Troepen bezetten van Libanon 'Fatah-land' Europese topgesprek in oktober op agenda Taiwan is heilig Chinees gebied Congres-commissie VS behandelt kwestie-Ulster Nixon Kaoenda ontmoet nieuwe tegenstand Proces begonnen Renault-bewaker van moord beschuldigd Oekraïens bisschop vrijgelaten Gevangenen gedood Protestmars in Parijs Franse kranten worden duurder TROUW/KWARTET DINSDAG 29 FEBRUARI 1972 BUITENLAND 10 Na terugtrekking van de Israëli's NEW YORK, BEIROET, DAMASCUS, TEL AVIV (Reuter, UPI, AP, AFP) Israëlische troepen en tanks zijn gisteren ondanks de eis van de Veiligheidsraad om zich onmiddellijk terug te trek ken opnieuw Zuid-Libanon binnengetrokken, waar ze voor de vierde achtereenvolgende dag de Palestijnse commando's aanvielen. Maar in de loop van de avond keerden de Israëli's op eigen gebied terug. Ditmaal werd het ontruimde gebied onmiddellijk door Libanese troepen ingenomen. 'Wij zijn van plan om nu de stellingen van de guerrilla-strijders te bezetten en te behouden', zo ver klaarde een Libanese kolonel. Het is nog niet te voorspellen, of met deze ontwikkeling de Israëli's nu eindelijk hun zin hebben gekregen, nl. dat het Libanese leger de Palestijnse com mando's in Zuid-Libanon aan banden legt of de zaak aan het Israëlische leger overlaat. Berg Herman 'Fatah-land' zoals de Arkoeb-streek van ongeveer 130 vierkante kilometer van bergachtig gebied aan de berg Herman genoemd wordt, is gedurende drie jaar praktisch uitsluitend het privé-domein geweest van de Pales tijnse commando's, die het gebied ge bruikten als hun voornaamste uitvals basis voor acties in het noorden van Israël. Het Libanese leger heeft zich tot gisteren niet of nauwelijks in het gebied vertoond, tot grote verbitte ring van de plaatselijke bevolking die zich onbeschermd voelde. De Israëlische acti.es van de laatste dagen, die de grootste sinds de juni- oorlog genoemd worden, en die tot op 35 km binnen Libanees gebied ge voerd werden, hebben volgens een Vervolg van pagina 1 twee reuzenpanda's, die een geschenk van China zijn. De ossen zullen ver moedelijk het eerst op reis gaan. Toen hij uit Sjanghai vertrok had Nixon zijn toenaderingsreis voltooid en een eind gemaakt aan een buiten landse politiek, die China bijna 22 jaar in het isolement had gedrongen. Volgens zijn tegenstanders heeft de president in normale diplomatieke termen een nederlaag geleden. Zijn adviseur Henry Kissinger zei echter in Sjanghai, dat Amerika geen score bord bijhoudt van diplomatieke min nen en plussen, wat de nieuwe over eenkomst met China betreft. In Amerika zal Nixon dan ook weinig moeite hebben met het verdedigen van zijn nieuwe China-politiek. De conservatieven in beide partijen staan nogal kritisch tegenover zijn verrich tingen, vooral omdat Nixon de eenzij dige terugtrekking van de Amerikaan se troepen uit Indo-China en te zijner tijd ook van Taiwan (Formosa) heeft aangekondigd. Senator Mike Mans- field, de democratische leider in de Senaat, acht het resultaat van Nixons reis het beste wat onder de gegeven omstandigheden kon worden bereikt. Senator Humphrey, die vier jaar gele den bij de presidentsverkiezingen een nederlaag leed tegen Nixon consta. teerde dat 'de grond nu onder de voeten van de Taiwanezen is wegge haald'. Uit het communiqué begreep hij, dat Nixon en Kissinger concessies hebben gedaan, zonder dat daar van Chinese kant iets tegenover was ge steld. Losser In westelijke diplomatieke kring in Londen is men van mening, dat in volgorde van prioriteit China nummer 1 is bij de Amerikaanse regering en Rusland nummer 2. Het is mogelijk zo meent men dat Amerika binnenkort de banden met Europa losser maakt, zoals het al met Japan en Taiwan is gebeurd. Men wijst erop, dat Nixon naar Peking is ge gaan, zonder van tevoren zijn bondge noten in de NAVO te hebben inge licht, laat staan geraadpleegd. De premier van India, mevrouw Indi ra Gandhi, verklaarde naar aanleiding van het Amerikaans-Chinese communi qué dat 'bepaalde landen', die gezwegen hebben toen het Pakistaanse leger Bangladesj overviel, zich nu blijkbaar zorgen maken over Kasjmir, waar de plaatselijke bevolking voorbereidingen treft voor algemene verkiezingen, die volgende maand worden gehouden'. Zonder een woord van zichzelf (maar op niet mis te verstane wijze) heeft het Russische partijblad Prawda op het communiqué gereageerd. De Prawda gebruikte een commentaar van het Amerikaanse communistische blad Daily World, waarin het heet, dat de overeenkomst tussen Washing ton en Peking de spanningen ver scherpt in plaats van de vrede in Azië en de gehele wereld te dienen. Het maoisme en het imperialisme zou den agressiviteit en het streven naar inmenging in de zaken van andere volken gemeen Jiebben. Beide landen zr.uden ondermijning van de strijd tegen imperialisme, kolonialisme en racisme in de zin hebben. Radio-Moskou waarschuwde Peking, dat het door Amerika gebruikt kan worden als een werktuig om druk uit ie oefenen op andere Aziatische lan den. In een Chineestalige uitzending verklaarde de radio dat de socialisti sche volken zich met elkaar moeten verenigen en niet met 'imperialisti sche landen'. De Komsomolskaya Prawda van de communistische Jeugd- liga schreef, dat Washington hoopt op Chinese hulp om zijp gezicht te kun nen redden bij het regelen van het Indocnlnese conflict. Het Franse gaullistische blad La Na tion meent dat het machtsevenwicht in de wereld grondig is gewijzigd- Degenen. die eens kritiek op Frank rijk hadden zouden nu moeten er kennen. dat het enige verkeerde aan de Franse pro-Chinese politiek was, dat zij haar tijd vooruit was. De rechtse l'Aurore beschuldigde Nixon ervan, Taiwan te hebben verkocht om zich van herverkiezing te verzekeren. Hij zou er duur voor hebben betaald, 'maar niet met zijn eigen geld'. Israëlische militaire Woordvoerder aan Israëlische kant elf lichtgewonden ge kost, terwijl er aan Palestijnse kant 50 of 60 doden zouden zijn gevallen en bijna honderd gewonden. Palestijn se mededelingen dat er opnieuw een Israëlisch vliegtuig zou zijn neerge schoten, werden door de woordvoer der in Tel Aviv afgedaan met de opmerking: 'Daar kan ik alleen maar om lachen'. Hij zei dat de Libanese dorpelingen geen enkele weerstand boden, hetwel door journalisten in Libanon bevestigd werd, en dat alle doelen die Israël zich gesteld had, om de bases van de commando's te ver nietigen, waren bereikt. Tijdens de acties was er nauwelijks contact met het Libanese leger. Er werden in het Arabisch gestelde pamfletten uitge reikt waarin stond: 'Wij doen u geen kwaad, uw velden niet verwoesten, noch uw huizen. Wij streven voor u dezelfde vrede en vei ligheid na als wij voor onze eigen steden en dorpen doen. Maar de terro risten, die zich in het zuiden van Libanon bevinden, vermoorden onze burgers en schieten op onze soldaten. De Israëlische verdedigingstroepen zullen proberen vreedzame dorpelin gen geen kwaad te doen en hen niet te storen in de bewerking van hun land en het hoeden van hun schapen. Maar zij zullen hard optreden tegen de terroristen en ook u kunt daar nadeel van ondervinden, als zij zich in uw dorpen bevinden. Als u niet wilt, dat uw dorpen en huizen schade oplopen, verwijder dan de terroris ten'. Van gezaghebbende zijde in Beiroet is bekend gemaakt, dat het Libanese leger nu inderdaad het 'Fatah-land' onder zijn hoede neemt. Officieel wordt gezegd, dat tot de maatregel is besloten na overleg met de Palestijnse Bevrijdings Organisatie (PLO) van Yasser Arafat, die aan al het belang rijke beraad zou hebben deelgeno men. Of dat inderdaad zo is, valt te bezien, omdat de betrekkingen tussen het Libanese leger en de commando's zeer koel zijn. In Tel Aviv laat men er overigens geen twijfel aan bestaan dat bij nieu we aanvallen van de commando's op Israël, de acties van de afgelopen dagen herhaald zullen worden. Israël heeft op de resolutie van de Veiligheidsraad, die met algemene stemmen aanvaard werd, met grote verbittering gereageerd. In die resolu tie had de Amerikaanse afgevaardigde zonder succes willen zetten, dat men het verlies aan mensenlevens aan bei de zijden van de bestandslijn be treurt. Maar de andere delegaties wei gerden hiermee akkoord te gaan, zo dat de resolutie nu geheel de schuld aan Israël geeft voor de gespannen situatie aan de bestandslijn met Liba non. Er wordt kort en bondig gezegd dat de Veiligheidsraad, die alle acties welke het verlies van mensenlevens betreurt, van Israël eist dat het on middellijk al zijn militaire acties te gen Libanon staakt en zijn troepen van Libanees gebigd terugtrekt. In Jeruzalem reageerde men daarop met de opmerking: 'De Veiligheidsraad heeft zich niet met onze verdediging te bemoeien, aangezien zij ook geen rekening wenst te houden 'met de aanvallen, die ook wij te verduren hebben gehad'. Volgens de commando's werden in de afgelopen dagen 27 mensen gedood en 4is gewond. Volgens officiële Libanese mededelingen werden twee burgers gedood en drie burgers en twee solda ten gewond. LOESAKA (Reuter) De Zambiaan- se oppositieleider Harry Nkoemboela heeft gisteren verklaard, dat hij onder geen voorwaarde akkoord gaat met president Kaoenda's plannen om van Zambia een één-partijstaat te maken. Kaoenda had de Afrikaanse Natio nale Congrespartij van Nkoemboe la vorige week twee zetels aangeboden in de commissie van 21 mensen, die een herziening van de grondwet moet opstellen. Nkoemboela, die 20 zetels in het par lement heeft tegenover 88 voor de Verenigde Nationale Onafhankelijk heidspartij van Kaoenda, heeft nu geweigerd zitting te nemen in deze commissie en verklaard dat hij Kaoen da's plannen zal bestrijden, zelf al brengt me dat inde gevangenis of in het graf. Het Afrikaanse Nationale Congres is de enige oppositiepartij in Zambia, sinds de pas opgerichte Verenigde Progressieve Partij van Simon Kap- wepwe vorige maand werd verboden. Ongeveer 120 leidende figuren van deze partij onder wie de oprichter, ex- vice-president Kapwepwe zijn de laat ste maanden aangehouden. 1 Angela Davis arriveert bij het gerechtsgebouw in San Jose, Califor- nië. Gisteren is de rechtzaak tegen haar begonnen. Links Jarvis Tyner, van de Amerikaanse communistische partij. BRUSSEL (ANP) In de tweede helft van oktober zal in Parijs een Europese topconferentie gehouden worden. Dit hebben de ministers van buitenlandse zaken van de Zes en de Vier tijdens informeel over leg in Brussel besloten. Op de agenda zullen staan: de econo mische en monetaire unie plus de sociale vooruitgang (waaronder ver staan wordt regionale en industriepo litiek etc), ten tweede de externe betrekkingen van de uitgebreide EEG en de verantwoordelijkheid voor de geïndustrialiseerde landen (bijv. de Verenigde Staten. Canada en Japan) de ontwikkelingslanden en de Oost bloklanden en eventueel China. Het derde punt van de agenda zal zijn de versterking van de instituties van de gemeenschap en de vooruitgang op politiek gebied. COMMISSIE Op 20 maart zullen de ministers op nieuw bijeenkomen in gezelschap van dc Europese commissie. De commissie heeft namelijk een pleit gewonnen. Na een lange discussie zijn de tien het erover eens geworden dat de Eu ropese commissie zowel bij de voorbe reiding als bij de topconferentie zelf betrokken zal worden, net zoals bij de vorige topconferentie in december 1969 in Den Haag. De tien zullen zich echter nog nader beraden of de Europese commissie ook een stem in het kapittel zal krijgen waar het het punt vooruit gang op politiek gebied betreft De Europese commissie heeft in de nor- PARIJS (UPI, Reuter) Een bewa ker van de Parijse Renault-fabrieken is in staat van beschuldiging gesteld wegens moord op een maoïstische de monstrant bij de Renault-fabrieken. De betoger, de 23-jarige Pierre Overney, werd vrijdag doodgeschoten toen hij een redevoering hield tot de arbeiders van de automobielfabrieken en pam fletten uitdeelde. De moord op de jonge demonstrant heeft in vakbonds kringen veel beroering gewekt. male Europese ministerraad van de Zes al aangekondigd dat ze met voor stellen voor de top bijeenkomst zal komen die ze naar de tien regeringen zal zenden. Minister Schmelzer heeft zijn collega's duidelijk gemaakt dat het Nederland se standpunt is, dat er niet teveel topconferenties moeten zijn. En als ze er zijn, dat de .agenda dan niet teveel overladen mag zijn. 'Een topconferen tie moet een eenmalige vitamine-in jectie op het hoogste niveau zijn', zo zei hij. ROME (KNP/upi) De oekraiens- katholieke aartsbisschop Welitsjkofski (69) is voortijdig uit Russische gevan genschap vrijgelaten.' Hij bevindt zich al enkele dagen in Rome. In 1946, toen de oekraiéns-katholieke kerk in de Sowjet-Unie werd verbo den en met geweld werd ingelijfd in de russische orthodoxe kerk, werd Welitskofski door een Russische recht bank ter dood veroordeeld. Het von nis werd echter omgezet in tiep jaar dwangarbeid. In 1969 werd hij onder voorwendsel, dat hij een zieke de sacramenten moest bedienen, in een val gelokt en opnieuw gearresteerd, wegens verbo den godsdienstige activiteiten. Hij werd toen tot drie jaar gevangenis straf veroordeeld. Eind januari werd hij vrijgelaten en kreeg hij toestem ming, zijn zuster in Joegoslavië te bezoeken. WASHINGTON (Reuter) Een sub commissie uit het Amerikaanse Con gres is gisteren een onderzoek begon nen naar de kwestie-Noord-Ierland. De Democratische senatoren Edward Ken nedy en Abraham Ribicoff deden een felle aanval op het beleid van de Britse regering en pleitten in een ont- werp-resolutie voor terugtrekking van de Britse troepen uit Ulster, ophef fing van de internering zonder vorm van proces, ontbinding van het Noord- ierse parlement en de uiteindelijke hereniging van de twee delen van Ier land. Ribicoff verdedigde een reeks uitspra ken van Congresleden over het vraag stuk tegen de kritiek van hen, die vinden dat buitenstaanders zich niet met de kwestie dienen te bemoeien. Fatsoenlijke mensen, waar ook ter we reld, moeten protesteren tegen kwe zelarij en discriminatie, waar die ook maar bestaan, zo zei hij. Kennedy verklaarde dat hij, ook al zou hij niet rooms-katholiek en van Ierse afkomst zijn geweest, zich toch ge dwongen zou hebben gevoeld zich te gen het Britse optreden uit te spre ken, zoals hij zich ook verzet had tegen acties in Vietnam, Biafra, het Midden- Oosten en Bangladesj. Hij wees het argument van de regering-Nixon, dat zij zich niet met de kwestie zouden mogen bemoeien, van de hand. Hij herinnerde eraan, dat Washington Engeland wel snel 'aanspoorde' toen de Britse basis op, Malta gevaar liep, en dat Amerika een vliegdekschip naar de Indische Oceaan zond, toen twee van zijn bondgenoten India en Pa kistan het met elkaar aan de stok hadden. Kennedy noemde Ulster het Vietnam van Engeland en Londonderry het My Lai van Engeland. Volgens hem schijnt het onderzoek van de Britse opper rechter Lord Widgery naar de toe dracht van de bloedige zondag van vier weken geleden in Londonderry beperkt en ondoeltreffend te zijn, waarbij 'evenals ten aanzien van My Lai, wellicht de betrokken soldaten microscopisch zullen worden onder zocht, maar de generaals vrijuit gaan'. Hij achtte de terugtrekking van de Britse troepen noodzakelijk voor een rustige regeling van het conflict en voor stappen naar een hereniging van Ierland. Hij dacht niet, dat de protes tanten in Noord-Ierland hun land in een burgeroorlog zouden storten om de band met Londen te behouden. Het liistorisclie bezoek van president Nixon aan China heeft misschien de oplossing van de kwestie Taiwan een stapje dichterbij gebracht. China heeft steeds fel geageerd tegen het gescheiden voortbestaan van Taiwan en het bewind van generaal Tsjang Kai-sjek bestreden. Tsjang trok zicb destijds na de nederlaag tegen Mao op het eiland Taiwan, (de Portugese naam is Formosa) terug en handhaafde daar zijn Chinese tegenregering ('Nationalistisch China'). Met hulp van de YS heeft Tsjang zich steeds tegen ('Communistisch') China verzet. Peking werd ook door de YS niet erkend en is lange tijd buiten de VN en de Veiligheidsraad gehouden. Nu heeft Nixon toegezegd dat Amerikaanse strijdkrachten en militaire installaties van Taiwan worden teruggetrokken 'naar gelang de spanning in dit gebied vermindert'. Deze aanzet naar verdere normalisering van de Amerikaans-Chinese betrekkingen zal weinig aanhang vinden bij de regeerders op Taiwan. China heeft echter steeds weer een oplossing vari Taiwan als voorwaarde gesteld voor betere betrekkingen met de VS. Het Chinese blad The Peking Review heeft onlangs in een artikel van het persbureau Nieuw-China het standpunt van Peking weergegeven over de kwestie Taiwan. Taiwan is het grootste Chinese eiland, gelegen voor de zuid- oost-kust van China. De nauwe culturele en economische ban den tussen Taiwan en het vaste land zijn reeds zeer oud. Twee honderddertig jaar voor Chris tus, gedurende de heerschappij van de Drie Koninkrijken, zond het koninkrijk Woe de gene raals Wei Wen en Tsjoekeh Tsjih met tienduizend militai ren naar Ji Tsjoe, thans een provincie van Chinees Taiwan. De Penghoe-eilanden kwamen in de twaalfde eeuw onder het bestuur van het graafschap Tsjintsjang en werden één van China's bestuurlijke districten. Tegen het midden van de dertiende eeuw werd op Penghoe een-.burger lijk bestuurscentrum opgericht door de toenmalige regering van de Joe- an-dynastiie om het toestuur over Taiwan en de andere eilanden te kunnen uitoefenen." Vanaf die tijd maakt Taiwan formeel deel uit van het Chinese rijk. Sinds de Ming-dynastie zijn Taiwan en Penghoe belangrijke strategische punten geweest in de Chinese kust verdediging. In de zestiende eeuw begonnen de westelijke kolonisten te azen op bezittingen in de oostelij ke zeeën. Japan ging ook meedoen. In 1577 maakte Portugal zich heime lijk .meester van Macao. Met .ge bruikmaking van Macao als basis heeft Portugal 'herhaaldelijk ver klaard, dat Taiwan bij Macao behoor de en poogden de Portugezen het eiland binnen te vallen en te bezet ten. In de zeventiende eeuw ging de heerschappij ter zee over in handen van de Hollandse en de Engelse kolonialisten, waardoor de agressie ve bedoelingen van Portugal me.t betrekking tot Taiwan niet konden worden waargemaakt HOLLAND De Europese koloniale machten Hol land en Spanje bezetten Tainan en Keeloeng in de Chinese provincie Taiwan in respectievelijk 1624 en 1626.. Vanuit deze twee plaatsen breidden zij hun agressieve activitei ten uit. Het Chinese gebied Taiwan werd dus voor de eerste keer bezet Vervolgens raakten de twee agres sors in felle strijd gewikkeld om-het bezit van noordelijk Taiwan. In 1642 werden de Spanjaarden verslagen en verdwenen zij van het eiland. Tsjeng Tsjeng-koeng, die leefde tij dens de aftakeling van de Mingdy- nastie, verscheen in 1661 aan het hoofd van een groot leger op Tai wan. In nauwe samenwerking met de plaatselijke bevolking versloeg hij snel de Hollandse agressors en heroverde Taiwan. In 1684 stelde de regering van de Tsjing-dynastie de Taiwan-prefectuur in en in 1885 werd Taiwan formeel een Chinese provincie. Gedurende meer dan duizend jaar is de provincie Taiwan vooral tot ont wikkeling gebracht door kolonisten uit de kustprovincies Foekien en Kwangtoeng, in samenwerking met het Kaoshan-volk van Taiwan. Thans spreekt het overgrote deel van de landgenoten in de provincie Taiwan het dialect van zuidelijk Foekien of het Hakka-dialect uit de Kwang- toeng-provincie. Deze feiten tonen aan, dat Taiwan reeds lang Chinees gebied is en een onafscheidelijk deel vormt van het heilige Chinese grondgebied, dat het Kaoshan-volk van de provincie Taiwan een van de Chinese volken is en dat de landge noten op Taiwan deel uitmaken van het grote Chinese volk. Na de opium-oorlog in het midden van de negentiende eeuw lieten de imperialistische machten de Ver enigde Staten en Japan in het bij zonder een begerig oog vallen op de rijke en vruchtbare Chinese pro vincie Taiwan. Zij intensiveerden onophoudelijk hun agressieve activi teiten en poogden Taiwan te bezet ten en te gebruiken als steunpunt voor agressie tegen het Chinese vas teland. Na de Chinees-Japanse oorlog in Generaal Tsjang Kai-sjek 1894 tekende de corrupte regering van de Tsjing-dynastie het ongelijke 'verdrag van Sjimonoseki' met Japan en werd de provincie Taiwan met geweld bezet door het Japanse impe rialisme. Gedurende de vijftig-jarige meedogenloze heerschappij van het Japanse imperialisme hield de strijd van de landgenoten op Taiwan om terug te keren in de schoot van het vaderland nooit op. JAPANNERS Moedig, onbaatzuchtig en voortdu rend in de aanval, leverden zij lang durig slag met de Japanse bezetters, een strijd die het volk tot tranen en- liederen bracht. Er kwamen meer dan twintig opstanden van aanzien lijke omvang voor, waaronder de heroïsche opstand van het Koashan- volk in Taitsjoeng. Honderdduizen den mensen gaven hun leven in deze strijd. Het witboek van het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken, 'De relaties van de VS met China', moet dit toegeven. Het zegt: 'De inheemse bevolking had vijftig jaar onder de heerschappij van buitenlandse invallers geleefd en verwelkomde de Chinese strijd krachten daarom als bevrijders. Ge durende de Japanse bezetting was de voornaamste hoop van de bevol king hereniging met het vasteland'. Juist omdat Taiwan sinds de oud heid Chinees gebied is geweest, stel de de Declaratie van Cairo, die op 1 december 1943 werd getekend door China, de VS en Engeland, in duide lijke termen, dat alle gebieden, die Japan van de Chinezen had gestolen, zoals Matsjoerije, Taiwan en de Penghoe-eilanden aan China dienden te worden teruggegeven. En het achtste artikel van de verklaring van Potsdam, die de voorwaarden voor Japans onvoorwaardelijke over gave definieerde, die op 26 juli 1945 werd getekend door China, de VS en Engeland en waarbij ook de Sowjet-Unie zich aansloot, herhaalt: 'De besluiten van de Declaratie van Cairo zullen worden uitgevoerd en de Japanse soevereiniteit zal worden beperkt tot de eilanden Honshoe, Hokaido, Kioeshoe Shikokoe en klei nere door ons aan te wijzen eilan den'. Op 14 augustus 1945 werd Japan verslagen en gaf het zich onvoor waardelijk over. Op 25 oktober, van hetzelfde jaar hield de toenmalige Chinese regering in overeenstem ming met de Declaratie van Cairo en de Verklaring van Potsdam een ceremonie in Taipei om de overgave van de Japanse troepen op Taiwan te aanvaarden. Dus de provincie Tai wan keerde eindelijk terug in de schoot van het moederland. Sinds die tijd berusten de soevereine rech ten over de provincie Taiwan bij China. De voormalige Amerikaanse presi dent Harry Truman gaf op 5 januari- 1950 in zijn verklaring over Taiwan toe, dat het doel van de Declaratie van Cairo bestond uit de teruggave aan China van de gebieden, die Japan van China had gestolen, zoals Taiwan. 'De bepalingen van de De claratie werden geaccepteerd door Japan ten tijde van de overgave Gedurende de afgelopen vier .jaar hebben de VS en de andere gealli eerde mogendheden de uitoefening van de Chinese autoriteit over het eiland aanvaard'. Op 9 februari van hetzelfde jaar verklaarde het Amerikaanse ministe rie van buitenlandse zaken, dat Tai wan was bestuurd door China sinds de Japanse strijdkrachten op het eiland zich aan China hadden over gegeven: 'Het behoorde tot China als een provincie.De geallieerde machten, verbonden in de strijd te gen Japan, hebben deze zaken niet ter discussie gesteld. De regering van de VS heeft deze zaken niet ter discussie gesteld, omdat zij duidelijk in overeenstemming waren met hun verplichtingen aangegaan in Cairo en bevestigd te Potsdam. Met andere woorden, de geallieerde machten, onder wie de VS, hebben Formosa (bedoeld wordt de Chinese provincie Taiwan) als een deel van China beschouwd'. CHINEES GEBIED Alle boven vermelde feiten tonen aan, dat Taiwan zowel historisch als met betrekking tot de huidige situa tie een onafscheidelijk deel uit maakt van het Chinese grondgebied. Taiwan was volledig overgegeven aan China na de nederlaag en de overgave van het Japanse imperialis me in de tweede wereldoorlog. De regering van de Volksrepubliek Chi na heeft er de volledige soevereine rechten over. Het feit, dat de kliek van Tsjang Kai-sjek, langdurig afge wezen door het Chinese volk, nog steeds op Taiwan zit, is voor hon derd proeent het werk van het Ame rikaanse imperialisme, dat met mis-i dadige agressieve bedoelingen op' zeer tegenstrijdige wijze heeft ge handeld door internationale afspra ken. die het had getekend, volkomen te negeren en ze met voeten te treden. Op 25 juni 1950 ontketenden de VS de agressie-oorlog tegen Korea. Twee dagen later, op 27 juni, stuur de de vroegere Amerikaanse presi dent Harry Truman op schandelijke wijzë de Zevende Vloot naar de Straat van Taiwan, bezette geweldda dig de Chinese provincie Taiwan en plaatste de Tsjang Kai-sjek-kliek on der de bescherming van Amerikaan-, se bajonetten. Tegelijkertijd eiste Truman op een perfide en wrede manier, dat de bepaling van de toe komstige status van Taiwan 'moet wachten op het herstel van de vei ligheid in de Pacific'. Sindsdien heeft het Amerikaanse imperialisme in samenwerking met het Japanse militarisme absurditei ten geschapen en verspreid, zoals 'de status van Taiwan moet nog worden vastgesteld' en de soevereiniteit over Taiwan is nog 'niet geregeld'. Ver der spoorden zijeen handvol zetba zen aan te streven naar de vorming van 'een onafhankelijk Taiwan' in een vergeefse poging Taiwan van de andere delen van China te scheiden, het permanent te bezetten en het In te richten als een militaire basis om het vasteland van China en andere Aziatische landen binnen te vallen. Dit zal nooit worden getolereerd door het Chinese volk, noch door degenen, die gerechtigheid en res pect voor internationale overeen komsten hooghouden. TSJOE EN-LAI Reeds op 28 juni 1950 gaf premier Tsjoe En-lai uit naam van de Chine se regering een verklaring uit, waar in hij stelde, dat Trumans verkla ring en de acties van de Amerikaan se marine 'gewapende agressie vor men tegen het grondgebied van Chi na, alsmede een totale schending van het Handvest van de Verenigde Naties'. De verklaring stelt plechtig vast: 'Welke obstructieve acties de Amerikaanse imperialisten ook zul len ondernemen, het feit, dat Tai wan een deel van China is. zal voor altijd zijn geldigheid bewaren.... Ons hele volk zal zeker vastbesloten tot het einde strijden om Taiwan te bevrijden uit de greep van de Ame rikaanse agressors. Elk Amerikaans plan zal geheel ban kroet gaan. De rechtvaardige zaak van het Chinese volk zal zeker over- DJAKARTA (Reuter) Bij een ont vluchtingspoging van het Indonesische straf eiland Boeroe zijn twee gevange nen gedood, zo heeft de Indonesische procureur-generaal Soegiharto in het parlement bekendgemaakt. Hij zei dat er een onderzoek naar hun dood wordt ingesteld. Op Boeroe zitten duizenden mensen zonder vorm van proces gevangen, die als communisten worden beschouwd. -V) PARIJS (UPI, AFP) De Franse schrijver-filosoof Jean-Paul Sartre en anderen hebben een protestmars van naar schatting 20.000 mensen geleid door de straten van Parijs. De mars was een protest tegen het doodschie ten van de jonge maoist Pierre Over ney door een inmiddels gearresteer de Renault-functionaris. PARIJS (Reuter) De Franse daiku bladen worden niet ingang van morgeL ongeveer de helft duurder. De dafo bladuitgevers zijn daartoe gedwongéll door stijgende kosten en verminderiflj inkomens. Het blad Le Figaro gaftb voortaan 70 centimes kosten in plaattl van 50. Les Echos, een ander blath wordt verhoogd van een frank na»p l'/j frank. Ook andere dagbladen befte ben soortgelijke verhogingen aang( kondigd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 10