Debat in geref. synode over anti-racismefonds Magere oogst synodaal debat oorlogsvraagstuk Geref. synode stelt nieuwe ondertekeningsformulieren vast Trouw Kwartet Studie over kindercommunie Morgen géén debat over zaak-Kuitert Studie over wijze van bescherming persoonsgegevens Confessionele bonden eisen stakingsuitkering Theologen grijpen minst naar drugs Nieuwe secretaris-generaal van r.k. kerkprovincie V vandaag BeroepingS" werk Oecumenische hulp voor Bangla Desj Boekenetalage TROUW/KWARTET DONDERDAG 2 MAART 1972 KERK ItlWFM AMt 2 Van een onzer verslaggevers LUNTEREN De belangrijkste bezwaren die gistermiddag in de gereformeerde 'synode tegen het programma ter bestrijding van het racisme van de wereldraad van kerken werden uitgesproken wa ren het politieke karakter ervan, liet sanctioneren van geweld en de mogelijke afsnijding van de dialoog met de blanke Afrikaner kerken, waartoe de gereformeerde kerken meer geroepen zouden zijn dan enige andere lidkerk van de wereldraad. Van een onzer verslaggevers LUNTEREN De gereformeerde synode heeft gisteren, zij het niet met grote geestdrift, ja gezegd tegen een aantal uitgangspunten en overwegingen inzake het oorlogsvraagstuk, waarover het betrokken deputaatschap en de synodale commissie van rapport het eens waren. Er was ook een subtiel maar belang rijk verschil tussen de aanbeveling van de betrokken deputaten om de steun aan slachtoffers van het racisme zoveel mogelijk te zoeken 'binnen het kader' van het wereldraad-programma onder bekendmaking van alle vra gen en reserves en de aanbeveling van de synodale rapporteurs om deze steun zoveel mogelijk te verlenen 'in overleg met' het wereldraad-program ma. In de discussie kwam al dadelijk een tegenvoorstel op van ds. L. L. van der Vliet uit Hoogeveen (gesteund door de leden drs. A. M. van der Zanden, ds. P. Riemersma, ds. P. van Til en drs. A. J. de Bakker) om geen gelden meer ter beschikking te stellen van het wereldraad-programma. Volgens de indiener van het voorstel zou zo'n besluit ook veel logischer aansluiten bij de inhoud van de overwegingen van de rapporteurs die ernstige be zwaren tegen het wereldraad-program ma naar voren hadden gebracht. Prof. dr. C. Augustijn had zich gesto ten aan wat hij zag als een teneur in het commissie-rapport, namelijk dat de kerk zich hier in een wespennest steekt. Wil de kerk zich daarmee de handen schoon houden in een situatie van duidelijk onrecht?, zo vroeg hij. Ds. D. II Borgers uit Soest meende dat er niet zo maar geiden aan de zendingsbegroting hadden mogen wor den onttrokken zonder te weten of de gemeente er ook achter stond. De gekleurden in Afrika hebben alle steun in de wereldopinie, de kerk zou De redactie behoudt zich het recht voor om (er opname In tittC rubriek ontvangen me ningsuitingen verkort weer te geven. BI) publlkalic wordt met de naam van de inzender ondertekend. Brieven kunnen wor den gezonden aan de heer Job. C. Francken. secretaris van de hooldredactie van Trouw- Kwartel, Postbus 859. Amkierdam. Bejaarden De heer Egas is ondersteboven van één brief van een weduwe, die niet meer zo ruim kan leven als ze vroe ger gewend was. Ze kan geen mooi boek meer kopen. Mag ik er op wij zen dat er in Nederland nog 700.000 werkers zijn die minder dan 10.000 verdienen en daar dan alles zelf van moeten betalen, nl: 1500,- AOW- premie, 687.- inkomstenbelasting. 1200 ziekenfondspremie en 500 andere noodzakelijke verzekeringen. Blijft over om te leven 6.113 dat is De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van N.V. De Christelijke Pers Dag«li|ks bestuur: B. Bol. Pen Hoog,- dr. E. Bleumink, Poters- wolde; mr. G. C. van Dom, Nootdorp: W. A. Fibbe, Rotter dam; J. Lonser, Utrecht; dri. J. W. de Pou», Den Hoog; J. Smal- lenbroek. Wassenaar. Overige leden von het algemeen bestuur: K. Abmo, Amsterdom; H. A. de Boer, IJmuiden; Th. Brouwer, Assen; mr. dr. J. Don- ner, Den Hoog; J. von Eibergen, Schaarsbergen; mr. K. von Houten, Wageningen,- ds. O. T. Hylkemo, Bilthoven; Joc. Huijsen, Delft; mevrouw M. C. E. Klooster- mon-Fortgens. Voorschoten; me vrouw J. G. Kroayeveld-Wouters, Heerhugowaard; prof. dr. G. N. Lammens, Noorden; ds. F. H. londsmon. Den Hoog; H d« Mooij, Rijnsburg; prof. dr. G. C. von Niftrik, Amsterdam; H. Otle- vonger. Buitenpost; mr. dr. J. Ozmga, lunteren; dr. A. Veermon, R |sw,|k (Z-H); H. H. Wemmers. Den Hoog; drs. R. Zijlstra, Oosfer- lond (Zld). Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer Hoofdredactie: J.de Berg (waarnemend) Hoofdkantoor N.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280, Amsterdam. Postbus 859. Telefoon 020 - 22 03 83. Postgiro 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69.73.60.768). Gem.giro X 500. Prof. dr. B. Siertscma daart>m eens beter kunnen letten op de gediscrimineerde minderheden in Letland. Litauen en het KrLmschier- eiland. vond lnj. Maar ds. I. de Jong uit Den Bosch bespeurde in de bezwa ren tegen het wereldraad-programma een neiging 'om het gebod van God uitermate problematisch te maker» ten einde er van af te weeen'; Die com plicaties zijn echter volgens ouderling J. D. de Koning uit Apeldoorn heel reëel, gezien het feit datde waarschijnlijk minder dan die -wedu we aan de gemeenschap kost. Er zijn verder genoeg bejaarden die met hun AOW en verzorging in het teltitis volkomen tevreden zijn en wél rond komen. Velen hebben het beter dan vroeger. De heer Egas wil nu die 700.000 werkers van hun armoede nog Ï4 pet. meer premie laten betalen- om genoemde weduwe en haar Iqtgenoten in welvaart en zonder enige zorg te laten leven. En dat heet dan 'sociale rechtvaardigheid'. Het is maar net van welke kant men de zaak bekijkt. Den Haag J. B. Blom Koninginnekerk Aan de beraadslagingen rond de ver koop van de Koninginnekerk hebben alle er bij betrokken kerkelijke in stanties deelgenomen. Het besluit tot de verkoop is door alle daarvoor ver antwoordelijke kerkelijke lichamen gezamenlijk genomen. Daarom missen de beschuldigingon, hier en daar geuit aan het adres van het college van gecommitteerden tot de zaken van de hervormde gemeente Rotter dam iedere grond, om maar te zwij gen van verdachtmakingen, gericht tot enkele leden van dit college per soonlijk. Het ministerie van predikanten van de Hervormde Gemeente Rot terdam Korting AOW De ambtenarenpensioenen worden niet uit de belastingelclen, maar uit de opbrengst van het kapitaal van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds betaald. Dit enorme kapitaal van meer dan 20 miljard, is verkregen uit de korting van 80 pet. van de AOW op de pensioenen. Deze korting Le- draag thans voor het merendeel van de ongeeer 200.000 gepensioneerden 478,80 per maand. En dat loopt lekker op! Weet men dat tengevolge daarvan voor enige duizenden gepen sioneerden het pensioen reeds geheel is 'weggekort'. en dat ook 80 pet. van de AOW vakantieuitkering in mei en eventueel volgende maanden op het pensioen wordt gekort? Weesp W. G. Willemsem Bijstand De heer Egas mag zich dan In het zakgeld hebben vergist, met z'n ideeën ben ik het gloeiend eens. Ik woon in een bejaardenhuis en sta er financieel zeer gunstig voor. Maar met deze forse prijsstijgingen die niemand van ons had voorzien, moeten wij ons op dc gewoonste dingen drastisch bezui nigen. Dat bencgmt alle glans van het leven. Ik heb altijd goed ver diend, flink gespaard voor de oude dag. En zul je dan straks moeten leven van zakgeld? Ik vind het ge woon vernederend. Ik hoop. dat do ideeën van de heer Egas werkelijkheid mogen worden. Weg met die bij standswet. Er moet een volksverzeke ring tegen bejaardenhuizen komen. Voor de overheid maakt het niets uit Voor ons alles Groningen Mej. Fr. v.d. Meu/cn Paraplu en harnas In het rapport 'Samen op weg* wordt de herv. kerk vergeleken met een superparaplu en de geref kerken met een harnas. Geen wonder: beide zijn symbolen van geborgenheid en be scherming. Ook ik voelde mij weige borgen onder moeders paraplu totdat 35 jaar geleden de oecumenische ge dachte in mij geboren werd en ik, wakker wordend, steeds meer ervoer dat er onder die paraplu geen water dichte levensbeschouwing op te hou wen was. Er groeide te veel onkruid tussen de tarwe en nu de synodale heren met wieden begonnen zijn blijkt veel onkruid taaie wortels te hebben. Zullen we zo ooit tot de synthese tussen westerse en oosterse godsdiensten komen? En toch kan deze ons leiden naar een verantwoor de levensbeschouwing die vele onge rijmdheden en 'minder links' in deze turbulente wereld verklaren zal. En laat niemand vrezen dat dc glorie van God of Christus schade zal leiden. Amsterdam S. G. Pauws bevrijdingsbewegingen ook elkaar on derling bestrijden. Bezorgd was dr. H. B. Weijland uit Arnhem over de gekleurde, niet ob jectieve informatie die ook bij dit programma een rol zou spelen en waardoor de portemoruiaic van de gewone gemeenteleden 'dichtschroeit'. De grote vraag van hem was: Hoe kun je de mensen die in Angola en Mo zambique tussen de wielen liggen hel pen zonder in strijd te komen met de internationale rechtsorde? Is de we reldraad niet bezig de duivel van het kolonialisme uit te drijven met Beël zebub namelijk de wreedste van alle oorlogen, de burgerorlog? Het pleidooi van ds. G. Y. Vellenga uit Apeldoorn om niet aan dit pro gramma mee te doen omdat de blanke Africaner kerken anders de dialoog met de gereformeerde kerken zeker zullen verbreken vond geen gehoor bij prof. dr. J. T. Bakker die zei dat dc gereformeerde kerken zich daar door niet mogen laten chanteren. 'De mensen die in de machtsverhoudingen in de wereld boven liggen kunnen zich de luxe permitteren om zich af te vragen wat nu precies racisme is, zoals in dit rapport gebeurt, maar de onderliggenden die dit racisme dage lijks ervaren hebben daar uiteraard geen belangstelling voor. Dat zij nu geweld gebruiken is nadat zij tiental len jaren alles hebben geprobeerd en het siert de wereldraad dat hij deze situatie heeft onderkend', aldus prof. Bakker. Op dat laatste ging ds. R. J. van der Veen door die de synode dringend verzocht eens kennis te nemen van de blijdschap in de zwarte Afrikaanse kerken over het program van de we reldraad. Hij beschreef het program ma als een verzoeningsmodel in de grote polarisatie in de wereid van vandaag, waarvoor we een kleine pola risatie in de blanke wereld graag over moeten hebben. Dat men hiermee bui ten de internationale rechtsorde zou komen bestreed hij: de Vefenigde Na ties hebben juist opgeroepen tot ac ties als deze. Récht tegenover hen stelde prof. dr. B. Siertsema zich op die een minder heidsnota had geschreven waarin zij het programma verweet geen enkel oog te hebben voor 'de practische problemen van het samenleven van verschillende rassen'. Als docente aan de universiteit van Ibadan in Nigeria had zij die problemen die voortvloei en uit totaal verschillende levenswijzen duidelijk ervaren, zo betoogde zij. Het gaat om verandering van eeuwenoude ■gedragspatronen en 'ontwikkelingshulp kan slechts succes hebben als de ge kleurde rassen hun levenspatronen aanpassen aan die van de blanken, zei zij. Wij moeten volgens haar ophou den met 'heilig oorlogje spelen' met Zuid-Afrika waar men met deze pro blemen honderd jaar ervaring heeft en ze naar beste weten probeert op te lossen. Apartheid is naar zij zei niet door God verordineerd, maar het wordt ook niet door God veroordeeld. Ook vermaning aah het adres van de blanke Afrikaner kerken verwierp zij: Wij zullen ons gezien onze eigen bejegening van gastarbeiders, Surina- mers en Zuidmolukkers uiterst be scheiden moeten opstellen. Een interessante opmerking in het debat waaraan 's middags vierentwin tig sprekers deelnamen was van ds. J. C. Baumfalk uit Amsterdam-Oost, die constateerde dat diegenen die zich bij de behandeling van het oorlogsvraag stuk uiterst beducht hadden getQond om de dreiging met geweld prijs te geven, juist opponeerden tegen kerke lijke steun aan bewegingen die in zuidelijke Afrika hun toevlucht ge zocht hebben tot geweld. Tot besluitvorming was het na afloop van de middagzitting nog niet geko men. In 1969 sprak de gereformeerde syno de van Sneek uit dat er geen bezwaar tegen was om de 'volledige instem ming' uit te spreken ook al had men bedenkingen tegen de 'wijze van in kleding en betoogtrant' van dé zeven tiende eeuwse belijdenisgeschriften, de drie formulieren van enigheid. De thans bijeen zijnde synode heeft over wogen dat er 'genuanceerd bevestt-' gend' geantwoord wordt op de vraag, of er nog andere factoren dan die van inkleding en betoogtrant zijn, die een 'volledige instemming1 in de weg' staan. Moeten we dan aan die drie formulieren gaan knutselen? Nee. zei de synode, die klassieke geschriften laten we staan zoals zij zijn, daar blijven we af. Wat dan? Het woordje Volledig* weg schrappen? Dat biedt geen oplossing: net alsof je de gevraagde instemming naar hartelust kunt beperken. Van daar dat een commissie ad hoc, met de Velsense ds. A. C. van Nood als rapporteur, zich moest zetten aan het Opstellen van nieuwe ondertekenings- formuljeren. In de voorgestelde en door de synode aanvaarde formulieren staat (nS de erkenning dat men de Heilige Schrift LUNTEREN De gereformeerde kerken gaan studie maken van het vraagstuk van de zgn. kindercommu nie: de gereformeerde synode heeft besloten (en daarmee een telkens op nieuw opbloeiende synodale discussie afgesloten) een deputaatschap te be noemen om 'zich te bezinnen op de principiële vraag, of ook kinderen van de gemeente tot de maaltijd des He ren mogen worden toegelaten'. Omdat ook andere kerken met hetzelf de probleem zitten en de hervormde kerk er al ingedoken is, moeten de te benoemen deputaten overleg plegen met de instanties van de hervormde kerk en eventueel van andere kerken, die zich hiermee bezig houden. De synode heeft liever niet dat plaat selijke kerken hangende het onder zoek overgaan tot het praktiseren van kindercommunie en zij besloot de ker keraden te-herinneren aan de kerkor de, die géén ruimte daarvoor laat. Het is vooral de Rotterdamse ds. P. Rie mersma geweest die op dit laatste sterk aandrong. Van een onzer verslaggevers LUNTEREN Morgen zal de gerefor meerde synode, in tegenstelling tot wat haar agendum vermeldde, niet spreken over de rapporten» welke de deputaten voor liet voortgezet gesprek met prof. dr. H. M. Kuitert bij haar ingediend hadden (en waarover wij jl. maandag berichtten). De zaak-Kuitert komt deze week dus niet meer in be handeling. Van i een„ verslaggever DEN HAAG De ministers Van Agt (justitie) en Langnian (ecohomische zaken) hebben een staatscommissie in gesteld, die advies moet uitbrengen over de vraag welke wettelijke of andere maatregelen wenselijk zijn ter bescherming van de persoonlijke le venssfeer in verband met het gebruik van geautomatiseerde registratiesyste men voor persoonsgegevens. De 'commissie, voorgezeten door de Leidse hoogleraar staatsrecht prof. mr. T. Koopmans, moet ook adviseren over toe te passen maatregelen op een andere persoonsregistratie, met name als daaruit gegevens aan derden ple gen te worden verstrekt. Van een verslaggever UTRECHT De vijf confessionele bonden die betrokken waren bij het conflict om de metaal-cao hebben de werf Gusto in Schiedam geschreven dat een civiele procedure zal worden aangespannen, wanneer het bedrijf niet overgaat tot uitbetaling yan niet- gewerkte uren aan werkwillige werk nemers die door de stakingsactie het werken werd belet. Volgens een woordvoerder van de In dustriebond NKV gaat het niet om een proefproces. De vijf confessionele bonden staan er volgens deze woord voerder op. dat er aah werkwilligen wordt uitbetaald. BONN (EPD) Ondfér de studenten aan de universiteit Van Bonn grijpen de theologen het minst haar drugs. Dat blijkt uit een onderzoek, dat drie artsen vorig jaar hebben verricht. Volgens dit onderzont heeft een op de vijf studenten in Bonn ervaring met drugs. Onder de studenten in de geesteswetenschappen komt het mees te druggebruik voor. Daarna volgen de medische studenten. erkent als 'het Woord van God, de gezaghebbende openbaring van het Evangelie Gods in Jezus Christus', en daarom als enige regel voor geloof en leven) het volgende: 'Wij beloven ons. in enigheid des waren geloofs, trouw te zullen houden aan het belijden der kerk. dat de vaderen tot uitdrukking hebben ge bracht in de drie algemene belijdenis geschriften en in de drie formulieren van enigheid'. Toelichting Uit de toelichting, welke ds. Van Npod in zijn rapport gaf, citeren wij het volgende: het (was) stellig niet de bedoe ling in het nieuwe formulier alles op losse schroeven te zetten en de moge lijkheid te openen voor een onbeperk te .vrijheid van opvatting over het geen in de belijdenisgeschriften is ■uitgesproken! Van harte staat uw commissie achter •de mening van de deputaten voor de bmdina aan de hbhjdenis, dat trouw aan de belijdenis altijd een wezenlijk jkenmerk van de gereformeerde ker- De synode moet nog praten over die punten, waarvan vaststaat dat er geen eenstemmigheid over bereikt zal wor den, d.w.z. men moet er nog over beslissen of men akkoord gaat met de manier, waarop deputaten en commis sieleden die punten in hun gezamen lijk voorstel omschreven hebben. Kort om. de oogst van dit zoveelste syno daal debat over het oorlogsprobleera is nog wat magertjes. De verleiding was tamelijk groot om, gezien het gebrek aan overeenstem ming, te zeggen: wij weten het niet en wij houden er mee op (een Voor stel van drs. A. J. de Bakker uit Zuidland), of in plaats van een uit spraak te doen verder te studeren (een voorstel van ouderling N. J. de Koning te Apeldoorn). In de vorige zitting bleken er onoverbrugbare ver schillen tussen het deputatenrapport en het verderstrekkende voorstel van de synodale rapporteurs. Men was toen dankbaar dat de deputaten en de rapporteurs de vrijwel hopeloos ge achte taak ondernamen om samen met één rapport te komen. De vreugde van rapporteur ds. A. Th. Besselaar uit Eindhoven, dat dit nu wel gelukt was, werd door velen in de synode niet meer gedeeld toen zij het produkt zelf bekeken. Het werd door velen vaag en algemeen genoemd, maar door anderen weer te veel ten derend in één richting. Toch werden de gezamenlijke uitgangspunten en overwegingen van de rapporteurs en de deputaten na kleine amenderingen aanvaard. Uitgangspunten Deze luiden als volgt: Oorlog komt voort uit de zondige verdorvenheid vaq het mensenhart en vindt mede zijn ooi-zaak in een situa tie van geestelijke, sociale en/of eco nomische onderdrukking, die evenzeer als de oorlog zelf in strijd is met Gods bedoeling met mens en wereld (12 stemmen tegen). Een wereld'orde' waarbij volken met geweld en oorlogsdreiging tegenover elkaar staan, is satanisch van aard en kan in Gods oog niet bestaan (15 stemmen tegen). De huidige bewapening die kan leiden tot ongebreidelde massavernietinging doordringt ons te dieper van het besef op welke heilloze wegen wij zijn verdwaald. Wanneer wij vanuit het evangelie over oorlog en vrede spre ken moet de roep klinken zowel om zich tot God te bekeren en de enige weg te gaan die Jezus Christus ons wijst, als ook om alle geestelijke, sociale en economische onderdrukkin gen en ongerechtigheid weg te doen. Deze beide aspecten van de verkondi ging mogen nooit van elkaar losge maakt of tegen elkaar uitgespeeld worden. Omdat met name de overheid van Godswege de opdracht heeft het on recht in deze wereld tegen te gaan heeft zij daarbij recht op onze voorbe de en onze gehoorzaamheid. Daarnaast weet de kerk dat men God meer gehoorzaam moet zijn dan de mensen en dat dit zijn consequenties kan hebben in onze verhouding tot de overheid. De gemeente dient te leven vanuit het evangelie van de verhoogde Heer aan wie alle machten onderworpen zijn; zij verkondigt dat wij ons niet mogen laten beheersen door angst, haat en egoïsme, maar dat wij in Christus mogen leven vanuit de liefde en de vergeving. Verkondiging Onze kerken hebben de opdracht door de verkondiging van het bevrijdend evangelie van Christus zowel enkeling ken is geweest en dat dit ook voor de toekomst van onze kerken een indls- cutabel uitgangspunt zal moeten blij ven. Daarom zal de belofte, dat men zich trouw aan het belijden der kerk zal houden, onder géén beding uit het ondertekeningsformulier mogen ver dwijnen. Maar niemand zal~ ontken nen dat, zoals reeds Calvijn het uit drukte *le hoofdstukken van de ware leer niet alle 'van één gestalte' unius formae) zijn. Er zijn er die bij allen ontwijfelbaar moeten vaststaan. Maar er zijn er ook, ten aanzien waarvan men onderling van gevoelen kan ver schillen. zonder dat de eenheid des geloofs wordt aangetast of er direct sprake is van een op duidelijke wijze ingaan tegen de Heilige Schrift. Maar of dit in werkelijkheid het geval is zal niet ter beoordeling staan aan het afzonderlijk kerklid, maar aan de ge meenschap der kerk zoals 'deze zich manifesteert in haar vergaderingen. Wanneer er gevraagd wordt, dat men zich trouw zal houden aan het belij den, dan mag verwacht worden, dat ieder zich van de volle zwaarte van dit woord 'trouw' bewust zal zijn en dat ieder daar dan ook op aangespro ken mag en moet worden. Dit betekent geen onbeperkte vrij heid. maar het veronderstelt wel een genuanceerde beoordeling door de kerkelijke vergadering, die hierin moet handelen en .haar. toezicht moet uitoefenen.' Aldus de commissie bij monde van haar rapporteur. In de discussie bleek dat sommigen enige moeite hadden met het feit dat niet over de 'belijdenis', maar over het 'belijden' der kerk werd gespro- Prof. mr. I. A. Diepenhorst als gemeenschap op te roepen tot bekering en dus ook tot ontmaskering en bestrijding van de 'wortels van de doodslag', zoals haat, wrok. heers zucht, imperialisme, onrechtvaardige sociale tegenstellingen, discriminatie, racisme en alles wat de gerechtigheid en de internationale verhoudingen verbreekt of in de weg staat. Veel meer en veel intenser dan tot nu toe zullen wij ons moeten inzetten om internationaal en nationaal ge rechtigheid te bevorderen in geeste lijk, sociaal en economisch opzicht. Alles moet in het werk worden ge steld om zo spoedig mogelijk te ko men tot een werkelijk rechtvaardige wereldorde en met name om de im passe van de demonische dreiging van een oorlog met massavernietigingswa pens te doorbreken. Tot zover de aanvaarde overwegingen en uitspraken. Aan de orde moeten nog komen de concept-uitspraken, waarin uitdrukking gegeven wordt (via de omschrijving: sommigen me nen. .anderen zijn van oordeel) aan gebrek aan eenstemmigheid. Hier valt met name te denken aan een al dan niet compleet néé tegen de atoombe wapening. Zij nog gemeld, dat vooral' prof. dr. I. A. Diepenhorst de synode vermaande, de handen niet in de schoot te leggen ten aanzien van een van de meest brandende vragen van deze tijd. Hij was blij met de typering van prof. Verkuyl, die het op tafel liggende voorstel niet profetisch noemde, maar wel pastoraal en priesterlijk voor mensen in gewetensnood. Van een verslaggever UTRECHT De bisschoppenconfe rentie van de r.k. kerk in Nederland heeft tot Secretaris-generaal van de kerkprovincie benoemd dr. P. C. M. J. Vriens ofm Cap. Pater Vri^ils, thans hoofdlegeraalmoezenier, zal zijn nieu we functie op 1 september a.s. aan vaarden. als opvolger van dr. L. J. M. Steeg, die vanaf 1968 het secretariaat van de bisschoppenconferentie leidt. Prof. dr. J. Plomp ken. Uit het antwoord van ds. Van Nood: de belijdenisgeschriften zijn wel richtinggevend voor het belijden der kerk, maar het belijden is actueel, we belijden in de situatie van van daag en dat kan meebrengen dat be paalde gedeelten uit de belijdenis een sterker accent krijgen en andere weer minder. Prof. dr. J. Plomp, Kampen: wézenlijk is er niets veranderd. Prof. dr. Nic. H. Ridderbos. Amsterdam: vergeet niet dat er vroeger ook al enige speelruimte was, er werd ge sproken over de leer, vervat in enz. MISERERE Zij die het dinsdag jl. tot diep in de nacht bij de televisie hebben kunnen uithouden zullen die donkere uren niet licht vergeten. De discussies over de vrijlating van de drie van Breda groeiden uit tot een gesprek in de nacht. Zeven en twintig jaar na het einde van de oorlog waren daar bijna honderdvijftig mensen bijeen om met elkaar te spreken hoe het nu verder moest met de eens. na de oorlog, begonnen rechtspleging. Een verbijs terende zaak, een teken bijna. Een -teken van de onontwarbaarheid van de si,tuatie waarin wij mensen ons kunnen werken wanneer wij beginnen onze conflicten met geweld tot een oplossing te brengen. Misschien werd zelden zo duidelijk wat oorlog en geweld betekenen als in die nacht, toen miljoenen gevangenen waren van deze ingewikkelde problematiek. Ik kan er geen kritiek op hebben, want wie daar niet voor staat om als parle mentariër te moeten beslissen, blijft toch in zekere zin toeschouwer. En ik wil ook maar niet meer denken aan de geluiden die van het Binnenhof werden doorgegeven. Stemmen vol bitterheid en tomeloze haat Er waren "woorden in de discussie die diep trof fen. woorden ook van erkenning van schuld en tekort. Die klonken vaak nog het meest sympathiek, van welke kant ze ook kwamen. Want die nacht werden we allen geconfronteerd met ons menselijk tekort. Er mag, zoals ze clat vroeger noemden, een zaakgerech- tigheid zijn, en daar mogen mensen zich op beroepen, maar wie heeft die nacht eigenlijk nog dieper verdriet moeten hebben, om wat wij samen van dit leven maken en niet maken, achterblijven bij wat verwacht mag worden, tekort schieten. Het was een nacht om in de duisternis een 'mise rere', ontferm U, te bidden. Een nacht om daarom, niet licht te verge ten. NED. HERV. KERK Beroepen: te Oosterland: H. P. v. d. Horst, vic. te Utrecht. Aangenomen: naar Brake!kand. M. Verduin te Gouda, die bedankte voor Bruchem-Kerkwijk, Goudswaard, Hoe velaken. Papend recht, Randwijk, Nieu we Tonge en voor Zetten-Andelst. i GEREF. KERKEN Beroepen: te Delden: kand. P. Kuizin- ga te Dokkum (godsdienstleraar). Aangenomen: naar Werkendam: G. de Jong te Dokkum, die bedankte voor Hoek van Holland. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen: te Driebergen-Rijssenburg: C. v. d. Jagt te Doetinchem-Doesburg; te Emmen: H. D. van Herksen te Heemse; te Den Haag-Loosduinen: L. Douw te Enschede-ZW. GEREF. GEMEENTEN Beroepen: te Leerdam: M. G. Mouw te Oudemirdum te Mijdrecht: W. C. La- main te Grand Rapid (USA). Bedankt: voor Hilversum: L. Blok te Beekbergen. UTRECHT De stichting oecumeni sche hulp aan kerken en vluchtelingen te Utrecht heeft 60.000 dollar ter be schikking van de wereldraad van ker ken gesteld yoor het hulpprogramma dat de raad ten behoeve van Bangla- desj heeft opgesteld. Met dit program ma is een bedrag gemoeid van 13 mil joen dollar. Ook heeft de stichting de verantwoor delijkheid op zich genomen om op korte termijn een medisch team naar Bangladesj te zenden. Len Deighton: 'Bommen los', Elsevier, Amsterdam. 437 blz., (ƒ19,50). Een verzonnen verhaal, dat de gruwe lijke waarheid verrassend weergeeft en de lezer boven op de harde werke lijkheid van de luchtoorlog drukt. Zevenhonderd Engelse bommenwer pers lossen hun dodelijke lading (eerst na een paar honderd bladzij den), 10.000 ton explosie ven en fosfor regenen neer op de Duitse plaats Altgarten. De voorbereidingen tot dit bombarde ment en het resultaat van de vergis sing het Ruhrgebied was het doel laat Deighton gedurende 24 uur op zeer knappe en huiveringwekkende wijze meebeleven. Geen detail is de auteur ontgaan, hij begon in 1944 aan dit werk en raadpleegde documenten. Flitsend en scherp zijn de dialogen, we drinken met de overlevenden een slokje regeringsrum na afloop van het gruwelijke werk en horen als het ware de klap van het gemeentestem pel van Altgarten op de uitgescheurde blaadjes van schoolschriften. Want de voorraad overlijdensacten is op. Alles resulteert in een verschrikkelijk goed boek, dat geheel afwijkt van het gen re spionageverhalen dat de auteur tot dusverre, ook met groot succes, schreef. Dit maal dus een ander gege ven, een meedogenloze veroordeling van de oorlog. Grote gedeelten lazen wij tweemaal niet omdat ze onbegrij pelijk waren. Maar om de bijna vol maakte en boeiende verteltrant. G.L Van een onzer verslaggevers LUNTEREN De gereformeerde synode heeft nieuwe onderteke ningsformulieren vastgesteld voor predikanten, voor proponenten en voor hoogleraren en andere docenten in de theologie. Door dit formulier te ondertekenen belooft men, zich trouw aan het belijden der kerk te houden. Dit is overigens op zichzelf niets nieuws. Nieuw is dat niet meer uitdrukkelijk 'volledige instemming' met de belijde nisgeschriften gevraagd wordt. j

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 2