Gorki's Nachtasiel goed opgevoerd Verder spreken met prof. Kuitert: ja of nee? Puur swingplezier met Benny Goodman Promenadeconcert Rott. Philharmonisch Romme ziet de 'open partij' niet komen Trouw Kwartet Boekcnetalage Positief resultaat bij gesprek Bruynzeel-Suriname Purmerend steunt dorp in Bangladesj Zuid-Afrika wijst Anglicanen uit Tijl van Limburg vervroegd op vrije voeten Beroepfngs- werk vandaag TROUW/KWARTET MAANDAG 28 FEBRUARI 1972 KOTST/KERK 2 (ADVERTENTIE) VOORJAARSBEURS. VAKBEURS KARWEI 27 februari t/m 3 maart 26 februari t/m1 maart 9-18 uur, zondag 10-18 uur 9-17 uur, zaterdag en zondag 10-17 uur y en dinsdag tot 22 uur voordelige trein-toegangsbiljetten op ca. 180 stations verkrijgbaar door BER HULSENG DEN HAAG Nachtasiel, gespeeld zoals de Haagse Coraedie dat zaterdagavond deed, is een aan grijpend stuk. Om stil van te worden. In 'Na Dne' (op de bodem) schilderde Gorki, zelf zwerver ge weest, het menselijk bezinksel op de bodem van de samenleving. En dat was die van het ellendige tsaristische Rusland in 1902. door RUUD NIEMANS AMSTERDAM De jazz zit de laatste jaren vrijwel letterlijk in de uitverkoop. Het wordt duidelijk aan de geprogrammeerde ommezwaai van Miles Davis, aan de geïntensiveerde vrijages met de popmuziek, aan de dood van Armstrong, aan de avant-garde die schreeuwt om iemand die dé levensvatbare richting aangeeft waar het met die jazz heen moet. In het nachtasiel, nauwelijks een asiel, gewoon een 'luimkit' met brit sen bij een kachel in een donkere kelder, gexploiteerd door een oude hebzuchtige heler en zijn boosaardig jonger wijf, slapen en leven de ver worpenen. Afgezakt door tegenslagen, drank, zwakheden. Of erin opgegroeid. Onmachtig om er bovenuit te komen. Behalve dan in de dagdromen, over werk, genezing, liefde, een beter le ven. Maar dromen zijn bedrog. En de grootste bedrieger is Loeka, de oude zwerver, die zich voor pelgrim uit geeft en die de illusie nog opvoert met zijn mooipraterij. Goedbedoeld, uit medelijden, maar onwezenlijk en gevaarlijk. Hij wil alles laten geloven, omdat hij zelf niets gelooft (Als je in God gelooft, bestaat hij, geloof je niet dan bestaat hij ook niet, zegt hij bijvoorbeeld). En als de werkelijkheid na zijn fanta sieën des te harder, en fataal, toeslaat, is Loeka verdwenen. Boebnov, de Ba ron en de bankwerker, zijn de hard nuchtere, cynische of vertwijfelde te genstanders. Alles is leugen, de enige werkelijkheid is hun hopeloze bestaan. Zij zien niet verder dan zichzelf en de kelder. Satin wel. De leugen is voor slaven en meesters, zegt hij," de waarheid is de Mens. de vrije mens, die verbete ring wil. Maar Satin, vagebond uit verkiezing, meent dat ieder dat zelf maar moet willen. Hij houdt geen rekening met de maatschappij daarbo ven, die allen heeft uitgestoten. En niet met de omstandigheden, die het lo* van deze mensen bepalen. Het enige vertrouwen dat Satin (Gorki) hier kan geven is, "dat zij, ondanks alles, toch mens zijn, en dat de mens zijn lot kan verbeteren. Hans Croiset heeft dit bewogen stuk aanklagend realisme van 1902 mooi beheerst en net echt geregisseerd, somber en sober, in een eenvoudig strak en triest decor van Huub van Gestel, die ook de vervallen, en toch nog gedempt kleurige, kostuums en lompen ontwierp. De taferelen werk ten schilderachtig, zonder te mooi of romantisch te zijn. De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van N.V. De Christelijke Pers Dagelijks bestuur: 8. Bol, Den Hoog; dr. E. Bleumink, Paters- wolde; mr. G. C. van Dam, Nootdorp; W. A. Fibbe, Rotter dam; J. lonser. Utrecht; drs. J. W. de Pous. Den Hoog,- J. Smol- lenbroek, Wossenoar. Overige leden von het algemeen bestuur: K. Abmo, Amsterdom; H. A. de Boer, IJmuiden; Th. Brouwer, Assen; mr. dr. J. Don- ner. Den Haag,- J. van Eibergen, Schoarsbergen,- mr. K. van Houten, Wogeningen; ds. O. T. Hylkemo, Bilthoven; Jac. Huijsen, Delft; mevrouw M. C. E. Klooster- mon-Fortgens, Voorschoten; me vrouw J. G. Kraoyeveld-Woufers, Heerhugowoord; prof. dr. G. N. Lommens, Noorden,- ds. F. H. landsman, Den Hoog,- H. de Mooij, Rijnsburg; prof. dr. G. C van Niftrik, Amsterdom; H. Otte- vonger. Buitenpost; mr. dr. J. Ozmga, lunteren; dr. A. Veerman, Rijswi|k (Z-H); H. H. Wemmers, Den Hoog; drs. R. Zijlstra, Ooster- land (Zld). Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer Hoofdredactie: J.de Berg (waarnemend) Hoofdkantoor N.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280, Amsterdam. Postbus 859. Telefoon 020 - 22 03 83. Postgiro 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69.73.60.768Gem.giro X 500. De karakters die Gorki neerzette, elk met zijn eigen verhaal, zijn stuk voor stuk prachtige rollen voor spelers die zich willen en kunnen inleven. Het gevaar van te veel te doen, en melo dramatisch worden, ligt voortdurend op de loer, maar Hans Croiset heeft dat nog net genoeg ingehouden. En hij had al zijn spelers mee. Joris Diels is geloofwaardig die zach te, troostende, temerige, half- of schijnheilige Loeka, met zijn grootva derlijke valse wijsheden, waar de zwakken intrappen en de sterken doorheenzien. Ko van Dijk is aan doenlijk en prachtig bescheiden de aan drank verslaafde toneelspeler, die zijn teksten niet meer weet, als hij declameren wil, en die zich tenslotte verhangt omdat de door Loeka voor getoverde inrichting voor alcoholisten niet bestaat. Paul Steenbergen is geheel en al de spottende aan lager wal geraakte baron ron, die alles al gehad en niets meer verwacht, maar toch nog radeloos woedend wordt als zijn verhaal van vroeger niet wordt geloofd. Frans van der Lingen is ontroerend echt de verbitterde en verkommerde bankwerker, die werken wil en zich daarom beter acht. Nanni Vermeer is stil ontroerend zijn stervende vrouw. Wim van Rooy maakt een sterk gela den karakter van de jonge dief Vaska, die samen met Natasja doorleefd gedaan door Trins Snijders uit dat leven weg wil. Maar daar gaat de jaloerse, misdadige bazin een heftige helleveeg van M3RA Ward zo tegen te keer, dat haar oude man (Hans Culeman) in een gevecht wordt gedood. Vaska en zij gaan de gevangenis in. Natasja verdwijnt. Daar zijn dan verder nog Marloes Fluitsma, de straatmeid, die zich ont roerend uitleeft in verzinsels van lief desromannetjes; Guus Verstraete als een goedmoedige, corrupte politie agent; Do van Stek als een markt vrouw; Leo de Hartogh als de ruwe, ongevoelige, nuchtere Boebnov; Kees Coolen als Satin; Eli Blom als Tataar, Reinier Heideman als de scheve vod denraper; Jaap Wieringa als de gekke, niet domme, harmonikaspelende schoenlapper. Wel een bezetting, en wie Gorki's rauwe, waarachtige schildering van al die ellende door Marko Fondse bewerkt in het Nederlands van dat milieu niet goed kan, of wil, verwerken, ziet tenminste goed en overgegeven toneelspelen. Coltrane was zo'n man, maar hij is dood, Taylor is het maar hij lijkt volledig geïsoleerd. Nostalgie is een belast woord, je -kunt het verleden niet terugroepen. Het roept daarom twijfels op, te zien hoe het instituut van de nachtconcerten in de hoofd stad lijkt te herleven bij de gratie van nog levende jazz-AOWers als Ken- ton, de mythe Miller, Goodman. Is het tijdelijk, of leiden zij een algeme ne revival in? Hoe dan ook, de magie van hun namen is nog geenszins uit gewerkt. Het bejubelen van Benny ROTTERDAM Het zaterdagavond door Rotterdams Philharmonisch Or kest gegeven promenadeconcert stond onder leiding van Gerd Albrecht. een jonge Duitse dirigent. Een ongewone verschijning op het programma was een compositie van de Australische componist Don Banks, getiteld 'Nexus voor Symphonie-, Orkest en Jazzquin- tet'. Wat de vorm betreft doet dit werk denken aan de klassieke symfoniecon certanten, vanwege de gestadige af wisseling van het gehele orkest en concertino, in dit geval het niet on vermaarde John Dankworth Quintet uit Londen, bestaande uit alt-saxofoon, trompet, piano, contra-bas en drums. Een duidelijk speels element valt do- ze compositie niet te ontzeggen, maar een succesvol samengaan van een jazz- groep en een symphor.ie-streekorkest is a priori uitgesloten, al was het al leen maar vanwege de improvisatie van eerstgenoemde groep, die een di rigent natuurlijk niet in de hand heeft. Dat heeft enige decennia gele den het Concert van Liebermann c.e- rigens al aangetoond. Het publiek toonde zich na afloop nog al gul met applaus. Het is ook weer eens iets anders. Hoekdelen van het progromma werden gevormd door de eerste groep Slavische dansen van Dvorak, zeer muzikantesk en afge werkt ten gehore gebracht, en Richard Strauss' succesvolle jeugdwerk 'Till Eulenspiegel', een symfonisch gedicht dat sedert zijn bestaan nog niets van zijn levenskracht heeft verloren. Gerd Albrecht dirigeerde met elan en ge zag. W. A. Wolvenkamp Bènny Goodman Goodmans Septet door een vrijwel uitverkochte Grote Zaal j.l. zaterdag nacht gebeurde niet louter uit respect voor ouderdom en vakmanschap. Nee, de 62-jarige meester maakte ge woon waar dat muziek naar vorm en inhoud iets tijdloos krijgt, als het doortrokken is van puur, goudeerlijk plezier. De sfeer op het podium sloeg vonkend over op de zaal. Speelt Good man nog klarinet als geen ander, belangrijker was het te mogen vast stellen, dat de anderen zich met hem op één golflengte bevonden. De doon- slaggevende factor daarbij was de for midabele vorm van Lester Young- epigoon Zoot Sims (47), die herinne ringen wakker 'riep aan de pingpon gende solo-beurtzang bij het Mulligan- Sextet. In deze door Mister BieDzjie soepel geleide swingfirma genoten Sims en niet minder de spetterend virtuoze Brit Peter Appleyard op vi brafoon genoegzaam eigen procuratie. Zodra hun muzikale krachten zich als een drie-spitsenvoorhoede bundelden, stuiterden de muzikale voorzetjes en doelrijpe passjes uitbundig heen en weer. In navolging van Don Elliot gaf Ap- Basil Davidson, Afrikanen. Een inlei ding tot hun cultuur. Uitgeverij H. Nelissen n.v. Bloemendaal. 360 blz. Prijs 29,90. Basil Davidson is een Engelse publi cist. die alom erkend wordt als een groot kenner van Afrika.Hij heeft vooral naam gemaakt met zijn boeken en artikelen over de cultuur van de Afrikanen. Bovendien is hij langdurig opgetrokken met de vrijheidsstrijders in Angola en Guinee-Bissau. Het boek Afrikanen, dat in 1968 in het Engels verscheen, heeft hij dan ook opgedra gen aan Amilcar Cabral, de leider van de verzetsbeweging in Guinee-Bissau. Deze inleiding tot de cultuur van de Afrikanen is geen gemakkelijk boek. Er staan nog al wat lange en ingewik kelde zinnen in, wat gedeeltelijk door de vertaling komt. In het Engels kun je met minder woorden toe. Maar ook al staan er dan onduidelijk' passages in het boek. het blijft een mooie basis voor een beetje begrip van Afrika. Na lezing van het boek van Davidson kun je oog krijgen voor de gigantische ratie Afrikanen te kampen heeft. De overrompelende sociale veranderingen die na de tweede wereldoorlog zijn begonnen, dreigen de hele Afrikaanse samenleving, die diepe wortels heeft in het verleden, te ontwrichten. We. hebben lang gedacht dat de Afrikanen nauwelijks konden bogen op een ge schiedenis, laat staan een cultuurge schiedenis. Davidson helpt ons uit de droom. Onze kennis van de oude cul tuur van de Afrikanen is minimaal en er zijn nauwelijks geschreven bron nen waaruit de loop der geschiedenis valt te reconstrueren. Maar zelfs met die beperkte kennis valt er nog een cultuurgeschiedenis te schrijven, die Afrika en Afrikanen minder myste rieus kunnen maken voor ons wester lingen. Dat bewijst Davidson in zijn boek. dat een globaal overzicht geert van de manier waarop de Afrikanen door de eeuwen heen het mysterie van leven en dood 'verklaarbaar' heb ben gemaakt en hoe zij steeds weer de chaos probeerden te herleiden tot wat 'juist en natuurlijk' was. Dat deden en doen ze op een voor ons uiterst vreemde manier, die ons op het eerste gezicht erg onlogisch aandoet. H.L. 'Voorlopig begrijp ik i deeën De Zeeuw niet' Van een onzer verslaggevers BUSSUM Prof. mr. C. P. M. Romme, die jarenlang een belang rijke rol heeft gespeeld in de KVP, is van mening dat een partij waarvan zowel christenen als humanisten deel uitmaken, niet tot stand zal komen. De heer Romme (75), minister van staat en tot eind vorig jaar lid van de Raad van State, zei dit gisteravond in een gesprek met Ad Langebent voor de KRO-televisie. De vroegere fractieleider van de KVP in de Tweede Kamer zei dat hij de ideeën van KVP-voorzitter De Zeeuw over een zogenaamde open partij wel eens nader uitgewerkt wilde zien en voegde eraan toe: 'Voorlopig begrijp ik het niet'. De heer Romme vroeg zich af wat de inhoud is van een maai- schappij-visie waarop christenen en humanisten tot een duurzame eenheid zouden kunnen komen. Ik kan mij, aldus de heer Romme, die eenheid tussen heterogene groepen als chris tenen en humanisten niet voorstellen. Als een belangrijke oorzaak van de nederlagen die de KVP de afgelopen jaren heeft geleden, zag de heer Romme de onduidelijkheid over de grondslag en de koers van de KVP. Jarenlang, merkte hij op, is er niets anders gedaan dan darrover gepraat, zonder dat de kiezers wisten welke koers de KVP nu zou gaan varen. De 'grand old man' van de KVP zei van mening te zijn dat de politieke partijen vóór de verkiezingen duide lijk moeten zeggen met v.elke partijen zij het 'preferabel' vinden samen te werken. Na de verkiezirgen, aldus de heer Romme, kun je dan altijd nog kijken of dat preferabele ook uit te voeren is. De vroegere fractieleider zei dat het hem nog steeds speet dat er, nog tijdens zijn leiderschap, een eind was gekomen aan samenwerking tussen de KVP en de PvdA. In het begin van het gesprek zei prof. Romme vóór vrijlating van de 'drie van Breda' te zijn, omdat naar zijn mening 'onnoemelijk menselijk leed' niet met onnoemelijk leed moet wor den vergolden. Hij vond het niet juist de onmiddellijke doodstraf te vervan gen door een 'langzame doodstraf'. DEN HAAG Besprekingen tussen Bruynzeel en de Surinaamse ministers Essed en Radhaishun hebben tot een positief resultaat geleid. De resultaten van de onderhandelingen zullen door de Surinaamse regering bekend wor den gemaakt, wnneer de Surinaamse ministers van opbouw en financiën verslag hebben uitgebracht aan de regering in Paramaribo. Een woord voerder van Bruynzeel verklaarde dat de besprekingen in een prettige sfeer waren verlopen. De Bruynzeel Suriname Houtmaat schappij heeft in 1971 onbevredigende resultaten behaald, zo blijkt uit de laatste uitgave van het personeelsblad Bruynzeel Contact Dit is o.m. het gevolg van de zeer sterke kostenstij gingen en het achterblijven van de omzetverwachtingen. pleyard (43) aanschouwelijk onder wijs in de stijlen van Goodman-vibra- fonisten uit het verleden. Hijzelf lijkt ergens tussen Hampton en Terry Gibbs in te zitten. Aan de ritmische basis van dit aanstekelijke swingfeest voegden pianist Bill McGoofy en vete raan-slagwerker Mausie Alexander (49) zich naadloos in hun bijrollen. Aan hun werk werd extra swing dimensie toegevoegd door slaggitarist Buky Pizzarelli, wiens features op de onversterkte (Spaanse) gitaar opvie len door rust en melodische eenvoud. Nergens wordt het go-stop-effect zo efficiënt gehanteerd als in Goodman- combo's. Een climax van totaal swing- plezier als in 'After you've gone' sluit als het ware met gierende remmen af, pats-boem-uit. De zaal geeft prompt opnieuw gas met ovationeel applaus. Het roept de overrompelde, vermoeide musici herhaalde malen terug, dwingt het ensemble tot een serie toegiften. Het is niet moeilijk deze swingpaladij nen recht-toe-recht-aan enorme succes sen in Europa te voorspellen! Amster dam vormde in elk geval een jofel begin. PURMEREND De Purmerendse ge meenteraad is akkoord gegaan met een initiatiefvoorstel van de PAK-fractie om een dorp in Bangladesj te adop teren. Op grond van dit voorstel zal het gemeentebestuur in samenwerking met de bevolking van Purmerend hulp gaan verlenen aan een dorp in Bang ladesj, dat in overleg met de stichting Emmaus zal worden gekozen. In Pur merend is opgericht een comité Kop pelgemeente Bangladesj, dat alle acti viteiten zal coördineren. r WINDHOEK. Zuidwest-Afrika (UPI) De in Engeland geboren Angli caanse bisschop van Damaraland en twee andere Anglicaanse geestelijken hebben opdracht gekregen, binnen een week het door Zuid-Afrika be heerde Zuidwest-Afrika te verlaten. De geestelijken zullen verdwenen moeten zijn, voordat de secretaris generaal van de VN Waldheim, met premier Vorster komt praten over de kwestie Zuidwest-Afrika. De secretaris van bisschop Colin Winter, die even eens tot de uitgewezenen behoort, meende, dat het motief voor de uit wijzing moet worden gezocht in 'het krachtige verzet van de Anglicaanse kerk tegen apartheid.' BRUSSEL (ANP) Mario R. alias Tijl van Limburg, die vorig jaar Ver meers 'Liefdesbrief' uit het Brusselse Paleis voor Schone Kunsten ont vreemdde, is weer op vrije voeten. Hij had eigenlijk tot 3 april gevangen moeten zitten, maar is wegens goed gedrag vervroegd vrijgelaten. Tijl hoopte destijds voor de 'Liefdes brief' een losgeld van veertien mil joen gulden te krijgen, dat hij had toegedacht aan de Oostpakistaanse vluchtelingen. NED. HERVORMDE KERK Benoemd.' tot geest,, verz. verpleeg- en rusthuizen in Zeeland, L. J. Altena te Zoutelande, die deze benoeming heeft aangenomen. Bedankt: voor Amersfoort, G. Bies- broek te Oudewater. GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen: naar Utrecht-Oost (geest. verz. Richard Hoogland-stich ting), G. M. W. Steen te Amsterdam- Nieuwendam. GEREF. KERKEN (VRIJGEM.( Aangenomen: naar Hilversum, P. Ded- dens te Rozenburg. GEREF. GEMEENTEN Beroepen: te Hellevoetsluis, E. Vene- ma te Zwljndrecht. li 1IET REFREIN Wat horen wij daarin: 'want zijn dertierenheid is tot in eeuwighei* Wat wordt ons in deze woorden g i zegd? Het zijn woorden die wij een s frein zouden noemen. Woorden die rugkeren en telkens een nieuwe dachte besluiten, onderstrepen, accenten voorzien. Ze geven een bij allesomvattende grond aan voor v er aan voorafgaat. 'Looft de HEE want Hij is goed, want zijn goedert renheid is tot in eeuwigheid'. Die deed en dat, daden van schepping geschiedenis, want zijn goederbierej n heid't Is alsof de psalm 136) wil zeggen: hier rust alles op. Dit is grote, genoegzame reden om God loven, om te leven, om er te zijn om er de zin van in te zien. Dit is rots. waaruit ons bestaan gehouwen Dat Hij goedertierend is, getrouw aji zijn goedheid, aan zijn liefde, aan z verbondenheid met ons mensen. Da; om moet het herhaald worden. Z goedertierenheid is tot in eeuwighe Dat omspant alles, ruimte en tijd. Eire is Hij zelf, tenvolle. Hij is niet andq>o dan zo, de God van het heil, tot eeuwigheid. Dat alles doorstaat, waj tegen geen onkruid gewassen is, wa< voor geen grenzen bestaan. Dat daarom door alles heen draagt. Del de raadselen van de geschiedenis i de bitterheden van wat er van I schepping is geworden. Door het lii en door het donker. In de dag en in nacht. Hetzij wij leven, hetzij wij st< ven, een enige troost. De kategorie v ons bestaan (Kierkegaard). De no waaraan we gemeten worden, waan we schuldig bevonden worden en st ven moeten en waaraan we herlev Waar wij vandaan komen en waar heengaan. Buiten welke ons leven i meer te denken is, niet meer te lev Want zijn goedertierenheid is tot eeuwigheid. De introitus en de zej van de wegzending in de vreugde de Heer. AMSTERDAM Vandaag begint de gereformeerde synode in Lunteren aan haar zevende vergadi week. Eén van de vragen waarvoor men gesteld wordt (en waarover vrijdag liet debat zal gaan) deze: moeten we verder praten met professor Kuitert, ja of nee? rnden kuni ttendeert ,g, of ds \fBa verband li.. Zoals intussen genoegzaam bekend kan zijn, ligt er op de gereformeerde synodetafel een stapeltje bezwaar schriften tegen (de opvattingen van) de Amsterdamse ethicus en dogmati cus dr. H. M. Kuitert. In die bezwaar schriften wordt aangedrongen op maatregelen tegen prof. Kuitert. Toch kan men niet zeggen dat de synode thans voor de beslissing staat of zij al dan niet tot tuchtmaatregelen zal overgaan. Het is nl. zo dat vrijdag het debat met name moet gaan over twee rapporten uit de kring van het door de vorige synode benoemde deputaat- schap voor een 'voortgezet gesprek' met prof. Kuitert. De meerderheid van de deputaten is van mening dat dit gesprek voortgezet dient te wor den; een minderheid van hen is van mening dat verder praten met prof. Kuitert géén zin heeft, althans niet 'door ons deputaatschap'. De vorige, Sneker synode, heeft vast gesteld dat prof. Kuitert, evenals an dere synodeleden, de historiciteit van de zondeval ontkent, maar wél met alle leden der synode vasthoudt aan het belijden dat God de mens goed geschapen heeft. Is dat te combineren: aanvaarding van de goede schepping en ontkenning van de historische zon deval? De meerderheid van de deputa ten (ds. H. A. L. v. d. Linden. H. Algra. ds. M. P. van Dijk, mevr. J. G. Kraaijevelt-Wouters, dr. G. Puchinger, prof. dr. Nic. H. Ridderbos, dr. B. Rietveld, prof. dr. G. Th. Rothuizen, dr. C. Rijnsdorp, ds. B. J. F. Schoep en ds. G. Y. Vellenga) is van mening dat het voortgezet gesprek vrucht ge dragen heeft: duidelijker dan althans in de uitspraak van de Sneker synode naar voren kon komen, is gebleken wat prof. Kuitert met de ontkenning van de historiciteit van de zondeval wel en niet bedoelt, aldus de deputa ten. Samenvatting De deputaten vatten als volgt samen: 'Prof. Kuitert belijdt van harte, dat de mens goed geschapen is. M.a.w.: de zorde is niet gegeven met de schep ping in het algemeen, is niet gegeven met de schepping van de mens in het bijzonder, met de menswording. De zonde is ook niet een noodzakelijke fase in de ontwikkeling van de mens, staat bijv. allerminst op één lijn met de bewustwording van de mens. De zonde ligt voor de verantwoordelijk heid van de mens, stelt de mens schuldig voor God en medemens. Prof. Kuitert is zelfs bereid, wanneer men uitgaat van een bepaald geschie denisbegrip nl. 'geschiedenis' als tegenstelling tot 'natuur' de uit spraak te aanvaarden, dat de intrede van de zonde in het menselijke ge slacht zich afspeelde op het vlak van de geschiedenis (die intrede van de zonde is immers niet een natuurlijk proces). We herinneren er hier tenslotte nog aan, dat prof. Kuitert het volkomen legitiem acht pogingen te doen tot een enigszins bevredigende voorstel ling van zaken te komen. Men kan tot een enigszins bevredigende voorstel ling van zaken komen door bijv. te poneren: zodra de -mens door God tot aanzijn geroepen werd. heeft hij in schuldige ongehoorzaamheid het ja, dat God tot hem sprak, met neen beantwoord. Om misverstand te voor komen moet daarbij wel opgemerkt Worden: volgens prof. Kuitert moet er dan alle nadruk op gelegd worden, dat het aanvaarden van e.en dergelijke voorstelling van zaken nooit verplicht mag worden gesteld. Als het gaat om het vormen van een bevredigende voorstelling van zaken, komen we niet los van de voorstellingswereld van onze tijd. En dat levert ook geen enkel bezwaar op, zolang we maar vasthouden aan wat de bijbel ons leert belijden: God heeft de wereld, de mens goed geschapen; de zonde ligt voor de verantwoordelijkheid van de mens. Maar als prof. Kuitert dit alles aan vaardt, waar ontkent hij dan toch de historiciteit van de zondeval? Hij is van oordeel, dat als men de aanvaar ding van de historiciteit van de zon deval kerkelijk verplicht stelt, men in feite weer verplicht stelt een opvat ting van Genesis 2 e.v. die sinds de opheffing van 'Assen' in onze kerken juist niet meer verplicht is kort en onvolledig gezegd: de opvatting van Genesis 2 e.v. als 'historische reporta ge'. Prof. Kuitert aanvaardt van harte, dat wat Genesis 2 e.v. over de oor sprong van de zonde en over de gevolgen van de intrede van de zonde in het mensenleven leren van funda mentele betekenis is. Maar hij is van mening, dat men dit kan doen zonder aan deze hoofdstukken het karakter van historische reportage toe te schrijven Aldus het meerder heidsrapport. Minderheidsnota eindpunt gekomen, er zijn nog allei vragen die behandeld zouden kun: worden, en dan attendeert rapport o.m. op de vraag, Dijk 'terecht een nauw verband *ussen prof. Kuiterts opvatting"*' t.a.v. Genesis 1 tot 3 en zijn spreb over de consequente horizontaliseri V< van het heil en wat daarmee samj hangt'. iOE1 Tenslotte stelt het rapport dat (lies gesprek met prof. Kuitert voortgeP- v moet worden. ider pnte d< H In de minderheidsnota van de depi|P.en ten ds. A. W. Meeder en ds. Schelhaas staan vijf punten opgesoi sJ.'e5 die h.i. tégen verder spieken pleit ^fl° We geven ze sterk verkort door^„ Prof. Kuitert heeft en houdt standpunt. 2. Hij komt niet verw dan dat hij de historiciteit van Gen? ,8r 1 tot 3 ontkent en geeft geen woord op de vraag waar wij de bij£r na Genesis 3 dan wèl moeten le als wezenlijk historische openbari 3. Prof. Kuitert beweert geen mo< te hebben met de gereformeerde b€fjj^ denisgeschriften. maar deze zijn. 25. der enige reserve, volledig duide^ 'J terzake van een historische Adam y een historische zondeval. 4. Prof. E !cj_j tert heeft zijn handtekening geplai !SZjt onder het zgn. ondertekeningsfon ^fQi lier voor dienaren des Woords een heeft zich te gedragen overeenkom: de daarin gegeven aanwijzingen, ng Het standpunt van prof. Kuil rdei raakt een wezenlijk punt, het h< eer geen betoog dat er zó veel meer op e ei helling komt dan hetgeen in Zonn K01 3 wordt beleden. chiec Naar het inzien van de meerderh staan hier standpunten tegenover kaar, die zich niet laten verenig 'Althans zolang het bestaande con sioneel akkoord in onze kerken kracht blijft, zien ondergetekende V bu Geen eenheid De deputaten hadden ook opdracht, te zoeken naar onderlinge eenheid. Wel nu, die eenheid is niet bereikt, wat overigens de deputaten niet verbaast: 'In ons gezelschap zijn zo ongeveer alle meningen vertegenwoordigd, die in onze kerken t.a.v. de onderhavige punten leven'. Bovendien heeft men over méér gepraat dan over Geneis l tot 3. Sommige deputaten niet alle on dertekenaars van het meerderheids rapport vinden dat de meningen wat dichter bij elkaar gekomen zijn. Maar: het gesprek is niet tot een daarmee geen ruimte geschapen beide standpunten toelaatbaar ma-af Ds. Meeder en ds. Schelhaas attende pagj| er op dat binnen de kring van de deputaatschap de meningen uitééSnd pen 'niet alleen wat betreft de hist sluit citeit van Genesis 1 tot 3, maar (ond wat betreft de inhoud, de funktie <je de verbindbaarheid van de confes Alleen reeds uit dien hoofde is mie" praktisch onmogelijk in een gesp orl)p, met prof. Kuitert klaar te kom» bij Afgedacht van het standpunt van d ning hoogleraar zou ons deputaatschap gevei al de handen aan vol hebben om et yc eenheid in eigen kring te zoeken |®rbi.i te vinden'. 11 vs Tenslotte geeft de minderheid L haar mening dat een groot &a*jd C kerkleden er geen genoegen meej nemen als de synode niet zal konfete™ tot bepaalde uitspraken. j De

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 2