Nu 55 pet vóór abortus op wens van de vrouw Kwestie Drie van Breda 29 februari in Kamer Publieke opinie wijzigt snel Hans van Z. verliest zaak tegen politie L Voorstel bemiddelaars beter dan eis NV V-bond IJNCTAD-top polst regering over trekkingsrechten CHU leverde te veel burgemeesters Winterswijk moet ingeënt worden tegen tetanus Stichtinsr „Wee" tevreden met beslissing Drees Protesttelegrammen voor Kamer en ministers Cao's in textiel en bij Van Gelder Uit de Haagse hof geplukt Kamer akkoord met hermdeliiis ra Overijssel Ook ontslag voor journalisten bij dagblad De Tijd Licht herstel staalprijzen VVD en ARP zijn minder goed bedeeld 7 DONDERDAG 17 FEBRUARI 1972 WINTERSWIJK In Winterswijk Is een begin gemaakt met het massaal inenten van de bevolking tegen teta nus. Ongeveer 16.000 inwoners van deze gemeente vanaf 15 jaar hebben een oproep gekregen om zich de ko mende twee weken, uiteraard op vrij willige basis, tegen tetanus te laten inenten. Men besloot de gehele bur gerij in de gelegenheid te stellen zich te laten inenten nadat zich in deze omgeving enkele sterfgevallen van tetanus hadden voorgedaan. Tetanus (wondstijfkramp) wordt veroorzaakt door een bacil, die voor komt in paardemest en na honderd I jaar nog actief kan zijn.Wanneer men hierdoor geï nfecteerd wordt en j men is niet ingeënt of niet tijdig ge vaccineerd en men heeft zelf geen af- weerstof, dan is de dood bijna altijd het gevolg, waarbij sprake is van „een ellendig ziektebeeld." Meestal worden tegenwoordig de kinderen al ingeënt tegen tetanus met een prik die tegelijk bescherming biedt tegen difterie, kinkhoest en kin derverlamming. Voor wie dat niet het geval is, biedt het gemeentebestuur van Winterswijk nu de gelegenheid zich alsnog te vaccineren. DEN HAAG Van de Neder landse bevolking is 55 procent voorstander van een wetsvoor stel dat de vrouw recht geeft op abortus indien zij dit wenst. Tegen een dergelijk wetsvoorstel is 30 procent. Dit blijkt uit een onderzoek dat de Nederlandse vereniging voor sexuele hervorming (NVSH) in december heeft laten verrichten. In augustus 1970 leverde eenzelfde onderzoek 48 procent voorstanders op en 36 pro cent tegenstanders. De vraag of er een wetswijziging zou moeten komen waarbij de arts die abortus uitvoert in principe niet meer strafbaar is, zoals ook in het initiatiefvoorstel van de Kamerleden Lamberts en Roethof staat, werd door 70 procent van de ondervraagden met „ja" beantwoord en door 14 pro cent met „neen". In 1970 stemde 72 procent voor en 15 tegen legalisering van abortus. Van de ondervraagden is 81 procent van mening dat er omstandigheden zijn waaronder abortus zou moeten worden toegestaan. In 1970 lag dit percentage op 79 en in 1968 bij het onderzoek „sex in Nederland" op 58 procent. Elf procent vindt dat onder geen enkele omstandigheid abortus toegestaan kan worden, tegen 13 pro cent in 1968. Het hoofdbestuur van de NVSH te kent bij deze cijfers aan dat de wet gever de duidelijk veranderde publie ke opinie niet langer kan negeren. Het hoofdbestuur stelt zich achter de oproep van een aantal vrouwenorga nisaties die er onlangs bij regering en parlement op aandrongen om bij de behandeling van de abortuswetge ving het zelfbeschikkingsrecht van de vrouw en een goede voorlichting cen traal te stellen. Zoetermeer—Den Haag <j O DEN HAAG De brief van i de regering over de „drie van j Breda" zal op 29 februari door de Tweede Kamer worden behan- deld. Dit besluit heeft de communist Wolff woensdag, genoodzaakt zijn eerderdeze week ingediende inter- pellatieverzoek in te trekken. „Maar dat .doe ik onder de garantie dat de drie zitten waar ze horen en dat ze daar blijven tot de brief door de kamer is behandeld", aldus de heer Wolff. Verschillende reacties op het be sluit van de regering zijn binnen- ;ekomen. Veelal in de vorm van pro- esttelegrammen. De drie Joodse kerkgenootschap in ons land hebben de Tweede Kamer verzocht er bij de regering met klem op aan te dringen af te zien van haar voornemen de drie Duitse oorlogsmisdadigers collectief gratie te verlenen. In een tèlegram aan de voorzitter van de Tweede Kamer merken de kerkgenootschappen op, dat naar hun mening voor een gratie-verlening geen gronden aanwezig zijn. Dit ge ien „in het licht van het nog steeds I;evoelde leed dat de oorlogsmisdadi gers in het bijzonder over het Joodse hebben gebracht en waar van de gevolgen juist nu in nog he viger mate dan voorheen naar voren komen". De kerkgenootschappen zijn het Nederlands-Israëlisch Kerkgenoot schap. de Portugees-Israëlische ge meente en het verbond van liberaal religieuze joden in Nederland. Verzetsorganisaties Ook de commissie samenwerkende verzetsorganisaties en de landelijke contactgroep van verzetsgepensio- neerden hebben in telegrammen aan de Tweede Kamer en respectievelijk de minister van justitie en de mi nister-president geprotesteerd tegen de vrijlating van de ..drie van Bre da". Een enquête die onder de leer lingen van de vier hoogste klassen van het Amstprdams joods lyceum Maimonldes Is gehouden over een eventuele vrijlating van de drie oorlogsmisdadigers van Breda heeft uitgewezen dat 90 procent van de leerlingen tegen vrijlating is. Van de honderd leerlingen waren zeven voor vrijlating gn drie haddep geen rpening. De 90 tegenstemmers gaven o.m. als motief op dat men vond dat de oorlogsmisdadigers moeten boeten voor wat ze hebben gedaan en dat hetgeen ze hebben gedaan onver geeflijk is. Voorts waren de leerlin gen van mening dat rekening -moet worden gehouden met de gevoelens van de nabestaanden. Ook het feit dat de Drie van Breda al een keer gratie hadden gekregen werd als mo tief genoemd. DEN HAAG Dc „Stichting Weg" is ingenomen met de beslissing van minister Drees, dat het rijk het grootste deel van de aanlegkosten zal betalen van de nieuwe spoorlijn Zoe- termeer - Den Haag. Door deze be slissing zal Zoetermcer namelijk veel beter kunnen functioneren als woon stad van Den Haag. De stichting acht het ook juist, dat deze aanleg wordt betaald uit de al gemene middelen, in casu „beschik king bijdrage voorzieningen ten be hoeve van het wegverkeer en het openbaar vervoer in en om de ste den". Het gaat volgens de Stichting r.iet aan, dat de weggebruiker, en in het bijzonder de automobilist de re kening zou moeten betalen van fou ten, welke in de naoorlogse periode bij de ruimtelijke ordening zijn ge maakt, de tijd waarin woon- en werkplaatsen in de randstad denk aar. de Bijlmermeer, Alexanderstad en dergelijke steeds verder uit el kaar zijn komen te liggen. In 1969 werd de samenwerking tus sen de gemeente Den Haag en Zoe- termeer beklonken, waarbij Zoeten- mcer een belangrijk deel van de be volkingsgroei van de Haagse agglo meratie voor haar rekening nam. Wanneer de nieuwe spoorlijn over vijf jaar in gebruik zal worden geno men, zijn sedertdien zeventien jaren verlopen, een periode, waarin het personenvervoer het drie- of viervou dige is geworden. Voor de afwikke ling van deze verkeersstromen zal dè geprojecteerde nieuwe wegverbinding Zoetermeer - Den Haag (de provin cieweg 20 via Voorburg) naar de mening van de „Stichting Weg" be paald niet kunnen worden gemist. De "drie van Breda" zoals ze er eer tijds uitzagen, v.l.n.r. Kotalla, Fischer en Aus der Fiinten. Van een verslaggever UTRECHT De in 1969 voor drie moorden en een roofoverval tot levenslang veroordeelde Hans van Z. (29) heeft de zaak tegen twee politiefunctionarissen, die hij had aangespannen omdat hij zich beledigd voelde door een artikel dat zij hadden gepubli ceerd in een politieblad, verloren. De civiele kamer van de rechtbank in Utrecht beschikte gisteren name lijk afwijzend over de eis die Van Z. had ingediend tegen commissaris R. Trip, chef van de justitiële dienst van de Utrechtse politie, en de heer Tj. P. de Vries, commissaris van de rijks recherche in Den Haag die vier jaar geleden als hoofdinspecteur van de Utrechtse politie nauw betrokken was met het onderzoek in dé zaak-Van Z. De twee Dolitiefunctionarissen had den in het bewuste artikel gesteld dat Hans van Z. waarschijnlijk veel meer moorden op zijn geweten heeft dan die waarvoor hij werd veroordeeld. Bij de behandeling van de klacht op 7 januari had de raadsman van Van Z., mr. F. R. van der Laken uit Breda, de uitspraak gevraagd dat de uitlatingen van De Vries en Trip las terlijk of beledigend zijn. Volgens mr. Van der Laken heeft Van Z. zich dat zo aangetrokken dat zijn resocialisa tie er ongunstig door wordt beïnvloed. De raadsman van de twee commissarissen had daar tegen inge bracht dat Van Z. zich onmogelijk in eer en goede naam aangetast kan- voelen, omdat het peil daarvan al zo ver is gezakt dat een verdere verla ging eigenlijk niet meer mogelijk is. Overweging Van onze sociaal-economische redac tie IJMUIDEN De ruim 7.000 werk- lemers van de Koninklijke papierfa brieken Van Gelder en zopen krijgen per 1 januari jl. een loonsverhoging van 4,5 pet. (waarvan 3 pet prijscom- )ensatie over het tweede half- jaar-1971) en van nog 0,5 pet. per 1 juli a.s. Op deze1datum zal tevens een nieu we prijscompensatie plaatsvinden van naximaal 3,5 pet. gevolgd door een 'ngemaximeerde prijscompensatie op '1 december, verminderd met een natigingsdrempel van 0,5 pet. Beslo- en werd verder o.m. de eindejaars- litkering te verhogen van 2 tot 3 pet, le vakantie met 1 dag uit te breiden lot 18 dagen en de vakantietoeslag net 0.3 pet te verhogen tot 7,5 pet. Ook is een akkoord bereikt over *n nieuwe cao voor de circa 6000 beambten in de textielindustrie. De onen zullen per 1 januari jl. 4 pro- :ent stijgen, de prijsstijgingen zullen 'ngelimiteerd worden gecompenseerd 'er 1 juli (met een drempel van 0,5 'rocent) en per 31 december. Voorts "erd afgesproken de vakanties, af- lankelijk van de leeftijd, te verlen en met 1, 2 of 3 dagen en de vakan- ietoeslag geleidelijk te verhogen van tot 8 pet. Dag aan dag valt het enorme com plex van het voormalig ziekenhuis Zuidwal meer in puin. Het davert en dreunt er bijwijlen danig en tonnen steen worden afgevoerd. Het is nog moeilijk voor te stellen hoe in deze wonderlijk oude buurt van steegjes, en straatjes, hofjes en pakhuisjes een modern complex zal verrijzen voor de GGD, sinds men senheugenis gevestigd in een oud scholencomplex aan de Waldeck Pyrmontkade. Het ziekenhuis Zuidwal is nu het ziekenhuis Leyenburg geworden. Dat ligt aan de Leyweg bij de kassen en de volkstuintjes. Dat is een eind weg van het stadshart. Maar tramlijn 6 brengt wie er we zen moet. Alleenneem liever niet lijn 6 met eindpunt Leyenburgwant dan is het uitstappen bevolen op het Castricumplein en toch nog een ex tra eindje lopen naar ziekenhuis Leyenburg. Het is een beetje gek... maar mijd tramlijn Leyenburg en neem tram lijn Berestein, want Berestein gaat naar Leyenburg en Leyenburg zoals gezegd naar het Castricumplein! De logica ontgaat de gewone bur ger waarschijnlijk, maar de HTM redeneert zo: Leyenburg is een stadswijk. Welnu het Castricumplein ligt in die stadswijk. Dus is Leyen burg de bestemming van lijn 6 naar 't Castricumplein, dat is van „ouds" zo! Terwille van het Oogziekenhuis en het ziekenhuis Leyenburg is de rails doorgetrokken, die loopt door tot aan het eind van de Meppelrade aan de Meppelweg. Het heet daar Berestein. Dus gaat de tram voor de bezoekers van ziekenhuis Leyenburg naar Be- Puzzel restein. En Berestein staat dan ook op die tram. Dat driekwart van de Hagenaars, laat staan wie niet Hagenaar is, zoiets niet weet, schijnt de HTM niets te doen. In ieder geval is er geen tram met bordje Leyenburg of er zitten wel bezoekers in voor het ziekenhuis, die onthutst bemerken dat het gemakkelijker voor hen was geweest de tram naar Berestein te nemen. Bovendien gaat de Leyenburgtram tweemaal zo vaak als de Beresteyn- lijn, terwijl zeker driekwart van de passagiers op die route het zieken huis tot eindpunt hebben. Nou is dat waarschijnlijk zuinig heid. want de Beresteinlijn is bedui dend langer dan de Leyenburglijn, daar de tram een lus nodig heeft om op de terugweg te komen. De oplossing zou zijn nog een lus te leggen op de hoek van de De- demsvaartweg en de Meppelweg en alle trams van lijn zes door te laten rijden tot daar; het Castricumplein dus niet langer als eindpunt te handhaven. Maar het minste wat gebeuren kan is, dat de Beresteintrams een duidelijke aanwijzing krijgen dat ze naar het ziekenhuis gaan. Bovendien zou de eindpuntbepaling „Leyen burg" beter vervangen kunnen wor den door „Castricumplein". Een wijknaam als aanduiding heeft alleen zin, indien die naam al gemeen bekend is, zoals Mariahoeve en Statenkwartier. De gemiddelde Hagenaar weet nauwelijks dat er een wijk Leyenburg is. Maar dat er een ziekenhuis Leyenburg is, nou dat is reeds ingeburgerd! De rechtbank overwoog onder meer dat het kennelijke doel van de publi- katie was het in de zaak-Van Z. ge voerde onderzoek voor vakgenoten nader te belichten. De passages die Van Z. beledigend vindt moeten vol gens de rechtbank worden bezien in verband met de aard en de strekking van het artikel dat, „duidelijk tot uit drukking brengt de persoonlijke poli tiële visie van intens met de zaak bezig geweest zijnde opsporingsamb tenaren." De commissarissen hebben niet al leen hun gronden voor hun verden kingen gemeld, maar ook de vrij spraak van de moord op de Rotter damse Elly Hagers die Van Z. vóór het proces had bekend en die de officier van justitie ook bewezen achtte evenals het feit dat in de andere door hem genoemde gevallen geen verdere vervolging werd inge steld. Volgens de rechtbank blijkt daaruit duidelijk, dat uiteindelijk de beweringen met de nodige twijfel aan de juistheid omgeven blijven. Voorts werd opgemerkt dat de commissaris sen een billijke grond en aanleiding hadden voor hun publikatie, waar door het oogmerk tot belediging ont brak. De rechtbank tekende hier wel bij aan dat dit niet wegneemt, dat de heren Trip en De Vries onzorgvuldig handelden door in hun betoog de ge wraakte passages los te maken van het geheel. De rechtbank verwierp de stelling dat de toch al geschonden reputatie van Hans van Z. en diens resocialise- ringskansen door de commissarissen zijn geschaad. Van Z. werd veroordeeld tot beta ling van de proceskosten van 590 gul den. Van onze parlemcntsredactie DEN HAAG De Tweede Kamer is gisteren, met alleen de P.v.d.A. te gen, akkoord gegaan met een be stuurlijke herindeling van de kop van Overijssel zoals door de voormalige minister van binnenlandse zaken Beernink voorgesteld. De negen ge meenten ter plaatse zullen in drie grotere gemeenten, Steenwijk, Bre- derwiede en IJselham worden opge deeld. Een amendement van de P.v.d.A. om de gehele kop van Overijssel in twee grote gemeenten onder te bren gen werd met grote meerderheid ver worpen. Hetzelfde gebeurde met een voorstel van de VVD dat voorzag in een behoorlijke vergroting van IJsel ham ten koste van Steenwijk, het toekomstige streekcentrum. Wel ging de Kamer akkoord met een kleinere vergroting van IJselham ten koste van Brederwiede. Bij de ADM en de NDSM te Amster dam is het werk gisteren opnieuw neergelegd in verband met het con flict in de metaalindustrie. AMSTERDAM Het ziet er naar uit dat bij het dagblad De Tijd be halve de 76 man technisch personeel, ook nog een aantal journalisten ont slagen zal moeten worden. Als gevolg van de sluiting op 1 mei van de eigen zetterij komen 76 perso neelsleden op straat te staan: het ont slag is hen gisteren definitief aange zegd door de directie. Omdat er nu ook gedacht wordt aan het inkrimpen van het aantal edities (er wordt overwogen de edities Haarlem en Rotterdam af te stoten) zullen er ook enkele journalisten ongeveer acht a negen moeten worden ontslagen. Voor het einde van deze maand zal de definitieve beslissing over de ver huizing van de redactie en andere af delingen van het Kasteel van Aemstel naar het gebouw van Het Handels blad worden genomen. De onder nemingsraad neemt voor 95 procent zeker aan dat deze verhuizing zal doorgaan. Hieruit trekt men de con clusie, dat De Tijd in ieder geval <le eerste twee jaar zal voortbestaan omdat men het niet 'aannemelijk vindt dat de VNU eigenaresse van De Tijd een dergelijke maatregel zou nemen, wanneer men van plan was de krant toch op korte termijn op te heffen. Indien de edities Rotterdam en Haarlem worden afgestoten, heeft De Tijd nog twee edities over: een lan delijke en een Amsterdamse. Van onze sociaal-economische redactie UTRECHT De confessionele vakbonden in de metaalindustrie hebben uitgerekend dat het laat-; ste bemiddelingsvoorstel van de commissie-Albeda voor de werk- nemers op langere termijn gun stiger zou zijn geweest dan de: daar tegenover gestelde eis van de industriebond-NVV. In een pamflet, dat de vijf bonden vandaag onder alle metaalwerkne mers in Rotterdam en Amsterdam verspreiden, wordt gezegd dat de eis van de industriebond NVV om de mi-fc nimum-vakantietoeslag te verhogen", tot 1200,- niet alleen gold voor 1972,- maar ook voor 1973 en 1974. Het bemiddelingsvoorstel om de minimum-vakantietoeslag te verho gen tot 1.074 zou echter in 1974 neerkomen op 1.346, omdat het voorstel alleen gold voor 1972 en het" minimum jaarlijks automatisch met,, de loonstijging en de daaraan gekop-, pelde stijging van de vakantie-toeslag omhoog gaat. „Bij een te verwachten loonstijging van ca. 8 pet. per jaar en een geleidelijke verhoging van de va kantietoeslag tot 8^pct betekent dit voor de minimum-vakantietoeslag een stijging per jaar van ca. 12 pet.,' dwz in 1973 tot 1.202 en 1974 tot 1.346. Tegemoetkomen aan de eis van de industriebond-NW betekende dus een lager resultaat dan bereikt had kunnen worden bij aanvaarding van het bemiddelingsvoorstel," aldus de vijf bonden. IJMUIDEN Over de prijzen op de staalmarkt zijn de laatste weken de geluiden wat optimistischer ge worden dan in vele maanden het geval is geweest. Na een periode van dalen- de prijzen is sinds kort een licht herstel waar te nemen, zo wordt op gemerkt in de Dedrijfskrant van Hoogovens, De Grijper. Als gevolg van enkele storingen is de produktie van de Hoogovens wat achter gebleven bij de plannen. - Hoogoven 3, die volgens plan half de cember uit bedrijf is genomen, is op 17 januari weer aangeblazen en aan gelopen. De produktie vindt nu. weer plaats "in een zes-hoogovenbedrijf. Onvoorziene omstandigheden voorbe houden zal dit voorduren tot oktober. De produktie van de oxystaalfa- brieken bleef eveneens op de plannen - achter. Daardoor daalde de plakken- voorraad voor de warmbandwalse rijen. Na een periode van onderbezet ting en werktijd-verkorting draaiden de beide koudwalsen sinds eind ja nuari weer voluit DEN HAAG Twee topfunc tionarissen van de wereldhan delsconferentie, UNCTAD, heb ben gisteren met de Nederlandse regering gesproken over de ver langens van de ontwikkelings landen ten aanzien van de inter nationale monetaire situatie, die een belangrijk onderwerp vormt van de agenda van de komende UNCTAD in Chili. De secretaris-generaal, de Venezo laan Perez Guerrero, en zijn finan ciële specialist Sydney Dell wilden vooral de visie van de Nederlandse regering weten over het zogenaamde „link-proposal" het streven van UNCTAD om tot een zodanige distri butie van speciale trekkingsrechten van het Internationaal Monetair Fonds te komen, zodat er twee vlie gen in één klap worden geslagen: ver ruiming van de internationale likwi- diteit waarvoor de trekkingsrech ten in het leven geroepen zijn en tegelijk vergroting van de koop kracht van de ontwikkelingslanden. Minister Langman verklaarde na afloop op een haastige persconferen- tie, dat de regering wel met interesse van het voorstel heeft kennisgenomen en er zeker voordelen van ziet, maar zoals ook inmiddels minister Ne- Iissen te kennen heeft gegeven lie ver wacht op een rapport van het In ternationaal Monetair Fonds erover alvorens zyn standpunt te bepalen. De heer Dell zei dat men niet te gering moet denken van de kapitaal- overheveling zonder voorwaarden die door toekenning van de trekkings- rechten aan de ontwikkelingslanden zou worden bereikt. Het gaat name lijk om drie miljard dollar per jaar, waarvan er nu twee miljoen per jaar naar de ontwikkelde landen gaan. Het bedrag is méér de totale stroom van multilaterale niet-gebonden hulp. Ofschoon hij met het idee zei te sym- pathiseren vestigde minister Langman de aandacht op een aantal risico's die ermee zijn verbonden. In een situatie van inflatie zal een nieuwe creatie van trekkingsrechten deze ook ver ergeren, zei hij. Van onze parlementsredaktie UTRECHT De CHU leeft wat het aantal burgemeesters betreft boven haar stand. 13 tot 14 procent van de bevolking heeft een CHU-burgemeester. Partijen als de WD en ARP zijn minder goed bedeeld. Oud-minister van binnenlandse za ken mr. H. K. J. Beernink zei dit gis teren in Utrecht in de algemene le denvergadering van de Vereniging van c.h.-bestuurders. Mr. Beernink, die over zijn minis terschap vertelde, vreesde, dat het in de toekomst minder vlot zou zou gaan met de benoeming van CHU-burge- meesters. Overigens sprak de vroegere be windsman er zijn voldoening over uit, dat hij heeft kunnen bevorderen, dat in Friesland een lid van de CHU commissaris der Koningin is gewor den. Hij deelde verder mee meer dan eens bij de benoeming van een burge meester afgeweken te zijn van de voordracht van de commissaris der Koningin, „omdat een andere politie ke richting meer recht had op de benoeming." Na het vertrek van mejuffrouw mr. E. A. Haars uit de Tweede Kamer zet de ex-minister van binnenlandse za ken een vraagteken achter de deskun digheid van de CHU-fraktie op het terrein van de gemeentelijke herinde ling. Van het rijtje Kamerleden kreeg niemand een voldoende van mr. Beer nink. „Dat is wel een benauwende zaak", voegde hij er nog aan toe. De gewestvorming was een belang rijk punt van discussie in deze ver gadering van de ch-bestuurders. Mr. Beernink ontkende, dat door de ge- westvorming provincies zouden wor den opgeheven. Een belangrijke ervaring als minis ter was voor de heer Beernink, dat het ambtelijk overleg, ook tussen de de partementen, te veel tijd in beslag neemt, zodat tal van wetsontwerpen niet op tijd kunnen worden ingediend. Dat was bij het kabinet-De Jong het geval en ook nu is het niet anders. De ambtenaren maken bij de ont werpen aantekeningen en allerlei no ta's en dat houdt vaak op. Ook het overleg met de colleges van gedepu teerde staten en de Vereniging van Nederlandse Gemeenten kan lang du ren. Een kabinetsperiode van vier jaar vindt mr. Beernink eigenlijk te kort. Voor de continuïteit van het werk is vijf jaar beter. Maar het zit er niet in, verzuchtte hij, de parlementaire pe riodes worden eerder korter.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7