Andragoge „Kort geding" over betaald voetbal Nederlander versoept jaarlijks 54 liter COLIN FORBES 12 DONDERDAG 17 FEBRUARI 1' Is bij u alles goed thuis? Zo nee, zou u dan een andragoge over de vloer willen hebben die uw geestelijk interieur voor de televisiecamera's binnenste buiten keert en daarover meteen maar meningen verkondigt die u het gevoel geven dat u in uw blootje op een reclamezuil wordt ge plakt? Hoewel er op het NCRV-program- ma „Alles goed thuis?" na de uitzen ding door kijkers werd gereageerd, wilden ioij dat woensdagavond niet weten. Wat hier tvolgt is een persoon lijke mening niet door derden beïnvloed. Het uitwisselen wan gedachten en ervaringen met betrekking tot de ge zinsverhoudingen kan in een gesprek bijzonder leerzaam en in een thera- piegroep zelfs bevrijdend werken. Vanzelfsprekend zijn de communica tiestoornissen tussen de opvoeders onderling en tussen ouders en hun kinderen talrijk. Aan niets beginnen we zo ongeschoold als aan het ge zinsleven. Belangrijk dus, dat er meer trainingsmogelijkheden komen. Dat amateuristische was nu ook ons grootste bezwaar tegen het program ma. Vader Jan en moeder Truus had den blijkbaar pijnlijk weinig met el kaar over communicatieproblemen gesproken, wisten zich dus ook niet goed uit te drukken en daarbij was de andragoge (iemand die mensen be geleidt) druk doende haar pupillen te beïnvloeden en voor te zeggen. Als dit programma persé geprolon geerd moet worden, dan graag psy chologisch meer verantwoord en met gesprekspartners die in staat zijn be langrijker problemen zodanig uit de doeken te doen dat een ander er echt iets aan hééft. Lekker probleemloos was de door de NOS uitgezonden film „Cops and Robbers", waarin bejaarde acteurs als Bert Lahr en Ken Murray hebben la ten zien hoe je geestige karakterrolle- tjes allure kunt geven. De elf provinciejury's voor het Ne derlands songfestival 1972 hebben te recht beslist dat Sandra en Andres in Edinburgh het derde liedje maar moeten zingen: ,Als het om de liefde gaat". Al balt er misschien na 25 maart weinig over naar huis te schrijven. Enfin, woensdagavond werd de toch wel wat schrale oogst attractief verpakt door bekende Ne derlanders die voor één keer een cir cusnummer hadden ingestudeerd. Willy Dobbe zat charmant te paard, Guus Oster en Willeke Alberti brach ten hun illusionisten-act vlot en Johnny Kraaykamp was op het slap pe koord wat hij eigenlijk het aller meest is: een clown. T.H. "Als het om de liefde gaat", zo heet het liedje, waarmee het Nederlandse duo Sandra en Andres op 25 maart op het Eurovisie Songfestival in Edinburgh in Schotland zal uitko men. Gisteravond tijdens een voor proefje in het nationale festival werd dit liedje gekozen uit drie. Tekst schrijver is Hans van Hemert. De me lodie werd gemaakt door hem en An dres, die van huis-uit Dries Holten heet. Op de foto de finale: alle medewer kers en medewerksters krijgen ais dank voor hun bijdrage bloemen en enthousiast applaus. Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM Zeer waarschijn lijk zal de NOS zondag een ander kijkpubliek krijgen voor het pro gramma „Kort Geding" dan gewoon lijk. Het gaat ditmaal nl. niet om ideële of maatschappelijke situaties, maar over betaald voetbal, en dat trekt altijd speciale belangstelling. „Pers, radio en televisie besteden teveel aandacht aan het betaalde voetbal" is de stelling, welke wordt bepleit door mr. P. Smidt van Gelder, en aangevallen door mr. C. Lange- laar. Onder de getuigen van mr. Smidt bevindt zich dr. P. Hofstede, onder die van mr. Langelaar Leo Horn. DELFT In Nederland is vorig jaar in totaal 700 miljoen liter soep gegeten, genoeg om een plas van 700 meter lang, 200 meter breed en 5 meter diep te vullen. De 700 mil joen liter komen neer op een con sumptie van bijna 54 liter per hoofd van de bevolking. In de soep verwerken de Nederlanders teza men niet minder dan 10 miljoen ki lo vermicelli, of ongeveer driekwart kilo de man. Uit de statistieken van de soepfa- I brikanten blijkt, dat de Nederland se huisvrouw nog altijd de voor keur geeft aan een eigengemaakt soepje. Van de vorig jaar geconsu meerde soep werd meer dan de helft (62 pet) gebrouwen in de eigen keuken. Vooral in het Zuiden des lands wordt de meeste soep nog zelf gemaakt Ook komt hier een sterke concentratie voor van het vermicelligebruik. Vijftien procent van de geconsumeerde soep kwam uit blik en 23 pet was droge soep uit een pakje. In die laatste categorie kan te genwoordig gekozen worden uit on geveer 15 verschillende smaken. De voorkeur daarbij gaat toch uit naar wat de soepfabrikanten „de grote smaken" noemen: groentesoep, kip- pesoep en tomatensoep. De droge- soepenmarkt in Nederland is in handen van Honig (25 pet), Royco (24 pet), California (20), Knorr (14 pet) en enkele andere merken, waaronder enkele van grootwinkel bedrijven. De Nederlandse soepproduktie is ten opzichte van voorgaande jaren vrijwel stabiel gebleven. De pro- duktie hield gelijke tred met de be volkingsgroei. Verwacht wordt, dat de Neder landers in 1975 met z'n allen 750 miljoen liter soep zullen consume ren. MARY PERKINS j it. WHO jVV\\VOM> gramma uit Parijs: 22 55 Mede delingen; 23.00 Nieuws: 23.10 Radiojournaal: 23 20 (S) Mu ziek zonder podium (X): 23 55-24.00 Nieuws Hilversum 1. 402 18.30 Nieuws; 18.41 Wercldpa- norama; 18.50 Muziek van het Leger des Heils: 19.05 Kerkor gelconcert: 19.35 (Si Fanfare orkesten; 20.05 Informatief programma over toerisme en recreatie: 20.30 (S) Radio Ac tief: gevaileerd programma: 22.20 Avondoverdenking; 22.30 Nieuws; 22 40 Den Haa« van daag: 22 50 Het Koninkrijk in de waagschaal, lezing: 23 in (3) Amusementsmuziek; 23 55-24 00 Nieuws Hilversum II. 298 m. AVRO: 18.00 Nieuw. c-r. :i Radio journaal. om 18.20 Uitzending van DS "70: :s»oo .s> Ama teurs musiceren: 19 25 De ge sproken brief: 1KOR: 19 30 Kleur: vragen rondom schrift en samenleving, AVRO: 20 00 Nieuws: 20.05 (S) Jubileumcon cert NederlanJ-e Bachverenl- J ging: 22 30 informaUef pro- VRIJDAG 18 FEBR. Hilversum I. 402 m. KRO: 7.00 Nieuws; 7.02 Het levende woord: 7.07 (S) Badlnerle: klassieke muziek <gr.): (7.30 Nieuws; 7 41-7.50 Actualitel- teni. 8 24 Overweging; 8.30 Nieuws; 8 41 Voor de huis vrouw; 9 40 Schoolradio; 10.00 <S> De beste plaat voor Uw sterepkop; <10 30-10.32 Nieuws): 1100 Voor de zieken; 11-55 Me et delingen12.00 (Si van twaalf tot twee: <12.22 WIJ van het land; 12 26 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw: 12.30 Nieuws: 12.41-12 50 Actualitei ten: 13.00-13 05 Raden maar. '105 Schoolradio: 14.30 <S> Mu zikaal middagmagazine; <15.30-15.32 Nieuws) 17.00 Zon der grenzen: over missie en zending; 17.10 <S) Amusement- muzlek: 17.25 Voor de kinde ren; 17jo Nieuws; 17.32 <S> Ac tualiteiten; 18.00 <S) Licht en semble met solisten. Hilversum II. 298 m. AVRO: 7 00 Nieuws en ochtendgymna stiek: 7 20 Dag met een gaatje <gr.): lichte muziek met repor tages en interviews en om 8.00 Nieuws. 8.11 Radiojournaal en 8 30 De groenteman: 9 00 (S) Franse muziek uit de 19e en 20ste eeuw (gr.): 9.35 Water standen; 9.40 (S) Gemengd koor; 10.00 Voor de kleuters; 10.10 Arbeidsvitaminen; (Om 11.00 Nieuws) 11.30 <S) Ooi- voor Azië (IV); 11.55 Beursbe richten; NOS 12 00 Blik op de wereld: informatief program ma: 12 30 Voor de landbouw: 12.40 <S) Lichte grammofoon- muziek: 12 50 Recht en slecht, praatje: 13 00 Nieuws: VARA: 13 11 Actualiteiten: NOS 13.25 Toeristische Informatie; 13.50 <S> Metro pole orkest; 14 25 Spiegel van Duitsland, infor matie en muziek: EO: 14.55 Shofar: maandelijks magazine van Israël: 15.25 Ruimte: ma gazine met gewijde muziek en lezing; 15.45 Perspectief: een korte overdenking: VPRO: 16.00 VPRO-Vrij dag, lichte grammofoonmuziek met repor tages. enz.: (Om 18.00 Nieuws, om 17.55 Mededelingen). Hilversum III. 240 m. NCRV: 7 00 Nieuws; 7 02 Lichte vokale muziek; <8 00 Nieuws); NOS: 9.00 Nieuws; 9.03 Jan Corduwe- ner Show. met o a. Europees Popparlement: 10 00 Nieuws; 10.03 De Eddy Becker Show; 1100 Nieuws: 11.03 De Vincent van Engelen Show; VPRO: 12 00 Nieuws: 12.03 The Joe Blow Show; 13.00 Nieuws; 13.03 De Felix Meurders Show: NOS: 14.00 Nieuws; 14.03 De Herman Stok Show. met o.a. Top Tien LP's: 15.00 Nieuws; 15.03 Hugo van Gelderen Show: 16 00 Nieuws: 16.03-18.00 Top-30: <17.00 Nieuws). TELEVISIE? MORGEI Vanavond te zien NEDERLAND I NOS 18.45 De Fabeltjeskrant 18.55 Journaal TROS 19.05 Calimero, tekenfilm 19.10 Zorro 19.35 Tros Sport Special: Oslo verwacht het legioen, filmrep. NOS 20.00 Journaal TROS 20.21 Jonge Zeehonden 21.00 The Comedian Harmonics: muz. show 21.20 Misdaden uit hartstocht 22.10 Op uw gezondheid Dieren in huis IKOR CVK 22.40 Leerhuis: gesprekken NOS 23.10 Journaal NEDERLAND II NOS 18.45 De Fabeltjeskrant 18.55 Journaal EO 19.05 Wij stellen u voor NOS 20.00 Journaal VPRO 20.21 Berichten uit de samenleving 20.35 Laurel en Hardy 20.55 Namensgespr. 21.30 Dutchman, film NOS 22.20 Ter Visie 22.45 Journaal VAN ZERVOS 85 „We moeten zien dat we in de tunnel komen", zei Grapos koppig. „Eerst moeten we weten wat er met dat mes aan de hand is", antwoordde Prentice vastbesloten. „Hoe komt u er aan? Kom op - ik moet het weten." De Duitse patrouille was intussen al begonnen met het be klimmen van de heuvel in hun richting, maar dit vreemde wapen verontrustte Prentice en hij was vastbesloten een ver klaring te krijgen voor ze de Griek volgden in de pijp. Enkele kostbare seconden lang leken ze in een impasse te verkeren en de drie mannen staarden naar de Griek, die terugkeek met een vijandelijke uitdrukking op zijn gezicht. Toen haalde hij zijn brede schouders op, trok het geweer recht dat eerst dia gonaal over zijn rug had gehangen en richtte zijn antwoord tot Prentice. „Ik heb het de Duitser afgepakt die ik heb neer geschoten." „U was mijlen ver weg in de heuvels toen u op de aanleg steiger hebt geschoten", protesteerde Prentice. „Wacht eens even, bedoelt u een van die moffen op de boot?" „Nee. De man die ik hier heb neergeschoten." Hij maakte een gebaar in de richting van de heuvél, die de Alpenkorps- soldaten juist waren afgedaald. „Er waren zeven man toen ik ze voor het eerst zag. Ik schoot de man aan de rechterkant neer en hij viel van een rots in het struikgewas. Ze hebben hem niet gevonden en toen ze weg waren heb ik het mes ge nomen," „U bedoelt dat u die troep gewaarschuwd hebt! Ze weten dat er iemand in de buurt is omdat u een lid van de patrouille hebt neergeschoten?" Prentice was ontzet. Hij had de list van de Griek om de Alpenkorpssoldaten te ontwijken geaccep teerd, omdat hij erop vertrouwd had dat ze maar op goed ge luk zochten. Maar die zes mannen daar beneden wisten dat ze jaagden op iemand die niet ver uit de buurt kon. zijn en dat betekende dat ze uiterst waakzaam zouden zijn. „Ja", gaf Grapos toe, „een heb ik neergeschoten. Als we door de pijp gaan weten ze niet dat we aan de andere kant zijn...." „Zo, daar is het dus om begonnen!" Macomber stapte naar voren en greep de Griek bij de schouder. „Wilt u dat we door de pijp gaan en dan van de andere kant het vuur op hen ope nen?" „We moeten Duitsers doden", zei de Griek eenvoudig. „Toen ik me meldde bij het leger, zeiden ze dat ik niet geschikt was vanwege mijn lichaamsgebrek. Als ik veel Duitsers heb ge dood ga ik naar Athene en vertel hun dat dan ga ik bij het leger." „Grapos!" Macomber sprak met ingehouden spanning. „We moeten vóór de Duitsers bij het klooster zien te komen, in de hoop dat we tijdig een bericht kunnen versturen naar het vasteland of iets anders kunnen doen om hun plannen in de war te schoppen. Als de Duitsers het klooster bezet hebben zal een halve divisie ze daar niet kunnen verdrijven misschien zelfs geen hele divisie. Het is onze taak het klooster te berei ken en de Duitsers die we onderweg tegenkomen te ontwij ken, niet tegen ze te vechten." „Niet vechten!" Grapos was buiten zichzelf. Hij keek naar Prentice. „U bent een Brits officier. Dat hebben ze mij gezegd toen ze vroegen of ik u kende. Bent u het eens met wat deze man ?egt deze man die deed alsof hij een Duitser was?" „Macomber heeft gelijk", zei Prentice bedaard. We willen het klooster bereiken en de enige manier om dat te realiseren is de Duitsers uit de weg te gaan er zijn er te veel om te gen te vechten. We kunnen meer bereiken als we ze ontwij ken." „Nou, omdat u het zegt." Grapos wierp een woedende blik in Macombers richting en begon door de pijp te kruipen. Er was niet meer dan vijfentwintig centimeter speling boven zijn ge-ki kromde rug. Op voorstel van de luitenant volgde Macomber de Griek in de onwelriekende opening en de ruimte boven zijn e rug was nauwelijks vijftien centimeter. Prentice, die had be- >i sloten de achterhoede te vormen, stuurde Ford als volgende naar binnen, wierp een laatste blik op de geul om zich ervan o te overtuigen dat er geen sporen van hun aanwezigheid wa- ren achtergebleven en kroop toen zelf de pijp in met het ma chinepistool over zijn rug en met de vurige hoop dat de Griek in deze situatie niet met de Schot zou gaan twisten. Verderop in de pijp ondervond Macomber, die achter Grapos voort- kroop. zijn omvangrijke lichaam al als een duidelijke handi cap. Hij hoefde zich maar enkele centimeters naar boven te bewegen of zijn rug schuurde langs het gebogen beton; zijn ellebogen wreven langs de zijkanten en zijn knieën gleden over een laagje slijm op de bodem van de pijp, toen hij zijn bewegingen versnelde om het fenomenale tempo dat de Griek ontwikkelde, bij te kunnen houden. Door de naar beneden hellende pijp was hij in staat een zekere snelheid te ontwik kelen, maar naarmate hij verder naar voren schoof in de to tale duisternis achter het begin van de pijp, begon hij het ingesloten zijn allengs een akelig denkbeeld te vinden. Reeds binnen enkele minuten ademde hij met zware, hijgende lon gen, hoewel dit helemaal geen plaats was om diep te ademen naarmate hij verder doordrong in de ingegraven pijp werd de vochtige lucht benauwd en bedompt en er scheen nauwe lijks zuurstof te zijn. Hoe de breedgeschouderde Grapos er in slaagde zo'n tempo te ontwikkelen was hem onbegrijpelijk. Geleidelijk werd het gevoel van levend begraven te zijn ster ker. Hij had verwacht dat zijn ogen aan de duisternis gewend zouden raken, maar het was nog steeds pikdonker en het enig hoorbare geluid was het gerucht van schuifelende voeten en knieën achter hem, een geluid dat hem deed denken aan rat ten, die hij eens had horen ritselen in een verlaten pakhuis. Hij zwoegde verder, zijn handen uitstrekkend in de duisternis, gevolgd door het slepen van zijn knieën over de schuimachti- ge bodem van de pijp. Akelige gedachten begonnen zijn geest te besluipen als het andere uiteinde eens versperd was? De enige andere vergelijkbare buis, die hij zich voor de geest kon halen was aan de andere kant gesloten geweest met een ijze ren rooster om jongens, die in de rivier zwommen, te beletten het inwendige te Onderzoeken. Grapos had deze tocht jaren geleden al eens gemaakt, maar er was geen reden denkbaar waarom ook hier zo'n rooster naderhand niet zou zijn aange bracht. Volgens een ruwe schatting moest de buis een kwart mijl lang zijn dus wat als de uitgang was geblokkeerd?' Naarmate zij verder kropen ging de buis onder een steeds scherpere hoek naar beneden en Macomber herinnerde zich dat de heuvel bij het naderen van de stroom steil naar bene den liep. Het verschrikkelijke gevoel maakte zich van hem meester dat ze een foutieve beslissing hadden genomen dat ze nooit deze helse cilinder, die misschien hun graf zou wor den, hadden moeten binnengaan. Terwijl hij blindelings naar beneden schoof had Macomber nu grote moeite om de lucht die hij inademde te reguleren. Als de uitgang verstopt was zouden ze nu inderdaad afdalen iri een gebied met bedorven en stinkende lucht, waarin het ademen welhaast onmogelijk zou zijn. Zijn grootste angst was nu dat ze de vreselijke waarheid te laat zouden ontdekken dat ze, tegen de tijd dat ze wisten dat er geen weg naar bui ten was, in zo'n verzwakte toestand zouden zijn geraakt dat ze niet voldoende kracht konden opbrengen om de terugtocht te maken. Hij was al zo lang automatisch naar voren gekro pen dat zijn hart bonkte. Opeens raakte zijn uitgestrekte hand iets hards. De zool van Grapos' schoen. Was er iets mis? Wordt vervolgd Vanavond te horen HILVERSUM 1 NCRV 19.05 uur Kerkorgelconcert 19.35 uur Fanfare-orkesten 20.05 uur Toeristische informatie 20.30 uur Radio Actief, gevarieerd programma 23.10 uur Promenadeorkest en zang solisten HILVERSUM 2 AVRO 19.00 uur Amateurs musiceren 19.30 uur (IKOR) Vragen rondom schrift en bijbel 20.05 uur Projecties van Bach 22.30 uur Informatief programma uit Parijs Momma HAR, ZIE Je DAT* R00DHARI6E MEISJE NOG WEL EENS 2 BH, JA M4MS BETEKENEN MIJN WENSEN DAN NIKS HOE KUN JE JE DAN OP JE GE MAK VOE LEN 8IJ ZO'N msiij Kareltje Knetter en de blauwgeruite kiel 95 76 Om zijn euvele ver momming te completeren, had smidje Verholen er zelfs een dikke sigaar bij opgestoken en hij leek nu zó op Dieks Drabbelkoek, dat een oppervlakkige toe schouwer hem heus niet dadelijk doorzien zou heb ben. Daarom was het maar gelukkig, dat de agent Sij- men Dullebrein tot het ras der oppervlakkige toe schouwers behoorde, want nu kon smidje Verholen on gehinderd langs genoemde Sijmen naar buiten wande len. „Goeienavond, meneer Drabbelkoek, slaap wel me neer Drabbelkoek, zei de eenvoudige kerel, op wiens afgezakte schouders de verantwoordelijke taak van portier was gelegd. Hij bracht keurig de hand aan de piekelhelm en smidje Verholen liep de straat op als een vrij man. Intussen was de reeds eenmaal gesignaleerde kermiswagen de stad Zoutkapelle genaderd en rolde <5e eerste straten van het oude centrum binnen. Onder het felle licht van de straatlantaarns was toen een reclamebord. Dat bord zat tegen de zijwand van de wagen getimmerd en stond op te lezen: Lothar de Helderziende, schaft raad in normale, abnormale en paranormale zaken. Bekend van de grote kermissen in Londen, Parijs, Berlijn en New Yep Hofadviseur van alle gekroonde hoofden van Europa! Lothar was dus indrukwekkende persoonlijkheid, maar toch was hij de eenvoud zelve geblevl In eigen persoon zat hij op de bok en met vaste hand mende hij zijn hit. S vreemde gloed lichtte plotseling op in zijn doordringende ogen en hij mompel| „Daar krijg ik een beeld door een beeld van vermomming en onschuld, r heid en jeugd Vreemd, maar toch boeiend en de misdaad dreigt

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 12