in VARA gelast concert studio na bommelding af Drie ministers in het hol van de leeuw Winschoter boerenprotest had een rustig verloop Tom 'Dorus' Manders zaterdag overleden in Utrecht Bezetting opgeheven maar VU-studenten blijven bij eisen ng Veel reacties na vertoning van film over concentratiekampsyndroom Minister Engels tégen vertoning gewonden bij één ongeluk Vim Schul staat donderdag terecht Appelscha breekt: (om sterke drank) iinet Jeugdherbergen Visakte gulden duurder Georganiseerde ontslagenen krijgen f. 1000 Man bij overval in been geschoten Veertien van de 391 automobilisten hadden gedronken Koninklijke Gist wil meer ontslagen in Belgisch bedrijf ROUW/KWARTET MAANDAG 28 FEBRUARI 1972 ItlWEM.AMI -a t oplit enar te l-jari rjari zij leni n t\ lat oor bij la Van een verslaggever HILVERSUM De VARA heeft zaterdagmiddag een concert in haar studio moeten afgelasten, nadat een onbekende telefonisch had ge meld dat om ongeveer half vijf een bom in de studio tot ontploffing pin zou worden gebracht. De bom was bedoeld als protest tegen het feit dat de Vara 's avonds de film 'Begrijpt u nu waarom ik huil?' van H Louis van Gasteren zou uitzenden. u'S oektOp aanraden van de politie heeft de de paar honderd mensen die het jj concert zouden bijwonen, naar huis Na de uitzending van de ,n [omstreden film, handelend over een eT1?Iconcentratiekampsyndroom, zijn bij 0I13de Vara enkele honderden telefoni sche reacties binnengekomen. De meeste daarvan waren positief. Tot twaalf zaterdagavond heeft de i Vara een 25 mensen verwezen naar 1(een team van deskundigen, onder wie isychiaters. Het ging om mensen die iuidelijk met moeilijkheden zaten. Je vertoning van de film heeft ook in eigen kring de gemoederen bezig ge- Op een vergadering van pro- fgrammamakers van de Vara bleek een Qenir<)yale meerderheid tegen vertoning de film gekant te zijn. Voordat vertoning werd overgegaan, heeft bestuur van de Vara de film iterdagavond nogmaals bekeken, ilijkens een mededeling van het mi- terie van CRM heeft de Vara don- lag minister P. J. Engels telefo- :h naar zijn standpunt inzake de itzending van de film gevraagd. Des- jndigen en oud-aninister Klompé wa in in 1969 van mening dat openbare fertoning van de film ongewenst was net het oog op gevreesde nadelige He^evolgen voor slachtoffers van concen- 71 Slfratiekampen. ^"Minister Engels stelde zich ook nu "nog op het standpunt van zijn voor- "'«gangster. Daarvan heeft hij de Vara :®"<«onderdag tijdens het telefoongesprek Enbp de hoogte gesteld. De minister >aseerde zijn standpunt onder meer lip de opvatting van de zaterdagavond r plotseling overleden voorzitter van de Nederlandse vereniging van ex-pölitie- :e gevangenen, mr. C. Ch. Aalders. ,'VVD metDe voorzitter van de WD, mevrouw et. V. van Someren-Downer, heeft za terdagmiddag op een regionaal partij- ingres in Alkmaar gezegd dat de Kamer mr. dr. C. Berkhouwer spra ken zich tegen vrijlating uit. De heer Van Riel vond dat Nederland alleen tot vrijlating mag overgaan als er een groot staatkundig belang in het spel is. De heer Berkhouwer vond dat de Tweede Kamer zich van een uitspraak moet onthouden, omdat het onder werp al te veel in de politieke sfeer is getrokken. De fractievoorzitter van de PvdA in de Tweede Kamer, drs J. M. den Uyl. herhaalde zaterdagavond op een Pvd A-bij eenkomst in het Drentse Die ver dat een grote meerderheid van zijn fractie tegen het regeringsvo' r- stel is. De heer Den Uyl noemde het op vrijlating gerichte beleid zoals het kabinet dat voert onaanvaardbaar van wege 'het onvoorstelbare leed dat op nieuw wordt aangedaan aan tiendui zenden slachtoffers van de nazi-misda den'. Hij keerde zich ook tegen de opvatting van de regering dat met de vrijlating een streep wordt gezet on der de tenuitvoerlegging van (je straf. 'Dat kan niet en dat mag niet', aldus de heer Den Uyl. Zoals wij zaterdag al in een deel van onze edities hebben gemeld, stelt mi nister Van Agt zich in zijn memorie van antwoord inzake de brief van de regering over de 'drie van Breda' op het standpunt dat uitstoting van de drie de voorkeur verdient boven het steeds weer openhalen van slechts ten dele genezen wonden. 'Ik zie niet', aldus de heer Van Agt, 'hoe deze regering, hoe deze Kamer, zou kun nen voorkomen dat de situatie van thans zich in de toekomst zou herha len.' Nog vier Blijkens de memorie van antwoord van minister Van Agt bevinden zich buiten Nederland nog vier oorlogsmis dadigers in gevangenschap. In Italië zitten Walter Reder en Herbert Kap- pier, veroordeeld in resp. 1951 en 1947. in Polen zit Erich Koch, in 1949 gearresteerd en in 1958 veroordeeld, en in Berlijn zit Rudolf Hess, de plaatsvervanger van Hitier, gevangen. Minister Engels: blijft bij stand punt van voorgangster In antwoord op vragen van Tweede- Kamerleden heeft minister Van Agt geantwoord dat over eventuele vrijla ting van de. drie geen enkel contact tussen de. Duitse en de Nederlandse regering heeft plaatsgehad. De rege ring zal alles in het werk stellen om schadelijke reacties in Duitsland te voorkomen. Zij wijst erop dat de terugkeer van Lages in 1966 daar te lande nauwelijks is opgemerkt. BLIJHAM Zaterdagmiddag werd bij een verkeersongeval in Blijham (gem. Bellingwolde) de 19-jarige auto mobilist T. Werkman uit Winschoten op slag gedood. Het slachtoffer is met zijn auto op de linker weghelft te rechtgekomen en botste daarbij op twee tegemoetkomende auto's. Hij overleed ter plaatse. Van de acht inzittenden van de tegemoetkomende auto's werden er vijf licht gewond en drie zwaar. In Rotterdam kwam de 54-jarige J. P. Koyman om het leven in het ver keer. In dezelfde stad overleed in het Dijkzigtziekenhuis de 89-iarige heer C. Scherp, die daar woensdag was binnengebracht als slachtoffer van een verkeersongeval in zijn woon plaats Berkel en Rodenrijs. In Schagen kwam de 81-jarige heer H. Roos om het leven, toen hij met zijn fiets door een auto werd gegrepen. De 17-jarige mej. M. van der Knaap kwam in Wateringen om het leven, toen zij, rechts van een vrachtwagen rijdend met haar bromfiets, door deze auto werd gegrepen, toen hij plotse ling rechtsaf sloeg. De 29-jarige C. Verbakei kwam om het leven na in Berlicum van de weg afgeraakt te zijn met zijn auto. De 59-jarige mej. T. Swijghuizen uil het Groningse Usquert kwam in Wat- werd om het leven, toen zij door een auto werd aangereden. In de gemeente Hasjerland kwam de 10-jarige Harmen Hazenberg om het leven, toen hij in de draaiende aftak- as van de trekker van zijn vader terechtkwam. Gistermiddag kwam de 25-jarige C. Geers uit Steenbergen om het leven toen de auto, waatin hij als inzittende meereed, tegen een boom botste. js-yc alrijke protesten tegen de vrijlating ■zen an de 'drie van Breda' haar van ele lening hebben doen veranderen, outjitond zij aanvankelijk achter het re- ng eringsvoorstel, nu is zij tegen vrijla- >p jing. ca Jok het Eerste-Kamerlid mr. H. van \g jjliel en zijn collega uit de Tweede te IMSTERDAM De dienstplichtig ildaat Wim Schul, deze maand ont- lagen uit de militaire strafgevangenis •er?1- Nieuwersluis, waar hij een straf an drie maanden heeft uitgezeten 'egens ondermijning van de krijgs- iicht. moet op donderdag 2 maart irecht staan voor de krijgsraad in jArnhem. Ook nu wordt hij beschul- 'igd van ondermijning van de krijgs- icht, alsmede van een aanranding an de eer en goede naam van de eneraals Brackel en Smits. Beide generaals dienden tegen Schul een ne- anklacht in op grond van een artikel g at deze in Nieuwersluis voor de enjoldatenkrant schreef. De Soldaten krant is een uitgave van de Bond Hoor dienstplichtigen (de 'witte' jctr VD), waarvan Schul lid is. De ge- eraals handhaafden hun klacht, na- at Wim Schul in een rectificatie van e Soldatenkrant van januari zijn ex cises had aangeboden. Bij de weerga van een aantal feiten had hij zich ibaseerd op onjuist gebleken infor- atie. De BVD zegt van mening te n jn dat 'de generaals Wim Schul, die §r® maart hoopt af te zwaaien, nog in tx-ap na willen geven'. Van een onzer verslaggevers UTRECHT In het Utrechtse Antoniusziekenhuis is zaterdag over leden Tom Manders, bij velen beter bekend als Dorus. Hij is vijftig jaar geworden. Hij heeft zijn grote bekendheid te danken aan zijn creatie van de Dorus- figuur, een opgewekte scharrelaar, die van de hand in de tand leefde en een vrolijk, zij het werkschuw leven leid de. Hij ging daarbij gekleed in tame lijk bizarre, maar altijd gerafelde truitjes, broeken en jassen. Een tries te hangsnor, een afgezakt ziekenfonds brilletje en een geteisterde bolhoed behoorden tot zijn vaste uitmonste ring. Manders is een van de weinige arties ten, zo niet de enige, die eerst be kendheid kreeg door de televisie en die pas daarna voor de radio ging optreden. Zijn eerste tv-opt reden, in 1955, in het Amsterdamse 'St Germain des Prés', werd een dusdanig succes, dat meteen besloten werd een serie van acht programma's op te nemen. Hij is daarna, afgezien van een enkele onderbreking, tien jaar lang achter een een vaste gast op het scherm geweest. Voor het VARA-radioprogramma 'Showboat' trad hij honderdvijftig keer op. In deze programma's trad hij samen op met 'meneer Cor Steyn' aan het orgel. In zijn -conférences voerde hij als dikwijls door de politie dwars gezeten schlemiel zijn 'gabbertje Dol- lefie Zallefie' ten tonele. In 1967 won Manders met zijn Dorus- show, door de Nederlandse tv ingezon den naar het zevende wereldtelevisie- festival in Montreux, de zilveren roos, de tweede prijs van deze manifestatie. In hetzelfde jaar verhuisde Manders met zijn theater naar Rotterdam. Het was vooral hier, dat hij zich meer met kinderen ging bezighouden. 'Bij Dorus op schoot' was meer een pro gramma van de kinderen, die hij op hun gemak stelde en daarna onbevan gen liet praten, dan van Dorus. Tom Manders heeft als Dorus ook veel succes gehad met zijn platen. Zijn Figaro-parodie en zijn marinelied (zorreg dat je d'r bij komt') werden bestsellers. Manders die. zoals hij zelf zei 'uit een echte Haagse socialistenfamilie' kwam, werd in 1943 door de Duitsers opge pikt. waarna hij in MUnchen zes maanden lang afkortingen op Duitse oorlogsvliegtuigen schilderde. Omdat hij de Duitsers beslist niet goed ge zind was, ontvluchtte hij met vaïse papieren van de Tsjechoslowaakse on dergrondse, waarna hij tot het einde van de oorlog onderdook in Amster dam. Sinds zijn eerste optreden in 1955 is hij altijd VARA-artiest gebleven. Hij laat een vrouw en vijf kinderen ach ter. Torn Manders als de schlemiel De protesterende boeren in Winschoten waren met groot materiaal uitgerukt. Toen de weg versperd sch een te worden door hun landbouw werktuigen, dreigde de politie de stroom af te snijden. De boeren ontruimden daarop één weghelft. Van een onzer verslaggevers WINSCHOTEN Een kleine tweeduizend boeren hebben zaterdag in Winschoten geprotesteerd tegen de door de EEG-commissie voorge stelde landbouwprijzen. Het werd een rustige demonstratie. Even leek het erop dat de politie de stroom zou afsnijden, waardoor de geluidsinstallatie uitgeschakeld zou worden en daarmee de sprekers monddood zouden worden gemaakt. de' ;an onze onderwij sredactie ^jMSTERDAM De bezetters van het hoofdgebouw van de Vrije joufniversiteit hebben zaterdagavond de bezetting 'opgeschort'Zij 'ebben het 15 verdiepingen tellende bouwwerk honderd uur lang '"bruikt als hun actiecentrum. Dat was omdat boeren met trekkers de weg versperden. Na het dreige ment van de politie maakte men één helft van de weg vrij, zoals ook vooraf met de politie was afgespro ken. Diverse boeren waren gewapend met borden en spandoeken, waarvan één verkondigde dat de ministers meer doen voor sex, oorlogsmisdadi gers, euthanasie en abortus dan voor hel voedsel. De boeren betuigden hun instemming toen de heer T. Meijer, voorzitter van de Groninger maatschappij van land bouw, zei dat de EEG-voorstellen lei den tot armoede van het platteland en dus van de boerenstand. 'Wij wei geren dit te aanvaarden', aldus de heer Meijer De EEG-voorstellen zijn geen redelijke vergoeding, maar slechts een fooi'. Hij vond dat de prijzen jarenlang zijn bevroren, waardoor de boeren in de kou zijn komen te staan, en dat er nu niets wordt gedaan om de achterstand in te halen of zelfs maar op hetzelfde peil te blijven. Aan de demonstratie werd ook door deputaties uit Zeeland, Friesland en aangrenzende Duitse streken deelge nomen. De demonstranten hebben een resolutie verzonden aan minister Lar- dinois van landbouw, waarin gezegd wordt dat de EEG en de regering de gevolgen van de inflatie niet mogen afwentelen op de zelfstandigen. Ook zegt de resolutie dat de EEG voorstel len een 'verdere verslechtering' in houden van de positie van de boeren stand. /Van een correspondent APPELSCHA Het stichtingsbe stuur van de jeugdherberg kamphuis '"Us Blau Hien' in Appelscha heeft besloten met ingang van 31 december het lidmaatschap van de Nederlandse Jeügdherberg centrale op te zeggen. Het stichtingsbestuur vindt onder fmeer de beslissing van het bestuur van de NJHC om het verbod van alcoholgebruik in de jeugdherbergen •op te heffen, principieel en praktisch wolkomen onjuist. De stichting 'Us Blau Hien' maakt deel uit van de georganiseerde drankbestrijding. Van een verslaggever DEN HAAG Visakten voor de pe riode 1 juni 1972 tot 31 mei '73 zullen een gulden méér kosten. De grote vis akte gaat twaalf gulden kosten, de kleine 6,75. Voor het vissen met een gewone hengel moet men voortaan fier gulden betalen. TUBBERGEN De georganiseerde ex-werknemers van de eind vorig jaar opgeheven vestiging van Hazewind Kledingindustrie NV te Tubbergen hebben een bedrag van 15.000 gulden mogen verdelen. Het gaat om 17 man, die dus ieder bijna 1000 gulden in ontvangst konden nemen. Toen het filiaal van Hazewind werd gesloten, gaven de textielarbeiders- bonden te kennen, dat zij alleen met een afvloeïngsregeling akkoord zou den gaan, als de georganiseerde werk nemers een extra-uitkering zouden krijgen. De Hazewind-directie heeft daarin toegestemd en het uit te keren bedrag deze week vastgesteld op 15.000 gulden. Van de 17 werknemers hebben er 15 inmiddels weer werk gevonden. AMSTERDAM Drie gemaskerde mannen hebben de bedrijfsleider en de kassier van Ven's Groothandelscen trum in Landsmeer overvallen, toen die bezig waren het bedrijf af te sluiten. De overvallers losten twee schoten, waarvan één de bedrijfsleider in een been trof. Zij gristen hun slachtoffers twee tassen uit handen, die echter niet meer dan wat papie ren en een fles drank bevatten. De daders vluchtten te voet. Van een verslaggever AMSTERDAM Veertien van de 391 autobestuurders, die in de nacht van vrijdag op zaterdag door de Amster damse politie op vier plaatsen in de stad gecontroleerd werden, hadden drank gebruikt. Zeven van hen waren in zodanige toestand dat hun een rijverbod opgelegd werd. Verder hadden 42 bestuurders geen geldig rijbewijs, 35 geen kentekenbe wijs. Van 29 automobilisten werd het kentekenbewijs voor twintig dagen in genomen; binnen die tijd moeten zij de aan de auto geconstateerde gebre ken weggenomen worden. Van acht tien auto's waren de banden te glad. In totaal kregen honderd automobilis ten een procesverbaal. Ook kwam aan het licht dat 42 van de 391 automobi listen geen belasting hadden betaald. BRUSSEL De Koninklijke Neder landse gist- en spiritusfabriek in Brugge, die vorige week aankondigde, enkele tientallen mensen te zullen ontslaan, heeft een nieuwe verklaring uitgegeven. Daarin wordt gezegd dat, om een verdere inkrimping van het winstcijfer op jaarbasis voor 1972 te voorkomen, nieuwe rationaliserings projecten nodig zijn, waarbij ook een afvloeiing van personeel onder ogen gezien moet worden. Het ziet ernaar uit dat het bedrijf hierover in een heftige strijd met de werknemersorga nisaties zal geraken, omdat die verkla ren, geen ontslagen te zullen aanvaarden. Langman luid in Assen een bitsere stemming vervfacht naar schatting 500 bezetters die :en het einde nog aanwezig waren, «loten vrijdagavond reeds het veld J ruimen. De zaterdag hebben ze nog pbruikt om de organisatie uit te erken voor de discussie die zij in jfeze week voor alle faculteiten en leled'ingen doen houden over het om eden bestuursreglement, de'andaag zal een comité democratise- worden gevormd om leiding te £ven aan de discussie. Het is de doeling dat dit comité vrijdag bij recteuren en curatoren een reeks nendementen zal indienen op het aor de voorlopige universiteitsraad bestuursreglement. De [S^zettere zullen pas aan de kandidaat- voor de toekomstige universi [itsraad meewerken, wanneer de re- 5.o»tie van directeuren bevredigend is. IX" je voorzitter van de studentenvereni- jng SRVU, Karei Drexhage, die za- als laatste bezetter het Oofdgebouw verliet, zei dat de dis- issie zich deze week zal concentreren de volgende punten: In de universiteitsraad zal de zetel- jrdeling zo zijn, dat studenten, tech- sch-administratief personeel en we- fnschappelijk corps, elk elf zetels (samen 33) en de vereniging 7 zetels krijgen. Voor de studenten is dat drie zetels meer dan in de huidige voor stellen. Het college van bestuur moet on dergeschikt zijn aan de universiteits raad. De vereniging behoort wel invloed te hebben op het universitair gebeu ren, maar niet zoveel als in hel nu voorgestelde reglement. De inbreng van. de vereniging moet voornamelijk via haar zeven leden in de universi teitsraad lopen. Volgens Drexhage komen deze voor stellen neer op een zo ruim mogelijke interpretatie van de wet-Veringa, die mogelijk op enkele punten iets verder gaat. Deze ideeën lagen ook ten grondslag aan de bezetting, al was de meest concrete eis tenslotte: uitstel van de verkiezingen om discussie mogelijk te maken. De vrijdag door de directeu ren afgekondigde verlenging van de termijn van kandidaatstelling, kwam wel niet tegemoet aan de eis, maar de bezetters hebben tenslotte eieren voor hun geld gekozen en willen deze ter mijn toch gebruiken voor discussie. an een onzer verslaggevers GRONINGEN Drie ministers hebben zich zaterdag in het hol van de leeuw ge waagd. In Assen gingen ze in debat met het kader van de vakbeweging en afvaar digingen van de noordelijke colleges van gedeputeerde staten. beloofde dat het concrete din gen zouden zijn. zoals sprei ding van rijksdiensten en der gelijke, maatregelen op het ge bied van de infrastructuur. Hij ging echter niet in op het De ministers waren de heren Boersma (sociale zaken). Langman (economische zaken) en Udink (volkshuisvesting). De leeuw liet het overigens bij een beetje gegrom. Zo zeer zelfs dat minister Langman ons na afloop zei: 'Het is me meegevallen. Ik had eigenlijk een bitsere stemming ver wacht.' Minister Boersma had in het begin gezegd dat er wat lood in zijn schoenen zat. Geen van de drie ministers heeft er veel moeite mee ge had. Slechts één keer leek het debat enigszins fel te worden. Dat was toen Adri de Boon, vice-voorzitter van het NVV, met de heer Langman in de clinch ging over de wiebeltax. De Boon wilde dat de wiebel tax werd gebruikt voor be strijding van de werkloosheid. Langman wilde die wie beltax echter houden voor het 'geëigende' gebruik, name lijk als conjunctuurmiddel. 'Als we de wiebeltax nu blij ven gebruiken zonder dat het direct nodig is, dan hebben we straks geen middel meer als het nodig is.' De Boon merkte toen op dat de wiebel tax ook nu al budgetair werd gebruikt en dus 'ongeëigend' gebruikt werd. Minister Lang man, fel: 'dat is niet waar. Ik wil best debatteren maar dan op basis van feiten en niet van onware verhalen.' Van van De Boon kwam nauwe lijks enig verwèer. De vakbeweging liet duidelijk blijken wantrouwend te staan tegenover de woorden die de regering heeflt geuit over hulp voor het noo rden. Dit werd aan het slot (ïchter niet met zoveel woorden geformuleerd. Het bleef bij 'Vagen. Veel van deze vragen varen in de :- cente kamerdebatten over de werkgelegenheid al aan de or de gekomen en voor het noorden waren ze in feite ou de koek, in d ie zin dat de vraagstukken ija feite al tallo ze jaren spellen Er zijn ook talloze rapporten over versche oen. Wantrou wend stond na^en onder meer tegenover dk- zg. nota-Lang- man. De structuurnota die over het Noorden zal worden gewrocht. v< >arafgegaan door een interim-nota in mei. Wat zou die interiin-nota dan wel Inhouden? M ipister Langman A. de Boon: Wiebeltax nü gebruiken. meest essentiële onderdeel het grootste man'-ement bij de vorige rapporten namelijk de financiële mogelijkheden om die concrete dingen te rea liseren. En er was geen vak- bonsman die er naar vroeg. Verder bleek teleurstelling over de maatregelen tegen de werkloosheid in de vorm van de '200 miljoen.' Uiteraard kwam ook de inflatie ter spra ke en minister Boersma be streed dat het evenwicht op de betalingsbalans als heilige koe wórdt beschouwd. Iemand uit Vlagtwedde vroeg of de werklozen de enigen waren die werden gebruikt om de inflatie te bestrijden. 'Zij krijgen 140,per week, u ƒ114.000,per jaar.' Minis ter Langman schoof een vraag waarom industriegebieden hij de Eemshaven worden ge maakt die alleen maar door de lucht en over water te berei ken zijn, af naar mr. E. H. Toxopeus, commissaris in Gro ningen. 'Omdat,' aldus de heer Toxopeus, 'het rijk weigert de Minister Langman: discus sie op basis van feiten. weg Groningen-Eemshaven cp het rijkswegenplan te zrtten. De provincie heeft nu in ar ren moede maar plannen ge maakt voor een weg op het secundair wegenplan

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 5