Poging tot verzoening bij Feyenoord Linda de Boer niet op Spelen Ook handballers bezorgd over spel-verruwing Timman net geen grootmeester Bertus Cras volgt Jaroslav Mraz op Jos Hermens bedankt voor indoor-strijd HÉL fefl Dames boos over schaats-circuit Engeland erkent voetballende dames Dubbele winst voor Marino Basso Noorse dames-ploeg Bekerduel vervroegd TROUW/KWARTET DINSDAG 29 FEBRUARI 1972 ■niMU'I' 11 10 Roger ran Hamburg keert terug Van onze verslaggever ROTTERDAM Er zal vanavond een poging worden ondernomen de controverse tussen Feyenoord-trainer Ernst Happel en Willem van Ha- negem bij te leggen. Er moet ook wel op korte termijn een gesprek worden gevoerd, omdat Feyenoord nog maar acht dagen verwijderd is van het duel in de kwartfinale van het Europa Cup-duel tegen Benfica. En zoals zon dag tegen DWS al bleek, kan de ex- Euopa Cup-houder het maar node zon der de middenvelder stellen. De onenigheid tussen Van Hanegem en Happel ontstond vorige week don derdagmorgen. Van Hanegem was het toen niet eens met Lex Schoenmaker over de verdeling van de kaartjes voor Feyenoord-Benfica. Wim van Ha negem maakte zich vooral boos over het feit dat Schoenmaker een geza menlijke kennis, die de ex-ADO'speler in het verleden een dienst had bewe zen, geen kaartje wilde geven. Happel. die getuige was van een deel van de onenigheid, werd het gekrakeel snel zat en verzocht Van Hanegem, die zich zeer opwond over deze in zijn ogen zeer onrechtvaardige affaire, op te houden of anders te verdwijnen. Van Hanegem die zeer boos was. koos voor het laatste, trok z'n trainingspak weer uit en ging naar huis. Hij kwam later weer terug voor de middagtrai ning. Na afloop daarvan kreeg hij te horen dat hij 's avonds terug moest komen voor een straftraining. Ook daar verscheen W'im van Hanegem. Hij had er een lang onderhoud met Feyenoord-manager Guus Brox. Dat onderhoud verliep in uitstekende sfeer. Vrijdagmorgen bleek echter dat Van Hanegem nog steeds boos was, omdat hij zich in zijn rechtsgevoel voelde aangetast. En Ernst Happel wond zich op, omdat Van Hanegem zich wilde laten behandelen voor een aantal klei ne blessures. In de middag bleek de verzoening van het tweetal niet te bereiken en toen werd Van Hanegem meegedeeld, dat hij zich zondag niet hoefde te melden voor het duel tegen DWS en dus voor een wedstrijd disci plinair gestraft was. Omdat zoals Guus Brox het uitlegde, 'Van Ha negem zich niet gehouden had aan overeenkomsten met zijn werkgever'. Ernst Happel hoopt met zijn actie bij Van Hanegem weer wat extra plichtsbesef los te maken. Maar veel hoop is daar niet op, getuige de uitspraak van de nog steeds boze Wim van Hanegem: 'Als Happel denkt mij zo te prikkelen, dan heeft hij het mis. Die tijd is voorbij'. bij Inspraak in scheidsrechtersbeleid Van onze speciale verslaggever ARNHEM De handbal-international Henny Loeffen (25) van Swift-Arnhem en zijn clubgenoot Rien Flendrie (30) zien het toe nemen van de verruwing in hun sport met zorg tegemoet. Hun on behagen over deze tendens is zó groot geworden dat zij in een open brief hun grieven kenbaar hebben gemaakt, met daarbij suggesties of beter gezegd: dringende verzoeken om verbetering in de situatie te brengen. De strekking van de brief komt neer op een ge nuanceerde kritiek aan het adres van de bondsscheidsrechterscom- missie, die volgens hen onvoldoende aandacht schenkt aan het grote belang dat in ieder geval hoofdklasse-wedstrijden worden geleid door bekwame duo's. Het systeem van rouleren met lagere klassen wijzen de Arnhemmers nadrukkelijk van de hand. Puntsgewijs komen hun verlangens op het-volgende neer: inspraak in het scheidsrechtersbe leid: selectie zuiver op grond van kwali teit; een opleiding, waarbij inzicht wordt ;egeven in psychische en medische as- iecten die bij tophandbal ter sprake ;omen; een doelmatig gebruik van audio- 'isuele middelen (video-recorder) voor icheidsrechtersbeoordelingen bijeenkomsten van scheidsrechters, ;rainers en topspelers, met daarnaast ;en samenspraak tussen hen na afloop ran een wedstrijd; dat scheidsrechters vooraf kennis nemen van het belang van de ontmoe ting, de geaardheid van de ploegen in !het algemeen en van de spelers af- mjSr ONBEKWAAM lenny Loeffen: 'Ik krijg er van liever- ee steeds minder plezier in topsport e bedrijven. Veel wedstrijden worden VS Derde verliespunt :r- van HZC/De Robben /an onze waterpolo-medewerker AMSTERDAM De waterpololands- tampioen HZC-De Robben heeft ijn derde verliespunt opgelopen, vampioenendoder ZIAN heeft in Den laag met 22 gelijkgespeeld en toch Weer een beetje hoop gegeven aan de noot B°btervolgers van de landskampioenen n de strijd om dc titel. Dc Hagenaars lebben ondanks hun drie internatio- ïals de laatste jaren nooit hun kwali- eit waar kunnen maken. anse met litei- 'de rden over Ver- in de den, In om dere llen. eerd door res- •een- inier tiine- vaar- rkla- taan- vor- Chr- de zul- Tai- voor J in te Ame- ban- zaak over- n het eerstej zo belangrijke speldeel ton HZC-Robben geen afstand nemen moest op een 00 blijven staan, n het tweede kwart veerde ZIAN op n kwam via Jan-Evert Veer op 10. Iet jonge talent van HZC-De Robben, lijs Strobber. zorgde voor de gelijk- naker, maar Hans Parrel kreeg een trafworp na een schep orffensief van IIAN. Dat betekende 21. In het erde kwart was het weer Gijs Stro- >oer die de gelijkmaker scoorde, maar ijn enthousiasme was niet voldoende m ZIAN op de knieën te krijgen. In iet laatste speldeel bleven de Hage- aars overeind en haalden daarmee pnieuw een sterk resultaat tegen een opploeg. ÏEREX: hoofdklasse: A7.C Alphen—DZV 1. Neptunus AmersfoortDJK 111, IANHZC.de Robben 22. Zwemlust/den lommeiUZSC 10t. Neptunus Arnhem- lereus 93. dc Meeuwen—HZPC 8—4. lerste klasse: de Zljl/LGB—Esca 10—3. litmeester—Polar Bears 6—3, HPC—PSV 1. Hel Y—AZPC 3—5. CZRB—Kon AZ' IDZ 8I (o.p.v. Kon AZ/HDZ). SVH—ZCG stand: ZC/Robben 14 25 Zweml.-Hom. [eeuwen 14 22 Nereus lept. Arnh. 13 20 DZV lept. A'foort 13 20 HZ PC IAN 14 16 UZSC ZC Alfen 14 15 DJK grondig bedorven door volkomen on bekwame leiding. Rien en ik liepen al lang rond met plannen daar iets tegen te gaan doen. Voor ons is de maat overgelopen na afloop van de thuis wedstrijden tegen Aalsmeer en ESCA, in de eerste helft van de competitie. Toen werden we opgescheept met scheidsrechters die in de hoofdklas de buteerden. Achteraf bezien was de enige voldoening dat we hadden ge wonnen. Voor de rest geen sprake van een herinnering aan een fijne wed strijd'. Vult Rien Flendrie, evenals Loeffen leraar MO-P aan de LTS in Arnhem aan: 'Er werd bijvoorbeeld tijdens de wedstrijd tegen Aalsmeer, die we met 15—--5 wonnen, niet afge floten voor negen minuten balbezit bij de tegenpartij. Zo gauw wij gingen storen om de bal te bemachtigen flo ten de scheidsrechters meteen af. Vol komen in strijd met iedere opvatting van het zaalhandbal, waarbij het aan de beoordeling van de leiding ligt wanneer aanvallende acties aan de cirkel in het belang van een vlot spel- verloop moeten worden onderbroken. Als dan het inzicht ontbreekt kan een wedstrijd grondig worden bedorven en ontstaat er een geprikkelde stemming. Het ritme gaat er helemaal uit. Wan neer ik als leraar op de bank zit en ik laat de kinderen hun gang gaan, wordt het binnen de kortste keren een rotzooi. Veel scheidsrechters voelen de sfeer niet aan, zeker niet bij topwed strijden'. En Loeffen: 'Ze missen het inzicht ip de emotionele geladenheid, die topsport nu eenmaal met zich mee brengt. Er wordt té dikwijls vergeten dat een topploeg er voor staat om te winnen. Om landskampioen te worden. Arbiters mogen fouten maken. Dat is geen punt, want wij maken ze ook. Maar clan moeten ze wel tonen dat ze beschikken over gezag, feeling én ken nis van zaken'. INSPRAAK Loeffen en Flendrie menen dat de fout aan de basis ligt. Dat de hele opleiding en begeleiding dringend ver betering behoeven. Als een van de op lossingen binnen afzienbare tijd ver andering in de situatie te brengen, zien zij zoals al opgemerkt een vorm van inspraak. Een verlangen dat de voorzitter van de bonds-scheidsrech- terscommissie Jef Vankan (53) niet zo geestdriftig begroet. Zijn reactie hierop: 'Zoals Loeffen en Flendrie het stellen zie ik geen mogelijkheid daar aan tegemoet te komen. Veel kan ik er verder niet over zeggen, omdat dit eerst in de commissie moet worden besproken. Voor het overige sta ik zeker niet afwijzend tegenover de sug gesties. We kunnen er altijd iets van meenemen. Wel vind ik dat Loeffen en Flendrie het probleem hier en daar zvc .te schero stellen en te eenzijdig bena- AMSTERDAM Linda de Boer, twee jaar geleden goed voor zilver bij de Europese kampioenschappen in Barcelona zal, zoals de zaken nu staan, bij de Olympische Spelen van München ontbreken. Een groeistuip en de daarmee gepaard gaande lichaamsveranderingen maken het haar in feite ohmogelijk nog langer de zwemsport op top niveau te beoefenen. 'Helemaal geen drama', aldus haar - trainster Wil Bunschoten. 'Linda trekt nog weieens een baantje met ons, maar we maken het haar niet te zwaar, omdat ze alle kracht nodig heeft om te groeien. Beschrijf haar alsjeblieft niet als een zwak poppetje. Ze is zo gezond als een vis en ze vindt het ook helemaal niet erg dal het met zwemmen niet zo goed gaat. Ze heeft nu andere interessen'. De zeventienjarige Linda, dievorige zomer van haar ouders gelegenheid kreeg een jaar uitsluitend aan zwem men te besteden om winsten te halen, zit inmiddels weer op de schoolban ken. 'Sans Rancune', aldus Wil van Bunschoten. 'Wij hebben het de jon gens en meisjes altijd ingeprent dat het zwemmen niet alleen zaligmakend is. Ze heeft een fijne tijd gehad waar ze met plezier op terug kijkt. Nu worden voor haar andere dingen be langrijk'. De KNZB zal zolang niet alle medische gegevens zijn verwerkt, geen standpunt innemen inzake Linda de Boer. Sportcommissie voorzitert Klaas van der Pol hoop volgende weck bij de landenwedstrijd VS-Enge- land - Nederland in Londen een offi ciële verklaring af te leggen. LINDA DE BOER VAN HAMBURG Na aanvankelijk mislukte pogingen om in contact te treden met de fami lie Van Hamburg is thans bij de KNZB het bericht binnen gekomen dat Roger van Hamburg metterdaad zal deelnemen aan de nationale win terkampioenschappen begin april in Den Haag, teneinde zich te kwalifice ren voor de Olympische Spelen. Van Hamburg, drie jaar geleden in Breda winnaar van twaalf nationale titels, heeft enige tijd in Australië getraind onder Forbes Carlile. Daarna heeft hij zich bij zijn familie in Singapore gevoegd. Rogers aanmelding ging gepaard met een waslijst van nummers, waarop hij wil starten. Zwemcommissielid Wim Möller heeft hem thans gevraagd aan de hand van het tweedaagse program ma zijn keuze te bepalen en te mel den, wanneer hij in Nederland denkt te arriveren. Als Roger van Hamburg in vorm blijkt, zou dat de kansen voor de 4 x 200-meter-vrije slagploeg om uitgezonden te worden aanzienlijk verbeteren. Peter Prijdekker, Bert Belgsma en Ton van Klooster wachten in spanning af. Kritische handballers: Flendrie (links) en Loeffen. we gewoon niet. Vandaar de noodzaak om met minderen te rouleren, hoe graag we het anders zouden doen. Bovendien hebben jonge koppels het recht ook een kans te krijgen'. Een recht dat Loeffen en Flendrie niet bestrijden, maar: 'Dan zouden we er voor willen pleiten dat onderwijs mensen jonge arbiters didaktisch gaan begeleiden. Een geestelijke achter grond is voor leiding geven onontbeer lijk. Het streven hiernaar moet in het opleidingspakket zitten'. TEKORT Keert Vankan terug tot de realiteit van heden: 'We zitten met een tekort. Daaraan valt niet te tornen. Twee jaar geleden beschikten we over zo'n 35 k 40 man. Nu moeten we de hoofd klasse en de landelijke eerste en twee de klassen bezetten met 65 man, die dat geef ik eerlijk toe té veel in kwaliteit verschillen. Maar waar haal je geschikte mensen vandaan die be reid zijn scheidsrechter te worden? Ze zijn er gewoon niet. Er bestaat een plan de arbiters in drie categorieën in te delen: A, B en C. Maar dat moet nog worden doorgesproken en nader uitgewerkt. Als de competitie is afge lopen hopen we voldoende gegevens te hebben verzameld om tot een ge fundeerde gedachtenwisseling te ko men'. Bondsvoorzitter Ab Schimmel hij staat bekend als een voorstander van democratie heeft Loeffen en Flen drie al laten weten dat hun brief in het bondsbestuur ter sprake zal wor den gebracht. Hij zegt: 'Het onder werp is veel te belangrijk om ei geen aandacht aan te besteden. De reactie van Loeffen en Flendrie is volkomen begrijpelijk. Er moet alles aan worden gedaan om de toenemende hardheid van het zaalhandbal te bestrijden. Wie tijdens de wedstrijden om het wereld kampioenschap dames bijvoorbeeld ploegen als Roemenië en Hongarije aan het werk heeft gezien, kan niet anders dan zich zorgen maken over de toekomst'. Mening van Flendrie hier over: 'Het is tekenend dat in dat toer nooi de sportiefste en aantrekkelijkst spelende ploeg, Japan, laatste werd'. Ook Ab Schimmel heeft Loeffen en Flendrie al toegezegd binnenkort een gesprek tussen het bondsbestuur en hen te arrangeren. Licht de bondsvoor zitter toe: 'Ik weet dat de bonds- scheidsrechterscommissie er, wat het onderwerp inspraak betreft, een an dere mening op na houdt dan wij. Het bondsbestuur is wèl voor inspraak en zou daarin ook de nationale ploeg wil len betrekken. Voordat we met Loef fen en Flendrie gaan praten komt er eerst een overleg met Vankan en zijn commissie'. INTERNATIONAAL De Arnhemse zaalhandballers willen, wanneer de pogingen tot bevredigende resultaten leiden, hun actie tegen de toenemende spelverruwing en matige arbitrage ook internationaal aan de orde stellen. Flendrie: 'De voorzitter van de internationale scheidsrechters- commissie Emil Horle heb ik eens op een trainerssymposium in Joegoslavië felle kritiek op arbiters horen uiten. Hij verweet hen onder andere een té grote lankmoedigheid, waardoor de situatie is ontstaan dat trainers hun taktiek met trucs zoals het slaan op de arm gaan afstemmen op het duo dat fluit'. Vervolgt Loeffen: 'Waar dat toe leidt heb ik met de Neder landse ploeg in Rusland ondervonden. Daar zijn de aanvallers voor de scheidsrechters heilig. Tegen Oost- Duitsland bijvoorbeeld liepen de Joe- goslaven de hele Oostduitse verdedi ging omver en scoorden. Daar was geen enkel bezwaar tegen. Op die ma nier hoeft topsport bedrijven voor mij niet meer. Zo worden systemen teniet gedaan en gaan jaren van voorberei ding verloren. Geven en nemen is nor maal. Maar er moet ook nog wat spel- plezier blijven'. JAN BLIJBOOM Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Trainer Gerard Maarse en de leden, van de dames kernploeg zijn verontwaardigd dat zij niet worden uitgenodigd voor de Hol land-week die na het wereldkampioen schap dames in Heerenveen zal wor den gehouden. In Utrecht, Eindhoven. Assen en Heerenveen zullen twee kleine vierkampen worden afgewerkt. Er staan op het programma een 500, 1500, 1000 en een 3000 meter. Naast de allrounders zullen er wel sprinters deelnemen, maar dames worden niet uitgenodigd. KNSB-directeur Wim Ko- mello: 'De dames zijn net met het wereldkampioenschap in actie ge weest. Dat lijkt me dan niet meer zo aantrekkelijk voor het publiek'. Damestrainer Gerard Maarse: 'Ik ga hierover van de week nog in de clinch met de KNSB. Ik vind dat de dames net zo goed recht hebben om de toer- nee mee te maken langs de Nederland se kunstijsbanen'. Het is overigens wel zeker dat de Zweedse sprinttroeven Börjes en König niet naar Nederland zullen komen vanwege de zeer lage beloning (75 gulden), die de eerste prus vormde in het Suikertoernooi. Allrounder Roar Grönvold daarentegen zal wel aan het Nederlandse schaats- circus deelnemen. Coach tan handbalteam voor München DEN HAAG Het bondsbestuur van het Nederlands Handbal Ver bond heeft besloten Bertus Cras uit Arnhem met ingang van 25 februari 1972 te benoemen tot trainer-coach van het Nederlands zaalhandbal team heren. Cras, die reeds als assistent trainer- coach werkzaam was, wordt daar mee voor de periode tot en met de Olympische Spelen van Mün chen de opvolger van de Tsjech Jaroslav Mraz, die per 15 januari 1972 naar zijn land moest terug keren. Het lag oorspronkelijk in de bedoe ling dat Mraz tot en met de Olympi sche Spelen toch met de leiding be last zou blijven en bij de belangrijk ste trainingsweekends en oefenwed strijden aanwezig zou zijn maar on danks herhaalde pogingen van het bondsbestuur heeft hij deze plannen niet kunnen realiseren. Met het oog op de grote belangen die er op het spel staan in het bijzonder met betrekking tot de voorolympische kwalificatiewedstrijden in maart in Spanje, waar beslist zal worden of Nederland aan het Olympische toer nooi zal kunnen deelnemen, is in overleg met Mraz en de selectieploeg op advies van de bondscommissie wedstrijdwezen besloten Bertus Cras, die reeds drie jaar met Mraz zeer nauw aan de opbouw heeft meege werkt, de leiding van de Nederlandse herenploeg in handen te geven. Indien Mraz in de gelegenheid zal zijn het kwalificatietoernooi in Spanje bij te wonen dan is hij gaarne bereid zo heeft hij de bondsleiding, Cras en de selectieploeg laten weten tijdens de wedstrijden als adviseur van de Nederlandse delegatie op te treden. Bertus Cras heeft voor het kwalifica tietoernooi in Spanje de volgende zes tien spelers definitief aangewezen: Doel: Van Noesel (Swift Arnhem), Norbart (Sittardia), Geets (Swift Arn hem) Veldspelers: Janssen (Olympia Hengelo), Sondaar (AHC 31), Keijzc (Attilla) Budding (ESCA VC), Can- telberg (Sittardia), Kivit (Sittardia) Muyres (Sittardia), Deen (Swift Arn hem), Loeffen (Swift Arnhem). Cras (Swift Arnhem), Hiensch (Swift Arn hem), Schuurkes (Swift Arnhem), Van Lander (Swift Arnhem). deren. Het is gemakkelijk om te ver klaren: wij als topteam hebben recht op de beste scheidsrechters. Volgens mij bedoelen ze dan niet de hele hoofdklasse, zowel de heren als de dames, die evenveel rechten hebben. Dit zou betekenen dat we elke zondag zeker acht k negen sterke duo's voor de top moeten reserveren. Die hebben ran nzer verslaggevers \TJMEGEN Ook Jos Herniens zal niet deelnemen aan de Europese indoor- tletiekkampioenschappen. die in Grenoble zullen worden gehouden. Eerder agen Wilma van Gooi en Trudy Ruth reeds af van deelname, zodat nu alleen Iram Wassenaar en Jan Reynders in Grenoble zullen starten, tn tegenstelling tot beide atletes, die Grenoble mijden omdat dit indoorkam pioenschap niet in hun trainingsopbouw past, bedankt Jos Hermens (die op de 1000 meter zou starten) hoofdzakelijk om studieredenen. Hij moet in april en dapei een drietal examens afleggen voor het laatste jaar aan de Pedagogische norgAcademie. e dafos Hermens besloot dit gisteren na overleg met de fysioloog Jan Vos van de vongAijmeegse universiteit, met wie hij zijn training opzet. Jan Vos: 'Jos kan wat nderdljn studie betreft geen enkel risico nemen; financieel levert het reeds pro- o gaPlemen genoeg op. En, hoewel hij niet te beroerd was om te gaan. ook uit plaattletiek-oogpunt valt Grenoble minder gunstig. Tol nu toe is het vrijwel uit* bladuitend duurtrainlng geweest en dat zal ook in maart zo blijven. Met het oog nalp eventuele deelname aan München zal de intervaltraining pas in mei goed :n heleginnen'. aangf Van onze speciale verslaggever REYKJAVIK Het lukte Jan Tim man in Reykjavik niet. Terwijl hij met nog een ronde te spelen nog steeds de kans had een grootmees terresultaat te behalen, moest hij zich tegen de IJslander Fridrik Olafsson zondagmiddag gewonnen geven. En dat was iets wat Timman vooral zichzelf kwalijk nam. 'De kans was er helemaal. Een remise tegen Olafsson behoorde toch tot de reële mogelijkheden. Maar ik maakle een paar foutjes. Toen de partij zaterdagavond werd afgebroken, was ik er al bijna zeker van te verliezen. In de voortzetting gebeurde dat ook. Ontzettend jammer.' De 20-jarige internationale mees ter miste op die manier de kans om naast prof. dr. Max Eu we en Jan Hein Donner de derde grootmeester in Nederland te worden. Timman was naar Reykjavik met het voorop gezette plan vertrokken, daar einde lijk eens een grootmeesterresultaat bij elkaar te spelen. Het was ook in zijn spel te merken. Timman: 'Ik heb concessies gedaan aan mezelf. Ik heb vanaf het begin op resultaat willen spelen. Safety-first en risico's vermijdend. Ik geloofde tot de laat ste dag dat het nog ging lukken ook. Maar tegen Olafsson ging het gewoon mis. Hij kon de eerste prijs nog winnen en daarom zat er ook geen vlotte remise in. Ik maakte een Jan Timman paar foutjes, hij trouwens ook, maar de mijne gaven de doorslag.' Er wordt wel gesteld dat wat Cuba betekent voor Jan Hein Donner (en dan op schaaktechnisch gebiedIJs land is voor Timman. Vreemd is dat niet, want beiden blijken zich in 'e landen van hun keuze dikwijls sterk als schaker te manifesteren. Punt is in ieder geval wel, dat Timman zich in het hoge noorden uitstekend op zijn gemak voelt. 'Ja, dit land bevalt me wel. Er is hier ook een geweldi ge belangstelling voor hei schaken. Tijdens het toernooi was de zaal iedere avond (want er werd alleen m de weekeinden overdag gespeeld) vol. Iedere dag stonden er grote stukken in de krant over de wed strijden met uitgebreide analyses. Een man als Olafsson kreeg, hoewel hij niet van die glanzende overw'n- ningen behaalde, toch enkele keren een groot applaus van het publiek. Dat duidt ook de populariteit van het schaken aan.' IJsland zal ook het land zijn. waar Fischer en Spasski een deel van hun tweekamp om de wereldtitel af zul len werken. Alleen al het feit dat zo'n excentrisch gelegen en dunbe volkt land bijna een half miljoen bijeen krijgt om een schaakwedstrijd te organiseren. Ook dat tekent de populariteit van het schaakspel in IJsland. Jan Timman: 'Ik heb er met andere schakers over gesproken. Een man als Hort bijvoorbeeld was er helemaal niet over te spreken. Hij kon zich nauwelijks voorstellen dat de match voldoende publieke belangstelling zou trekken. Ik geloof echter dat vooral Fischer wordt aan getrokken door de rust die het ei land uitstraalt. Je hebt inderdaad een veilig gevoel in IJsland.' Twee andere zaken die de Nederlan der opvielen: 'Het drankgebruik is enorm groot. Er waren ontzettend veel recepties georganiseerd voor de spelers en daarop zag je ook werke lijk na verloop van tijd niemand meer recht lopen. Er toerden steeds grotere hoeveelheden drank aange sleept. Ander opvallend punt, dat heeft ook veel met de rust te ma ken: er zijn geen treinen of trams. Dat heeft alles te maken met het feit. dal er een groot gebrek aan elektriciteit is. En omdat de meeste wegen niet landinwaarts gaan van wege de onherbergzaamheid, is het auto-bezit ook, bepaald niet impone rend. Daardoor krijg je dat gevoel van rust. Ik kan me helemaal voor stellen dat juist dat bij Fischer de doorslag heeft gegeven.' Terug ten slotte naar Timmans grootmeesterlij- ke aspiraties: 'Er komen dit jaar echt nog wel gelegenheden om weer in die richting te werken. Ik ga nu eerst een paar weken met Ulf An- dersson naar Zweden, om een aantal partijen van Bobby Fischer door nemen voor een boek. Daarna zien we gewoon weer verder. Maar 't heb in Reykjavik een goede kans gemist.' LONDEN (ANP) Het damesvoet bal is officieel erkend in Engeland. De vergadering van de Football Asso ciation heeft in Londen besloten dat alle damesverenigingen verenigd m~^- ten worden in een nationale bond, die een sectie van de FA zal vormen. De beslissing stemt overeen met de richtlijnen die onlangs ^oor de Euro pese Voetbalunie (UEFA) zijn ver strekt. Men heeft wel besloten dat wedstrijden tussen gemengde elftal len, of ontmoetingen tussen een he ren- en een damesploeg niet zijn toe gestaan. ORISTANO (AP, ANP) De tweede etappe van de Ronde van Sardinië heeft de Italiaan Marino Basso een grote triomf gebracht. In de ochtend uren won hij het eerste deel van de etappe, een rit over 109 kilometer. In de eindsprint versloeg Basso de Belg Van Vlierberghe en de Nederlander Gerben Karstens. Na Karstens kwam in dezelfde tijd, het gehele peleton over de eindstreep. Ook het tweede deel. een rit over 143 kilometer lever de in de eindsprint winst op voor Basso. Dankzij de tweemaal dertig seconden bonificatie die hij aldus ver overde. verdrong hij de Belg Roger de Vlaeminck van de eerste plaats. OSLO (ANP) De Noorse schaats bond heeft Sigrid Sundby en Lisbeth Berg aangewezen voor deelneming aan de wedstrijden om het wereldkam pioenschap dames, die het komende weekeinde op de kunstijsbaan Thialf in Heerenveen worden gehouden. Re serve is Tove Berntsen. Van onze sportcorrespondent VOLENDAM De KNVB heeft be sloten dat de bekerwedstrijd Volen- damExcelsior (kwartfinales) woens dagmiddag 15 maart om 16.30 uur in Volendam moet worden gespeeld. Aan gezien Volendam niet over een licht installatie beschikt, en dus niet de voor de avond vastgestelde wedstrijd kon spelen, was voorgesteld naar Paas zaterdag uit te wijken. Excelsior voel de daar echter niets voor en stelde het Ajax- of Olympisch Stadion voor. De Volendammers wilden echter het voordeel van eigen terrein behouden

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 11