Geen coördinatie bij astmabestrijding Lezers over 'de drie' Rapport (met vergaande aanbevelingen) ligt al twee jaar in la Uitbreiding van aantal bedden in centra bepleit Enkele regels klein, EEN PAGINA GROOT. Dat kan In Elk formaat advertentie kan er In. Heel groot. Heel klein. En ook:] een pagina breed. Of een kolom smal. Of staand. Of liggend. Of, vierkant Het dagblad biedt deze variatiemogelijkheden. Goede reclame heeft daar recht op. Uw reclame heeft daar recht op. Uw reclame heeft recht op het dagblad. Voor alle formaten._Het dag blad. Medium van formaat. Van FORMAAT. TROUW/KWARTET DONDERDAG 2 MAART 1972 BINNENLAND 12 door Peter Onvlee AMSTERDAM Verontrusten de cijfers van het Nederlands Astma Fonds: 2025 procent van de bevolking heeft CARA (verzamelnaam voor astma. bronchitis en long- emfyseen; ziekten van de lucht wegen die aan elkaar verwant zijn en worden gekenmerkt door ademnood). In ieder geval heeft viff procent van de kinderen en acht procent pan de volwassenen een zodanig ernstige vorm van CARA, dat regelmatige medische zorg noodzakelijk is 20 procent van het arbeidsver zuim wordt veroorzaakt door de CARA-groep. werkgevers becijfe ren het aantal verzuimdagen op acht miljoen. Bij de jonge pa tiënten ontstaan door veel ziekte verzuim grote hiaten of achter stand in de opleiding 13 procent van de invaliditeit komt voort uit CARA. Vooral bij mannen boven de veertig jaar kan CARA in verrassend tempo leiden tot een voUedige arbeids ongeschiktheid sterfte ten gevolge van CARA komt meer voor dan sterfte door verkeersongevallen. In de leef tijdsgroep tussen 35 en 64 jaar overleden in 1969 750 personen aan CARA. Er dient rekening mee te worden gehouden, dat in veel gevallen, waar longkanker of hartziekten de formele doods oorzaak zijn, CARA mede een belangrijke factor in het ziekte proces is geweest, De cijfers en feiten, door het NAF (Nederlands Astma Fonds) op een rij gezet, spreken voor zichzelf. Hoe wel nog niet volksvijand nummer één pleegt de groep CARA-ziekten een forse aanslag op de mobiliteit. Is zij behalve zuiver medisch ook maatschappelijk van grote invloed. Coördinatie in de bestrijding ervan, ontbreekt tot nog toe evenwel. Het Nederlands Astma Fonds is het officiële coördinerende lichaam. Jaarlijks wordt veel geld uitgegeven voor onderzoeken en proefprojecten. Dit jaar bijvoorbeeld gaat 1.326.900,- naar een 28-tal projec ten Maar op het terrein van de praktische bestrijding, een welhaast 'onontgonnen' gebied waarop huis artsen, specialisten en een handje- volastmacentra veelal los van elkaar opereren, heeft het NAF zich de laatste jaren nauwelijks gemani festeerd. En toch was daar alle aanleiding toe. Ruim 4% jaar geleden, op 9 augus tus 1967. stelde de medische raad van het Nederlands Astma Fonds een commissie in. die als opdracht meekreeg 'nader te bestuderen wel ke kriteria voor kinderen en volwas senen moeten worden gehanteerd bij de indicatie tot opneming in astma centra beschikbare beddenaantal, de opdracht uitgebreid. De commis sie werd verzocht zich ook te willen beraden ever een eventuele behoefte aan uitbreiding van het in de astma centra ebschikbare beddenaantal. Gelijktijdig bijna kwam er bij het Nederlands Astma Fonds ook een concept-nota binnen van één van de toen nog acht Nederlandse centra, de astmakliniek Eugenia in Davos, de enige Nederlandse kliniek in het buitenland. Daarin stond: "Voor dë astmabestrijding in Nederland en voor de individuele astmapatiënt is het van groot belang tot een juiste indicatiestelling voor opneming van astmapatiënten te geraken, opdat een optimaal rendement gewaar borgd wordt. Het Nederlands Astma Fonds tou. om tot een differentiatie in de indicatiestelling te komen, wetenschappelijk onderzoek moeten stimuleren en moeten helpen het uitvoerbaar te maken'. En: TVij we ten dat het Nederlands Astma Fonds een gecoördineerd, gezamenlijk be leid nastreeft. Het is ook onze wens om tot een gezamenlijk beleid te komen'. Diagnose en selectie Directe aanleidingen tot het verzoek van de Davoser kliniek waren de gewenste grotere eenvormigheid in diagnose en selectie van patiënten, een poliklinische en maatschappelij ke begeleiding van patiënten die uit de kliniek zijn ontslagen (nazorg) en de zich toen ook reeds aankondi gende problemen op financieel ter rein. Dr. P Zuidemi in zijn con ceptnota: 'Het ia ons alleen mogelijk ons werk nu en zeker in de toe komst. te verrichten. Indien wij ons van aanmerkelijke steun verzekerd kunnen achten van particuliere zijde (Nederlands Astma Fonds naar wij hopen) en Overheid'. Gezamenlijke opstelling van de Nederlandse astma eentra zou de onderhandelingsposi tie ten opzichte van Overheid en GOZ (Gemeenschappelijk Overleg Een opname van de Nederlandse astmakliniek Eugenia In Davos, de enige instelling buiten Nederland, die echter graag ingepast wil worden in de totale astmabestrijding. heit richtlijnen zouden zijn voor cen tra die reeds bestonden met al hun typische zaken van dien'. Toch kwam er meer uit dan het ook vermelde 'de huisarts dient voor behandeling van astma de eerste in aanmerking komende medicus te zijn; indien het belang van de patiënt dat eist meent de commissie dat er meer (groepen) artsen achtereenvol gens aan de behandeling gaan mee werken en dat de volgorde huisarts specialist poliklinisch specia list klinisch team van specialis ten astmacentrum in acht moet worden genomen'. Ziekenfondsen) immers alleen maar sterker maken. Mr. Katan: 'Kom je tot een aantal officieel als zodanig aangewezen astmacentra dan kun je als NAF hiervoor regelingen beplei ten. De aan de kliniek in Davos verbonden school bijvoorbeeld valt op het ogenblik nog buiten de subsi dieregeling van Onderwijs omdat de school niet in Nederland is geves tigd. Als NAF hebben wij een aanloopsubsidie voor drie jaar ver strekt, we hebben er inmiddels vier jaar van gemaakt, maar zodra we een gecoördineerd beleid kennen, neem ik aan dat men normaal met de voorzieningen meedraait'. Voltooid De in augustus 1967 ingesteld NAF- commissie heeft zijn opdrachten in middels alweer zo n twee jaar gele den voltooid. Zeven vergaderingen hadden de commissieleden naast NAF-directeur mr. A. Katan maakten ook de artsen H. A. van Geuns, C. R. N. F. van Joost, K. F. Kerrebijn, J. G. Roosenburg. J. E. C. Schook en P. Zuidema hier deel 1970 met hun rapport te komen. Een rapport, dat naast de huidige situatie en mogelijkheden ook een blauwdruk voor de naaste toekomst bevat. PuMikatie van het rapport is tot nog toe evenwel achterwege ge bleven. NAF-directeur mr. Katan: 'Het rapport moet de medische raad van het Nederlands Astma Fonds nog passeren. Pas dan kan publika- tie of een gedeelte ervan, volgen'. Ontwikkeling De 'vertraging* in de publikatie heeft diverse oorzaken. Mr. Katan zegt: 'Een belangrijke factor is de snelle ontwikkeling op medisch ge bied. De opvattingen over de behan deling veranderen ook snel. We heb ben in Amsterdam en de provincie Utrecht ook enkele proefprojecten lopen'. De zich veranderende om standigheden zouden evenwel juist vóór een snelle publikatie hebben moeten pleiten. Temeer daar de commissie indicatiestelling duidelijk met deze factoren multi-disciplinai- re aanpak, een voorkeur voor poli klinische behandeling boven de kli nische etc.) heeft gewerkt, en zich bij de behandeling van de gehele materie ook los maakte van de lang in de medische wereld vastgehouden gedachte, dat de gezondheidszorg los gezien kon worden van de totale welzijnszorg en slechts een individu ele zaak zou zijn van arts en pa tiënt. De commissie ging bewust verder dan het stroomlijnen van de huidige gang van zaken. Mr. Katan: 'Er zijn pogingen aangewend om richtlijnen te maken, waarbij de moeilijkheid natuurlijk wel was. dat Nieuwe begrippen Er kwamen in de 'gewenste situatie voor de toekomst' nieuwe begrippen: astmateam (met ook niet-medici), astmapolikliniek en -kliniek en regi onale instelling voor astmabehande ling. Er staat in het rapport: "Voor geheel Nederland zouden op grond van berekeningen tenminste 15 ast mateams voor kinderen dienen te functioneren en dit aantal zal ook voor de volwassen bevolking een ge wenst minimum zijn. Een optimale situatie wordt bereikt Indien in een zelfde regio zowel een team voor kin deren als voor volwassenen werk zaam is, waarbij niet zozeer de ruim telijke overkoepeling voorop satat als wel het feit dat een of enkele spe cialisten voor beide teams werkzaam zijn'. 'Een astmateam met medische en niet-medische specialisten dient de mogelijkheid te hebben tot onder zoek, observatie en behandeling, zo wel poliklinisch als klinisch, in af delingen die resp. astmapolikliniek en astmakliniek worden genoemd. Een combinatie van beide is een regionale instelling voor astmabe handeling. Om praktische en kosten besparende overwegingen acht de commissie het van groot belang dat een regionale instelling (populatie 800.000 kinderen of volwassenen) verbonden is aan ccn grotere instel ling (ziekenhuis, kliniek voor long ziekten. astmacentrum). Per regiona le instelling moeten tenminste tien bedden beschikbaar zijn voor een korte observatieperiode (6-6 we ken)*. Voortvarendheid De commissie pleitte twee jaar gele den reeds voor een 'grote voortva rendheid aan de verdere uitbouw van de gewenste regionale astma instellingen in Nederland (tenmin ste 15)'. En: 'De commissie heeft de overtuiging dat de voorgestelde uit bouw de hoogste prioriteit dient te hebben. Eveneens moet in iedere regio worden gestreefd naar een op timale situatie voor wat betreft de voorziening met buitenscholen en kleuterdagverblijven. Het belang van dergelijke instellingen ook voor de astmabehandeling wordt nog te weinig ingezien'. Twee jaar lang ligt het rapport alweer in de la. Met deze aanbeve lingen en de becijfering, dat het aantal bedden in de astmacentra uit breiding behoeft voor volwassenen. Kamerdebat Bij de staatsrechtelijke bezwaren van de minister van justitie tegen de eerste motie Voogd, kan ik mij steeds minder onttrekken aan de indruk dat de minister c.q. de regering om het kamerdebat gevraagd heeft op het moment waarop men meende de meerderheid van de kamer op zijn hand te hebben. Dat sedertdien de wind in het parlement ten gevolge van de massale reacties zou draaien, zoals hij gedraaid is, heeft de minis ter blijkbaar niet voorzien. In dit licht gezien doet de hele pijnlijke affaire aan als een mislukte politieke stunt. Ik vraag mij af of de minister ook staatsrechtelijke bezwaren tegen de motie gehad zou hebben, als hij op grond van het debat had mogen ver wachten dat zij met een comfortabele meerderheid verworpen zou worden. Dat deze gedachte niet uit het debat naar voren is gekomen, bevreemdt mij. Het pleit evenwel voor de grote waardigheid waarmee het debat is gevoerd. Overlangbroek M. M. Ph. Niemeljer graag God ook vergeeft. Hebben ze er wel eens over gerept dat ze fout zaten? De beul van Corrie ten Boom heeft het nog getroffen dat hij haar in het leven nog mocht ontmoeten en vergeving vroeg waar mej. Ten Boom geen moeite mee had. Die kans wordt h-n niet geboden. Zij behoeven zich niet te ontkleden en liggen hier nog lekker warm onder de Hollandse de kens. Ik zou ze maai* stil laten waar ze zijn. want ze kunnen zich nergens beter thuis voelen. Hoofddorp G. H. de Hoog Vergeven (3) Dwaling Als menselijkheid wordt overdreven komen wij in strijd met de gerechtig heid en wie perifide nazïbeulen vrij laat heeft geen notie meer van mense lijkheid. Een keer slechts kande Kroon de door de rechter opgelegde straf verzachten. Wat komt er van het recht terecht als men het rechtelijke vonnis blijft verzachten? Men moet de Kroon bij het hanteren van het gra- lierecht niet laten overdrijven. Van Agt mag dan professor in het straf recht zijn maar hij moet nog veel le ren want in een strafzaak mag de Kroon tot twee maal nooit het gratie- recht hanteren. Van Agt vergeet het feit dat levenslang als opgelegde straf slechts te verachten is. Het recht wordt ondergraven als de Kroon voortdurend straffen aan het verzach ten is. Per definitie mag de Kroon in elke zaak nooit twee maal haar prero gatief hanteren. Amsterdain G. J. van der Waal Gratie Wat betekent de maat van straf bij veroordeling als later blijkt dat men vooral bij aanzienlijke straffen zich er nooit aan houdt? Zal Hans van Z. als hij tien jaar keurig zijn brits heeft opgemaakt en altijd met twee woorden sprak tegen zijn be waarders, straks ook gratie krijgen? Of hangt gratie wel af van de kans tot recidivisme? M i. moet men zich houden aan wat de rechter eerder uitsprak. Eén jaar. Dan één jaar. Twee jaar. Dan twee jaar. Tien jaar? Dan tien jaar. Levenslang? Dan levens lang. Dan is rechtspraak geloofwaar dig. Drachten E. A. H. H. van Amers foort Schuld-erkenning Er was eens een moordenaar die met twee anderen werd opgehangen aan een kruis. Overtuigd van zijn eigen schuld, waarvoor hij gehangen werd zeide hij tot Jezus: 'Gij zijt waarlijk de Zoon van de levende God', waarop Jezus antwoordde: 'Heden zult gij met Mij in het paradijs zijn'. Dit was kwijtschelding na een eerlijke erken ning dat Jezus onschuldig gestraft werd en hij als schuldige. Kwijtschel ding na erkenning van schuld kan alleen als het eerlijk en oprecht aan het Nederlandse volk en de ganse wereld bekend gemaakt wordt. De drie van Breda, die onnoemelijk veel leed hebben veroorzaakt kunnen zich niet verschuilen achter het bevel is beveL Als oud militair begrijp ik dat het uitermate ^njoeilijk is tegen een bevel in te gaan; dat kan je het leven kosten. Hieraan mag wel gedacht wor den bij de beoordeling van al of niet vrijlaten. Maar nooit mag vergeten worden dat het sadistisch vermoorden tegen alle menselijkheid ingaat. Voorburg L. Hofman Vergeven (1) Zo mensen niet mensen kunnen ver- ge-en hoe wil men zelf vergeving ontvangen? Men krijgt met gevangen- houden die nu al 27 jaar duurt de doden niet terug en Christian sen, de man die ongeveer heel Putten uitroeide, is er met een paar jaartjes afgekomen. En hoevelen zijn er niet ongestraft gebleven? En lagen de fou ten ook niet bij het falen in 1940-1945 aan Nederlanders? Een vraag: zijn onze illegalen gevallen voor wat wij na 1945 kregen met alle uitwassen? Nee. Niet voor het Nederland van nu Moesten zij daarvoor sterven? Neen. Laten wij Nederlanders ons maar be zinnen over een wereld waarin Gods geboden op de eerste plaats staan en geleefd wordt naar ordinantiën Gods. Nieuw Buinen Elle Kuipers Hoe vaak bidden wij wel niet: vergeef ons onze schulden geüjk ook wij ver geven onze schuldenaren. Waar blij ven we dan nu? Drie mensen die 27 jaar in de gevangenis vertoeven, nog langer laten zitten? Laten we met elkaar meer bidden: O God wees mij zondaar genadig. Indien Gij onze on gerechtigheid gadeslaat, wie zal be staan? Maar bij U is vergeving, opdat Gij gevreesd wordt. Laat ons toch weasen te zijn als Jezus, al kunnen we dat in de verste verte niet benade ren. Laat ons vergeven, opdat we ons eigen hart bevrijd zien van zonde uit haat. Castricum B. H. A. M. v. d. Galiën Vergeven (4) Vergeven (2) De drie van Breda moeten vrij, zo wordt gezegd, want ze hebben een ziel te verliezen. Dat is waar en dat hadden die duizenden beste omge brachte landgenoten ook. Maar door vrijlating is een ziel nog niet gebor gen daar heeft men vergeving voor nodig. Als ik geen vergeving nodig heb is mijn ziel niet geborgen hoe Velen spraken, de kerken zwegen, jammer. Velen zagen en aen maar achterom, de kerk die vooruit moet zien, blijkbaar eveneens. Volgens ve len van haar leden, kan en moet men vergeven, maar vergeten kan je niet Ja daar ben je een mens voor, zegt men dan. Maar vergeten we niet al te vaak, dat als we menen beter te zijn, dan de drie van Breda, zulks door Gods ontfermende genade is? Want ook ik had een van de drie van Breda kunnen zijn, als God mij had losgela ten. Ook ik ben niet onschuldig aan het Goddelijk gebod, 'Gij zult niet doden'. Door de kerken wordt al dui zenden jaren gesproken over de leer. Zou het niet beter zijn, als er eens wat meer over het leven gesproken werd. Andijk R. Brouwer

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 12