Voor terugdringing van werkloosheid nog geen algemene maatregelen Conflict markeert wijziging tactiek Kritiek op harde bedelbrief DS'70 Stakingen Bemiddelaar Prof. Albeda: Op 2 maart lioyer beroep in veiling metaalstakino Ziekenfondsen akkoord met tandartsen Commissie achter nieuw bestuur Scholten-Honig Snelle verlichting van pijn in spieren en gewrichten 9 WOENSDAG 16 FEBRUARI 1972 Uit Barcelona arriveerde gistermiddag de zangeres Victoria de los Angeles, die tien concerten zal geven in Nederland, België en Luxemburg. Bij haar aankomst op Schiphol werd zij op passende wijze begroet met een bos tul pen. Van onze sociaal-economische redaktie UTRECHT Prof. dr. W. Albeda, die sinds vorige week donder dag leiding heeft gegeven aan de (niet geslaagde) bemiddelings pogingen in het.spectaculaire conflict rondom de metaal-cao, is van mening dat dit conflict een schoolyoorbeeld is van de veranderingen die zich binnen de vakbeweging- in Nederland aan het voltrekken zijn. „Was de vakbeweging in de jaren '50 nog bereid haar beleid aan te pas sen bij wat nationaal-economisch verantwoord werd geacht, de laatste jaren menen steeds meer vakbonds- leiaers dat „eruit gehaald moet wor den wat er naar hun mening in zit. En daarmee koersen zij meer en meer :n de richting van de Amerikaanse vakbondstaktiek". aldus prof. Albeda, op de eerste van vier afzonderlijke persconferenties die gisteravond wer den gehouden na ftloop van de twee de fase van de bemiddeling. Prof. Albeda, die hoogleraar is in öe sociale wetenschappen aan de Economische Hogeschool te Rotter- >am, zei dat de evolutie in vakbewe ging tot zijn leeropdracht behoort, en dat de bemiddelingspogingen voor hem ook daarom uiterst ineressant fn leerzaam zijn geweest. De veran deringen die hij schetste doen zich zijns inziens met name voor in de Industriebond-NVV. „De confessione le vakbonden interpreteren de eco nomische mogelijkheden anders, en zij stellen zich in een conflict-situatie ook anders op", aldus de hoogleraar, die zei dat in de veranderingen ook past dat de behoefte om de leden van een bepaalde eigen zienswijze te overtuigen, plaats maakt voor de be hoefte om uit te voeren wat de ach- lerban van de bestuurders verwacht. Dat wordt mede veroorzaakt door het leit dat de vakbondsleden minder volgzaam geworden zijn". Ver gegaan De voorzitter van het bemiddelende emanschap zei dat in beide bemid- lingsvoorstellen zeer ver aan de ensen van de industriebond-Nyv is gemoet gekomen, maar dat het niet taak van de commissie is, de schuldige aan te wijzen. De voorzitter van de industriebond- NW de heer Groenevelt verklaarde, dat de verbetering van 0,05 pet. in vergelijking met het eerste bemidde lingsvoorstel nauwelijks de moeite waard was om over te praten. „Toen tleek dat de werkgevers niet verder wilden gaan hoefde het van ons niet meer. We kunnen ons niet voorstellen dat. de werkgevers en de confessione le vakbonden naar deze laatste be middelingspoging zijn gegaan met de serieuze bedoeling het conflict op te' lossen. Maar we zien elkaar terug bij de onderhandelingen over de volgen de cao". Voorzitter C. van Dijk, van de Christelijke Metaalbedrijfsbond noemde het onbegrijpelijk en zeer betreurenswaardig dat „de industrie- bond-NVV tot driemaal toe serieuze en reële pogingen om het conflict uit de wereld te helpen keihard heeft af gewezen. De heer Groenevelt deed v/el alsof hij de breuk ook graag wil de herstellen, maar tijdens de daartoe ondernomen pogingen bracht hij sleeds nieuwe elementen en eisen in het geding, zodat, er uiteindelijk niet meer te praten viel. Ik geloof dat hij daarmee ook de voorzitters van de drie vakcentrales, die zich zo voor een oplossing hebben ingespannen, voor het hoofd heeft gestoten", aldus de heer Van Dijk. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De regering wijst algemene stimulerende maat regelen om de werkloosheid terug te dringen vooralsnog van de hand. Wel wordt overwogen de wiebeltax (loon- en inkomstenbe lasting, e.d.) te verlagen. Dit staat in de gisteren gepubliceerde nota inzake de werkgelegen- heidsituatie in 1972. De nota bevat daarom niet veel meer dan een overzicht van eerder afgekondigde maatregelen, namelijk het beschikbaar stellen van 200 mil joen gulden, een versnelling van de woningbouw in het noorden en een versoepeling Van de rem op de bouw van de bedrijfsgebouwen in het wes ten van het land. Blijkens de nota zullen deze maat regelen een verruimend effect op de werkgelegenheid hebben van naar schatting 540.000 manweken. Of an ders gezegd, er zal gedurende een jaar extra werkgelegenheid zijn ge- creërd voor rond tienduizend man. Bij de huidige stand van de werk loosheid (het jaargemiddelde voor 1972 wordt geraamd op 115.000) bete kent dit dat nog geen een op de tien werklozen geholpen zal zijn. Inflatie Het overlegorgaan van de drie vak centrales is „diep teleurgesteld" over de nota. In een gezamenlijk commen taar constateren de centrales dat „dé lang verbeide nota praktisch geen perspectief biedt voor het terugdrin gen van de werkloosheid. Verwacht moet daarom worden dat bij een op deze nota gebaseerd beleid de werk loosheid aan het einde van het jaar weer even onaanvaardare vormen zal aannemen als aan het begin van 1972 het geval is." De werkgevers reageerdén daarentegen positief op de i Van onze sociaal-economische redactie AMSTERDAM Het gerechtshof te Amsterdam zal op 2 maart het ho ger beroep behandelen dat de Indus triebond-NVV tegen de uitspraak van mr. Stheeman over de metaalstaking heeft aangespannen. Mr. M. Rood, de raadsman van de Industriebond- NVV, heeft in zijn appèldagvaarding zes 'grieven' opgenomen. Hij stelt daarin dat een vakbond in een onge lijke positie komt te verkeren, wan neer hij bij CAO-onderhandelingen niet het „uiterste drukmiddel" mag gebruiken. Mr. Stheeman heeft verder naar zijn mening in het geheel geen aan dacht geschonken aan de snel voort geschreden rechtsontwikkeling rond om stakingen. Bovendien was er op de dag dat de staking zou worden uitgeroepen nog geen nieuwe CAO. De oude CAO droeg een minimum karakter, waarvan per onderneming kon worden afgeweken. Mr. Rood vindt ook dat na maandenlange on derhandelingen van de bond niet ge vergd kan worden, dat hij ook nog eens maandenlang met de afzonder lijke ondernemingen over een nieuwe CAO gaat praten. Hij voert verder- aan dat de staking die de bond wilde uitroepen „een schoolvoorbeeld van een rechtvaardi ge en rechtmatige actie" was. Nadat de werkèevers „hun laatste woord" hadden gezegd was er volgens hem voor de Industriebond-NVV geen an dere weg meer over „dan het overleg te verlaten." UTRECHT De ziekenfondsorga- lisaties en de Nederlandse Maat schappij tot Bevordering der Tand heelkunde hebben overeenstemming lereikt over een tariefsverhoging 'oor tandheelkundige hulp aan zie kenfondsverzekerden over het jaar 972. Die verhoging bedraagt 7.39 irocénl. De gemiddelde kosten van >ehandeling in het weekeinde is on- pvijzigd op 10 gulden gehandhaafd. Ook tussen ziekenfondsen en spe- alisten is overeenstemming bereikt er de honorering in 1972 De specialistentarieven gaan met procent omhoog. Dit cijfer is op- bouwd uit een verhoging van het o-honorarium van 6,7 procent en verhoging van de kostenvergoe- ng met 8,65 procent. nota. Zo karakteriseerde het Neder lands Christelijk Werkgeversverbond (NCW) de nota „als passend bij de huidige situatie". Uit de nota blijkt dat de regering algemene maatregelen vooralsnog van de hand wijst omdat de inflatie daardoor een nieuwe stimulans krijgt en het tekort op de betalingsbalans opnieuw zal toenemen. Een mening overigens, die door de vakbeweging ten zeerste wordt bestreden. Hun voorstel om in plaats van 200 miljoen 500 miljoen gulden voor de werkloos heidsbestrijding uit te geven zal. zo menen de centrales, geen verstoring opleveren van het streven om de structurele overbestedingstendenties terug te dringen. Dit zou temeer gelden als de maat regelen er op gericht zullen zijn om de werkgelegenheid in de zwakke re gio's en in de bouw te stimuleren. Minister Boersma (sociale zaken) her haalde gistermorgen echter dat het beschikbaar stellen van meer geld wel degelijk een stuk inflatoire fi nanciering betekent. Wiebeltax Willeke Alberti, die tijdens het nationale liedjesfestival met Guus Oster een illusionistennummer zal presenteren, kort hier de repetitietijd met de chim pansee waarmee Lenny Kuhr zal optreden. De wiebeltax werd in het kader van de begroting 1972 verhoogd van drie tot vijf procent voornamelijk de begroting extra dekking te verschaf fen. In het Tweede-kamerdebat ble ken vooral WD en DS'70 nogal be zwaren te hebben tegen deze maatre gel. Die naar hun mening remmend zou werken op het bedrijfsleven. Zou de regering nu besluiten deze maat regel vroegtijdig ongedaan te maken, dan betekent dit indirect toch een al gemene maatregel om de werkloos heid te verminderen. Veel zal echter afhangen van de vraag of de regering een stuk extra-dekking kan missen. De grotendeels reeds aangekondig de maatregelen zijn duidelijk gericht op een bestrijding van de werkloos heid in de delen van het land. die het sterkst worden getroffen en voor die onderdelen van de beroepsbevolking, c.q. bedrijfstakken waarvoor deze ontwikkeling de ernstigste conse quenties heeft. Met name de bouw kan in dit verband worden genoemd. In deze bedrijfstak waren medio ja nuari 40.000 arbeiders werkloos. De nota geeft van de maatregelen het volgend overzicht: aanvullende werkgelegenheid: hiervóór is op de begroting rond 70 miljoen gulden uitgetrokken. De wer ken, die door de overheid voor onge veer de helft worden gesubsidieerd hebben beterkking op grond-, weg- en waterbouw en speciale objecten voor oudere werknemers. de 200 miljoen gulden extra: via de Bank van Nederlandse gemeenten hebben de betrokken gemeenten en provincies 126 miljoen gulden kunnen lenen om daarmee werken uit te voe ren. waarvoor budgettaire dekking aanwezig is, doch kapitaalmiddelen ontbreken. Van deze regeling hebben de drie noordelijke provincies en Noord-Overijssel kunnen profiteren. Extra nrogranima Daarnaast is besloten tot uitvoering van een extra programma van rijks werken tot een bedrag van 72 miljoen gulden, waarvan 15 miljoen door ver schuiving binnen de begrotingen van een aantal departementen. verbetering agrarische bedrijfsge bouwen; minister Lardinois (land bouw) is van plan de provincies Gro ningen. Friesland. Drente alsmede Noordoost-Overijssel financiële steun te bieden tot een extra bedrag van 10 miljoen gulden ten behoeve Maatschappij visie is voor De Zeeuw basis van partij Van onze parlementsredactie DEN HAAG KVP, ARP en CHU moeten het eens worden over een maatschappijvisie, zodat een partij ontstaat, die meer is dan de optelsom van de drie. KVP-voorzitter D. de Zeeuw schrijft dit in het maandblad KVP'72, waarin hij een enquête in zijn partij over de toekomst van de KVP aanbeveelt. Uit de maatschappijvisie, aldus de heer De Zeeuw, kan dan het werk programma voor de komende parle mentaire periode ontstaan. Het geloof ziet de voorzitter van de KVP als een waardevolle en blijvende inspiratie bron van hel politiek handelen. De maatschappijvisie moet echter het bindmiddel van de partij worden. Ook niet-katholieken en niet-christc- nen moeten vanuit een andere le vensbeschouwing die maatschappijvi sie kunnen onderschrijven. In de vraagstelling van de enquête wordt ook de christelijke inspiratie en het praktisch politiek beleid als partijbindingen genoemd. Verder wordt gevraagd of KVP, ARP en CHU voor de verkiezingen in 1975 moeten opgaan in een partij, of dat er voor 1975 een federatie moet wor den gevormd. Ook wordt geïnformeerd naar de voorwaarden, waaraan het samen werkingsverband moet voldoen: een exclusief christelijk uitgangspunt, de openheid van de partij of de maat schappijvisie. Als de samenwerking met ARP en CHU mislukt, moet de KVP zich dan omvormen tot een open partij met een uitgewerkte maatschappijvisie als grondslag of moet er samenwerking worden gezocht met andere partijen aldus nog enige vragen uit de enquê te. van verbouwingen van bedrijfsgebou wen in de landbouw. versnelde uitvoering van woning bouw; de regering is bereid de wo ningbouwprogramma 1972 en 1973 in het noorden des lands als één geheel te beschouwen. Daardoor kunnen meer woningen in aanbouw worden genomen. aanpassing rijksgoedkeuringsbe- leid; op tien december besloot de re gering de beperkingen in de afgifte van rijksgoedkeuringen voor bedrijfs gebouwen in Gelderland en Noord- Brabant op te heffen. In Noord- en Zuid-Holland en in Utrecht zal deze maatregel soepel worden toegepast. Minister Udink (volkshuisvesting) verwacht dat deze maatregel vooral in Noord-Brabant, waar veel werklo ze bouwvakkers zijn, gunstig zal wer ken. Veel Noordbrabanders werken in Holland. subsidieregeling binnenschilder- werk; het bedrijfschap schildersbe- drij stelt een premie, waarin ook de overheid participeert beschikbaar om het schilderswerk in de wintermaan den te stimuleren. leerlingen in de bouw: de kans is groot dat leerling- bouwvakkers door de werkloosheid de bouw définitief de rug zullen toekeren. De regering zal daarom een groot aantal leerling bouwplaatsen subsidiëren. (Vervolg van pag. 1) Erg blij met de mislukking van de bemiddelingspogingen is men noch bij de Metaalbond Rotterdam, spreekbuis van de werkgevers in het Waterweg gebied.' noch bij de Christelijke Me taal Bedrijfsbond. „Want waar gaan we nu naar toe?", vroeg vanmorgen de heer H. J. van der Meiden, sekretaris van de Me taalbond Rotterdam, zich af. „Heeft mijnheer Groenevelt wel enig ver antwoordelijkheidsbesef? Hij doet nu net alsof alleen het westen van Ne derland zaligmakend is, terwijl toch juist nu het spreidingsgebied van de regering uit de verf begint te komen. Is er volgens mijnheer Groenevelt in het Noorden en Oosten dan geen metaalindustrie?" Felle kritiek leeft er bij de Metaalbond Rotterdafn daarom op de indruk die de Industrie bond-NVV geeft als zou deze bond zich nauwelijks iets gelegen laten lig gen aan de kleinere en vaak ook mar ginale metaalbedrijven, waar toch ook NW-leden werken. „Moeten die dan zomaar de goot in?", vraagt de Me taalbond Rotterdam zich af. Eenzelfde stemming heerst erbij het Rotterdamse district van de Christe- lijkè Metaal Bedrijfsbond. „De Indu striebond-NVV wil kennelijk hele maal geen cao," aldus de heer Ben schop. „Men is er steeds duidelijker op uit, cao's per bedrijf te laten af sluiten, en men hoopt daar via de achterdeur toch de eisen van de In dustriebond NVV door te kunnen drukken". AMSTERDAM De vorig jaar in- geste'de aandeelhouderscommissie van Scholten-Honig heeft het volste vertrouwen in de nieuwe samenstel ling van de raad van bestuur van dit concern, zoals dit onlangs is voorge steld. De commissie gelooft dat het team, bestaande uit de heer Hoefna gels als voorzitter en de heren Engel- kens. Honig en Schwenke als leden, als eenheid kan functioneren. Don derdag a.s. tijdens'de jaarvergadering van Scholten-Honig staat de benoe ming van de heren Hoefnagels en Schwenke als punt op de agenda. De aandeelhouderscommissie, des tijds ingesteld naar aanleiding van de certificatenkwestie van de familie Honig, meent dat het nuttig kan zijn, als ook in de toekomst een organisa tievorm aan de communicatie tussen de vennootschap en de aandeelhou ders ten grondslag ligt. Hier ligt dan in de eerste plaats een taak voor de raad van commissarissen „nieuwe stijl". Na aankomst op Schiphol reed Atje-Keulen-Deelstra met haar echtgenoot naar de lagere school in Irnsum om de kinderen te zien. Een weerzien dat gepaard ging met luid gejuich van enthousiaste klasgenootjes. Stien Baas-Kaiser, winnares van goud en zilver in Sapporo, met haar echtge noot in de bloemen bij aankomst in Nederland. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Om de kas weer te vullen heeft DS'70 aan personen van wie vermoed wordt, dat zij de partij welge zind zijn, een brief gestuurd met een verzoek om een forse bij drage. In dit epistel wordt DS'70 voorgesteld als de kampioen van de inflatiebestrijding en als de partij waardoor het Nederlandse volk de inflatiecorrectie voor tachtig procent terugkreeg. Deze „harde brief", geschreven door een reclamedeskundige, heeft afkeer gewekt bij de andere partijen. Het beeld, dat van DS'70 wordt gege ven wordt in strijd met de waarheid geacht. „Belegging" DS'70 vraagt in de brief 1000 gul den per persoon en stelt dan dat dit de beste beleggingsmogelijkheid is, die u sinds lang is aangeboden." Vooral deze laatste zin ontmoet veel kritiek. DS'70 maakt immers zo de indruk zich te willen opofferen aan het bedrijfsleven. Van de zijde van DS'70 wordt ech ter opgemerkt, dat de brief niet is gericht aan het bedrijfsleven, maar aan sympathisanten. Verder is de brief onderdeel van een algemene fi nanciële actie. Zo hebben de leden al voor een extra bijdrage van 30.000 gulden gezorgd en stortten de acht Tweede Kamerleden elk 2.000 gulden in de partijkas. Het hoofdbestuur van DS'70 wijst er verder nog op, dat deze actie nodig is omdat geen enkele politieke partij in staat is haar activiteiten uit de contributies van de leden te bekosti gen. Een verzoek om financiële steun aan „kapitaalkrachtigen" door de po litieke partijen is niet ongebruikelijk. Zo kreeg de heer J. L. A. Berger, fractieleider in de Tweede Kamer van DS'70, onlangs een verzoek van de P.v.d.A om de zaak maar te steu nen. Op het partijbureau liep de ad ministratie kennelijk nog achter bij de politieke ontwikkelingen van de laatste jaren. In de regel zitten de partijen vooral slecht bij kas in het jaar na de Ka merverkiezingen. DS'70 probeert nu op deze wijze de lamp weer recht te trekken. Opzienbarend was ongeveer vier jaar geleden ook een financiële actie van de KVP gericht op het be drijfsleven. De partij liet een brief uitgaan, waarin ex-premier De Quay financiële steun vroeg aan speciale relaties. Commentaar ARP Mr. W. de Kwaadsteniet. secretaris van de ARP. die weinig bewondering heeft voor de brief van DS'70, voor zover hij op de hoogte is van de in houd, zag in deze zaak een aanleiding om voor subsidie te pleiten. Willen de partijen goed blijven functioneren, dan ligt het voor de hand dat bepaal de activiteiten op wetenschappelijk gebied en gericht op contact met de kiezers worden ondersteund, aldus het commentaar van de ARP-secretaris. Dringt direct door tot aan de haard van de pijn Dcumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balscm. Onmiddellijk in dc huid doordringend, werkt Algcsal diep op de weefsels in tot uun dc haard van dc pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of irritatie van dc huid te veroorzaken) en "doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewricht en. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. De 27-jarige neef van koningin Elisabeth van Engeland, prins Richard van da^ U^huis^alUJd eenPtubeMgesa'l'blfS Gloucester, gaat trouwen met een Deense secretaresse, de 25-jarige Brigitte hand hebt om zodra het nodig is de pijn te van Deurs. verlichten. ALGESAL bij alle apoth. cn drog.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9