Stuyt: medische eisen rijbewijs moeten strenger Nixon ziet Amerika Formosa verlaten Expogé-voorzitter Aalders overleden 'Club van Rome' krabbelt terug Hét Kwartet Kettingbotsing in Frankrijk: 11 doden In deze krant RITA ook wij zijn homofiel Gun ook Uw buurman deze krant! Nieuwe Leidse Comramnt HRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert In teghenspoetl" MAANDAG 28 FEBRUARI 1972 52ste jaargang nr. 49 vooraanstaande prot. christelijke dagbladen benstraat 37 Postgiro 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam r Abonnement 7,90 per maand, per kwartaal 23,35 Klantenservice 18 -19 uur. Minister ivil verplichtekeuring an onze Haagse redactie EN HAAG Minister Stuyt overweegt strengere medische eisen stellen aan het bezit van een rijbewijs. Hij wil dit onder meer laliseren door de zogenaamde 'eigen verklaring' (het stuk waarin p aanvrager van een rijbewijs zelf verklaart medisch gezond te jndrastisch te herzien. ie herziening zal er dan op neerko en dat beroepschauffeurs, rijschool- tuders, rijinstructeurs en rij-exami- storen bij het aanvragen van een ibewijs, hetzij voor het eerst of bij rlenging. een vrij straffe medische turing allien moeten ondergaan, jor niet-beroepschauffeurs blijft om aktische redenen de eigen verkla- ig in principe gelden. Wel zal het rtal vragen worden uitgebreid en voorts de verplichting om medisch tkeurd te worden moeten worden rruimd, onder meer in die gevallen parin iemand ernstig gewond is ge- akt of een medicus twijfelt aan de jcapaciteiten van een automobilist, in het Centraal Bureau tot Afgifte n Rijvaardigheidsbewijzen (C.B.R.) »u tenslottte een eigen vorderings- :ht ter controle van de geschiktheid rden toegekend. [eheim rapport RIJSSEL (UP1, AFP. Reuter) Bij een kettingbotsing op de Franse 'Auto route du Nord'. tussen Rijssel en Pa rijs. zijn zaterdag elf mensen, onder wie twee kinderen, om het leven ge komen en 22 gewond geraakt. Het ongeluk gebeurde in dichte mist ter hoogte van Croisilles. Er waren drie vrachtwagens en vijftien perso nenauto's bij betrokken. Acht auto's, waaronder twee trucks, vlogen in brand. Volgens de Franse verkeers- centrale reden de wagens in kwestie richting Parijs. De meeste van de slachtoffers stierven in de vlammen. Amerikaanse president: Dese week heeft de wereld veranderd jinister Stuyt baseert zijn overwe- rng op een tot nu toe geheim geble- ►n rapport dat de Gezondheidsraad jnd vorig jaar heeft uitgebracht. Dit jpport haakt voor een groot gedeelte op een in 1967 over hetzelfde iderwgrp uitgebrachte nota. De rege- ng heeft de aanbevelingen van dit pport toen grotendeels naast zich :ergelegd. siders menen echter dat minister uyt een ander standpunt zal inne- en. Enkele weken geleden, op een jeenkomst, liet de minister al weten i er strengere keuringen' zullen oeten komen. Een aanwijzing dat de blister in die richting denkt kan ik afgeleid worden uit het feit dat Stuyt onlangs een nieuwe functie ieft gecreëerd, namelijk die van me- sch inspecteur, speciaal voor de ver- ersveiligheid en de revalidatie. De inister zal binnenkort met zijn col- ja van verkeer en waterstaat, dr. ees, een gesprek hebben over deze ak. ■t aantal verkeersongevallen dat idelijk aantoonbaar wordt veroor- akt door lichamelijke of geestelijke breken van de automobilist, is pro- pgezegd arbeider in Nederland is staat- indig een volwaardig wezen par maatschappelijk niet. pro/, mr. C. P. M. Romme voor de t.v. Droog en zonnig 1 Overwegend droog en zwaarbe wolkt weer, maar ook enkele verspreide opklaringen. Zwakke tot matige wind tussen oost en zuid. Maximum-temperaturen on geveer 4 tot 8 graden. MORGEN EN OVERMORGEN: Aanhouden van het huidige weertype met weinig verande ring van temperatuur. Morgen: zon op 7.28 i onder: 18.18 \oekeniveek Minister Stuyt centueel niet groot. Exacte berekenin gen hierover zijn er overigens niet. Insiders menen dat het om ongeveer vijf procent gaat, waaronder dan ook begrepen de ongelukken als gevolg van alcohol-misbruik. Minister Stuyt stelt zich op het standpunt dat iedere mogelijkheid om de verkeersveilig heid te bevorderen moet worden aan gegrepen. Een medische keuring was vóór 1951 voor het verkrijgen van een rijbewijs verplicht. Na dat jaar heeft men, gezien het steeds groeiende aantal aanvragen daarvan om praktische re denen afgezien. Op het ogenblik wor den jaarlijks rond de 100.000 rijbewij zen voor het eerst aangevraagd, en worden e- ongeveer evenveel ver lengd. Het blijkt echter dat het systeem van de 'eigen verklaring' vol gens de huidige wetgeving niet goed functioneert. Zo worden er jaarlijks enkele duizenden gevallen geconsta teerd van mensen die de 'eigen ver klaring'' vals hebben ingevuld. Het C.B.R. gaat in deze gevallen niet tot strafvervblging over omdat zij zich niet ziet als een verlengstuk van het openbaar ministerie. De enige stap die tot nu toe onderno men wordt om aan deze bezwaren tegemoet te komen is dat er binnen kort een regeling zal worden getrof fen. waarbij ook rijbewijzen kunnen worden uitgereikt met een beperktere geldigheidsduur. Dit geldt dan bij voorbeeld voor hen die ouder zijn dan 59. die zich nu al verplicht medisch moeten laten keuren. De arts kan dan beslissen dat de gezondheid van de aanvrager van dien aard is dat een beperkter geldigheid gewenst is. Na afloop van die periode kan de arts opnieuw bekijken of het rijbewijs weer verlengd kan worden. Deze rege ling zal in principe ook gelden voor hen die jonger zijn dan 59. maar hier zijn de controle mogelijkheden aan zienlijk geringer SJANGHAI (UPI, AP, AFP, Reu ter) De Verenigde Staten heb ben China beloofd alle Ameri- kaanse troepen uit Zuidoost-Azië en van Formosa uiteindelijk terug Sport te trekken. Het verminderen van r i de troepensterkte en het ontman- Feyenoord kan n.et zonder de miutajre basjs Qp w im van Hanegem 7 Formosa zai beginnen 'als de SpartaFC Twente onbeslist 7 spanning in het gebied afneemt'. Ajax stelt alles af op Arsenal 8 js een yan de belangrijkste pun. Den Haag gedeeltelijk in op- ten uit het slotcommuniqué, dat giste- 7P. „piloaarl 8 ren in Sjanghai is uitgegeven aan het e eind van het bezoek van president Schenk schenkt titel aan ech- Nixon aan China. -nrintpr 9 De Verenigde Staten erkennen, dat de ÖI Chinezen aan beide zijden van de Veertien zwemrecords in Straat van Taiwan eenzelfde land be- Bremen 10 wonen en dat de Chinezen de kwestie- Formosa zelf vreedzaam moeten oplos- Atletes mijden Europese 111- Sen zonder inmenging van anderen, doorstrijd 10 China en .Amerika zijn het verder J eens geworden over het blijvend on- RinnonlonH derhouden van contacten. Hiertoe zal Dinneniana van tijd tot tijd een hoge Amerikaan- se vertegenwoordiger naar Peking Vara-concert 11a bommelding gaan voor concreet overleg ter verde- af^elast 5 re normalisering van de betrekkin- In memoriam Tom Manders 5 oe partijen zijn het ook eens gewor- Ministers in het hol van de den »>er een algehele uitbreiding van culturele uitwisselingen, met name op leeuw 5 de gebieden van wetenschap, technolo gie, sport en journalistiek. Buitenland Nixons adviseur Henry Kissinger, die het slotcommuniqué aan de journalis- Italiaanse kabinet gevallen 6 ten aanbood, erkende dat de kwestie- c Formosa het moeilijkste punt is ge- 1/ i. weest bij de besprekingen tussen «vGlK Nixon en de Chinese premier Tsjoe _r o o En-lai. Hij beklemtoonde, dat presi- Verder spreken met Kuitert.' 1 dent Nixon niets heeft gezegd of toe gezegd dat de positie van Washington Kunst tegenover Taiwan verandert. Amerika en China zullen wel perma- Haaase Comedie speelt Gorki 2 nente diplomatieke eontaelen leggen. Raaio en iv-pr.gr.mm,', maar zolang Formosa een ambassa- strips, feuilleton deur in Washington heeft, zal Peking Even puzzelen 6 geen missie naar die stad sturen. 'Moet pap iets voor u doen? An ders kan hij aan mijn huiswerk beginnen.' Vietnam Enige hoop die president Nixon mo gelijk gehad heeft dat de Chinezen hem zouden willen helpen bij het zoeken naar een oplossing voor de oorlog in Vietnam, door bijvoorbeeld druk op Hanoi uit te oefenen, is door het communiqué de bodem ingesla gen.' De Chinezen bevestigen hun steun aan Noord-Vietnam. Cambodja en Laos. Bovendien staat in het stuk, dat geen van de partijen voor derden kan onderhandelen. Amerika en China zijn het er over eens dat geen van beiden mag streven naar hegemonie in Azië en zij zullen zich verzetten tegen elk ander land of groep van landen die dat wel zou willen. China heeft uitdrukkelijk verklaard dat het geen super-mogen- heid wil zijn of worden. SAIGON (AP) Het Amerikaanse leger in Vietnam heeft zaterdag de zwaarste bom die het bezit (gewicht 6800 kilo) afgeworpen op een groep bunkers, 64 km ten oosten van Saigon gelegen, waarin het hoofdkwartier van een Noordvietnamees regiment was ondergebracht. De bom zou afgewor pen zijn vanuit een transportvliegtuig van het type C 130. I en mijn liefde voor jou blijft ner bestaan. ZEVENAAR Mr. G. Ch. Aalders, voorzitter van de Nederlandse vereniging van ex-politieke gevangenen uit de bezettingstijd (Ex- poge), is zaterdagavond aan een hartaanval overleden. De heer Aalders, die 59 jaar is gewor den, was advocaat en procureur in Dordrecht. Zaterdagavond vierde hij in Zevenaar de verjaardag van zijn dochter. Volgens de familie van de overledene bestaat er geen verband tussen het overlijden van de heer Aalders en de discussie over de vrijlating van de drie oorlogsmisdadigers in Breda. De gezondheidstoestand van de heer Aal ders liet al geruime tijd te wensen over. Naar de heer Tom Stamer, se cretaris van de Expoge, gisteravond zei. had de heer Aalders de vereni ging met het oog daarop ook verzocht zo weinig mogelijk bij de recente verwikkelingen rondom de 'drie van Breda' betrokken te worden. Mr. Aalders. op 1 oktober 1912 gebo ren als zoon van een hoogleraar aan de Vrije Universiteit, werd in 1946 hoofdbestuurslid van de Expoge. In 1951 werd hij voorzitter van deze organisatie. Vorig jaar werd op een Expege-congres in Breda zijn twintig jarig jubileum als voorzitter gevierd. De heer Aalders werd in april 1944 door de Duitsers gearresteerd op grond van zijn lidmaatschap van de Landelijke organisatie voor hulp aan President Richard Nixon is gisteren bijna even sober uit China vertrokken als hij er anderhalve week geleden aankwam. Het uitgeleide werd gedaan met een vijf minuten durende plechtig heid, zonder muziek of erewacht. Wel kreeg Nixon toen hij zijn gastverblijf verliet een applaus ran vijf in witte jasjes gestoken hotelemployés. Dit werd uitgelegd als tevredenheid van Peking over de resultaten van het be zoek. Op het vliegveld van Sjanghai werd het Amerikaanse presidentiële paar uitgeleide gedaan door premier Tsjoe En-lai (rechts), die op de foto mevrouw Pat Nixon (links) de hand schudt. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken William Rogers kijkt toe. onderduikers en opgesloten in het concentratiekamp in Amersfoort. In augustus 1944 werd hij weer vrijgela ten. De overledene, die verder onder meer hoofdbestuurslid was van de Stichting 1940-1945, zal donderdagmid dag op de algemene begraafplaats in Dordrecht ter aarde worden besteld. Aan de begrafenis gaat een rouw dienst in de gereformeerde Wilhelmi- nakerk vooraf. Minder belangrijk Tijdens de laatste dag van zijn bezoek aar China heeft Nixon gisteravond op een banket in Sjanghai verklaard dat 'deze week de wereld heeft veran derd'. Hij verklaarde dat de inhoud van het communiqué minder belan- rijk is dan wat er in de komende jaren gedaan zal worden. 'Wat wij vandaag gezegd hebben, betekent dat wij moeten beginnen met het bouwen van een brug over een afstand van 25.000 kilometer en een tijdsbestek van 22 jaar'. De besprekingen van vorige week waren openhartig, eerlijk en vastberaden geweest en vooral met wederzijds respect gevoerd. President Nixon was samen met pre mier Tsjoe En-lai zaterdag in een Chinees regeringsvliegtuig. naar Hangtsjoe gevlogen, de zomerresiden tie van voorzitter Mao. Daar hebben zij een dag en een nacht doorgebracht en zijn toen doorgereisd naar Sjang hai. waarvandaan president Nixon en zijn gevolg vandaag terugkeren naar Amerika. Het gezelschap vertrok een uur later dan de bedoeling was uit Peking. Er is geen reden voor de vertraging opgegeven, maar aangenomen wordt, dat er nog onenigheid bestond over de tekst van het slotcommuniqué. Geheim contact? Volgens een Engelstalige krant in Hongkong heeft president Nixon vori ge week vrijdag in het geheim gespro ken met Noordvietnamese leiders. Speculaties over de mogelijkheid van een dergelijk geheim contact ontston den toen Nixon vrijdag meer dan een uur te laat was voor de vijfde ge spreksronde met premier Tsjoe En-lai. Noch van Amerikaanse, noch van Chi nese zijde is een verklaring gegeven voor het feit dat Nixon te laat kwam. De Franse oud-premier Edgar Faure heeft het slotcommuniqué 'een gewel dige diplomatieke overwinning voor Peking' genoemd. 'Vooral de erken ning dat Formosa een deel van China vormt is een grote zege voor China. Ik had niet verwacht dat Nixon zo ver zou gaan', aldus Faure. Op Formosa zelf heeft de regering van Tsjang Kai-sjek nog niet officieel gereageerd. Politici in Taiwan zeiden echter, dat de terugtrekking van Ame rikaanse troepen gekoppeld is aan ontspanning en dat de zin, dat de Chinezen zelf het probleem vreedzaam moeten oplossen betekent, dat er wei nig verandering in de bestaande toe stand zal komen. Zie voor volledige tekst communiqué pagina 6. (ADVERTENTIE) wegens grote belangstelling 2de druk verschenen van TWEE DOMINEES verkrijgbaar in de boekhandel, prijs f 9,75 uitgave Bosch&Keuning, Baarn Van onze redacteur weten schappen AMSTERDAM De club van Rome heeft de cijfermatige conclusies uit zijn voorlopige rapport ('over 35 jaar stort de samenleving in door overbe volking, honger en vervuiling, tenzij wij onmiddellijk ingrij pen') teruggenomen. Volgens het definitieve rapport, dat over een week zou worden vrijgegeven, zal de wereldsamenle ving 'binnen een eeuw' instorten wanneer geen einde wordt gemaakt aan de ongecontroleerde economi sche groei. 'De fundamentele be slissingen zullen waarschijnlijk vóór 1990 genomen moeten zijn. Uitstel van actie zal onvermijdelijk de kansen op succes verkleinen.' Maar als de mensheid zijn beleid aanpast aan het feit dat economi sche groei op een niet onuitputte lijke planeet niet oneindig kan doorgaan, 'kan de menselijke sa menleving onbeperkt op aarde overleven, met een verrijkend be staan voor ledereen'. Dit meldt het Amerikaanse persbureau UPI uit Washington. De nogal radicale wijzigingen in de conclusies zijn tot stand geko men tijdens de langdurige overwe ging van het oorspronkelijke rap port door de 75 grotendeels niet met name bekende leden van de Club van Rome. Dat oorspronkelij ke rapport was midden vorig jaar al op grote schaal uitgelekt vanuit het Massaschusetts Institute of Technology waar het door een in ternationaal team van onderzoe kers onder leiding van prof. Den nis Meadows met gebruikmaking van een computermodel was opge steld. De definitieve versie zou weliswaar verschijnen onder verantwoorde lijkheid van deze onderzoekers, maar pas nadat de Club van Rome. die het initiatief genomen had. zich over de conclusies zou hebben gebogen. De eindpublikatie werd verscheidene malen uitgesteld; het kostte kennelijk moeite om over eenstemming te bereiken. Een van de bezwaren was dat het oorspron kelijke stuk van een te Amerikaan se denkwijze blijk gaf. heeft het Nederlandse clublid prof. Böttcher eens verteld. Volgens het boek dat nu op 6 maart onder de titel 'De grenzen van de groei' moet verschijnen zul len enorme veranderingen nodig zijn in de maatschappelijke waar den en het beleid van regeringen 'in het bijzonder in de rijke lan den.' Uw krant vernieuwd en uitgebreid Nieuwe obonnees opgeven is nu gemakkelijk Verdien zelf een leuke attentie naar keuze U hoeft alleen maar deze vernieuwde en sterk uitgebreide krant van hand tot hand Ie laten gaon. En dan de bon hiernoast invullen. Postzegel niet nodig ols u op de envelop schrijft: noteer als 1/^ *1 5 Km nieuwe obonnee: ff befool» per: 1 Noam'O moond I I Adres.- Plod:kw°"°°l I IDe neuwe abonnee ontyongi de kront 14 dogen gratis, en bespaart tenminste 3.— abonnementsgeld Opgegeven door.- (Naam: Adres: Plaats: Vlk ontvang ols beloning het aangekruiste mop,, poitpopler plati™ ichaollje handige poroa'map M ^mel enveloppen |fle»enond«riet.er) mei briefpop.er en pen W Het Kwartet - Antwoordnummer 364 - Rotterdam

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1