Kamer zou tegen gratie voor 'drie' zijn |Nixon terug in VS: reis laan doel beantwoord goedkoper Ook Japan kiest kant van Peking voortaan 10c, Het Kwartet Strenge veiligheidsmaatregelen op het Binnenhof lil deze krant Droog Babies 'ingezet' tegen Britten Fracties in cijfers vrolijk nieuws1 voormoeders en dochters HALVARINE' delekkerste slankmaker Benzine duurder Uw krant vernieuwd en uitgebreid Gun ook Uw buurman deze krant! Leicis e Coeramt HRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" DINSDAG 29 FEBRUARI 1972 52ste jaargang nr. 50 vooraanstaande prot. christelijke dagbladen eenstraat 37 Postgiro 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 7,90 per maand, per kwartaal 23,35 Klantendienst 18.00-19.00 uur. Van een onzer verslaggevers. DEN HAAG - De Tweede Kamer is vanmiddag onder overweldigende belangstelling begonnen met het debat over het voorstel van de regering om de drie oorlogsmisdadigers die nog in Breda gevan gen zitten, gratie te verlenen. Radio en televisie zenden het debat integraal uit. President Nixon wordt hier na zijn terugkomst uit China hartelijk verwelkomd door zijn dochter ricia Cox. Naast haar Jülie Eisenhower, president Nixons andere dochter en Edward Cox, Tricia's chtgenoot. i ASHINGTON (l PI, AP, Reuter) President Nixon is weer thuis. Vannacht even na drie uur Ne- toco ilerlandse tijd landde het presidentiële toestel op de luchtmachtbasis Andrews, waar Nixon, zijn eelit- genote en zijn grote gevolg werden verwelkomd door niet minder dan zevenduizend juichende functio- Bedenking" narissen. Onder hen bevonden zich congresleden, kabinetsleden en buitenlandse diplomaten. Deze hadden allen van de uitnodiging op de luchthaven aanwezig te zijn gebruik gemaakt, behalve Je ambasadeur van Taiwan. Ook de Russische ambassadeur, Dobrynin, was er. Nixon zal eind mei in land bezoeken. a Uit een enquête die de Avro de af gelopen dagen onder de 150 Kamer leden heeft gehouden, blijkt dat een ruime meerderheid tegen gratieverle ning is. Zeven-en-zeventig leden ver klaarden vandaag in de Kamer tegen vrijlating te zullen stemmen. Daaren tegen spraken 37 leden zich voor vrij lating uit, 21 twijfelden nog en 4 zul len vandaag bij de stemming met aan wezig zijn. In de regeringsploeg zijn de ministers Geertsema (VVD) en Boersma (ARP) tegen vrijlating. Overigens is het niet uitgesloten dat het fractieberaad dat vanmorgen ge houden is een geringe verschuiving in de stemming te weeg zal brengen. Ook het Nederlandse volk blijkt in meerderheid tegen vrijlating te zijn: 54 procent. Dertig procent is voor en zestien procent heeft geen mening. Dat blijkt uit het naar het oordeel van de Avro representatieve onderzoek dat gisteren door bureau Interview Amsterdam is gehouden onder 588 Ne derlanders uil 37 plaatsen. Wat daar bij opvalt is dat cr heel "weinig ver schil in antwoord was bij mensen die voor of na 1930 zijn geboren, aldus de Avro. ren uitgebreid overlegd over de in houd van dit voorstel dat de commu nist Wolf vanmiddag als eerste spre ker wilde indienen. 'De indiening van de motie door de CPN zal achterwege blijven als ande re tegenstanders met een nog betere motie komen', aldus de heer Wolff. Achter de regeringstafel horen minis ter-president Biesheuvel, minister Van Agt en staatssecretaris Grosheide (jus titie) de debatten aan. Geruchten als zou de regering overwe gen de tegenstanders tegemoet te ko men door de gratiëring van de drie over een bepaalde termijn uit te spreiden, zijn gisteren in politiek Den Haag uitdrukkelijk tegengesproken. 'Gratiëring op van te voren bepaalde termijn betekent nog geen individuele gratiëring. Deze methode zou ook in gaan tegen de geest van de uitspraak die tegenstanders vandaag in de Ka- .Nixon beklemtoonde bij zijn terugkeer zijn geruchtmakende reis nog eens, dat hij met zijn Chinese ge sprekspartners geen geheime afspra ken heeft gemaakt, maar dat zijn reis aan het wezenlijke doel had beant woord, namelijk na twintig jaar con tact te leggen met het land waar een kwart van de mensheid woont. 'Wij lijn slechts overeengekomen een brug te bouwen over de kloof, die ons nog scheidt'. Het meest had de Amerikaanse pre- Utgczcgd sident gefrappeerd in China 'het ge loof van de Chinezen in en de ver knochtheid aan hun regeringssysteem. Dat is hun goed recht, maar ik keer in Amerika terug met een nog veel groter geloof in ons regeringssysteem'. Geschenken Tot de geschenken behoren een antie ke vaas van jade, een groot gebor duurd kamerscherm, een geborduurd tafelkleed met bijbehorende servetten, enige flessen Mao Tai-likeur en acht tien kilo lekkernijen. De vaas, het scherm (1.80 bij 2.40 m) en het tafelkleed met de servetten krijgen een plaats in de bibliotheek van de president. Wat er met de lekkernijen (een geschenk uit Sjanghai) en de likeur gaat gebeuren, was nog niet bekend. Het alcoholpercentage van de likeur liegt er niet om: 67. De Nixons hebben partijleider Mao, premier Tsjoe en hun dames porselei nen vogels aangeboden, afkomstig uit de werkplaats van wijlen Marshall Boehm en goudbronzen schaaltjes met bloemontwerpen. Ook hadden zij als geschenk aan het Chinese volk vier jonge boompjes uit Californië, de ver maarde Redwoods, meegebracht. Nog afgeleverd moeten worden: de twee muskus ossen, die China krijgt en de Zie ook pag. 10, le kolom Een goede transistor-radio is het waardevolste bezit van iedereen in de Sowjet-Unie die nadenkt. De uit Rusland gevluchte schrijver Anatoli Koeznetsoiv in een brief aan de 'Times'. Droog weer met hier en daar opklaringen. Zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen. Maxima van ongeveer 6 graden. MORGEN EN OVERMORGEN: overwegend droog, enkele opkla ringen en iets hogere tempera turen. Morgen zon op: 07.26 onder: 18.20 maan op: 20.17 onder: 07.28 speciaal voor de kleine let- tertjes HONGKONG (Reuter, UPI, AP, AFP) Om verder prestigever lies te vermijden heeft premier Eisakoe Sato van Japan verklaard, dat Taiwan (Formosa) deel uit maakt van de Volksrepubliek China en onlosmakelijk met het Chinese vasteland verbonden is. Zoals bekend heeft Japan een ambassade op Taiwan. Het onder houdt nog geen diplomatieke be trekkingen met Peking. Totdat president Nixon naar de Chi nese hoofdstad ging, had Sato steeds verklaard dat er twee China's zijn en dat zij onder elkaar moeten uitmaken, wie China vertegenwoordigt. Nu is hij van oordeel, dat Nationalistisch China (het bewind van Tsjang Kai-sjek op Taiwan) in 1952 werd erkend als mede-oprichtster van de Verenigde Naties, maar dat Japan bij het norma liseren van zijn betrekkingen met China in Peking moet zijn, sinds de Volksrepubliek de Chinese zetel in de Verenigde Naties bezet'. Schok Het aan het slot van Nixons bezoek aan China uitgegeven communiqué heeft Taiwan geschokt en elders in Azië lof of argwaan gewekt. Rege ringsfunctionarissen op Taiwan waren terneergeslagen over de Amerikaanse verklaring, dat het uiteindelijke doel opheffing van alle Amerikaanse bases op het eiland is. Men put echter troost uit de mededeling van Nixons adviseur Henry Kissinger, dat het de fensie-verdrag tussen Amerika en Tai wan van kracht blijft. In Japan schemerde een gevoel van opluchting door over het feit. dat de besprekingen niets onverwachts of schokkends hadden opgeleverd. De Amerikaanse onderminster van bui tenlandse zaken, Marshall Green, die Nixon naar China vergezelde, kwam gisteren in Tokio aan om de Japanse leiders in te'lichten over het verloop van de besprekingen. Hij zal vervol gens naar Zuid-Vietnam, Maleisië, Sin gapore, Zuid-Korea, Taiwan, de Filip- pijnen, Thailand, Indonesië, Australië en Nieuvv-Zeeland reizen. Ongeduld In Zuid-Vietnam. waar het presiden tiële bezoek met argwaan is bezien, was de eerste reactie van de regering, een hooggeplaatste afgezant naar Was hington te sturen om na te gaan, 'wat er achter het communiqué zit'. Presi dent Thieu wenst niet te wachten op de komst van Green. Noord-Vietnam bleef Nixons bezoek negeren. De bevolking is niets meege deeld over het verloop van het bezoek of het communiqué. Wel is er een stroom van bittere veroordelingen van het 'Amerikaanse imperialisme on zijn oorlogsmisdaden' geweest. Ook Noord-Korea, de Viet-Cong, de pro-communistische Pathet Lao en het afgezette Cambodjaanse staatshoofd prins Norodom Sihanoek hebben zich van commentaar onthouden. De prins, die in ballingschap in Peking leeft, is tijdens Nixons bezoek in Hanoi ge weest. Daar heeft hij 'overeenstem ming bereikt over alle besproken kwesties'. Zuid-Korea, dat het bezoek van Nixon ongerust volgde, reageerde duidelijk opgelucht. Het 'juicht toe dat Ameri ka bezwaar maakt tegen het stand punt van China en steun geeft aan het Zuidkoreaanse uitgangspunt'. Men hoopt in Seoel, dat het bezoek van Nixon aan China de spanningen .in Azië zal helpen verminderen. BELFAST (Reuter) Enkele honder den Ieren hebben in Belfast gepro beerd te verhinderen dat Britse mili tairen twee gearresteerde mannien meevoerden. Sommige moeders legden hun babies midden op de wqg om te voorkomen dat de auto van de Britten zou wegrijden. Toen dezen met rubber kogels gingen schieten ging iedereen cr vandoor. Het Tweede Kamerlid voor de PPR B. de Gaay Fortman heeft ernstige be denkingen tegen de wijze waarop Avro's Televizier-zijn onderzoek heeft ingesteld. Tn dt Eerste plaats, zo stelt de heer de Gaay Fortman, werd hij telefonisch benaderd met de vraag of hij eventueel deel wilde nemen aan een panel van de rubriek. Een derge lijk panel is evenwel niet op het scherm geweest. De Avro, zo stelt de heer de Gaay Fortman, kon niet met zekerheid zeg gen of hij wel of niet in het panel zou komen, omdat men een representatieve doorsnee wilde van voor- en tegenstan ders. Daarom werd aan de heer de Gaay Fortman gevraagd te willen zeg gen of hij voor of tegen vrijlating was. Het Kamerlid antwoordde dat hij dat pas kon zeggen na het debat en gaf vervolgens een uiteenzetting van de overwegingen, die hij zou laten gel den. Op grond van zijn uitlatingen heeft Televizier hem tot voorstander van vrijlating verklaard, evenals zijn fractiegenoot Aarden, die helemaal niet door Televizier benaderd is, maar waarvan de heer de Gaay Fortman had verklaard dat hij er dezelfde mening op na hield. De heer de Gaay Fortman overweegt een klacht over deze gang van zaken in te dienen bij de Raad voor de Journalistiek. Ook de heer Imkamp van D'66 noemde de gang van zaken onjuist. Hij is door Televizier als tegenstander van gra tiëring genoemd. De heer Imkamp: 'ik ben door Televizier niet benaderd. In tern was mijn standpunt wel bekend, maar de AVRO had mij niet als voor stander mogen noemen zonder mijn mening gevraagd te hebben'. Ook het standpunt van VVD-fractieleider Wie gel staat nog niet vast. Hij verklaarde gisteren op een partijvergadering in Woerden dat hij 'het er uiterst moei lijk mee had'. De CPN zou aan het begin van het debat over de drie vandaag met een motie komen tegen de collectieve gra tiëring. Fracties en delen van fracties die tegen de vrijlating zijn, hebben giste- Binnenland Geen nieuwe krant 9 'Wij willen niet alles inpolde ren' 7 Buitenland Processen legen Duitse oor logsmisdadigers 5 Taiwan is heilig Chinees gebied 10 Kerk Nog eens: Domela Nieuwen- huis en de theologen2 Sport Handballers in actie tegen spelverruwing 11 Uw probleem is het onze Boekenetalage Lezers schrijven Radio- en tv-proRramraa's Strips en feuilleton Commentaar Even puzzelen Wetenschap en techniek Kuost 1 Beurs Minister Geertsema tegen gratieverlening mer doen', aldus de liberaal Berkhou wer. Op het Binnenhof zijn vandaag specia le veiligheidsmaatregelen van kracht. Om de demonstrerende joodse jeugd de ruimte te geven mag er op het Binnenhof niet geparkeerd worden. Het Binnenhof wordt echter niet afge sloten. Op de tribunes in de vergader zaal worden de meeste plaatsen inge nomen door genodigden. Slechts één tribune biedt ruimte aan de mensen die zonder speciale kaart het debat willen volgen. Er wordt streng gecon troleerd wat voor voorwerpen de be- De cijfers van de verschillende fracties in de Tweede Kamer zijn: PvdA 25 tegen, 6 voor, 4 twijfel, 2 onbekend, 2 afwezig, KVP 4 tegen, 16 voor. 8 twijfel. 6 onbekend. 1 afwezig. VVD 14 tegen. 1 voor, 1 afwezig, ARP 3 tegen. 7 voor, 1 twijfel. 2 onbekend, D'66 9 tegen, 2 twijfel, CHU 4 voor, 5 twijfel. 1 onbe- kend, DS'70 7 tegen, 1 voor, CPN 6 tegen, SGP 3 tegen, PPR 2 voor. GPV 1 tegen. 1 twijfel. PSP 2 tegen. NMP 1 tegen. Boeren 1 tegen. De Jong 1 tegen. zoekers op de tribune willen meene men. Op het ministerie van justitie komen nog steeds brieven en telefoontjes van tegenstanders van de gratiëring bin nen. Evenals de redactie van Trouw- Kwartet werd het ministerie gisteren opgebeld door iemand die zich uitgaf voor een lid van de beruchte terroris tische Baader-Meinhofgroep in West- Duilsland. Deze anonymus vertelde dat de drie oorlogsmisdadigers na hun eventuele vrijlating door de groep in West-Duitsland wel om het leven zul len worden gebracht. Zie ook pagina 9 RITA Na enige aarzeling ERA ROTTERDAM Met ingang van woensdag wordt de maximale verkoop prijs van normale en super benzine aan de pomp 0.4 cent per liter hoger. De prijsverhoging is het gevolg van de gestegen delailhandelskosten. Beroving in Rijswijk RIJSWIJK De 22-jarige P. C. Ger- naerd uit Den Haag is gisteren in het park Overvoorde te Rijswijk (ZH) neergeslagen en beroofd van zijn por temonnee en horloge. Hij is ter ob servatie in een ziekenhuis opgenomen. De heer Gernaerd was van het BB- oefencentrum. dat in dit park ligt, op weg naar huis. Een medecursist die tien minuten na hem het oefencen trum verliet, vond zijn collega bewus teloos op een bospad liggen. Nta» °M»™ l BOtt nieuwe obonnee: \j^bwooll pe,A i, nu gemekker,jk Q I Verdien zelf een legke Adres- attentie naor keuze p|aof5.kwarlool U hoeft alleen maar deze I De "«uwe obonnee ontvangt de krant 14 dogen vernieuwde en sterk 1 en be5P°.<"' lenminsle 3.- abonnementsgeld uitgebreide krant von I hand tot hond te loten goon. Opgegeven door.- I Naonv. En don de bon hiernaast Adres.,...., invul/en. I Ploo,S: Vlk ontvang als beloning het aangekruiste mapie poilpapter ptoiina schooltje handige poraolmop M U op de envelop senrqn: ^^met enveloppen lllettenondee.-eller) mei briefpapier en Nieuwe Leidse Courant Antwoordnummer 267 Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1