Den Haag houdt rekening met aftreden Van Agt HUIS Ethyleenfabriek Gulf hoeft (nog) niet dicht Egyptenaar wegens 'vreemd gedraguit vliegtuig gehaald I^Bon Het Kwartet Vier boeren worden snel gerechtelijk uitverkocht Dag staking op Lagere school in Heiloo Naar de wintersport Disconto half procent omlaag In deze krant Feyenoord op band Qeen 500 mjn voor aanpak werkloosheid Ajax-Arsenal direct op tv Gun ook Uw buurman deze krant! Nieuwe Leidse Courant Steenstraat 37 DONDERDAG 2 MAART 1972 52ste jaargang nr. 52 vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Postgiro 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam „Stantvastich is ghebleven mijn hart in teghanspoet!" Abonnement 7,90 per maand, per kwartaal 23,35 Afd. Bezorging 18.00-19.00 uur. Positie precair als kabinet overstag gaat ELBURG Van vier boeren uit Hulshorst, Nunspeet en Oldebroek zullen de woningen en/of landerijen executoriaal worden verkocht. Daartoe heeft het polderdistrict Noordwest-Ve- luwe gistermiddag besloten. De ge rechtelijke verkoop zal woensdag 5 april in het gerechtsgebouw in Zwolle plaats hebben. De reden van de verkoop is dat de vier landbouwers gedurende enkele jaren hun waterschapslasten niet heb ben betaald. Met invorderings- en an dere kosten is het totaalbedrag opge lopen tot 74.000 gulden. Er zijn nog enkele tientallen boeren die een ach terstand in de betaling hebben. Maar omdat de vier het grootste aantal iaren niet hebben betaald, wil het pol derdistrict met de gerechtelijke ver koop van hun bezittingen een 'voor beeld' stellen. Zogezegd Weinig wind Verspreide opklaringen en op de meeste plaatsen droog. In de och tend hier en daar mist. In het algemeen weinig wind. Maxi mumtemperaturen rond 8 gra den. MORGEN EN OVERMORGEN: Plaatselijk regen, later ook op klaringen en iets zachter. Morgen zon op: 7.22 onder: 18.23 maan op: 22.38 onder: 7.35 Ujiiversiteit naar platteland verplaatsen Van onze parlementsredactie. DEN HAAG - Politieke kringen in Den Haag verwachten dat de regering haar aanvankelijke plan, de 'drie van Breda' te gratiëren niet zal doorzetten. In dat geval is het zeker niet onwaarschijnlijk dat de minister van justitie, mr. Van Agt, zïjI aftreden. Hierbij zou voor de minister kunnen meespelen dat de discus sie van de laatste weken over de drie oorlogsmisdadigers hem persoonlijk sterk hebben aangegrepen en dat hij zich niet veel langer meer opgewassen voelt te gen de agressie die hij stellig te verwerken krijgt. HEILOO Ouders van leerlingen van de r.-k. basisschool Lidwina in Heiloo N.-H.) hebben vandaag hun kinderen laten staken'. Zij deden dit uit pro- tegen het ondemocratisch optre- van het 'bestuur van de school. Van de totaal 125 ouderparen betoon den 106 op deze wijze solidariteit met het schoolhoofd, de heer J. J. L. van Doorn. Het bestuur vindt, dat de godsdienst lessen niet voldoende traditioneel zijn. Het schoolhoofd besloot toen ontslag te nemen, maar eerst het lopende school jaar af te maken. Het schoolbestuur indt, dat hij 1 juni moet vertrekken. Waarnemers menen dat het gehele ka binet in moeilijkheden zou komen wan neer het tegen de grote meerderheid van de Kamer in (zoals gemeld werd de motie-Voogd tegen vrijlating met 85 tegen 61 stemmen aanvaard) toch tot gratieverlening zou besluiten. Voor sommigen is het duidelijk dat pre mier Biesheuvel in het debat van gis ternacht de weg terug voor de regering al heeft geopend door zeer nadruk kelijk te verklaren dat het standpunt van de Kamermeerderheid in de be sluitvorming van de regering zwaar zal wegen. 'De heer Voogd heeft ons op het hart gebonden dat het leed van de oor logsslachtoffers zwaar zal moeten we gen. Wij hebben dat goed begrepen', zei de premier aan het einde van zijn interventie. Minister Van Agt heeft zich evenmin als de premier definitief uitgespro ken, maar wel is opgevallen dat hij zo zware argumenten heeft gebruikt ter verdediging van de vrijlating van de drie, dat naar in Den Haag wordt verwacht zijn positie precair wordt wanneer het kabinet zou besluiten, de drie toch gevangen te houden. Ontsnappingskans Een mogelijkheid blijft daUietJk?binet en ook minister va.» -sg' een ontsnappingsmogelijkheid ziet in het feit dat de heer Voogd bij de toelichting op zijn motie uitdruk kelijk heeft laten weten dat zij zich van minister Van Agt ter verantwoor ding zal worden geroepen. Zo zou van de communist Wolff een interpellatie en vervolgens een motie van afkeu ring van het beleid van het kabinet kunnen worden verwacht en het is nog allerminst zeker of de fracties van de VVD en DS'70 die ister- nacht in meerderheid de motie-Voogu hebben gesteund in zo u geval hot regeringsbeleid inzake de drie wel zouden steunen. Kameroverzicht op pag. 11 Gisteren zijn prinses Beatrix en prins Claus met hun kinderen naar Lech in Oostenrijk vertrokken, waar zij van een wintervakantie hopen te genieten. De foto toont een vrolijk gezin in de trein, bij het vertrek van het station Baarn. Minister Van Agt niet richt tegen gratiëring van ieder van de drie op grond van zeer per soonlijke omstandigheden. De motie vraagt alleen van de regering, terug te komen op haar voornemen, de drie tegelijkertijd vrij te laten. Men mag aannemen dat de Kamer zich op wat langere termijn niet in meerderheid zal verzetten tegen gra tiëring van een oorlogsmisdadiger op grond, van, bijvoorbeeld, ernstige ou- derdomsverschijnselen en duidelijke r.ftakelrag. Wanneer, tegen veJér veïwcmhïg: ift, het kabinet vrijdag toch zou beslui ten. de vrijlating van de drie door te zetten, moet erop worden gerekend dat het volgende week in de persoon Ruwe petroleum, aangevoerd door pijpleidingen uit het buiten land, is voor België en misschien ook voor andere landen het best goedkoopst. Aanvoer met mammoettankers wordt te duur en schept geen werkgelegenheid. De Belgische minister van openbare werken, De Saeger. Uitspraak Kroon geen direct gevolg: Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De ethyleenfabriek van Guif Oil in Rozenburg hoeft niet dicht. Wel heeft de Kroon het gemeentebestuur van Rozenburg, dat vorig jaar Gulf Oil mededeelde dat ze de fabriek wilde laten slui ten, in het gelijk gesteld, maar deze uitspraak heeft op dit moment geen enkel praktisch gevolg meer. Gulf Oil heeft inmiddels een voorlopige hinderwetvergunning voor de ethyleenfabriek, die tot januari 1973 geldig is. Van een verslaggever SCHIPHOL - Het merkwaar dige gedrag van een Egy ptische diplomatieke koerier heeft er gisteren toe gel iid dat een lijn- toestel van de I nfthansa dat op het punt stond naar Miinchen te vertrekken, ontruimd moest ivorden. Het vliegtuigwaar- voor ook de koerier had ge hoekt, vertrok.'zonder hem en met vertraging haar Duitsland. Gistermorgen om een uur of elf zag een Schipholemployé een auto met een CD-registratie over het platform naderen, wat op zichzelf nog geen opzien hoefde te baren, omdat dit aan CD-auto's is toegestaan. Wel verdacht vond de employé het dat de chauffeur van de wagen, na zich via het vip-centrum binnendoor naar de pier te hebben gespoed, buiten de normale balie-controle om een weekendtas aan de Egyptenaar over handigde. Deze verdween daarmee in het vliegtuig. Omdat na de jongste kaping van een Lufthansa-machine op speciaal ver zoek van de Duitse ambassadeur de veiligheidsmaatregelen rondom alle toestellen van de Lufthansa zijn verscherpt, en er bovendien interna tionaal een controleerbare waar schuwing is rondgegaan dat nog deze week een tweede Lujthansa- vliegtuig zal worden gekaapt, waar schuwde de employé telefonisch de rijkspolitie. Op het verzoek van de employé zich te legitimeren, had de chauffeur van de auto een bewijs van de ambassade getoond, waarna hij was vertrokken. De gealarmeerde dienst luchtvaart van de rijkspolitie haalde de Egyp tenaar uit het toestel. Blijkens zijn papieren ging het om de 35-jarige koerier Bedair Elghamrawy uit Cai ro, vermoedelijk verbonden aan het Egyptische ministerie van buiten landse zaken. Allé al gevisiteerde en ingestapte passagiers moesten het vliegtuig weer verlaten en op het platform een voor een hun eigen, in het vrachtruim gestuwde, koffers en andere bagage aanwijzen. De drie koffers die overbleven, bleken van de Egyptenaar te zijn. Deze ging vrijwillig mee naar het bureau van de rijkspolitie, terwijl het vertraagde vliegtuig met de overige 40 passagiers naar Miinchen vertrok. Omdat in de koffers en de wéekendtas van de koerier geen wa pen werd gevonden en hem ook anderszins geen strafbaar feit ten laste kon -worden gelegd, werd hij na een verhoor van ruim twee uur in vrijheid gesteld. De man vertrok later op de middag per Olympic Airways naar Athene, om van daar uit de reis naar Cairo voort te zetten. De Egyptenaar had sinds maandag al reden tot achterdocht gegeven. Maandagochtend kwam hij op Schip hol om via Miinchen naar Cairo terug te keren. De mogelijkheid om dal met een KLM-machine te doen, wees hij van de hand, omdat die lijnmachine zou doorvliegen naar Tel Aviv. Ook al kon hij in Miinchen de Lufthansa nemen naar Cairo, hij wilde geen gebruik maken van een KLM-toestel dat Tel Aviv als eindbestemming had. Ook had hij er bezwaar legen s middags mei een andere KLM-machi ne regelrecht naar Cairo te vliegen. Toen hij ook nog ruzie maakte over de betaling van overbagage, verwees de KLM hem naar de Lufthansa. Moeilijkheden die hij ook bij de Lufthansa met zijn overbagage maakte, leidden er tenslotte toe dat hij maandag van zijn reis afzag. Zijn twee koffers liet hij op Schip hol achter. Gistermorgen kwam hij terug met een derde koffer, in gezelschap van de chauffeur van de Egyptische am bassade. Hij betaalde voor de ver zending en reed naar het stationsge bouw, waar hij zich in de vertrek hal liet boeken voor de vlucht naar Miinchen. Zijn KLM-reisbiljet moest worden overgeboekt. Het personeel van de Lufthansa vroeg zich bij dot alles intussen wel of, waarom de man pet' i-c per Lufthansa over Miinchen naar Cairo ivilde vliegen. De achterdocht groeide, toen de Egyptenaar niet na de derde en laatste aankondiging van vertrek kwam opdagen. De koerier vertelde de politie dat hij de weekendtas in een hotel had vergeten en dat de chauffeur de tas op het laatste moment had opge haald. Een telefoontje met het hotel bracht aan het licht dat dit verhaal onwaar was. Ook andere verklarin gen van de koerier bleken onjuist te zijn. Maar omdat er geen strafbare feiten vielen aan te wijzen, meest de politie de man laten gaan. Mogelijk heeft de Egyptenaar de tas buiten de controle om naar de pier laten smokkelen om te vermijden dat hij ook daarvoor nog een bedrag aan overbagage zou moeten betalen.' Ze kerheid daarover bestaat niet, zoals ook andere vragen die het gedrag van de koerier heeft opgeroepen na zijn vertrek onbeantwoord zijn ge bleven. zoals je ziet, ik zit voor m'n iropjes Toen B. en W. van Rozenburg in augustus vorig jaar Gulf Oil schreef, dat ze het voornemen had de fabriek te laten sluiten was die hinderwetver gunning er nog niet. Daarom kon het gemeenbestuur de zaak ook laten slui ten. Gulf Oil ging tegen de voorgeno men sluiting in beroep bij de Kroon en is nu in het ongelijk gesteld. Maar Gulf Oil had al wel een verzoek om zo'n vérgunning ingediend bij het gemeentebestuur. Dit verzoek werd door het gemeentebestuur begin dit jaar voorlopig ingewilligd. Gulf Oil heeft nu een hinderwetvergunning voor de ethyleenfabriek, die geldig is voor één jaar. Daarna gaat het ge meentebestuur bekijken of Gulf Oil heeft voldaan aan de vele voorwaar den, die aan het verlenen van de vergunning zijn gesteld, en of er dan misschien andere redenen zijn om geen vergunning te geven. Tegen het 'besluit van het gemeente bestuur om voorlopig zo'n hinderwet vergunning te verlenen is van twee kanten beroep aangetekend bij de Kroon. Gulf Oil ging in beroep tegen de voorwaarden en tegen het tijdelijk karakter van de vergunning. Een ac tiegroep die zich inzet voor een beter leefmilieu in het Rijnmondgebied, vond, dat het gemeentebestuur geen vergunning had moeten geven en ging daarom in beroep. Deze twee beroe pen zijn nog in behandeling; uitspra ken zijn voorlopig niet te verwachten. AMSTERDAM De Nederlandsche Bank heeft met ingang van vandaag haar wisseldisconto (de officiële rente voet) met een half procent verlaagd van 4,5 tot 4 procent. Ook de andere rentetarieven gaan een half procent omlaag. De maatregel is een uitvloei sel van de rentedaling in het buiten land. Voor meer bijzondereheden zie finan ciële pagina. Het gemeentebestuur van Rozenburg zette vorig jaar augustus Gulf Oil de pin op de neus. nadat er vanuit de bevolking veel klachten waren binnen gekomen over de hinder van Gulf Oil Het bedrijf van Gulf in Rozenburg, waarvan de bouw in 1969 begon, ver oorzaakte geluidshinder, lichthinder en roetneerslag. Na het dreigement van het gemeentebestuur zijn wel en kele verbeteringen aangebracht, zo zei burgemeester H. Sloots gisteren. Hij merkte voorts op dat er momenteel door de bevolking van Rozenburg niet veel geklaagd wordt over Gulf Oil. Binnenland Waternood op Goeree 5 'Fijn onder elkaar' in vakan tie 7 Buitenland Zweden psychisch zwaar be last 9 In Pekings verboden stad 9 Kerk Debat over anti-racismefonds 2 Nieuw ondertekeningsformu lier t2 Sport Diane Holum stopt wegens geldgebrek 13 Arsenals problemen nemen toe 15 Boekenetalage t3 Men scbrljft ons 3" en 14 Radio- en tv-programma's 4 Strips, feuilleton 4 Commentaar7 Kunst 11 HILVERSUM De NOS-televisie wil de voetbalwedstrijd AjaxArsenal woensdag 8 maart vanuit het Olym pisch Stadion om de Europacup voor landskampioenen rechtstreeks uitzen den. De andete wedstrijd in deze kwartfinale, tussen Feyenoord en Ben- fica, zal op beeldband worden vastge legd en na AjaxArsenal worden uit gezonden. De NOS-radio zal via een rechtstreeks schakelprogramma, van 20.05 tot 22.00 uur op Hilversum 2, aandacht aan beide wedstrijden schenken. PARIJS (AFP) Acht 'maoistische' arbeiders van de Renaultfabrieken in Parijs zijn voorlopig ontslagen omdat zij zouden hebben meegedaan aan be togingen van vrijdag vorige week bij de fabriek te Boulogne Billancourt. DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gistermiddag twee moties van de linkse oppositie afgewezen waarin 500 miljoen gulden extra wordt gevraagd voor de bestrijding van de werkloos heid. De moties werden ingediend tij dens het debat over de door de rege ring ingediende nota inzake de werk gelegenheid. Met de twee moties hadden de linkse oppositiepartijen tot uitdrukking ge bracht dat de inspanning van de rege ring om de werkloosheid te bestrijden te enen male tekortschiet. De regering en met haar de regeringspartijen meen den echter dat het onverantwoord zou zijn. nu meer geld voor de werkgele genheid beschikbaar te stellen. De in flatie zou erdoor worden aangewak kerd, waardoor de kans op een nog grotere werkloosheid niet denkbeeldig werd geacht. De Kamer verwierp ook een motie Ny- pels (D'66) waarin de regering wordt gevraagd de Kamer te horen nog voor zij een beslissing neemt over het al dan niet wijzigen van de wiebeltax. De regering overweegt zo'n wijziging met ingang van 1 juli. Een tweede motie- Nypels waarin om een nationaal eco nomisch meerjarenplan wordt ge vraagd, werd eveneens verworpen. (ADVERTENTIE) MEUBELSHOWROOM sfeervol"" W. J. ZIRKZEE IM.V. ZEEMANSLAAN 22 LEIDEN TELEFOON 42627 Uw krant vernieuwd en uitgebreid Nieuwe abonnees opgeven Is nu gemakkelijk Verdien zelf een leuke attentie naar keuze U hoeft alleen moor deze vernieuwde en sterk uitgebreide krant van hand tot hond te loten gaan. En dan de bon hiernaast invullen. Postzegel niet nodig ols u op de envelop schrijft: nieuwe abonnee: l l I INoam: Adres Plaats:. VP: ontvang ols beloning het aangekruiste O mop.» poitpopéf O p'oHro xtaol'j. O Hondo. «wlopp.n («ewnord.,»,.,,) Noam: Adres: Plaats: De neuwe obonnee ontvangt de krant 14 dogen grolis, en bespoort tenminste j 3.- abonnementsgeld Opgegeven door: Nieuwe Leidse Courant Antwoordnummer 267 Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1