Dertien plakboeken vol over Willem Alexander Ik vind hem de leukste Privé-vliegen toch goedkoper, door bijkomende voordelen verkocht' Ulieplaag, wat doen we er aan r 'Elckerlyc' dit jaar weer op binnenplein 'LUCHTTAXI IS Twaalf maal zijn auto maal zijn O Vragen over veiligheid havengebied Symposium in TH wiskundige studie- ver. 'Chr. Huygens' Haagse scholen in schoon-milieu-actie IKOLtt/kW AiULl IHMDLKDAG 2 ALVAK1 IV .2 (Van een onzer verslaggeefsters 11ARDINXVELD Wie het weerbericht van 27 april 11969 wil weten, of van precies een jaartje later, die hoeft maar even langs te gaan bij mevrouw De Mik in Hardinxveld. Lissabon 23 graden, onbewolkt, geen neerslag, kan ze antwoor den. Maar eigenlijk zal 't weer van die dag haar een zorg zijn. Op 27 april 1967 werd prins Willem-Alexan der geboren, dat is iets waar in ze veel meer is geïnteres seerd. Zozeer zelfs, dat ze ieder jaar op die dag de televisie- en radioprogram ma's en ook het weerbericht uitknipt en bewaart in haar plakboeken. Die plakboeken, daar gaat het om. Mevrouw A. de Mik- Maat, Buitendams 498 a (niet bij de buren aanbellen, zoals verslaggeefster en fotograaf en kennelijk velen deden; de nummering van de Buiten dams is niet één van de sterkste punten van Har dinxveld) bezit namelijk een zonder twijfel unieke ver zameling foto's en knipsels over prins Wlllem-Alexander. Niet over de andere prinse kinderen, niet over de an dere leden van het Konink lijk Huis. nee. alleen en uit sluitend over Willem-Al ex an der. „Kijk", zegt ze, en ze laat één van de dertien foto boeken zien. „ik knip de an deren er niet af hoor. Friso en Constantijn. maar ik plak de foto's alleen maar in als hij erop staat". Een collectie van waarschijn lijk duizenden knipsels en foto's over een prinsje, hoe komt ie mand ertoe die te gaan aanleg gen? ..Het is al begonnen vóór zijn geboorte," zegt mevrouw De Mik. „Ik knipte toen al allerlei stuk jes uit." Ze laat ze zien. Berich ten uit de dagen dat de hele va derlandse pers tussen de bomen rondom Drakesteijn op de loer lag, de kleine gebeurtenissen voor en na de bevalling, de val se geboorte-aankondiging in de trein: ze zitten allemaal keurig opgeborgen in een plakboek. „Toen hij eenmaal geboren was ben ik pas goed aan het ver zamelen gegaan. En ik vond het hoe langer hoe leuker. Ik had geen hobby, dit werd mijn enige grote hobby. Ik ben er wél wat geld aan kwijt, vooral aan de foto's; en aan tijdschriften geef ik per week ook aardig wat uit, maar dat hoort er nu eenmaal bij. je moet er wat voor over hebben. Ik heb er ten slotte ook ontzettend plezier in. Ik zou het voor geen geld willen missen." GROETEN Haar aanwinsten op fotogebied krijgt mevrouw De Mik via jour nalisten. Ze kent ze bij name, in Limburg, in Utrecht of in Am sterdam, ze kennen haar. „Laatst kreeg ik. zonder dat ik erom had gevraagd, van een journalist een pak prachtige foto's toegestuurd, met de hartelijke groeten. Ge weldig." Willem Alexander schalks over de rug van zijn vader kijkend. Willem Alexander met een stuk speelgoed. Willem Alexander op wintersportvakantie. Op Soest- dijk. In Porte Ercole. In het gras. In huis. In de sneeuw. Op de slee. Op zijn moeders arm. Op zijn grootvaders arm. Op de lopende band van Schiphol. Verzin het maar: mevrouw De Mik heeft ze. Op superformaat Of klein. Matglanzend of chamois. Zwart wit of kleur. Ze betaalt er soms veel voor wanneer fotografen van haar hobby afweten wei nig. Ook by de Rijksvoorlich tingsdienst heeft ze haar bron nen. „Daar koop ik erg veel fo to's". En van de particulier se cretaresse van prinses Beatrix kreeg ze drie brieven, als ant woord op brieven van haarzelf. RODDEL Waarom alleen Willem Alex ander? „Als ik ze allemaal zou moeten verzamelen werd het veel te duur. En bovendien vind ik hem de leukste van alle prins jes." Weet ze nu alles \'an hem? Weet ze wat hij het liefst eet. wanneer hij ziek is geweest? „Wat hy het liefst eet? Nee. zulke dingen weet ik niet. Maar dat heeft ook niet in de krant gestaan. Wél bijvoorbeeld dat hij ziek is geweest. En dat hij naar een peuterklasje gaat". De laatste tijd wordt er min der over Willem Alexander ge schreven dan vroeger. Dat spijt mevrouw De Mik. De buiten landse bladen vooral de Duit se stoppen wat dat betreft meer koninklijk nieuws in hun kolommen. „Hoewel dat vaak roddel is. en daar heb ik het niet op". In levenden lijve heeft me vrouw De Mik de prins nog niet gezien. Ze hoopt dat dat binnen kort eens gebeurt. „Hij wordt groter, hij zal misschien dan wat meer in de publiciteit komen". Voorlopig houdt ze liet bij de foto's en knipsels. Ophouden? „O nee, ik blyf ermee doorgaan". (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De lucht taxi is het maatwerk van de luchtvaart". Deze opmerking komt van de heer J. P. van Hoorn van de afdeling charte ring van Rotterdam-Air, de man die ook gestalte gaf aan het begrip luchttaxi. Zijn „taxi- onderneming''1 draait nu enkele weken en de heer Van Hoorn is niet ontevreden. Regelmatig komen er informaties binnen over mogelijkheden, prijzen e.d. En niet alleen informaties, ook boekingen. Zoals van die man die ter gelegenheid van zijn 25-jarig huwelijk, vrouw, twee kinderen en zichzelf een dagje Brussel aanbood en dat per luchttaxi deed. Of van die zakenman die opbelde en die een belangrijk document per soonlijk en binnen de kortst mogelijke tijd in Parijs moest hebben. Binnen vijf minuten was het geregeld. We moesten zelfs op deze passagier wachten om te kunnen vertrekken. Kijk dit kun je niet bereiken met de normale lijndiensten, ook niet over de weg of met de trein", vult de heer Van Hoorn zijn duidelijke voorbeelden aan. Enkele dagen geleden kwam er een groep Amerikaanse toeristen met een auto op Zestienhoven aan. Ze dachten dat het Luxemburg was. Ze moesten terug per Loftleidirma- chine naar de States. „Ze waren ge woon verdwaald. Ze wisten hele maal niet dat er altijd nog vele kilo meters tussen Rotterdam en Luxem burg liggen. Ze waren helemaal in de war. Wij hebben ze toen geadvi seerd een luchttaxi te nemen." Voordat we begonnen hebben we allerlei bedrijven gepolst. De reac ties waren overwegend positief. We merkten wel dat als je alleen met eigen machines gaat vliegen, je een heel hoge investering hebt en toch niet die mogelijkheden om optimale service te bieden," aldus de heer Van Hoorn. Rotterdam-Air probeerde andere bedrijven in de kleine luchtvaart te interesseren. Rotterdam-Air charter ing treedt nu in feite op als coördi- nator zowel voor binnen- en voor buitenland. Er zijn in totaal vijftig kleine vliegtuigen beschikbaar. Va riërend van eenvoudige Piper tot de achtpersoons HS-125 tweemotorige jet. Deze machines staan verdeeld over twaalf luchthavens in West- Europa. Er staan er zeven op de vliegvel den Schiphol, Zestienhoven, Teuge en Maastricht. Het aantal bereikbare vliegvelden in ons land is echter ze ker dertien. Het zijn allemaal be roepsvliegers, twee per toestel, ook op de kleinste machine. Dat is ove rigens ook een tweemotorige ma chine evenals alle andere aangeslo ten vliegtuigen. Alle toestellen zijn geschikt voor nachtvluchten. „Nee, we hebben geen privévlie- gers ingeschakeld. Als we dat had den gedaan zouden we de beschik king over meer dan honderd vlieg tuigen hebben. We willen beslist solide vliegen De aangesloten be drijven hebben alle licensies." Alle prijzen zijn op retour basis. Wil men alleen heen, dan moet men toch de dubbele reis betalen tenzij men zelf een retourpassagier kan aanbieden. „Op den duur kunnen we dat natuurlijk zelf gaan regelen als we alle vliegbewegingen kennen en weten waai- de toestellen staan." Als het grote voordeel van een luchttaxi boven een lijnvlucht ziet de heer Van Hoorn het feit dat men dichter bij zijn doel kan komen, wat veel tijd bespaart in voor- en na transport. Lille en Le Havre zijn an ders alleen via Parys te bereiken, met de luchttaxi regelrecht. Daarbij komt het voordeel dat men op zijn eigen tijd vliegt. In veel gevallen kon men, zeker als de afstand bin nen een straal van vijfhonderd kilo meter ligt, in een dag heen en terug. Dat spaart kosten van overnachtin gen en is ook besparend in de pro- duktiviteit zeker als het gaat om top mensen uit bedrijven of kostbare specialisten. Onlangs moesten vier belangrijke mensen van een Rotterdams bedrijf een dag naar Fiori (vlak bij Rimini aan de Italiaanse oostkust) men nam een Lear Yet en vertrok om acht uur 's morgens, 's Avonds om acht uur was de groep weer in Rotter dam. De kosten? ƒ7500. Een alternatief was geweest de lijnvlucht van Schiphol naar Milaan. Maar dan was men nog zeker 350 km van Fiori afgeweest. Dat vergt transport Rotterdam-Amsterdam, MilaanFiori en terug en nog eens een passageprijs van 544 per lucht lijn per persoon. Bovendien zouden de zaken niet op die ene dag afge handeld zijn wat weer kosten voor logies en bijkomende zaken zou heb ben meegebracht. Alles bij elkaar was men zo zelfs goedkoper af, en gemakkelijker, de reis duurde pre cies tweemaal twee uur. Men hoefde niet de besprekingen af te breken om het lijnvliegtuig nog te halen. „Bovendien groeit het prestige als men per privévliegtuig reist, en dat is in de zakenwereld ook belang rijk." Typisch is dat bij de nu reeds uitgevoerde en geplande binnenland se vluchten de meeste zijn geweest naar Maastricht, Groningen en En schede, plaatsen waarmee Rotter dam, toen de NLM nog vloog ook door de lucht verbonden was. Privévliegen is, mits het toestel vol is, goedkoper dan de NLM. Voor een vier persoons Cessna rekent men ƒ400 per vlieguur. Hierbij ko men dan nog de landingsgelden. Voor de reeds genoemde Lear Jet is dat 2000 per vlieguur. Alleen de Cessna legt in dat uur 280 km af en de Lear Jet 850 km. Per persoon omgerekend vrijwel evenveel, onge veer veertig cent per persoon per kilometer (alleen vliegen). De heer van Hoorn: „Belangrijk is dat de drempelvrees voor het vlie gen met kleine toestellen nu wordt overwonnen. In die Lear Yet en in de HS-125 is een kleine pantry inge bouwd. Bij de kleinere machines krijgt men ook koffie en zijn ook altijd enkele flessen drank aan boord. Uitgebreid eten kan natuur lijk niet, maar dat hoeft ook niet om dat men over het algemeen met de luchttaxi geen grote afstanden af legt." Het grote voordeel van de lucht taxi zit hem echter niet in de kos ten. Het is maatwerk en dat zal al tijd wel iets duurder zijn. Maar dankzij tijdwinst, minder verblijfs kosten, geringer produktieverlies komt men toch weer goedkoper uit," aldus de heer Van Hoorn die gelooft dat zijn initiatief beslist succesvol zal zijn. ROTTERDAM Volgens de heer C. A. van der Zanden (cpn) is er verschil in theorie en praktijk als het gaat om de veiligheid in de Rot terdamse haven. In vragen aan het college van B en W gaat de heer Van der Zanden in op een uitspraak van ir, F. Posthuma, over de veilig heidseisen. Op de stelling dat veer tien sleepboten waken over de ha ven merkt het raadslid op dat hier van zeven schepen verouderd zijn. Ook zouden er tijdens de week einden zeven slepers in werkelijke dienst zijn en de rest stilliggen. Hij dringt er bij het college op aan het materiaal zo spoedig mogelijk aan te passen aan de huidige eisen. DEN HAAG De recherche heeft een 23-jarige kantoorbediende aange houden die tot twaalf maal toe zijn auto heeft verkocht en hiermee onge veer 3000 gulden „verdiende". De man bood zijn auto verschillende malen aan kennissen aan voor een prijs die ongeveer de helft van de ge bruikelijke waarde bedroeg. Uiter aard kreeg hij hierdoor een flink aan tal kopers. De meesten van hen betaalden de kantoorbediende een bedrag van 300 gulden aan handgeld. Als zij dit had den betaald zei de kantoorbediende nog even wat aan de wagen te willen laten repareren en vertrok dan met de noorderzon. (door Jan Lademus) ROTTERDAM Elke dag vloeit zo'n 1200 ton olie in het water. Met dit „morsen" van olie of zelfs moedwillig lozen is duidelijk dat ons milieu elke dag opnieuw bedreigd wordt. Het heeft geruime tijd geduurd voordat men zich ook bewust werd van dit sluipende probleem. Het zich bewust zijn van een situatie betekent overigens niet dat er ook afdoende wapens voor ge vonden zijn. Immers, toen op die rampzalige 18e maart 1967 de uit de koers geraakte tanker Torrey Canyon op de rotsen van een van de Seven Stones bij Land's End te pletter voer en open scheurde, stond men eigenlijk nog met de handen in het haar. DELFT - Ter gelegenheid van het derde lustrum van de wiskundige stu dievereniging „Christiaan Huygens" wordt woensdag 8 en donderdag 9 maart een symposium gehouden met als titel „De wereld als systeem" in de aula van de Technische Hogeschool. Inleidingen en lezingen worden ge houden door prol J. W. Sieben, prof. C. J. F. Böttcher, prof. R. Timman. de heer B. van der Lek, prof. S. Door man, prof. Kaya en prof. P. M. E. M. van der Grinten De bestrijding werd groot scheeps aangepakt, dat wel maar de 10.000 ton vaak giftige chemische bestrijdingsmiddelen die op de olie werd neergelaten bleek aldra erger dan de kwaal. Het resulteerde in een gevoelig verlies voor de vogelstand en ook in een aanzienlijke ver vuiling van de stranden van Cornisch Coast. Zelfs Britse bommenwerpers, die manmoedig probeerden de dikke vettige laag in brand te steken, kon den niet verhelen dat men in feite machteloos stond bij een ramp van dergelijke omvang. Rampen als die met de Torrey Canyon zyn gelukkig zeldzaam, maar men kan er eigenlijk elke dag op nieuw mee geconfronteerd worden. Het vervoer van het vloeibare goud Oude Kerk niet geschikt (Van een onzer verslaggevers) DELFT De middeleeuwse mora liteit „Elckerlyc" zal dit jaar weer in Delft worden opgevoerd. De organi satoren hebben gemeend het spel niet in de |Oude Kerk van de hervormde gemeente te brengen, zoals vorig jaar het geval was. maar op het Intieme binnenpleintje achter het Museum „Het Prinsenhof". De akoestische bezwaren in de Oude Kerk wogen zwaar, want vele toe schouwers konden de tekst vorig jaar niet verstaan. Op een andere plaats in de Oude Kerk, waar de akoestiek meer tot zijn recht zou komen, mocht ..Elckerlyc'1 niet worden opgevoerd van de kerkvoogdij, omdat de tribune de preekstoel ln verdrukking zou brengen. De regie is wederom in handen van Johan de Meester die aan „Elckerlyc" een Iets andere opzet wil geven. André van de Heuvel neemt de hoofdrol voor zijn rekening. De andere spelers en speelsters zijn nog niet bekend. Even als vorig jaar komen er vier voor stellingen. „Elckerlyc" wil men eind mei opvoeren. De maand september bleek niet mogelijk.omdat de meeste acteurs en actrices dan weer by de grote toneelgezelschappen spelen. over zeeën, oceanen en speciaal aan gelegde oliegeulen is nog lang niet aan de grens van de capaciteit. In diepe wateren zoals oceanen en op plaatsen waar sterke getijstro mingen heersen zal de „natuur" zelf voor het afbreken van schadelijke stoffen zorgen. Voor het afbreken van één liter ruwe olie is overigens nog altijd een hoeveelheid zuurstof opgelost in 400.000 liter zeewater nodig. MOGELIJKHEDEN Natuurlijk afbreken is dus moei lijk maar wat dan? Nu. bijna 5 jaar na de ramp met de Canvon, be schikken de diverse overheden over vijf mogelijkheden om oliecatastro fes te lijf te gaan. Achter elkaar ge zet zijn dit: De olie zijn karakter te laten verliezen door emulgeren, de olie biologisch gemakkelijker af breekbaar te maken door disperge- ren, de olie te laten bezinken, te verbranden of eenvoudig van het wateroppervlak te scheppen of te zuigen. Daarnaast zyn er preven tieve maatregelen genomen door voor bepaalde gebieden een oliever- voersverbod af te kondigen of te bepalen dat er geen olie geloosd mag worden binnen vijftig mijl afstand van de dichtsbijzijnde kust. De eerste vier methoden zijn voor al bruikbaar op zee. Voor wat ons eigen land betreft beschikt Rijkswa terstaat over het bestrij dings vaar tuig Smal Agt. een voormalige on- derlosser die voor de speciale taak is aangepast. Het vaartuig is uitge rust met twee sproeiarmen. Hier door worden chemicaliën vermengd met zeewater op de olielaag gespo ten. De scheepsschroef maalt de al dus verkregen substantie fijn waar door de laag in mikroskopisch kleine druppels wordt verdeeld. De verbrandingsmethode is een andere methode van bestrijding. De olielaag wordt op een speciale ma nier in brand gestoken waardoor een belangrijk deel van de substan tie verdwijnt. Een probleem hierbij is wel dat de olielaag snel afkoelt waardoor de vlammen doven. Het laten bezinken van olie is wel licht het beste middel dat thans voorhanden is al zal het in voorko mende gevallen wel neerkomen op het gecombineerd toepassen van ver schillende methoden. In visserij kringen beschouwt men de bezink- methode als een paardemiddel maar vast staat dat bij grote rampen soms tussen twee kwaden gekozen moet worden. Een redelijk geslaagde proef op de Noordzee, waarbij g- bruik werd gemaakt van de aange paste sleephopperzuiger Geopotes VII van Adriaan Volker, toonde aan dat er in elk geval vrij efficiënt op geruimd wordt. De Shell ontwikkel de deze methode en maakte hem ge schikt voor gebruik. In biologisch kwetsbare gebieden en in binnenwateren zullen al deze „zeemethoden" niet zo gemakkelijk toegepast kunnen worden. By kleine olievelden kan dan ook gebruik ge maakt worden van olieabsorberende middelen. STOFZUIGER Een probaat middel is ook de „stofzuiger" methode. Gebruik wordt gemaakt van het feit dat olie op water drijft zodat apparaten in staat moeten zijn de olie van het wateroppervlak af te scheppen. Ten slotte zijn de „booms" bekend, lange of minder lange hekwerken die rechtop drijvend in het water de olie kunnen indammen. Zoals bekend krijgt met name Rotterdam de be schikking over zo'n drijvende dam om de havens tegen gemorste olie te beschermen. Het opzuigen van olie door middel van enorme absorbe rende attributen is een wat omslach tige maar redelijk bruikbare me thode. Tot nu toe gaat het om ruwe olie die op het water terecht komt maar er is ook nog het gevaar van de af valolie. Een werkgroep tracht bij dit probleem orde op zaken te stel len. Gestreefd wordt naar een rege ling die waarborgt dat afvalolie op onschadelijke manier wordt verwij derd. De werkgroep wil hierbij niet wachten op wettelijke maatregelen, die overigens in voorbereiding zijn, maar nu alvast een landelijke orga nisatie oprichten die afvalolie zou kunnen inzamelen. Voor de kosten die hiermee gemoeid zijn hanteert de werkgroep Afvalolie het devies „de vervuiler betaalt" door heffin gen op nieuwe smeeroliën voor te stellen. Sleepdienst Smit wijzigt structuur ROTTERDAM Per 1 maart gaat L. Smit en Co's Internationale Sleep dienst een nieuwe structuur invoe ren. De zeesleepboten en de haven sleepboten, eigendom van L. Smit en Co's Sleepdienst nv en van nv Internationale Sleepdienst Maat schappij zullen worden ingebracht in twee besloten vennootschappen met beperkte aansprakelijkheid. Deze bv's nemen alle rechten en ver plichtingen van L. Smit en Co's In ternationale Sleepdienst over. De naam L. Smit en Co's Interna tionale Sleepdienst zal worden ge wijzigd in Smit Internationale, die als overkoepelende maatschappij gaat fungeren van de beide nieuwe bv's en van Smit Tak Internationaal Bergingsbedrijf nv. die- eveneens omgevormd wordt tot bv. DEN HAAG Vrijdag 24 maart gaat op de Haagse scholen een milieu-actie van start die is opgezet door de Junior Kamer Den Haag. Kinderen van de 4e, 5e en 6e klas van lagere scholen en basisscholen kun nen dan op eigen initiatief actie ont plooien tegen de milieuverontreiniging. Zij kunnen volgens hun eigen inzichten te werk gaan. maar ook adviezen van de kamer volgen die in een inlichtin genmapje verwerkt zijn, zoals bijvoor beeld actie „Zet uw motor af', actie „Poep van de stoep", actie „Pak de fiets" of actie „Gooi geen rotzooi in grachten en sloten". Verder krijgen de kinderen het „Schone boekje" waarin ingegaan wordt op de milieuverontreiniging en de eventuele oplossingen daarvoor. De kinderen hebben met hun actie de tijd tot na Pinksteren. Een eeuw Mondriaan in Gemeentemuseum DEN HAAG Ter gelegenheid van de 100ste geboortedag van Mondriaan zal mr. drs. L. J. F. Wijsenbeek dins dag 7 maart 16 uur in het Gemeente museum hieraan aandacht besteden en o.m. een nadere toelichting geven op de opzet en inrichting van de grote Mondriaan-tentoonstelling die deze zo mer in het Gemeentemuseum wordt gehouden. Op deze tentoonstelling zal voor het eerst de volledige collectie van het Gemeentemuseum, inclusief de nog niet eerder tentoongestelde werken uit het legaat-Slijper, worden gepresen teerd. Tèr gelegenheid van de 100ste ge boortedag van Mondriaan zullen in de komende weken in de erezaal van het museum een keus uit de Mondriaan- verzameling van het museum, portret ten van Mondriaan en foto's van zijn atelier worden geëxposeerd. In de hal van het museum zal voorts van 7 maart af dagelijks een diaserie over het werk van Mondriaan te zien zijn. Deze diaserie wordt tijdens de ope ningsuren van het museum continu vertoond.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 4