Turkse troepen staan paraat Londen: Europa moet meer samenwerken bij defensie Einde burgeroorlog Soedan in zicht „VS stonden aan rand van een kernoorlog" voor loon en vrijheid Bouwvakker kiest 'In verband met kwestie Cyprus Afwas geweigerd: verzwaard arrest Kever van VW slaat alle records Dieptepunt dollar Sow jet-hippie werd ter dood veroordeeld IJsland breidt visserij zone uit Vorig 'aar 20.000 pastarbïHers erbii Mees en Hope wil samen met Frans bankhuis Edith Irving gearresteerd 9 DONDERDAG 17 FEBRUARI 1972 W ereldraad van Kerken bemiddelde Van onze Haagse redactie DEN HAAG De 22-jarige dienst plichtige soldaat uit Ermelo die twee weken geleden terecht stond voor het Hoog militair gerechtshof in Den Haag, omdat hij weigerde de afwas van het kader te doen, heeft tien da gen verzwaard arrest gekregen. Het HMG besloot dat de zaak krijgstuchtelijk afgedaan moest wor den en volgde daarmee het voorstel op dat de raadsvrouwe had gedaan. De advocate mr. L. van Scherpenzeel had namelijk hiervoor gepleit met het oog op de veranderingen die in de krijgstucht te verwachten zijn. De krijgsraad had beklaagde veroordeeld tot twee weken militaire detentie. PERSONALIA Onderscheiding: drs. H. F. Monk- horst is bij het neerleggen van zijn functie van directeur van de avond school tot opleiding van leraren voor het beroepsonderwijs te Groningen, benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Van onze auto-medewerker E WOLFSBURG Vanmiddag om Beioart voor twee zal in de Duitse stad Wolfsburg het wereldrecord massa- 'Oduktie door een automodel gebro- en worden. Dan komt de B5.007.034ste kever van Volkswagen pon de band, waarmee hel succes van jde T-ford uit de jaren '10 en '20 iv dc ichaduto komt te staan. De T-Ford jestigde het oude record op 31 mei ■927: 15.007.033 auto's. Op 1 juni van pat jaar sloot Henry Ford I zijn fa- Kriek voor bijna een jaar om een Jiieum model te ontwikkelen. De VW-kever is in 1938 in produk- lie gegaan. Het model was ontworpen Toor dr. Ferdinand Porsche wiens Won nu de Porsche-fabriek te Stutt- jart leidt in opdracht van Adolf ftitler. Eerst in 1945 begonnen de le veringen aan het Duitse publiek. Ne derland was een paar jaar later het perste exvortJnnd vnn de lcv^r. 1 Van alle VW-modellen worden nu Baarlijks meer dan een half miljoen Amerika verkocht. Alleen de ver hoop in Duitsland zelf overtreft nog Pc vraaa naar kevers in het land van Pc T-Ford. dat in hoge mate geholpen Peelt hij de vestiging van het nieuwe Teen rel. I Jaarlijks "'ord^n non a'tiid onoe- l'cer één miljoen kevers gemaakt, ook P' mag verwacht worrl<>n dat die pro- piil.fie nu zal gaan dalen. Hiermee is kever echter nog verreweg het Pest verkochte model ter wereld: de phevro/et Vega 2300 tian General Rlo- #ors volgt met bijna 400.000 wagens r nn do *T«-plaats. NEW YORK (AP) Volgens de Amerikaanse columnist Jack Anderson, die al eerder geheime regeringsdocumenten heeft gepu bliceerd, zijn de VS tijdens de oorlog tussen India en Pakistan afgelopen december „op de rand van een kernoorlog" geweest. Anderson beschuldigde op een pers conferentie president Nixon en diens medewerkers ervan, het Amerikaan se publiek te hebben misleid over wat er op het spel heeft gestaan tij dens de oorlog op het Indische con tinent. „Beslissingen over leven en dood, die ons aan de rand hebben ge bracht", zijn voor het publiek ver zwegen, aldus Anderson. Boek HU verklaarde dat de Amerikaanse speciale marine-eenheden, die naar de Baai van Bengalen waren gezon den, „in staat van paraatheid waren gebracht voor vijandelijke acties" te gen de Russen en de Chinezen. Hij ging op deze opmerking niet verder in, maar vertelde dat zijn bewering in zUn komende boek The Ander son Papers genaamd door honder den niet gepubliceerde bewijzen ge staafd zal worden. De publikatie van de documenten, die in zijn bezit waren, brachten vol gens hem de veiligheid van Amerika op geen enkele manier in gevaar, maar zou wel bepaalde personen in verlegenheid brengen. „Het Ameri kaanse volk heeft er recht op te we ten, wat zijn leiders hebben gedaan, voordat er in november presidents verkiezingen worden gehouden", al dus Anderson. Zijn persconferentie was bedoeld om de verschijning van zijn boek waarschijnlijk in mei aan te kon digen. Anderson verklaarde voorts, dat de regering ten onrechte tot de conclusie was gekomen, dat hU de geheime documenten, die hij tot dus ver over de Indiaas-Pakistaanse oor log heeft gepubliceerd en die correct blijken te zyn, van schout-bU-nacht Robert O. Weiander heeft gekregen. „Weiander", aldus Anderson, „is door het Pentagon van zyn functie ter zee overgeplaatst naar een bureaufunctie bij dc gezamenlijke chefs van staven. Maar de gegevens zullen blijven ko men, want zij hebben het verkeerde lek gedicht. De F.B.I. heeft de ver keerde man te pakken. Ik heb nooit met Weiander gesproken. Hij heeft mij niets gegeven. Zijn carrière is ge ruïneerd. omdat de F.B.I. een vergis sing heeft gemaakt". De woordvoerder van het Witte Huis, Ronald Ziegler heeft verklaard dat Weiander liaison-officier was tus sen de chefs van staven en het Witte Huis. Dat laatste zou met zijn over plaatsing naar een andere functie niets te maken hebben gehad. Een woordvoerder van het Penta gon heeft de draak gestoken met dc opmerking van Anderson dat lVe- landcr gedegradeerd zou z(jn. Begin maart krijgt hü het bevel over een vlooteenheid, bestaande uit een krui ser en torpedoboten. „Wie zo'n func tie krijgt, is bepaald niet in moeilijk heden. Het is cén van de beste func ties. die dc marine te bieden heeft". als „arbiter" aan te wijzen, als de onderhandelingen in een impasse dreigen te raken. De besprekingen van nu zijn het vervolg op „vnicht- bare voorbereidende discussies'', die vorig jaar november eveneens in Ad dis Abeba werden gehouden, zoals een communiqué van de twee par tijen meedeelde. Soedan heeft een overwegend Ara- bisch-islamitische bevolking, maar in de drie zuidelijke provincies woont een neger-meerderheid, die verscheidene natuur-godsdiensten aanhangt of christelijk is. Onder de zuidelijken bestaat echter geen eensgezindheid over de eisen. Sommigen wensen to tale afscheiding van de Zuid-Soedan, omdat zij vrezen in de toekomst toch weer opnieuw onderdrukt te worden door de noordelijken. Maar anderen zijn tevreden met een zeer grote mate van autonomie. Volgens diplomatieke waarnemers is de Soedanese rege lingsdelegatie bereid om over <regio- nale autonomie" voor het zuiden te onderhandelen. De Soedanese delegatie bestaat uit vice-president Abel Alier. de minister van buitenlandse zaken Mansoer Khalid en de ministers van binnen landse zaken, plaatselijk bestuur en openbare diensten. De opstandelingen zijn door negen man vertegenwoordigd. Aan het hoofd staat Ezbon Mondiri, één van de politieke adviseurs van Joseph La- gu. Joseph Lagu geldt als één van de belangrijkste leiders van de guerril la-beweging Anya-Anya, de militaire vleugel, van de grootste opstandelin gen-groep, de Zuidsoedanese Bevrij dingsbeweging (SSLM). Voorts wor den de rebellen onder meer vertegen woordigd door kolonel Frederick Maggot, militair adviseur van Lagu en door Mandeng Mareng, afgevaar digde van de Bevrijdingsbeweging in Londen. De onderhandelingen zullen zeer waarschijnlijk gaan om de keuze tus sen regionale autonomie voor het zui den (die de regering in Khartoem in 1969 aanbood) en een geheel nieuwe federale opzet van het land, die de zuidelijken voorstaan. Een afschei ding van dc drie zuidelijke provincies Wau, Bahr el-Ghazal en Equatoria, waar in totaal ongeveer drie miljoen mensen leven, zou in ieder geval niet door de centrale regering getolereerd worden. Crisis In Khartoem is intussen de Egypti sche minister van buitenlandse zaken Moerad Ghaled aangekomen. iHij is door president Sadat gestuurd om te bemiddelen tussen president el-Ni- meiry en diens minister van defensie Khaled Abbas, die tevens chef-staf en vice-president was. Abbas heeft zondag plotseling al zijn functies neegelegd. De reden ervan is niet be kendgemaakt. Maar het Egyptische blad Al Ahram maakt melding van een crisis-sfeer in Khartoem. Abbas was de rechterhand van el- Nimeiry. Hij was één van de belang rijkste mensen in de staatsgreep van el-Nimeiry van mei 1969 en hij speel de vorig jaar een zeer belangrijke rol bij de tegen-coup van el-Nimeiry tegen de Soedanese communisten. De crisis in Khartoem wordt ook in Lybische chefstaf Aboe Bakr Joenis Jaber heeft al tevergeefs in Khartoem bemiddeld. FRANKFORT (DPA, Reuter, UPI) Op de Wisselmarkt in Frankfort werd de koers van de dollar woens dag vastgesteld op DM 3,1711. Dit be tekent een nieuwe dieptepunt. Dins dag noteerde de dollar DM 3,1850. De Bundesbank moest ongeveer 5 mil joen kopen om een verdere daling te voorkomen. Regering en centrale bank in West- Duitsland zijn het er niet over eens of ze de dollarstroom naar de Bonds republiek moeten afremmen door een wet inzake contante deposito's, door een verdere verlaging van de rente voet of door gebruik te maken van de margeverruiming, die de ministers conferentie van de „Groep van Tien" in Washington mogelijk heeft ge maakt. De zwakke positie van de Ameri kaanse valuta wordt onder meer toe geschreven aan een toenemend ge brek aan vertrouwen in de ontwikke- link van de Amerikaanse betalingsba lans. Andere Europese wisselmarkten vertoonden gisteren hetzelfde beeld als Frankfort, al werden er geen abso lute dieptepunten genoteerd. In Zwitserland liep de koers terug tot Zw. frs. 3,85875 en in Frankrijk tot frs. 5,0900, ongeveer 1 procent onder de officiële pariteit van Ffrs 5,1157. Ook in Nederland en België kon de dollar zich moeilijk handhaven. In Londen daalde de koers van de dollar tot 2,5959 voor een pond sterling. De handel was wild. Veel zeepsop in Italiaans water ROME (AP) De inwoners van vijf grote steden in Italië drinken verontreinigd water. Vijf miljoen Ita lianen in Milaan, Turijn, Genua, Ve netië en Florence treffen in de vloei stof die uit hun kraan komt tussen anderhalf en vijf milligram zeep per liter aan Dat betekent dat de natuur er niet meer in slaagt, het water dat diezelf de Italianen wegspoelen, afdoende te zuiveren voordat het elders weer wordt omhooggepompt om er drink water van te maken Daardoor rijzen ook twijfels aan de waterkwaliteit op het punt van ziektekiemen. Maar vol gens de dienst voor volksgezondheid in Rome zou er geen reden zijn voor ongerustheid. ANKARA, NICOSIA, ATHENE (Reuter, DPA, UPI) Verschei dene eenheden van het Turkse tweede leger aan de zuidkust te genover Cyprus zijn in staat van paraatheid gebracht, zo hebben welingelichte kringen in Ankara meegedeeld. Van officiële zijde wordt geen enkel commentaar hierover geleverd, maar men MOSKOU (AFP) Een rechtbank in de Sowjet-republiek Oekraïne heeft een 18-jarige hippie ter dood veroordeeld, omdat hij met drie an dere jongens een mislukte bank-over- val had gepleegd in de stad Lwow. De jongeman had de kassier met een pistool bedreigd en geld van hem geëist. Als de overval was gelukt, zou het viertal via Turkije naar de VS zijn gevlucht, waar zij een beatgroep wilden oprichten. Dit heeft de in Kiew verschijnende krant Prawda Oekraini bericht. Vol gens het blad had het viertal de idea len van de hippies aangenomen. Ze willen in de bossen leven, ver van de gemeenschap, en lang haar en oncon ventionele kleding dragen. Volgens de krant zouden de jongeren hun ideeën hebben ontleend aan buitenlandse films en in het bijzonder aan de ra diozender Voice of America, die pro paganda maakt voor „het zoete leven in de westerse gemeenschap". De drie andere leden van de groep zijn tot een langdurig verblijf in een werk kamp veroordeeld. In de Sowjet-republiek Toerkmenië is het hoofd van een kolchoz ter dood veroordeeld, omdat hij in de loop van enige jaren 870 ton ruwe katoen van de staat zou hebben ontvreemd en die voor eigen rekening verkocht. 22 me deplichtigen kregen gevangenisstraf fen, variërend van 15 tot twee jaar, aldus meldt het blad Socialistische Industrie. neemt toch wel aan, dat deze stap mede verband houdt met de recente crisis op Cyprus. De Turkse maatregel komt een week voor de halfjaarlijkse aflossing van het Turkse contingent militairen op Cyprus, dat uit ongeveer 600 'man bestaat. Daarom durven politieke waarnemers nog niet direct te spre ken van een dreigende houding van Ankara. Tot dusver heeft Turkije over het conflict tussen Makarios en Athene uitsluitend laten weten, dat de door Makarios ingevoerde wapens uit Tsjechoslowakije het machtseven wicht op Cyprus verstoren en daarom bij de VN-troepenmacht ingeleverd moeten worden, een standpunt dat ook door Griekenland wordt ingeno men. De Griekse regering heeft met klem de in VN-kringen de ronde doende geruchten tegengesproken, dat zij een geheime overeenkomst met Turkije over Cyprus zou hebben ge sloten. Woordvoerder Stamatopoulos verwees gisteren naar een verklaring die de onderminister van buitenland se zaken Panajotakis zaterdag in Ni cosia had afgelegd. Deze verwees toen de geruchten over plannen van de NAVO naar het rijk der fabelen. Verdeling Niettemin sprak aartsbisschop Ma karios dinsdag in een toespraak tot betogers in Nicosia over „plannen die achter de coulissen worden gesmeed, met het doel die aan het volk van Cyprus op te leggen. Dergelijke po gingen zijn tot mislukking gedoemd". De geruchten doen de ronde, dat de plannen om Cyprus te verdelen in het kader van de recente NAVO-confe- rentie in Lissabon tot stand zijn ge komen. Dit zou dan een wedergeboor te zijn van het plan van de toenmali ge Amerikaanse minister van buiten landse zaken. Dean Acheron, dat in 1964 door toedoen van Makarios mislukte. Het plan van Acheson voor zag in een zogenaamde „dubbele eno- sis", d.w.z. een verdeling van Cyprus tussen Griekenland en Turkije. In Nicosia zijn gisteren allerlei bui tengewone veiligheidsmaatregelen ge nomen. Talrijke politiemannen, die gewapend zijn met machinepistolen van Tsjechische makelij, bewaken het paleis van de president, het radio- en tv-station en andere openbare gebou wen. Enige honderden middelbare scholieren hielden gisteren een de monstratie ten gunste van Makarios. Met behulp van een zaklantaarn zoekt deze jongedame een ansicht kaart uit in Fleetstreet, waar even als in heel Engeland de electriciteit op een laag pitje staat. REYKJAVIK (Reuter) Het IJs landse - parlement heeft zich uitge sproken voor uitbreiding van de vis serijzone van het eiland van 12 tot 50 mijl, met ingang van 1 september. Ook werd opzegging van de tien jaar oude visserijverdragen met Engeland en West-Duitsland bepleit. Toen IJsland in 1958 zijn visserij- grenzen verlegde van vier naar 12 mijl, leidde dit tot de 'kabeljauwoor log'. Engeland stuurde toen kanon neerboten om zijn treilers binnen de 12-mijls-grenzen te beschermen. De overeenkomst van 1961, waarbij En geland enkele concessies werden ge daan. bepaalde dat IJsland de betrok ken partijen een half jaar tevoren op de hoogte zou stellen van eventuele verdere uitbreiding van het gebied en dat geschillen zouden worden voorge legd aan het internationale gerechts hof. ADDIS ABEBA (UPI, AFP) De Soedanese regering en de Zuidsoedanese opstandelingen zijn gisteren onderhandelingen begonnen in de Ethiopische hoofdstad Addis Abeba. Beide partijen hebben meegedeeld, dat hun vredesbesprekingen erop ge richt zijn om „in de Verenigde Staten van Soedan samenhang te verkrijgen". Volgens welingelichte kringen heeft de Wereldraad van kerken een be langrijke rol gespeeld bij het aan de onderhandelingstafel brengen van de twee partijen, die al sinds 1956 toen Soedan onafhankelijk werd met elkaar oorlog voeren. Vier verte genwoordigers van de Wereldraad zi.in als waarnemers en eventuele be middelaars bij het overleg aanwezig. IIaile Selassie Bovendien zouden de beide partijen keizer Haile Selassie hebben verzocht een Ethiopische regeringsfunctionaris Van een verslaggever DEN HAAG De bouw vakker vindt de status van zijn beroep erg laag, maar in het al gemeen kan men zeggen dat hij plezier in zijn werk heeft. Hij vindt het werken als bouwvak ker niet saai. Dit is een van de uitkomsten van een motivatie-onderzoek, dat de Rijksuniversiteit te Lei den op eigen initiatief heeft uit gevoerd onder de bouwvakkers van IBB-Kondor in Leiden. Waarom wordt iemand bouwvak ker? Je wordt bouwvakker omdat je voor de opleiding die je hebt gehad redelijk kunt verdienen.» terwijl je niet binnen hoeft te zitten en je een zekere vrijheid hebt tijdens het werk. Je maakt bovendien iets dat onder je hand groeit. Er zit ook afwisseling in het werk. Als je het verder een beet je treft met collega's en uitvoerder kun je de rest voor lief nemen. Hoog loon blijkt het belangrijkste motief om bij de bouw te gaan wer ken. iHoog loon alleen is echter onvol doende. Het buiten werken en de vrijheid tijdens het werk zijn nood zakelijk om de stap naar de bouwnij verheid te maken. Afgezien van dat buiten werken en die vrijheid op de bouwplaats is de bouwvakker niet erg te spreken over zijn arbeidsvoor waarden: volgens het rapport van de onderzoekers krijgen de arbeidsvoor waarden een negatieve tot zeer nega tieve beoordeling. Dat zelfde geldt ook voor de werkorganisatie. De jongeren onder de bouwvakkers blijken over de gehele linie een kriti sche groep te vormen. Die ervaring doot men overigens vaker op bij der gelijke onderzoeken. Ongeveer 53 procent van de onder vraagden heeft behoefte aan meer ze kerheid: zij wil vast werk hebben in de bouw. Van de ondervraagden is 73 procent bij een erkende vakbond aangesloten. Uit het onderzoek blijkt ook dat bijna 70 procent van de ondervraag den weer opnieuw bij de bouw zou den beginnen als dat mogelijk zou zijn. Het zijn echter vooral de jonge ren die dat niet zouden doen. De bouwvakker kent zijn bedrijf niet of nauwelijks, heeft er ook geen binding mee. Andere werknemers zijn veel beter op de hoogte van de organisatie waarvoor zij werken. LONDEN (Reuter) De Europese landen moeten nauwer samen werken op defensiegebied en meer invloed uitoefenen op belangrijke beslissingen, die de veiligheid van het Westen raken. Dit staat in een witboek over de defensie, dat de Britse regering gistereA heeft gepubliceerd. Dit proces wordt vergemakkelijkt door de groeiende Europese eenheid. De Britse regering meent, dat de bestaande mogelijkheden voor samen werking wat betreft logistiek, ver bindingen en wapenleveranties uit gebreid en versterkt moeten worden, om te kunnen voldoen aan de eisen die de Europese veiligheid stelt. Bezorgd Engeland zal in 1972 2854 miljard pond aan defensie uitgeven. De de fensie-uitgaven beslaan 5,5 procent van het bruto nationaal produkt van Engeland. Ter vergelijking voert het witboek aan dat de Sowetunie acht producent van het bruto nationaal pro dukt uitgeeft aan defensie. Dat is een belangrijk hoger percentage dan de Europese .NAVO-leden aan militaire uitgaven Èesteden. De Britse regering is bezorgd over de militaire macht van de Sowjetunie in de Middellandse Zee, het zuidelijk deel van de Atlantische Oceaan en in Idische Oceaan. Bovendien besteedt Moskou veel geld aan research en de ontwikkeling van nieuwe wapenssyste men, aldus het witboek. Weliswaar heeft de Sowjet-unie een aanzienlijke troepenmacht gede tacheerd langs de grenzen met China, maar dat heeft geen vermindering van het aantal Russische divisies in Europa tot gevolg gehad, zo consta teert liet witboek. Engeland meent dan ook dat het militaire overwicht van het Warschau-pact voortdurend in het oog moet worden gehouden DEN HAAG In 1971 hebben zich in ons land 20.000 buitenlandse werk nemers gevestigd, dat is ruim vijfdui zend minder dan in het daaraan voorafgaande jaar. Dit blijkt uit cij fers van het Centraal bureau voor de statistiek. Het totale aantal buiten landse werknemers in ons land be draagt nu ongeveer 100.000. Er ver trokken 8300 buitenlanders tegen 6400 in 1970. In het totale migratieverkeer met het buitenland was er in het afgelo pen jaar een vestigingsoverschot van 2 .000 personen. Het betreft hier ook Nederlanders en buitenlanders, die niet als „gastarbeider" gelden. Een Nederlandse iwachtwagen uit Stolwijk voorgrondkwam gister middag in botsing met een Belgische vrachtauto op de weg tussen Brussel en Antwerpen. De Nederlandse chauffeur is zeer zwaar gewond m het ziekenhuis opgenomen. als het komt tot onderhandelingen over evenwichtige troepen- of wa penvermindering. Over Noord-Ierland schrijft het wit boek, dat de Britse troepenmacht daar einde 1971 zes infanterie-eenhe- den telde en enkele eenheden van de Royal Navy en de Royal Air Forces. De Britse militairen zullen in Ulster blijven zolang dat nodig is en de sterkte zal afhankelijk zijn van de om standigheden, zo schrijft het witboek. De Britse troepen worden bijgestaan door het Ulster Defence Regiment, dat in januari 6700 plaatselijk gerecru- teerde manschappen telde. AMSTERDAM Bank Mees en Hope te Amsterdam heeft onderhan delingen geopend met Banque de Neuflize. Schlumberger, Mallet te Pa rijs en Lyon met de bedoeling dat Mees en Hope een aanmerkelijk min derheidsbelang in de Franse bank verwerft. De onderhandelingen zijn begonnen met het oog op een toe komstige samenwerking in Europees verband. De banden tussen de twee huizen dateren reeds uit de vorige eeuw. In 1969 werd deze samenwer king nog eens bevestigd door een ge meenschappelijke participatie in de Neue Bank te Zurich. Naast deze Inncaire verbindingen wordt ook op andere gebieden, waaronder het ef fectenbedrijf, nauw samengewerkt. De Franse bank heeft in 1971 ver liezen "geleden als gevolg van de zg. affaire -Lipsky De winst over 1971 stelt de vennootschap echter in staat voor het totaal van de vorderingen die de bank heeft op tot de Lipsky- groep behorende maatschappijen, t.w. Fr. frs 25 min, voorzieningen te tref fen. Banque de Neuflize, Schlumberger. Mallet is voortgekomen uit een fusie van particuliere bankhuizen, waarvan verschillende tot de oudste Franse banken behoren. Kapitaal en reserve van de vennootschap bedragen Fr. frs. 64 min (ƒ40 min). Haar kapitaal voor 90 pet. in het bezit van de hol dingmaatschappij de Neuflize Schlumberger, Mallet. De bank is een van de voornaamste middelgrote banken in Frankrijk en bezit 'n balanstotaal van ruim Fr. frs. 2 mrd 1250 min.). Prof. Albeda: „Academici te dik betaald" Van een verslaggever UTRECHT De academici zullén zich in de toekomst tevreden moeten stellen met een minder hoge en een minder hoog gehonoreerde positie. Dit is een vrij vanzelfsprekend gevolg van de toeneming van het aantal af gestudeerden. Dit zei prof. dr. W. Albeda, hoogle raar aan de economische hogeschool in Rotterdam, in een lezing in U- trecht. Prof Albeda zei van mening te zijn dat het inkomensverschil tussen een ongeschoolde en een academicus veel te groot is. Prof. Albeda, die sprak in het ka der van de gammacyclus voor chemi sche studenten, meende dat de werk loosheid onder academici, zoals die zich de laatste tijd manifesteert, er wel eens een indicatie van kan zijn dat de salarissen van de academici te hoog zijn. De hoogte van die salaris sen komt voort uit de tijd dat een academicus door zijn titel direct een hoge positie en daarmee een hoog in komen verwierf. Prof. Albeda noemde de werkloos heid onder met name chemici voorna melijk een conjunctureel verschijnsel. Hij wees erop dat in vrijwel alle hoog geïndustrialiseerde landen van de wereld de winstmarges een dalen de tendens vertonen, waardoor de be reidheid tot investeren afneemt. Prof. Albeda meende dat men van de staat in het algemeen niet mag vragen werkgelegenheid te creëren wanneer er werkloosheid heerst. Een andere vraag is of de overheid geen gebruik mag makeri van een over schot op de arbeidsmarkt om ver sneld taken aan te pakken die toch moeten worden uitgevoerd. Voor che mici dacht hij daarbij aan een in schakeling bij de bestrijding van de milieuverontreiniging. NEW YORK (AFP) Edith Irving, echtgenote van de schrijver Clifford Irving, die de „autobiografie" van de miljardair Howard Hughes heeft ge schreven, is in New York gearres teerd. De Zwitserse autoriteiten, die haar beschuldigen van fraude, hebben haar uitlevering gevraagd. Zij zou 650.000 dollar hebben verduisterd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9