Gebrek aan geld dwingt Diane Holum te stoppen Ons Eibernest verovert zesde microkorf bal-titel Zuid-Afrika mogelijk weer uit Davis Cup Karen Moras snel hersteld Record in baseball Wim Bravenboer zwaar gewond Finland gelijk tegen Papendrecht Militairen gelijk Lisbeth Berg ziek Dertien landen naar Hengelo Proël kampioene TROUW/KWARTET DONDERDAG 2 MAART 1972 SPORT 13 SYDNEY (ANP) Karen Mo ras, die in het afgelopen week einde was betrokken bij een auto-ongeval, heeft op een in het ziekenhuis gehouden persconferentie verklaard dat haar voorbereidingen voor de Olympische Spelen in München niet ernstig zullen worden ver stoord. 'Ik heb nog een pijnlijke rug, maar na een onderzoek is gebleken dat er niets ernstigs met mij aan de hand is. Vlak na het ongeluk dacht ik dat ik mijn been had gebroken, want ik voelde een stekende pijn in mijn rug en een van mijn benen,' zei zij. Tsjechen weigeren te spelen LONDEN (Reuter) De kans is aanwezig, dat Zuid Afrika, dat kortgeleden opnieuw werd toegelaten tot het toernooi om de Davis Cup, toch weer zal worden uitgestoten. Basil Reay, secretaris van het uitvoerend comité, verklaarde gisteren dat zeker acht landen pressie op hem uitoefenen om het uitvoerend comité bijeen te roepen, in een poging Zuid Afrika opnieuw uit te stoten. Van de acht leden moeten er vijf met zo'n voorstel accoord gaan. ATLANTA (ANP) Henry Aaron, een van de betere base- ballspelers van Amerika en deel uitmakend van de Atlanta Braves, heeft een driejarig con tract getekend voor deze club. dat hem 600.000 dollar oplever de (ongeveer twee miljoen gul den). Hij is daarmede de hoogst betaalde speler in de geschiede nis van baseball. De 38-jarige Hank Aaron hoopt in het komende seizoen nog een record te breken. Dat van de meeste homeruns, dat nog steeds op naam staat van de legenda rische Babe Ruth, die tot een totaal van 714 kwam. Aaron heeft nog een achterstand van 75 homeruns. Aaron zal zeker Willy Mays, die momenteel met 646 homeruns op de tweede plaats staat, passeren. De ver wachting is namelijk dat Mays zijn carrière zal beëindigen vóór Aaron. GRONINGEN De Rotterdammer Wim Bravenboer (25) heeft aan het slot van de eerste nacht van de zes daagse van Groningen een zeer ernsti ge val gemaakt. Hij liep een schedel- basisfractuur, een kaakfractuur, een gebroken neusbeen op, terwijl hij waarschijnlijk ook het gezichtsvermo gen aan een van zijn ogen zal moeten missen. Bravenboer kwam ten val bij een van de laatste klassementssprints. Hij had zich in zijn typische stijl naast de Amerikaan Tim Mountford gewerkt. Op het laatste eind raakte hij echter plotseling het wiel van Mountford en smakte in volle vaart tegen de grond. Het ongeluk met Wim Bravenboer heeft op het hele gebeuren in Gronin gen zijn stempel gedrukt. Alle ren ners bleken zeer onder de indruk van de val. Directeur-sportif Charles Ruys moest hen toespreken, voor de rust weer enigszins terugkeerde. Toen was overigens ook al bekend dat het le vensgevaar bij Bravenboer was gewe ken. Maar er bleef toch weinig animo om hard te koersen. Basil Reay: 'Ik heb copieën van alle mededelingen die ik heb ontvangen van de klagende landen naar de leden van het comité gestuurd. Maar precies is nog niet te zeggen hoe de stemmen verhouding zal liggen'. De kwestie werd gisteren publiekelijk aanhangig gemaakt door het Tsjechi sche dagblad Rude Pravo. Een woord voerder van de tennisfederatie, Stanis- lav Chvatal, kwam daarin aan het woord: 'Tsjechoslowakije heeft direct geprotesteerd tegen de wedertoelating van Zuid-Afrika aan het toernooi. Vier van de zeven leden van het uitvoerend comité waren er op tegen, maar vol gens de geldende normen kan alleen een twee-derde meerderheid iets wij zigen. Volgens onze inlichtingen zullen alle Scandinavische landen, Italië en zelfs de Verenigde Staten eenzelfde Van onze sportcorrespondent PAPENDRECHT In Papendrecht heeft het nationale elftal van Finland gisteravond in een vriendschappelijke wedstrijd met 11 gelijk gespeeld te gen de amateur-eersteklasser Papen drecht. Bij de rust stonden de Finnen dank zij een doelpunt van Bergström (na 10 minuten gescoord) met 01 voor. In de tweede helft zorgde Van der Linden voor de gelijkmaker. De Finnen die dit duel beschouwden als een voorbereiding op de competitie die daar binnenkort van start gaat. kwamen na rust duidelijk conditie te kort. Er waren bijna 2500 toeschou wers. houding als wij aannemen in deze kwestie'. Tsjechoslowakije en Zuid-Afrika zijn beide ingedeeld in zone B voor het Davis Cup-toernooi. In 1969 trokken de Tsjechen zich ook terug, toen zij Zuid-Afrika als tegenstander kregen. Een jaar later werd Zuid-Afrika uitge sloten omdat het toernooi in gevaar kwam. In januari werd echter besloten het land opnieuw toe te laten. ENSCHEDE De militaire voetbal elftallen van Nederland en West- Duitsland hebben in het Diekman- stadion in Enschede gelijkgespeeld. De eindstand was 11. Beide doelpunten werden na rust gescoord. In de 81ste minuut scoorde Bish (10) en één minuut voor tijd zorgde Nicke (Ein- tracht Frankfurt) voor 11. Er waren 3500 toeschouwers. De stand in de CISM-groep van Neder land is thans: 1. West-Duitsland 3 1 2 0 4 42 2. Italië 2 0 2 0 2 3--3 3. Nederland 2 0 2 0 2 3—3 4. Oostenrijk 1 0 0 1 0 02 HEERENVEEN De Noorse schaat- senrijdster Lisbeth Berg, die vooral op de sprint goed uit de voeten kan, zal niet uitkomen bij het wereldkam pioenschap in Heerenveen. Blijkens een binnengekomen telegram is zij ziek. Zij zal bij de wedstrijden om de wereldtitel worden vervangen door Tove Berntsen. Ik wil nu wel eens wat anders dan alleen maar schaatsen HENGELO (ANP) Aan het wereld kampioenschap dammen dat van 3 tot en met 22 mei in Hengelo wordt ge houden, zullen dertien landen deelne men. Alleen Australië heeft niet inge schreven voor dit toernooi. De deelnemende- landen zijn: België (Verpoest), Frankrijk (Hisard en De- Ion), Monaco (Agliardi), Nederland (Sijbrands en Wiersma), Senegal (Ba ba Sy), Rusland (Andreiko, Koeper- man en Gantwag), Amerika (Smith), Canada (1), Italië (Fanelli en nog een tweede speler), Roemenië (1), Surina me (1), Tsjechoslowakije (1) en Zwit serland (1). SOUTH LAKE TAHOE, Calif. (AP) De Oostenrijkse ski-ster Anne-Marie Proell heeft de dames-wereldbeker ge wonnen bij de reuzenslalom. Tweede werd de Westduitse Rosi Mittermaier; derde de Frangaise Lafforgue. VOORBURG (ANP) De Nederland se kampioen zwaargewicht-boksen Rudi Lubbers zal voorlopig niet uitkomen tegen de Europese titelhouder Jose Manuel Ibar 'Urtain'. Van onze speciale verslaggever HEERENVEEN De beperkte populariteit van de schaatssport in Amerika is er de oorzaak van dat Diane Holum na het wereld kampioenschap te Heerenveen 'n punt moet zetten achter haar nog jonge maar niettemin al impo sante carrière. Schaatsen levert in de States nog minder dan op het Europese continent, financieel of maatschappelijk gewin op. De fa milie Holum heeft vele duizenden dollars geïnvesteerd in het schaat sen. Het rendement kwam via sportieve successen maar het schaatsen remde de maatschappe lijke en intellectuele ontplooiing van de nu 20-jarige Diane. Vauaf het begin van de jaren zestig is schaatsen het meest en eigenlijk het enig belangrijke geweest in het leven van Diane. Haar vader die van Noorse afkomst is zette zijn kinderen volgens de oeroude Noorse tradities op de schaats. Diane: 'In het begin vond ik het allemaal maar niets. In feite had ik er een verschrikkelijke hekel aan. Ik stond meer op schaatsen om mijn vader een lol te doen dan dat ik er zelf plezier in had'. Maar met het meester worden van de staatsbewe gingen kwam voor Diane ook spoedig het persoonlijk plezier. 'Ik begon het steeds leuker te vinden. En voor ik er zelf erg in had was ik zo van het schaatsen bezeten dat er voor mij niets belangrijkere meer in het leven bestonid'. AMBITIE Diane Holum vocht zich met geweldi ge ambitie naar de top van het uiterst beperkte Amerikaanse schaatswereld- je. Al op 14-jarige leeftijd, in 1966 in Trondheim, deed zij mee aan het wereldkampioenschap. De piepjonge Diane verbaasde iedereen met haar knappe tiende plaats. Een jaar later deed zij het nog beter. Zij reikte in het wereldtoernooi in Deventer naar een derde plaats op het ereplatform aohter winnares Stien Baa^ en de Russin Lasma Kauniste. Diane: 'Dat was de beste prestatie die ik tot nu toe in een wereldtoernooi heb geleverd'. Daarna bleef Diane voortdurend in de picture. De destijds 16-jarige Diane reed tijdens de Olym pische Spelen in Grenoble naar een zilveren medaille op de 500 meter en een bronzen op de 1000. Iedereen voor spelde haar een gouden toekomst. Maar op dat goud heeft Diane moeten wachten tot dit seizoen toe. Het ont-i ging haar in 1970 en in 1971, bleef Diane Holum op het wereldkampioen schap steken op de vierde plaats. STEUN De beperkte mogelijkheden voor Dia ne zijn eigenlijk debet aan die wijfe- ling om onmiddellijk naar de hoogste top door te stoten. Diane's vader is eigenaar van een bescheiden boekbin derij in Chicago. Hij stak erg veel geld in de schaatsopleiding van zijn dochter. Maar de geldverslindende trainingen van zijn dochter waren ook hem af en toe te veel. Diane: 'Wij krijgen van de Amerikaanse bond weinig steun. Die heeft eenvoudig het geld niet om ons te helpen. Daarom moest ik zelf maar een oplossing zoeken. Die heb ik gevonden door te Terwijl Diane Holum de gouden medaille krijgt omgehangen (foto boven) na de 1500 meter in Sapporo, applaudisseert haar opgetogen moeder op de tribune (foto onder). gaan werken. Vorig jaar ben ik voor het eerst als serveerster begonnen bij te verdienen in de zomermaanden. Dat was om een traindngstrip naar Nederland te kunnen bekostigen. Want als je vooruit wilt als schaatster moet je zorgen dat je je in een land kunt voorbereiden waar je iets kunt leren. Wat dat betreft zag en zie ik in Nederland mijn grote kans. Ik spaar de, ik kreeg wat geld van mijn vader en supporters uit mijn woonplaats Northibrook en vertrok naar Neder land. Ik werd hier opgevangen door Jan Vloedgraven, de trainer uit Har derwijk. Die heeft mij geweldig gehol pen. Vooral op het technische vlak is veel vooruitgang geboekt'. Diane werkte ook de afgelopen zomer als serveereter. Nu kreeg ze wat meer financiële steun. Voldoende om drie maanden achtereen naar Nederland te kunnen. 'Ik heb me dit jaar echt goed op het seizoen kunnen voorbereiden. Het was bijna ideaal'. Die goede voor bereiding kristaliseerde zich in een gouden olympische medaiLle op de 1500 meter in Sapporo. Vader Holum riep toen uit: 'Nu weet ,ik dat ik niet voor niets zoveel geld in deze sport heb gestoken. Maar ik zal het in de toekomst wat kalmer aan moeten doen. Anders ga ik er financieel volle dig aan kapot'. GEK Diane liet ik Sapporo echter.duidelijk blijken grote mogelijkheden te heb ben voor de strijd om de wereldtitel in Heerenveen. Toen al kreeg zij het stempel van de grote concurrente voor Atje Keulen-Deelstra, voorname lijk ook door haar zilveren medaille op de 3000 meter. 'In Amerika snap pen ze niets van dat klassementsrij den. Het enige dat daar in bescheiden mate telt is de sprint. Ik ben in de States al ik weet niet hoe vaak voor gek verklaard als ik had uitgelegd hoe dat nou allemaal toegaat in de schaatssport. De mensen snappen er niets van en dat is jammer. Want ik zie echt wel mogelijkheden. Wat wij. missen zijn goede trainers. Er zijn te weinig mensen dde zich continu met ons bezig kunnen hou den. Schaatsen heeft ook in de States wel toekomst mits het goed wordt aangepakt. Sheila Young is pas 15; Coony Carpenter, eveneens 15, werd in Sapporo 6e op de 1500 meter, terwijl ze toen nog maar 14 was. Ann Henning is 16. Als er mensen komen die dit echt willen aanpakken gaat het schaatsen in Amerika een gouden tijd tegemoet'. Diane Holum kondigde bij het sprint- kampioenschap in Eskilstuna aan dat zij zal stoppen. Stoppen op een mo ment dat zij fysiek nog niet haar optimale grens heeft bereikt Want: 'Atje Keulen en Stien Baas zijn de oudste deelneemsters. Toch behoren zij tot de top omdat in deze sport het lichaam pas na een jarenlange trai ning gewend is aan de bewegingen en inspanning. Als ik door zou gaan zou ook mijn prestatie nog verbeteren. Maar ik stop ermee. Vanaf mijn 14de ben ik 11 maanden per jaar met schaatsen bezig geweest. Dag in dag uit. Er bestond niets anders meer voor mij. Niet omdat ik geen andere interesses had, maar eenvoudig omdat mij de tijd ontbrak om die andere interesses te bestuderen. Het werk als serveereter in de zomermaanden was louter en alleen bedoeld om mij als schaatster financieel de mogelijkheid te verschaffen mij zo optimaal moge lijk voor te bereiken. Een echte oplei ding heb ik niet kunnen volgen. En ik wil dolgraag studeren. Welke stu dierichting ik bies weet ik nog niet. Maar ik wil nu toch edit wel eens wat anders dan alleen maar schaat sen'. BIJTEKENEN Toch is Diane niet van plan alle banden met haar favoriete sport te verbreken. Wanneer de Amerikaanse schaatsbond er in slaagt financiële bronnen aan te boren die het Diane wat makkelijker maken haar sport te beoefenen lijkt zij zelfs niet ongene gen om nog een seizoen bij te teke nen. Gebeurt dat echter niet dan is Diane nog niet verloren voor de sport. 'Ik zal er altijd bij betrokken blijven. Als het niet meer als actief schaatster is dan maar als trainster. Ik weet dat er in Amerika grote mogelijkheden liggen. En deze sport is mij te lief dan dat ik die mogelijk heden allemaal onbenut kan laten'. JOOP HOLTHAUSEN Van onze korfbalmedewerker ROTTERDAM Ons Eibernest heeft door een 109 zege op het Amsterdamse Archipel de lands titel micro-korfbal behaald. 'Je raakt er langzamerhand aan ge wend', vertelde aanvoerder Hans Pouw van de Haagse ploeg na af loop. 'Wij hadden het beste onze zenuwen in bedwang. We wisten vooruit dat wie dat lukte de wed strijd zou winnen. Bovendien had den wij het spel van de Amster dammers goed door'. Dat'laatste was een tegenvaller voor de-Ar chipel-coach Ad de Jong. Hij was met zijn ploeg speciaal al gister middag naar het Rotterdamse sportpaleis Ahoy gegaan om daar vast aan de zaal te wennen. Al spoedig bleek dat vooral de eerste helft een zeer trage affaire zou wor den. Geen van beide ploegen wilde na drie minuten de eerste kans die fouten maken. Ons Eibernest kreeg prompt door Ron Regeer benut werd. Daarna duurde het liefst twintig mi nuten eer Driekus Klouwen de stand gelijk kon maken (11). Klouwen, het grote risico. Zondag te gen Oost-Arnhem verscheen hij in het veld zonder warming-up. Hoe onver standig dit was, merkte hij al na vijf minuten. De Arnhemmers deden wat van hen te verwachten viel: een hoog tempo om de laatste strohalm, ont snapping van degradatie te grijpen. De 24-jarige Amsterdamse ambtenaar moest zich aanpassen. Veel tijd kreeg hij er dus niet voor. In de afgelopen dageft was hij door een gescheurde spier vaste klant bij Ajax-masseur Salo Muller. Bij de laatste taktische trainin gen van Archipel, gistermiddag al in het Rotterdamse sportpaleis aanwezig, moest hij zich afzijdig houden. Voor de wedstrijd tegen de Eibers kreeg hij DRIEKUS KLOUWEN risico de opdracht 'Loop je tot en met warm! Doe de eerste helft niet anders dan loperi. Lopen, tot je je een ongeluk transpireert'. Alhoewel in eerste in stantie niet merkbaar, gaf dit het Ar- chipelvertrouwen een dreun. Opval lend was ook, dat voor de wedstrijd Klouwen niet bij zijn clubgenoten bleef. Hij stond te kijken naar de kam pioenswedstrijd bij de reserveteams, naar Luto 2 dat na een 1111 gelijk spel tegen de reserves van Ons Eiber nest met het beter benutten van straf- wonpen won. Liefst zeven bussen met Archipelaan- hangere waren vanuit Amsterdam ge komen. Archipel had immers nog nooit de landstitel behaald. Vorig jaar sneu velde het tegen Westerkwartier in de finale met 76. Dit jaar moest het dus wel gebeuren. Bij Ons Eibernest lagen de zaken an ders. Liefst vijf keer eerder ging de micro-korfbaltitel naar de Hagenaars. Dit aantal wordt slechts overtroffen door het Amsterdamse Rohda, dat acht keer het kampioenschap behaalde. Misschien ook daarom, dat de Eibers met het minimum aantal spelers ver scheen. Het is bekend, dat de Eibers steunen op een surplus aan lichaams techniek. Niet verwonderlijk, want liefst vijf spelers zijn of worden bin nenkort leraar lichamelijke oefening. Ook daarom is het geen verrassing, dat het reserveteam van de Hagenaars doordrong tot. de finale voor de reser ves. Vreugde dus bij de Hagenaars. Vooral coach Theo van Zee was zeer tevre den. Zelf was hij dit jaar gestopt met in het eerste team te spelen en had daardoor tijd om zijn Micro-Korfbal ploeg te coachen. Hans Pouw daaro ver: 'Wij kunnen moeilijk een andere trainer aantrekken. De jongens weten zelf te goed hoe er gespeeld moei worden. Daardoor is het voor een vreemde moeilijk met ons om te gaan.' Overigens is Hans Pouw met zijn vrouw Tannie de enige die nu alle zes Micro-kampioenschappen hebben mee gemaakt. 'In verhouding tot twee jaa, geleden toen we onze laatste tit behaalden is de ploeg op liefst vier plaatsen gewijzigd?, analyseert Pouw na afloop. 'In feite is dat erg veel en dat betekent dat wij ook ons veel moeten aanpassen bij de nieuwe spe lers. Het blijkt echter makkelijk te kunnen.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 13