Nog eens: Domela Nieuwenhuis en de theologen VVV i Prof. Van Niftrik buigt zich niet c J Trouw Kwartet Klacht van hervormd werelddiakonaat uw probleem ook het onze vandaag Beroepings- werk Boekenctalage TROUW/KWARTET DINSDAG 29 FEBRUARI 1972 ki:HK m\\i:\I.AMI door dr. J. J. Buskes De heer Klei schreef een boeiend artikel over Domela Nieuwenhuis en de theologen in dit blad van 26 februari. Hij hoorde in zijn leven nog slecht één keer de naam van Domela, die ik in mijn jonge jaren meermalen heb horen spre ken, in mijn preken ook meer malen genoemd heb. Nog altijd heb ik zijn brochure 'De vrijden ker en zijn ongeloof', die ik bij hem zelf kocht voor de prijs van vijf cent. Domela had de gewoon te in een samenkomst waar hij sprak, zelf met zijn brochures in de pauze te venten. Ook bij zijn begrafenis was ik aanwezig. Mijn bedoeling is een enkele aanvul ling op het artikel van de heer Klei te geven. Vooraf nog deze opmerking. Domela brak met de kerk, omdat hij brak met het geloof. Bij de meesten leeft de gedachte, dat hij met kerk en geloof brak vanwege zijn radicale so ciale overtuigingen. Dat is niet het geval Twee jaar na zijn huwelijk stierf zijn vrouw, bij de geboorte van haar tweede kind. Domela zegt in zijn 'Van christen tot anarchist": 'Door dit stergeval is naar mijn over tuiging de grond gelegd voor mijn breken met het geloof. Ik kon het geloof aan een liefderijk opperwezen onmogelijk behouden met de ervaring die ik zelf daarvan ondervond' (blz. 33). Abraham Kuyper Maar nu dan over Domela en de theologen. Isaac Esser Om te beginnen IsaSc Esser. Esser was in zekere zin geen tholoog. Hij was een oud-resident van Nederlands Indië. Hij is echter het meest bekend geworden als straatprediker. Een man met grote belangstelling voor de soci ale vragen. In 1875 publiceerde hij in 'stemmen voor waarheid en vrede' Brie» en voor deze rubriek dienen Ie worden gezonden aan de beer Joh. C. Francken, secretaris van de hoofdredactie van Trouw- Kuurie-i. Poslbut 8SS. Amsterdam. Kwalijke zaak Onder de titel "kwalijke zaak' werd op 16 februari 1972 een lang commentaar gewijd aan de problemen in de me taalindustrie. Op één zin daaruit wil ik graag nader ingaan en wel als u schrijft "Want het is toch een kwalij ke zaak. als bij gezamenlijke onder handelingen over vernieuwing van ar beidsovereenkomsten, de sterkste or ganisatie aan werknemerszijde plotse ling alle vooraf gemaakte afspraken negeert en via stakingsdreiging gaat proberen haar wil aan alle anderen op te leggen'. Ik moet aannemen dat u zich 'verschreef toen 'de sterkste organisatie' werd verweten dit gedrags patroon te hebben vertoond. Het moet toch bekend zijn dat op 22 december 1971 alle werknemersorgani saties in de metaalindustrie, met uit zondering van de Unie BHP, zich uitvoerig hebben beraden op gezamen lijk te ontwikkelen acties en dat op 27 december 1971 de Industriebond NW plotseling voor een koerswijzi ging van de confessionele organisaties werd geplaatst De Industriebond NW heeft daarna consequent de ge zamenlijke cao-eisen geformuleerd, in een brief mét bijlagen en op 2 novem ber 1971 aan de werkgevers verzon den, aan de orde gesteld. Amsterdam A. Groenevelt, bondsvoor zitter Procenten Waarom moeten de rijken door pro centuele loonsverhogingen weer wat rijker worden? Waarom komen de laagst betaalden altijd achteraan? Waar ligt hier de taak van onze vak bonden? Wanneer het woord procen ten niet verdwijnt blijft er een onbe haaglijk gevoel. Deze discriminatie moet verdwijnen. En dan te bedenken dat de laagst betaalden de meeste contributie betalen. Smilde G. Middebos Onjuist De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van N.V. De Christelijke Pers Dagelijks bestuur» B. Bol, Oen Hoog; dr. t Bleumink, Poters- wolde; mr. G. C von Dom, Nootdorp-, W. A. Fibbe, Rotter- dom; J. Lanter, Utrecht; dra. J. W. de Pou:. Oen Hoog; J. Smol- lenbroefc, Wotseooor. Overig* leden von het algemeen bestuurt K. Abmo, Amsterdam; H. A. de Boer, IJmuiden; Th. Brouwer, Assen; mr. dr. J. Don- ner, Den Hoog; J. von Eibergen. Schaonbergen; mr. K. von Houten, Wogeningett; ds. O. T. Hylkema, Bilthoven; Joc. Huijsen, Delft; mevrouw M.CI. Klooster- mon-Fortgens, Voorschoten; me vrouw J. G. Kraoyeveld-Wouters. Heerhugawaord; prof. dr. G. N. Lommens, Noorden; ds. F. H. Landsman, Den Hoog,- H. de Mooij, Rijnsburg; prof. dr. G. C. von Niftrik, Amsterdam; H. Otte- vanger, Buitenpost; mr. dr. J. Ozingo, Lunteren; dr. A. Veermen, Rijsw.jk (Z-H), H. H. Wemmers, Den Hoog; dra. R. Zijltlra, Ooster- lond (Zld). Directies Ing. O. Posfma, F. Diemer Hoofdredactie: J.de Berg (waarnemend) Hoofdkantoor N.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280, Amsterdam. Postbus 859. Telefoon 020 - 22 03 83. Postgiro 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69.73.60.768). Gem.giro X 500. N.a.v. het schrijven van de heer Ke* man te Ede het volgende: de ambtena- renpeusioenen worden niet betaald uit de belastinggelden maar uit de premies van het Alg. Burgerlijk Pen sioenfonds. Mijn man betaalde des tijds 10 pet. van zijn salaris als pre mie. Bovendien krijgt een gepensio neerd ambtenaar met 40 dienstjaren slechts 20 pet AOW. De rest wordt gekort op zijn pensioen. Een particu lier ontvangt de volle 100 pet. AOW. Mogen de pensioenen dan niet redelij kerwijs worden verhoogd. Zeist J. W. Roos Rusland/Zuid Afrika Dat er een argeloosheid in ons wes terse denken bestaat ta v. de doctri naire staatsfilosofie van het commu nisme, daar heeft de heer Kroese volkomen gelijk in. Zij roept herinne ringen op aan de wijze waarop slappe lingen bij de komst van het nazi regiem geen oog hadden voor de tota le staat, en vlug en argeloos meespra ken met en tegen de fouten van de zg. kapitalistische staat en maatschap pij, de hetze tegen de Oranjes inbe grepen. En diezelfde slappelingen pei len evenmin de ellende van een staatsfilosofie waar Tsjechoslowakije en de Hongaren door getroffen zijn. Dit zal wel op de zg. academie in Driebergen, zo niet gezien worden, waar met geld van de hervormden, het waarachtig democratisch besef on dermijnd wordt. Dit waarachtig demo cratisch besef wordt niet door een zg. horizontalisme in stand gehouden. De filosofie van het ontstaan en de draagwijdte van waarachtig persoon lijk leven kan je bij Talma, Gunning jr, Kohnstamm vernemen en leren. Amsterdam F. G. de Groot waarderende opstellen over de engelse christen-socialist Charles Kingsley. In de tachtiger jaren bezocht hij Domela Nieuwenhuis. Domela spreekt over 'een bekeringspoging' en noemt Esser 'een gelovige van de echte stempel'. Esser zei tot Domela: 'Ik geloof, dat u het eerlijk en goed meent, maar gij zijt op een dwaalweg en nu zou het zoveel waard zijn, als het mij lukte om u ook te maken tot een arbeider in de wijngaard des Heren'. Domela vertelt uitvoerig over het gesprek. Merkwaardig is wat hij tot Esser zei: 'Vergeet niet dat ik met mijn onge loof toch even goed een werktuig ben in Gods hand als gij'. Het gesprek liep vast Esser liet enkele tractaatjes achter en vertrok met de vraag: 'Mag ik voor u bidden?' Domela antwoord de: "Wel zeker'. Treffend is wat Domela over Esser schrijft: 'Ik zal de man nooit verge ten. omdat hij niet aanstellerig was noch opdringerig en de indruk gaf geheel te menen wat hij zei en deed. En voor zulke mensen heb ik altijd het diepste respect gehad. Veel van dat soort heeft men er niet maar hij was er één van en daarom is er ook bepaald kracht van hem uitgegaan. De mensen zeiden veelal: hij is een dwe per of: hij is een gek, maar de gekheid van deze dweper, die zich moeite getroosste om zieltjes te win nen voor zijn geloof, deed weldadiger aan dan de wijsheid van zovele ande ren, die stil thuis bleven zitten zon der iets te doen voor hun medemen sen' ('Van christen tot anarchist' blz. 94-96). Abraham Kuyper In 1884 debatteerde Domela in Am sterdam met de hervormde ds. West- hoff. Ds. Westhoff had zichzelf over schat. Hij kon op geen stukken na op tegen Domela. 'De Standaard' was boos en schreef, dat ds. Westhoff had moeten begrijpen, dat hij het tegen Domela moest afleggen. Een bestuurs lid van de vereniging, die deze debat avond georganiseerd had, begaf zich naar Kuyper en zei: 'U hebt geschre ven, dat ds. Westhoff niet de be kwaamheid had om een debat te voe ren, daarom nodigen we u uit, om met Domela te discussiëren over het socialisme'. Kuyper vroeg bedenktijd. Na enkele dagen bedankte hij voor de uitnodiging 'omdat hij geen reclame wenste te maken voor het socialisme'. Domela schrijft in zijn autobiografie: 'Ik heb dat nooit begrepen. Indien hij werkelijk overtuigd christen was, dan moest hij deze enige gelegenheid, oin onder ongelovigen reclame te maken voor zijn christendom, met beide han den hebben aangegrepen. Hij gaf hier door een bewijs van onmacht, dat men niet van hem had verwacht' (blz. 117-118). Talma was anders dan Kuyper. Als jong predikant was hij al in aanmer king gekomen met de stoffelijke en geestelijke nood van de Nederlandse arbeiders. In de negentiger jaren was hij dominee in Vlissingen. Daar leer de hij de sociale wantoestanden ken nen op de scheepswerf 'De Schelde'. Op een zondagmorgen preekte hij in Middelburg. Hij kwam terug in Vlis singen en hoorde, dat Domela daar 's middags zou optreden. Hij woonde de vergadering bij en vroeg bij het debat het woord. Naar aanleiding van een opmerking van Domela deelde hij aan de vergadering mee, dat hij 's avonds zou preken: 'Indien gij meer van mij wilt horen, moet gij maar in de kerk komen'. Thuis gekomen liet hij zijn preek, die al klaar was, liggen' en maakte een nieuwe over Jesaja 31:12 'Ik zal maken, dat een man zeldzamer zal zijn dan dicht goud en een mens dan fijn goud van Ofir*. De kerk was stampvol. Veel socialis ten waren gekomen. Talma hield een sociale preek, waarover zijn kerkeraad maar matig te spreken was. De exegese van de tekst was er naast, maar dat hinderde niet. Talma be toogde, dat de sociaal-ecönomische verhoudingen de arbeider niet verhin deren mogen om als mens Gods in de wereld te leven. Zijn leven lang heeft hij zich verzet tegen de kapita listische samenleving die een bedrei ging van het menselijke in de mens betekende. Enkele socialisten kwamen later naar Talma. Omdat zij door de week geen tijd hadden, gaf Talma hun op zondag in de pastorie catechi satie ('Een held in volle wapenrus ting, A. S. Talma en zijn arbeid' door C. Smeenk en P. van Vliet, blz. 223- 224). Ds. A. S. Talma kens is het mij een raadsel, hoe een Godloochenaar niet verstaat, dat de stroom van liefde, die door het hart van deze man slaat, ontspringt aan de bronwel van de enige en eeuwige Liefde, die het Al door trekt ('Ge denkboek F. Domela Nieuwenhuis, 1846-1916', blz. 73). UTRECHT Op 7 maart wordt door de generale commissie voor de behan deling van bezwaren en geschillen in de hervormde kerk een klacht behan deld van de sectie internationale hulpverlening. Deze geldt de wijze waarop het moderamen van de synode is opgetreden ten opzichte van plan nen van de generale diakonale raad om de sectie daarvan een integrerend deel te maken. Inmiddels heeft de synode in haar besloten zitting van vorige week woensdag na een heftig debat de plan nen van de diakonale raad in beginsel aanvaard. De viee-voorzitter van de sectie ds. A. de Haan zei toen van dit plan dat het onaanvaardbaar was voor de gehele sectie. De consequenties nu de synode 'in de geest' van het plan van de generale diakonale raad besloten heeft zijn voor het hoofd van de sectie, mej. H. Kollenbrugge en haar mede-stafleden duidelijk: het mandaat ter beschikking stellen. An dere leden van de sectie weigeren echter in dit stadium commentaar te geven omdat zij menen dat" de sectie zijn houding pas kan bepalen naar aanleiding van de uitspraak van de commissie voor de behandeling van bezwaren en geschillen op 7 maart. De Hartog Angola-koffie In 1909 debtatteerden De Hartog en Domela voor "De Dageraad' over het onderwerp: 'Ik ben nog lang niet klaar. Ik hoop, mannen, dat wij vana vond tenminste dit hebben geleerd dat wij eerlijk moeten strijden, dat wij elkanders overtuiging moeten eer biedigen, dat deze tegenstander van mij een ernstig man is, dat hij meer voor zijn beginsel heeft over gehad dan menig christen in onze dagen'. Onder langdurig applaus wees De Hartog naar Domela en bleef dat zwijgend een minuut doen ('Stenogra fisch Verslag van het openbaar debat tussen de Heren Dr. A. H. de Hartog en F. Domela Nieuwenhuis' blz. 42). De Hartog en Domela zijn nog vele malen met elkaar in discussie getre den. Toen Domela zeventig werd, schreef De Hartog: 'Ik kan het niet helpen; maar, als ik Domela Nieuwenhuis ont moet. bevangt mij ontroering. Of het komt door de sterke mensenliefde, die van zijn aangezicht straaltj of door de trek van weemoed, die op zijn gelaat is te lezen, of door zijn hart, dat achter zijn rimpels schuilt, ik mag het niet zeggen. Wie echter raakt niet bewogen, als hij hoort, hoe ook deze de worstelende mens, de draagkracht der maatschappij, lief heeft. En tel- Prof. A. H. de Hartog Keuchenius Keuchenius was geen theoloog. Maar hij heeft de dominees en de theologen van zijn dagen, die alleen maar op Domela afgaven, een beschamend voorbeeld gegeven. Als A.R. Kamer lid heeft hij het meermalen voor Domela opgenomen. Toen Dome la tot een jaar gevangenschap veroor deeld werd, zei Keuchenius onder groot gejoel van de Kamerleden, dat hij als refchter niet de ïnoed zou hebben gehad hem te veroordelen. De Kamer werd steeds ongeruster en al maar riep men: buiten de orde'. Toen Keuchenius toch voortging en over het artikel van Domela, op grond waarvan deze verooifleeld was gewor den, zei: 'Voor dit artikel een jaar lang in de cel te moeten doorbrengen en als een boef zich.viel de voor zitter Keuchenius in de rede en ver zocht hem binnen de orde te blijven. In 1888 werd Domela gekozen als Kamerlid. Toen hij voor de eerste keer in de Tweede Kamer kwam, werd hij door alle Kamerleden gene geerd. Geen enkel Kamerlid begroette hem of stelde zich aan hem voor, zoals gebruikelijk was. Er waren Ka merleden, die Domela persoonlijk kenden en zelfs wel bij hem gelo geerd hadden. Ze deden alsof ze hem niet kenden: 'Allen schuwden mij als de pest'. Nu- komt het: 'Nog herinner ik mij zeer goed een eigenaardig incident bij de eerste zitting. Natuurlijk waren zo wat alle leden tegenwoordig. Ook het nieuwe ministèrie met Mackay als voorzitter zat voltallig achter de groe ne tafel. Op eens zag men een klein nietig mannetje zijn zetel aan de groene tafel verlaten, om met een ietwat slepende gang zo wat dwars door de vergaderzaal te lopen en rechtaan op mij, de afgevaardigde van Sehoterland, toe te treden, om tot grote verbazing en niet minder grote verontwaardiging van de zijde der me de-ministers en tot verwondering van de andere Kamerleden, alsook vin de tribunes, mij de hand te reiken. Tot zulk een demonstratieve daad is een zekere mate van moed en karakter nodig. En de man, die zich niet ontzag dit te doen, was de heer Keu chenius, toen minister van kolonieën, dezelfde, die vroeger ook reeds bewij zen had gegeven een man van karak ter te zijn, door de manier waarop hij in de kamer tijdens mijn gevangen schap over mij had gesproken' ('Van christen tot anarchist' blz. 183, 222- 224). Ere zij de nagedachtenis van dr. A. R. mr. Keuchenius, die aan alle Kamerle den van links tot rechts een bescha mend voorbeeld gaf en van wien ook wij, nederlandse dominees en theolo gen, nog wel een en ander kunnen leren. Brieven die niel zijn voorzien van naam en ndres kunnen niel in behandeling worden genomen. Geheimhouding is verzekerd. Vra gen die niet onderling mei elkaar in verband staan moeien In afzonderlijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden' aan post zegels Ie worden Ingesloten. Adres: redactie Trouw-Kwartet, postbus 859, Amsterdam. Vraag: Wanneer zijn de prinsessen getrouwd en hoe luiden de namen van de kleinzoons van koningin Julia na? Antwoord: Prinses Irene is getrouwd op 29 april 1964, prinses Beatrix op 10 maart 1966 en. prinses Margriet op 10 januari 1967. De namen van de kleinzoons van koningin Juliana zijn: Willem-Alexander Claus George Fer dinand, Johan Friso Bernhard Christi- aan David, Oonstantijn Christof Fre- derik Aschwin, Maurits Willem Pieter Hendrik, Bernhard Lucas Emmannuel en Carlo Javier Bernardo. Vraag: Wat is het Buma? Antwoord: Het Buma (bureau voor muziek auteursrecht) regelt de uitvoe ringsrechten van componisten, muziek- uitvoerders en tekstdichters, voort vloeiend uit artikel 30 van de Au teurswet. Regeringscommissaris is mr. S. Gerbrandy. Het adres luidt: Marius Bauerstraat 30, Amsterdam, telefoon 020-156822. DE KERK GEMIST? Op deze schrikkeldag zal de Twee Kamer zich bezig houden met de br van het kabinet waarin de vrijlati van de drie van Breda wordt voor steld. De leider van de anti-revolut naire fractie mr. Aantjes, uitte enkele dagen zijn teleurstelling o\ dat hij zich als belijdend lid van hervormde kerk door zijn synode de steek gelaten voelde. Hij herinn de daarbij aan het feit dat die syno juist deze dagen in zitting bijeen Scherper werd de uitspraak over de teleurstelling toen hij in dit verba sprak over de kerk 'die ons voor voeten pleegt te lopen' en die niets van zich liet horen. Die tele stelling is in te denken. Wanni deze klacht gegrond is, en dat i best eens kunnen zijn, dan geldt klacht niet alleen de hervormde ke Ook de andere kerken zijn hier, v< zover mij bekend, niet met een adv of uitspraak voor de dag gekom» Het is de vraag of het zover h| zullen komen wanneer die kerk zich daartoe gezet hadden, maar 1 heeft alle schijn dat er geen kerk zijn die daaraan begonnen zijn. To kan men hier vragen of daarmee al gezegd is. Had de heer Aantjes in ongetwijfeld moeilijke ethische vra stuk zijn kerk niet kunnen vrage Dat was m.i. geen vreemde zaak weest. Daarmee wril ik de zaak niet te goedkoop terugspelen, maar 1 had gekund. Eén telefoontje had kamerlid ervan kunnen overtuigen de zaak op de agenda stond of niet. verwijt hem dat niet. Het zou kunn zijn dat hij het toch niet gedaan h omdat in het verleden niet altijd ev duidelijk gebleken is dat politici e gesteld zijn op kerkelijke adviezi Maar het had niet per se moet uitlopen op een voor de voeten lope En misschien had het, nu op een ze concreet punt opnieuw de vraag kt nen opwerpen of en wanneer de ke tot spreken geroepen wordt. Vraag: Kunt u me helpen aan het adres van de paclitkamer? Antwoord: Het adres van de pachtka- te Utrecht, mer is bij het kantongerecht van uw kanton. NED. HERV. KERK Bedankt: voor Heteren: G. Bos j Hoornaar; voor Havelte: H. E. Vegter te Surhuisterveen. Beroepbaar: kand. B. v. d. Nafq Hoofdstraat 119 te Valkenbqfg (Zff) kand. D. D. Lucas. Nassaustraat 2 b) Vraag: Een hian overleed in 1950. Kort tevoren was zijn huwelijk door echtscheiding ontbonden. De vrouw was boven de 40 jaar en had geen kinderen. Zij geniet nu AOW. Had zij recht op AWW en kan zij alsnog een uitkering krijgen? Antwoord: We geven haar weinig kans aangezien de wet betreffende de rechten van een gescheiden vrouw met betrekking tot de algemene wedu wen rente slechts terugwerkende kracht heeft tot 1959. Bovendien ver vallen de termijnen snel. De raad van arbeid kan u wellicht nader informe ren. Nu men in 'Angola-koffie' met zwaar geschut (wreedheden enz.) gaat wer ken, het volgende: de Franse journa list Pierre de Vos van het anti-Portu- gese dagblad 'Le Monde' had een interview met de leider van de zg 'regering' van Angola, Holden Rober to. De Vos zei: 'De opstandelingen worden van de ergste gruweldaden beschuldigd en er zijn bewijzen van folteringen van Portugese mannen, vrouwen en kinderen, in de omgeving van Sao Salvador. Ontkent u deze moordpartijen?'. Roberto: 'Nee, dat klopt allemaal!*. De Vos vroeg dan een van de metgezellen van Roberto over het 'zaagmolenincident' en her haalde. dat de slachtoffers (mannen, vrouwen en kinderen) levend op de zaagplanken werdén gebonden. 'Ja', zei een van de opstandelingen met een brede grijns, 'we zaagden ze dan in de lengte door'. En dit soort lieden worden door de Wereldraad van Ker ken, Angola Comité en ziekenhuizen gesteund! Bovendien is heel hun actie nutteloos. Angola-koffie die door ons wordt geweigerd, moet volgens inter nationale overeenkomsten worden ge leverd aan andere Europese landen. Het enige dat bereikt wordt is, dat we hier duurdere koffie krijgen van slechtere kwaliteit. Verbetering van sociale misstanden in Angola moet langs andere wegen worden bereikt. Angeren U. Talstna Wie meent dat de discussie over de getuigenis van prof. dr. G. C. van Niftrik c.s. verstomd is. vergist zich. In het zojuist uitgekomen januari nummer van het kwartaalblad Kerk en theologie schrijft ds. K. Blei wat hij tégen het getuigenis heeft, zegt prof. dr. A. F. N. Lekkerkerker welke aarzelingen hij bij al z'n waardering heeft, en zet prof. Van Niftrik uiteen wat z.i. in het geding is. Uit het betoog van prof. Van Niftrik twee fragmenten. Het eerste: 'In de vijftiger jaren heeft de Synode van de Hervormde Kerk zich gekeerd tegen de identifice- ring van christelijk geloof en een bepaalde politie- ke keuze. Het was duidelijk, dat men toen vooral dacht aan de identificering van christelijk geloof en réchts, conservatief politiek handelen Het 'Getuigenis' wil eigenlijk niets anders dan de Synode van de Hervormde Kerk vragen nog eens duidelijk te zeggen, dat hetgeen in de vijftiger jaren naar réchts gold, nu ook in 1971 naar links geldt. In de brief van een aantal zeer vooraanstaande Hervormde theologen wordt mij de brief van Barth aan "Kein anderes Evangelium' voorgehou den, waardoor mij duidelijk moet worden ge maakt. dat, als ik met betrekking tot Vietnam. Angola. Zuid-Afrika, enz., enz., niet een bepaald en vooTgeschreven standpunt inneem, mijn hele beroep op belijdenis en Schrift een vorm van Farizeïsme is. De Hollandse heren hebben de lijst van Barth nog wat aangevuld om helemaal actueel te zijn. Men heeft het 'Getuigenis' goed begrepen, wanneer men erin leest, dat degenen, die achter dat 'Getuigenis' staan, er in de verste verte niet aan dénken zich op déze wijze de wet te laten voorschrijven. Zélfs niet door Barth. Het kost mij nogal wat om dat neer te schrijven, maar ik doe het nochtans. Men bereikt met het stellen van zulke eisen het tegendeel van hetgeen men be oogt. Er zullen onder degenen, die achter het 'Getuigenis' staan (en dat zijn er, Gode zij dank, duizenden!), meerderen zijn, die over Vietnam. Angola. Zuid-Afrika precies zo denken als Barth en de Hollandse hoogleraren en predikanten, die mij het theologisch-politieke mes op de keel wilden zetten: 'Frisz, Vogel. Oder stirb'. Op poli tiek gebied zul je dit belijden, of anders houden wij je 'Getuigenis' voor een stuk farizeïsme! Onder deze geestelijke terreur zal ik mij niet buigen Het tweede fragment uit het verhaal van prof. Van Niftrik: 'Ik heb aan het begin van dit artikel alleen gezegd, dat ik mij zelfs door deze elite uit de Nederlandse thcologenwereld de wet niet laat stellen. Maar heb ik die vrijheid? Gesteld eens. dat zij in hun politieke beslissingen gelijk hadden! Misschien hebben zij wel gelijk in het geen zij met name noemen. Ik geloof dat wel niet, maar de mogelijkheid is aanwezig. Maar zelfs dan ligt het ideologisch karakter zó dik op hun brief, dat ik hun eisen onmogelijk als onlosmakelijk verbonden aan het christelijk geloof kan erkennc-n. Over de discriminatie van de Joden in Rusland wordt niets gezegd. Over het conflict in het Midden-Oosten wordt niets gezegd. Over Oost- en West-Pakistan wordt niets gezegd. De brief pro beert tot geloof sbeslissingen te maken, wat althans voor een deel Ermessensfragen zijn: men kan er verschillend over denken. Ik zou op ver schillende punten best met al die illustere her vormde theologen mee kunnen doen, maar ik weiger mij onder hun wettische eisen te buigen en zal mij blijven verzetten tegen een dergelijke verabsolutering van een bepaalde politieke beslis sing. Men zou over Zuid-Afrika bijv. wel iets genuanceerder kunnen denken dan het wonder lijke verbond van hervormde theologen (zich als een boog uitstrekkend van Miskotte via Jan Lugtigheid naar Sperna Weiland! En dat verwijt mij een monsterverbond lhet de Gereformeerde Bond!) het blijkbaar doet. Het 'Getuigenis' was Uit de kerbMaden voor velen niet 'genuanceerd' genoeg! Men zal moeten zeggen, dat de reactie van gezaghebbende zijde nu ook niet bepaald door genuanceerdheid uitmunt. De kerk zal moeten streven naar eenheid in de leer. Die zal moeilijk genoeg bereikt kunnen worden. De kerk moet échter niet streven naar eenheid in de ethische, maatschappelijke en poli tieke beslissingen. Die eenheid is niet te bereiken, omdat men nooit politiek beslist vanuit zijn geloof alleen. Men kan dat wel menen, maar het is niet zo. Er is altijd ook de een of andere ideologie in het spel. Dat is geen aanklacht. Het gaat om een onvermijdelijke zaak. Om tot beslis singen te komen, moeten wij eerst een bepaalde 'kijk' hebben op de omstandigheden, de moge lijkheden en de wenselijkheden. Politieke theolo gie van welke aard ook, hangt ook samen met onze zondeleer. Zoeken wij de zonde alleen in de structuren, zodat bij gewijzigde structuren hoeren geen hoeren en tollenaars geen tollenaars meer zijn? Of blijven wij de zonde in het mensenhart zoeken, zodat de bekering van mensen onvermijd - lijk moeten voorafgaan aan de verandering van structuren? In hoeverre moeten #wij er bij o is maatschappelijk en politiek handelen rekening mee houden, dat wij leven in een nog-niet-verloste wereld? Ik vrees met grote vreze, dat de politieke theologie, die thans de jongeren meesleept. althans voor een deel berust op de ideologie van een tamelijk goede mens. die gecorrumpeerd wordt door de maatschappelijke structuren, maar bij veranderde (hoe veranderd?) structuren weer als tamelijk goed manifest zal worden. Dat moet op een enorme teleurstelling uitlopen. Het chris telijk geloof is een kritische instantie, kritisch tegenover alles wat van deze wereld en deze zondige mens is, niet het minst kritisch tegenover de christelijke daden van de christen Irl Ruimte, het maandblad van de Nederlandse Protestantenbond, eindigt NBP-seeretaris Onno de Haan een artikel over de VPRO als volgt: 'U zult van ons niet verwachten, dat wij éen lans breken voor het VP in de VPRO. Hét vrijzinnig protestantisme lijkt ons een achterhaald gegeven eenheid, zo het ooit alszodanig duidelijk heeft bestaan. Maar het gaat ons wel om die 'V' van het kwartet, om het vrijzinnige, het ondogmatische element. Dat evenzeer protestants kan zijn als rooms, althans Rooms-Katholiek. en evenzeer joods als algemeen levensbeschouwelijk en reli gieus. En daarbij komen we dan in botsing met de huidige VPRO, die naar onze' smaak te duidelijk, te dogmatisch een model weet te presenteren als een soort paradijselijke samenleving, gebouwd op of met het puin van een buiten-paradijselijke sa menleving. Wij realiseren ons dat het bovenstaan de lijkt -op een afwijzen van de VPRO. Dat is echter niet juist. Er bestaat wel degelijk waarde ring voor de inspanning en de betrokkenheid waarmee ledenraad, bestuur én medewerkers bezig zijn. We zijn alleen bang, dat alle geroep om actie tot samenlevingsverandering zo langzamerhand het karakter krijgt van élitaire bet-weterigheid. Toen er nog de nu denigrerend bekeken dagopeningen en -sluitingen waren werd er min der gepreekt dan thans. Er loopt een royaal aantal imitatie-jezussen rond. die demagogisch en vanaf veel hoger preekstoelen te vast omschreven heilsverkondigingen naar beneden brallen. En het meest irritante daarbij is. dat het onnodig is. Omdat er een ledenraad bestaat, omdat cr bijna honderdduizend mensen zoeken naar een nieuwe mens en een nieuwe wereld, omdat er een stuk eedrev'enheid en een stuk technische know how bij de staf aanwezig is. Maar dan moet men ophouden met ons te willen verrijken met bood schappen en beginnen met open en echte ontmoe- tingen. Naar ons gevoel ziet de ledenraad en ziet Immink dat duidelijker dan de merkwaardig vaak van orthodoxen huize komende directie "n staf. En als hun inzicht in de al weer noodzake lijk binnenkort volgende ledenraadsbijeenkomst begrip ontmoet, dan kan de VPRO misschien wel veel zinvoller aan de samenleving werken dan nu het geval is'. GEREF. KERKEN Beroepen: te Zaamslag: A. Vos Krommenie: te Urk: C. Zeeman Lioessens. Aangenomen: naar Nw. Loosdrecht: v. Dalen te Rotterdam-Oversohie. Bedankt: voor Winschoten: A. Pril te Den Haag-W.; voor Heerde: A. I Zwaai te Westmaas; voor Westzai (tevens herv. gemeente): kand. W. I Duker te Westzaan. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Bedankt: voor Kornhorn-Marum e| voor Uithuizen: M. H. Sliggers% Avereest. CHR. GEREF. KERKEN Aangenomen: naar Murmerwoudj kand. A. van de Weerd te Apeldooi. die bedankt voor Elburg, Klundeij Ouderkerk aan de Amstel, Rotterdai West, Siegerswoude, Sint Jansklo< ter, Soestdijk, Spijkenisse-Zuidland i Tholen-Oud-Vossemeer. Bedankt: voor Zwolle: Jac. J. Rebel t) Hilversum-Centrum. Dick Bos door Alfred Mazure. Uit} geven door Arbeiderspers. Amsti dam. Prijs 10.-. Dick Bos is weer terug! De stripheli die in de jaren 40 heimelijk onder c schoolbanken werd gelezen, blijkt ee beter uithoudingsvermogen te hebbe dan de Nederlandse fatsoensrakker die getracht hebben Dick Bos te wu gen. Hoeveel van die boekjes zulle niet door onderwijzérs 'in beslag g nomen' zijn? Dick Bos was verg voor de jeugd. De boekjes ware verderfelijk. Ze leerden de kindere het lezen af. Zelfs de kranten stonde er vol van. Maar dat alles kon hl succes van Dick Bos niet in de we staan. Zodra we weer een kwartj hadden, togen we naar de winkel ot de nieuwste Bos aan te schaffen. E oplage bereikte de honderdvijftig du zend. 'We zouden er veel meer hel ben kunnen verkopen maar het wi oorlog en papier was schf.ars', schrij Mazure. De Duitsers maakten echte een tijdelijk einde aan Dick Bos, di als 'Amerikaanse propaganda' wei bestempeld. De werkelijke reden vu dat Mazure geweigerd had van Die Bos een SS-officier te maken, die zi.' avonturen aan het front beleefde. Als je de avonturen van Dick Bos n weer leest, vraag je je af waaroi Dick Bos zo schadelijk geacht weri Hij is eeri vierkante Nederlander, di opkomt voor Orde en Gezag, ml onverzettelijke moed misdadigers aai pakt, maar nooit een wapen zal bruiken en alles oplost met zijn jii jitsu grepen. De herverschijning va Dick Bos is natuurlijk een heerlij brokje jeugdsentiment. Het eerst deel bevat vier afleveringen. De prij is echter zeer rnodern: 10,-. Vroege zouden vier deeltjes een gulden hel ben gekost. Het is jammer dat ht karakferistieke formaat van de Die) Bos-boekjes niet gehandhaafd is (ee tekening per pagina), maar verander werd in een 'echt' boek. JG

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 2