Werk van de wijkagent kan beginnen bij de groenteman Pieter den Engelsman bouwt aan antiek in de Prinsenhof' OPEN SPEL EEN GULDEN REGEL Belangstelling van luchtvaartmaatschap pijen voor Zestienhoven Veilingen van Rotterdam en Berkel fuseren Predikant en pastoor ruilen kansel Prix d Excellence voor organist Henk Klop TROirW/KWARTET DIASDAG 29 FEBRUARI 1972 SCHEVENINGEN „Vier jaar geleden stonden we met angst en beven de kerstboomverbranding af te wachten. Nu gaan we er niet eens kijken. Een week van tevoren bekijken we alleen waar de Sche ven ingse jeugd de oude autobanden heeft opgeslagen. Die laten we dan weghalen door de reiniging. Daarbij maken we vaak met de reiniging een handeltje, autobanden voor wat hout en oude bomen die zij hebben. Om er een groot vuur zonder stank van te kunnen maken. De jeugd accepteert dat, de laatste twee ja^r zijn er hele maal geen problemen geweest. Dat kun je beschouwen als een heel duidelijk resultaat van ons werk als wijkagent". Beide hoofdagenten Van der Drift en Meere voor het bureau aan de Duinstraat in Scheveningen. ROTTERDAM Tientallen 1 uch t vaartm aatschappien zou - den graag hun vlucjiten van Schiphol of andere lucht havens in naburige landen naar Zestienhoven willen ver plaatsen. Het grote bezwaar is het gebrek aan voldoende facili teiten. waardoor de grotere toe stellen niet op de Rotterdamse luchthaven terecht kunnen. In het afgelopen jaar zag Zestien- DEN HAAG De groenteveiling- verenigingen ..Rotterdam en om streken" en „Berkel en Rodenrijs" hebben besloten per 1 april een fu sie aan te gaan onder de naam „Co- operatieve vereniging veiling Bleis- wijk ga". De nieuwe vereniging zal het veilingcomplex in gebruik ne men. dat „Rotterdam en omstreken" voor 33 miljoen in Bleiswijk heeft laten bouwen. De nu bij „Rotterdam en omstreken aangesloten tuinders zullen hun produkten daar van 1 september af aanvoeren, die van „Berkel en Rodenrijs" komen er op 1 januari 1973 bij. gen. Voor wat dit punt betreft wordt Van meet af aan heeft „Rotterdam en omstreken" van het nieuwe com plex in Bleiswijk een streekveiling willen maken voor het centrum van het tuinbouwgebied „De Kring". Er is ook met de veilingvereniging te Gouda onderhandeld, maar daar heeft de ledenvergadering zich (met 95 tegen 66 stemmen) tegen fusie uitgesproken. De ledenvergadering van de Rotterdamse veiling was met algemene stemmen voor fusie, die van „Berkel en Rodenrijs" met 507 tegen 7 stemmen. De nieuwe veiling zal een omzet van ongeveer 100 miljoen kunnen hebben. Vorig jaar zette Rotterdam voor 68.5 miljoen aan groeten om, Berkel voor 31 miljoen. Bovendien zette Berkel voor 19 miljoen aan bloemen om. De Berkelse bloemen- telers gaan nu een eigen veiling vereniging oprichten, die het dooi de groentetelers verlaten veilingge bouw van de nieuwe veilingvereni ging Bleiswijk zal huren H ARDIN X VELD-GIESSEN DAM Ds. J. Zuurdeeg van de plaatselijke afdeling van de Nederlandse Prote stantenbond en pastoor A. A. A. Jan sen zullen twee zondagen van kansel rullen, waarbij sprake zal zijn van een wederkerige ondersteuning. Zondag 26 maart zullen de leden van de Protestantenbond in hun eigen kerk pestoor Jansen zien voorgaan. Ds. Zuurdeeg zal in deze dienst de lithurgie voor zijn rekening nemen. Zondag 9 april brengt ds. Zuurdeeg een tegenbezoek aan de rooms-katho- lieke kerk In Boven Hardinxveld. Pas lieke kerk in Boven Hardinxveld. Pastoor Jansen zal in die dienst de lithurgie verzorgen. hoven daardoor vele aantrekke lijke zaken aan zijn neus voor bijgaan. Dit blijkt uit een enquête, die het comité werk nemers Zestienhoven onder en kele tientallen luchtvaartmaat schappijen heel't gehouden. De meeste luchtvaartmaatschap pijen. die van het comité de vraag kregen voorgelegd of zij belangstel ling hadden voor de Rotterdamse luchthaven, hebben positief geant woord. De twee Engelse luchtvaart ondernemingen „Trade Winds" en „Trans Meridian London" en de I uxemburgse luchtvaartvervoerder Cargo Lux. die dit jaar ongeveer honderd fruitvluchten voor Rotter dam op hun programma hebben staan, zullen volgens de heer Eger, voorzitter van het comité, moeten uitwijken naar Schiphol. Te klein In de zomer heeft Zéstienhoven 94 vrachtvluchten met fruit gemist, om dat de vliegtuigen net iets te groot waren. Om diezelfde reden moet de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij Trans Internationa] Airways, die zeer frequent voor Rotterdam be stemde scheepsbemanningen ver voert. gebruik maken van andere luchthavens vanwaar de luchtreizi gers met kleinere toestellen of per trein moeten doorreizen. Ook cruise passagiers uit Amerika, die vanaf Rotterdam varen, kunnen niet recht streeks vanuit Amerika naar Zes tienhoven vliegen. Zo zijn er volgens de heer Eger talloze aanvragen in het afgelopen jaar geweest voor vluchten naai- Rot terdam, die vanwege het gebrek aan voldoende faciliteiten moesten wor den afgewezen. Met dit onderzoek, dat nog niet is afgesloten, wil de voorzitter van het comité alle beweringen tegenspreken als zouden de luchtvaartmaatschap pijen geen belangstelling tonen voor een luchthaven bij Rotterdam. Het comité zal de resultaten van de enquête over enkele weken voor leggen aan de directeur-generaal van de rijksluchtvaartdienst. Vier jaar geleden begonnen de hoofdagenten H. Meere en J. F. N. A. van der Drift met de opdracht „zie maar wat je ei-van maakt" aan hun werk als wijkagent in een deel van het oude Scheveningen. Met het inperken van de jeugdcriminaliteit als hoofddoel hoopte men de buurt een wat veiliger karakter te gaan geven. De statistiek laat voor 1970 144 al gemene klachten zoals burenruzies zien en zestig gevallen van bemid deling via de recherche. Cijfers die bemoedigend genoemd worden, evenals het aantal gevallen van sa menwerking mét bureau's voor maatschappelijk werk, 160 gevallen. DE Wijk IN Die relatie met het maatschappe lijk werk was in het begin bepaald precair, menen beide agenten. Ze hebben sterk de indruk dat men vanuit die sector in die tijd meende het werk af te kunnen doen van achter een bureau. „Eigenlijk hebben wij het maat schappelijk werk de wijk ingebracht. De zaken waarmee wij in aanraking kwamen, die niet crimineel van aard waren maar zaten te schreeuwen om behandeling door de een of an dere instantie, speelden we door. Dat heeft geleid tot een grotere ac tiviteit vanuit de sector en de sa menwerking is nu geweldig. Maar al dit werk moet je doen op het gevoel. De mensen moeten je gaan vertrouwen. Als ze jou gaan vertrouwen zijn ze ook bereid ge bruik te maken van het apparaat. En niet alléén het politiële maar ook de andere instellingen durven ze dan te benaderen." DE BUURT ..De opbouw van de buurt en die verschilt van straat tot straat is ook belangrijk voor het opbouwen van een relatie met de mensen. De buurt van ons is zwak-sociaal, veel mensen hebben hun weerbaarheid ten aanzien van de maatschappij verloren. Het aantal werkelijke criminelen is vrij gering, maar er heerst veel gelegenheidscriminaliteit. Er is maar een manier om dat te benaderen, gewoon open spel spelen. Wie over de schreef gaat wordt door ons ge pakt. Je bent nu eenmaal agent, dat kun je nooit vergeten. Maar door die aanpak hebben we nooit moei lijkheden gehad. Je bent wel be wogen. dat wel. Want als we een vent opgepakt hebben kan het best gebeuren dat we zijn vrouw en kin deren twee dagen later bij hun moei lijkheden helpen. De buurt is een gesloten gemeen schap, die hebben we in het begin bijvoorbeeld opengebroken door in te gaan op invitaties bij de groente boer in de stijl van jullie durven toch niet op de koffie te komen. Nou de volgende ochtend stond een van ons dan op de stoep, we komen even koffiedrinken moeder." Maar als je iets wil bereiken met de mensen als buurtgroep, dan moet het een heel duidelijk bereikbaar doel zijn. anders lijkt het niet. Zo. hadden we hier laatst een erg le lijke muur, waarvan iedereen zei, daar moet wat aan gebeuren. We hebben in twee weken verf en an dere spullen versierd en de kinderen die muur laten beschilderen, zoiets kan. Door die kinderen aan te spre- Voor een duidelijk aanwijsbaar project met een korte looptijd wil men in de buurt wel enthousiast worden, zoals voor het bewerken van een lelijke muur. ken kun je aan misdaadpreventie op de lange termijn heel wat doen. EB TEGEN AAN We zijn in het begin ook naar avonden op de jeugdclub gegaan. Een avond over de politie. Dan gaal het er hard toe, maar heel langzaam groeit er begrip. Zo lang je ze maar niet beduvelt. Toch is het wel eens moeilijk allemaal. Je begint met een klein probleem en je eindigt met een berg van ellende. Je kunt niet altijd iets doen Zo hebben we het geval van een vader, waar-van we zijn zoon verdenken dat ie het pensioen inpikt. We kwamen er eens toen bleek dat de man niets te eten had. Zijn geld was op. Toen hebben wij maar wat gehaald. Die zoon bleek een machtiging te heb ben om het pensioen af te halen en daar bedient hij zichzelf ook van. Maai- we kunnen niets bewijzen en niets doen. Dat is moeilijk voor een politieman. Onze collega's hebben het intus sen dankzij ons gemakkelijker ge kregen. Vroeger kon er geen sur veillancewagen door de buurt rijden of er ging een steen tegenaan. Nu kunnen ze zelfs een verdachte rus tig met de auto van huis halen. Het werk van alle afdelingen kan er beter van worden. Er bestaat veel begrip bij de rest van het korps. Al leen zijn er eigenlijk te weinig col lega's waar we onze specifieke er varingen kwijt kunnen." Hoofdagent van der Drift gaal over twee jaar met pensioen. Zijn opvolger zal een probleem worden. Er zijn mensen genoeg met de be nodigde kwaliteiten, maar het zal moeilijk worden hem in de buurt geaccepteerd te krijgen. Ze achten het overigens niet nodig dat hun aantal uitgebreid wordt, al is het werk in zeer ruime mate voorradig. We kunnen het wel af menen ze. Ze geloven ook niet dat er in dé toe komst meer wijkagenten gaan ko men. Voor elke' wijk een of twee moet genoeg zijn. Die twee zullen dan het kanaal zijn waardoor de rest van het korps in hun werk kan profiteren. Pieler den Engelsman zijn atelier in Museum Het Prinsenhof. DELFT Het portret van een eenmanswagen. een Einzelganger een lonely rider in het gemeentelijk bestel: Pieter den Engelsman meubelmaker bij het museum ..Het Prinsenhof'In zijn atelier verscholen in de hoek van het Stille St. Agathaplein heeft het blad ..Van Delft zelf" temidden van gereedschap en zaagsel, over blijfsels van eens beeldschone antieke meubelstukken, planken, balken en delen, geluisterd naar een vakman, die al zo'n vieren twintig jaar lang opbouwt 'en herstelt. En dat met eindeloos ge duld Het is al een beetje schemerig in de werkplaats van Pjeter den En gelsman. '11 Beetje melancholiek. Zijn werkplaats is de droom van ie dere jongen. Langs de wanden en in kisten gereedschap, balken, delen en platen: hier en daar een stuk antiek meubilair, dat wacht op de hand van de vakman, die het in z'n oude glorie zal herstellen. Op de werkbank limba-delen, waaruit een nieuwe lijst moet groeien. Het profiel ligt er. in karton gesneden, naast. De lijst klopte tot op de millimeter met bet schaalmodel. Allicht TENTOONSTELLINGEN „Wat ik het allerliefst doe? Tja, nu zie ik u kijken naar die oude Presentatie 23 maart in Rotterdam H ARDINXVELD-GIESSENDAiYl De organist Ilenk Klop (25) heeft de hoogste onderscheiding die in ons land bereikbaar is: de Prix d' Excellence. Na tot tevredenheid van de jury het tentamen te hebben afgelegd wacht hem nu nog de officiële presentatie in de Rotterdamse Laurenskerk op donderdag avond 23 maart. Henk Klop zal dan het transept-orgel bespelen en samen met het conservato riumorkest een concert van Handel uitvoeren, waarbij het koororgel wordt bespeeld. Het talent van Henk Klop, als le raar verbonden aan de stedelijke muziekschool te Delft, wekte al ge ruime tijd verwachtingen. Hij stu deerde niet een onderscheiding af aan het conservatorium in Rotter dam, niet lang daarna kwam hij in aanmerking voor een beurs om in Parijs te gaan studeren. Daar werkte hij onder leiding van Jean Langlais en zijn studie werd bekroond met het behalen van de Prix de Virtuosité. Intussen had hij de uitnodiging ontvangen om te gaan studeren voor de Prix de Excellence, een invitatie die alleen aan de zeer begaafde or ganisten ten deel valt. Het doel moet binnen een tijdsbestek van drie jaar verwezenlijkt worden. Men kan slechts één keer dingen naar deze onderscheiding, onder toezicht van het conservatorium en rijksgecom mitteerden. Het tentamen wordt afgenomen door een jury die ditmaal internatio naal was omdat de Parijse componist Yves Barnette (van wie Henk Klop een werk uitvoerde) er zitting in had. Hij werd verder beoordeeld door bekende musici en componis ten, waaronder Wouter Paap en Si mon C. Jansen, directeur en leraren van het conservatorium. De organist moest voor dit gezelschap een groot aantal werken ten gehore brengen uit diverse stijlperioden, variërend van J. P. Sweelinck tot de moderne componisten. Hij heeft zelf het repertoire voor de presentatie samengesteld. Op deze avond zullen de jury en een groot aantal genodigden aanwezig zijn en na afloop wordt een receptie gehou den. kast en die Franse stoeltjes en nou denkt n natuurlijk: restaureren. Maar dan moet ik u teleurstellen. Mijn grootste liefde gaat uit naar liet opbouwen van tentoonstellingen. Dat is geweldig werk! En m'n allermooiste tentoonstel ling was „De vrede van Munster" in 1948" z'n ogen glanzen bij de herinnering „ik heb die altijd de belangrijkste gevonden. Er schuilt een hele systematiek achter. Voor mij begint het met het me verdie pen in het,onderwérp. Wat. gaat het worden? Oude of moderne kunst, glas of koper, zilver ol' speelgoed? En nu denk ik ineens aan de grote tentoonstelling „Het kind en zijn spel", waarvoor wij met een ploeg van vier man tien echte schild wachthuisjes moesten maken met de houten soldaatjes ervoor. En daarna ga je je afvragen: „Wal komt er voor materiaal binnen?" Schilderijen, beeldhouwwerk, kunst nijverheid of wordt het een com binatie van die drie? En direct daar op komt de vraag naar voren: ..Wat wordt het hoogtepunt van de ten toonstelling en hoe stellen wij dat hoogtepunt zo mooi mogelijk op." Dat kan het duurste, het bijzon derste of het meest historische zijn. „Bij „De vrede van Munster" wis ten wij vooruit, dat het de pistolen zouden zijn, waarmee Prins Willem van Oranje op 10 juli 1584 door Balthasar Gerardts werd neergescho ten. En bij de Bijbelse tentoonstel ling -het histoi-ische zilver. En dan komt het tekenen, rekenen, denken en schetsen totdat je de mooiste pre sentatie hebt gevonden. Teamwerk. Voor een grote tentoonstelling ben je.soms zeven weken in de weer." Hij loopt naar het raam en kijkt uit over het stille plein. „Het heer lijke van dit vak is, dat je je hele maal kunt uitleven. Met elkaar denk je en praat, je; dan.komt de uitvoering-en je blijft steeds zoeken, hoe je een bepaald voorwerp bij voorbeeld zó kunt omlijsten, dat niét de lijst naar voren komt, maar het voorwerp. We zeggen wel eens: jongens hoe kunnen we dat ding aan de lucht vastmaken? Ik krijg de koorts, wanneer er een tentoonstelling in aantocht is. Als ik nog denk aan de tentoonstellingen als Contour, samen met de heer De Brauwere, en Taptoe, waar de heer Smits zo enorm inspirerend aan werkte plus nog eens de tientallen tentoonstellingen in de negentien jaar van onze vorige directeur geweldig." TWEEDE LIEFDE uaaai Kiijgcu ««g» j. P. Meilk bij gouden bruikleen. Soms ziet I uit: compleet verwal „Mijn tweede liefde? Ja. dat is het herstel van oude meubelen, lijsten en houtsnijwerk. Vanzelfsprekend inoet het museumbezit regelmatig worden nagekeken maar daar naast krijgen we nogal eens wat in het er droevig compleet verwaarloosd en te ubileuin koninklijk sammeI om te srtn,lk<!"- Nou dan ga ik er hier tegenaan. Kijn nou 'ns hier." en in de scheme rige achterkamer tilt hy een Frans stoeltje zoncler rugleuning uil het niets. Het ziet er rampzalig uit: „dit komt weer keurig voor elkaar, maar het wordt wel een kijk-stoeltje. Geen meils mag er meer op gaan zitten, want dan ligt-ie binnen de kortste je." zegt de heer Den Engelsman, „maar er zijn kinderen van wie je een beetje meer gaat houden. Mis schien wel, omdat ze zo lastig zijn. Ik kreeg eens een verwaarloosd sterkabinetje binnen, dat in tweej dagen moest worden gerestaureerd.! 't Was beeldschoon: van binnen in stervorm gefineerd, van buiten in gelegd. Een palmkast heel bij - zonder. Ik heb er twee dagen en twee nachten achtermekaar op staan ploeteren en het kwam op tijd klaar. Nou. dat is dan zo'n lastig kind." En Den Engelsman vertelt met levendige handgebaren over het ka piteinskastje met zilverbeslag, over de schilderijlijst die als puin binnen kwam, over de kolommenkast en het kistje met driedelig deksel en de lijst, die hij op dit ogenblik aan het steken is. ZONDAGMIDDAG „Wal ik het vervelendste karwei vind? Op zondagmiddag dienst doen in liet museum. Dat moet zo af enj toe. maar ik vind 'r niks an. Nee, dan werk ik liever eenzaanJ op m'n zolder hier. Kijk, als je eetj tijdje meesjouwt dan hoor je zelf óók bij het meubilair. Ik had m'n opleiding in Den Haag gehad. In Delft had ik de raadzaal gemaakt; plafond, deuren, tribunes en toen ik bij het museum kwam, was de Kapittelzaal net gerestaureerd. Ik was wel onder de indruk. Dal Delft dat had! En hoe mooier hel werd, hoe meer het me aan het har ging, wanneer hier een complee verwaarloosd meubelstuk of een ii elkaar gezakte lijst werd binnenge dragen. Dan ga je piekeren hoe jf dat kostbare stuk weer goed kaï krijgen. Misschien krijg ik er eer man bij. 't Geeft een beetje luchtj want we hebben hier nog voor jarer en jaren werk. Ik hou van m'n vak van de omgeving en van de men sen HET VAK „Mijn vak? Nou ja, er komen «j steeds minder. Maar dat wil nie zeggen, dat het vakmanschap achtef uit loopt. De gilden van vroeger zijl de ingenieurs, de h.t.s.ers en de l.t.s ers van vandaag. Maar als je mijn werk doet" e z'n handen beschrijven halve cirke door de werkplaats „dan moet houden van oude, exclusieve dii gen. Je moet het gewoon fijn vindei met eindeloos geduld zo'n oud stu rampzaligheid weer op te knappen En dan vertelt-ie, lioe-ie vroegi betimmeringen maakte in schepel De Willem Ruys. Hoe kaal de ron was, toen ze met een ploeg begonn< te timmeren en hoe ze, tien minute voor de afvaart, op hun sokkevo ten nog even door de salons en eerste klas-hutten liepen om n eens. voor de laatste maal, te kijki naar een werk van maanden. „M'n vrije tijd! Nou, wat dacht i Precies, watersport. Ik ben lid vi de Delftse Watersportvereniging ik zit voor de watersport ook in i Sportraad. Heerlijk bootje et motorkruiser. Binnen het casco h ik alles zelf gemaakt. En zodra maar even tijd heb. ga ik het wat op. Hoe de boot heet? Nou, dat li voor de hand. „Brittanicus" often Den Engelsman ondersclieide; ii ROTTERDAM De eremedaille verbonden aan de orde van Oranje- Nassau in goud is toegekend aan de heer J. P. Menk, eerste hoofdcom mies bij het gemeente-energiebe drijf. De heer Menk, 64 jaar oud, is vijf tig jaar in dienst van het Rotter damse GEB. Tijdens een intieme bijeenkomst ten kantore van het GEB hebben wethouder J. Worst, directeur N de Vries van het GEB en de heer W. J. M. Heine namens collega's en mede werkers van de heer Menk hem hartelijk gehuldigd. keren weer in elkaar. Maar als hier een kast binnenkomt, die volledig in de vernieling ligt. dan moet het wel erg gek lopen, wil ik er geen bruik bare kast van maken." en in het voorbijgaan streelt hij even een ma honiehouten paneeltje, dat geflinterd en gebladderd staat te denken aan de tijd. toen het nog een kastdeur was. ..Als je er een tijdje aan hebt gewerkt, wordt hel net een kind van

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 4