Grand Gala mag tot na middernacht i ^-commentaar In Frankrijk vloeit de meeste alcohol Mies en Willem hand in hand Emoties Californië schaft doodstraf af COLIN FORBES VAN ZERVOS Ministers gaan naar Luxemburg xSHsFSS n 9 DINSDAG 22 FEBRUARI 1972 Van onze radio en tv-redactie HILVERSUM Zowel Avro-televisie als NOS-radio hebben van de regeringscommissaris toestemming gekregen, vrijdagavond het middernachtelijk uur te overschrijden voor de uitzendingen van het Grand Gala du Disque Populaire 1972. Men mikt op de klok van 1 in de ochtend, maar het mag desnoods ook ïalf twee worden. Onnodig is wat ex tra zendtijd zeker niet, want het pro gramma dat om half negen begint, is dermate overvuld dat het wel nacht werk moet worden. Mies Bouwman en Willem Duys, iinds lang geen concurrenten meer op de televisie, omdat Mies haar perso- iality-show enkele jaren geleden stopte en haar quiz-presentatie De Vuist van Willem toch niet raakt, ;aan samen de gasten ontvangen, de ïummers aan elkaar praten en de Sdisons uitreiken. Allemaal Alle Nederlandse Edison-winnaars, lehalve Herman van Veen, zullen op treden. En dat tussen een schare van welbekende succesvolle artiesten uit iet buitenland. Tot de gasten van buiten de grenzen behoren Hildegard Knef, Charles Aznavour en hoe :ou hij kunnen worden gemist? wan Rebroff, de Westduitser met het tussische pseudoniem, de Russische leding en dito volksliederen, die In de komende dagen zal het voor- rtel van de regering, de „drie van Breda" na 27 jaar vrij te laten, de moties hij velen hoog doen oplaaien. Wellicht in grotere aantallen dan re- '.ente opinieonderzoekingen thans Ioen vermoeden. Want we zullen og worden overspoeld door menin- e£t \en van alle mogelijke kanten. En tet is inherent aan het mens-zijn lat een diep uit het innerlijk voort- tomend protest vaak meer indruk naakt dan een rationele overweging rigzelfs een geloofsovertuiging. Die van)sychologische werking kon ook de ,001 nnister van justitie niet verhelen net to- hem schielijk naar de top van de amusementsmuziek hebben gestoten. Voor Rogier van Otterloo (zoon van de dirigent Willem van Otterloo) wordt het een grote avond, want hij mag het 46 man tellende Gala-orkest leiden en bovendien ontvangt hij een Edison voor zijn aandeel als arran geur en dirigent in verschillende pla- tenprodukties. Dè verschijning van de voorstelling zal Rod McKuen zijn, en de organisa toren hebben voor hem een uitzonde ring gemaakt. De aangeboden tijd van 7 minuten voor twee liedjes vond McKuen niet de moeite van het over komen uit Amerika waard. Maar 12 minuten voor vier liedjes, waaraan zijn „Soldiers" niet zullen mogen ont breken, wilde hij wel accepteren. SAN FRANCISCO (AFP) Het Californische hooggerechtshof heeft de doodstraf ongrondwettig ver klaard. Het besluit van het hof be treft ongeveer honderd mannen en vijf vrouwen, die ter dood veroor deeld zijn en in de gevangenissen van de staat op hun terechtstelling wach ten. Onder hen bevinden zich Sirhan B. Sirhan, wegens moord op senator Ro bert Kennedy ter dood veroordeeld, en Charles Manson, veroordeeld in de zaak Sharon Tate. Verscheidene Amerikaanse staten hebben de dood straf bij wet afgeschaft, Californië is de eerste die het via het hoogge rechtshof besluit. Vanavond te zien NEDERLAND 1 18.45 De Fabeltjeskrant 18.55 Journaal NCRV 19.05 Dier en vriend 19.30 De Jonkvrouw van Avignon 20.00 Journaal NCRV 20.21 Met liedjes het land in 21.40 Hier en Nu 22.20 Tekst en uitleg NOS 22.30 Journaal 22.38 Weekoverzicht en alg. inf. school tv 22.38 Graven naar het verleden - les 4 (herh.) NEDERLAND II NOS 18.45 Fabeltjeskrant 18.55 Journaal VARA 19.05 Volgende patiënt 19.30 Tik Tak Tor NOS 20.00 Journaal VARA 20.20 Achter bet nieuws 20.50 Zeg maar Welterusten Oma, van C. Welland 21.40 The Carpenters: Soft rock-formation 22.05 De wereld van Paul Klee, filmportret NOS 22.50 Journaal 22.55 Den Haag vandaag TELEAC 23.00 Beton - les 4 (herh.) NOS Vanavond te horen HILVERSUM I KRO 19.00 uur Musicerende dilettanten, tokkelorkest 19.30 uur Dood doet leven, gesprek ken 20.00 uur Rigoletto, opera van Verdi 23.20 uur Voer voor vogels, muziek programma HILVERSUM II AVRO 19.00 uur Jazz Spectrum 19.30 uur Vanavond, gevarieerd pro gramma 22.00 uur Trefpunt, actueel pro gramma 22.20 uur Vanavond laat, gevarieerd programma n een aan het slot van AVRO's Te- evizier-magazine uitgezonden vraaggesprek. Hij zei zo ongeveer n het contact met mensen die het DgP>ersoonlijk hebben ervaren grijpt 196(iet ïe toc^1 meer aanOok in dit ltst naandagavondprogramma was het L, rprherkélijk, te moeten constateren dht de meningen omtrent de drie Duitse oorlogsmisdadigers finaal uit fikaar lopen. We hadden verwacht dat de histo- icus prof. dr. L. de Jong en het ka nerlid mejuffrouw Anneke Goud- mid dezelfde mening zouden heb- ien, maar ook dat pakte anders uit. Kt was voor een deel te wijten aan le interviewers. Immers de kern van va' Ir. de Jongs betoog was een ont- /er' :enning van de allerwege uitgespro- ™ülcen men*n0 do* de vier Duitsers Lages meegerekend) het meest ierantwoordélijk zijn voor de joden vervolging in ons land („terwijl we egen de werkelijke hoofdschuldige e weinig bewijzen konden vinden", rei dr. De Jong). een Maar mejuffrouw Goudsmit denkt e' n een totaal andere richting, weigert le drie te zien als symbolen van het lazidom (..want ze hebben met ple- ier vreselijke dingen gedaan") en ei onomwonden te hopen, dat ons ;jan volk zich in meerderheid zal uitspre- incl( een tégen vrijlating, een uitspraak ,irn,ivaar parlement en kabinet dan niet 3ve] mheen kunnen. La" Het is te hopen, dat de omroepen lit uitermate gevoelige probleem ^'net grote omzichtigheid zullen be- 'ak'iaderen en de sensatie van nieuws- P°r n emotiejagerij zullen weten te be- eugelen. T.H. WASHINGTON De Fransen zijn de grootste drinkers van de wereld. Zij laten ruim anderhalf maal zoveel alcohol door hun kelen vloeien als de naaste 'con currenten'. de Italianen. Dit is een van de conclusies van het Amerikaanse ministerie van ge zondheid, onderwijs en maat schappelijk werk. In het rapport worden echter alleen die landen genoemd die nauwkeurige gege vens hebben bijgehouden over de drinkgewoonten van hun be volking. Na de Italianen komen de Zwitsers die op hun beurt op de voet wor den gevolgd door ae Westduitsers, de Australiërs en de Belgen. Ne derland bezet samen met Japan een schamele veertiende plaats op deze illustere lijst. Zeventig procent van de Ameerikanen, die als nummer zeven staan geboekstaafd, drinkt. Ne gen miljoen Amerikanen hebben volgens de maatstaf van het ministe rie moeilijkheden in verband met het alcoholgebruik: zij drinken tè veel. De Fransen en Italianen danken hun vooraanstaande plaats in de rangorde aan hun fervent wijndrin- ken. hoewel de Fransen ook van wanten weten met betrekking tot het gebruik van gedistilleerde dranken. Wat dit „pittiger" werk betreft staan zij wederom aan de top, op de hielen gevolgd door de Amerikanen. In het rapport wordt gezegd dat het alcoholgebruik en het alcoholisme de VS jaarlijks op ongeveer 15 mrd komt te staan. Drieëndertig procent van alle arrestaties in de VS geschiedt wegens openbaree dronkenschap. Als alle andere overtredingen zoals chaufferen terwijl men te diep in het glaasje gekeken heeft hierbij wor den geteld, stijgt dit percentage tot bijna vijftig. In Washington waar de Amerikaanse regering zetelt worden de meeste „rode neuzen" ge teld. De opstellers zijn het eens met wat de grote Engelse toneelschrijver Shakespeare over de verhouding tussen drank en sex heeft gezegd: ..drinken wekt de begeerte op, maar belet de bevrediging". Bij de India nen is aldus het rapport het alcoholisme epidemisch. In sommige reservaten is 50 pet alcoholicus. Wat het jaarlijkse gebruik van alcohol per inwoner in de verschillende landen betreft, geeft het rapport voor Frank rijk 23 liter, voor Italië 15,2 liter, voor de VS 9,8 liter en voor Nederland 5,7 liter. De hekkesluiter is Israël waar men per hoofd van de bevolking, per jaar maar 3,1 liter alcoholhoudende drank gebruikt. DEN HAAG Met ingang van 1 maart zijn drie burgemeesters be noemd. De heer F. A. Bulder (45 jaar, remonstrants, lid van de VVD en sinds 1967 burgemeester van Westka- pelle) is benoemd in Krimpen aan den IJssel. De heer J. K. Slomp (se cretaris van de gemeente Ulrum, 37 jaar. gereformeerd en lid van de ARP) is benoemd in Oldekerk en de heer F. Niemeijer (hoofdcommies ter gemeentesecretarie van Maassluis, 34 jaar, gereformeerd en lid van de ARP) is benoemd tot burgemeester van Nijeveen. 2 AARY PERKINS 20.00 Nieuws. 22.00 Trefpunt: zaken. 22.20 (S) Vanavond laat: gevarieerd programma, waarin om 22.55 Mededelingen, om 23.00 Nieuws en om 23.10 Radiojournaal. 23.55-24.00 Nieuws. Hilversum I 402 m. KRO: 18.30 Nieuws. 18.41 Actualitei ten. 18.50 Voorbeschouwing over komende KRO-program- ma's. 19.00 (S) Musicerende di lettanten: Tokkelorkest. 19.30 Dood doet leven: serie ge sprekken over leven, dood en toekomst. 1945 ne zingende kerk. 20.00 Rigoletto. opera van Verdi. uitgevoerd door Omroeporkest. Nederlands Op erakoor en solisten. (In de pauze: plm. 21.30 Babel: kunst kroniek over een muzikaal thema). 23.00 Nieuws. 23.10 Den Haag vandaag. 23.20 Voer voor "vogels: licht muziekprogram ma. 23.55-24.00 Nieuws. Hilversum n 298 m. AVRO: 18.00 Nieuws en om 18.11 Ra diojournaal. 19.00 (S) Jazz Spectrum. 19.25 Paris vous parle. 19.30 Vanavond: geva rieerd programma met om Hilversum I 402 m. TROS: 7.00 Nieuws. 7.02 (S) Lichte grammofoonmuziek. reporta ges en berichten. (7.30 Nieuws; 7.41-8.00 Actualiteiten; 8.30 Nieuws: 8.41-8.50 Actualitei ten). 10.00 Voor de vrouw. (10.30-10.32 Nieuws). 11.55 Mede delingen. KRO: 12.00 (S) Van twaalf tot twee. (12.26 Medede lingen t.b.v. land- en tuin bouw: 12.30 Nieuws: 12.41-12.50 Actualiteiten; 13.00-13.05 Raden maar...) 14.00 Huisbezoek: pas toraal gesprek. NOS; 14.10 Van Ta-ta tot totale taal:' het leven in de taal. 14.20 (S) Aspekten van de kamermuziek: Radio Blazers Ensemble. 14.50 Meer over minder: De stem van de sprekende minderheid. (15.30-15.32 Nieuws). NCRV: 16.45 (S) Journaal anno Nul. hoorspel. 17.00 <S) NCRV-Vo- caal ensemble. 17.20 Overheids voorlichting. NCRV: 17.30 Nieuws. 17.32 Hier en Nu: ac tualiteiten. I8.00 Noten en ma ten. muzikaal klankbeeld. Hilversum II 298 m. VARA: 7.00 Nieuws en ochtendgym nastiek. 7.20 (S) Dag woens dag!: muziek en Om plm. 7.33 Van de voorpagina. VPRO: 7.54 Deze dag. VARA: 8.00 Nieuws. 8.11 Actualltés. 9.23 (S) Dag woensdag (vervolg) (Om plm. 8.35 van alle markten thuis.) 9.00 Radioweekblad: ge varieerd programma met om 9.15 Koning Klant, om 9.35 Wa terstanden om 9.40 Schoolra dio, om 10.45 Voor de kleuters, om 11.00 Nieuws en om 11.03 Op de koffie. 12.00 Rotterdam - Centraal: Rechtstreekse uit zending met, over en te mid den van mensen. 13.00 Nieuws. 13.11 Actualiteiten. 13.25 <s> Licht ensemble met zangsolls- ten. 13.45 Gesproken portret. 14.00 Speelruimte: gevarieerd programma met actualiteiten en muziek. (16.00-16.02 Nieuws.) 17.00 (S) Verzoekplatenpro- gramma. 7.55 Mededelingen. Hilversum III 240 m. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.02 Steevast. 8.00 Nieuws; 8.02-8.05 Radiojour naal.) 9.00 Nieuws. 9.03 De ne gen-uur-show. 10.00 Nieuws. 10.03 Arbeidsvitaminen. 01.00 Nieuws.) 12.00 Nieuws. 12.03 Radiojournaal. 12.06 Zet 'm op. (13.00 Nieuws.) 14.00 Nieuws. 14.03 Superclean Dreammachi- ne. 15.00 Nieuws. 15.03 Licht platenprogramma. (16.00 Nieuws.) 7.00 Nieuws. 17.03 Ra diojournaal. 17.06-18.00 Ver- zoekplatenprogramma. Nederland I. NOS/NOT: 10.41 - 12.00 School-tV. AVRO: 17.00 - 17.30 Kinderprogramma. „De versterkingen Burckhardts versterkingen. Ik had wel iets verwacht, maar toch niet dat. Daar komt de halve Wehr- macht aan." De hemel in het noordoosten was nog helder, meer dan hel der genoeg om de reusachtige luchtvloot te kunnen zien, die op Zervos neerstreek. Het brommen van de motoren zwol aan, toen de toestellen laag over het schiereiland vlogen, op een hoogte van minder dan duizend voet. Ze waren al zo dichtbij dat Macomber kon zien dat het driemotorige toestellen waren met een ijzeren kruis op de romp en een hakenkruis op de staart. „Transportvliegtuigen," zei Ford in zijn oor. „Hoogst waarschijnlijk hebben ze parachutisten, aan boord." In de ver te kwamen nog meer vliegtuigen- aangevlogen, die andere machines op sleeptouw hadden. Macomber stelde zijn kijker in toen Prentice sprak. „De Alpenkorps soldaten zijn juist begonnen met het be klimmen van de heuvel achter ons." „Ze nemen Zervos voor het vallen van de avond. Er is niets waardoor ze worden tegengehouden," zei Macomber. „Tenzij de luchtvloot naar het vasteland vliegt," zei Ford zonder veel overtuiging. Macomber staarde door de kijker terwijl de vliegtuigen dichterbij vlogen. De toestellen, die de andere vliegtuigen sleepten, verloren snel hoogte en de transportvliegtuigen cir kelden boven het plateau met brullende motoren. Er waren natuurlijk geen Geallieerde jagers om ze op te vangen. Inmid dels was er nu een zwérm Messerschmitts verschenen. Het grootste gedeelte van de overbelaste R.A.F. was ingezet bij de Griekse oorlog in Albanië en zelfs deze formaties waren klein en vlogen met grote tussenpozen. Met .een gevoel van hulpe loosheid keken ze hoe de luchtvloot boven het plateau dreun de, als een circus dat een show opvoerde voor een genodigd publiek, hoewel de vier mannen op de rand van het plateau de enige toeschouwers waren bij deze demonstratie van de Luftwaffe. Er waren waarschijnlijk twintig tot dertig vlieg tuigen, maar het was de gedachte aan wat ze konden bevat ten, die Prentice met zorg vervulde. „Die dingen die ze slepen zijn zweefvliegtuigen," zei Ford. Hij zag Macomber instem mend knikken. De schaduwen van de vliegtuigen zweefden nu boven het plateau, een perfecte landingsplaats voor luchttroe- pen. Een ogenblik later dwarrelde een zwerm zwarte stippen uit een van de transportvliegtuigen naar beneden. De stippen veranderden in kegels en de parachutisten dreven naar bene den. Een toestel maakte zich los van zijn gemotoriseerde car rier en de zweefvliegtuigen begonnen te landen. De vier mannen trokken zich net terug van het plateau, in de flauwe hoop zich te kunnen verbergen op de heuvel boven de weg, toen Macomber iets riep. „Wacht eens even, Prentice! Er gaat iets mis met dit ding." Een van de zweefvliegtuigen, die was losgekoppeld van zijn carrier, zwaaide onstabiel toen het de grond naderde en wekte de indruk alsof het niet meer on der controle was toen het naar de rand van het plateau vloog, dicht bij de plek waar Macomber stond. Het was en lelijk, lomp gevaarte met een dubbele staart en een gedrongen romp, die grote draagkracht suggereerde. Een halve mijl verderop langs de weg dreven nog meer pa rachutisten naar beneden boven de bruin getinte aarde, die de hoofdlandingsplaats leek te zijn. Het zonlicht weerkaatste op de draaiende koepels, die wit waren voor de parachutisten en bont gekleurd voor de bevoorradingsparachutes. Slechts een transportvliegtuig had een poging ondernomen te landen aan de linkerkant van de weg. Het stond op de grond met de neus naar beneden en de staart omhoog. Aan de andere kant van de weg waren twee transportvliegtuigen veilig geland en een derde kwam juist aangevlogen. „Dat toestel aan de linkerkant krijgt moeilijkheden," zei Prentice. „Aan die kant is het moerassig." „Hoe weet u dat?" vroeg Macomber snel. „Omdat ik, toen ik naar Istanbul vloog, de piloot ertoe heb overgehaald een omweg te maken. We hadden het over Zervos gehad voor ik Athene verliet en ik wilde eens zien hoe het er daar uitzag.. Hij vertelde mij, dat het groene gebied moerassig was..." „Die transportvliegtuigen zijn van het type JU 52/3" merkte Ford vakkundig op. „Ik heb gehoord dat ze berggeschut kun nen vervoeren..." „Dit is niet bepaald het ogenblik om Duitse wapenen te ca talogiseren," zei Prentice kortaf. „Ik denk dat we er beter tus senuit kunnen knijpen en vlug ook." „En dat bakbeest van een zweefvliegtuig dat op ons afkomt is een Gotha, of ik moet me al sterk vergissen," ging Ford verder, maar toen ontdekte hij, dat hij alleen was en dat de anderen terugrenden naar het struikgewas boven aan de heu vel. Toen hij hen volgde kon hij het fluiten van de wind ho ren, die in kracht toenam en het ronken van nog meer trans portvliegtuigen. Ford, die een fatalistische natuur had, twij felde er niet aan of dit was het einde van hun avontuur; de rest van hun tijd zouden ze doorbrengen in het een of andere Duitse concentratiekamp, tenzij ze bij hun gevangenneming zouden worden doodgeschoten. Hij was dicht bij de eerste grote rolstenen, toen het machinepistool van zijn schouder gleed en hij zich moest omdraaien om het op te rapen. De grote Gotha vloog onder een gevaarlijke scherpe hoek op minder dan honderd meter naar beneden. Als het niet bijzon der veel geluk had zou het de rand van het plateau missen en op de valkte beneden te pletter slaan. Gefascineerd door de op handen zijnde ramp bleef hij in het open terrein staan; hij herinnerde zich hoe zijn zuster hem eens had verteld dat, toen de eerste Duitse bommenwerpers op klaarlichte dag hoog bo ven Londen kwamen aangevlogen, de mensen in de straten naar boven hadden staan kijken, in plaats van naar de schuilplaats te vluchten. Macomber scheen op dezelfde wijze te reageren, want hij kwam te voorschijn vanachter de rotsen en ging dicht bij Ford staan, toen het zware zweefvliegtuig naar beneden schoot, op het laatste ogenblik probeerde recht te komen en vervolgens de zachte aarde raakte, nauwelijks dertig meter verderop. „Ga in dekking, idioten!" schreeuwde Prentice van achter hen. Ford, bij wie de betovering verbroken was, draaide zich om, maar Macomber wachtte nog, terwijl hij naar het toestel keek. Na de landing was de romp weer recht gaan staan en de neus van het toestel helde achterover. Een soldaat stond bij de ingang. De opening werd nog groter en toonde een voertuig dat wachtte om naar buiten te komen. De Duitser klom met onzekere bewegingen op de bestuurdersplaats en pauzeerde cm iets van zijn voorhoofd te vegen. De motor sprong aan en, het voertuig begon langzaam en ratelend uit de neus te rollen, terwijl de chauffeur over het stuurwiel lag alsof hij zich na uwelijks overeind kon houden. Het leed geen twijfel of hij had een behoorlijke opdoffer geïncasseerd bij de mislukte lan ding. Prentice, die samen met Grapos zijn schuilplaats had verlaten, sprak over de schouder van de Schot. „Als we die eens te pakken konden krijgen..." „Daar was ik ook juist over aan het denken, maar er zijn daarbinnen vast en zeker nog meer soldaten." Ford greep zijn arm beet en de stem van de anders zo fleg matieke sergeant klonk vreemd opgewonden. „Verroest, een half rupstrekker! Kijk!" Wordt vervolgd DEN HAAG De minister-presi dent, mr. B. W. Biesheuvel, en de minister van buitenlandse zaken, drs. W. K. N. Schmelzer, zullen 23 maart, zoals gebruikelijk na regeringswisse lingen in de Benelux-landen, een be zoek brengen aan hun respectieve ambtgenoten van het groothertogdom Luxemburg Pierre Werner en Gaston. Momma Kareltje Knetter en de blauwgeruite kiel 80 Lothar. de helderzien de. zette zich aan tafel en richtte zich tot de smid. „Wees goed en zeg het", sprak hij plechtig. „Zeg het allemaal en verzwijg de te genslag niet. Ik voel im mers duidelijk, dat de geest U prangt en dat kommer Uw hart benauwt". Smidje Verholen begreep, dat hij Lothar kon vertrou wen en daarom vertelde hij alles. En hij was juist bezig het verhaal te doen van het oude document toen Lothar hem in de rede viel. „Daar komen de beelden weer..." zei hij met vreemde nadruk, raadselachtig starend in verre verten. „De beelden ^.lSte.rren van v?le melkwegen, zwevend in het eindeloze heelal onbereik- Dat S krU«Tknn^Lern SS* T/Wh*r' «"^eren ,or wie het ziet... hnnrflc SS.5S door. Gij meent, dat weefsel van textielen de groei des booms verving... Plat van schering en inslag lag de herenkledinc voor 17 hlauw in scherpe kerving de letters gestoken waren, alles onderuit het schip' en het- zelve dragend" Smidje Verholen moest even heel diep nadenken over deze raadselachtige volzinnen, maar toen begreep hij ze en hij antwoordde: „Meneer Lothar, ik sta over U versteld. Hoe wist U nu toch zo gauw, dat ik de blauw geruite kiel bedoelde, maar dat het kledingstuk van Michiel niets te maken had met de oude houten kiel onder uit het schip?" Maar Lothar scheen dat allemaal doodgewoon te vinden. „Die beelden krijg ik door", zei hij. „Altijd en eeuwig weer die beelden... FERDNAND

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9