de hervormde gemeenten Sodepax verliest zelf standigheid NA DISCUSSIE OVER GETUIGENIS Nog geen synodale boodschap voor KT _j| Werkloosheid en „Drie van Breda Uw probleem Puzzelhoek mxs rj' is het onze Een woord voor vandaag Na kritiek van Vaticaan 55 Levenslang voor moord in A'dam BEROEPÏNGSWER» 2 DINSDAG 22 FEBRUARI 1972 Van een onzer verslaggevers DRIEBERGEN De Hervormde Synode heeft gisteravond, na een uitvoerig, de hele middag vergend debat, de haar voorgelegde concept-boodschap aan de gemeenten niet aangenomen. Zij had er wel waardering voor en zij sprak dat ook uit maar de kritiek was toch te groot dan dat met wat redactionele verande ringen in het concept kon worden volstaan. Daarom komt er een herschreven stuk voor de zomerzitting van de synode. De synode had in haar vergadering van november, aan 't slot van de dis cussie over het getuigenis van prof. Van Niftrik c.s., de hoop uitgespro ken, snel te kunnen komen met „een boodschap ter voorlichting en bemoe diging" aan de gemeenten. Een com missie, bestaande uit: dr. C. P. van Andel, Zoetermeer; ds. M. v.d. Bosch, Goes; prof. dr. J. M. Hasselaar, U- trecht; prof. dr. A. F. N. Lekkerker- ker, Groningen: drs. A. Noordegraaf, Ede, en prof. dr. K. Strijd, Amster dam, kreeg opdracht een dergelijke boodschap te ontwerpen. Nu, twee maanden later, legde deze commissie een concept op de synodale tafel neer, en bij elk woord van kri tiek dat gisteren in het debat naar voren kwam, werd steeds verdiscon teerd dat deze commissie ontzettend weinig tijd van voorbereiding had ge had en bovendien met tegenslagen kampen moest, want prol Strijd en prol Lekkerkerker konden door ziek te niet of nauwelijks reizen. De Leid- se prol dr. A. J. Rasker sprong in. Moeilijke woorden Elk woord van kritiek... en er was nogal wat kritiek. Niet zozeer over de eerste vier paragrafen van de con cept-boodschap. Wel voor wat betreft de taal en het gebruik van moeilijke woorden (maar de commissie gaf al gauw te kennen dat zij van sleutelen déiraan niet afkerig zou zijn), maar Inhoudelijk was er vrij algemeen lof. Over deze paragrafen gesproken, in het eerste onderdeel wordt het pola risatieverschijnsel in de kerk aange duid. In de volgende paragraaf wordt gezegd dat de kerk zelf tegenover de wereld in een polaire situatie staat. In de derde paragraaf, handelend over het weren van wat het belijden der kerk weerspreekt, staat de op merking dat „de leidinggevende orga nen" van de hervormde kerk wel eens zijn tekort geschoten door bijv. de zgn. God-is-doodtheologie on weersproken te laten. En in de vierde paragraaf staat, onder de titel: „De grond en afzonde ring der kerk" o.m. dit: „De gemeente van Christus moet immuun zijn voor de onvruchtbare verstandelijke schei ding tussen theorie en praktijk; christenen moeten immers schijnen als lichten temidden van een modem geslacht, dat door zijn theorievergo- ding veroordeeld is tot sprakeloosheid en door zijn zgn. realistische politiek zich prijsgeeft aan gewelddadig- heid(...) Juist omdat de kerk een eigen be staansvorm heeft in de heilrijke ver kiezing van de God Israels, is haar primaire taak in de wereld de ver kondiging van de grote daden Gods met de oproep aan ieder, die oren heeft om te horen, tot geloof, beke ring en gehoorzaamheid". Vijfde paragraaf De vijfde paragraaf, waarop de kri tiek zich toespitste, heeft tot titel: „De polarisatie binnen de kerk: snij punt of breekpunt". Hierin wordt gesproken over degenen die „alle na - druk leggen op het ongerept en volle dig bezwaren van de schat des geloofs in persoonlijk geloof, bekering en heilszekerheid" en van hen wordt dan gezegd dat zij „raken in de verden king dat er toch iets waar kan zijn van de stelling dat de „religie" opium van het volk is". En: „Dat bij de meer op persoonlij ke vroomheid gerichte prediking de kerken voller zijn, pleit niet noodza kelijk voor haar waarheid: het kan ook een bewijs zijn, dat die opium these waar is". Over „vele anderen" merkt deze paragraaf op. dat hun „daarbij de schrik om het hart (slaat) wegens een gemeenschappelijke schuld der chris tenheid, die zo weinig een reddende vernieuwende kracht, een bron van hoop en moed voor de wereld is ge weest". Deze mensen „zijn zich be wust. dat het tot een meer dan per soonlijke bekering, nL tot een politiek en maatschappelijk ómdenken, tot een radicale vernieuwing in alle ver houdingen en een ontkomen aan vele dodelijke vanzelfsprekendheden, met-, terdaad moet komen". In deze paragraaf staat ook: ..Maar hoe moeilijk het voor velen ook moge zijn, wij moeten bedenken dat wij elkaar de ernstige g emotiveerdheid vanuit het evangelie niet licht mogen ontzeggen(- Wij' willen eraan vast houden, dat wij samen in de gemeen te van Christus zijn: bijeen bij de Ene". Tweede hand? Drs. A. Noordegraaf wilde als com missielid wel kwijt (er was. gelet de duidelijke accentverschillen binnen de commissie, afgesproken dat de le den mee zouden discussiëren), dat je je kunt afvragen of de manier, waar op in de vijfde paragraaf gepraat wordt over degenen die de schat des geloofs ongerept willen bewaren, dan soms niet polariserend is! Voorts vond hij dat het verhaal er tenslotte weer op neerkwam, dat wij elkaar maar aanvaarden moeten als modaliteiten. Worden hier de ver schillen niet toegedekt? Er is toch een radicaal verschillende visie op heil en verzoening, aldus drs. Noordegraaf. Ds. K. A. Abelsma uit Wateringen zei: in deze boodschap wordt in de eerste vier paragrafen de hand toege stoken aan degenen die adhesie heb ben betuigd aan het getuigenis, maar in de vijfde paragraaf wordt die hand weer teruggenomen. Néé, reageerde commissievoorzitter ds. v.d. Bosch, er komt nog een hand bij, die heb je ook nodig! Ds. S. Kooi- stra uit Rotterdam: die vijfde para graaf komt bij mij overigens niet over als een tweede hand. Ds. Kooi- stra was, evenals later ds. G. Spilt uit Ede, allerminst gesticht over de op merking over „opium van het volk". Men verwacht wat Meer dan zestigduizend mensen hebben hun instemming betuigd met het getuigenis, en zij verwachten wat van ons, zo sprak ds. H. Binnekamp uit Boven-Hardinxveld. Hij vroeg zich af of de vijfde paragraaf wel recht deed aan het getuigenis, waar voor de synode in november immers haar e rkentelijkheid had uitgespro ken. Ook hij zag geen „tweede hand" in dit hoofdstuk. Ds. W. Kalkman uit Driebergen, eveneens opponerend tegen de viifde paragraaf, zei: we gebruiken dezelfde woorden, maar we hanteren en we vullen ze verschillend; wat hier ont breekt is dat we elkaar aanspreken vanuit de Christus der Schriften. Ds. Spilt, zojuist al even genoemd, laakte ook de „sneer" over de volle kerken. Prof. dr. H. Jonker, adviseur (en een der opstellers van het getuigenis) maakte o.m. de opmerking dat deze boodschap de polarisatie bevordert: men zet opiumchristenen tegenover barricaden-christenen, in plaats van dat vanuit het heil in Christus de lijnen voor héél de kerk worden ge trokken. De hoogleraar dacht in de vijfde paragraaf invloeden van de revo- lutietheologie te bespeuren (bijv. als daar over het Oude Testamant ge sproken wordt als het verhaal van een zich in de geschiedenis van Gods volk voltrekkende bevrijdingsbewe ging). Daar kun je wel naar luisteren, zei hij, maar je moet ook néé kunnen zeggen. Bekering Ds. Spilt had gevraagd of de syno de zich niet achter de eerste vier pa ragrafen zou kunnen stellen: dat zou z.i. al veelbetekenend zijn, als men dèt samen kon zeggen. Hiertegen ver zette prof. Rasker zich met klem. Wie de vijfde paragraaf weghaalt, haalt het wezenlijke weg, zei hij. We leggen daar nadruk op de verantwoordelijk heid van de christen in deze wereld. Realiseren we ons wel wat de „christelijke" wereld aanricht aan ge- Kruiswoord-puzzel Horizontaal: 1. karig, 4. onmeetbaar getal. 5. reeds, 7. snuiftabak. 9. bloéd- buis, 11. zelfkant, 12. vruchtenat, 14. priem. 16. oude lengtemaat, 18. voorzet sel. 19. boom, 20. rund, 21. muzieknoot. 22. lidwoord. 23. afk. van Emeritus, 25. familielid. 27. zeepwater, 29. eind, 31. vlug, 33. snelstromend smal water, 35. verlegenheid. 37. scheik. element, 39. spil van een wiel, 40. tegenstelling van Verticaal: 1. verlegen, 2. foei, 3. wiel, 4. edelknaap, 6. grondsoort, 7. muziek noot, 8. bouwland. 9. waterstand. 10. Royal Licence (afk 11. water in Lim burg. 13. slede. 15. riviervis, 17. dui kereend. 18. familielid. 23. plaats in Limburg. 24 voegwoord, 26. geneesheer. 28. rivier in Rusland. 29 maanstand, 30. titel (afk 32. overblijfsel bij verbran ding. 34. water in Utrecht. 36. bloeiwij- ze. 38. landbouwwerktuig. Oplossing vorige panel Hor.: 1. lias, 4. nier, 7. kassier. 10. maart, 12. noest, 14. Pan, 15. ark. 17. Nes. 18. sta. 20. den. 21. teder. 22. ido. 34. ast. 26. eer. 27. oor. 29. los. 31. priem, 33. alert, 35. energie, 36. eest, 37. spar. Vert1. lomp. 2. akant, 3 sar. 4. neo, 5. Irene, 6. rats. 8 sta. 9 ink, 11. aasgier. 13. senator. 16. rodeo, 19. ato, 20. dra. 2a dries, 25. sleep, 26 eppe, 27. ome, 28. rag, 30. star. 32. ent, 34. lis. ij Prof. dr. H. Jonker Ds. F. H. Landsman welddadigheden ten gerieve van eigen welvaart? Zien we wel hoe vaak Christus verloochend wordt door onze praktijk? Als wij ontdek ken dat Christus' naam schande wordt aangedaan onder de volken, is dat ook bekering!, aldus prof. Rasker, die in dit verband het weekblad Her vormd Nederland loofde, omdat dit hierop attendeert. Dr. Van Andel wees een suggestie van ds. Binnekamp, om de commissie te laten praten met de opstellers van het getuigenis, af: die ondertekenaars vormen een te homogene groep dan dat zij onze gevarieerd samengestelde commissie als gesprekspartner kun nen dienen, meende hij. We hebben al terloops opgemerkt, dat er aanmerkingen waren op taal en stijl van het stuk, er was ook ver schil van mening over het verwijt aan „de leidinggevende organen" die te weinig zouden hebben gesproken (ds. J. C. Delbeek uit Hardegarijp was blij met die schulderkenning, maar ds. F. A. van Liere uit Oppen huizen vond het verwijt niet terecht), maar er was ook onvermengde lof: zoals van ouderling T. Teitsma uit iHaarlem („een waardige en waarde volle boodschap") en van ds. mr. C. B. Posthumus Meijjes uit Amsterdam („bij het lezen van het getuigenis voelde ik een grote beklemming, bij het lezen van deze boodschap kreeg ik een gevoel van verademing'^- Drug-connnissie VN blijft op harde standpunt staan Van een onzer redacteuren GENVE De VN-commissie voor bestrijding van drugs waarschuwt in haar jaarverslag dat marihuana en hasjiesj een ernstig en toenemend ge vaar vormen voor vele landen. Vol gens de commissie is uit onderzoek gebleken dat er geen redenen zijn, de controle te verminderen. De VN-commissie stond er tot nog toe om bekend dat zii. vooral onder Amerikaanse invloed, de „harde lijn" vertegenwoordigde ten opzichte van de soft drugs. Deze lijn wordt in Ge- nève kennelijk ook nog volgehouden nu zich in het Amerikaanse stand punt wijzigingen aftekenen. Vorige week werd in Washington de opvat ting bekend van een presidentiële studiecommissie, die de strafbaarheid van marihuanagebruik wil zien opge heven. Volgens de VN-commissie bestaat de neiging van „eenvoudige vormen van verdovende middelen" naar ster kere als opium, morfine en heroïne over te gaan. Het bestaan van een dergelijke neiging werd ontkend in het laatste jaarverslag van het Ame rikaanse instituut voor geestelijke volksgezondheid. Prof. dr. H. Berkhof uit Leiden wil de naar voren brengen dat polarisatie een cultuurverschijnsel is, waaraan óók de kerk lijdt en scriba ds. F. H. Landsman vond dat je je dan diende af te vragen waar dat algemene ver schijnsel vandaan komt? Hij meende dat men achter de polarisatie moest teruggrijpen naar de eigenlijke crisis en zich ook afvragen: onder welk oordeel gaan we met elkaar door? Ds. Landsmans gedachten vond men ten slotte terug in het synodale besluit: De commissie wordt met een paar mensen versterkt, zal de eerste vier paragrafen van haar concept inhou delijk handhaven, de vijfde paragraaf herschrijven zonder de bedoeling er van aan te tasten maar wel letten op een betere aansluiting op de vorige paragrafen; verder zal geprobeerd worden het geheel te plaatsen in de bredere context van de polarisatie die zich algemeen voordoet en van de fundamentele bestaanscrisis van de mens in deze tijd; een en ander ij- bels en eschatologisch doorlicht. En: de taal van *t stuk moet verbeterd worden, zonder dat het gehalte er schade door lijdt. De Franse kardinaal Eugene Tisse- rant, deken van het college van kar dinalen, is maandagavond op 87- jarige leeftijd overleden. Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kannen niet in behandeling worden genomen. Ge- heimhonding is verzekerd Vragen die niet onderling met elkaar in verband staan moeten in afzonder, lijke brieven worden gesteld. Her brief dient een gulden aan post zegels te worden Ingesloten. Vraag: Wij zijn in het bezit van een koperen munt Aan de ene zijde staat een driemaster met het om schrift „The wooden walls of ...gland". Aan de andere zijde staat een portret en daaromheen „Fred. Duke of York", en het onderschrift „halfpenn. 1795". Uit welk land komt deze en wat is de waarde? Antwoord: Aan het einde van de 18de eeuw werden er door particulie ren tn Engeland talloze muntstukken geslagen, zogenaamde „token", en het diende als vervangings- en aanvul- lingsgeld. Het werd algemeen aange nomen als betalingsmiddel. Hier in ons land is het alleen maar grappig zo iets te hebben. Waarde in Neder land heeft het niet. In Engeland zijn natuurlijk wel verzamelaars van deze munten. Er zijn echter zoveel van de ze munten dat de waarde niet hoog is. Vraag: Moet ik water dat ik voor de thee gebruik en uit de pomp haal, laten keuren of het schadelijk is voor de gezondheid? Antwoord: In onze tijd van vervui ling van grondwater is het van be lang, uw water te laten keuren. U woont heel dicht bij de plaats waar dit terdege gebeurt, namelijk de Leidse Duinwaterleiding te Katwijk. Een flink monster in een goed met zuiver gekookt water schoongemaakte fles meenemen. Maak eerst schrifte lijk of telefonisch een afspraak. Vraag: Is het mogelijk een winkel te openen als men werkt bij een rijksinstelling? Ik ben in het bezit van alle vergunningen van de Kamer van koophandel. Antwoord: Als u een volledige rijksbetrekking heeft, zal het moeilijk zijn daarnaast een andere functie uit te oefenen. U schrijft niet, welk werk u doet, maar de instanties, waaraan we inlichtingen vroegen, vonden het maar een moeilijk geval. In elk geval moet u uw hoofd van dienst hierover inlichten en hem vragen, wat u doen moet om toestemming van het be trokken ministerie te krijgen. U kunt zich ook wenden als u georgani seerd is tcrt de Nederlandse chris telijke bond van overheidspersoneel, Bankaplein 3, Den Haag. Vraag: Een moeder van in de tach tig jaar heeft een zoon in een psy chiatrische inrichting, die haar gere geld komt opzoeken. Kan de gemeen telijke sociale dienst als de moeder komt te overlijden de verplegings- kosten van de zoon op haar beschei den bezit verhalen? Antwoord: De gemeente kan dit niet doen, omdat de verplegingskos- ten niet voortvloeien uit de algemene bijstandswet, maar uit de algemene wet bijzondere ziektekosten. Bijdra gen in kosten van verpleging, behan deling en verzorging, is slechts ver schuldigd door personen boven de 65 jaar (deze kunnen dit namelijk uit een deel van hun A.O.W.-uitkering totalen). Vraag: Als een vader-weduwnaar zijn zoon geld geleend heeft tegen een rente van 4 procent (later ver hoogd tot zes proceflf), kunnen dan de andere kinderen na de dood van de vader zeggen, dat deze zoon bevoor deeld was en inbreng van deze be voordeling eisen? Antwoord: Hoewel de rentestand enige jaren lang ongeveer 8 procent of meer is geweest, kan men dit niet zeggen. Velen hebben indertijd geld uitgeleend tegen een lage rente, zon der dat zij kans zagen de rentevoet te verhogen. Gesteld eens, dat de vader premieleningen met 2'i procent rente had gekocht, dan zouden de kinderen veel onvoordeliger uit zijn geweest. Wie geld uitleent, loopt altijd het ri sico. dat de rentestand stijgt, doch heeft tevens de kans, dat de rente stand daalt. Dit zijn altijd dingen, die moeilijk te voorzien zijn. Het kan geen kwaad, deze zaak nog eens te bespreken met een goede notaris, die voor een veilige regeling van de nala tenschap kan zorgen. Het is wel duidelijk dat de gemoederen rondom mogelijke vrijlating van de drie van Breda sterk bewogen zijn. En dat is in te denken. Hat aanduiden van hun bestaan alleen al roept bij enkele miljoenen van ons volk nog een levendige herinnering aan al het doorstane leed uit de laatste wereldoorlog op. Ook bij de man die dit schrijft. Ook hij stovd meermalen oog in oog met één van de gestraften. Hij weet dus waar over hij schrijft. Het conflict waarin we ons bevinden wordt natuurlijk voor een belangrijk stuk bepaald door onze visie op het straffen als zo danig. Oude vragen omtrent de motivatie van de straffen (vergelding, bescherming, opvoeding) bewegen zich op de achtergrond. Ik kan me de gevoelens van de tegenstanders goed indenken. Zij worden niet aange sproken door de stelling dat levenslang inhumaan is, zolang niet van de andere zijde volmondig erkend wordt dat heel de orgie van het nazisme met menselijkheid niets meer te maken had. Mededelingen van Johan van Minnen omtrent de te verwachten ontvangst in Duitsland van de drie, doen hier geen goed aan. De maatregelen die daar klaar liggen doen eerder aan een eerherstel denken en aan de ontvangst van helden dan aan een werkelijk besef van wat men anderen aangedaan heeft. Aan de andere kant kan men ook gevoelen voor de redenering: waarom deze „kleinen" langer vasthouden terwijl de groten in allerlei bondgenoot schappen opnieuw op belangrijke posten tronen? Men zou zich van stemming willen onthouden bij het overwegen van deze zaken. Maar dat is niet mogelijk. Wie niet kiest, kiest voor hun gevangenschap tot de dood. Men kan zich afvragen of het parlement, dat hier nu over beslis sen moet, met het oog op zo'n beslissing is samengesteld. Soms denk ik dat er geen zinnig woord over te zeggen is of er staat iets tegenover. En misschien illustreert dat nog het meest wat hier aan de hand is. Dit soort zaken gaan ons oordeel te boven. We hebben ons samen, als mensen te diep in de verwarring gewerkt. De beslissing die dan ook genomen zal moeten worden zal een bescheidene moeten zijn, omdat men altijd vuile handen maakt, niemand vrijuit gaat en Een ons allen oordeelt. lan uui wa: die the var sch We lezen vandaag: 2 Samuël 112712 10. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De samen werking van de wereldraad van kerken en de rooms-katholieke kerk in de SODEPAX-commis- sie wordt gecontinueerd. Wel gaat SODEPAX afremmen in die zin, dat het zijn te grote zelfstandigheid moet prijsgeven en slechts als adviesorgaan voor de kerken zal fungeren. Kardi naal dr. J. G. M. Willebrands zal nainens de r.k. kerk en dr. Eu gene Carson Blake zal namens de wereldraad toezicht op SODE PAX houden. SODEPAX is de gemeenschappelij ke commissie voor samenleving, ont wikkeling en vrede van het Vaticaan en Genève, die in 1968 werd opge richt. De commissie verwierf zich in de afgelopen drie jaar een zeker ge zag door de medewerking van des kundigen van naam. In verschillende landen werden werkgroepen gevormd en projecten voorbereid om de pu blieke opinie te activeren. Bij het Vaticaanse staatssecreta riaat bestond echter kritiek op SO DEPAX, waarschijnlijk omdat de ac tiviteiten van de commissie tezeer het eigen beleid doorkruisten.' Zoals wij reeds meldden, reisden kardinaal Willebrands en mgr. Joseph Gremil- lion, de r.k. co-president van SODE PAX, begin deze maand naar Genève om de moeilijkheden te bespreken. Volgens het Katholiek nationaal Persbureau is SODEPAX gered dankzij het ingrijpen van paus Pau- lus zelf. die meer het advies van Wil lebrands en Gremillion heeft gevolgd dan de afwijzende adviezen van de curie. Jezuïetenpater George Dunne, die de eerste drie jaren als secretaris van SODEPAX heeft gefungeerd, is ver vangen door de Belg pater Joseph J. Spae. De nieuwe secretaris is 53 jaar. Hij heeft dertig jaar als missionaris in Japan gewerkt. Hij was directeur van een instituut voor godsdienston- derzoek in Tokio. In Genève is bekend gemaakt, dat de commissie-nieuwe-stijl zal dienen als schakelorgaan tussen de wereld raad van kerken en de pauselijke commissie Justitia et Pax. De taak van SODEPAX is, programma's uit te werken, die aan beide lichamen ter goedkeuring moeten worden voorge in c doi de Op regionaal niveau zal SODEPAX alleen mogen werken in nauwe sa menwerking met de verantwoordelij- dec ke autoriteiten van de plaatselijkeke; ple be" let bn sta we 'slo ter gai wo dat len Het het per ger tek stel rijk cul Van onze parlementsredactie DEN HAAG Twee belangrijke en bewogen, maar overigens zeer Ver schillende onderwerpen komen deze week aan het Haagse Binnenhof aan de orde. Voor vandaag en morgen staat voor de plenaire zitting van de Tweede Kamer de nota van de rege ring over de sterk gestegen werkloos heid op de agenda. Donderdag houdt de vaste Kamercommissie voor justi tie een openbare hoorzitting naar aanleiding van de brief van de mi nister ran justitie over de „drie van Breda". In deze brief wordt meegedeeld, dat de regering van mening is. dat de drie oorlogsmisdadigers na een ge vangenschap Van 27 jaar moeten worden vrijgelaten. Maar het kabinet wilde de Tweede Kamer in deze unieke zaak niet voor een voldongen feit plaatsen. Kwartet - Trouw De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Trouw Commissie van hoofdredactie; J. de Berg (voorzitter), H. P. Ester, G. J. Brinkman, J. van Hofwegen. Het openbaar kamerdebat wordt volgende week dinsdag 29 februari gehouden. Dat is ook de dag van het poerimfeest, waarop het Joodse volk de overwinning Viert op zijn tegen standers. In het bijbelboek Esther staat hoe dit feest werd ingesteld en hoe het Joodse volk in ballingschap na de dood van Haman toen zich op zijn belagers kon wreken. Niet zonder zorg Het is niet zonder zorg, dat liet presidium van de Tweede Kamer het debat tegemoet ziet. De hoorzitting van de kamercommissie, die donder dag wordt gehouden, is reeds „geës caleerd". Niet minder dan 23 organi saties hebben zich opgegeven om zich te laten horen. De zitting die 's mor gens om tien uur begint, kan tot laat in de avond duren en dan nog zal de spreektijd van de deelnemers aan de hoorzitting beperkt zijn. Voor parti culieren zal in het geheel geen tijd zijn. Tal van verzets- en Joodse orga nisaties hebben zich opgegeven, waaronder het speciaal voor dit geval opgerichte comité „Wij nemen het met". Een groot probleem is ook, of in de handelingenkamer in het gebouw van de Tweede Kamer voldoende ruimte zal zijn, omdat de belangstelling met de dag groeit. Voor de hand ligt de zitting te Verplaatsen naar de grote vergaderzaal. Maar het presidium gaf gisteren nog de voorkeur aan de han delingenkamer, waar de controle ge makkelijker is en alles beter in de hand kan worden gehouden. Maar volgende week dinsdag, wanneer nog grote beroering wordt verwacht, staat men weer voor hetzelfde probleem. Aan het openbaar debat gaat nog een schriftelijke behandeling door de Tweede Kamer vooraf. Vandaag zou het voorlopig verslag gereed komen. Gevraagd zal worden naar de inhoud van het eenstemmig advies van de Hoge Raad en de bijzondere kamer van dc Amsterdamse rechtbank over de vrijlating. Een andere Vraag is, waarom de regering voor de vrijla ting niet de methode volgt van wets wijziging. waardoor voorwaardelijke i nvrijheidsstelling ook voor levens lang gestraften mogelijk wordt. Het zijn formele vragen en omschrijvin gen. waarbinnen de zee van emoties, die is opgeroepen, vervat moet zijn. Progi nose Van qeltele andere orde, maar toch ook geëmotioneerd is het probleem wm de werkgelegenheid. De nota Van de regering is inmiddels gevolgd door de publikatie van het eerste hoofd stuk van het centraal economisch plan, waarin een prognose wordt ge geven van onze economie tot en met 1972. In dit stuk van het Planbureau wordt koel voorgerekend, dat de werkloosheid straks wel wat zal te ruglopen, maar toch gemiddeld 80.000 man per jaar zal bedragen. In de ja ren zestig bedroeg dit aantal gemid deld 40.000 tot 50.000 man. Het is deze wat cynische visie op lange termijn, die ongetwijfeld van alle kanten vragen zal oproepen in de Tweede Kamer. Een andere belang rijke vraag, die met name door de oppositie zal worden gesteld is of de regering geen algemene maatregelen moet treffen om niet alleen in be paalde delen door incidentele finan ciële injecties, maar in het gehele land de werkgelegenheid te bevorde ren. De vakbeweging heeft ernstige kri tiek laten horen op de plannen van de regering, die niet toereikend zou den zijn. Deze kritiek Vindt stellig een echo in de Kamer. Een stelling van het kabinet is dat de bevordering van de iverkgelegenheid niet inflatoir mag worden gefinancierd. De vraag is echter al gesteld of dit vol te houden is, omdat het in deze sfeer bestede geld onmiddellijk een produktiever- hoging betekent. Tussen deze bewogen bedrijven door zal de Tweede Kamer zich nog bezighouden met de aardgaswinning in Schoort, wanneer de heer Terlouw (D'66) zijn interpellatie houdt over het duingebied „Pirola-vlak". De Eerste Kamer zou vandaag het be leidsdebat houden over cultuur, re creatie en maatschappelijk werk. kerk, die om hun toestemming ge vraagd zullen worden. Een en ander zal nader worden uit gewerkt, als de commissie in april bijeenkomt. SODEPAX bestaat een commissie van twaalf personen, een stuurgroep van vier en een secre tariaat. BONN Een rechtbank in Bonn heeft gisteren de 29-jarige huisschil der P. W. D. tot levenslange gevange nisstraf veroordeeld wegens moord op 16 april vorig jaar op de voormalige rooms-katholieke priester Josef An ton Stoermann (58) in Amsterdam. D's medeplichtige, de 31-jarige Karl Wiegand, kreeg tien jaar. Stoermann, die als apothekersbe diende in Amsterdam werkte was door de politie gewurgd aangetroffen nadat buren hadden gewaarschuwd dat zij hem enkele dagen niet hadden gezien of gehoord. De daders hadden hun slachtoffer in zijn woning opge zocht om hem te beroven. Toen hi zich verzette, hadden zij hem met di ceintuur van zijn ochtendjas ge wurgd. Proces tegen deken JS van Johannesburg gisteren begonnen BLOEMFONTEIN (Reuter) li het Zuidafrikaanse Bloemfontein i gisteren in hoger beroep de zaak be gonnen tegen Gonville ffrench-Bey- tagh, de anglikaanse deken van Joj hannesburg. In november vorig jaaj is de deken veroordeeld tot vijf jaaJ gevangenisstraf. Hij werd schuldil bevonden aan het oproepen tot gefl weid en het doorgeven van geld u| het buitenland aan in Zuid-AfrikJ verboden organisaties. De deken heeff toen tegen dit vonnis hoger beroe|| aangetekend. Hij is vrij op een borg tocht van ongeveer 50.000 gulden. De verdediger van de deken, Syd T ney Kentridge, heeft het vonnis giste i ren op 2 punten aangevallen. De be i klaagde, die een zwakke gezondheil heeft, was zelf niet aanwezig. D i, zaak zal in hoger beroep waarschijn i lijk acht dagen duren. blir NED. HERV. KERK BcroeDcn: te Ter Heide a. Zee: C^et k Hoogendoom te Oudelande c.a.;t ]jeni Coevorden: C. Smit te Ruinerwold; t niet" Driebergen: Ph. J. Stoutjesdijk Hellendoom; te Poederooyen en Molenaarsgraaf: kand. L. Quist Amsterdam. Aangenomen: naar Maastricht: IJnma te Riiperkerk. Bedankt: voor Putten: H. Jonger k den te Veenendaal. 2 Beroepbaar: kand. G. van Brie v« Gillesstraat 12 II te Rotterdam; kanqu L. Quist. Zwaardemakersstraat 95 Amsterdam. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen: te Siegerswoude-D lijn Wilp: A. v. d. Weerd te Apeldoorn. den. GEREF. GEMEENTEN teel Bedankt: voor Almelo: E. Venemkig. te Zwijndrecht. jet L Van een verslaggever elc voer is e baai Zelf ver\ Won :ulk voer geer

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 2