Havenbeleid moet dynamisch blijven Nieuwe tips over Anita uit vroeger tijd in museum Swaensteyn Eerste uitleencentrum van beeldende kunst Mr. B. W. Biesheuvel naar herdenking „100 jaar Waterweg" Huisvlijt Rente verlaagd voor woningwetlening Goudse kunst in Alblasserdam Geen pas op de plaats Boiler op schin NA TELEVISIE-UITZENDING Ook buurjongen is verdwenen Concert in de Geref. Kerk Overwinning Zuid-Holland 5 DINSDAG 22 FEBRUARI 1972 Minister-presi- v „Papiere Snijkonst' ROTTERDAM Minister-presi dent mr. B. W. Biesheuvel zal de her denkingsbijeenkomst over 100 jaar Nieuwe Waterweg op donderdag 9 maart bijwonen. Deze bijeenkomst wordt, gehouden in „De Doelen", des middags om drie uur. Minister-presi dent Biesheuvel zal een toespraak houden met als motto: „Een verbin ding met de wereld". Ook zal de se- crttaris van de Scheepvaart Vereeni- ging Zuid dr. A. J. Teychiné Staken burg. een rede uitspreken. Op deze bijeenkomst zal verder de film „Poort van Europa" in première gaan. De Marinierskapel verleent medewerking aan deze samenkomst DEN HAAG De rente voor te verstrekken rijksleningen voor wo ningwetwoningen is verlaagd tot 7,5 (7,75) pet. Deze maatregel heeft het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening genomen op grond van de ontwikkeling van de rentestand op de kapitaalmarkt. Daarnaast zijn de subsidieregelingen voor te bouwen woningen en bejaar dentehuizen aan de gewijzigde om standigheden aangepast. De toe te kennen jaarlijkse bijdragen zullen 5 pet lager worden dan de huidige tabellen aangeven. Het toelaatbare brutorendement voor huurwoningen wordt van 10,2 op 10 pet gebracht. Dit geldt zowel voor andere gesubsi dieerde huurwoningen. Geen veran dering komt er in de subsidies die vóór 19 februari 1972 bij beschikking zijn toegekend. Pakhoed neemt deel in Ital. vrieshuis ROTTERDAM Pakhoed Trans- portgroep, een doechteronderneming van Pakhoed Holding heeft een be - langrijk aandeel genomen in een nieuw vrieshuis van 60.000 m3 bij Milaan. Partner in deze onderneming is de tot de Malmros groep behoren de Frigoscandia in Helsingborg, een Zweedse exploitant van koel- en vrieshuizen. Voor dit project hebben Pakhoed Transportgroep en Frigoscandia ge zamenlijk in Nederland Scandiapak hoed opgericht als houdstermaat schappij van de Italiaanse werk maatschappij die de exploitatie van het vrieshuis bij Milaan zal verzor gen. Via haar dochteronderneming Pakvries exploiteert Pakhoed Trans portgroep reeds meer dan 200.000 m3 vriesruimte in Nederland (Amster dam, Meppel, Oss en Rotterdam). Gedeelten van twee geschilderde miniaturenvoorstellende jhr Corne lls Ascanius van Sijpesteijn en echt genote, door Joseph Carel den Haen (ongeveer 1820). VOORBURG Museum Swaensteyn heeft in de afge lopen jaren naam gemaakt met zijn kleine tentoonstel lingen. En terecht, want zij waren doorgaans uitstekend verzorgd en boden dikwijls datgene wat men in de grote musea nimmer te zien krijgt. Op het ogenblik her bergt het weer een heel bij zondere colectie die een prachtige illustratie van een stukje echt-Nederlandse cultuurgeschiedenis ge noemd kan worden. Dit cet'w" „Kleingoed uit de 18e en 19e omvat een sublieme verzame- DEN HAAG Op vrijdagavond 25 februari om acht uur wordt aan de Haagse Denneweg de Artoteek ge opend. het eerste uitleencentrum in Nederland van beeldende kunst, dat werken uit gemeentelijk kunstbezit gaat uitlenen. Daarnaast beschikt de Artoteek over werken van meer dan 100 Haagse beeldende kunstenaars. Deze werken kunnen behalve geleend ook gekocht worden op basis van huurkoop. De Artoteek werkt met soorten abonnementen, die een jaar geldig zijn. Het vijfgulden abonnement geeft recht op het lenen van werk uit het gemeenschappelijk kunstbezit van de gemeente 's-Gravenhage. Het kunst werk mag eens in de drie maanden Worden geruild en maximaal zes maanden achtereen worden geleend. Het is toegestaan drie abonnementen per jaar te nemen. De abonnements prijs bedraagt vijf gulden per maand; voor houders van een Cultureel Jeugd Paspoort of een Paspoort 65 I drie gulden. Het vijftien gulden abonnement geeft recht op het lenen van een kunstwerk voor onbepaalde tijd op basis van huurkoop. Van het maandelijkse abonne mentsgeld vijftien gulden wordt zes gulden gereserveerd als koopte goed, dat kan worden gebruikt om een kunstwerk te kopen. Bovendien geeft de Artoteek via een subsidiere geling een korting van 20 procent op de aankoopsom. De kunstwerken waarvoor dit abonnement geldt zijn alle direct afkomstig uit de ateliers van kunstenaars. Ter gelegenheid van de opening zal in de Artoteek en in Pulchri Studio aan het Lange Voorhout en de Haag se Kunstkring aan de Denneweg een expositie te zien zijn van ruim 1000 werken, die via de Artoteek kunnen worden geleend. Deze tentoonstelling is vrij toegan kelijk en geopend behalve op vrij dagavond tot 22.00 uur op zaterdag 26 februari van 10.00 tot 17.00 uur en op zondag 27 februari van 13.00 tot 17.00 uur. De Artoteek zelf zal geopend zijn van dinsdag tot en met zaterdag van 10.00 tot 171.00 uur en op donder dagavond van 18.30 tot 21.00 uur. De Artoteek is één van de activitei ten van de Jacob Maris Stichting, die zich ten doel stelt het begrip voor en de verspreiding van beeldende kunst te bevorderen. ling papierknipsels die toen gemaakt weiden als kunstzinnige huisvlijt, een ïeeks silhouetten en profil, die het duurdere miniatuur konden vervan gen. En dan is er nog een reeks van ge- schi'derde miniatuurportretten die in de desbetreffende perioden de plaats ven onze foto innamen. De tehtoon- stelb'ng wordt gecompleteerd met en kele speeldozen waarvan er twee op gedraaid kunnen worden en dan klin ken in dit oude herenhuis de snelle vrolijke pingelpangelwijsjes waar ons vooigeslacht glimlachend naar geluis terd heeft.... Er bestaat hedendaagse literatuur waarin die oude knipseltechniek ver klaard wordt, maar de bezoeker van Swaensteyn zal toch verwonderd slaan te kijken en zich afvragen hoe het mogelijk is dat iemand met een fijn schaartje zulk een weelde van kantwerk uit één stuk kon knippen, zonder aanplaksels of verkeerde in sneden te maken. Deze mensen moe ten een ongelofelijke handvaardig heid bezeten hebben naast hun zin vr or compositie en allersierlijkste fi guratie. Onder afdeling A moet u speciaal no. 4 en no. 7 bekijken, als mede de beide familiegroepen in de seres B en C. van .J A. Schmetter- ling Maar met deze heer zijn we bij het „vak" aangeland, want hij knipte de portretsilhouetten voor zijn brood winning. In de „Papiere Snijkonst" ui 1686 wordt nog beweerd dat het „een konstig ende vermackelyck tijd verdrijf voor Hollantsche jofferen is". Niet alleen de profielportretten- maar hele familiegroepen werden ge knipt en op een licht fond aange bracht; als we niet beter wisten zou den we geneigd zijn te denken dat uit o.eze zwart-wit-voorstellingen ons schimmenspel ontstond. Want ze ver toner. ons inderdaad de scènes uit het dagelijks leven: men zit gezellig in de f jnrliekring bijeen, men speelt spi net, drinkt thee, doet een handwerkje aan een apart tafeltje en papa, ge kleed in rok en welgepruikt, rookt tevreden zijn gouwenaar. Of ze ieder ogenblik in beweging zullen komen. Dan de fijne schilderijtjes in ovale lijstjes, die wij miniaturen noemen. Van realisme gesproken. De tijdgeest verwachtte natuurlijk dat men zich zelf geflatteerd aan de wand zag hangen, maar deze schilders hadden scherpe ogen en in ieder geval heb ben zij de karakters van hun indivi duen duidelijk aangegeven. Vooral Joseph Carel de Haen heeft het ver mogen gehad zijn klanten zo zuiver mogelijk te typeren. Alleen de kenners zullen wel eens gehoord hebben van „Jantje de pren- tenknipper" uit het begin van de vo rige eeuw. (Iemand zei: Is dat geen gefingeerde naam; zoals men ook wel ALBLASSERDAM De afdeling (J'ilturele Zaken van de gemeente-se cretarie houdt van 26 februari tot en met 25 maart een interessante exposi tie in de hal van het raadhuis met werk van vijf kunstenaars uit Gouda. Deze kunstenaars zijn: Gerard Bak ker (edelsmid koperdrijfwerk); Cees Bxoeks (beeldhouwer Grafiek); Rinie Leefsma-Nagtegaal (schilderes); Carla Rodenburg (portretschilderes) en Frans Scheepbouwer (materieschil der). Op zaterdag 26 februari, 15 uur, zal burgemeester Mr. J. H. Vijgeboom de tentoonstelling openen. Chris Verhoog (bas-bariton) en Wim Serlie (piano) zullen deze opening muzikaal omlijs ten met de uitvoering van Trois chansons a Dulcinée van Maurice Ra- vel. Voor deze tentoonstelling geldt het besluit van het Ministerie van Cul tuur Recreatie en Maatschappelijk Werk op grond waarvan de aankoop van kunstwerken op tentoonstellingen in ae hal van het raadhuis te Alblas- seroam door particulieren wordt ge subsidieerd met 20 procent met een maximum per kunstwerk van ƒ240,Belangstellenden zijn bij de oppning van harte welkom. Bewindslieden over benoemingsbeleid C DEN HAAG Het is in zijn alge meenheid niet juist, dat leidinggeven de functies in musea met een uit gesproken kunsthistorisch karakter vaak worden toegewezen aan mensen, die geen ervaren kunsthistorici zijn. Staatssecretaris Vonhoff en minister Geertsema hebben dit geantwoord op vragen van de Kaamerleden Bos en Van Leijenhorst (beiden CHU), die de bewindslieden hadden gewezen op de ongerustheid die hierover bestaat bij kunsthistorici. Volgens de bewindslieden moet de benoeming van de directeur van een kunstmuseum in de eerste plaats be paald worden door gebleken kunst historische bekwaamheden. De Ka merleden wilden weten, waarom voor de benoeming van een directeur van het Frans Halsmuseum ervaren kunst historici werden afgewezen en wel het hoofd van de afdeling Nederland se geschiedenis van het Rijksmuseum, die geen kunsthisthistoricus is. de heer D. Couvee, werd aaangezocht. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Vakbondslei der Wim Hulsker, voorzittef be drijfsgroep haven van de Neder landse Bond van Vervoerperso neel heeft maandagavond, voor leden van de Rotterdamse ha venvereniging, een warm plei dooi gehouden voor voortgaan de industrialisatie. „Het is tegen woordig bijzonder „in" om te zeggen dat het accent op het wel zijn moet liggen, maar men ver- vrniiwpndifienminfltip 2eet wat al te SemakkelÜk dat VI Oilweiiciiscriminaue ^et weizjjn njet los te koppelen is van welvaart. Voor mij staat Geertsema: geen Aanbevelingssilhouet 17801785 door J. A. Schrnetterling. dacht dat Jacob Bikker Ray niet be- v starm had). Hij maakte het zg. op werk en bereikte daarmee prachtige ïosultaten. Zie de knipsels onder serie W. We zouden bijna de Bavelaartjes nog vergeten, die kleine witte diora ma's van de bekende Leidenaar die zijn achtergronden meestal als sil houetten opvatte. Het is de moeite waard eens na te gaan hoe deze kleinkunstenaar zijn objecten per- spectivistisch oploste, hoe hij zelfs in de kleinste voorgrond figuurtjes ver kort uitsneed om de gewenste effec ten te verkrijgen. Ze horen helemaal bij deze fraaie collectie thuis. Rest ons nog mevrouw drs. R. Dubois-van Veen te noefnen, de adjunct-conser vatrice van Swaensteyn die deze ten toonstelling Zo overzichtelijk en met veel smaak ingericht heeft. „Klein goed" duurt tot eh met 12 maart. DEN HAAG Geen enkele vrouw is aan minister Geertsema voorgedra gen voor de benoeming tot commis saris der koningin in Overijsel. Ook heeft geen enkele vrouw naar dit ambt gesolliciteerd. Met het bekend maken van deze feiten wil de bewindsman de beschul diging weerleggen, dat hij met zijn verklaring over de komende benoe ming van de nieuwe commissaris zich aan discriminatie zou hebben schul dig gemaakt. De verwijten daarover waren afkomstig van de actiegroep „Man, Vrouw, Maatschappij", naar aanleiding van de mededeling van de minister dat „vrijwel zeker geen vrouw tot commissaris der koningin in Overijssel zou worden benoemd". In een brief noemde de bewinds man het onbegrijpelijk, dat de actie groep hem van discriminatie be schuldigde, terwijl de groep zelf van zijn officiële oproep aan de gehele be volking geschikte personen, dus ook vrouwen, voor te dragen, geen ge bruik heeft gemaakt. Woningbouw in januari DEN HAAG Volgens voorlopige gegevens van het Centraal bureau voor de statistiek werd in januari 1972 met de bouw van 9.835 woningen begonnen tegen 10.351 in januari 1971. Het aantal voltooide woningen be droeg in januari 8.920 tegen 7.285 in dezelfde maand van 1971. t ROTTERDAM Een 175 ton zwa re boiler, bestemd voor een kracht station bij Sxjdney in Australië werd met eigen hijsgerei aan boord gehe sen van het Deense motorschip Ta- ronga", dat ligplaats had gekozen bij Quick Dispatch in de Prinses Bea- trixhaven. Het gevaarte heeft een lengte van ruim 25 meter en een doorsnede van drie meter en wordt als deklading vervoerd. De boiler is gebouwd in Engeland. ROTTERDAM Na de tele visie-uitzending van gisteravond over het vermiste meisje Anita Pothuis zijn bij de politie enkele tientallen nieuwe tips binnenge komen. AVRO's Televizier be steedde gisteravond aandacht aan de verdwijning van het Rot terdamse meisje. Volgens de politie bevatten de tips nieuwe gezichtspunten. Anita wordt reeds veertien dagen vermist. De verdwijning van het 12- jarige meisje blijft voor de politie een raadsel. Mogelijk, dat de tip van gisteravond aanknopingspunten biedt. De politie kon er vanmorgen niets over zeggen. Intussen is het bekend geworden, dat sinds een maand de 13-jarige Hans Jansen, eveneens spoorloos verdween, nadat hij de ouderlijke woning had verlaten. Ook van hem ontbreekt elk spoor. Slechts een paar ansichtkaarten met bloemmotieven, waarop stond ge- schreven dat hij in Leiden en Amster dam verbleef, zijn het enige aankno pingspunt. Anita Pothuis en Hans Jansen wonen vlak bij elkaar op de Noordsingel en zij zijn beide één van een tweeling. Ondanks deze overeenkomst acht de politie het praktisch uitgesloten dat beide verdwijningen met elkaar te maken hebben. Volgens een woord voerder van de politie gaat het bij Anita Pothuis zeker om een verdwij ning, terwijl bij Hans Jansen het ster ke vermoeden bestaat, dat de jongen van huis is weggelopen. In deze richting zou de politie over voldoende aanwijzingen beschikken, aldus de woordvoerder. De belangstel ling van de Rotterdamse politie gaat vooral uit naar een zekere V., die tien jaar in een psychopatenasiel zou heb ben doorgebracht. Elke maand moet hij zich melden bij de R. K. Reclas- seringsvereniging aan het Hang in Rotterdam. Deze maand is hij daar echter niet verschenen nadat een re- classeringsambtenaar hem vragen had gesteld over de verdwenen Hans Jansen. Ansichtkaarten V. woonde tot voor kort ih een pen sion aan de Vlaggemanstraat, niet ver van dc Noordsingel. Daar was hij door enkele pensiongasten enige we ken gesignaleerd in gezelschap van de jongen. Toen de heer Jansen V. op dit adres wilde opzoeken, was hij verdwenen. Bij huiszoeking trof hij in de kamer van V. een stapel an sichtkaarten aan met dezelfde bloem motieven als die hij regelmatig thuis heeft ontvangen. De vader vond er eveneens een balpen, die aan zijn zoon toebehoort. De laatste kaarten, die de familie Jansen heeft ontvangen wa ren afkomstig uit Amsterdam. Volgens de heer Jansen door zijn zoon ge schreven. De politie heeft dan ook goede hoop. dat Hans binnenkort naar de ouderlijke woning zal terug keren. Men heeft in Amsterdam foto's van zowel Hans als V. laten versprei den en een opsporingsbevel tegen V. uitgevaardigd. worden van het havenwerk zal de haven attractief blijven door de man in de haven meer medezeggenschap te geven. de werkgelegenheid nummer een en daarom durf ik te stellen dat de industrialisatie niet afgeremd moet worden." Ten aanzien van dc milieuproble men die b(j voortgaande industriali satie te voorschijn komen, toonde dc heer Hulsker zich bijzonder optimis tisch. „Het kan er by my eenvoudig niet in dat er in technisch opzicht geen oplossing voor al deze proble men gevonden kan worden", zo zei hy. Tot een dynamisch havenbeleid re kent de heer Hulsker o.a. de plannen voor Rijnpoorthaven en een buiten haven bij Amsterdam. De vakbonds leider zag zijn stelling onderstreept door prof. ir. G. C. Meeuse. hoogle raar aan de TH te Delft die stelde, dat juist nu de moed gevonden zou moeten worden om nieuwe investe ringen te doen. „Het is niet verstan dig bij revolutionaire ontwikkelingen, die op ons afkomen, een pas op de plaats te maken." De voorzitter van de Havenver eniging Zuid voelde eveneens voor een dynamisch beleid, al maande hij wel tot de nodige' voorzichtigheid. Overcapaciteit en overinvesteringen dienen vermeden te worden. Plan ning en samenspel tussen alle betrok kenen zullen de weg moeten wijzen. De heer Pieters merkte en passant nog op dat Rotterdam bepaald niet de duurste haven van Europa geworden is. De recente verhogingen hebben in het buitenland wellicht een schrik reactie teweeggebracht maar de duurste zijn we nog niet, hetgeen voor vakbondsleider Hulsker aanlei ding was op te merken dat hij dit geluid nog noyit tijdens cao-onder handelingen was tegengekomen. De drie sprekers maakten deel uit van een forum dat van gedachten wisselde over het onderwerp: De ha ven der toekomst, de toekomst der haven. In dit verband wees de heer Pieters nog eens op het nut van de prognose voor de werkgelegenheid over tien jaar waaraan thans wordt gewerkt. Ondanks het monotoner W. Hulsker dynamische have mr. L. J. Pieters haven niet duur OUDERKERK AAN DE IJSSEL Op zaterdagavond 4 maart a.s. te 8 uur zal de muziekvereniging „Excel sior" met medewerking van het ge mengd kóor „Zang en Vriendschap" een concert geven in de Geref. Kerk te Ouderkerk. DORDRECHT Zuid-Holland heeft de jaarlijkse damwedstrijd te gen Noord-Holland met 119 win nend afgesloten. Na een reeks gelijke spelen en een nederlaag was dit dc eerste overwinning sinds 1965. De Zuidhollanders, die nogal gehandicapt waren door het ontbreken van diver se topspelers. zoals de RDG-cracks Sijbrands. Holstvoogd en Toet, namen direct het heft in handen en verkre gen een ruime 5—1 voorsprong. De studentenkampioen, Riesen- kamp. versloeg de nationale jeugd kampioen Goudt met een fraaie com binatie. waarna Van de Wetering wat fortuinlijk Tielrooy klopte. Weer- heijm kwam tot een verdienstelijke remise tegen De Boer maar Kain was niet opgewassen tegen De Groot en verloor kansloos. Nadat Varkevisser een damdoor- braak over het hoofd had gezien die de oud-kampoien van Nederland, Wim de Jong. zeker op verlies had gezet, vergrootte Bronstring de voor sprong weer tot vier punten door Pippel met ragfijn tempospel een ne derlaag te bezorgen. Door twee remises van resp. Bak ker en Kolsloot kwam de stand op 117 waarmede de eindzege al binnen was. In een gelijkwaardige stelling nam Koppelaar geen genoegen met een puntenverdeling en kreeg, zoals het zo vaak gaat, het lid op de neus en verloor. Bij de jeugd leken de Noordhollan ders op een grote overwinning af te gaan want de voorsprong, die zij in de beginfase namen, was aanzienlijk. Tegen het einde konden de Zuidhol landers wat terugdoen doch konden niet verhinderen dat de eindzege met 12—8 naar Noord-Holland ging. Persoonlijke resultaten: Zuid-Holland Noord-Holland. Bakker—Van der Sluis 1—1: Riesenkamp—Goudt 2—0: Varkevis ser—De Jong l—i: BronstringPippel 2—0: Weerheijm—Do Boer 1—1; Koppelaar—Vanc Heerden 0—2; Van de Wetering—Tielrooy 2—0; Kolsloot—Van Westerloo 1—1: Roozen- burg—Den Doop l—l; KaïnDe Groot 0C; totaal ll—O. Jeugd: Goedhart—Wentle 1—1: Van Woerkom—Goeree 0—2; Burgerhout—Clerc 0—2: RijkaartGroot 2—0; BruynsLeune 0—2; Bervoets—iDe Jong 1—1; Meenks— Breed 1—1: PleegJng—Hom 2—0: Bijkert— Tromp 1—1; CederhoutAdelaar 0—2; to taal 8—12.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 5