overs Grieken Spelersraad komt in actie voor aanblijven bondscoach Fadrhonc Mm PHILIPS Wedstrijden gaan door op natuurijs van Bislet Driehoek Keizer-Cruijff-Van Hanegem draait tegenstanders dol: 0-5 Cltroën Veel bijgeloof in Athene A Perurena wint vierde etappe Ignis-Levi's: 105-89 HÏÏÉaUüSfcltó»..' Druk overleg in Athene over toekomstige leiding Nederlands elftal Jury waardeert dit elftal zeer hoog Spelers Napoli II dreigen bestuur Mieke Sterk op 60 meter horden tegen DDR Hel weer in Fjuropa 13 DONDERDAG 17 FEBRUARI 1972 Van onze speciale verslaggever ATHENE Het doelpunt van de maand, dat AVRO's Sportpanorama de t.v.-kfjkers telkens laat ;el|tiezen, zal dit keer aldus Europa's voetballer van het jaar Johan Cruyff, op uiterst gemakkelijke wjjze ier tunnen worden geselecteerd. Na de formidabele 50 overwinning die het Nederlandse voetbalelftal in en ijn egen Griekenland behaalde, grapte Cruijff: „Er moet een keus worden gemaakt uit de vjjf mooiste doel- >e- iunten. Dan hoeft alleen het filmpje van deze interland te worden afgedraaid en dan zou ik het de liet durven zeggen welk doelpunt nou de allermooiste is". Vijf adembenemende doelpunten waren de hoogtepunten van een voetbalfestival zonder weerga, ontstaan uit de geniale impulsen van Nederlands a-peste voetballers. De 20.000 Grieken op de tribunes en K illjoenen via de live-uitzending op op e t.v. hebben genoten van de de- lonstratie, waarin de Griekse ploeg echts figureerde. Aanvoerder Doma- is, door de absolute uitblinker Johan eeskens aan flarden gespeeld gaf ie: „Tot nu toe waren Ajax en eyenoord de sterkste in de clubtoer- ooien. Nu is mij gebleken dat het ederlands elftal tot de favorieten Dort voor het komende wereidtoer- ooi in Duitsland". Doelpunten Die doelpunten, vijf stuks, die niet iflatteerd waren in aantal, omdat in handvol andere kansen werd ge- list en Theo de Jong en Wim van anegem en passant nog tegen paal i lat schoten. Dat ging zo: 4e minuut: .Piet Keizer neemt op nks de eerste hoekschop. Keizer ijkt, ziet voor doel niet veel moge- jkheden, tot vanaf de middenlijn in- ins Barry iHulshoff komt aange- irint. Precies op het moment dat ulshoff het strafschopgebied bin- enkomt neemt Keizer de hoekschop: ird, op kniehoogte, bij de eerste tal. Hulshoff „loopt" tegen deze lorzet aan en schiet vreselijk hard inuit de lucht de bal in een keer in -1). 50ste minuut: Na enig geharrewar >nd Keizer bij een overtreding even liten het strafschopgebied besluit eizer het nemen van de vrije trap -"ROTTERDAM DYNAMOSTR. 16 TEL.8411 00 n Van onze speciale verslaggever ATHENE Het is bekend, dat veel voetballers veel waarde hechten aan bijgeloof. Ook in Athenè ontkwamen enkele spe lers en trainer Fadrhonc daar niet aap. Voor Fadrhonc hing veel af van deze wedstrijd. Daar om at hij naar gewoonte niet tevoren, terwijl hij na afloop op zijn hotelkamer een glas wijn ging drinken. Het zijn twee ge woontes, waaraan de bondscoach grote waarde hecht als geluks- brenger. Uitblinker Johan Neeskens droeg voor de wedstrijd onder zijn trainingspak het shirt van ex-Celtic- (thans Crystal Palace) speler John Hughes. Neeskens schakelde Hughes vorig seizoen in het Europa Cup duel Celtic— Vp, Ajax (1—0) voorbeeldig uit. Hij /et kreeg toen Hughes' shirt en r D draagt het nu voor ieder belang- MDyijk duel. De Ajacied gelooft ook heilig, lat hij in het slipje van Gerrie iühren tot een technisch veel )etere prestatie in staat is. Van aar dat hij van de voetbal- k virtuoos uit Volendam het slipje eende. Kenners waren zeer ver- >aasd dat Neeskens op het moei- ,-±Jnjk bespeelbare veld niet alleen het uitschakelen van Doma- zos opviel, maar ook door zijn technische trucjes. Johan Nees kens liep als 'de groten' mee te tikken Ronde van Andalusïè j RONDA (ANP) De Spanjaard mingo Perurena heeft de vierde I^ppe van de wielerronde van Anda- iië gewonnen, een rit van 170 kilo- P 5ter van Sevilla naar Ronda. De tijd n Perurena was 5 uur, 42 minuten 49 seconden. Zijn landgenoot Pedro rres werd tweede. Dit duo had een orsprong van elf seconden op een oep van zestien renners, bij wie anen, Tabak, Krekels en Zoetemelk, men eindigde als vierde achter de I !g Dierickx. Hij behield de leiding het algemeen klassement met een Yotorsprong van zeven seconden op is lekeis. Rini Wagtmans gaf de strijd ilev t. ©e vierde rit voerde over een bij- pel der slecht parcours. De ploegleider I. rji de Nederlandse Goudsmit Hoff- uipe. Kees Pellenaars, had in zijn gdurige loopbaan nog zelden zoiets jegemaakt. Opnieuw verlies FARESE (ANP) Levi's Flamin- fs heeft ook z(jn tweede wedstrijd (en de Italiaanse ploeg Ignis Varese Horen. Na de nederlaag van vorige fek woensdag in Haarlem (9193) in Ignis gisteravond in eigen zaal |t 10589. De Italiaanse ploeg had rust een voorsprong van negen Men, 49—40. aan Krol over te laten. De bal komt bij de tweede paal, waar Van Hane gem niet schiet, zoals iedereen ver wacht maar lakoniek trekt op de op nieuw opgekomen Hulshoff. Hulshoff schiet, nu met het linkerbeen, op nieuw hard raak. Dat is zijn vijfde goal in vier interlands een wereld record voor een centrale verdediger, ongetwijfeld (02). 59e minuut: Op werkelijk onna volgbare wijze rukt de Grote Drie (Keizer, Van Hanegem en Cruijff), op links uiteraard, weer eens het straf schopgebied binnen. Via een tiental korte, maar zuivere centers komt de bal bij Van Hanegem. Die schiet niet, maar hakt de ba! terug op Cruijff, die met de linker voet hard en laag in de verste hoek mikt (03). 65ste minuut: Na een korte corner op links kopt de opgekomen Neeskens vallend een korte voorzet van Keizer bij de eerste paal in. (0—4). 80ste minuut: Van Hpnegem lukt een feilloze een-twee met Cruijff. De Kromme komt alleen voor Christides maar trekt de bal toch nog terug op Cruijff. Tegen zo'n manoeuvre heb ben zelfs vier Grieken geen ant woord. Cruijff mist niet. (05) omdat de scheidsrechter niet werd vertrouwd. Hoe juist die visie was Elefterakis mocht doorgaan terwijl bleek ver in de tweede helft toen hij zeker vijf meter buitenspel stond. Op dat moment toonde ook Van Beveren een staaltje van het karakter dat momenteel in dit Oranje steekt door in tweede instantie de inzet op de doellijn te stoppen na een sprint van 20 meter achter de bal aan. De uitgekiende balans van dit elftal werd verder ook bepaald door onop vallende teamspelers als de vleugel verdedigers Ruud Krol en Hans Ven- neker, door rechtsbuiten Wery en door de redelijk debuterende Theo de Jong. Voor de massa was het alle maal niet zo spectaculair maar naast de grillige klasse van „de Driehoek" was hun inbreng onmisbaar door de toewijding en het vakmanschap. De Ierse coach van de Grieken Billy Bingham, zei dan ook: „Dit is fantas tisch. Zoals deze spelers plezier heb ben in het spel dat ze spelen, dat straalt van ze af." Barry Hulshoff tracht tevergeefs met een kopbal de Griekse doelman Christides te verslaan. De Ajacied zorgde toch voor twee doelpunten. V.l.n.r.: Christides, Van Hanegem, De Jong, Hulshoff, Sarafis en Capsis. Bekogeld Driehoek Nogmaals: het zijn alleen maar de hoogtepunten. Negentig minuten lang voerde Oranje een show op die voor voetballiefhebbers onvergetelijk moet zijn geweest. Op een lastig veld, met een springerige bal, onder de vreem de leiding van de Joegoslaaf Sternehi. Dit elftal kon niet worden afgestopt. Natuurlijk waren de escapades op links (bondscoach Fadrhonc: „De ba sis van dit elftal is de driehoek Cruijff, Keizer, Van Hanegem) het meest in het oog springend. Met na me Cruijff blijkt in Griekenland' enorm populair, maar ook Keizer won de harten van de objectieve f ans. Maar duidelijk moet worden gesteld dat dit drietal kan schitteren omdat de rest van het team op voorbeeldige wijze het vuile werk opknapt. Tegen de Grieken vielen Hulshoff en vooral Neeskens op door hun effi ciënte werkkracht: die aanvallend uitmondde in liefst drie goals. Boven dien wordt de groei aangetoond door het feit, dat Rinus Israël de voor hem „vreemde"' achterhoede steeds beter gaat dirigeren. Israël, foutloos spe lend, sprak bij voorbaat af dat er niet op buitenspel zou worden gespeeld En de Grieken zelf dan? Zij wer den na afloop door eigen supporters met scherpe munties bekogeld. De fans meenden namelijk, dat sommige spelers er maar met de pet naar had den gegooid, in verband met de com petitie-topper van aanstaande zondag tussen Panathinaikos, de huidige lei der en Olympiakos. Bingham bestreed die vermeende onverschilligheid: „De eerste goal kwam zo snel, daar zijn we niet meer overheen gekomen en bo vendien: deze tegenstander was voor ons gewoon te sterk." Nog maar twee maanden geleden werd het Griekse elftal in nagenoeg dezelfde opstelling pas in delaatste minuten verslagen door Engeland in een wedstrijd tel lend voor het Europees titeltoernooi. Over de vraag of de Griekse ploeg nu zo zwak was of Oranje zo sterk, zei Cruiiff nuchter: „Onze grootste kracht was, dat de.Grieken zo zwak leken." Zo was het ook. Vooral na rust, toe* het spel voor negentig procent toch weer over links, gestalte kreeg (daarom ook past er bewondering voor bijvoorbeeld een Wery die min der in het spel betrokken werd, maar niettemin geweldig bleef storen, -zoals ook debutant De Jong zich voor het team (opofferde en niet voor zichzelf voetbalde). Van Hanegem, voor rust veel op rechts, keerde terug naar zijn vertrouwde positie, daarbij drie goals voorbereidend. „Als je zo kunt voet ballen", biechtte hij op, „kun je een jaar doorvoetballen, zonder dat je moe wordt. Dit seizoen gaat het bij Feyenoord een beetje moeizaam. Dan krijg je wel eens genoeg van dat voetballen. Maar na deze wedstrijd leef je weer helemaal op. Dan denk je: „Wat kan voetbal toch mooi zijn." De superioriteit van Oranje wekte natuurlijk ook weerstanden op. Met name van Sinetopoulos, die als een dolleman tekeer ging, gevangen als hij werd in „de Driehoek". Licht ont vlambare types als Keizer en Van Hanegem raakten door die inzet geïrriteerd. Bij het vierde doelpunt, ging Keizer (wiens nummer door de scheidsrechter werd genoteerd, want hij bleef zeuren over een vrije trap) de bal aan Sinetopoulos aanbieden een provocerende geste, die de Griek beantwoordde door de bal naar het hoofd van Keizer te gooien. Het is jammer, dat met name Keizer zo rea geert. Hij moet weten, dat zijn spel wijze zeker in samenwerking met Van Hanegem de tegenstander tot wanhoop b rengt. Fadrhonc, niet zo snel met ingrijpen over het algemeen, maande 'Kèizer dit keef zelfs tót rust: „Ik heb gelégd, dat ik graag had, dat het'niét meer gebeurde." Aan de andere kant draaide Keizer (lakoniek: „Die nummer vier raakte een beetje overstuur, dat vond ik jammer, want het waren toch wel aardige jongens, die Grieken") als zelden tevoren. Hij inspireerde het soort voetbal dat zelfs de „vijandige" toeschouwers in verrukking bracht. Zo enthousiast waren de Grieken dat zij vanaf het vierde doelpunt bleven staan, zei Fadrhonc, glimmend van trots: „Het zijn fijne jongens en ze kunnen nog erg goed voetballen ook". GriekenlandNederland 05 (0—1) 4: Hulshoff 0—1, 49: Hulshoff 0—2; 59: Cruijff 0—3; 65: Neeskens 04; 73: Cruijff 05. Scheidsrechter: Sternnehi (Joeg.). Toeschouwers: 20.000. Griekenland: Christidis; Pallas,, Sinitopoulos, Toskis, Sapsis en Agellis: Domaszos en Sarafis; Apostolidis (Elefterakis), Dades en Davourlis (Mavros). Nederland: Van Beveren; Ven- neker, Israel, Hulshoff en Krol; De Jong, Neeskens en Van Hanegem; Wery, Cruijff en Keizer. MAARTEN DE VOS ATHENE Na de internatio naal zeker opzienbarende les die het nationale elftal van Neder land aan de Griekse collega's uit deelde, is méér dan ooit de vraag actueel: blijft bondscoach dr. Frantisek Fadrhonc? In het on frisse welles-nietes spelletje heb ben zich nu officieel de spelers van de Oranje-selectie ge mengd. De spelerraad (Israel, Van Hanegem, Cruijff en Keizer) heeft eerst een gesprek gehad, in Athene vlak voor de wed strijd, met de begeleidingscom missie en vervolgens bereikte Wim Meuleman, voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond, na de wedstrijd het officiële verzoek tot een con frontatie. Meuleman: „Officieel weet ik de reden nog niet, maar het gaat waarschijnlijk over de vraag of Fadrhonc blijft of niet'. Meuleman heeft juist gegist. De spelers van de Nederlandse elftal- groep hebben het openlijk voor Fadr honc opgenomen. Zii willen een stem hebben in het proces volgens welke de bondscoach al dan niet geëlimi neerd zal wórden. Hoewel de belang stelling voor Oranje van de nationale vedetten voornamelijk te wijten is aan het persnectief van het wereld- toernooi hebben zij er anderszins geen geheim van gemaakt dat het eventueel wegvallen van Fahdronc voor hen onaanvaardbaar is. Zoals de zaken er nu voorstaan, lijken zij in staat de zaken ten gunste van Fadrhonc te beïnvloeden. Meuleman zelf gaf toe: „Wat mij persoonlijk aangaat: de overwinning van 50 op Griekenland pleit voor Nederland". In ieder geval is de affaire nu zo toegespitst (Cruijff: „Wij hebben ge zegd er moet een beslissing op korte termijn komen") dat binnen twee we ken door het. bondsbestuur een be sluit zal worden genomen. Het wach ten is op het advies van de sectie betaald voetbal waarvan Jos Coler de voorzitter is (niet aanwezig in Grie kenland). Meuleman geeft toe: -„Die zaak had natuurlijk allang moeten worden beslist. Met de op handen zijnde zelfstandigheid van betaald en amateurvoetbal vond het bondsbe stuur het niet correct een besluit te nemen. De bondscoach is ef voor het betaald voetbal. In het bondsbestuur zitten diverse amateurbestuurders. Die mogen het betaald voetbal niet opschepen met een coach, die ten minste tot 1974 aan moet blijven. Een actie van Willem van Hanegem, eindigt met een schot dat doelman Christides mist, maar dat ook naast gaat. Vandaar dat de zaak is door verwe zen naar het betaald voetbal. Al be houd ik me altijd het recht voor ad vies te negeren". Dat sectiebestuur betaald voetbal is er nog altijd niet uit: verstrikt als dit college is in het eigen gevoel van ho ge bondsofficials Het is duidelijk, wat Meuleman be doelt. In het betaaldvoetbalbestuur heerst grote onenigheid. Men blijft doorzeuren over de onhebbelijkheden van Fadrhonc, zonder te constateren, dat het Nederlands elftal zeer duide lijk in de lift zit (Faas Wilkes, legen darisch ex-vedette, altijd nuchter, constateerde als „Ford-official" in Athene: „Er breken grote tijden aan voor het Nederlands elftal.") Nee de heren bestuurders vitten over details, waardoor zij het alsmaar niet eens kunnen worden. Meuleman zegt: „Wat ik ook erg positief vind is dat Fadrhonc goed omgaat met de pers. Bovendien: Het Nederlands elftal heeft met deze 50 voor een flinke portie internationale goodwill ge zorgd. Dat heeft trouwens ook de am bassadeur in Griekenland tegen ons gezegd, vanmiddag. En nou kun je wel zeggen: „Waarom greep Fadrhonc niet in, toen Keizer aan het ruziema ken was, aan de andere kant is het ook zijn beleid. En onder het beleid is de stemming in de selectie zeer goed geworden," Bij de overwegingen of Fadrhonc moet blijven zou vooral gelden: Wie moet hem dan terzijde staan? Duide lijk is dat de huidige begeleidings commissie niet optimaal functioneert. Dat is ook de mening van Meuleman: .,Ik heb me dat vanaf het begin aan anders voorgesteld. Naast een bonds coach, wie dat ook is, moet een man komen, die coördineert, met de clubs praat en over beleidszaken beslist. Een sterke man dus." Het heeft er alle schijn van dat de man naast Fadrhonc Henk Zon wordt. De voor zitter van de huidige begeleidings commissie. Zon is een ervaren rot, die bijvoorbeeld bij zijn club, Excelsior, grandioze successen haalde met een trainer (Bob Janse) die vergelijkbaar is. qua aanpak, met Fadrhonc. Boven dien, zo lijkt het, voelt Zon wel voor die functie. Net als Fadrhonc gaat het hem in de eerste plaats om het succes van het Nederlands voetbal en niet om het succes van hem zelf. En Fadrhonc zelf? Hij was, zoals altijd, na afloop bescheiden: „Wij moeten ons niet blind staren op die 5—0, maar aan de andere kant: Het is toch wel wat/niet' Het is een moei zame weg, het formeren van een sterk nationaal elftal, maar het werk blijkt toch ook wel vruchten af te werpen." Het zou unfair tegenover Fadrhonc zijn de prestatie tegenover Griekenland te kleineren. Een over winning van 50 in een uit-interland lijkt een unieke prestatie. De spelers hebben bewust aan het resultaat (en de consequenties voor hun favoriete bondscoach Fadrhonc) gedacht. Cruijff: „Nu kunnen ze ons niet meer verwijten, dat we niet tot het einde zijn doorgegaan." En Wim van Hane gem: „Die 50 is natuurlijk leuk voor ons. Maar bij elk doelpunt dat er inging dacht ik: Zo, nou wordt het moeilijk om die Ouwe" (Fadrhonc, red.) weg te sturen." Het is te hopen, dat de KNVB over de bezwaren tegen Fadrhonc heen stapt. Iedere bondscoach, wie het ook is, krijgt kritiek dat is een gegeven in de voetballerij. De bezwaren tegen Fadrhonc zijn niet onoverkomelijk, zeker niet in het perspectief dat een alternatief voor hem ontbreekt. Als de bond zou besluiten Fadrhonc door Henk Zon (of een vergelijkbare fi guur, want Zon zit er niet aan gebak ken: „Als er een betere komt, ben ik al weg en dan zonder rancune") te begeleiden, dan lijkt de kans groot, dat het Nederlandse voetbalelftal het eindtoemooi in Duitsland '74 haalt. En dat is een zege voor de continuï teit van de voetbalsport. En daarvoor is het KNVB-bestuur toch gekozen? ATHENE Faas Wilkes, Kees Kuys en Henk Burgwal de secre taris-penningmeester van de KNVB verving in de jury van drie voetbal deskundigen de zieke Eddy Pieters Graafland hebben het Nederlandse elftal zeer hoog gewaardeerd. Kees Kuys was met 92 punten „topscorer", Wilkes kende 91 punten toe en Henk Burgwal 89. Het leverde een totaal op van 272. In het klassement voor de extra premie van 25.000 gulden voor het beste Nederlandse elftal in de periode 1 januari 19711 juni 1972, staat het team dat Griekenland met 5—0 versloeg stevig op de eerste plaats. NAPELS De spelers van de Italiaanse eerste divisie-club SSC Napoli hebben gedreigd met een staking als het clubbestuur de nieuwe betalingsovereenkomsten tussen de president, Ettore Sac- chi, en de spelers niet nakomt. Sacchi heeft ontslag genomen als voorzitter en met hem vijf leden van het veertien man tellende bestuur. De spelers van Napoli, dat echtste staat op de ranglijst, vre zen nu dat de blijkbaar gerezen controverse ten koste van hun verdiensten gaat. Zij hebben ge dreigd zondag niet te spelen als de nieuwe salarisregeling niet wordt doorgevoerd. ROTTERDAM De atletieklief- hebbers krijgen vrijdagavond In het Rotterdamse sportpaleis vast een voorproefje van wat er over een jaar staat te gebeuren. Op 10 en 11 fe bruari 1973 worden namelijk in Ahoy' de Europese atletiekkampioenschap- pen gehouden. Komende vrijdag (aanvang 8 uur) komen herenploegen van Oost-Duits- land, België en Nederland tegenover elkaar te staan. Bovendien zullen de damesteams van Oost-Duitsland en Nederland elkaar ontmoeten. Door vrijwel alle deelnemers wordt de landenontmoeting gezien als laatste test voor de Europese indoortitel- strijd, welke op 12 en 13 maart in Grenoble plaats vinden. Een verheu gend verschijnsel in de Nederlandse equipe is de terugkeer van Mieke Sterk. Zij zal, evenals Miep van Beek, uitkomen op de 60 meter hor den. De Oostduitse formatie telt een groot aantal medaillewinnaars van Europese kampioenschappen in Hel sinki. Bekendste namen zijn Renate Stecher-Meissner (wereldrecordhoud ster 100 meter), Karin Balzer, Karin Burneleit, Monika Zehrt en Rita Kühne. Bij de heren mag op de 800 meter veel machtsvertoon worden verwacht van de Oostduitse wereldrecordhou der op deze afstand, Dieter Fromm, terwijl Bram Wassenaar zich op de 1500 meter kan revancheren voor z'n nederlaag van enkele weken geleden, toen hij in Berlijn met gering ver schil een nederlaag leed tegen Klaus- Peter Justus. Als )e handig bent bel je Philips. Want daar moet je het In je vingers hebben. Handige mensen die voelen voor interessant montage- en precisiewerk bellen (070) 614431toestel 328... of gaan even langs aan de Frultweg. Elke werkdag van 10 tot 12 en van 2 tot 4 (behalve woensdagmiddag) kunnen ze terecht. Voor een fijne baan die goed betaalt. Philips Telecommunicatie Industrie, Televisiestraat 16-18 (hoek Fruitweg), Den Haag. Voorzitter Noorse schaatsbond: OSLO Langs Oslo's hellende straten voerde het smeltwater giste ren de laatste sr.eeuwresten met zich mee. Toch maken de organisatoren van het wereldkampioenschap schaatsen zich weinig zorgen over het zich aankondigende afscheid van de winter. „De wedstrijden gaan gewoon op het natuurijs van Bislet", aldus Poulsen, de voorzitter van de Noorse schaatsbond. „We hebben nog altijd de mogelijkheid om uit te wijken naar de kunstijsbaan van Valle Ho- vin, maar dat zal niet nodig zijn". Een sneeuwdek beschermt vooralsnog O Tweede klasser SSC uit Sprang Capelle speelt vanavond op eigen terrein een oefenduel togen waspik. De wedstrijd be gint om acht uur. De NOS zal een rechtstreekse uitzen ding verzorgen van de wedstrijden om het wereldkampioenschap schaatsenrijden voor dames, die op 4 en 5 maart worden gehou den In het ijsstadion Thtalf in Heerenveen. Of het een volledig beeldverslag ls of dat alleen de belangrijkste ritten direct wor den uitgezonden ls nog onbekend. weer max. t. min. t. neer gist. gist. slag Amsterdam zw. bew 8 3 0 Brussel geh. bew. 5 0 Frankfort h. bew. 8 2 0 Genève zw. bew. 7 -S 0 Innsbruck h. bew. 6 -5 0 Kopenhagen zw. bew. 3 0 e Locarno zw. bew. 9 -1 0 bonden mist 9 2 1 Luxemburg zw. bew. 9 1 0.4 München h. bew. 5 -5 0 Nice zw. bew. 12 9 0 Parijs regen 4 0 Home 1. bew. 14 4 0 Wenen h. bew. 7 -1 0 Ztlrlch zw. bew 7 -1 0 de twintig centimeter dikke ijslaag in het Bislet-stadion. Een legioen van ten minste 2.000 supporters zal het komende weekein de de Nederlandse schaatsers aan moedigen tijdens het wereldkam pioenschap. Dat kan worden opge maakt uit de ongeveer twintig extra vluchten naar de Noorse hoofdstad, die door acht maatschappijen naast de lijndiensten worden gemaakt. De meeste reizigers zullen worden ver voerd door de Scandinavische en de drie grote Nederlandse maatschap pijen. Een gedeelte van de supporters zal worden gevlogen door buitenland se charterbedrijven. Uit het vluchten- schema blijkt dat er vooral in het noorden van het land veel belangstel ling bestaat. Van de zeven extra vluchten van de SAS vertrekken er vier van Eelde en ook Transavia brengt van daar een groep supporters naar Oslo. Vrijwel alle reizigers wor den zondagavond op Eelde en Schip hol terugverwacht. Het is uitermate dubieus of Dag Fornaess in Oslo aan de start zal ver schijnen. In het vliegtuig uit Sapporo voelde de oud-Europese en wereld kampioen zich niet goed en woensdag kon hij nauwelijks op zijn benen staan. „Het hele seizoen is voor mij een fiasco geworden", liet Fornaess, die doorgaat voor de meest ambitieu ze onder de Noorse schaatsenrijders, uit zijn ouderlijk huis in Hamar we ten. „Vijfde bij het Europese kam pioenschap. een dertiende en een veertiende plaats in Sapporo. Als Ik me de komende dagen niet honderd procent beter voel, start ik niet bij het wereldkampioenschap. Het is de belangrijkste wedstrijd van het sei zoen. Ik pas ervoor om bi! die gele genheid een bijrol te vervullen". Het zou niet vreemd ziin als For naess deze ziekte zou aangrijpen om afscheid van de schaatssport te ne men, zoals hij al enkele keren,heeft aangekondigd. Daartoe was hij echter gisteren nog niet bereid.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 13