Cruise naar Zuidpool liep uit in onvergetelijk en hachelijk avontuur Sfeer in Peking ontdooid Manifestatie in het teken van „Breda-protest" Uitkering Bolivia noemt kwestie-Barbie Luxe passagiers via schipbreuk naar Chileense marine gesloten Ankara dreigt Enorm banket Vijf punten Rode Boek ie Venezolaanse straaljager op woonwijk Herdenking Februaristaking Staatsgreep in olie sjeikdom Qatar 6 DINSDAG 22 FEBRUARI 1972 LA PAZ De Boliviaanse regering zal de voormalige SS-er Nlaus Alt- mann, die volgens velen de voorma lige Gestapochef in Lyon Klaus Barbie is. niet aan Frankrijk uitleveren. Zij beschouwt de zaak als gesloten. Dit heeft de minister verbonden aan het bureau van president Hugo Banzer, Alfredo Arde, maandag bekend ge maakt Volgens de Boliviaanse autoriteiten is Altmann sinds 1951 Boliviaans staatsburger waardoor een eventuele uitlevering onmogelijk is. Beate Klarsfeld die al eerder door haar jacht op ex-nazi's van zich heeft doen spreken, is intussen op weg naar La Paz om aan te tonen dat Altmann en Barbie die destijds in Frankrijk „de slager van Lyon" werd genoemd een en dezelfde persoon zijn. Zij heeft uit Frankrijk mevrouw Ita Halaunbrenner meegenomen, die in 1943 getuige was van de aanhou ding van haar man en drie kinderen door Barbie. Haar man werd door de Gestapo doodgeschoten en de drie kinderen van vier, acht en dertien jaar kwamen om het leven in Duitse concentratiekampen. Maandag arriveerde mevrouw Klarsfeld met mevrouw Halaunbren ner in Lima. de hoofdstad van Peru. Zij zouden de volgende dag doorrei zen naar Bolivia, waar zij hoopt te bewijzen, dat Altmann onder valse voorwendsels het Boliviaanse staats burgerschap heeft gekregen en dus wel kan worden uitgeleverd. ANKARA, NICOSIA (Reuter, AP, UPI) De Turkse minister van bui tenlandse zaken, Bayulken heeft gis teren opnieuw herhaald, dat zijn re gering de crisis op Cyprus pas als beëindigd beschouwt, als de regering van Makarios de uit Tsjechoslowakije geïmporteerde wapens aan de VN- troepenmacht overhandigt Hij zei, dat de VS en Engeland het in deze geheel met de Turkse (en met de Griekse) visie eens zijn. Hij ont kende dat er een of andere afspraak tussen Griekenland en Turkije ge maakt zou zijn, om de souvereine en onafhankelijke status van Cyprus te beëindigen. (Hij deelde mee, dat An kara stappen overweegt om de veilig heid van Turken op Cyprus te waar borgen, maar zei niet wat voor stap pen dat waren. Volgens Grieks-Cypriotische krin gen zou aartsbisschop Makarios een delegatie naar Athene hebben willen sturen voor onderhandelingen inzake de Griekse eisen. Een woordvoerder van de Griekse regering heeft echter hierop gereageerd met de woorden: „£r is over deze kwestie geen plaats voor onderhandelen. Wij verwachten actie". Het Atheense blad Akropolis heeft zondag beschreven, dat Makarios in het verleden de Griekse regering her haaldelijk voor een voldongen feit had geplaatst en dat Makarios in 1950 wel en in 1958 niet meer voor enosis (aansluiting van Griekenland bij Cy prus) was. Men moet begrijpen, dat Griekenland niet kan blijven accepte ren, dat Cyprus haar voor een vol dongen feit stelt of haar bindt aan een politiek van het Cypriotische lei derschap, die nadelig is voor de Griekse belangen". Prinses Irene, die maandagavond met haar zoon prins Carlos naar Pa rijs vertrok, werd weggebracht door prinses Beatrix met haar zonen Wil lem-Alexander, Johan Friso en Con stanten. Nadat prinses Irene was ver trokken, arriveerde prins Claus uit Tanzanië. Van een verslaggever SCHIPHOL De passagiers die met een luxueuze ij'sbreker in het Zuidpoolgebied op een rots strandden hebben allerminst spijt van hun avontuur, het ongeluk is waarschijnlijk het hoog tepunt van hun uitermate luxe uitstapje geweest. De Nederlanders die de hele ge schiedenis hebben meegemaakt, zijn gistermorgen op Schiphol terugge keerd. Zeer voldaan. De 77-jarige L. F. J. Maelmeyer uit Hilversum, en zijn 71-jarige echt genote, zei gisteren dat het de mooi ste tocht van zijn leven was geweest, en dat wil wat zeggen want hij is al vier maal de aardbol omgeweest. Op rots (Vervolg van pag. 1) Volgens het Witte Huis was er een „ernstige en openhartige discussie" gevoerd over onbeken de onderwerpen. Het gesprek tussen Mao en Nixon vond plaats vier uur nadat de Ameri kanen in Peking waren aangekomen. Tot degenen die het onderhoud bijwoonden, behoorden pre mier Tsjoe En-lai, Henry Kissinger, de plaats vervangend chef van het protocol Wang Hai- joeng en Tang Wen-sjeng, de chef-vertaler van het Chinese ministerie van buitenlandse zaken. Het gesprek duurde ongeveer een uur. Waar nemers speculeren dat de ontmoeting een keer punt kan betekenen in de betrekkingen tussen de twee landen, maar te oordelen naar de er varingen van anderen is het zeer onwaarschijnlijk dat Nixon, na hun eerste unieke onderhoud, iets wijzer zal zijn geworden over de persoon of het beleid van Mao-Tse-toeng. Toen de bijeenkomst met Mao geëindigd was, spraken Nixon en Tsjoe nogmaals met elkaar in de Grote Hal. Zij poseerden voor de deur, elkaar toelachend, en gingen daarna naar binnen. Tsjoe legde Nixon uit dat Soong Sjing-lin (mevrouw Soen Jat-sen), de weduwe van de stichter van de Chinese republiek, niet op het vliegveld was, vanwege haar slechte gezondheid en dat de eerste vice-voorzitter in Kanton moest zijn en daarom ook had ontbroken. Toen de besprekingen be gonnen, zei Tsjoe dat Nixon iedere vraag kon stellen over de buitenlandse politiek. Dit gesprek werd verder bijgewoond door minister William Rogers en diens collega Tsji Peng-fei en enkele andere Chinese functionarissen. De grote Zaal van het Volk was later de plaats waar Tsjoe En-lai een enorm banket gaf ter ere van president Nixon en zijn vrouw. Onder de gasten, die een uitnodiging hadden ontvangen bevonden zich ook de mensen van de pers. dé technici en de „waterdragers" uit het gevolg van de Amerikaanse president. Zij konden genieten van 30 items uit de klassieke Chinese keuken, waaronder Peking-eend. TUdens dit banket ont dooide de houding tussen de Chinezen en de Amerikanen enigszins. Tsjoe glimlachte nu en converseerde met Nixon en bediende diens vrouw van lekkere hapjes, voordat hij zich naar het podium begaf om een toast uit te brengen op zijn gasten. Tsjoe zei daarin ondermeer dat het bezoek de gelegenheid bood om de betrekkingen tussen beide landen te normaliseren. Dit is een positieve stap, die in overeenstemming is met de wil van het Amerikaanse en het Chinese volk. zo meende Tsjoe. Het Amerikaanse volk is een groot volk en het Chinese volk is een groot volk. Beide volkeren hebben altijd gevoelens van vriendschap voor elkaar gehad maar door omstandigheden is het contact tussen de beide volkeren 20 jaar lang opgeschort. Maar nu is de deur geopend voor vriendschappelijk contact. De maatschappelijke systemen van China en de VS zijn fundamenteel verschillend en er bestaan grote verschillen tus sen de beide regeringen. Maar deze verschillen behoeven niet het tot stand brengen van normale betrekkingen tussen de beide landen te verhin deren, aldus Tsjoe. De premier stelde voor de betrekkingen te baseren op de vijf grondstellingen, die tijdens de Bandoeng-conferentie in 1955 werden vastgelegd: wederzijds respect voor de soevereiniteit en de territoriale integriteit van alle landen; wederzijdse non-agressie; niet-inmenging in interne aange legenheden; wederzijdse gelijkheid en vreedzame coêxistentiè. Een half uur later sprak Nixon op meer emo tionele wijze en citeerde Lincolns woorden: „Wat wij hier zeggen zal niet lang herinnerd worden, wat we hier doen zal herinnerd worden". Nixon riep zijn gastheren op „gezamenlijk een lange mars" te beginnen. „Niet samen in de pas, maar langs verschillende wegen naar een gezamenlijk doel: een wereldstructuur van vrede en gerech tigheid, waarbij allen zich één weten en waarin ieder land, groot of klein, het recht heeft zijn eigen regeringsvorm te kiezen in vrijheid en zonder inmenging of druk van buitenaf'. Nixon zei verder: „Er is geen reden voor ons om vijan den te zijn. Geen van ons is uit op het land van de ander. Geen van ons ip uit op het overheersen van de ander. Geen van ons is erop uit de wereld te overheersen". Nixon citeerde zelfs het Rode Boekje: ..Zoveel dingen roepen om gedaan te worden en altijd met haast. De wereld draait voort. Tijd gaat voorbij. Tienduizend jaar zijn te lang. Grijp de dag. Grijp het uur". Nixon voegde eraan toe: ..Dit is de dag voor onze volkeren op te staan en zich de groot heid meester te maken, die een nieuwe en betere wereld kan bouwen". Hoewel we In het verleden vijanden zijn geweest en grote verschillen tussen ons bestaan, zijn we vandaag bijeengebracht door gemeenschappelijke interessen, die groter zijn dan de verschillen, zo meende Nixon. Het ging om een twaalfdaagse ple^ ziertocht met de comfortabele Noorse ijsbreker Lindblad Explorer van 2480 ton. Dit vaartuig dat 78 bemannings leden en 92 passagiers aan boord had, was helemaal aan het eind van de cruise, toen het vaartuig (in de nacht van 11 februari) op een rots vastliep. Onder de passagiers, die vopr de zuid- pooltrip 8150 guden lper persoon had den neergeteld, brak geen paniek uit. et ongerief ontstond toen de kapitein het raadzaam vond de passagiers in reddingboten van boord te laten gaan. Dat zijn wel een paar koude uurtjes geweest. Maar de vakantiegangers hadden geluk. In de eerste plaats vond de stranding plaats toen de tocht van twaalf dagen nagenoeg achter de fug was, zodat niets van het programma gemist werd, en in de tweede plaats betekende de stranding een week ex tra avontuur. Men heeft namelijk het geluk gehad dat de Chileense oorlogs bodem Piloto Pardo (een bevoorra dingsschip met helikopterplatform) dicht in de buurt was. Het enige bezwaar was dat de Chileen, die alle passagiers aan boord nam, niet was berekend op een toevloed van ca. 150 mensen, maar de 168 koppen tellende bemanning van de Chileen heeft niets nagelaten om het de onverwachte gas ten zo aangenaam mogelijk te maken. Dat vertelde de 52-jarige Amsterdam se aannemer A. J. Valks die de reis eveneens met zijn echtgenote heeft meegemaakt. Aan boord van het oor logsschip werden herhaaldelijk grote feesten gegeven, en zelfs werd onder weg (naar Punta Arenas in Chili) een Russisch vaartuig geënterd. Die Rus sen hebben toen een echte dansshow ten beste gegeven. De vakantiegangers, die aldus een week extra plezier hadden, hebben bovendien het geluk gehad dat hun persoonlijke bezittingen onbeschadigd van de Lindblad Explorer gehaald konden worden. De ijsbreker heeft vermoedelijk een scheur opgelopen in de buitenste laag van de dubbel uitgevoerde scheeps huid. Dat betekende dat het schip geen water maakte. Men hoopt dat de Lindblad nog déze week kan worden vlotgetrokken. Poolstations Met de ijsbreker zijn de vakantie gangers over de zuidpoolcirkel ge weest. Onderweg is men herhaalde lijk van boord gegaan in zgn. Zodiacs, frote rubberboten, die zich ook over het ijs konden voortbewegen. Zo heeft men diverse poolstations kun nen bezoeken. Na de stranding volg de nog een reis van een week met het oorlogsschip, zodat de passagiers dik tevreden zijn. De oorspronkelijke reis, die voor Nederland werd georganiseerd door de KNAC-Pullman-club werd vanaf het zuidelijkste puntje van Zuid Ame rika, vanaf Ushuaia (in het zuiden van Argentinië) gemaakt. De vlieg reis van en naar Argentinië was bij de prijs inbegrepen. De Lindblad Ex plorer is eigendom van een Ameri kaanse reder. De 92 passagiers waren afkomstig uit Amerika. Australië, Duitsland, Frankrijk, België en Ne derland. Overigens waren In Nederland maar zes gegadigden gevonden voor de kostbare rei*. De Amsterdamse aannemer A. J. Valks en zyn vrouw, tervvyl ze op Schiphol begroet worden door fami lieleden. Ze zyn teruggekeerd van een reis naar het zuidpoolgebied, die erg comfortabel begon en na een hachelijk avontuur een plezierige uitloop had. (Vervolg van pag. 1) 3. De Industriebond-NVV zal zijn leden die gestaakt hebben, maximaal 157,50 per week verstrekken, maar diverse leden hebben té kennen gege ven dit te weinig te vinden en een aanvulling van werkgevers te eisen, reden waarop er gisteren op diverse bedrijven nog akties plaatsvonden. 4. De werkgevers beraden zich zo wel onderling als in overleg met de ondernemingsraad in hun bedrijf nog steeds over mogelijkheden om een ver rschot aan de bij de stakingsakties betrokken werknemers te verstrek ken, dat later zou moeten worden te rugbetaald (hetzij in geld, hetzij in de vorm van overwerk of iets dergelijks) als blijkt dat er aktief aan de sta kingsakties is deelgenomen. 5. De vijf confessionele metaalvak bonden hebben gisteren opnieuw ver klaard bereid te zijn hun leden een voorschot te verlenen als een werkge ver zou weigeren ook de werkwilli gen hun normale looa door te beta len; dit kan vooruitlopend op (even tuele gerechtelijke) akties die in dit geval door de bonden tegen deze werknemers zouden worden onderno men. De ingewikkeldheid van het pro bleem wordt nog vergroot door het feit dat niet alle betrokken werkne mers gedurende de volle tijd aan de akties hebben deelgenomen en dat sommige werknemers aan het begin wel staakten maar zich daarna werk- w'Uig toonden (en andersom). Dwars door dit alles heen spelen dan ook nog ploegendiensten, nachtdiensten en dergelijke. BARQUISIMETO (RTR) Door het neerstorten van een Venezolaanse straaljager op een krottenwijk van de stad Barquisimeto zijn maandag elf mensen om het leven gekomen en vier gewond. Dit heeft een woordvoerder van de Venezolaanse luchtmacht be kendgemaakt. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De jaarlijkse herdenking van de Februari staking van 1941, vrijdagavond a.s. om 17 uur bij het monument De Dokwerker in de hoofdstad, belooft een nationale manifestatie te worden. Nam het stille défilé in het verleden ongeveer twee uur in beslag, thans, nu de manifestatie mede en vooral zal staan in het teken van het protest tegen de plannen tot vrijlating van de de „Drie van Breda", wordt verwacht, dat het défilé beduidend langer zal duren. Er wordt rekening gehouden met de komst van vijftig tot honderddui zend demonstranten. Het Amster damse comité „Herdenking Februari staking" heeft tot nu toe veel reacties uit het land ontvangen. Er komen tientallen delegaties uit alle wind streken, die zich bij de Amsterdam mers van die zijde wordt een *re- kord-opkomst verwacht zullen aansluiten. De voormalige verzetsorganisaties en die van oud-politieke gevangenen, alsmede vele andere belangengroe pen, organiseren in eigen kring hun deelneming. Het is dus „een open vraag" hoe groot de belangstelling zal zijn. Uitgesproken nationaal Mej. De Haas, secretaresse van het organiserend comité, zegt: „Het wordt ditmaal een uitgesproken nationale manifestatie, waaraan een groot aan tal groeperingen uit ons volk, zowel van rechtse als van linkse signatuur, deelnemen. Verheugend is, dat er ve le aanmeldingen zijn uit kringen van jongeren. Het is nog nooit voorgekomen, dat het stille défilé zo breed geschakeerd is. We stellen de mensen in de gele genheid, de doden en slachtoffers te herdenken, maar ook om te proteste ren tegen het regeringsstandpunt met spaatdïe&eni/ig opent ó^'cteNMB. Wantinctienuatanminünaat f25,- tafegt, kfofgtu. dm ons em spapfpotmttcnsefa&t mdatisfappmu/v 'Z-ttt. Datetoen ede zomooi, dooi een eest begin. Komt u. maotieens 50'ons tzngs ats a ffet/iett. Dan houten ede u-attes detütten odel een spacMeéemn^.Bó'deAfMB wtuattóbt ideêhm. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK betrekking tot de Duitse oorlogsmis dadigers in dfe Koepel van Breda. Er zullen geen toespraken worden ge houden, er is uitsluitend gelegenheid om waardig te defileren en bloemen neer te leggen." Uit de opzet van het défilé, zoals die nu op korte termijn gestalte gaat krijgen, blijkt, dat alle gradue ringen van het voormalig verzet in Nederland en alle groeperingen van oud-politieke gevangenen voornemens zijn een delegatie naar Amsterdam te zenden. Dit is mede een gevolg van het feit, dat voor de eerste keer in de na-oor- logse geschiedenis van ons land vrij dagavond alle belangengroepen voor een beraad (over de visie van het kabinet op „Breda") in de RAI aan wezig waren. Daar werd eensgezind het besluit genomen de herdenking van de Februari-staking aan te grij pen voor een nationaal protest. In rijen van vier De bedoeling is, dat er verzamelt wordt in de omgeving van het monu ment, waar de demonstranten zich ii rijen van vier zullen opstellen. Di stoet wordt geopend door bestuursle den van het herdenkingscomité, ge volgd door een delegatie van het ge meentebestuur. Vooraan in de stoet zal de verte genwoordiging van de Expogé Neder land-organisatie van Oud Politieke Gevangenen een ereplaats krijgen. Deze groep zal tenminste 20 vaandels meevoeren, die herinneren aan ge vangenschap in de concentratiekam pen. Delegaties van oud» geïnterneerden (in de vernietigings kampen) zullen borden meedragen, waarop de aantallen doden uit de on derscheidene kampen worden ver* meld. Boekmaiischool Traditiegetrouw zullen leerlingen van de Eduard Boekmanschool Amsterdam een plaats krijgen in df stoet. Negentig procent van de leer lingen van deze joodse school heeft destijds het leven gelaten. De aanwe zigheid van de leerlingen uit 1972 een eerbetoon aan de generatie scho lieren van destijds. Uit Amsterdam wordt een grote op komst verwacht van personeel var bedrijven, gemeentelijke diensten scheepswerven enz., waar de ver- zetsstaking in 1941 is begonnen Daarnaast worden tal van politieke groeperingen verwacht, ook veel jon gerenorganisaties, wijkraden, buurt- comité's, actiegroepen, enz. De drie joodse religieuze gemeenschappen ir n Amsterdam zijn inmiddels door het gemeentebestuur uitgenodigd. Geen handtekeningen Het is het comité onmogelijk on een petitie aan de regering in df bi vorm van handtekeningen te realise ren. Het ziet geen kans om in enkeli dagen een dergelijke organisatie op ti bouwen. Verwacht mag worden, dat de herdenking bij De Dokwerker een ander karakter zal dragen dan in het verleden het geval is geweest. Organisaties, die wel eer veelal om politieke rede nen afzijdig zijn gebleven hebben thans hun bezwaren op zij gezet omdat zij het belanj van een nationale demonstratie in dit stadium van overwegenf belang achten. BEIROET Sjeik Khalifa Bi Hamad al Thani, premier van h« olierijke sjeikdom Qatar aan de Per zische Golf, heeft hedenmorgen vroe te voor zonsopgang de macht overgeno men van zijn neef, zo meldt radio Bahrein. Omtrent het lot van de afgezet! heerser, sjeik Ahmad Bin Ali Than is nog niets bekend. Volgens onbe vestigde berichten in Beiroet zou h echter afgezet zijn terwijl hij in Ira op jacht was.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 6