Chemie verspilde 8 miljard Werkgevers stellen bindende arbitrage metaalconflict voor Italianen vervroegd naar de stembus Het Kwartet Drie kinderen in Engels ziekenhuis doodgestoken Crita) MHI Gratis zelfklevende dierenfoto's bij Esso Nederlands elftal oppermachtig: 0-5 Bijna 200 ontslagen bij concern Nijver:'al-Ten Cate '17tm 27 Febr. BEDRIJFSAUTO Verzoek aan de lezers Moties over stakingsrecht bij Smog kan longen kind beschadigen Dienstweigeraar 19 maanden gevangenisstraf Kabinet zal eerste stemming niet overleven lïeuwe leidse Ccmraet Donderdag 17 februari 1972 52ste jaargang CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" vooraanstaande prot. christelijke dagbladen - jfdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31 441 Giro 58936 Abonnementsprijs p.w. - 1,83, p. n. j 7,90, p. kw. f 23,35 Klachtendiensf bezorging 18.00—19.00 uur. DEN HAAG Voor acht miljard i gulden aan chemische fabrieken en I fabrieksinstallaties, waarvoor geen I emplooi is, staat te roesten op de industrieterreinen in geheel West- Europa. De schepping van deze on- J gebruikte en voorlopig althans on- I bruikbare industriële capaciteit is 1 het resultaat van het wilde op timisme. waarmee men in de chemi sche industrie zo'n vier a vijf jaar geleden opdracht tot de de bouw van miljarden vergende nieuwe fa brieksinstallaties gaf Alleen al eenvijfde van alle fa- f briekscapaciteit voor de vervaardi ging van de belangrijke plastic grondstof PVC, een capaciteit van ongeveer 800.000 ton per jaar, ligt ongebruikt in West-Europa. Hierin alleen al is ruim anderhalf miljard gulden geïnvesteerd. Geen enkele cent wordt verdiend op deze kolos sale investeringen. Het blad de Financial Times noemt deze cijfers in een artikel over de pogingen, die nu in de che mische industrie worden onderno men om herhaling van een dergelij ke catastrofe te voorkomen. Zo enorm zijn de kapitaalmidde len. die in deze nutteloze investerin gen vastliggen, dat een merkwaardi ge verandering is ontstaan in de sfeer van de directiekamers der che mische reuzen. Zo ongeveer voor het eerst in de geschiedenis spreken de leiders van de chemische industrieën in Engeland, Nederland, Frankrijk, Duitsland en Italië met één stem: een dergelijke ramp mag nooit meer voorkomen. In Engeland en op het Europese vasteland schijnen de leiders van de chemische industrie het erover eens te zijn, dat ernaar moet worden ge streefd de investeringen in de toe komst zo te faseren, dat het angst wekkende misbruik van kostbaar kapitaal wordt voorkomen, dat thans plaats vindt in de fabrieken van plastics, kunstmest en kunstvezels. In Engeland zijn de ICI. de Shell en de BP Chemicals al overgegaan tot uitwisseling van gegevens over de markt voor ethyleen, een van de belangrijkste produkten van de pe trochemische industrie, en over hun bestaande en geplande produktieca- paciteit. Op het gebied van kunst mest is een soortgelijke overeen komst tot stand gekomen tussen Shell. ICI en Fisons. BLACKPOOL Een man heeft annacht in een ziekenhuis in de Ingelse stad Blackpool drie kinderen (dgestoken. Hij bracht een vierde en twee zusters ernstige verwon en toe en sloeg vervolgens op de licht. Een grote politiemacht maakt iet speurhonden jacht op de moorde- Jaar. I Twee van de doodgestoken kinderen twee jaar oud, de derde was lier jaar. De toestand van het gewon- f!kind. ook twee jaar, was vanmor- i bevredigend, evenals die van de e zusters die een spoedoperatie on- Jergingen J De dader was kort na middernacht e kinderafdeling van het ziekenhuis mengestapt. Hij zei dat hij tot het soneel van het ziekenhuis behoor- en vroeg wat slaappillen. Plotse- trok hij een mes waarmee hij i op de twee nachtzusters stortte, larna hij als een wilde de zaal door aide, en vier kinderen messteken fiebracht. Daarna ging hij er van- IZWIJNDRECHT Op rijksweg 16 |er hoogte van het Pietermanviaduct donderdagmorgen vroeg een aan- jding geweest, waarbij een zware likelwagen, een vrachtwagen en een }rsonenauto betrokken waren. De in t rijdende takelwagen moest plot ting remmen. De achter de takel ragen hijdende vrachtwagen met anhanger remde te laat en botste op fijn voorligger. Door de klap schoof vrachtwagencombinatie opzij, [aardoor een personenauto in de ink werd gepakt. Er deden zich een persoonlijke ongelukken voor. t verkeer is geruime tijd gestremd weest. Laster is de kracht der lafaards. COMTESSE DIANE Hallo, hallo! 't Ontbijt is klaar, ad miraal! De depressie die woensdag nog boven Engeland lag is thans ge heel opgevuld en de restanten er van trekken over Frankrijk weg naar de Middellandse Zee. Door deze ontwikkeling ontstaat thans een verbinding tussen de Azoren en een hogedrukgebied boven Rusland. De wind is bij ons naar het oosten gedraaid. Een zwak front bracht woensdagmorgen nog wat regen in het zuidwesten van het land maar neemt verder in bete kenis af en geleidelijk zal de zon zich wat meer laten zien. Door aanvoer van continentale lucht moet 's nachts ook weer op wat lichte vorst gerekend worden. In Duitsland en Polen heeft het in de afgelopen nacht niet meer dan enkele graden gevroren. Matige tot strenge vorst komt alleen in Rusland voor. Barometerstand heden 10 uur: 75.6 cm (1008 millibar), stijgend. Zrni maan 18 febru? zon op 7.51. onder 17.58; maan op 8 42, onder 23.13; 21 febr E K. Hong u.uer Hoog wat r '8 februari: Rot terdam Ie ge' i 6 42. 2e getij 19-19: Schr-v :i:n .on 5.15-17.29; Vlissingen 5.48-13.03; Haringvliet aan de Zeezijde 3.58-16.22. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De voorzitters van de centrale werkgeversverbon den VNO en NCW hebben gistermiddag in telegrammen aan de voorzitters der drie vakcentrales NVV, NKV en CNV voorgesteld het conflict in de metaalindustrie op te lossen door middel van bindende arbitrage. De voorzitter van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen, drs. S. C. Bakkenist, en zijn collega van het Nederlands Christelijk Werkgevers verbond, mr. P. M. H. van Boven, willen het geschil voorleggen aan een of meer, in overleg met de voorzitters der vakcentrales te kiezen onpartijdi ge deskundige(n), wier advies dan voor alle betrokken partijen bindend zal zijn. In beraad De werkgeversorganisaties in de metaal-industrie hebben zich gisteren bereid verklaard hun medewerking aan het voorstel te geven, maar de zes vakbonden hebben het initiatief nog in beraad. Vandaag vergadert het bestuur van de industriebond-NVV. De vijf con fessionele metaalvakbonden zullen vandaag of morgen een standpunt be palen. De voorzitters van de vakcen trales hebben hun werkgevers-colle ga's laten weten eerst op het voorstel te kunnen antwoorden nadat de be trokken vakbonden een principebe slissing over eventuele arbitrage heb ben genomen. Boete voor ingooien ruiten Biesheuvel HAARLEM Vier jongemannen die in oktober ruiten hebben inge gooid van de villa van premier Bies heuvel in Aerdenhout zijn dinsdag door de politierechter in Haarlem veroordeeld tot een boete van 500 gulden en een week gevangenisstraf voorwaardelijk. De jongelui hebben in de nacht van 9 op 10 oktober na het gebruik van alcohol ook op ande re plaatsen ruiten ingegooid. De officier van justitie noemde het optreden van de vier „een misselijke streek en een actie tegen het gezag." De raadsman: „baldadig optreden, dat niets met politiek heeft te maken." Prachtige kleurenfoto's van wilde dieren in de vrije natuur. Bij de meeste Esso dealers. Gratis bij tenminste 20 liter benzine of 2 liter Esso Mix. Voor deze leerzame serie heeft Esso ook een prachtig album.' fPeen 1 Slechts 2,95. i J Het NVV. zowel als het NKV en het CNV hebben gisteren hun te leurstelling uitgesproken over het mislukken van de bemiddelingspo ging van de commissie-Albeda. Het NVV wijt dit aan de „halsstarrige houding van de werkgevers, die niet bereid zijn „te erkennen dat de leden zelf invloed mogen uitoefenen op het uiteindelijk te bereiken resultaat" en ATHENE Een oppermachtig Ne- d«n lands voetbalelftal heeft gisteren de vriendschappelijke interland tegen Griekenland in Athene met 50 ge wonnen. Bij rust hadden de Neder landers al een 10 voorsprog. De formatie van bondscoach Fran- .tisel: Fadrhonc bleek in het Karais- kasisstadion de gehele wedstrijd op permachtig. Toch ontstond uit ee v'oed van kansen in de eerste 'helft maar één doelpunt: Ajacied Barry Hulshof scoorde al na vier minuten. De vrij zwakke Grieken werdenna rust volledig overspeeld. De vier doelpunten, die in die fase gemaakt wei-den, kwamen alle op naam van Aj^xspelers :opnieuw Hulshof, Cruyff (2x) e nNeeskens. Voor een verslag van deze inter land zie elders in deze krant. HENGELO De produktie bij de Kon. Weefgoederenfabriek C. T. Stork te Hengelo (onderdeel van de Kon. Textielfabrieken Nijverdal-Ten Cate) zal in de komende maanden worden stilgelegd. Dit betekent ont slag voor bijna 200 personeelsleden. Bij de KWF zijn momenteel ongeveer 340 werknemers in dienst. Voor een 150 personen hiervan bestaat de mo gelijkheid van werkgelegenheid bij een ander bedrijf van het concern Nij verdal-Ten Cate. Aan de overigen zal ontslag worden aangezegd. De Kon. Fabriek van Verbandstof- fen v.h. Utermöhlen heeft aan de Kon. Textielfabrieken Nijverdal-Ten Cate bericht, dat zij definitief afziet van het onderbrengen van een deel van haar produktie in de gebouwen van de Kon. Weefgoederenfabriek C. T. Stork te Hengelo. Als motivering wordt o.m. vermeld, dat het totaalbe drag aan investeringen en kosten het vestigingsplan te Hengelo onmogelijk maakt. Het niet verlenen van een subsidie door de overheid heeft hier bij een belangrijke rol gespeeld, zo deelt Nijverdal-Ten Cate mee. Chauffeur gedood: ladiug gif in Maas NEUCHATEAU (Reuter) De 27-jarige vrachtwagenchauffeur uit Terneuzen J. van Cadsand, die bij een Belgische transportmaatschappij werkte, is in de Vogezen verongelukt, toen hij met zijn vrachtwagen uit de bocht vloog. De auto kwam over de borstwering van een brug te hangen, waarbij de inhoud van een opengescheurde tank in de Maas liep. De tank was gevuld met giftige chemicaliën, die bij de fa bricage van plastic worden gebruikt. Na het ongeluk werden de andere tanks leeg gepompt, om verdere ver vuiling van het water te voorkomen. die de werknemers „buitenspel willen houden, hetgeen het duidelijkst blijkt uit hun afwijzing van het voorstel van de industriebond-NW om de mensen in de bedrijven zelf te laten kiezen uit twee mogelijkheden rn.b.t. de vakantietoeslag. Het NVV meent dat manier waarop binnen de vak bonden de besluitvorming „van on derop" geschiedt een van de belang rijkste oorzaken is van het conflict en dat dit systeem tevens een oplossing in de weg heeft gestaan. Dat het me taalconflict een verzwakking van het vakbewegingsfront betekent staat volgens het NVV buiten kijf. evenals „het feit dat de werkgevers daarvan gebruik proberen te maken." CNV-voorzitter J. Lanser is in tegenstelling tot het NVV van me ning dat de verantwoordelijkheid voor het mislukken van de b;midde ling „kennelijk bij de industriebond- NVV ligt." Volgens de heer Lanser zijn de verschillen tussen de indus triebond-NVV enerzijds en de werk gevers en de confessionele bonden anderzijds tot een zo kleine omvang teruggebracht dat ze „nu minder dan ooit een conflict in de metaalindustrie rechtvaardigen." OPEN VAN 10-17 EN 19-22 UUR RRI ZATERDAGS EN ZONDAGS VAN 10-17 UUR TOEGANG 14-AMSTERDAM TT-bilietlen aan NS-slations Deze week moesten wij onze lezers waarschuwen voor oneer lijke verkoopmethoden, die bij de colportage voor andere dagbladen ten koste van ons worden ge volgd. Thans bereiken ons be richten uit Leiden, Katwijk aan Zee, Sassenheim, Noordwijk, Noordwijkcrhout en enkele ande re plaatsen, dat daar uit naam van het Leidsch Dagblad, zowel telefonisch als bij bezoeken aan huis verklaard wordt, dat onze krant binnenkort wordt opgehe ven. Tegen deze onware, ja lasterlij ke manier van propaganda be drijven zullen wij op geëigende wijze stappen ondernemen. In Rotterdam en omgeving zijn per sonen aktief geweest, die bij onze agenten en bezorgers de indruk wekken van het Rotterdams Nieuwsblad te zijn en die probe ren adressenmateriaal van lezers te bemachtigen. Uit Den Haag en omgeving bereiken ons soortgelij ke klachten. Ook tegen deze praktijken moeten wij met klem waarschu wen. Ten overvloede nogmaals: uw en onze krant verdwijnt ze ker niet! Wij zouden het op prijs stellen als onze lezerskring ons verder op de hoogte hield van deze onoirbarc praktijken. De directie, Prinses Christine viert morgen haar maakte fotograaf Max Koot deze foto. verjaardag. Ter gelegenheid daarvan (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Tijdens het inter pellatiedebat van de communist Bak ker over H'ëfstakingsverbod Van de Amsterdamse rechtbankpresident Stheeman, zijn twee moties inge diend. De heer Bakker diende zelf een motie in waarin wordt gevraagd het ontwerp van een stakingswet in te trekken. Volgens hem is een wettelij ke «^geling overbodig. De vakbewe ging moet onder alle omstandigheden een staking kunnen uitroepen. De rechter behoort geen bevoegdheid te Kunnen bellen bij spoorwegovergang minder luidruchtig? Van onze Haagse redactie DEN HAAG Wil de minister de luidruchtige bellen bij onbewaakte overwegen vervangen door andere die minder lawaai maken? Dit vragen de Kamerleden Oele en Van Thijn (beiden PvdA) aan mi nister Drees (verkeer en waterstaat} nu ook de commissie voor geluidshin der van de gezonheidsraad zich hier voor heeft uigesproken. „De luide bellen storen de omwo nenden, terwijl de automobilisten, die meestal een radio hebben aan staan. ze toch niet horen. De fietsers en voetgangers worden ook wel door een minder luide bel opmerkzaam ge maakt op een naderende trein", me nen de vraagstellers. De bel dient als extra beveiliging voor het geval niet te zien is dat het knipperlicht brandt, als de zon er in schijnt. hebben in dit soort conflicten. De heer Roethof (PvdA) diende een motie in, waarin „het beginsel van de rechtmatigheid, van het oproepen tot staking buiten twijfel wordt gesteld als dit het afsluiten van cao's be treft". De heer Roethof zei in een toelich ting dat rechtszekerheid moet worden verschaft in afwachting van de nieu we wet., Minister Van Agt ontraadde beide moties. Het ziet er overigens naar uit dat beide moties dinsdag zullen worden verworpen. Minister Van Agt wees er nog op dat het beginsel van de motie Roethof ook in het wetsontwerp staat gefor muleerd. Soldaat omgekomen ij legéroefening STEENWIJKERWOLD De twin tigjarige dienstplichtige soldaat C. Dolk uit Werkendam is woensdag middag op het oefenterrein bij Ha- velte om het leven gekomen. Hij kwam onder zijn jeep terecht die na een slip kantelde en overleed ter plaatse. De heer Dolk behoorde tot het 47e pantserinfanteriebataljon. ge legerd in de Johannes Post-kazerne te Steenwijkerwold. HANOVER. New Hampshire (UPI) Ozon. een gas dat voorkomt in door smog vervuilde lucht, zou wel eens in het bijzonder voor kinderen schadelijk kunnen zijn. Professor Donald Bartlett gelooft dat ozon de longblaasjes aantast, waar de uitwis seling van zuurstof en koolzuur plaatsvindt tussen de ingeademde lucht en het bloed. Een baby heeft bij de geboorte nog maar tien procent van het uiteindelij ke aantal longblaasjes, zegt Bartlett, de rest ontwikkelt zich in de eerste zeven of acht jaar. Er bestaat een reële mogelijkheid dat het inademen van vervuilde lucht in die periode de ontwikkeling en de capaciteit van de longen voor de rest van het leven bepaalt. De Amerikaanse onderzoeker gaat nu. in eerste instantie aan jonge rat ten, een uitgebreide studie maken van de ontwikkeling van longen en de verschillende invloeden daarop. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Negentien maanden gevangenisstraf met aftrek van voor arrest en ontslag uit militaire dienst, zo luidde gisteren de uitspraak van het Hoog militair gerechtshof in Den Haag voor een 21-jarige dienstweige raar uit Amersfoort. Eenzelfde vonnis had de krijgsraad uitgesproken. De soldaat had destijds zijn bezwa ren opgesteld in een briefje aan de daarvoor betreffende afdeling in het leger, met de woorden: „Beste heer, ik kan niet aan Jlet door u voorge stelde voldoen, daar de mens slechts de plicht heeft te leven." ROME (Reuter. UPI) Giulio Andreotti is gisteren begonnen een lijst van ministers samen te stellen voor een minderheidsre gering van uitsluitend christen democraten, wier enige doel het zal zijn vervroegde verkiezingen uit te schrijven. Het kabinet, dat voor het einde van de week waarschijnlijk al door president Giovanni Leone zal worden be ëdigd, zal zo goed als zeker zijn eerste stemming al niet over leven. De enige taak van het nieuwe kabi net zal daarom zijn het land te bestu ren totdat vervroegde algemene ver kiezingen een nieuw parlement heb ben opgeleverd. Het bestuur van de Italiaanse christen-democraten nam het besluit ondanks het verzet van de linkervleugel en van de vroegere coa litie-partners, de socialisten en de so ciaal-democraten. De meeste sprekers betoogden dat een één-partijkabinet het de vier vroegere coalitie-partners mogelijk maakt een open verkie zingsstrijd te voeren, waardoor een hechtere basis zal ontstaan voor her nieuwing van de coalitie na de ver kiezingen. De vorming van een minderheids regering en het unieke besluit ver vroegde algemene verkiezingen te houden zijn de laatste reddingsmoge lijkheden in Italië's ernstigste politie ke crisis van na de oorlog. Andreotti moet binnen tien dagen na het vor men van een regering een vertrou wensvotum stellen. Deze poging is van tevoren gedoemd te mislukken, waarop president Giovanni Leone het parlement kan ontbinden en binnen 70 dagen verkiezingen uitschrijven. Geen herhaling Sommige politici menen dat dc af tredende regering wel eens de laatste geweest zal zijn onder de centrum links-formule, in 1962 door Fanfani ingevoerd. De regering-Colombo trad op 15 januari af wegens diepgaande verschillen over sociaal-economische hervormingen en de echtscheidings- wet. Colombo's poging om een nieuwe regering van christen-democraten, so cialisten, sociaal-democraten en repu blikeinen te vormen, mislukte, waar na de president aan Andreotti vezocht welke interim-regering dan ook te formeren. Zelfs die opdracht was niet eenvoudig. Ook u kunt een MAP MET BRIEFPAPIER en enveloppen CADEAU krijgen als v deze bon invult! Ik geef op als nieuwe abonneer Naam: Adres: Plaats: betaling per kwartaal Omaand. Mijn naam is: Stuur mij als tegenprestatie de map postpapier. map postpapier. Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant antwoordnummer 267, Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1