Verenigde Staten en China blijven contact houden Israël veroordeeld in Veiligheidsraad eoeo Soedan sluit akkoord met opstandelingen Voortijdige verkiezingen in Italië noodzakelijk Zambia binnenkort één-partij-staat Moskou verlangt uitstoting uit Verenigde Naties Loena terug, Pioneer weg Sato: Taiwan behoort aan China Dominee ontvoerd in West-Duitsland Noordierse minister buiten levensgevaar Zes miljoen voor werkgelegenheid TROUW KW \RTET MAANDAG 28 FEBRUARI 1972 BI IT EX I. AM» «TH Slotcommuniqué verhult tegenstellingen niet SJANGHAI (AP, UPI, Reuter) Het communiqué dat gisteren in Sjanghai is uitgegeven aan het eind van het bezoek van president NLxon aan China be gint met de vermelding, dat Ni xon op 21 februari een 'ernstige en openhartige gedachtenwisse- ling over opvattingen ten aan zien van de Chinees-Amerikaan se betrekkingen en vraagstuk ken van de wereldpolitiek' heeft gehad met Mao Tsetoeng. Met premier Tsjoe En-lai voerde Ni xon 'ernstige, uitvoerige en openhartige discussies', die gin gen 'over de normalisering van de betrekkingen tussen China en de Verenigde Staten, alsmede over vraagstukken van gemeen schappelijk belang'. De letterlijke tekst van de be langrijkste gedeelten uit het lommuniqué luidt verder: 'De leidende politici van de Volksre publiek China en de Verenigde Sta ten van Amerika achtten het nuttig, na zovele jaren zonder contact deze gelegenheid te vinden, elkaar open lijk hun opvattingen over verschei dene vraagstukken uiteen te zetten. Zij bespraken de internationale toe stand. die door belangrijke veran deringen en grote omwentelingen gekenmerkt wordt, en gaven hun wederzijdse standpunten en opvat tingen. STANDPUNTEN VS Van Amerikaanse zijde werd vastge steld: In het belang van de vrede in Azië en de vrede in de wereld is het nodig de daar aanwezige spanningen te verminderen en de conflictsoorza ken weg te nemen. De Verenigde Staten zullen voor een rechtvaardige en veilige vrede ijveren recht vaardig omdat dit aan de aspiraties van de volkeren en staten naar vrij heid en vooruitgang beantwoordt, en veilig, omdat daardoor het gevaar voor agressie van buitenaf wordt weggenomen. De Veienigde Staten komen op voor de vrijiheid van hel individu en de sociale vooruitgang van alle volkeren van de wereld, vrij van druk van buitenaf of inter ventie. De Verenigde Staten zijn van opvatting, dat het streven naar ont spanning bevordert wordt door een verbeterde communicatie tussen lan den met verschillende ideologieën, omdat daardoor het gevaar van een confrontatie door een ongeluk, mis rekening of misverstand verminderd wordt. Staten dienen elkaar met wederzijd se eerbied tegemoet te treden en bereid te zijn. op vreedzame wijze met elkaar te wedijveren en de wederzijdse prestaties dan te laten beslissen. Geen enkel land mag aan spraak doen gelden op onfeilbaar heid en iedere staat moet bereid zijn in het algemeen belang 'jn eigen standpunten nog eens te on derzoeken. De Verenigde Staten legden er de nadruk op. dat de volkeren van Indo-China de gelegenheid moeten hebben, vrij van vreemde inmenging over hun toekomst te beslissen. Het voornaamste doel van de VS is ge weest een oplossing door middel van onderhandelingen. Het uit acht pun ten bestaande voorstel van de repu bliek Zuid-Vietnam en de VS van 27 januari 972 vormt een basis voor het bereiken van dat doel. Ofschoon er nog geen oplossing door middel van onderhandelingen is bereikt, zien de VS als einddoel de terug trekking van alle Amerikaanse strijdkrachten uit het gebied, over eenkomstig het doel van zelfbeschik king voor alle landen van Indo- China. De VS zullen hun nauwe banden met de republiek (Zuid-)Korea handhaven en dit land verder bij staan. De VS zullen het streven van de republiek Korea naar een ont spanning en een verbeterde commu nicatie op het Koreaanse schierei land steunen. JAPAN De VS hechten veel gewicht aan hun vriendschappelijke betrekkingen met Japan en zij zullen voortgaan de bestaande nauwe banden verder te ontwikkelen. Overeenkomstig de resolutie van de Veiligheidsraad van 21 december 1971 zijn de VS voor standers van de voortzetting van de wapenstilstand tussen India en Pa kistan en de terugtrekking van de strijdkrachten van de-" landen naar hun eigen grondgebied, alsmede naar hun respectieve kant van de President Nixon en premier Tsjoe En-lai brengen een laatste toast ijit aan het eind van Xixons be zoek aan China. bestandslinies in Djammoe en Kasj mier. De VS steunen het recht van de volkeren van Zuidoost-Azië hun ei gen toekomst gestalte te geven, in vrede en vrij van militaire bedrei ging en zonder dat dit gebied het voorwerp wordt van machtsstrijd tussen de grote mogendheden. STANDPUNTEN CHINA Van Clünese kant werd vastgesteld: Waar onderdrukking heerst, bestaat verzet. Staten wensen onafhankelijk heid. naties wensen bevrijding en volkeren wensen revolutie. Dit is tot een tendens in de geschiedenis ge worden die men niet kan weerstaan. Alle naties, groot of klein, moeten gelijk zijn. Grote naties moeten de kleine niet tiranniseren en sterke naties behoren de zwakke niet te tiranniseren. China zal nooit een supermogendheid zijn en het wijst hegemonie even als machtspolitiek van elke aard af De Chinese zijde heeft vastgesteld, dat zij de strijd van onderdrukte volkeren en naties voor vrijheid en bevrijding ondersteunt en dat de volkeren van alle landen het recht hebben, naar eigen wensen hun maatschappelijk stelsel gestalte te geven, dat zij het recht hebben hun onafhankelijkheid, soevereiniteit en territoriale onschendbaarheid te ver zekeren en buitenlandse agressie, in menging. controle en ondermijning af te weren. Alle buitenlandse troe pen moeten naar hun eigen land worden teruggetrokken. VIETNAM De Chinese kant bracht tot uitdruk king. dat hij Vietnam en de volke ren van Vietnam, Laos. en Cambod ja in hun streven naar het bereiken van hun doelen vastberaden steunt, evenals het dat ook dcet ten aanzien van het uit zeven punten bestaande voorstel van de voorlopige revolutio naire regering van Zuid-Vietnam als mede de toelichtingen van februari van dit jaar op de twee kernproble men van dit voorstel en ook de gemeenschappelijke verklaring van de topconferentie van de Indochine- se volkeren. De Chinese kant steunt bovendien vastbesloten het uit ariit punten be staande program voor een vreedza me hereniging van Korea, dat de regering van de Democratische Volksrepubliek Korea op 12 april 1971 heeft ingediend, alsmede de eis voor opheffing van de 'VN-commissie voor de vereniging én wederopbouw van Korea.' De Chinese zijde keert zich met beslistheid tegen de herleving van het Japanse militarisme en de na\r buiten gerichte expansie daar. Zij stelt zich vastberaden achter het verlangen van het Japanse volk naai de opbouw van een onafhankelijk, democratisch, vreedzaam en neutraal Japan. Zij is beslist de opvatting toegedaan, dat India en Pakistan overeenkom stig de VN-resolutie inzake de Indi- aas-Pakistaanse kwestie hun troepen onverwijld op hun eigen gebied en aan hun kant van de bestandslinies in Djammoe en Kasjmier moeten terugtrekken. Zij steunt met beslist heid het volk en de regering van Pakistan in hun strijd voor het behoud van hun onafhankelijkheid, en soevereiniteit, zo ook de bevol-» king van Djammoe en Kasjmier int hun strijd om het zelfbeschikkings-' recht. Tussen de maatschappelijke stelsels' en de buitenlandse politiek van Chi na en de Verenigde Staten bestaan wezenlijke verschillen. De twee par tijen waren het er echter over eens, dat staten hun betrekkingen, onge acht hun maatschappelijk systeem, op grondslag van eerbiediging van hun soevereiniteit, territoriale on schendbaarheid van alle staten, niet- inmenging in de binnenlandse aan gelegenheden van andere stalen, ge lijkheid en wederzijds profijt, alsme de van vreedzame coëxistentie moe ten regelen. Internationale conflicten moeten op deze basis zonder het gebruik van of het dreigen met geweld worden bij gelegd. De VS en de Volksrepubliek China zijn bereid deze beginselen op hun wederzijdse betrekkingen toe te passen. Van deze principes op het gebied van de internationale betrek kingen uitgaand, stelden de twee partijen vast dat: De voortgang in de richting van een normalisering van de betrekkingen tussen China en de Verenigde Sta len in het belang van alle landen is; De twee partijen het gevaar van een internationaal militair conflict wil len verminderen; Noch de ene. noch de andere partij naar hegemonie in het gebied van Azië en de Stille Oceaan moet stre ven en dat beide zich tegen het streven van welk ander land of groep landen dan ook om zulk een hegemonie te bereiken, keren; Noch de ene. noch de andere partij in naam van een eventuele derde partij onderhandelen zal of overeen komsten of afspraken met de andere zal maken, die zich tegen andere staten richten 'De twee partijen zijn van oordeel, dat het in strijd met de belangen van de mensheid zou zijn. als de een of andere grote mogendheid met een andere tegen andere staten samen zweert of wanneer grote mogendhe den de wer-eld in invloedssferen ver delen. TAIWAN De twee partijen hebben zich bezig gehouden met de reeds lang bestaan de meningsverschillen tussen China en de Verenigde Staten. De Chinese zijde herhaalde haar standpunt Het vraagstuk-Taiwan is de beslis sende kwestie die de normalisering; van de betrekkingen tussen China en de VS in de weg staat. De regering van de Volksrepubliek Chi na is de enige wettige regering van China. Taiwan is een provincie van China, die reeds lang weer tot 'net moederland-behoort. De bevrijding van Taiwan is een binnenlandse aan gelegenheid van China, waarbij geen enkel ander land recht op inmen ging heeft. Alle Amerikaanse strijd krachten en militaire installaties moeten van Taiwan worden terugge trokken De Amerikaanse r.ijde verklaarde; de VS erkennen, dat alle Chinezen aan weerskanten van de straat van Taiwan van opvatting zijïi, dat er maar een China is en dat Taiwan een deel van China vormt. De regering van de VS be strijdt dit standpunt niet. Zij verze kert nogmaals dat zij er belang aan hecht, dat de Chinezen zelf de kwes- ■tie-Taiwan vreedzaam oplossen. Op grond van deze opvatting bevestigt zij dat 't haar einddoel is. alle Ame- kaanse strijdkrachten en militaire installaties van Taiwan terug te trekken. Intussen zal zij haar strijd krachten en militaire installaties op Taiwan terugtrekken, naar gelang de spanning in het gebied vermindert. De twee partijen zijn tot de Ge meenschappelijke opvïtting' geko men, dat het wenselijk is het weder zijds begrip tussen de twee volkeren te versterken. Met hetf oog hierop spraken zij over specifieke gebieden <>p terreinen als wetenschap, techno logie, cultuur, sport en journalis tiek. waarop contacten van mens tot mens en uitwisselingen van gemeen schappelijk nut kunnen zijn. Beide partijen zijn voornemens, de verdere ontwikkeling van dergelijke contac ten en uitwisselingsprogramma's te vergemakkelijken. De twee partijen zien bilaterale han del als een ander gebied, dat tot wederzijds nut kan dienen. Zij zijn het er over eens geworden, dat eco nomische betrekkingen op basis van gelijkheid en gemeenschappelijk profijt in het belang van de volke ren van beide landen zijn, Zij zijn overeengekomen, een verdere ont wikkeling van de handel tyssen hun landen te vergemakkelijken. De twee partijen zijn overeengeko men, via verschillende kanalen met elkaar in contact te blijven en dat van tijd tot tijd een 'hooggeplaatste Amerikaanse vertegenwoordiger naar Peking zal komen voor con creet overleg om de normalisering van de betrekkingen tussen de twee landen te bevorderen >en de uitwisse ling van denkbeelden over kwesties \an gemeenschappelijk belang voort te zetten. De twee partijen spreken de hoop uit. dat de vorderingen welke gedu rende dit bezoek zijn gemaakt, nieu we vooruitzichten voor de relaties tussen de twee landen züllen ope nen. ADDIS ABEBA (Reuter. AFP, ANP) De regering van Soedan en de Zuidsoedanese opstandelingen zijn het eens geworden over een formule, die het zuiden zelfbestuur geeft terwijl de staatkundige eenheid van het land behouden blijft. Dat is gisteren officieel mee gedeeld in de Ethiopische hoofdstad Addis Abeba, waar sinds 16 fe bruari onderhandelingen werden gevoerd. In Zuid-Soedan woedde een burge roorlog. sinds het land in 1956 onaf hankelijk werd. De overwegend niet- islamitische neger-bevolking in het zuiden verzette zi«;h tegen de gedwon gen arabisering en islamisering vanuit Khartoem Volgens schattingen zijn tussen de miljoen en de anderhalf miljoen Zuidsoedarie/en tijdens deze oorlog gedood en nog eens meer dan een half miljoen van hen naar de buurlanden Oeganda, Kenia en Zaïre weggevlucht. Ondanks het feit, dat de centrale regering de opstand met grof geweld neersloeg, gingen de zuidelij ken met hun strijd door om een eigen staat te krijgen, die zij Azania noem den. Over de bijzonderheden van de over eenkomst is niets bekend gemaakt. Zo weet men niet. in welke mate de centrale regering aan de zuidelijken is tegemoet gekomen, die oorspronke lijk een federatie van twee betrekk e- lijk onafhankelijke staten eisten. Ma. ir een woordvoerder van het Zuidsoedia- nesc Bevrijdingsfront. Medhin Deg a- rang. zei dat men op alle punten overeenstemming had bereikt, inclu sief de kwestie van de veiligheid vó ór de Zuidsoedanezen Hij zei. dat alle Zuidsoedanezen. die momenteel dn ballingschap leven, naar huis zulkaii kunnen terugkeren, zodra er een regp- ring voor het zuiden is gevormd De twee partijen hebben naai hifcl schijnt een grondwet voor het he'U- land opgesteld, die over een maand ifci werking zal treden. Bovendien is er een wapenstilstandsovereenkomst <ne» sloten, die van kracht wordt, zodra president Ga'afar el-Nimeiry van Soe-i dan en generaal-majoor Josepg Lagn, de leider van het Zuidsoedanese B e-, vrijdingsfront, deze hebben gerati'/i- ceerd. Er is ook een interim-akkoord geslo ten. dat in allerlei maatregelen voor ziet op het gebied van bestuurlijke cru juridische voorzieningen, de repatrië^ ring van gevluchte mensen en amnes tie voor de opstandelingen LOESAKA (Reuter) President Kenneth Kaoenda heeft meegedeeld, dat hij heeft besloten van Zambia een staat met maar één partij te maken. Een commissie moet de bijzonderhe den uitwerken en aanbevelingen doen voor de nodige grondwetswijzigingen Op een persconierentie zei Kaoenda te hopen, dat twee afgevaardigden van de oppositie, het Afrikaanse Nationale Congres, in de commissie Zitting zul len nemen naast vertegenwoordigers van zijn Verenigde Nationale Onaf hankelijkheidspartij, de kerken, vak bonden, ambtenaren en het zakenle ven. Kaoenda verbood 4 februari een van de twee oppositiepartijen, de vijf maanden oude Verenigde Progressieve Partij en zette 123 leiders ervan gevan gen onder wie de vroegere vice-presi dent Simon Kapwepwe. NEW YORK (RTR. AFP) - De Veiligheidsraad heeft vandaag van Israël geëist dat het zich van militair optreden tegen Libanon onthoudt en zijn strijdkrachten dadelijk uit dat land terugtrekt. De raad nam met algemene stem men een ontwerpresolutie in deze zin aan van België, Frank rijk, Engeland en Italië. Een voorstel van Amerika om leed wezen uit te spreken over alle handelingen waardoor onschuldi- gen het leven hebben verloren werd verworpen. De Russische afgevaardigde Ma- lik sprak van het grootste mili taire optreden van Israël sinds de oorlog van juni 1967 en van een uitdaging aan de internatio nale gemeenschap. Hij wilde sancties tegen Isi'aël en zelfs uit stoting uit de VN. Ook gisteren en vandaag vielen Israë lische troepen het zuiden van Liba non binnen. Israël verstrekte weinig mededelingen over de acties, maar van Palestijnse zijde zijn 'heldhaftige gevechten van man tot man' gemeld. De Israëli's zeggen vier gewonden te hebben, volgens de Palestijnen daar entegen is het Israëlische verliescijfer zeer groot en zou er zelfs een ge vechtsvliegtuig zijn neergeschoten. Van Libanese zijde is meegedeeld dat bij een bombardement door Israëli sche vliegtuigen op het vluchtelingen kamp Natablye, 60 km van Beiroet, zeven mensen gedood werden en tien gewond. De Israëli's hebben dit bom bardement ook gemeld en gezegd dat het gericht was tegen twee gebouwen, die als hoofdkwartier van de Pales tijnse commandobeweging in Zuid- banon dienden. De Israëlische acties zijn er duidelij| op gericht een eind te maken aan aanvallen van de Palestijnse commai do's uit Libanon, welker aantal laatste weken van drie- tot zesduizend is opgelopen. Vorige week voerden zn hun aanvallen op Israël sterk oft waardoor binnen enkele dagen vijl Israëli's gedood werden en twaalf gq wond. De Israëlische autoriteiten zagen zi» door die aanvallen gedwongen noordelijke grensweg voor alle bui gerverkeer af te sluiten. Het ziet el naar uit dat Israël zijn dreigemen kracht bij gaat zetten en van nu <u net zo lang in het zuiden van Lib* non zal patrouilleren totdat de corn mando's geen gevaar meer opleveren. MOSKOU. K-AAP KENNEDY (Reuter. UPI) Vanmorgen zou van Kaap Kennedy de Pioneer 10 worden ge lanceerd voor een reis die, langs Jupi ter, voor het eerst een ruimtevaartuig tot buiten het zonnestelsel zal voeren. Zaterdag maakte Tass in Moskou be kend dat de Loena 20 zijn maanmon- sters behouden in Kazachstan had te ruggebracht. Het was de tweede keer dat een Russisch onbemand maanvaar- tuig materiaal van de maan terug bracht. Deskundigen in Moskou ver wachten echter dat het tweede mon ster een miljard iaar ouder zal zijn dan wat ooit op de maan is opgeraapt, opgeschept of lo9geboord. De Pioneer 10 moet zo ongeveer alle records van de ruimtevaart gaan bre ken. In elf uur zal hij voorbij de maan zijn (een reis waar de Apollo's drie dagen over doen). Over een half .iaar duikt de Pioneer, voorbij de baan van Mars, de nog nooit door ruimtevaartuigen verkende ruimte in. Tegen december volgend jaar moet hij dan Jupiter passeren en daar ge durende vier dagen waarnemingen doen aan deze planeet, waarover nog erg weinig bekend is. Maar de snelheid van de Pioneer 10 is zo groot dat hij zich vervolgens he lemaal aan d'e aantrekkingskracht van de zon zal onttrekken en letterlijk op weg zal gaan naar de sterren. Omstreeks 1982 zal hij de baan van de buitenste planeet van het zonnestelsel (Pluto) passeren. Het radiocontact zal dan door de grote afstand ai verbro ken zijn. Omdat het denkbaar is dat de Pioneer op zijn verdere reis, die miljoenen jaren kan duren, ooit intelligente we zens tegenkomt, is er een metalen plaat meegegaan met afbeeldingen van een man en een vrouw en astro- TOKIO (RTR) Premier Salo van Japan heeft vandaag in het parlement verklaard dat Taiwan toekomt aan de volksrepubliek China. Het zou de eerste keer zijn dat Sato zich zo duidelijk heeft uitgesproken over de kwestie-Taiwan. Sato, die commentaar gaf op president Nixons bezoek aan China, gaf een vragensteller ten antwoord, dat in de VN de volksrepubliek China vertegen woordigt. 'Hiervan .uitgaande kunnen wij zeggen, dat Taiwan deel uitmaakt van de volksrepu bliek Cliina en onlosmakelijk met het Chinese vasteland ver bonden is.' OFFENBACH (Reuter) Een 23-ja rige vrachtwagenchauffeur heeft giste ren in de Westduitse plaats OffenbacI een dominee ontvoerd. De man, di volgens de politie geestelijk niet noi maal is, was het huis van de domine binnengekomen, zwaaiend met een za waarin volgens hem een kneedbom zat Hij vertelde de dominee dat hij drin gend naar Oost-Duitsland moest dwong de man hem in de richting vai de DDR te rijden. BELFAST (Reuter. AP) De Noord- Ierse minister van binnenlandse zaken, John Taylor, die vrijdag werd neerge schoten, is buiten levensgevaar. De IRA heeft verklaard verantwoordelijk te zijn voor de aanslag. Taylor is door zes kogels getroffen. nonusche informatie waaruit kan wor den berekend waar en wanneer het voertuig is gelanceerd. Veel meer dan denkbaar is zo n ontmoeting trouwens niet; de kans is één op een miljard of zo, zegt men in Kaap Kennedy. Kruiswoord-puzzel ROME (Reuter. DPA. UPI, AP) Voor het eerst sinds 1924 zul len in Italië voortijdige parlemen taire verkiezingen moeten wor den gehouden, nadat de Senaat zaterdagavond het christen-demo cratische minderheidskabinet van Guilio Andreotti met 158 tegen 151 stemmen ten val bracht. De stemming in de Senaat maakte een vertrouwensvotum in de Kamer van Afgevaardigden overbodig. Het is nu wel zeker, dat president Leone het parlement 2al ontbinden en algemene verkiezingen zal laten uitschrijven, die waarschijnlijk op 7 mei gehouden zullen worden. De regering-Andreotti. de 33e sinds de val van het fascisme in 1943 en de zesde sinds de algemene verkiezingen van 1968, heeft slechts negen dagen bestaan en daarmee een nieuw record, wat betreft kortstondi ge levensduur, gevestigd. Andreotti vormde zijn minderheidska binet van uitsluitend christen-demo craten op 17 februari, nadat pogingen om de centrum-linkse coalitie van christen-democraten, socialisten, soci aal-democraten en republikeinen nieuw leven in te blazen, op niets waren uitgelopen. De oude coalitie onder leiding van premier Emilio Co lombo viel op 15 januari uiteen, na een regeer-periode van 17 maanden. De coalitie-partijen waren het name lijk onderling volkomen oneens, hoe de ergste na-oorlogse economische re cessie. die Italië op het ogenblik teis tert, opgelost moet worden en hoe men zich tegenover de door het Vati- caan opgestookte emoties inzake de nieuwe echtscheidingswet moet opstel len. Met name een groot deel van christen-democraten staat nog steeds afwij'zend tegen de echtscheidingswet, die 14 maanden geleden door het parlement werd aangenomen en die nu door een door de kerk georgani seerd volksreferendum afgeschaft moet worden. Toen het duidelijk werd, dat de crisis onoverbrugbaar was, besloten de christen-democraten welbewust een minderheidsregering te vormen, die naar zij van tevoren wisten afgestemd zou worden. Het doei was om zonder enige binding met andere linkse partijen in de regering tot nieuwe verkiezingen te komen en op die manier in de komende verkie zingscampagne de handen vrij te hou den. Reden hiervoor was, dat men algemeen bij de komende verkiezin gen een ruk naar rechts verwacht, gezien de goede resultaten die de neo fascisten bij de stedelijke verkiezin gen van vorige zomer hebben geboekt. President Leone heeft het demissio naire kabinet-Adreotti verzocht de lo pende zaken te blijven behartigen, totdat er een nieuwe, regering is ge vormd. Nu op 14 mei nieuwe verkiezingen zullen worden gehouden, kan er dit jaar volgens de wet geen referendum meer worden gehouden in Italië. De volksraadpleging over de omstredeji echtscheidingswet zal dan ook worden uitgesteld tot 1973. Horizontaal: 1. bergweide. 3. heide meertje, 6. tam, 9. jaar (afk. Lat.), 10 krijgsmacht, 12. kindergroet, 13. edel 15. schrijfkosten, 17. baan voor bal spel, 19. kleinigheid (Z.N.). 21. onwe zenlijk, 25. zelfkant. 26. priem, 27. voel spriet. 31. lied. 33. vlaktemaat, 34 stengel. 36. drijfti. 38. jongensnaam 39. uitruster van schepen, 41. muziek noot. 42 bedekt bloeiende plant. 43 achting. 44. tussenzetsel. Verticaal: 1. voorzetsel. 2. ent, 3. huid 4. landbouwwerktuig. 5. troefkaart, 7 levenslucht. 8. broeibak. 10. figuur uil een drama van Shakespeare, 11. toe spraak. 14. legerafdeling. 16. met uit gebreide kennis toegerust. 18. muziek noot. 20. werktuig van de goudsmid 22. knaagdier. 23. telwoord. 24 Euro peaan, 28. water in Limburg, 29. afne mend getij, 30. akelig, 31. jongens naam. 33. hoofdwerk van de oudnoorst letteren. 34. bedrag, 35. Europeaan, 36 deel van het oor, 37. myth, figuur, 40 lidwoord. Het weer Hetzelfde neer Van ome weerkundige medewerker De atmosfeer is tijdens het afgelopen weekend volkomen tot rust gekomen. De natuur handhaafde daarbij dezelf de decors. Er bleef veel bewolking en er was geen spatje regen te bekennen. Ook de uihd liet het geheel afweten. De luchtdrukverschillen zijn nu zeer gering in de lage landen en Skandi- navië. Een dergelijk dood weertype spreekt niet tot de verbeelding, voor al niet wanneer de zon, zoals gisteren en eergisteren, zich veelal afzijdig houdt. Toch kan men veel mensen tevreden heid horen uiten over het weer in de laotsle fase van de meteorologische wintertijd. We kunnen zeggen dat het een erg gemakkelijk seizoen geweest is. in tegenstelling tot dat van 1970, toen tot laat in het voorjaar (6 april) strooiploegen in actie moesten komen. Dat de luchtdrukverschillen in een groot deel van Europa klein zijn houdt verband met de aanwezigheid 'an een hogedrukgebied op afstand Het ligt boven Finland en Rusland en heeft geen hogere kerndruk meer dan 1025 millibaar (in januari en februari tijdelijk 1045 tot 1050 millibaar). Over de Benelux bevindt zich een zeer vlak lagedrukgebied van 1007 millibaar. De vooruitzichten wijzen op het aan houden can het overwegend bewolkte weertype met slechts een geringe kans op plaatselijk wat regen of motregen. Hier en daar is het nevelig. De mid- dagtemperaturen komen op dit mo ment nog niet veel hoger dan vier tot acht graden celsius. Rond het midden van de week is enige verdere stijging van de maxima te verwachten tot tien graden Celsius of nog wat hoger. Amsterdam gel» bew 3. 0. De Bilt geh bet .1, 0. Deelen geh bew 4. 0 Eelde geh bew 0. Eindhoven geh bew 3. 0 Den Helder gel bew 4. 0. Luchth K'dam o, 0. Twente geh bet •1. o. Vlissingen geh bew 2 0. Zuid-Liniburf geh bew 4, 0. Aberdeen geh bew 6. 0. Atheni regen 16, 2. Barcelona zwaar bew 15, 0. Ber lijn geh bew 4, 0.1. Bordeaux zwaar bew 13 S Brussel geh bew 3, n Frankfort geh bet 3. 0 Geneve zwaar bew 11. 0. Helsinki gel bew —3. 0 Innsbrück geh bew 11. 0. Kopen hagen geh bew 1. 0 1. Lissabon regen 14. 1 Locarno regen 12. 1. Londen geh bew 6, 4 Luxemburg onbewolkt 6, 0. Madrid half bet 12, 0 Malaga licht bew 15. 0. Majorca zwaai bew 16 9. MUnchcn geh bew 5. 0. Nice zwaa bew 14. 0. Oslo mist o. 1. Parijs onbewolkt 6, Rome half bew 14. 0. Spilt regen 14, Stockholm motsr.eeuw —0. 0.6. Wenen zw. Scw 9, (i. Zürich geh bew 9, 0 Casa Blanci cht bew 15, 0.5. Istanbocl zwaar bew x. 4 Las Palmas hall bew 19. 0 New York zwaai bew x. x. Tel Aviv onbewolkt 25. 0. Tunk licht bew 17. o. Hoog water. 29 februari 1972: Vlissingen 1» getij 2 13. 2e gelij 14 32 Haringvliet aan dt Zeezijde 4.01. 16.12: Rotterdam 4.55. 17.25. Schevcningen 3 33. 15.44. IJmuiden 4 06 16 17. Den Helder S IS. 20.28; Harlingei 10.42. 22.37: Delfzijl 12.32. MIDDELBURG Wegens de werk loosheid in westelijk Zeeuws-Vlaande- ren heeft de regering alsnog besloten zes miljoen gulden aan extra financie ringsmiddelen ter beschikking te stel len ter bevordering van de werkgele genheid. Dit bedrag maakt het moge lijk provinciale en gemeentelijke wee ken uit te voeren, waarvoor budgettai re dekking aanwezig !s. maar waar voor financieringsmiddelen nog onij breken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 6