Geheel nieuwe basis voor stedebouw noodzakelijk Systematisch onderzoek naar hartafwijkingen 607e Staztsloterü Alle bestaande streekplannen verouderd Subsidie voor Sosjale Joenit 5 DONDERDAG 17 FEBRUARI 1972 Beslissingen lot nu toe fundamenteel onjuist Dit zijn enkele punten van een wetenschappelijk gezien hoogst revolutionair en ook baan brekend stuk: de thans versche nen structuurnota van de dienst van stadsontwikkeling. De Rotterdamse wijkraden en wijkopbouworganen, deskundi gen en belanghebbenden op het gebied van stedebouw en stads ontwikkeling, de Rotterdamse gemeenteraad en vooral de com missie uit die gemeenteraad voor de stadsontwikkeling en volkshuisvesting zullen aan die structuurnota een zware kluif hebben. Alle door deze organen en instan- te geven suggesties en meningen zullen worden verzameld én als de nota met dat alles is „aangekleed zal zij, op Rotterdam geprojekteerd, in ■het komende jaar de plaats innemen ■van de beleidsnota. Deze nota wordt mus een basisstuk voor de Rotterdam se gemeentebegroting voor 1973. Deze nota is in twee opzichten een unicum. Allereerst is zij het eerste voorbeeld in de wetenschappelijke li teratuur van een volledige integratie ■van sociologische uitgangspunten en ruimtebepaling. Verder is het in Ne derland de eerste keer dat de burger wordt ingeschakeld bij de besluitvor ming van het prille begin af: het op zetten van wetenschappelijk verant woorde basispunten vanwaar verant woordelijke bestuurders uit moeten gaan. Met dat al is de structuurnota illeen het eerste deel is er nu, in naart komt het tweede deel, dat il- ustratiemateriaal en een inventarisa- ie zal bevatten een algemeen we- enschappelijk geschrift. Het moet ïog helemaal op Rotterdam worden [eprojekteerd en het is de bedoeling dat de Rotterdamse burger bij die projektie de helpende hand biedt. Dat is moeilijk, want zoals elk we- enschappelijk geschrift is die struc- uurnota ten hoogste een discussie- ituk. De samenstellers geven hun nening met allerlei alternatieven en zij stellen nadrukkelijk dat het ook inders kan, dan op de manier zoals zij het zien. Al dadelijk valt op, dat Rotterdam v°Moet aa" de in de nota gestel- f8 de uitgangspunten. Hoogvliet en Rot terdam-Oost in de Prins Alexander- polder zijn duidelijk satellieten. Het plan voor het openbare vervoer is ge groeid naarmate die satellieten verre zen, het gevolg is dat de verbinding met het stadscentrum eerst door de satelliet kronkelt en pas dan de weg naar het stadscentrum kiest, eeh on doelmatige omweg dus. Voor Hoogvliet is de situatie nog moeilijker: om het stadscentrum te bereiken zullen de meeste Hoogvlie- ters moeten overstappen! Inplaats van de „vinger-groenstro ken" die naar het stadscentrum rei ken heeft Rotterdam rond dat cen trum lopende groengordels: de Zui- derparkgordel en het Kralingsebos. Aan de zuidzijde is het stadscen trum afgesloten door een rivier, die slechts vier overgangen kent: Van Brieneroordbrug, Maasbruggen, me tro-tunnel en Maastunnel. Ontwikkeling van een „vingerstad" in noordelijke richting is onmogelijk, doordat de provincie geen aantasting van het„groene hart van Holland" ge doogt. Het verloop van de tussen Hoogvliet en Rotterdam in aanleg zijnde metro lijn is zodanig, dat groei van een wijk tussen Rhoon en Rotterdam-Zuid, vor ming dus van een vinger tussen groen, een onmogelijkheid is. Het rapport bevat een kaart met de 16 februari 1972 derde klasse Prijzen van f 25.— zijn gevallen op nummers eindigende op: 5 f 50,— zijn gevallen op nummers eindigende op: 93 f 50,— zijn gevallen op nummers eindigende op: 23 f 50.— zijn gevallen op nummers eindigende op. 31 f 50.— zijn gevallen op nummers eindigende op: 29 f 100,— zijn gevallen op nummers eindigende op: 72 f 200,— zijn gevallen op nummers eindigende op 849 f 400,— zijn gevallen op nummers eindigende op 803 f 1.000,— zijn gevallen op nummers eindigende op: 870 f 2.000,— zijn gevallen op nummers eindigende op: 5101 Een prijs van f 5.000.— is gevallen op het nummer: 040673 f 5.000.— is gevallen op het nummer: 000400 f 5.000.— is gevallen op het nummer: 096390 r 5.000.— is gevallen op het nummer-. 008897 f 5.000.— is gevallen op het nummer: 016185* De prijs van f 10.000.— is gevallen op Wet nummer: 005057 f 25.0C0. is gevallen op het nummer: 083884 f 50.000. Is gevallen op het nummer: 086511 f 100.000.— Is gevallen op het nummer: 009053 Een extra prijs van f 250.000 is gevallen in de serie R op het nummer en een troostprijs van f 5.000 op het nummer van elk van de andere series. een extra prijs van f 500.000 is gevallen in de serie G op het nummer: en een troostprijs van f 5.000 op het nummer van elk van de andere series. Let wel op het met een gemerkte nummer is tevens een van de lagere prijzen gevallen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Wat we beziten aan bestaande streek- en be stemmingsplannen is verouderd, omdat de uitgangspunten tot nu toe onjuist zijn gekozen. Bij ontwikkeling en uitbouw van een stad moeten satellie ten worden vermeden. Een juiste basis is een ..vingerstad dus een stervormige opzet met groenstroken die tot in het stadscen trum reiken tussen de bebouwde „vingers". Voor een stadsuitbreiding kan worden ontworpen en uitge voerd moet er voor die uitbreiding een volledig uitgewerkt plan voor openbaar vervoer zijn. Centrale voorzieningen moeten in een stadscentrum worden gebundeld, zij mogen niet worden verspreid over bet oppervlak van die stad. ,.Park-and-ride*-systeem met grote parkeerplaatsen bij me trostations is ondoelmatig: het impliceert inefficiënte vermenging van particulier autoverkeer met openbaar vervoer. Bovendien be hoort dit systeem bij een sociologisch onjuist opgezette stad om dat de stedebouwer behoort uit te gaan van de mens, die geen auto bezit. Een stad moet zodanig worden opgezet, dat men er niet zonder ajito behoeft te leven, maar wel zonder auto kan le- een grafische voorstelling van een ECGDit betreft een persoon, waar van het hart geactiveerd wordt door een pacemaker. Primeur voor „Uitzicht" Den Haag „ideale" metro-verbinding tussen Hoogvliet en Rotterdam, welke kaart uiteraard niet meer dan theoretische waarde heeft. Twee parallellijnen naar Hoogvliet zijn, ook in de verre toekomst, onmogelijk. Bovendien kan men moeilijk wijken bouwen in de „pijpleidingenstraat". MOGELIJKHEDEN Toch is er nog heel wat mogelijk. Zo kan men de nota heel goed ge bruiken als uitgangspunt voor toe komstige ontwikkelingen, bijvoor beeld in zuidoostelijke richting. Om een wetenschappelijk verant woord uitgangspunt te krijgen moe ten allerlei begrippen eerst nauwkeu rig worden gedefinieerd. De struc tuurnota bevat voor het eerst een goede definitie van het begrip „ruim telijke ordening", waaronder wordt verstaan een beïnvloeding van de overheid door het stellen van rechts regels van het gebruik dat de samen leving inclusief die overheid zelf van de grond maakt voor het stichten en in stand houden van ruimtelijke outillage. Ruimtelijke ordening leidt tot ruimtegebruik en grondgebruik, waardoor ruimtelijke orde ontstaat. CONFLICTSITUATIE De provincie Zuid-Holland introdu ceerde voor Rotterdam het begrip „metropool" zonder dit begrip nader uit te werken. In de structuurnota wordt geprobeerd een wat exactere omschrijving te geven, vooral met het oog op de zeehavenfunctie van Rot terdam. Het gevolg werd, dat men terecht kwam in een conflictsituatie. Men zit namelijk in geheel West- Nederland met een tekort aan ruimte en het zou wel eens kunnen zijn dat men de weinige ruimte die er is niet zal kunnen bestemmen voor tertiaire werkgelegenheid. Die kan immers even goed in Oost-Nederland als in het Rijnmondgebied worden geves tigd. Maar juist aan die tertiaire werkgelegenheid hecht de provincie veel waarde. Het onderwijspatroon toont belang rijke verschuivingen: de belangstel ling voor de administratieve opleidin gen groeit, de belangstelling bijvoor beeld voor metaalopleidingen neemt af. Maar d'"e tertiaire werkgelegenheid acht men nodig, om niet te komen tot een te eenzijdig opgebouwde bevol king. PROGRAMMA De samenstellers van de structuur nota menen dat in dit opzicht een duidelijk omschreven programma van eisen van hoger bestuur noodzakelijk is: de provincie poneert het begrip metropool zonder te beseffen hoe dit dient te worden gehanteerd. Verder zal het peil van de voorzie ningen moeten worden losgemaakt van het aantal inwoners. In ieder geval verwacht het Rotter damse gemeentebestuur in mei de eerste meningsuitingen over de struc tuurnota te kunnen ontvangen. Op 23 juni kan de nota het onderwerp wor den van een oDcnbare commissiever gadering. Eind september kan zij voorzien van een conclusie van B. en W d® gemeenteraad bereiken en pas dan kan men beginnen met concrete 7eals een strnotuurnlan en nog later bestemmingsplannen. De structuurnota geeft ieder, die belangstelling heeft in de opbouw, sa nering en uithouw van Rotterdam nog werk voor jaren. Het tracee van de thans tussen Rotterdam en Hoogvliet in aan leg zijnde metrolijn is reeds op de tekentafels onjuist uitgezet. De Rotterdamse structuurnota toont op de hiergij afgedrukte kaart, hoe deze metrolijn had moeten lopen: meer haar het zui den, zonder kronkelingen, door bebouwing heen. Die bebouwing aan de noordzijde begrensd door een „groene vinger"- Dat alles is een onmogelijk heid. De pijpleidingenstraat maakt de bebouwing tussen Rhoon en Rotterdam onmogelijk en ook de „groene vinger" is al lang verbrokkeld. Van een verslaggever DEN HAAG B en W van Den Haag hebben de alternatieve hulp verlenende instelling „Sosjale joenit" dit jaar 130.000 gulden subsidie gege ven en ook voor de komende jaren een subsidie in het vooruitzicht ge steld. Half november moest de Joenit een cliëntenstop invoeren vanwege de fi nanciële situatie. De Sosjale joenit bereidt zich op het ogenblik voor op een nieuwe fase in haar bestaan. Vijftig vrijwilligers worden inge werkt om na de heropening in maart de vier vaste stafleden bij te staan. dr. AK. C. Burger, animator van het „Uitzicht"-project. De pacemaker werkt op batterijen en heeft een levensduur van een be perkt aantal jaren. Gewoonlijk wordt de patiënt die een dergelijk apparaat gebruikt regelmatig gecontroleerd, vooral tegen de tijd dat de batterijen zwakker worden, om te voorkomen dat het hart plotseling geen impuls meer zou krijgen. Depex heeft nu twee experimenten waaraan het Wilhel- mina Gasthuis te Amsterdam en het Academisch Ziekenhuis te Beiden meewerken. Patiënten van beide zie kenhuizen, die een pacemaker gebrui ken hebben thuis een apparaatje met vier elektroden dat tegen de borst gedrukt wordt. De patiënt kan nu een van de beide ziekenhuizen opbellen en de telefoonhoorn tegen het appa raat aandrukken, dat de hartitnpuls in een akoestisch signaal omzet. Het ziekenhuis ontvangt het sig naal en men kan daar dan hieruit af leiden of de pacemaker nog krachtig genoeg is. Groot voordeel voor die pa tiënten, die niet in de directe omge ving van een ziekenhuis wonen en niet ieder moment voor controle daar heen kunnen reizen. Al met al wordt op tal van fron ten gestreden tegen volksvijand num mer één, die misschien dan nu nog niet is overwonnen, maar naar alle waarschijnlijkheid in de toekomst een grote nederlaag staat te wachten. AMSTERDAM De uitspraak in het kort geding over het conflict in de metaalindustrie (op 5 februari in Amsterdam) heeft volgens de Neder landse politieke jongerencontactraad aangetoond dat de wettelijke regeling van het stakingsrecht in Nederland volstrekt onvoldoende is. De raad heeft in een open brief aan de minister-president en de fractie voorzitters van de Tweede Kamer er op aangedrongen dit recht als grondrecht te verankeren en wel op de kortst mogelijke termijn „om een eind te maken aan de nu ontstane frustratie in het rechtsbewustzijn van vele honderdduizenden belangheb benden. DEN HAAG Het gereformeerde bejaardencentrum „Uit zicht" in Den Haag zal als eerste in Nederland een systematisch onderzoek naar hartafwijkingen doen, waarvan de gegevens per telefoon aan het hartbewakingscentrum van prof. dr. F. L. Meijler te Utrecht zullen worden doorgegeven, waar dan tevens de analyse van de talrijke electrocardiogrammen (Ecg's) plaats zal za! hebben. Hoewel al eerder in ons land ge bruik werd gemaakt van de appara tuur, die nodig is om elektrocardio grammen in geluidssignalen om te zetten, die dan per gewone telefoon lijn doorgebeld kunnen worden, is dit de eerste keer dat er nu met deze apparatuur, die ontwikkeld werd door de firma Depex uit De Bilt, een systematische controle van een be paalde groep personen wordt uitge voerd. Grote animator achter dit project is de Haagse huisarts dr. A. K. C. Burger, die tevens behandelend ge neesheer is van de verpleegafdeling van „Uitzicht" en eind vorig jaar pro moveerde op een proefschrift over de hartafwijkingen en de onderzoekingen daarnaar bij bejaarden. Jarenlang werd in de medische wereld getobt met het probleem dat er te weinig ge diplomeerde krachten waren om elec trocardiogrammen te lezen een pro bleem dat ook nu nog niet geheel is opgelost Er is toen gezocht naar een oplos sing om deze ECG's toe te leveren aan cardiologische centra. Een werkelijke uitkomst kwam toen de firma Depex ongeveer anderhalf jaar geleden een apparaat op de markt bracht, waar mee de grafische voorstelling van een ECG in geluidsignalen kon wor den omgezet, die dan per telefoon konden worden doorgebeld naar een speciaal cardiologisch centrum waar een ontvangapparaat de geluidssigna len omzette in een grafiek. De daar aanwezige cardioloog kon dan zijn diagnose stellen en deze doorgeven. Verschillende ziekenhuizen in Neder land hebben op deze wijze een directe verbinding met hun eigen cardioloog wanneer deze b.v. thuis is, waardoor in noodgevallen snel een diagnose kon worden gesteld. Volksvijand nummer een het hartinfarct dient nauwkeurig in de gaten te worden gehouden en met al le mogelijke middelen te worden be streden. Preventie is het wapen dat tot in de puntjes moet worden uitge werkt, Dat is in een notedop de filo sofie van dr. A. K. C. Burger die door het projekt in het bejaardencentrum regelrecht wordt het elektrocar diogram van een der bejaarden in „Uitzicht" in Den Haagi via een tele foonlijn naar Utrecht voor diagnose doorgegeven. De telefoonhoorn is hiervoor nadat de verbinding tot stand was gekomen op het depex apparaat (zie foto) gelegd, dat er voor zorgt dat de grafische^uitbeel ding van het ECG in akoestische signalen wordt omgezet. Het opne- nemen hiervan op een bandrecorder gevolgd door een uitzending op een later tijdstip is net zo goed mogelijk. juist de nadruk kan gaan leggen op die preventie. Zijn bedoeling is om iedere maand de personen die op de verpleegafdeling verblijven aan een electrocardiogram te onderwerpen en dan steeds de ver kregen gegevens per telefoon naar prof. Meijler door te geven. Omdat het hierom een meer routinematig onder zoek gaat is het niet direct noodzake lijk dat de cardiologen in Utrecht op hetzelfde moment de ECG's bekijken en een diagnose stellen. Het is mogelijk om de grafieken, die door het deplex-apparaat in ge luidssignalen worden omgezet, op een bandrecorder op te nemen en deze in de goedkope telefoonuren 's avonds door te geven naar Utrecht, waar de ontvangen signalen tevens via een bandrecorder worden opgeslagen en pas wanneer een der aanwezige car diologen hiervoor tijd heeft worden omgezet in een grafiek. Tevens is een nauwkeurige controle op signaalafwij kingen mogelijk door de grafieken uit Den Haag en Utrecht regelmatig te vergelijken, waardoor bepaald kan worden of de ontvangst niet gepaard is gegaan met storingen. Dr. Burger acht het van enorm be lang dat juist de bejaardentehuizen zich op deze manier bedienen van de mogelijkheid om van hartafwijkingen snelle diagnoses te stellen. Uit erva ring weet hij dat vaak klachten die ogenschijnlijk geheel niet op een hartafwijking wijzen hier speciaal bij bejaarden toch op wijzen. Daarom betreurt hij het bijzonder dat de meeste bejaardentehuizen zelfs niet in het bezit zijn van een elektrocar- diograaf. Hem lijkt het een ideale toestand om b.v. in de randstad een groot cardiologisch centrum te realiseren waar allerlei verzorgende instanties op dezelfde wijze als het bij „uit zicht" nu gebeurt hun gemaakte elek trocardiogrammen kwijt kunnen. Ook ziet hij tal van mogelijkheden om bij keuringen van grote groepen van de bevolking zo de ECG-resultaten op de band vast te leggen en deze wanneer daar tijd voor is te laten interprete ren door cardiologen. Hierdoor zod elke huisarts die een electrocardio- graaf bezit van een patiënt uit zijn praktijk een ECG kunnen maken en deze doorgeven 'naar zo'n specialis tisch centrum. De kosten van een zender bedragen slechts 1550 en kan gewoon worden meegenomen door een huisarts in de praktijk. Terwijl nu de signaalomvormers van ECG's door depex regelmatig op de markt verschijnen is men bij deze firma al weer bezig met een nieuw project: dit is gericht op de controle van de levensduur van een pacema ker een apparaat dat het hart een elektrische impuls geeft om te kun nen functioneren. Politieke jongeren: staken is grondrecht

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 5