'Rechter in zijn hemd gezet door werkgevers' Orgaantransplantatie vaak nog ij dele hoop Goeree-Overflakkee komt water tekort Schaatsen vooreen appel en een ei Federatie vakcentrales zonder CNV in verschiet Advocaat Industriebond NVV in hoger beroep: Vrachtwagen botst op busje: 2 doden en twee gewonden Lente- en zomermode uit Amsterdam Raffinaderij in België is nog niet zeker Directeur waterbedrijf: we zitten aan alle kanten vast Verdachte - na jaar hechtenis - weer in vrijheid 'Ons land raakt meer in chaos' TROUW/KWARTET DONDERDAG 2 MAART 1972 1!I\\E.\I,AM( Van onze sociaal-economische redactie AMSTERDAM 'De werkgevers hebben door hun gehol naar de rechter en door het uitlokken van een verbod om te staken de nationale economie een schade toegebracht van 400 miljoen gulden. Vervolgens hebben de werkgevers dezelfde rechter in zijn hemd gezet met het verzoek aan de Industriebond NW om de stakende metaalarbeiders een uitkering te geven'. Zo luidde één van de conclusies van mr. M. G. Rood, toen hij gisteren zijn pleidooi hield in de hoger beroeps zaak van de Industriebond-NW tegen de uitspraak van de president van de Amsterdamse rechtbank inzake het metaalconflict. De president, mr. U. W. H. Stheeman verbood op 4 februari de Iradustrie- bond-NW stakingen uit te roepen bij de zestien metaalbedrijven van Rijn- Scheld e-Verolme en ICH-Holland op straffe van een dwangsom van een miljoen gulden per dag. Dit verbod was zoals bekend de aanleiding tot uitgebreide stakingsacties in de me taalindustrie. Na drie weken gedisci plineerd staken gebeurde er volgens mr. Rood wat ide Industriebonid-NVV willde: er kwam een betere GAO. Mr. Rood toonde zich "verbaasd en gegriefd'- over de beslissing van mr. Stheeman die ziéh heeft beperkt tot het zgn. Panhonlibco-arrest, waarin elke staking als een onrechtmatige daad wordt beschouwd (tenzij van de arbeider in redelijkheid niet kan wor den gevergd dat hij doorwerkt). Mr. Stheeman heeft volgens mr. Rood in dit arrest meer gelezen -dan er in staat, want de I-Ioge Raad heeft zijns inziens nimmer beslist dat een staking niet een doel binnen de on derneming in dit geval betere collectieve arbeidsvoorwaarden on rechtmatig is. Hij wees in dit verband op het wetsontwerp inzake het sta kingsrecht, waarin de staking in be ginsel als rechtmatig wordt beschre ven (tenzij de stakers niet aan in de wet genoemde^ voorwaarden voldoen). Maatschappijopvatting- Het ingrijpen van de rechter betekent dat hij de staking verbiedt en dat hij daarmee terecht komt in de hoek van de werkgevers. Mr. Rood noemde dat een weinig aantrekkelijke plaats voor een onafhankelijke rechter. Bovendien wordt de realiter mede aan de hand van zijn eigen maatschappij-op vattingen gedwongen zich een oor deel te vormen over sociaal-economi- Mr. M. Rood: werkgevers berokkenden economie schade van 400 miljoen. sche toestanden, waarvoor geen rechtsnormen zijn aangegeven. De raadsman van de Industriebond-NW concludeerde dat in Nederland en in Van onze redacteur wetenschappen DEN HAAG De resultaten van orgaantransplantaties zijn de laatste jaren zo weinig overtuigend geweest dat alleen niertransplantatie nog als een verantwoorde ingreep kan worden beschouwd. En zelfs over niórtransplantatie be staat. geen geestdriftige stemming. Met deze conclusies is de Arnhemse chirurg dr. M. N. van der Heijde van een studiereis uit Amerika teruggeko men. Hij publiceerde zijn inzichten in het Nederlands tijdschrift voor ge neeskunde. In de afgelopen jaren is geen enkele duidelijke vooruitgang gehoekt bij het inplanten van een nier van een donor die geep familie van de patiënt is, aldus dr. Van der Heijde. Dit blijft problemen geven op het punt van afstoting van het 'vreemde' weefsel. Hij wil de dure en 1 volgens hem omslachtige en waarschijnlijk zinloze uitwisseling van nieren met het bui- betnser: 'We willen niet in één club" UTRECHT De voorzitters van NVV en NKV, de heren H. ter Heide en J. Mertens, achten het niet uitgesloten dat hun vakcen trales nog dit jaar een federatie zullen vormen. Ze werden, met CNV-voorzitter J. Lanser, afzon derlijk geïnterviewd door 'De Steiger' van de katholieke bouw bond. De heer Mertens zegt over de federa tie: 'Als we te lang wachten hoeft het niet meer. Dan zijn er geen vakcen trales meer'. Ook de heer Ter Heide stelt dat aan het einde van dit seizoen' definitieve beslissingen moeten wor den genomen. Hij acht hét niet uitge sloten, dat het CNV in een iets latei- stadium toch bereid zal zijn, mee te doen. De heer Lanser: 'Het CNV streeft De heer Mertens ervaart zijn voorzit terschap van het NKV als slopend. 'Als men mij op dit moment voor een bepaalde functie die minder slopend is zou vragen, zou ik dat in ernstige overweging nemen', aldus Mertens. De heer Lanser wil nog wel een tweede periode van drie jaar als voorzitter van het CNV volmaken. Daarna sluit hij een Kamerlidmaatschap niet uit. Eerder heeft de heer Ter Heide van het NVV verklaard, zijn functie nog- enkele jaren te kunnen vervullen. naar samenwerking met behoud van de eigen identiteit. We willen dus niet in één club'. Als er al één vakcentrale zou komen, zou er daar naast volgens hem toch weer een nieuwe ontstaan, omdat er binnen NKV en CNV groepen zijn die geen eenwording willen. Over de gevolgen van het metaalcon flict voor de samenwerking lopen de meningen nogal uiteen. De NKV-voor- zitter (die er slapeloze nachten van heeft gehad) venvacht dat er veel tijd nodig zal zijn om de verstoorde ver houdingen in die sector weer recht te breien. De heer Ter Heide tilt er niet zo zwaar aan. Wel meent hij dat het conflict heeft aangetoond dat de thans bestaande vormen van samenwerking volstrekt verouderd zijn. De christelijke bedrijfsgroepencentra le Unitas, de industriebond van het CNV, zegt in zijn bondsorgaan dat 'De les uit het metaalconflict is, dat de christelijke werknemer elk samen werkingsverband kritisch zal moeten bezien om ervoor te waken, dat niet op een vriendelijke wijze het eigen gezicht en de eigen mening van de christelijke vakbeweging verdwijnen'. De CBU vraagt zich af, of het bij het conflict in de metaalindustrie werke lijk ging om 0,75 procent meer of om verscherping van de verhoudingen tussen werkgevers en werknemers en tussen de NVV-bond en de confessio nele organisaties, om polarisatie dus. ten-land zoveel beperken. De verwaoh- te verbetering An de resultaten van transplantaties tussen niet-verwante donors en ontvangers, bij wie de keuze was bepaald op grond van weef seltypering, is volgens de Arnhemse chirurg niet waargemaakt. Oneens He't niertramspla-ntatieteam van het academisch ziekenhuis' in Leiden eft de internationale organisatie Euro- transplant die daar haar secretariaat heeft, zijn het op een groot aantal punten niet met dr. Van der Heijde eens. Men bereidt een gedegen weten schappelijk antwoord voor, dat bin nenkort zal worden gepubliceerd. In een voorlopige reactie wijst econo misch directeur drs. Schippers van Eurotransplant erop dat na 73 pTocent van de niertransplantaties, waarbij zijn organisatie bemiddelde, een goe de nierfunotie bij de patiënt werd vastgesteld. Het wereldgemiddelde "in de overeenkomstige periode bedroeg 51 procent. Eurotransplant" verzorgt internationale uitwisseling van de weefseltyperingen van beschikbare donornieren, zodat zij bij de meest passende patiënt kunnen worden inge bracht. In totaal bemiddelde Euro- transplant bij 689 operaties. In ruim vijfhonderd van de gevallen was de nier afkomstig uit een andere zieken huis dan waar de patiënt lag. Deze organen zouden zonder Euro- transplant voor het groots-te deel niet zijn gebruikt, meent de heer Schip pers. In Leiden heeft men in ieder geval de indruk dat weefseltypering zinvol is. Volgens di-. A. II. J. Hintzen (disser tatie. 1971) bleek juist in vier geval len waar men op grond van de weef seltypering moeilijkheden vérwachtte. inderdaad een sterke afstotingsreactie op te treden. Dr. Van der Heijde gaat in zijn artikel ook m op levertransplantaties, waarvan hij er zelf ook twee verricht te. In het ziekenhuis van Denver werden de afgelopen tien jaar ruim vijftig levertransplantaties verricht. Van de partiënten zijn er nog acht in leven, van wie vier langer dan een jaar. De vier andere hebben kortgele den een tweede transplantatie ónder gaan. Van hen verkeren er twee in slechte toestand. Volgens dr. Van der Heijde is het elders in de wereld niet veel beter. Voor zover bekend zijn er nog maar twee Amerikaanse chirur gen van plan dergelijke ingrepen uit te voeren. de ons omringende landen de vrijheid om te staken wordt erkend. De wetge ver ds bezig dat te regelen en de rechter gaat er in de praktijk al vanuit. Hij vroeg het vonnis van de president van de rechtbank te vernie tigen. Mr. Rood herinnerde eraan dat uitein delijk de werkgevers hebben gewei gerd met de Industriebond NW een gesprek aan te gaan, omdat ze er kennelijk de voorkeur aan gaven met de vijf confessionele bonden een CAO af te sluiten. 'De Industriebond-NW. die met het eisenpakket toch al bin nen de grenzen van het SER-mati- gingsbesluit bleef, aanvaardde ten slot te arbitrage, omdat de tendens tot geweldpleging toenam', aldus mr. Rood. De raadsman van de werkgevers, mr. L. D. Pels ïjijeken ontkende in zijn pleidooi dat de Industriebdtid-NW met zijn eisen binnen de grenzen van liet SER-akkoord zou zijn gebleven. Volgens heft) ging het eisenpakket wel uit boven de mogelijkheden, die de SER beeft genoemd. (Volgens dit akkoord mogen de reële lonen dit jaar met niet meer dan drie procent stijgen, red.Mr. Pels Rij eken be- streed ook de opmerking van mr Rood,, dat de voorgenomen staking op basis van het nieuwe wetsontwerp stakingsrecht niet verboden zou zijn. Het nieuwe wetsontwerp mag volgens hem niet als een ongeschreven recht worden toegepast. Het is principieel onjuist vooruit te lopen op de beslis sing van de wetgever', aldus mr. Pels Rijcken. De werkgeversraadsman werd door de president van het gerechts hof. mr. J. H. Veen, onderbroken toen liij zei dat staken erop is gericht schade te berokkenen en toenbij suggereerde dat de Industriebond- NW ondanks het stakingsvenbod toch met wilde stakingen te maken zou hebben gehad. De president: "U insi nueert dat de Industriebond to.di be trokken is geweest bij de staking. Indien u dit soort insinuaties zou kunnen vermijden, dan zou ik dat prettig vinden. Het doet namelijk aan de zaak niets toe of af'. Mr. Pels Rijcken antwoordde hierop dat de Industriebond ook geen enkele poging heeft gedaan de staking ongedaan te maken. President: 'Als u dat een feit noemt, gaat uw gang. Maar laat de conclusies aan het hof over*. Hervorming Vervolgens betoogde mr. Pels Rijcken dat de Industriebond-NW met haar streven naar democratisering van de onderneming een politiek doei heeft nagestreefd. In dit verband wees hij er ook op dat de bond uit is op hervorming van de maatschappij. 'Voor dit doel is geen stakingsvrijheid gegeven. Een rechtsorde die stakingen zou erkennen als een geoorloofd machtsmiddel tot omverwerping van de 'bestaande maatschappijstructuur zou zich zelve> opheffen en daarmee tevens de weg versperren tot demo cratische hervorming van de samenle ving', aldus mr. Pels Rijcken. Tenslot te merkte de raadsman op dat het geschil een heilloze zaak is geweest, die op onverantwoordelijke wijze is opgedreven naar een conflict. 'De be slissing van het hof is geenszins al leen van academisch belang, maar zij kan er toe bijdragen dat dergelijke slakingen in het vervolg kunnen wor den voorkomen', aldus mr. Pels Rijc ken. Nadat hij gedurende zes uur de pleidooien, replieken en duplieken 'had aangehoord, zei mr. Veen, dat het hof op 13 april arrest zal wijzen. Van een verslaggever ZEVENBERGEN De 31-jarige J. F. Willemsen en de 17-jarige P. Ansems uit Zevenbergschenhoek zijn omgeko men door een aanrijding op het kruispunt van de provinciale weg Ma de-Zevenbergen en de weg Zevenber- gen-Terheyde. Het ongeluk gebeurde toen de bestuurder van een busje midden op de rijbaan stopte en werd aangereden door een vrachtwagen met aanhanger. Enige mensen werden uit het busje geslingerd, de twee genoem den overleden ter plaatse of kort daarna. De 63-jarige chauffeur van liet busje en de 21-jarige mej. A. van T. uit Zevenbergschenhoek werden ge wond. Deze mannequins tonen enkele modellen uit de leute- en zomercollectie van Maison Kuiper uit Amster dam. Op de voorgrond een wit bruidstoilet. Van een onzer verslaggevers DEVENTER In de opruimings- tijd wordt wel eens een bankstel, tv of een kostuum voor een appel en een ei aangeboden. Daardoor min of meer aangestoken, adver teerde de directeur van de Deven ter kunstijsbaan, Piet Bergström. dezer dagen met 'Schaatsen voor een appel en een ei'. Gistermiddag was het zover, en ze kwanten met drommen, een appel in de ene en een ei in de andere hand: Toen later op de dag de balans werd opgemaakt, bleek het aantal inge zamelde appels en eieren in de duizenden te lopen. Voornaamste, doel van deze stunt van Piet Bergström was de bejaar den van Deventer, zoioel die in de bejaardencentra en de particuliere tehuizen voor bejaarden, als de zelfstandig gehuisveste bejaarden ('We vonden er nog een vafi 99 jaar, die alleen ivoont') elk van een portie appels en eieren ie voorzien, in totaal ongeveer 700 bejaarden van 80 en ouder. Een aardige gedachte hierbij is dat de jeugd (en het waren toch wel voor een groot deel jongeren die kwamen schaatsen), op de sportieve toer iets voor de ouderen zou kunnen zijn, waarmee de kloof tussen de generaties om het plechtig te zeggen mogelijk weer wat wordt verkleind. Ze kwamen natuurlijk allereerst uit Deventer zelf, en uit de naaste omgeving. Maar er waren er ook tientallen, die er 50, 60 kilomet et- voor hadden gereisd. Zo zag Piet Bergström op een gegeven ogen blik enige bussen ergens van de Veluwe arriveren, die 130 kinderen uitlaadden. Dat op deze wijze nog al eens een gekwetst appeltje en vooral een gekneusd ei werd aan geboden ligt voor de hand. Maar dat mocht 'm niet hinderen, want 100 Deventer bedrijven had den wat geld gestuurd, waardoor op voorhand al een flinke partij appels en eieren kon ivorden inge slagen. Ook gemakkelijk voor het geval het scliaatsfeest eens in het (regen-) water zou vallenDe ap pels en eieren zullen, aangevuld met een fruitbakje, deze week bij de bejaarden worden bezorgd. Ging het helemaal alleen om de bejaarden? Piet Bergström begint: 'Het was eigenlijk ook een beetje een cryptisch grapje. Ik vind dal de kunstijsbaan, wat overheids steun betreft, wordt ondergewaar deerd. Het moet allemaal teveel op een koopje, zo gezegd, voor een appel en een ei.' DEN HAAG De Nederlandse rege ring vertrouwt er vooralsnog op dat de Belgische autoriteiten rekening zullen houden met de nadelen die Ne derland kan ondervinden wanneer in Ternaaijen. even over de Nederlandse grens bij Maastricht een petro-dhemi- sche industrie wordt gebouwd, Minister Schmelzer (buitenlandse za ken) heeft dit gistermiddag in de Tweede Kamer meegedeeld. De nade len van een mogelijke vestiging bij Ternaaijen zijn dat het Maaswater mogelijk ernstig wordt verontreinigd en er mogelijk luchtverontreiniging zal ontstaan in het Maasdal. De lucht verontreiniging heeft vooral conse quenties voor de vestiging van de achtste medische faculteit even buiten Maastricht, omdat er ook een zieken huis bij zal worden gebouwd. Dé minister ontkende dat België over de vestiging reeds een beslissing zou hebben genomen. Ook de nieuwe Bel gische regering heeft toegezegd, dat Nederland, nog vóór de beslissing wordt genomen, gehoord zal worden. De heer Schmelzer had de indruk dat België de Nederlandse bezwaren zwaar zal daten wegen. Gisteren verga derde in België het coördinatie comi té voor sociaal-economische aangele genheden over het project. Daarbij ging het om de vraag of België ten behoeve van het project al dan niet subsidie beschikbaar zal moe ten stellen. Volgens drs. Schmelzer 'is het denkbaar dat een beslissing ten gunste van de subsidie wordt geno men'. Overigens is daarmee nog geen beslissing genomen over het project zelf. Vanuit België wordt meegedeeld dat het ministers-comité voor economische en sociale coördinatie een beginselak koord heeft bereikt over de vestiging van een raffinaderij en een petroche mische industrie in het gebied rondom Luik. Over de plaats van vestiging is nog geen besluit gevallen. Wel is bekend dat Ternaayen kandidaat is voor een dergelijke vestiging. Ook werd bekend gemaakt dat nog contact zal worden opgenomen met Nederland. Van een onzer verslaggevers MIDDELHARNIS Op het Zuidhollandse eiland Goeree-Overflakkee is een nijpend tekort aan drinkwater ontstaan. Op de drukke verbruiksuren kunnen de dertigduizend Flakkeërs nauwelijks drinkwater krijgen. Voor het regionale zieken huis en de agrarische bedrijven levert dit zeer veel problemen op. ten aan alle kanten vast', zegt de heer Geerling. 'Wanneer we te weinig water leveren, overtreden we de wet. Wan neer we te veel water uit één put onttrekken overtreden we ook de wét. En we kunnen nog geen water onttrekken uit onze nieuwe putten in Oud- De directeur van het drinkwa- terleidingbedrijf in Middelhar- nis verwacht dat er de komen de maanden geen verandering in deze situatie zal optreden. 'Wanneer het veertien dagen onafgebroken regent, zullen we even uit de zorgen zijn', zegt de heer F. Ch. Geerling, 'maar het blijft hangen en wurgen'. De oorzaak van het waterte kort ligt in een verkeerde prognose van het Stichtingsbe stuur van het waterleidingbe drijf en een aantal wettelijke verplichtingen, die verhin deren dat het bedrijf meer water kan onttrekken. 'We zit- dorp, omdat de ministeriële goedkeuring nog moet komen, en deze goedkeuring zeker een aantal bezwaarschriften zal opleveren'. Tegen de aanleg van deze put ten is zeer veel protest aange tekend door biologen, aktie- groeperingen, gemeenteraden en de daar wonende boeren (die vrezen, dat het grondwa terpeil ernstig zal dalen). 'Ik ben voor inspraak', zegt de heer Geerling, 'maar de pro- testeerders hebben de ge volgen van hun aktie niet doorzien'. De directeur van het waterleidingbedrijf voor spelt voor dit jaar een tekort van 150.000 kubieke meter wa ter. Om aan deze noodsituatie een einde te maken, heeft het bedrijf overwogen water per schip naar Goeree Overflakkee te transporteren. Maar de kos ten van dit transport zullen op zeven ton komen te liggen, een bedrag dat directeur Geer ling liever duurzaam inves teert in plaats van 'zomaar weg te gooien'. Een andere oplossing voor de waternood is water te onttrek ken uit het nieuw ontstane Haringvlietmeer. Hoewel de kwaliteit van het Goereese drinkwater dan ach teruit zal gaan, ziet directeur Geerling in het filteren van het Haringvlietwater in de Ouddorpse duinen een defini tieve oplossing voor het water probleem op zijn eiland. "Maar het zal zeker nog een jaar duren, voordat we de aanleg van buizenstraat en installa ties gereed hebben'. ARNHEM De Arnhemse rechtbank zal dezer dagen mogelijk de 19-jarige opperman B. H. S. uit Westerdorp, die al bijna een jaar in voorlopige hechte nis zit, verdacht van moord op het 17-jarig meisje Rinie Wielhesen uit Gaanderen, op vrije voeten stellen om dat er ondanks zijn bekentenis te veel twijfels zijn aan zijn schuld. Reeds eer der heeft de justitie in deze zaak een verdachte, die tot een bekentenis was gekomen, de 22-jarige Doetinchemse leraarszoon Jan S., moeten loslaten omdat derden voor een alibi zorgden. Het blijkt, dat het onderzoek naar de dader van de moord op Rinie Wiel hesen, die op een winteravond vlak bij haar huis de dood vond toen zij van de gymnastiekles naar huis fietste, heeft geleid tot een controverse tussen de justitieen de Doetinchemse ge meentepolitie. De Doetinchemse politie heeft het onderzoek destijds moeten overdragen aan een speciaal samenge steld rechercheteam, dat maandenlang in de Gelderse Achterhoek heeft ge opereerd. Ds Abma (SGP): UTRECHT Nederland raakt hoe langer hoe meer in de chaos, steeds meer sluit toen de ogen voor het licht van Gods Woord. Dit zei partijvoor zitter ds. H. G. Abma gisteren op de algemene vergadering van de Staat kundig Gereformeerde Partij. Ds. Abma noemde de economische toe stand niet rooskleurig. De recessie nu is ernstiger dan in 1966. Maar deze economische teruggang gaat als zovaak gepaard met uitholling van geestelijke waarden. Voor de ouderwetse spaarder is in het huidige systeem geen plaats meer. Overigens constateerde de SGP-leider ook met blijdschap de laatste maanden enige kentering. De actie van het Ge tuigenis in de hervormde kerk, die ook in andere kerken weerklank heeft ge vonden, bewijst dat men terug wil van het eenzijdig horizontalisme. Ook in de r.-k. kerk merkte hij een wederkeer tot de verlaten stellingen van weleer. Hoewel ds. Abma zich op zichzelf niet gelukkig toonde met de versterking van de pauselijke hiërarchie, zag hij toch als voordeel de mogelijkheid dat in de KVP een behoudener wind zal gaan waaien. Hij meende dit al te kun nen opmerken in het feit dat de abor tus-wet niet zo gauw voor de dag komt en hij trok een vergelijking met de actie van het Vaticaan tegen de abor tusplannen in West-Duitsland. 'Op zichzelf zou het te loven zijn als er wat druk zou worden uitgeoefend op de uitholling van de normen.' Toen de vorige regeringscombinatie (het kabinet-De Jong) bij de Kamer verkiezingen vorig jaar de meerderheid verloor, stond de SGP niet bij voor baat afwijzend tegenover toetreding tot de regering, zei ds. Abma. 'Als we daarmee bepaalde ontwikkelingen zo als de abortus of de wet op de kans spelen enkele jaren zouden hebben kunnen afremmen, dan zouden wij dat zeker serieus in overweging hebben genomen. Maar men had liever DS'70 als vijfde partner, waardoor het con fessionele element in de regering op nieuw werd verzwakt.' In deze vergadering legde het Eerste- Kamerlid ir. C. N. van Dis het partij secretariaat neer dat hij drieënveertig jaar bekleed heeft. In zijn plaats werd de heer J. Pijl (48), adjunct-accoun tant bij de gemeente Den Haag, in het hoofdbestuur gekozen. Meegedeeld werd dat de partij thans 15.000 leden telt. BERLIJN (AP) Oostduitse grens- wachten hebben gisteravond met een kogelregen een ontsnappingspoging van drie Oostduitsers verhinderd. Een grenswacht bij Berlijn sloeg alarm, toen de drie naar het westen probeer den te vluchten. Juist voor de muur dwong geweervuur de vluchtelingen te stoppen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 5