de week zal de wind dan ook wel naar zuidelijke richtingen terugdraaien en wat toenemen terwijl later plaatselijk wat regen mogelijk is. Weerrapporten van gisteravond 7 uur: maxi mum-temperaturen van gisteren en neerslag tussen 's morgens en 's avonds 7 uur. Amsterdam zw bew 10, 0. De Bilt zw bew 10, 0. Deelen onbew 12. 0. Eelde half bew 7, 0. Eindhoven half bew 7, 0. Eindhoven zw bew 11. 0., Den Helder geh bew 7, 0. Lu tilth R'dam regen 9, 0. Twente licht bew 9. 0. Vlissingen geh béw fi, o Zuid-Limburg onbew 10. 0. Aberdeen regen 7, 0.}. Athene zw bew 14. 0. Barcelona motregen 13, 0.1. Berlijn regen 5, 0.1. Bordeaux zw bew 11, 6. Brus sel zw bew 10, 0. Frankfort onbew 10. 0. Genève licht bew 15, 0. Helsinki onbew 2. 0. Iimsbrlick zw bew 10, 0. Kopenhagen mot regen 3, 0.1. Lissabon half bew 13, 0. Lo carno zw bew 9, 2. Londen licht bew 9, 0. Luxemburg licht bew 10/0. Madrid geh bew 9. 0. Malaga half bew 17, 0. Majorca geh bew 14, 0. Miinchen zw bew 7, 0. Nice half bew 13. 0. Olalo geh bew 1, 1. Parijs motregen 8, 0.1. Rome regen 11, 14. Sulit zw bew 13. 3. Stockholm geh bew 1, 0.3. Wenen zw bew 10, 0. Zürich geh bew 9, 0. Casa Blanca regenbul 10, 7. Istanboel geh bew 6, o. Las Palmas regenbui 20, 0.1. Telavlv Ucht bew 18. 0. Tunis zw bew 17, 0. KRUISWOORD-PUZZEL Horizontaal: 1. ongevuld, 4. oeverge was, 7. scheik. element, 8. titel, 10. boom, 12. gezichtsorgaan, 14. onder richt, 15. ingewand van haring, 16. oude lengtemaat, 18. water in Fries land, 19. soort appel, 22. inslag, 24. streeksgewijze, 25. platte steen, 26. dierentuin, 28. voorvoegsel, 30. errors excepted (afk.), 31. knopje op een priktol, 33. herdersgod, 35. deel van de hals, 37. meisjesnaam, 38. water in België, 40. scheik. element, 41. schoorsteenzvvart, 42. deel van een gebit. Verticaal: 1. jongensnaam, 2. afne mend getij, 3. bitter vocht, 4. paard, 5. voorzetsel, 6. internationale trein, 7. werktuig, 9. vertragingstoestel, 11. klap, 13. gunstig gezind, 15. berus tend, 17. krijgsmacht, 18. groot meer in Finland, 20. eer, 21. duivenhok, 22. meisjesnaam, 23. hogepriester te Silo, 25. kraam, 27. rijstdrank, 29. toiletar tikel, 32. gehoororgaan, 33. hoofddek sel, 34. keurig, 36. eind, 38. lidwoord, 39. rondhout. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Hor.: 1. eb, 2. adder, 7. ba, 9. snoever, 12. sap, 13. bee, 15. lak, 17. es, 18. karig, 20. Rr., 21. staar, 22. garoe, 23. A.E., 24. pedel, 26. de, 27. mes, 28. tor, 29. kit, 33. petitie, 37. Ob, 38. pasta, 39. as. Vert: 1. Ee, 2. ank, 3. do, 4. Demer, 5. e.v., 6. rem, 8. ar, 10. kasteel, 11. parodie, 12. sesam, 13. baret, 14. Ei- ger, 16. kreet, 18. kap, 19. gal, 25. dosis, 30. iep, 31. dia, 32. Po, 34. Ta, 35. t.t„ 36. os. ers) sterk toegenomen belangstelling voor een 'buitenlandse vakantie de 'druk" op de vakantiemogelijkheden in eigen land niet verminderd. Inte gendeel. Uit recente onderzoekingen van 't Centraal Bureau voor de Statis tiek blijkt, dat het aantal buitenland se doorgebrachte zomervakanties van 1954 tot 1970 met niet minder dan 350 procent is gestegen, terwijl het aantal in Nederland doorgebrachte zomerva kanties in die periode opliep met ruim 80 procent. Welnu, van die laatste stijging weet ook het CNV mee te praten, want vorig jaar vertelt de heer Vunde rink moesten maar liefst zo'n 5.000 liefhebbers voor de vakantie-oorden worden afgewezen en dit jaar gaat het al aardig dezelfde kant uit 'Een jaarlijks terugkerende legpuzzel, waarbij de aanvragen zo eerlijk en objectief mogelijk worden beoordeeld. Een gezin mag bijvoorbeeld niet twee jaar achtereen'. Toch werden er in de CNV-vakantie- oorden te Putten, Garderen en Oost- Kapelle (met samen een dikke 850 bedden) toch nog zo'n 11.500 lëden en gezinsleden ondergebracht De heer Vunderink: 'Het is een kwestie van verschuiven, geloof ik. Er zijn altijd nog ontstellend veel mensen, ook on der de werknemers, die niet met vakantie gaan, maar die hun activitei ten op dit gebied beperken tot wat dagtochtjes, familiebezoek en zo. Hun aantal wordt echter steeds kleiner en de 'beginnelingen' proberen het dan eerst in eigen land, waarmee ze de plaats innemen van hen, die ook wel eens over de grenzen willen kijken. Na een paar jaar gaan zij dezelfde weg, op hun beurt weer plaats rui- In een vakantieboot komt het groepsverband, het 'fijn onder elkaar zijn', het best tot zijn recht mend voor nieuwe 'beginnelingen'. 'Of de buitenland-gangers, die de voorkeur geven aan reizen in groeps verband, in een later stadium toch liever op eigen houtje gaan? Dat is moeilijk te zeggen, maar ik acht het niet erg waarschijnlijk, want de ban den met het CNV zijn wel erg sterk. Het is echter heel goed mogelijk dat er ook hierin een zekere verschuiving plaatsvindt'.- fort (douche, bad, lakens-huren inplaats van meenemen en dergelij ke). 'Wij proberen steeds zoveel mo gelijk op die ontwikkelingen vooruit te lopen. Zo zijn we bijvoorbeeld ook afgestapt van de voor iedereen gelden de vaste ontbijttijd van half negen. Men kan nu naar eigen behoefte te ontbijten tussen acht en tien uur en dat wordt op hoge prijs gesteld, voor al door de jongeren'. Jeugd Tweemaal De heer B. de Kleine, beheerder van het CNV-vakantie-oord 'Bos en Duin' in Oostkapelle: 'Onze mensen hechten inderdaad zeèr grote waarde aan de eigen vertrouwde sfeer en dat geldt ook voor de jongeren. De algemene tendens, dat ouders hun kinderen, die enkele jaren op een middelbare school hebben gezeten, nauwelijks nog mee kunnen krijgen, is onder de CNV-ers vrijwel niet merkbaar. De jeugd, ook de oudere jeugd, komt graag mee naar onze vakantie-oorden. Dat komt wellicht ook door de specia le activiteiten, die wij voor de jonge ren ontplooien, zodat ze zich 'bij pa en moe' echt niet behoeven te verve len'. Overigens merkt de heer De Kleine wel, dat vakantiegasten geleidelijk-aan kritischer worden en hogere eisen gaan stellen. Met name aan het com- De heren Vunderink en De Kleine constateren nog een andere trend. 'Steeds meer werknemers komen er toe om ook in het voor- of najaar een weekje of tien dagen met vakantie te gaan. Een tweede vakantie dus, iets dat niet zo lang geleden eigenlijk nog alleen aan de beter-gesitueerden was voorbehouden'. Een belangrijke 6tLmulans !s natuur lijk de zich vrijwel jaarlijks met een of twee dagen uitbreidende vakantie duur. Het minimum-aantal vakantie dagen in het Nederlandse bedrijfsle ven is de laatste jaren gestegen tot gemiddeld bijna achttien en dat komt bij de vijfdaagse werkweek neer op drie-en-een halve-week. Daarvan ne men steeds meer werknemers veertien dagen in de zomer en een weekje in voor- of najaar, terwijl ze de rest reserveren om te 'snipperen'. Van onize juridische medewerker DEN HAAG De Hoge Raad heeft een snellé weg gevolgd om tot de hoogste beslissing te komen over de vraag of ook andere delen van de hennepplant dan de toppen onder de strafbepalingen in de opiumwet val len. De onvolkomenheid van de strafbepa lingen kwam in oktober aan het licht toen de Rotterdamse rechtbank een verdachte vrijsprak voor het bezit van hasjiesj (de rechtbank meende dat op grond van de opiumwet het nodig was te bewijzen dat de hasjiesj hars bevat uit gedroogde toppen van bloeiende of vruchtdragende hennep-planten). Na de Rotterdamse vrijspraak volgde in een gelijké zaak een veroordeling in Amsterdam, Inmiddels heeft de minis ter vari volksgezondheid de strafbepa ling aangevuld. De rechtsongelijkheid op dit punt is een schoolvoorbeeld van het doel van de cassatie 'in het belang der wet': Spoorwegen '65+ gewoon goeie zaak' Van een verslaggever UTRECHT Het is een hard nekkig misverstand dat ons 65plus-tarief een sociale maatre gel zou zijn. Het is gewoon een goede zaak, of liever gezegd een ideale transactie: zowel de klant als de leverancier worden er beter van.' Dit zegt drs. C. P. van Strien, chef reizigersver- voer van de Nederlandse Spoor wegen, in een commentaar op het onderzoek van de Consu mentenbond naar het verschijn sel 'bejaardenkortingen' en naar de meningen daarover bij ge meenten, poiltici en zej aard en- organisaties. Zoals gemeld vat ten vooral sommige politici kor tingen voor bejaarden op als een discriminatie. Be heer Van Strien 'vader' van de term 65-plus, stelt daar tegen over: 'Zelfs als de AOWuitke- ring tot 20.000 gulden zou wor den opgetrokken, handhaafden we óns 65+-tarief "om de men sen ertoe te' bewegen bij de be steding van hun (hogere) inko men toch de keus op de trein te laten vallen.' De 65plussers kopen gemiddeld een enkele reis en een retourtje per maand. Uitgaande van de prognose dat het aantal 65plus kaarten dit jaar zal oplopen tot 175.000 betekent dit dat zij aan vast recht zeven miljoen en aan reisbiljetten nog eens veertien miljoen gulden in het NS-laatje brengen. 'Als we allemaal zulke klanten hadden, leverde het rei- zigersvervoer niet 500 miljoen gulden op, maar meer dan een miljard', aldus de heèr Van Strien. De 65plussers profiteren van de lagere prijs. NS van de hogere reisfrequentte en het grotere aantal reizigers dat dank zij de 65-plus-kaart 'over de drempel' komt. De tarieven zijn op com merciële gronden vastgesteld en niet op sociale. Net zoals trou wens die voor de tienertoer kaarten, die ook niet laag wor den om de jeugd een plezier te doen maar om meer jongeren te trekken. 'Elke winkelier werkt met speciale aanbiedingen', al dus de heer Van Strien, 'en dat doet hij echt niet om er slech ter van te worden.' het vestigen en bevorderen van de eenheid in wetstoepassing. Het is een 'buitengewoon' rechtsmiddel. Het in stellen van het rechtsmiddel is niet aan een bepaalde termijn na het von nis gebonden zoals het hoger beroep en de 'gewone' cassatie: het kan juist niet worden ingesteld als er wel ho ger beroep -of gewone cassatie nog mogelijk is. Cassatie in het belang der wet kan niet door de 'partijen', verdachte of openbaar ministerie, worden ingesteld. Ailleen door de hoogste man van het O.M., de procu reur-generaal bij de Hoge Raad bezit deze bevoegdheid. De uitspraak brengt dan ook geen nadeel of voor deel aan de verdachte. Het is een overigens niet bindende richtlijn voor de lagere rechters. Cassatie is in het belang der wet wel eens iets frustrerends, zoals ook hier. Want de vrijgesproken verdachte heeft zelf geen rechtsmiddel en kan zelf nooit in gewone cassatie zijn visie op de zaak kwijt. Ook een juridische herformulering van het probleem, waar zich een hoger beroepsbehande ling voor het gerechtshof juist toe leent, is hier afgesneden omdat het openbaar ministerie in Rotterdam niet in hoger beroep ging. LOWIETJE Democratie in bedrijf De ondergeschikte is niet meer wat hij geweest is. Naar de geest des tijds verlangt hij inspraak en medezeggen schap, aldus Martin Schouten, die voor de Haagse Post naging, hoe het nu eigenlijk is gesteld met de demo cratie in het bedrijf. Werkoverleg, bedrijvenwerk, ondernemingsraad, dat zijn de spillen, waarom het democrati seringsproces in werknemersland op het ogenblik draait, maar wie vraagt, hoe deze elementen ingepast worden in een totale strategie, krijgt een hulpeloos antwoord. Sam Poppe, de theoretisch uitstekend onderlegde so cioloog van de toch al goed in zijn kader zittende Industriebond NVV: mijn kritiek op de vakbeweging is, dat die nauwelijks een strategie heeft. Wat wij nou op het ogenblik probe ren te doen is niet verder springen dan onze polsstok lang is. Rode Jeugd-leider Willem Oskam was langer in China dan Nixon. Drie maanden lang trok hij met vijf kame raden door het 'paradijs* en zag dat de opbouw van het socialisme in Chi na op de goede weg is. De inspraak van de arbeiders in de bedrijven is hier geen holle frase, maar echte werkelijkheid, aldus deze maoïst over Mao's China. Pil In Accent een groot verhaal over de pil, die nu tien jaar in Nederland op de markt is. Ondanks een record aan tal huwelijken in 1970 is het geboor tecijfer in Nederland opnieuw opmer kelijk gedaald. Prof. dr. J. P. van Rooyen: voor mij staat vast, dat de pil aanleiding is geweest voor de daliiig van het geboortecijfer. De pil heeft voor een grote doorbraak gezorgd. Prof. dr. A. A Haspels: er wordt vaak gezegd, dat de pil de emancipatie van de vrouw in de hand heeft gewerkt. Ik zou liever zeggen: hij heeft de gelijkwaardigheid van man en vrouw sterk bevorderd. Dat vind ik erg be langrijk. De man had altijd een grote re vrijheid dan de vrouw. Dat is nu over. Boy IJdens sprak met Wouter van Dieren, woordvoerder van de Raad voor Milieudefensie. Volgens hem ont breekt het de industrieën zeker niet aan grote zorg over de toenemende vervuiling. Op dit moment weten ze zelf niet, wat ze er tegen kunnen doen. Het wachten is nog steeds op de overheidsvoorschriften. Soft drugs Nederland op weg naar vrijheid en soft drugs. Ondanks verzet van Krul- singa en druk op Stuyt, schrijft Ge rard de Bruijn in De Nieuwe Linie. Hasj en marihuana vrij. Dat is vrij wel zeker de belangrijkste conclusie van het rapport-Baan, dat vrijdag openbaar zal worden gemaakt. De kans, dat er nu eindelijk eens een behoorlijk drug-bëleid zal komen, ach ten insiders zeer groot. Het wordt tijd, want er dreigden 'Amerikaanse toestanden.' In Nederland bestaat nog nauwelijks aandacht voor de verslaaf den, de junkies. Joos Arts geeft een nabeschouwing over de reis van Nixon en komt tot de conclusie dat Taiwan wel bij China zal komen. Deskundoloog Max Reneman laat zijn licht schijnen over de fiets. De fietser weet, dat hij tegenover een goede of slechte auto mobilist, in zijn recht of niet, altijd de verliezer is. Wil hij het vege lijf redden, dan moet hij niet zeuren over gelijk en ongelijk. Het sein op rood of groen, voorrang of niet, de fietser kijkt wel uit, geeft zijn ogen ^oed de kost, stoepje op stoepje af. Hij blijft wakker en kiest z'n weg. De fiets ls zijn leerstoel. Muskie Joop van Tijn schrijft in Vrij Neder land over de jacht op het Amerikaan se presidentschap, die is geopend. Een dag lang volgde hij de man, die over negen maanden net geen president van de VS zal worden: Edmund Mus kie. Dat is het risico van een al te vroege voorsprong. Niet voor niets zei hij in een televisie-interview: ik wil niet het enige konijn zijn in deze jacht. Dat konijn is hij intussen wel geworden. Burgemeester Schakel is teruggekeerd van een bezoek aan Taiwan alias For mosa. Op de vraag of hij Tsjang-Kai- Sjek ook nog heeft ontmoet, zegt het Kamerlid: Nee, die niet, wel de voor zitter van het parlement en de minis ter-president. Die is wat hier Biesheu vel is, en Tsjang-Kai-Sjek, een mythi sche legende die man, dat is bij ons de Koningin. Europacup De waarheid achter de Europacup wordt deze week in Elseviers Magazi ne onthult. Cees Labeur hees zich in het Ajax-shirt en moest de kostbare beker vele malen boven het hoofd heffen, voordat deze als voorpagina- plaat kon worden vereeuwigd. De Eu ropacup is meer waard dan de 15.000 gulden aan zilver. Voor de club, die hem wint vertegenwoordigt hij naast de eer een miljoenenkapitaal en voor de topspelers een inkomen, waarop zelfs een minister jaloers kan rijn. Cupvoetbal is keiharde business ge worden. Kenners zullen van deze 'waarheid' wel niet hebben opgeke ken, dachten we zo. Verder in EM een verhaal over hoe 'perfide' de NOS is. Het blad drukt de tekst van Ter Visie af over de werk loosheidsbestrijding en geeft daar naast weer hoe het ook kon. Suiker Werknemers trachten Surinaamse sui kerrietplantage te redden, aldus ds. P. Jansen in De Groene. Het gaat hier om de plantage Mariënburg, die de laatste jaren aanzienlijke verliezen heeft geleden. De vakbond wil het bedrijf overnemen, maar beschikt niet over de nodige financiële middelen. De geschiedenis van Suriname is onlos makelijk verbonden met de geschiede nis van de suiker. De handel in suiker had in de 17e eeuw nog een gouden toekomst 'Verder in De Groene én gesprek met Paul Mayer van de Amerikaanse ka tholieke vredesbeweging over het Ber- rigan-proces en een verhaal over het Sohermereiland, dat bedreigd wordt. Belangen van boeren, stadsuitbreiders en recreanten staan hier tegenover elkaar. De gebeurtenissen in Noordrlerland zijn voor tal van Oosteuropese socia listische landen aanleiding geweest forse kritiek te leveren op het kapita listische stelsel in het algemeen en op het 'perfide' Engeland dat volgens hen in Ulster een koloniaal restant handhaaft. Dat Noord-Ierland centraal wordt ge steld als het strijdperk, waarin het proletariaat, na het zelfbewustzijn te hebben hervonden, in opstand is ge komen tegen de 'kapitalistische uit buiters', de protestantse kapitaalbezit ters, is niet zo vreemd. Al bijna een eeuw geleden schreef Karl Marx het Ierse proletariaat een belangrijke rol toe in de komende strijd van de Britse arbeidersklasse tegen het impe riale kapitalisme. Deze strijd is echter Duiven vangen De Rotterdamse plantsoenendienst is een half jaar in de weer geweest met schiet- en vang netten en kooien om het aantal dui ven te verminderen. Er werden in die tijd 700 duiven gevangen. Nu wordt de actie stopgezet omdat de duiven broeden. Als er honderden duiven uit het ei gekropen rijn, wordt de vangst voortgezet. De wat moedeloos gewor den plantsoenendienst hoopt dat de duivenpdl, waarmee In Amsterdam wordt geëxperimenteerd, op den duur ook in Rotterdam uitkomst zal bie den. Kanon De Finse uitvinder Bernt Johan Farling heeft een schuimkanon uitgevonden dat tegen lastige mensen gebruikt zal worden. Het schuim wordt niet alleen ge mengd met traangas, maar ook met een kleurstof. 'Dan rijn de demon stranten later makkelijker herkenbaar voor de politie', motiveert hij. De apparatuur werd aan de Britse over heid aangeboden om ingezet te wor den voor de strijd in Ulster. De Britse regering heeft'geen belangstel ling. Archivarissen De Neder landse vereniging van bedrijfsarchiva- rissen viert op 17 maart haar 25-jarig bestaan, een gelegenheid om terug te blikken en vooruit te kijken. Daarom houdt prof. dr. A. A. Kampman een rede over de archieven en bibliothe ken in het oude Nabije Oosten en drs. C. S. Scholten van Philips over parti culier dataverkeer in de toekomst. Zij doen dat in het Scheveningse Kur- haus. Waterweg Het is honderd jaar geleden dat Rotterdam 'een ver binding kreeg met de wereld': de Nieuwe Waterweg werd toen geopend. Ook dat wordt gevierd. nooit volledig uitgevochten. Joegoslavië, dat de door Moskou voor geschreven vorm van socialisme steeds dwarsboomde heeft ook nu weer ideo logisch roet in het socialistische voe<V sel gestrooid. In een uitzending van radio Belgrado hebben de Engelse militairen, die in Ulster opereren, een stevige pluim op de hoed gekregen. In de uitzending werd tevens een forse aanval op de IRA gedaan. 'Het is bekend dat de belangrijkste factor in Noord-Ierland nu het zogenaamde Ier se Revolutionaire Leger is. Eens was dit een nationale bevrijdingsorganisa tie. Zij is echter in de loop van de tijd gedegenereerd tot een zuiver ter roristische formatie, die een uiterst reactionaire en bekrompen natio nalistische en rooms-katholieke ideolo gie aanhangt', aldus radio Belgrado. abortus Het Engelse ministerie van volksge zondheid heeft de sluiting gelast van twee albortus-kiinieken in Londen. Met ingang van 6 maart moeten ze de operaties staken. Vooral de Langham-kliniek, die het eigendom is van de Perzische dokter Paviz Faridian en 55 bedden telt, heeft enorm veel operaties verricht. Sinds 1968, toen de kliniek geopend werd, heeft men 27.000 vrouwen ge aborteerd. Volgens de Britse pers zou den de tarieven 1200 gulden per ope ratie bedragen. Een woordvoerder van deze kliniek sprak de berichten tegen, dat men de vrouwen in de korist mogelijke tijd behandelde en dat er vooral buitenlandse vrouwen behan deld werden. Van de behandelde pa tiënten zou 90 pet de Britse nationali teit hebben en in al die tijd was er slechts één patiënte overleden. Een woordvoerder van het ministerie heeft verklaard dat de reden voor het intrekken van de vergunningen niet bekend gemaakt zal worden. De Langham-kliniek is onlangs voor ongeveer 12,5 miljoen gulden te koop aangeboden. barbara In het Britse Lagerhuis meende de 60-jarige vrouwelijke socialistische af gevaardigde Barbara Castle premier Edward Heath te mogen aanspreken met 'Beste jongen'. De premier keek de vroegere minister in het Labourka- binet aan, fronste de wenkbrauwen en zei: 'Ik ben uw beste jongen niet'. Mevrouw Castle bloosde en het hele Lagerhuis daverde van het lachen

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7