Arsenals problemen nemen toe hij zit z'n gezondheid i eigen de weg goed voor hart en bloedvaten Amateurploeg wil transfersom eisen Johan Heins rijdt Wimpel in Den Bosch Meer landen op WK voetbal Geen ijshockeyhal in Leeuwarden Schaatsstrijd junioren Jezek heeft nog geen zekerheid Geen voetbal in Friesland TROUW/KWARTET DONDERDAG 2 MAART 1972 SPORT 13 Van onze sportredactie Jordao imponeert Feyenoorders Renners worden ook heter van plan Van een onzer verslaggevers LOOSDRECHT Het extra-spor tieve merk Frisol, dat dit jaar met een amateurploeg onder lei ding van Piet Libregts gaat deel nemen aan wedstrijden, zal in de toekomst een transfersom gaan vragen voor goede jonge profes sionals. Erisol wil volgend jaar met een profploeg beginnen. Het is de bedoeling dat de zes- tot achtmansploeg zal worden samen gesteld uit wielrenners die juist uit de amateurs zijn gekomen. Kopman van die formatie moet Cees Priem worden. Indien er echter gegadigden komen voor bepaalde profs van de ploeg, dan zal de directie een transfersom gaan vragen, die door de fabriek en de renner gedeeld zal worden. 'Het is onze bedoeling om de wielrennerij commer cieel te leiden; dan moeten na enige tijd niet anderen voor bijna geen geld gaan profiteren van onze inspanningen. Bovendien zouden volgens ons plan de renners er beter van afkomen,' ver klaarde de directeur van de fabriek. Ploegleider Piet Libregts ontwikkelt op het ogenblik ook nog andere initia tieven. Samen met Jan Derksen zal hij in Leiden besprekingen gaan voeren. Het ligt in de bedoeling rond de jaar wisseling in de Groenoordhal een zes daagse te organiseren. De baan zal de zelfde zijn als in Groningen wordt gebruikt. SARDINIË Gerben Karstens is winnaar geworden van de vierde etappe van de Ronde van Sardinië. De Nederlander die in. LONDEN (ANP) Er bestaan se rieuze plannen om het aantal landen dat toegelaten wordt tot de eindron den van het wereldkampioenschap voetbal uit te breiden van 16 tot 24. De internationale voetbalfederatie (FIFA) zal voorstellen hiertoe op 5 maart in Londen bespreken. De vice- voorzitter van het organisatiecomité, de Argentijn Andrejevic, heeft van de regering van zijn land opdracht ge kregen voor het toernooi van 1978, dat in Argentinië wordt gehouden, de mogelijkheid van uitbreiding van het aantal landen te onderzoeken. Reeds voor West-Duitsland 1974 be stonden indertijd plannen om tot eindronden met 24 landen te komen, maar dit gaat niet door. Het toernooi om het wereldkampioenschap zal in 1982 worden gehouden in Spanje. De voornaamste kandidaat voor de orga nisatie in 1986 is Columbia. Verder komen in aanmerking Japan, Peru en Joegoslavië. de derde etappe evenals rijders als Eddy Merckx en Gösta Pettersson op grote achterstand werd gereden, won gisteren de eindsprint van het peloton. Hij versloeg Roger de Viae- minck en Marino Basso met miniem verschil. Basso blijft leider in het al gemeen klassement. GRONINGEN Gisteravond ging het koppel Verschue- renGilmore aan de leiding in de zes daagse van Groningen. Het duo had een minieme puntenvoorsprong op het Nederlandse koppel PijnenDuyndam, dat eerder de zesdaagse van Rotter dam won. Bugdahl en Kemper bezetten de derde plaats. LEVANT De eerste etappe van de Ronde van de Levant is gewonnen door de Spanjaard Santiago Lazcano. Hij legde de 153 km lange rit van Orihuela naar Ali cante af in 3 uur 59 min. 35 sec. Bij de eerste controle in Torrevieja (na 59 km) kwam de Nederlander Van der Vleuten als eerste door, gevolgd door de Spanjaard Moreno Torres. Van der Vleuten wist ook in de klim naas Aspe zijn voorsprong te handhaven, maar werd in de afdaling naar Alicante in gelopen. LEEUWARDEN (ANP) De raad voor sportaangelegenheden in Leeu warden, adviseur van het gemeentebe stuur, heeft zioh uitgesproken tegen de bouw van een ijsfiockeyhal in de Friese hoofdstad. De raad, waarin ver tegenwoordigers zitting hebben van alle Leeuwardense sportorganisaties, vindt dat het geld, dat de Koninklijke IJsvereniging de IJsclub voor dit doel beschikbaar wil stellen beter besteed kan worden aan de bouw van een 400- meter-kunstijsbaan. De raad is van mening dat het exploi tatietekort van de ijshockeyhal, ge raamd op 400.000 gulc"en, te groot is voor Leeuwarden. Voorts stelt men dat er in Leeuwarden geen behoefte bestaat aan een ijshockeystadion noch aan een ijshockeyclub. Voor een 400- meter-baan is inmiddels door een ac tiecomité al ruim honderdduizend gulden verzameld. LISLEBY CANP) In de Noorse pUals Lis- leby zijn de wedstrijden begonnen om hei ISU-kampiocnschap voor junioren, een offi cieus wereldkampioenschap. Heit eerste onder deel, de 500 meter, werd gewonnen door de Amerikaan James Shapin in 41.32 sec. De beste Nederlander was Jan Heida. Hij werd achtste in 42.65. 500 meter: 1. James Shapin (VS) 41.32 sec.. 2. Oloph Gnanath (Zwe) 41.45, Sj Jocrl Moe- natov (Rus) 41.89. 8. Jan Heida (Ned) 42.65. 17. Gerard van Gelder 43.88. 18. Kees Rip- perda 44.19. Klaas Vriend maakte drie valse stants en werd gediskwalificeerd. Hij kreeg de tijd van de laatste deelnemer toegewezen: 53.10 sec., van de Amerikaan Schoof, die ten vail kwam. JEN BOSCH De jonge Nederland- ruiter Johan Heins zal volgend -veekeinde, tijdens het internationaal :oncours hippique Indoor Brabant in Jen Bosch, met het bekende spring- jaard Wimpel in actie komen. De 10- arige vos Wimpel is een van de beste aervoeters, die de Westduitse vedette Uwin Schockemöhle in zijn bezit leeft. ohan Heins start niet met het in Nederland gefokte paard Grandioso. li ermee won hij in december het nternationale springfestijn in Zuid- ,aren. Grandioso is sinds het con- cours-hippique in West-Berlijn, vorige riaand, kreupel en zal nog rust moe- en houden. Mwin Sehockinöhle, bij wie Heins raint, komt met de fameuze Donald lex naar de Brabanthallen. Na een ange periode van rust verscheen Do- ïald Rex wellicht een van de grote (anspaarden tijdens de Olympische ipelen in Miinchen in West-Berlijn oor de eerste keer weer in de ring. ang.Vat minder goed gaat het momenteel ïog met Urey, het klassertjke paard -an Eric Schoemaker uit Lage Vuur- 5 che. Nog steeds is Urey niet volledig n iersteld van een blessure, die hij 20 ;egin november tijdens Jumping Am sterdam heeft opgelopen. Schoemaker 21 itart nu met White Gloud, zijn jong- 22 te aanwinst, en Mont Blanc. Opmer- °7 elijk is verder, dat veteraan Siem 13 'ruikemaker uit Wassenaar het En gelse paard Top of the Morining, dat 37 lij enige tijd geleden heeft gekocht, üuo n Den Bosch zal rijden. Top of the 2 loming is vroeger van de fameuze 5rit Harvey Smith geweest, ndoor Brabant is opnieuw sterk be- 105 et. Maar enkele illustere namen uit 230 Ie internationale ruiterwereld ontbre- 63 en toch op het programma. In de 85 'ranse vertegenwoordiging zijn hij- en oorbeeld Jean Pierre d'Oreola (win- jaar van de gouden medaille tijdens 79 ie Spelen in Tokio, 1964) en Janou 24 .efèvre niet opgenomen. De Engelse 28 quipe komt zonder wereldkampioen ia >avid Broome en de Westduitse Eu- opees kampioen Hartwig Steenken ermijdt de eerste grote wedstrijd van iet jaar in Nederland zeer bewust. 23.j >ok Gerd Wildfang ontbreekt. 56 !o I Van onze sportcorrespondent LONDEN Arsenal, volgende week tegenstander van Ajax in het toernooi om de Europa Clip, heeft zich danig in de nesten gewerkt. Er van uitgaand dat het dit seizoen behalve de Europese beker en op nieuw de landstitel ook weer de eigen cup wil winnen, had het zijn overgespeelde wedstrijd tegen Derby County beslist moeten winnen. Voor een record-aantal bezoekers van bijna 64.000 op Highbury ein digde dit bekerduel ook na extra speeltijd van een half uur wederom gelijk en wacht deze twee oude rivalen een derde ontmoeting om zich te plaatsen voor de zesde ronde van de grote FA-Cup. Daarmee is Arsenal voor de komende weken gebonden aan een programma dat zelfs in de ogen van de meest geharde voetbalprof als een sloper van de eerste orde geldt. Ga maar eens na: zaterdag reizen de Londenaren naar Manchester City voer een soort sleutelwedstrijd als het gaat om het behoud van een kans op 5 prolongatie van de landstitel. Direct na de slag in Manchester reizen zij naar Amsterdam, waar woensdagavond in het Olympisch Stadion het eerste duel tegen Ajax plaatsvindt Vervol gens wacht ze de zaterdag daarop weer een competitiewedstrijd tegen het nooit gemakkelijke New Castle United als een soort voorspel op een 7S week, die weer helemaal in het teken staat van de eigen bekercompetitie. Want halverwege deze week moet van Derby County worden gewonnen om Arsenal moet zijn dranghekken laten con troleren. Dinsdagavond bezweek op Highbury tijdens de wedstrijd tegen Derby Country een der afscheidingen tussen de vakken. Gisteren is ln bef stadion een onderzoek ingesteld, vooral mei het oog op de te verwachten emoties onder het publiek tijdeus dc wed strijden tegen Ajax. Secretaris Bob Wall is van mening dat de veiligheidsvoorzieningen op Highbury volmaakt in orde zijn. 'Dat vindt de politie ook', aldus Wall, 'zo'n on gelukje kan natuurlijk altijd gebeuren'. 25 de daarop volgende zaterdag een be zoek te kuïmen brengen aan stadge noot Orient, ogenschijnlijk een' be scheiden tweede-divisieclub, maar op- 25 gejaagd door de hiel bekende beker- 25 ten opeens toch maar sterk genoeg om het machtige Chelsea voor de cup uit te schakelen. Als dit alles achter de rug is volgt thuis de return tegen Ajax. SLECHT 25 Met dit programma voor ogen kan ,75 n en zich voorstellen dat er op High bury in Arsenalkringen weinig gela chen werd na afloop van een bekerdu- ~2 1. dat op zich al weinig aanleiding gaf tot voldoening. Er was sprake van 75 een ronduit slechte wedstrijd tussen twee teams die eerder tweemaal bin- .6 hen korte tijd elkaar op indrukwek- kende wijze hadden bestreden. Dit was ook de reden dat in de uren voor deze derde ontmoeting buiten High- bury verwoed werd gevochten om kaartjes, de zwarte toegangsprijzen ge- .3 makkelijk de honderdvijftig gulden overschreden, de politie herhaaldelijk in gevecht kwam met opgewonden supporters en geruime tijd voor de j.3 aanvang de hekken van het stadion moesten worden gesloten. De gezondheid van hart en bloedvaten komt steeds meer in het gedrang door de manier waarop wij in deze tijd leven. Te weinig be weging, teveel roken, te ge spannen werken en vooral. verkeerd eten. Allemaal slecht voor de gezondheid van hart en bloedvaten. Waarom zouden we daar niet wat aan doen? Beginnen met verstandig eten! Dat betekent dat wc het ge bruik van verzadigd vet in de voeding moeten verminderen. En dit vet zoveel mogelijk moeten ver vangen door meervoudig onver zadigde vetzuren van het; type (cis-cis) linolzuur. Die verlagen de hoeveelheid cholesterol (een vetachtige stof) in het bloed. Daar gaat het om. Want een lager cholesterol-gehaltc is goed voor dc conditie van hart en bloedvaten. Becel margarine bevat maar liefst 60-65% meervoudig onverzadigde vetzuren. Dat is veel. Voldoende om hart en bloedvaten te helpen m goede conditie te blijven. Becel is dus een bijzondere mar garine. En niet alleen wat gezond heid betreft. Want Becel heeft een voortreffelijke smaak en is verrassend goed smeerbaar. Begin er jong mee Het is van belang op jeugdige leeftijd al mèt Becel te beginnen. Dan zijn uw bloedvaten nog in goede conditie. Becel helpt mcc ze langer zo te houden. Vraag de Becel folder, Postbus 37, Rotterdam. 60-65meervoudig onverzadigde vetzuren. een aanval van Derby County op het doel van Arsenal. Het zijn v.l.n.r.: (DC) en Storey. Op de achtergrond komt Nelson ter assistentie aan- Vier spelers liggen op de grond bij O'Hare (DC), Armstrong, Gemel gelopen. Theems gereist om de lichtijedstrijd tegen Benfica te zien, waarmee deze tweede-divisieclub haar nieuwe over dekte tribune van twee miljoen gul den wilde inwijden. Ook hier na af loop weinig opgewekte gezichten. Ful- ham, dat dn verband met de hier nog altijd geldende electriciteitsdistributie en het daarmee samenvallende verbod op lichtwedstrijden bij Rolls Royce een reusachtige generator had ge huurd, waarmee het zelf zijn verlich ting kon verzorgen, had gerekend op minstens dertigduizend betalende toe schouwers om zich dit dure feestje te kunnen veroorloven. In plaats daar van kwamen er maar zestienduizend en moet uit de clubkas worden bijge sprongen om Benfica, dat voor dit soort wedstrijden nog altijd bedragen van zestig- tot zeventigduizend gulden vraagt en krijgt, te kunnen betalen. Bovendien verspeelde het tegen degra datie vechtende Fulham zijn onmisba re Ierse aanvaller Conway met een ernstige knieblessure. ROMMELIG Ais kijkspel is deze wedstrijd overi gens niet onaardig geweest. Juist om dat er niets op het spel stond, werd er vlot en onbevangen gespeeld. Aller eerst door Fulham dat sterk begon en zich met. een direct en nuchter voetbal gemakkelijk een weg baande door de rommelige achterhoede van Benfica. Happel: 'Die achterhoede was inderdaad niet sterk, maar ik consta teerde dat zij niet in de samenstelling speelde, zoals ik die in mijn hoofd heb. Artur bijvoorbeeld, die nu als links back duidelijk faalde, stond gewoon niet op zijn plaats.' De zoals meestal bij dit soort gelegenheden weinig zeg gende Happel mompelde verder dat hij hier niet op zal afgaan en hij bij zijn mening blijft dat het straks toch niet gemakkelijk zal worden. Wat dit betreft sprak de oud-Spartatrainer en oefenmeester van het Nederlands elf tal. Denis Neville, die nu aan de grote autoweg naar Birmingham zijn püb 'De Zon' drijft en alleen af en toe nog eens naar voetbalwedstrijden gaat kijken, duidelijker taal. /Dit Ben fica is niet meer de ploeg van Coluna, Cavern, Torres, Augusto en Costa Pa- reira. Dit is een nieuwe, sterk verjong de ploeg in opbouw. Jimmy Hagan moet er nog een heleboel aan doen. wil hij er een eenheid van maken. Het meest opvallende vond ik dat de spelers zo slecht op elkaar zijn inge speeld. Op het middenveld deed de exbuitenspeler Simoes wel aardige dingen, maar vergeat niet dat hij daar tegen Fulham ook alle kans voor kreeg. Ik denk dat dit straks tegen Feljenoord met Wim Jansen en Van Hanegem wel anders zal zijn.' Eri de grote Eusebio, uitgerust met een keurig getrimd ringbaardje en net als Simoes de man die in de tweede lijn de aanvallen moet opbou wen. Laseroms na afloop: 'Ik vond hem niet erg sterk, behalve dan dat doelpunt. Een echt Eusebio-schot schuin inkomend en op volle snelheid uithalend voor een geweldige kanjer- Dat was hij weer even helemaal.' Neville: 'Je Ziet dat hij nog steeds weet hoe het moet, maar de snelheid, het flitsende is eruit. Dit is niet meel de Eusebio van vroeger. Maar zo te zien heeft zijn opvolger zich al aange diend. Die Jordao is natuurlijk een geweldig talent. Met knappe technici als Diamantino en Nene om zich heen kan deze snelle en zeer beweeglijke atleet uiterst gevaarlijk zijn.' De Feyenoorders waren het daar roerend mee eens. In hun besprekingen voor de wedstrijden' tegen Benfica zal de naam Jordao voortdurend terugkeren. Van onze sportredactie DEN HAAG Vaclav Jezek, trainer van FC Den Haag, heeft nog steeds geen zekerheid of hij zijn contract met deZe club kan verlengen. Aan het eind van dit seizoen moet Jezek terug haar Tsjechoslowakije, maar hij heeft gevraagd hem dispensatie te verlenen. Hoewel Jezek ook deze week weer (telefonisch) contact met Praag heeft opgenomen, heeft hij opnieuw geen uitsluitsel gekregen. FC Den Haag zal tot 15 maart wachten met het eventu eel aantrekken van een nieuwe trai ner. Wel staal, vast het vertrek van de tvC-ee in FC Den Haag spelende No ren: Harald Berg en Harry Hestad. Zij zullen beiden naar hun geboorteland terugkeren. FC Twente zal het zeker vijf weken zonder aanvoerder Epi Drost moeten stellen. Drost raakte afgelopen zondag tijdens de wedstrijd tegen Sparta ge blesseerd aan zijn knie. Hij scheurde zijn kniebanden. DEN HAAG (ANP) De afdeling Friesland van de KNVB heeft besloten alle wedstrijden voor zaterdag en zon dag in verband met de wereldkam pioenschappen schaatsenrijden voor dames, die in Heerenveen worden ge houden, af te gelasten. Het bleef achteraf in negatieve zin de enige opwinding van een ontmoe ting, waarin zowel Derby County als Arsenal de ene vergissing op de ande re stapelde en zich tenslotte hopeloos in elkaar vastliepen. De opmerking van Arsenals coach Steve Burtenshaw, de opvolger van de als manager naar West Bromwich Albion vertrokken Don How, die zo'n grote rol heeft gespeeld in de opbouw van het huidi ge team, sprak voor zich: 'Zo slecht als deze wedstrijd kunnen we geen tweede spelen.' De enige opluchting in het kamp van Arsenal was het feit dat ditmaal Charley George niet in conflict met de scheidsrechter kwam. Terwijl deze wel Allan Ball van Arse nal en twee spelers van Derby wegens grove overtredingen in zijn boekje noteerde, ontsnapte de jonge onbere kenbare goalgetter aan de derde waar schuwing die hem ongetwijfeld een voetballoze tijd zal bezorgen, omdat hij reeds voor een voorwaardelijke schorsing genoteerd staat. BASIS Vooral van de conditie zal afhangen of Arsenal in de komende, kritieke weken opnieuw de basis kan leggen voor grote successen. Afgaande op het spel tegen Derby lijkt deze kans niet eig groot, want er wachten per slot van rekening een paar formidabele tegenstanders. Maar net als zijn coach was ook manager Bertie Mee er zeker van dat het straks weer helemaal anders zal zijn. 'Misschien hebben we de laatste weken net iets te vaak tegen Derby gespeeld. Alles wat we maar aan taktiek konden bedenken, hebben wij op elkaar uitgespeeld. Het is goed dat we nu eens een paar andere tegenstanders krijgen. Dit duel was geen maatstaf voor ons'. Iedereen weet dat we anders en beter kunnen.' Anders en beter? Dat vroeg zich eni ge uren later in zuid-wesl-Londen ook Feyenoords trainer Happel af. Hij was samen met de spelers Schneider, Jan sen en Laseroms naar Fulham aan de-

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 15