Lezers over 'de drie' -JÉ SPORT Bouw begonnen van nieuw christelijk blindeninstituut In toekomst tijdelijk kunsthart Voorstel: ombudsman voor klachten over pers SCHEEPVAARTBERICHTEN Boeren krijgen steun personalia Protest tegen Philipsfabriek in Zuid-Afrika Ha m Ready-Pernix 7-5 tf)UW/KWARTET DINSDAG 29 FEBRUARI 1972 15 Prof. Durrer: n huis theii erda -111» ka mor voo e AMSTERDAM 'Over vijf a tien jaar misschien eerder zal het mogelijk zijn hartpatiënten tijdelijk een kunsthart te geven en het zieke hart te herstellen. Het type kunsthart, waar het om gaat, wordt reeds in Amerika bij kalveren gebruikt. Per manente vervanging van het mense lijk hart. ligt naar mijn mening (nog) niet binnen ons bereik. Niet voor niets is er thans in de medische wereld van de Verenigde Staten een kater als gevolg van harttransplanta ties'. Dit zei gisteren prof. dr. D. Durrer, lino,«zieraad in de cardiologische- en klinische fysiologie aan de universi teit van Amsterdam, tijdens een pers conferentie. Er werden mededelingen gedaan over de nieuwe cardiologische k'iniek. die donderdag door de Konin gin wordt geopend. 'De verstrekking van een tijdelijk kunsthart aan een zware hartpatiënt, betekent, dat we in de toekomst op grote schaal hartinfarcten kunnen te gengaan. Mijn standpunt ten aanzien van harttransplantaties is bekend: hierin zie ik voorlopig niets, helemaal niets. Populair gezegd: de fundamen tele zaken achter de afstoting hebben we niet onder de knie. Ik acht ook de ontwikkeling ten aanzien van nier transplantaties niet zo gunstig, maar dat is overigens niet mijn terrein', aldus prof. Durrer. Van'een onzer verslaggevers DOORN Op het uitgestrekte terrein van het vroegere landgoed 'La Forêt', waar thans de inrichting voor meervoudig gehandicapte blinden en slechtzienden 'Bartimeushage' in aanbouw is heeft me vrouw G. J. Strikwerda-Van Klinken, presidente van de Nederlandse christen vrouwenbond gistermiddag de eerste paal de grond in ge dreven van de kapel die als onderdeel van Bartiméushage zal ver rijzen. in gebruik kunnen worden genomen. De nu te bouwen kapel zal de eerste jaren ook een dubbele funktie krij gen. Behalve als kapel zal het gebouw ook diensten bewijzen als centrum voor het bewegingsonderricht. Barti meushage kost bij elkaar 53 miljoen guldon. De provincies, Gelderland, Overijssel en Zuid-Holland geven garanties voor geldleningen tot een bedrag van 15 miljoen gulden. Het resterende be drag leent Bartimeus op eigen risico. In Bartimeushage, dat evenals het blindeninstituut Bartimeus in Zeist van protestants-christelijke signatuur zal zijn, kunnen ook kinderen van ouders van andere richtingen terecht, mits zij akkoord gaan met de beginse len d'ie de basis vormen van het werk in Bartimeushage. De kapel is geschonken door de NCVB. Een paar jaar geleden bracht deze organisatie ter gelegenheid van het gouden bestaan voor dit doel een bedrag bijeen van drieëneenhalve ton. De kapel kost 275.000 gulden, zodat er voldoende geld over is om ook de inrichting ervan te bekostigen. Het is de bedoeling dat de kapel in oktober gereed komt, en enige maan den nadat de eerste kinderen hun intrek in Bartimeushage hebben geno men. Dat zullen de kinderen zijn d'ie nu worden verpleegd in drie tehuizen in Almen en vier in Lochem. De komende jaren zullen in etappen nog meer gehandicapten hun intrek gaan nemen in Bartimeushage. In totaal zal er plaats komen voor 475 personen. De 175 kinderen d'ie in juli hun intrek nemen in de' dan gereed zijnde gebouwen in Doorn zullen de eerste tijd les krijgen in het perso- neelsgebouw. De school die op het terrein van Bartimeushage komt zal eerst in 1974 UTRECHT Veertig Spaanse meisjes van het Alpha-hotel in Am sterdam mogen in dit hotel blijven wonen. Ze hadden geprotesteerd tegen het plan van de directie, hen te j laten verhuizen naar een drie kilome- ter verder gelegen pension, omdat hun in Spanje uitdrukkelijk was be loofd dat ze kamers in het hotel zouden krijgen. De AVG, de katholieke bond van personeel in de agrarische, voedings- en genotmiddelenindustrie, heeft in de zaak op verzoek van de Spaanse meisjes bemiddeld. De personeelschef van het hotel heeft, volgens de AVG uiteindelijk erkend dat bij de werving onvoldoende duidelijk is gemaakt dat de kamers slechts tot het begin van het seizoen als onderkomen zouden dienst kunnen doen. Overeengekomen is dat de meisjes die dat willen ondanks de hoge kosten (schatting van AVG: 30.000 gulden per maand) in het Alphahotel mogen blijven wo nen. DEN HAAG Boeren in het noor den van het land kunnen voortaan steun krijgen uit het ontwikkelings- en saneringsfonds als ze hun bedrijfsge bouwen willen verbeteren. Ze kunnen een bijdrage van maximaal 8.000 gul den krijgen voor een verbetering, die is goedgekeurd. Het bestuur van het o en s.-fonds heeft 10 miljoen gulden beschikbaar voor deze regeling, die geldt voor Groningen, Friesland en Drente, en vijftien gemeenten in Overijssel. AMSTERDAM De Anti-Apartheids beweging Nederland protesteert in een open brief aan Philips Nederland N.V. tegen het besluit een fabriek tè vesti gen in de zgn 'grensnijverheidsgebie- den' van Zuid-Afrika. Dit betekent dat de fabriek, waarvoor grond is aange kocht bij Rosslyn in Transvaal, ge vestigd wordt op 'blank' gebied, maar vlak bij de grens van het Bantoestaans gebied, aldus de brief. Volgens de anti-apartheidsbeweging wil de Zuidafrikaanse regering door vestiging van industrieën in het gebied doen voorkomen dat de trekarbeid wordt opgeheven. In werkelijkheid is de situatie voor de Afrikaanse arbei ders er nog slechter dan in de 'blanke' gebieden. In de grensnijverheidsgebie- den is o.a. het voor Afrikaanse arbei ders vastgestelde minimumloon niet van toepassing. De anti-apartheidsbeweging doet een beroep op Philips zich terug te trekken uit Zuid-Afrika. Een soort 'persombudsman' die klach ten over journalistiek gedrag in ont vangst gaat nemen, met kranten con tact opneemt om te trachten op korte termijn rectificatie te verkrijgen en zo te bemiddelen, of klachten het zij op eigen initiatief of naar aanlei ding van binnengekomen klachten gaat voorleggen aan de Raad voor de Journalistiek. Het voorstel om nabr het Zweedse voorbeeld een persombudsman in te stellen wordt gedaan door een com missie die een jaar geleden op ver zoek van de Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) het functio neren van de Raad voor de Journalis tiek ging onderzoeken. In het rapport dat de commissie aan de NVJ heeft aangeboden wordt de suggestie gedaan de raad niet langer een zaak van uitsluitend de journalistenorganisatie Ziek Delinquenten en zulke misdadigers als de drie van Breda zijn zieke produkten van aanleg en omstandig heden. Het is goed dat de gemeen schap tegen deze produkten in be scherming wordt genomen, maar ais niet verwacht kan worden dat zij bij vrijlating d.e gemeenschap kwaad kun nen doen, aan lijkt de overweging tot vrijlating in overeenstemming met e elementaire rechten van de mens. Mijn mededogen gaat uit. naar hen die niet kunnen uitkomen boven huD haat en wraakgevoelens. Zij zijr. ook op een tragische manier ziek. De geestelijke gezondheidszorg faalde ook bij hen. Amstelveen A. G. Kool Kerken Vaak komt er een gevoel van wrevel bij mij op als ik lees hoe vlot de kerken oordelen als het over interna tionale kwesties gaat. De kerk 'die ons voor de voeten pleegt te lopen' aldus mr. Aantjes. Betreffende 'de drie' kan een uitspraak van de kerken in zo breed mogelijk veruand niet gemist worden. Begrijpt men dan niet dat mensen als mr. Aantjes, die hun stem voor of tegen moeten uitbren gen. behoefte kunnen hebben aan ker kelijke steun? Maar neet. de kerken als zodanig zwijgen, op een paar uit zonderingen na. Mr. Aantjes en ande ren worden hier 'in de steek gelaten'. Zaltbommel A. II. v. Andel Tégen Het is te hopen dat de volksvertegen woordiging zich niet alleen duioelijk uitsnr«ïPkt tegen vrijlating, maar ook duid-»',ijk zal maken dat elke regering, die tr weer over begint een motie van mantrouwen tegen zich zal zien aangenomen. Amsterdam D. J. Mulde. Twee maten Waartoe laten we de één als vorst ons lana bezoeken en de ander 27 jaar ach.er slot en grendel? Waar is het reent gebleven? Zijn er geen slachtof fer- in de jappenkampen gevallen en treuren er geen nabestaanden? Hen ontzag Nederland toen cok niet. Moes ten nun gevoelens niet worden ont zien? Waarom toch die twee maten, die we aanleggen? Het één gebeurde ver van het moederland vandaan, het ander was naderDij. Waarom nu die storm van emoties en tnen slechts een korte Kreet van Wim Kan? «oogeveen C. H. Polet, ex-gevangene no. 547 POW Velen |'r lopen nog talloze schurken rond an heizelfde kaliber al de drie van 'reda. oelfs in Duitsland zijn er nog elen uie hoge posten bekleden. Zij ijn net zo schuldig als de drie van redd. Laat men de drie '-an Breda 't ons midden verwijderen. Onristus eeft gezegd: Mij komt de wraak toe. Zijn woord is waarachtig. Amstelveen Geen wraakzucht De doopsgezinde martelaar Han? van Overclamme, die verbrand werd in Gent in 1550 schreef in een manifest: 'Wij zullen de overheid in alle dingen gehoorzamen, maar niet waar hét de gewetensvrijheid geldt. Want wij moe ten God meer gehoorzamen dan de mensen'. Maar ook als gij ons tot de brandstapel verwijst zullen wij geen wraak nemen, want wij kennen Hem die gezegd heeft: 'Mij is de wrakt.'Ik zal het vergelden, zegt de Heer'. Wel nu. het Spaanse volk heeft ervaien, dat het verschrikkelijk is te vallen in de handen van de levende God. Want de Inquisitie, die in de Nederlanuen niet meer moorden kon, ging nu de Spanjaarden zelf vermoorden geduren de de 16e, 17e en 18e -eeuw, zodat miljoenen Spanjaarden vermoord wer den. Vandaar mijn waarschuwing aan Jle Nederlanders: bezoedelt u zich niet met wraakzucht en laat de wraak jver aan Hem die gezegd heeft: 'Mij iS de wraak. Ik zal het vergelden'. Haarlem Egbert Smeaes die anders opnieuw hun slachtoffer dreigen te worden. Amsterdam M. Brilleslijper Het lééft Het voornemen om ae beruchte 'drie van Breda' vrij te laten heeft ook een politieke betekenis. Persoonlijke haat gevoelens kan ik niet koesteren daar ik van de naoorlogse generatie ben. Maar het soort misdadigheid zoals wij net gedurende de tweede wereldoor log ervaren hebben is niet ln 1945 ter ziete gegaan. Integendeel, het leeft onoer ons, nog erger, het breidt zich uit. uveral ter wereld zien we net «eer de kop op steken, o.a. in Duits land met de reünies van oua-Ss-ers. in Italië, Griekenland, Spanje, Portu gal, Amerika en met haar verbonden net Auschwitz van Azië': Vietnam. ook in ons eigen land neemt, hei neofascisme dreigende vormen aau. Tegen ueze Hitleriaanse geest van dc 20e eeuw moeten wij ons hele leven met alle Krachten strijden door o.a. de discipelen van dat misdadige evan gelie voorgoed de kans te ontnemen aon «eer dat fascisme te kunneu vei sternen. Oioniiigeii R- E- van Wijk Ontvangst Vergeven ik ben nog jong d.w.z ik heb de oorlog niet meegemaakt. Ik betuig mijn medeleven met de mensen die door deze drie ernstig gedupeerd zijn. maar nog groter respect heb ik voor hen. die ondanks alle geleden ellende de kracht hebben deze 'drie van Bre da' te vergeven. Is dit niet wat Chris tus van ons vraagt? Alle pijn Hem aangedaan heeft Hij vergeven. En bid den wijzelf niet: vergeef ons onze schulden, gelijk ook wij vergeven on ze schuldenaren? Sliedrecht Arie Ruis Ook anderen De reacties over de 'drie van Breda- Komen bij mij wel wat ongeloof waai- dig over. Toen de kranten berichten over de moord in My Lai o.a. kwamer. er geen protesten. Ook geen protesten tegen de oorlogsmisdaden door hei Portugese fascistische regiem ge pleegd in Angola, Mozambique en Guinee. Geen reacties wat betreft ons bondgenootschap met Spanje, Turkije. Portugal en Griekenland. Hoeveet gaan er dit jaar weer met vakantie naar deze landen? Mijn conclusie: ia 'de drie van Breda' niet vrij laten, akkoord, maar dan ook de oorlogsmis dadigers van deze tijd berechten. Apeldoorn R. Posthuma Berouw tonen Het wordt nu tijd dat de drie in de gelegenheid worden gesteld om te oewijzen dat zij berouw hebben, dat zij beseffen wat ze veroor/aken. Laten ze nu hun beslissing nemen en hur. gratieverzoek intrekken, opaat er recht geschiede. Men beweert dat ze Katholiek geworden zijn. Laten ze dan vrijwillig in de gevangenis blijven zodat die mensen beschermd woraeri Waarom Vele organisaties spannen zich in om protesten tegen de vrijlating van de drie te laten horen. Daaronder zijn ook instellingen van wonderlijke ma kelij, zoals de 'Vriendinnen van Ra- vcnsbrück'. Toen hun vriendinnen in de USSR in moeilijkheden raakten, lieten zij die rustig in de steek (in tegenstelling tot de Oostenrijkse groep). Ook menige andere thans pro- testereode club heeft nog geen woord doen horen over het gebeuren met de joden in de USSR. In deze rij van protesterenden meld den zich ook per advertentie mensen als Hasselaar, Kroon, Spijkerboer en Soetendorp. Dan ontstaat er bij mij verbazing: waarom dezen? Een ding moet voorop staan: deze loslating mag nimmer betekenen: ver geten, mag nimmer betekenen: verge ven. En van verzoening is geen spra ke. Auschwitz mag niet vergeten, mag n»et vergeven worden en kan door geen mens worden verzoend. Maar er is hier toch nog een andere kant aan de zaak. Namelijk: wie vraagt er om loslating van de drie. Dat is zonder twijfel dc Wcstduitse regering zo'n verzoek komt heus nift uit de lucht vallen. En de West- duitse regering, dat is Heinemann, die vanaf 1933 zijn leven heeft ingezet in de strijd tegen het nazisme. Dat is Willy Brandt die door zijn vertrek uit nazi-Duitsland getuigd heeft van zijn 'neen' tegen het fascisme. En déze Heinemann en déze Brandt vragen: Nederland, zet een punt. Zij vragen niet: vergeef en vergeet, zij vragen niet om verzoening. Wie heeft duidelijker dan Gustav Heinemann ge toond hoe zwaar de last van het Duitse verleden op hem ligt, tijdens zijn bezoek aan Nederland? Toen wa ren we daar reuze blij mee en nu vraagt diezelfde Heinemann iets, hij Nieuwe PTT-chef Tot directeur gen éraal van de PTT is per 1 juni beneomd drs. Ph. Leenman, nu hoofd directeur van de posterijen en plaatsvervangend directeur-generaal. Hij volgt de heer H. Reinoud op, die op 1 juni met pensioen gaat. De heer Leenman is sinds 1957 bij de PTT werkzaam, aanvankelijk op de centrale afdeling comptabiliteit, waar van hij drie jaar hoofd geweest is. Vóór zijn indiensttreding bij de PTT heeft de heer Leenman (aanvankelijk alleen in het bezit van een MULO- diploma) bij het bedrijfsleven ge werkt. Na de oorlog, toen hij bij het ministerie van financiën werkte, haal de hij door avondstudie zijn HBS- diploma, waarna hij aan de Neder landse economische hogeschool in Rotterdam studeerde. Tot 1957 (het jaar waarin hij afstudeerde) was Iiij inspecteur van de rijksfinanciën. Drs. Leenman is onder meer lid van de redactie van het vervoerswetenschap- pelijk tijdschrift 'Verkeer', lid van de commissie automatisering rijksdienst en voorzitter van het Nederlands in stituut voor efficiency, afdeling Den Haag. Men pensioen De burgemeester van Apeldoorn, mr. A, L. des Tombe, gaat op 1 maart met pensioen, nadat hij ruim 25 jaar de eerste burger van deze Veluwse gemeente is geweest. Het is nog niet bekend wie hem zal opvolgen. Burgemeester Des Tombe heeft Apel doorn zien groeien van een stad van 80.000 inwoners (na de oorlog) tot de twaalfde stad van Nederland met bij na 130.000 inwoners. Mr. Des Tombe werd op 19 februari 1907 in De Bilt geboren. Hij studeerde rechten in Utrecht en Amsterdam. Van 1 januari 1934 tot 15 oktober van dat jaar was hij adjunct-commies op de gemeente secretarie van Zuilen. Op 15 oktober 1936 werd hij benoemd tot burge meester van Abcoude-Baambrugge en Abcoude-Proosdij. Van 1 oktober 1939 tot 15 juni 1946 was hij burgemeester van Soest Overleden: De Amerikaanse musicus, zanger en komiek Pat Brady, die vooral bekend geworden is als metge zel van de filmcowboy Roy Rogers, is op 57-jarige leeftijd onverwacht over leden. Hij trad op in bijna twintig films, voor het merendeel "westerns'. Aanvankelijk speelde hij gitaar, via Rogers kwam hij bij een zanggroep 'Sons of the pioneers' Op 99-jarige leeftijd is in New York overleden dr. Victor G. Heiser, die bekend gewor den is door zijn behandeling van lepra op de Filippijnen. Dr. Heiser is zeker vijftien keer de aarde om ge reisd^ Het Haags Kakerkoor o.l.v. Rocus van Yperen geeft vrijdag 17 maart in de Oude Kerk te Scheveningen een uitvoering van de Markus Passion van Reinhard Keiser (1674-1739), Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM 'Om het gezag van de Raad voor de Journalistiek te vergroten' zou een vertrouwensman in journalistieke zaken dienen te worden ingesteld. te laten zijn. Ook organisaties van dagblad- en tijdschriftuitgevers en de omroeporganisaties zouden bij de in stelling en instandhouding van de raad betrokken dienen te zijn. De commissie kwam eveneens tot de con clusie dat de beoordelingsnorm 'scha delijk voor de waardigheid van de stand der Nederlandse journalisten' verouderd en niet meer hanteerbaar is. Wel moet het stelsel dat de raad geen sancties oplegt doch zich beperkt tot het uitspreken van een oordeel over een journalistieke gedraging, ge handhaafd blijven, De Raad voor de Journalistiek bestaat sinds 1960 en werd de opvolger van de Raad van Tucht. De functie van de Raad voor de Journalistiek is onder meer 'de beoordeling van het journa listieke gedrag van de leden van de journalistenorganisatie en die van an dere journalisten. vraagt: zet een punt achter drie rotke- rels die niets meer kunnen goedma ken, wier berouw alleen belachelijk zou zyn. En nu vraag ik die advertentie-onder tekenaars: is er ooit in Duitsland een staatshoofd geweest die zó voor Israël is opgekomen, dat zozeer zijn verant woordelijkheid voor Israël kent? En nu roepen deze ondertekenaars tegen deze Heinemann en deze Brandt: neen, neen, neen! Dat kan ik niet begrijpen. Utrecht Hebe Kohlbrugge Een vriendin, waarmee ik in Vucht. Ravensbrück en Dachau heb 'gezeten', belde mij op: 'Ben jij ook tegen vrijlating van 'de drie', ga je mee naar Den Haag?' Ik zei: 'Nee, ten eerste geloof ik niet, dat, als die nog geen spijt hebben, ze het ooit nog krijgen, een gevaar voor de maat schappij zijn ze niet meer, waarom zouden we ze nog langer de kdst geven, van een vergoeding of vergel ding kan geen sprake zijn!' 'Ja. maar heb je gehoord, wat een ontvangst hen in Duitsland te wachten staat?' 'Daarmee kunnen alleen de Duitsers zich maar weer blameren!' De volgen de morgen hoorde ik iemand een vers van Muus Jacobse citeren, daarmee kon ik het eens zijn. Amsterdam R. van Ommen-de - Vries Alibi In 1971 zendt de Nederlandse rege ring haar minister voor ontwikke lingshulp naar Indonesië om het Su harto-regime aan honderden-miljoe- nen-kredieten te helpen De minister reist en onderhandelt samen met de man, die als leidinggevend persoon in IG-Farben (Zyklon B-gas) en Deut sche Bank in 1942 de Duitse indistrie- ondernemingen heeft gezworen de ei gen concurrentie-positie en toekomst perspectieven op te offeren voor hel ene grote doel: het winnen van de oorlog, 's Ministers reis wordt een groot succes en het samenspel met (nu West-) Duitslands grootste ban kier wordt noch door het Nederlandse volk, noch door zijn regering, noch door de minister als compromitterend ervaren. Maar nu steekt in Nederland een storm op rond de eventuele vrij lating van de laatste gevangen gehou den Duitse oorlogsmisdadigers. Waar om? Moeten zij in de gevangenschap tot aan de laatste ademtocht soms het 'bewijs' leveren dat we tenminste tij dens de oorlog 'goed' waren en kunnen wij ons dan weer alles veroor loven: het lezen van zeker ochtend blad (nu weer de grootste krant van Nederland), het handjeplak-spelen (onder het misleidend etiket 'ontwik kelingshulp') met wie de Hitler-tijd slechts als een 'bedrijfsongeval* be schouwen, tot en met de voortgezette verwaarlozing van de (bijbelse) ge rechtigheid aan joodse en andere oor logsslachtoffers? Aan een dergelijk alibi moest men geen enkele behoefte hebben! Delft Ds. W. K. Post Spel. Lisse—ADS 0—0. Voor de aanvang werd een minuut stilte in acht genomen voor de in het weekeinde bij een verkeerson geval om het leven gekomen Hans van der Veek. Een sterker Lisse heeft tegen een provocerend spelend ADS met een 00 gelijk spel genoe gen moeten nemen. VEPTeylingen 00. Een technisch beter spelend Tey lingen is mede door het onsamen hangende voetbal van VEP, uit het spel gehaald. Het grootste gedeelte van de tijd speelde VEP op het middenveld. ASCWarmunda 10. Ook nu weer is Warmunda naar een nederlaag gespeeld. Na een ge- lij kopgaande start werd Hans Dreef bij een doorbraak van ASC binnen de beruchte lijnen onderuit gehaald. B. Logger belastte zich met de strafschop en faalde niet, 10. In de tweede helft kwam ASC duide lijk adem te kort. Halverwege werd Hans Dreef opnieuw binnen de lijnen onderuit gehaald. Ben Logger nam de strafschop, maar nu wist doelman Ton Rijnsburger de bal te keren. S.IC—VVSB 0—0. Na een sterk beginoffensief van een kwartier, wist SJC WSB in de verdrukking te brengen. Langzaam maar zeker wist VVSB zich echter van deze druk te ontdoen. Zonder dat beide doelen maar één keer in gevaar hadden verkeerd werd de eer ste helft afgesloten. De tweede helft gaf een iets beter spelend WSB te zien, maar ook nu slaagden zij er niet in doelman Jan de Ridder te passeren. ForeholteGDA 33. In het eerste kwartier wist Fore holte een vcldoverwiéht te krijgen door een doelpunt van Leo van Res teren. Enkele minuten voor de rust kwam GDA door T. Reule op gelijke voet. Uit een wirwar van spelers schoot ,N. van Leeuwen al direct na de hervatting raak 12. Het ant woord van Foreholte liet niet lang op zich wachten. John van Dijk ep Peter van Kampen brachten bin nen 10 minuten de stand op 32. Een fout van doelman Wim Borst bezorgde GDA toch nog de gelijk maker. VAN NISPEN—Full Speed 1—1. Van Nispen moest noodgedwongen met drie invallers binnen de lijnen komen. Na 5 minuten namen de gasten door R. de Boer een voor sprong. Een slimme voorzet van G. van Geilswijk werd door Henk Wit- teman in een gelijkmaker omgezet. HillegomArchipel 00. Ofschoon er geen doelpunten vie len, hebben de toeschouwers een levendige en sportieve wedstrijd ge zien. Hillegom is nog het dichtst bij een doelpunt geweest. Uit een vrije trap schoot Hans van der Leeden tegen de onderkant van de deklat. Iivv—Concordia (H) 4—0. Een oppermachtig HW heeft Con cordia naar een ruime 40 neder laag gespeeld. Een machteloze spits heeft niet eenmaal kans gezien om tot een gericht schot te komen. Het is aan de achterhoede te danken, dat de nederlaag nog tot 4 treffers beperkt is gebleven. SpoorwykAltior 14. Tijdens een aantrekkelijke wed strijd is Spoorwijk regelmatig in z'n eigen buitenspelval getippeld. Joop van der Hooren maakte het eerste en vierde doelpunt. De twee andere werden door Sjaak de Haan en Jan Versluis gemaakt. SJZVredenburch 11. Meer pu bliek dan anders stond gistermiddag naar deze door scheidsrechter Lemckert goed geleide wedstrijd te kijken. Tot de 20e minuut in de tweede helft moesten de toeschou wers echter wachten tot er ge scoord werd. Loek Helder deed dat voor SJZ via de binnenkant van de staander. Zes minuten later kwam Vredenburch na een kopbal van Frans van Asten gelijk. VTLDo Flamingo's 33. In deze wedstrijd vielen de straf schoppen als rotte appelen van de boom. Maar liefst vier strafschoppen waren te verdelen. VTL kreeg de eerste mee toen Jongejan in de eer ste minuut onderuit werd gehaald. Van der Linde scoorde, hetgeen hij bij de tweede strafschop ook deed. De Flamingo's kreeg er twee vlak achter elkaar, zodat er maar twee echte doelpunten werden gemaakt. KüpwcteringUDO 31. Een spannende wedstrijd waarin Rijpwetering het hardst heeft ge lopen. Het spel van Rijpwetering was directer, zodat UDO, dat nogal in de breedte speelde, geen kansen had. ACAD. EXAMENS LEIDEN. 28 februari Geslaagd: doel ex geschiedenis: de beer W Troost (Den Haag) I Bloemverrassing RIJNSBURG Vanochtend 5 werden de inwoners van bejaar- denpension „Avondzon" in Rijns- i burg en „De Wilbert" in Katwijk 5 verrast met fraaie bloemstukken. 5 Gisteravond maakte de lerares bloemsierkunst aan de tuinbouw- l school een paar honderd bloem- J stukken. Een groot deel daarvan i is op tal van plaatsen in de c school neergezet. Maar ruim honderd stukjes werden vanochtend naar de be- c jaardenpensions gebracht. De- genen die ze brachten werden en- j thousiast ontvangen en mochten J veel dank in ontvangst nemen. Pernix heeft zjjn laatste wedstrijd in de mikrokorfbalkompctitie niet in een overwinning om kunnen zetten. Met Tineke van der Veen en Peter van Duyn als invallers voor Agnes de Roov en Jacob Bakker, slaagde Pernix er niet in om Ready in sport hal de Vlicgermolen in Voorburg een nederlaag toe te brengen. Toch had Pernix het eerste woord. Willie van Ek had van afstand sukses. Een voor de rest machteloze aanval van de Leidenaren kwam verder moeilijk tot gevaarlijk aanvalsspel. Vandaar dat het weinig verbazing wekkend was, dat Ready terugkwam. Halverwege de eerste helft hadden de Hagenaars een 31 voorsprong en alleen Flip van der Kooy kon daar voor rust nog iets tegenover stellen: 3—2. Ook in de tweede helft bleek, dat voor beide ploegen niets meer op het spel stond. Toch vertoonde het spel van Pernix een lichte opleving. Nadat Ready zijn voorsprong had uitgebouwd tot 42, had Fred Breed- veld twee keer kort achter elkaar sukses: 44. Hierna vielen de Leide- naars echter weer ver terug. Tegen de drie doelpunten, die Ready nog liet aantekenen, kon alleen Peter van Duyn er nog maar een stellen voor Pernix. Eindstand 75. Woningen Morssingel worden zo laat mogelijk gesloopt LEIDEN Behalve het M. Treub- hek en de huurharmonisatie heeft de Leidse raad gisteravond nog enkele onderwerpen aan een bespreking on derworpen. Kortheidshalve zullen we deze globaal moeten aanstippen. Over de bezwaren tegen de ontwor pen verbouwing van de Lakenhal (door mevr. Nieuwzwaag-Lensvelt) zal het advies van de rechtsgeleerde raadsman der gemeente worden in gewonnen. Een voorstel-Kuyper ten dezen werd verworpen. Voor het uitvoeren van de Hohe Messe werd 10.000 gulden uitgetrokken (naast de IJsrevue in Leiden de grootste belangstelling trekkend, vond PSP- er Walle). De andere Leidse koren hebben voor dit jaar geen bezwaar tegen deze hulp aan het Toonkunst - koor, zei wethouder mevrouw Den Haan. Of de Hohe Messe het in de Pie terskerk al dan niet zonder podium moet stellen, dient aan de uitvoeren den te worden overgelaten. „Jam mer," zei de heer Ham (KvP). die het als zanger kan weten: „zonder podium en zingend achter in het koor klinkt het beter. Wij werken in de Petruskerk ook altijd vanuit het koor het geluid de kerk in". Mej. Van Beul (KVP) bepleitte een alg. bejaardenpaspoort in Lei den voor lagere tarieven in tram of bus en bij culturele manifestaties. Volgens mevr. Den Haan is de Cul turele Raad al bezig met een onder zoek naar de wenselijkheid hiervan. De heer Van Aken drong aan op de instelling van een instituut, dat het verdwenen MOB-Teuns voor Leiden en omgeving moet vervangen. Wethouder Kret deelde mee dat de woningen aan de Morssingel zo laat mogelijk gesloopt kunnen worden, „totdat een haalbaar plan ertegen over staat." Bij half twee vannacht ging de raad nog in geheime zitting n.a.v. een pre-advies op het verzoek van de LDM-directeur om goedkeuring tot het aangaan van geldleningen. Markt- en visserijberichten Visserij SCHEVENINGEN, 29 februari Visse rij berichten. Besommingen trawlers in guldens: SCH 35—10.920, SCH 118—36.400. SCH 162—22.360. SCH 307—26.640, besom mingen kustvissers: SCH 31—770, SCH 43—1055. TH 6—1820, TH 36—2300. TH 37— 2180, YE 52—130. Noteringen per 40 kg: grm schol 20.60—26, middel 22—30, klein 2518, grm schelvis 48—56, kim 50—62. schelvis I 38—54. II 33—42. wijting ge stript 24—40. idem dicht 11.60—13, schar 3115. m kabeljauw 37.80—56, kabeljauw I 30.80-50, II 33—48, Hl 19.20—33, m kool- vis 18.80—20, koolvls I 18.80—22. H 15.60; per 100 kg: gr kabeljauw 74—00, gr kool vls 48.80—50. Verwachte aanvoer voor morgen: uit de Noord SCH 246 en ca. 15 kustvissers. Aanvoer: 2435 kisten kabeljauw. 30 kisten schol. 160 kisten wijting, 30 kisten schar, 1715 kisten koolvls, 50 kisten schelvis, 15 kisten heek, 5 kisten di versen. UMUIDEN Prijzen maandag per kg in guldens: heilbot 5225. tarbot 860—8.29. gr tong 4.724220. grm 6.40—5.56, kim 5.47 4.99—4.58, II 4.86—4.51; per vleet 104; per 50 kg: schelvis I 72—58, II 75—61. m 75—62, IV 78—60. Wijting I 52—28, H 31—15, schar 56—25, kabel- tjauw I 59—48, II 98—48. Hl 66—49, IV 65—61, V 30—24, schol I 26—20, H 35—20, III 38—26, IV 45—25, koolvls I 25—23.50, II 24—23.50, Hl 25—23.50 IV 22—19.50, tar bot 284-160. griet 176—130, haring 43— 33.80, makreel I 64—58, kl kult 228—198. gr kuit 55—34. steenbalk 25—11.50. krab ben 31—15, kl kreeft 102—94, tongschar 141—106, heek I 180—122, II 122—70, Hl 19—16, lommen 30. kl leng 36. IJMUTDEN Maandag werd aange voerd: 117 k. en 434 pr.k. schelvis. 211 k. en 102 pr.k. wijting. 3210 k. kabel jauw, 4723 k. koolvis, 60 k. haring. 22 pr.k. makreel, 3072 k. schol, 42 k. schar. 75 k. tarbot, 130 k. haal, 181 k. varia. 3440 stuks stijve kabeljauwen. IJMUIDEN Maandag werd besornd ln guldens: KW 11—22.500. KW 29—14600. KW 34—13.600. KW 52—7200. KW 81- 68.000. KW 106—7000. KW 110—5600, KW 113-11.800, KW 117—11.400. KW 123—76.S00. KW 127—8400. KW 130—5800, KW 145— 17.200, KW 149—11.700, KW 150—15,300. KW 170—2S0, KW 178—5900. KW 180—7700. KW 187—7600, KW 185—8300, KW 189— 13.400. KW 190-9300, KW 194—13.800. KW 195—13.900. KW 197—3990, KW 205-6900. KW 209—7000. KW 210-6400. KW 211—8200. KW 218—12.700, KW 221—8200, KW 226— 7700, VL 716J00, WR 45—8100, IJM 3- 4799, IJM 41800. IJM 11—19.000. IJM j 154—10.600, IJM 207—6700. IJM 209-10.000. IJM 211—7300, IJM 205 en IJM 231—1500. KW 33 en KW 93—1300. Markten DELFT, 28 februari Groenteveiling: komkommers A 99103, B 87—92. C 67— 72. D 54—58. E 48—52, F 36—W. kromme komkommers 107—114. stek 48-112. fijne stek 54—72, aanvoer 308.000 stuks; zware sla 2427%, lichte sla 22%—B4"/i, aanvoer 109.000 krop. HONSELERSDIJK Coöp. Centrale Westlandse Sntjbloemenvelling: Chrysan ten per bos: Chrystal 180—265. Polls geel 340. Japannerin 200—300. Spider wit en geel 210—510, Shoesmith wit en geel 48—101. Trosanjers per bos: Tony 275, Sams Pride 290—316, Elegance 240—355. Exquisite 220—346, Lisa 215-280, Peachy 235—305, Roy alette 215—325, Scarlet 230— 305. Anjers per stuk: Alice 13—23, Espa- rance 12—25, G J Sim 16—29, Charmeur 38. Karnaval 16-23, Keef er 14—26, Lena 13—29, Le Rève 24—40, Lolita 37, Sir Arthur 12—26, White Sim 13—29, William Sim 14—29, Nora 29—38, Crowley 13—28. Frccsia per bos: Apollo 240—300, Aurora 1®—286. Ballerina 210—335, Corona 240— 360, Diana 290-360, Fantasy 315—385. Gloria Soils 140—210, Golden Yellow 130 —225, Golden Melody 185—310. Mozart 190 —300, Orange Favourite 300, Pimpernel 130 —215, Romany 200—265, Royal Gold 165— 260. Snow Queen 140—215, Sonata 170— 290. Stockholm 160—200. White Swan 160—275. Luclana 356. Rose Marie 195—330. Royal Blue 285—350, Arosa 340. Rozen per stuk: Baccara 120—140, Carol 33»3, Garnette 33—54, Motrea 40, Sonla 94. Ma- rima 38—47, Belinda 50, Dr. Verhage 83— 91. Nordla 75, Zorlna 48. Irissen per bos: Prof. Blaauw 285375. Ideaal 150— 230, Wedgewood 130—170, Wltte Wedge- wood 230—290, Yellow Queen 425. While Lelle per kelk 61—85. Tulpen per bo6: Apeldoorn 130—170, Gele Apeldoorn 130— 225. London 190. Oxford 150—170, Mlrjo- ran 125—155, Prominence 140—180, Cop land 170—240, Aureola ISO—195. Diversen Amaryllis 52—86. Euphorbia 86. Gerbern 42—62, Cymbldlum 90—285, Cathleya I4S -280, Onoidlum 55, Anthurlums 10 per doos 455 7 per doos 328—390, 9 per doos 320—375, 12 per doos 256—310. 15 per doos 145—200. KATWIJK AAN DEN RIJN. 28 Ic- bruari Groenteveiling: waspeen AI 610-750, All 260-710, BI 1210-1320. Cl 480—920. CU 444—450, boerenkool 31—36. prei 230—320, andijvie 149. Aanvoer was peen 105.000 kg. POELDIJK. 29 februari velling Westland Noord: tomaten A 580. C 500 per bak; komkommers 61 84 51 7475, 41 56—60, 36 48—50, 31 43—47 26 36—37. kromme komkommrse 115—130. 30.600 stuks; sla I 20—24. II 12—14 607.900 krop; stoofsla 45—62. andijvie I 165190, 650 kg; peterselie 8—11, krulpeterselie 39—w. 1650 bos: radijs 56—65. 2300 bos; selderij 48—60. 3700 bos; spinazie I 150190. 13.000 kg; raapstelen 28—32%, 9800 bos; bleekselderij 4860, 3700 bos. PIJNACKER, 29 februari Groente veiling: komkommers D 37—39, 278.000 stuks; kromme komkommers 110—120. 250.000 kg; glassla zware export 20—25'..-. lichte export 19, aanvoer 22.000 stuks. DE LIER, 29 februari -- Veiling Wcs- terlee: andijvie 150—164, 2950 kg; sprui ten AH 70—74, Bil 69—74, CH 50, Dni 119—121. 32.000 kg; eieren 12. 500 stuks; peterselie 25—33. 800 bos; raapstelen 19— 23, 2700 bos; radijs 57—64. 925 bos; sel derij 51—60«/i. 2900 kg; spinazie 171—lfU. 2800 kg; sla I 21-27%, n 15%—17. 927.000 krop; stoofsla 48—66, 475 kg; boeren kool 90—105, 70 kg; rode kool 22, 120 kg: knolselderij AI 12—16, 1000 kg: prei AI 41—69. 1400 kg; Flakkeese peen 16—17, 600 kg. KATWIJK De afdeling Katwijk van de Alg. Bond van Bejaarden geeft een filmvoorstelling op woens dagavond 1 maart in gebouw De Hoeksteen, Burgersdijkstraat. Aan vang 8 uur Eerste lijst Abel Tasman 28 WZW Fre- mantle Abida 1 Pt Nolre verw Acteon 3 Singapore verw Ameland 28 Rotterdam Area 28 Bandar Mashar Batu 27 Rotterdam Breehelle 27 pass Land's End nr Birkenhead Coccinelle 29 Rouaan nr Lis sabon lilloma 28 Sydney nr Geel- ong Korovina 29 Singapore Krebsia 2 Freeport verw Maas Lloyd 28 WNW Kaap stad Neder Waal -27 Pt Swetten- ham Ned lloyd Kembla 28 Antwer- Phlhdora 4 Rlo de Janeiro Poolster 28 pass Texel nr Le Legne Straal Tauranga 28 ONO Lombok Stern 27 Rotterdam Zaria 28 Singapore nr Muts- wlc Tweede lijst Adratus 28 Keelong Italong 29 Rotterdam Bengalen 29 Bilbao Dlloma 29 Geclong Esso Nederland 28 OZO Mo gadiscio Graveland 28 Hamburg nr Amsterdam Hagno 28 Rotterdam nr Le Havre Hercules 29 Rotterdam nr Hamburg Kalydon 29 Lissabon verw Kossmatella 28 Z Masira I^olre Lloyd 28 Pt de Gad a Macoma 28 W Walvisbaai Main Lloyd 29 Hamburg Memnon 28 NO Pt Patre Musl Lloyd 28 NO Wake eil and Neder Eems 29 Belawan ni Djakarta Serooskcrke 29 Kaapstad Slmonskerk 28 O Ascension Tataama 28 NW Kp Blanc Tamara 29 Z Colombo Wono&ari 29 Singapore Wonosobo 28 Buenaventura nr Guayaquil Zafra 28 O Ascension

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 15