Bedrijfsauto's zijn pijlers van de nationale economie BEDRIJFSAUTO RAI DAF, Magirus, MAN-Saviem en Volvo: een sterk bondgenootschap Internationale service bij bandenpech Opel Rekord Caravan: fraaie stationcar als wereldprimeur EVO-aktie schoon rijden DAF brengt nieuwe middelzware vrachtwagen- serie op de RAI Redactionele verzorging: Sicco de Jong De RAI-tentoonstelling, die vanmorgen om half elf officieel wordt geopend, duurt tot en met zondag 27 februari. Er nemen 219 exposanten aan deel en alle 50.000 m2 standruimte wordt door de bedrijfsvoertuigen en wat daarbij behoort in beslag genomen. Er zijn inzendingen uit 20 landen. De expositie is dagelijks geopend van 10 uur 's morgens tot 5 uur in de namiddag en be halve op zaterdag en zondag ook nog van 7 tot 10 uur 's avonds. De toegangsprijs bedraagt vier gulden per persoon. De NS verkoopt weer voordelige trein-retour-biljetten, die tevens toegang tot de tentoon stelling en een dagkaart voor de Amsterdamse trams en bussen omvatten. De bedrijfsauto's, waaraan de dit jaar te houden RAI-autotentoon- stelling is gewijd, zijn pijlers van de nationale economie. In totaal rijden er 350.000, de bijna 300.000 combinatie-auto's niet meegere kend. Deze wagens van groot tot klein nemen drie kwart van het binnenlandse goederenver voer voor hun rekening. Althans, voorzover het Centraal Bureau voor de Statistiek dit registreert. Volgens het CBS komt de binnen vaart aan ruim 22% van het totale goederentransport, terwijl er voor de spoorwegen 3% overblijft. De bedrijfsauto heeft bovenal het voordeel overal te kunnen komen en dus huis-aan-huis te kunnen vervoeren. Op de RAI-tentoonstelling zullen de j deinste bestelauto's, die geëxposeerd rorden, modellen zijn afgeleid van personenwagens. Zo verkoopt DAF al een bestel wagentje op basis van de 33. )e meest verkochte bestelauto in Ne- lerland is het 'busjesmodel' van Volkswagen, gevolgd door de iets gro- ere Ford Transit. In totaal zijn vorig aar 28.700 bestelwagens verkocht en ijden er zo'n 225.000 in ons land. )eze aantallen worden nog overtrof fen door de combinatie-auto, maar dat s n.et uitsluitend een bedrijfswagen, vele grote gezinnen schaffen zo'n com- >i aan om er mee te gaan toeren en m er mee op vakantie te gaan Voor e middenstander is de combi dan ok vaak personenauto en bestelauto egelijk. Iet verschil met de bestelauto is dat le combi een achterbank heeft, maar ^fleze valt om die reden ook onder het lelastingtarief voor personenauto's, caarvoor een extra heffing van 15 iet. wordt berekend ilGANTEN )e giganten op de weg zijn de combi- flties van vrachtauto's met aanhan- ers en trekkers met opleggers. Juist leze vorm van transport is sterk in ntwikkeling, omdat het voor de ver- roersbedrijven zaak is één of twee nan zoveel mogelijk goederen te la- en vervoeren. De trekker wordt uit- luitend in combinatie met opleggers oegepast; de vrachtauto rijdt daaren- ègen in de meeste gevallen alleen op lè weg. Vracht- en bestelwagen heb- len dit onderscheid, dat de eerste >ver meer dan 3,5 ton laadvermogen beschikt en de tweede over minder, "fr zijn uiteraard meer vrachtwagens an trekkers: bijna 100.000 tegen 3.000. Onder beide categorieën be- indt zich een aantal, dat ingezet pordt voor internationaal goederen- ransport en zo een uitzonderlijk ex- ortprodukt van Nederland vormt, lierbij is het aandeel van de bedrijfs- uto echter geringer dan in het goe- lerenvervoer. Van het grensover- chrijdend goederenvervoer gaat 20 iet. over de weg, 72 pet. per binnen- aartschip en 8 pet. per trein. Wel leemt het aandeel van het wegver- 'oer ook hier steeds toe. Het zeetrans- >ort is in deze berekening niet opge- lomen. Europa hebben de Nederlanders liet langer de naam de vrachtvaar ders, maar de vrachtrijders van ons werelddeel te zijn. Het wordt de trans portondernemingen daarbij niet ge makkelijk gemaakt. De Duitse bonds regering heeft de laatste jaren een sterk beperkend vergunningenbeleid doorgevoerd en de Fransen geven Ne derlandse vervoerders liefst helemaal geen vergunning om te rijden bezui den het gebied van Seine en Loire. Ook in Nederland zelf geldt voor het wegtransport voorzover niet in ei gen beheer een vergunningenstel sel. ORGANISATIES De vervoerders hebben drie organisa ties opgericht: EVO voor verladers en eigen vervoerders, NOB voor vervoer ders die er hun beroep van maken en KNVTO voor dezelfde groep, maar dan niet alleen goederen- doch ook personenvervoer. Deze laatste organi satie, gesierd met de naam 'Koninklij ke Nederlandse Vereniging van Trans port-Ondernemingen, heeft het de laatste tijd moeilijk. Voor de bij haar aangesloten goederenvervoerders moet de KNVTO pleiten voor méér wegen en voor de busondernemingen voor meer subsidies om de tekorten te dekken. Het laatste krijgt de' klem toon. De autobussen staan trouwens ook op de RAI-tentoonstelling. Hiervan telt Nederland er nog geen 10.000 en er worden er jaarlijks slechts 600 ver kocht. Van het totaal rijden er 5500 als openbaar vervoermiddel: 1400 bij de stadsdiensten; 4100 in het streek vervoer. Op die laatste categorie wordt volgens de cijfers van 1970 per bus een bedrag van ruim 2.000 tot ruim 11.000 toegelegd. Van de stads bussen is dit niet bekend, omdat die doorgaans met trams samen gebudget teerd worden. Verder zijn er nog 4300 touring cars en 1000 bussen voor groepsvervoer in bedrijf. Autobussen worden aangedreven door dieselmotoren, die ook voor zwaar transport normaal zijn. Bij bestelwa gens is het eea kwestie van kiezen tussen benzine, diesel of LPG. 'De EVO heeft hiervoor berekeningen op gesteld, waaruit blijkt dat het reeds bij een bestelauto met 500 kg laadver mogen, die 15.000 km per jaar rijdt, goedkoper wordt op LPG over te schakelen. De prijzen voor dieselau to's ontlopen die van LPG weinig, maar bij het zwaar transport wordt de dieselmotor wel voordeliger naarmate meer vervoerd en meer gereden wordt. AUTOMOBILIST Bedrijfswagen, vooral de grote, zijn voor de automobilist op de weg hin derlijke voertuigen. Deze wagens rij den langzaam, passeren elkaar deson danks en vaak op gevaarlijke wijze, terwijl er bovendien een zeer smerige walm uit de uitlaatpijp komt. Deze walm bevat echter minder koolmo noxide dan de uitlaatgassen van de benzine-auto de auto's op LPG zijn het schoonst waarom de blauwe rookpluim door de vervoerders-organi saties vergoelijkt wordt. Niettemin is de walm hinderlijk en bevatten de diesel-emissies het mogelijk kanker verwekkende benzpyreen. Daar komt nog bij, dat vele dieselmotoren slecht zijn afgesteld en groot zijn, dus ook veel uitlaatgas produceren. In Amerika en Engeland zijn ontwik kelingen gaande met de schonere gas turbine, die wellicht de dieselmotor eens zal vervangen. Voorlopig is er nog alleen sprake van vervanging van zeer grote vrachtwagenmotoren. Toch mag het image van de zware bedrijfswagen niet eenzijdig lijden on der de hinder die dit transportmiddel veroorzaakt. De bedrijfswagen is on misbaar, zelfs voor trein en binnen vaartschip, die op stations en aan kades hun lading moeten overslaan in automobielen, om de goederen op de plaats van bestemming te krijgen. Tijdens een persconferentie, die de RAI ter gelegenheid van haar be drijfswagen-show hield, deelde prof. drs. E. H. van de Poll, hoogleraar in de verkeers- en vervoerseconomie aan de TH te Delft zelfs mee, dat het wegvervoer 80 a 90 procent van het transport voor voedingsmiddelen, che mische produkten en metalen ver richt. Tot de 350.000 Nederlandse be drijfswagens behoren trouwens ook nog 10.000 speciale voertuigen als brandweerauto's en vuilniswagens De oramisbaarheid van de bedrijfsauto is overtuigend. In de kostprijs van elk artikel, dat in Nederland te koop is, zit een belangrijk deel voor vervoers kosten. Hoe efficiënter dit vervoer ge schiedt, hoe voordeliger het is voor de consument. Dat is iets, waaraan bij het wegenbouw-beleid weinig of geen aandacht wordt geschonken. De be drijfswagen valt vaak ten onrechte buiten de discussie auto-openbaar ver voer. WEGEN SLIJTEN Minister Drees van Verkeer en Water staat heeft eind vorig jaar bij de behandeling van de verhoging van benzine-accijns en motorrijtuigenbe lasting in de Tweede Kamer gesteld, dat door de bedrijfsauto's de wegen extra slijten en de belasting op het vrachtverkeer dit niet zou goedmaken. RAI-voorzitter J. M. de Voogd heeft dit tijdens de persconferentie aange vochten. 'In het kamerdebat bleek, dat de minister geen enkele bereke ning had laten maken, erkende zich nauwelijks in het onderwerp verdiept te hébben en vond dat wie de opcen ten op de motorrijtuigenbelasting niet boven 630,- wilde laten komen, maar moest bewijzen dat dit bedrag meer dan toereikend zou zijn om de slijta- gekosten aan de wegen te dekken', aldus de heer Voogd. Hij noemde dit 'omkering van bewijs last' en vermeldde dat 'een ambtenaar van het Rijkswegenbouwlaboratorium van het ministerie van Verkeer en Waterstaat' er op gewezen had dat n'ct gewicht of asbelasting, maar wiellast en bandenspanning de slijtage van de weg bepalen. 'Anders gezegd', aldus de heer De Voogd. 'Het is best moge lijk, dat een wagen van 20 ton meer slijtage veroorzaakt dan een combina tie met een treingewicht van 50 ton'. Maar de bedrijfsauto staat nu niet alleen ter discussie, doch ook te kijk: van 17 tot en met 27 februari in het Amsterdamse RAI-gebouw. foor het eerst vertoond: de nieuwe Opel Rekord Caravan met betere wegligging dan het vorige model. )e combinatiewagen op basis van het orige maand officieel geïntroduceer- le nieuwe model van de Opel Rekord taat als wereldprimeur op de RAI- entoonstelling in Amsterdam. Het is en fraaie stationcar van 4meter engte, die het Duitse merk hier in- roduceert )e Opel Rekord Caravan, zoals de ombi-versie gewoontegetrouw ge- loemd wordt, heeft dezelfde motoren ls de personenauto-modellen: 1.7 li ter 83 DIN-pk en 1.9 liter 97 DIN-pk. Er is zowel een 3-deurs als 5-deurs uitvoering leverbaar. De laadvloer van het nieuwe model heeft een lengte van 1.85 meter. De nieuwe Opel is te vinden op de stand van General Motors, waar ver der ook de Bedford-modellen, de com bi's van Kadett en Ascona en de bestelwagen Opel Blitz alsmede de Vauxhall Viva Estate te zien zijn. Tevens exposeert General Motors een model van de gasturbine, die in Ame rika gebruikt wordt voor aandrijving van nog experimentele vracht wagens en autobussen. Deze motor is geen aangepaste vliegtuigmotor, maar wel geschikt voor industriële toepas singen. Als brandstof kunnen aardgas, diesel-olie en kerosine gebruikt wor den. De gasturbine heeft een zeer lase emissie van schadelijke uitlaat gassen. Vrachtwagenassemblage te Zwolle door het enige ongebonden bedrijfsautocon cern: Saab-Scania. De meeste onder delen komen uit Zweden, maar de eind montage geschiedt in Nederland met als doel export naar de gehele EEG. Research in de vrachtauto-industrie. iMAN legt zich volgens het ak koord met Renault-Saviem toe op zware trucks en heeft daarvoor een speciale testbaan ontworpen: met regelbare hellingshoek en een reuzenhefbrug in het midden. Als het meezit, zal op de komende bedrijfsautotentoonstelling van de RAI in februari 1974 een pro totype staan van de eerste vrachtauto ter wereld, die gebouwd wordt door vier onafhankelijke fabrieken. Eind vórig jaar hebben DAF, de Duitse Magirus-Deutz, de Franse Saviem-afde- ling van de Régie Renault en de Zweedse Volvo hiertoe een akkoord gesloten. Zij ontwikkelen de nieuwe vrachtauto voor gezamenlijke reke ning binnen een op te richten Neder- lardse houdstermaatschappij, waarin elk van de vier voor ééa kwart zal deelnemen. De feitelijke research wordt verricht door een 'bureau d'é- tudes' te Parijs, een dochteronderne ming van de houdstermaatschappij. De nieuwe vrachtwagen wordt het uitgangspunt voor een serie tussen de en 10 ton. Parijs is de ontmoetingsplaats van het nieuwe kwartet geweest, toen in no vember het akkoord gesloten werd. De autofabriek Renault heeft in 1971 nauwe betrekkingen aangeknoopt met Volvo door de oprichting van een onderneming voor de produktie van personenauto-motoren. waarin Re nault, Peugeot en Volvo elk voor één derde participeren. Renault onder houdt ook nauwe betrekkingen met DAF: in Born wordt plaatwerk voor de Franse fabriek geperst en bouwen de Nederlandse constructeurs Renault- motoren in het model 55. Bij het vrachtwagenakkoord is zijdelings nog de Duitse fabriek MAN betrokken. Dc vrachtwagendivisie van Renault. Sa- viem, heeft vier jaar geleden een commercieel samenwerkingsverdrag met MAN gesloten, waarbij Saviem zich toelegt op vrachtwagens beneden 12 ton en MAN zich specialiseert op de zwaardere trucks. De vier nieuwe partners en MAN hebben één probleem gemeen: dat ze in de EEG moeten concurreren tegen grote concerns. In de EEG van de 'Zes' beheersen Daimler-Benz erf Fiat- Citroën elk 40 pet van de totale vracht wagenmarkt. Daimler-Benz heeft de vraehtwagen- produktie van Krupp overgenomen en verder de Hanomag-Henschel-groep van het Rheinstahl-concern gekocht. Ruim drie kwart van de Duitse vracht- autoproduktie is nu in handen van het concern met de Mercedes-ster. Hierdoor vallen de Magirus-fabriek van de groep Klöekner-Humboldt- Deutz en MAN bij de omvang van hun grootste concurrent in het niet. Maar dat hebben beide Duitse fabrie ken nu ondervangen door zich bij het nieuwe, sterke bondgenootschap in de EEG aan te sluiten. Fiat beheerst de Italiaanse vrachtauto- produktie, samen met de dochtermer- ken OM cn Lancia, voor 98 pet. De rest is Alfa Romeo, dat ook al een gedeeltelijk akkoord met Renault-Sa viem heeft gesloten. Daarenboven is één van de drie grote Franse vracht- wagenmerken, Unie, eigendom van Fi at. Door het akkoord, dat Fiat met Citroën gesloten heeft ook Citroen bouwt in Frankrijk vrachtwagens moest Fiat ook indirect de grootste Franse vrachtautofabriek, Berliet, on der controle krijgen. Met Berliet en Unie zou Fiat echter twee keer zoveel vat op de Franse vrachtautoproduktie hebben als Saviem en dat heeft de Frrnse regering nog niet geaccep teerd. Michelin heeft haar belang in Berliet niet, zoals dat in Citroën, aan Fiat verkocht: de bandenfabriek heeft 97 pet van de aandelen-Berliet; de overi ge 3 pet is in handen van de familie Berliet Door het toetreden van Engeland tot de EEG komen er vier sterke vracht wagenfabrieken bij. Drie daarvan be horen tot de Amerikaanse concerns, de andere is British Leyland met het merk Leyland. General Motors heeft in Engeland de Bedford-fabrieken en in Duitsland Opel, Fora Ijeeft zowel in Engeland als in Duitsland en Bel gië bedrijfswagcnfabricken en Chrysler maakt z'n entree in de EEG met de merken Commer en Dodge, die overigens al geïmporteerd worden: in Nederland door Autobedrijf Ten Hoeve te Den Haag. De Europese vrachtwagenfabrieken, die niet tot het Europese duo Fiat- Mercedes en niet tot het Amerikaanse trio GM-Ford-Chrysler behoren, heb ben zich nu op twee uitzonderingen na op een of andere manier met Renault-Saviem verbonden. Berliet is de ene uitzondering; de andere is de Zweedse Saab-Scania-fabriek, die te Zwolle de Scania-vrachtwagens assem bleert. Scania vroeger Scania-Vabis legt zich toe rp de zwaarste vrachtau tocategorie en heeft ongeveer de naam de Rolls Royee onder de vracht auto's te bouwen. In Nederland as sembleerde Saab-Scania vorig jaar in de periode januari tot en met oktober 1400 trekauto's en 1200 vrachtwagens. De Zwolse fabriek is daarmee na DAF-Eindhoven de tweede Nederland se producent van bedrijfswagens. Op de derde plaats met bijna 2600 eenheden volgt Ford-Amsterdam, welke fabriek alleen nog Britse Ford bedrijfswagens monteert. DAF is op elk gebied de voornaamste Nederlandse bedrijfswagenfabriek: ruim 4.700 vrachtwagens, 1406 trekau to's en bijna 500 autobussen zijn in de eerste tien maanden van het vorig jaar in Eindhoven gefabriceerd. Daar bij komen nog 4.000 bestelauto's op basis van de personenauto's, die in Born gemaakt worden. Intussen is temidden van alle reuzen in Benschop, vlak bij Utrecht, een nieuwe Nederlandse vrachtwagenfa briek verrezen: Terberg. Hier worden nu al vijf jaar vrachtauto's gebouwd, vorig jaar kwam de duizendste gereed en de produktie stijgt steeds, tot zo'n 380 in 1971. De kleine autofabriek, die een beer tot merkembleem heeft, voorziet de Terberg-chassis van Merce- des-motoren. Bij een gespecialiseerde vracht- wagenproduktie zoals bij de bouw van de zwaarste trucks is minder sprake van massaproduk- tie en is de dwang tot samenwer king door kleinere fabrieken te genover de reuzen dus ook minder groot. DAF, Magirus-Deutz, Sa viem en Volvo willen echter een 6-10 tons serie ontwikkelen. Om de kosten van de research te delen en om elk in behoorlijk grote se ries bepaalde onderdelen te kun nen vervaardigen is het viertal gaan samenwerken. Zo'n nieuwe vrachtwagenserie moet immers een concurrerende prijs hebben, anders kan men er beter niet aan beginnen. Vrachtrijders moeten ook in het bui tenland snel geholpen kunnen worden bij bandenpech. Dit is de reden, waar om de Vereniging van Bandenspecia listen VACO te Den Haag aan een internationale regeling voor service bij bandenpech werkt. In overleg met Duitse en Britse en binnenkort ook met Franse zusterorganisaties wordt de bandenservice nu zowel voor vrachtauto's als voor autobussen uit gebreid. Vooral voor het Nederlandse wegvervoer is deze ontwikkeling van groot belang. De bedrijfswagenchauffeurs krijgen een VACO-service-boekje, dat tevens als credit-card dienst doet. Adressen en telefoonnummers van buitenlandse bandenspecialisten worden hierin ver meld. Bij pech zal niet alleen direct hulp verleend worden, maar contante betaling is nu ook niet meer nodig: de rekening volgt later. Vrijwel alle vrachtauto's en autobus sen hebben 'dubbel-lucht' twee wielen naast elkaar achter. Raakt van één wielstel een band lek, dan wordt de andere al gauw overbelast. Het is daarom van groot belang dat direct een bedrijf gebeld kan worden, dat een servicewagen stuurt. Voor het wegvervoer is tijd geld en ook buspas sagiers moeten zonder oponthoud ver voerd kunnen worden. De VACO heeft in Nederland 250 bedrijven met 400 servicepunten tot lid en kent al een nationale banden- pech-service. De stand van de vereni ging in het RAI-gebouw staat tijdens de bedrijfsautotentoonstelling in het teken van deze en de nieuwe banden- pech-service. Rijmethode en onderfioud van de mo tor zijn volgens de EVO de belang rijkste wapens ter vermindering van de luchtvervuiling, die door auto's wordt veroorzaakt. Daarom start de EVO op de Bedrijfsauto-RAI in febru ari een aktie. Deze begint ermee, dat de bestel- en vrachtwagenchauffeurs van 15.000 bedrijven met eigen ver voer, die maandelijks de permanente verkeersvoorlichting 'Veilig Rijden' van de EVO ontvangen, in februari een speciale uitgave in de bus krij gen. Hierin staan enkele vuistregels voor een rijmethode waarbij de emis sie van schadelijke uitlaatgassen tot het uiterste wordt beperkt. Ook worden de chauffeurs gewezen op afwijkingen in gedrag van auto en motor, die er op wijzen dat minder schoon wordt gereden dan mogelijk is. Daarbij wordt het advies gegeven de vakman te raadplagen. Bezoekers van de Bedrijfsauto-RAI kunnen de tips voor schoon rijden onder het motto 'Werk de luchtvervui ling tegen' bij de EVO-stand verlcrij- gen. Het grote nieuws van de RAI-tentoon stelling is midden vooraan in de Eu ropahal te zien: de nieuwe serie F 1200-F 1400 van. DAF. Op de traditio nele, voor de Nederlandse fabriek in het hart van het RAI-gebouw gereser veerde, plaats staan de nieuwe mid delzware vrachtwagens, die voor DAF tot de lichtste categorie behoren De F 1200 en F 1400 zijn speciaal afgestemd op goederenvervoer voir korte afstanden en in steden. De mo dellen onderscheiden zich door fraai gestileerde kantelcabines met een vlakke vloer en een gemakkelijke in stap. Verder zijn de motorvermogens ten opzichte van de vorige modellen in dezelfde klasse verhoogd. Vier jaar geleden kwam DAF met de F 2600-serie met 11.6 liter van 230 DIN-pk aan de top van het Nederland se vrachtwagenprogramma. Thans is het vermogen van deze dieselmotor middels een door de uitlaatgassen aangedreven turbo-compressor tot 304 DIN-pk verhoogd. Hiermee wordt vol daan aan de Duitse eis van minimaal 8 pk per ton treingewicht. De 2600 bereikt als vrachtwagen met aanhan ger een gewicht van 38 ton en als trekker met oplegger 36 ton. Verder heeft DAF door een voorziening aan de brandstofpomp rookvorming bij het wegrijden van deze wagens kun nen tegengaan. Twee jaar geleden vernieuwde DAF de middelste serie van het vraehtwa- genprngramma door de introductie van de F 1600, F 1800, F 2000 en F 2200. De volgende stap is nu de modellen aan de onderkant van het programma te herzien door het uit brengen van de F 1200 en F 1400. Daarna staat de komst van lichte DAF-vrachtwagens op het programma; deze worden ontworpen in samenwer king met Magirus-Deutz, Renault-Sa viem en Volvo. GENERATIE DAF betitelt de F 1200 en F 1400 als een 'nieuwe generatie', waarbij aan de De nieuwe DAF F 1200 - F 1400 serie heeft een nieuwe kantelcabine, waaronder een 4,75 liter of 5,75 liter motor schuilgaat. rij-eigenschappen veel aandacht is be steed. De F 1200 heeft een 4.75 liter motor met 100 DIN-pk vermogen en vier versnellingen. De motor van de F 1400 is een 5.75 liter 110 DIN-pk en deze wagen heeft een vijfversnellings bak. Voor de F 1200 staat een 18 Uyis treingewicht en 10.000 kg laadvermo gen; voor de F. 1400 een 20 tons treingewicht en 11.600 kg laadvermo gen. De 16 inch wielen en banden, die DAF toepast voor deze modellen, zijn de kleinste die ooit in Eindhoven voor bedrijfswagens gebruikt werden. Hierdoor is het chassisraam laag ko men te liggen, waf een voordeel is bij het laden, terwijl tevens de cabine- instap extra laag is. Deze cabine kan nu ook kantelen, waardoor de motor gemakkelijk te bereiken valt. De cabine is voorzien van een chauffeursstoel en een twee persoons bank. Door de geheel vlakke vloer kan de chauffeur nu ook zonder moeite uitstappen aan de trottoirzijde, wanneer hij parkeert. Dit is vanzelf sprekend veiliger DAF noemt de ca bine hierom een 'doorschuifcabine'. De nieuwe 10- en 11.6 tons modellen hebben tal van uitvoeringsmogelijkhe den als vrachtwagens en trekker. Ver der exposeert DAF op de RAI-ten toonstelling rog twee nieuwtjes: een zwaardere 8.25 liter motor voor het kipperchassis 6x6 en de eerste DAF- standaard-tankwagen met een tankin- houd van 15.000 liter.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 11