Verklaring bijdrage „dood-is-dood tot discussie Natuurfonds: Acties voor behoud Waddenzee steunen Echtscheidingspraktijk ingegeven door concilie BEROEPINGSWERK W ereld-vrouwen gebedsdag op 3 maart Kamerleden zijn verdeeld over eigen inkomen Een woord voor vandaag Het weer in Europa Uw probleen het onze COMMENTAREN Rituele dans Kwalijke zaak Puzzelhoek 3 4 3 6 BOEKENHOEK WOENSDAG 16 FEBRUARI 19). NED. HERV. KERK Beroepen te Meeuwen: kand. J. van Rossem te Bilthoven; te IJsselmui- den: A. van Brummelen te Hierden, die bedankte voor Schoonhoven. Aangenomen: naar Uitwijk c.a.: W. J. van Asselt, kand. te Utrecht; naar Venray-Bitterswijk: E. J. Beens, a.s. em. pred. te Delft. Beroepbaar: .J J. v.d Heiden, Goudlaan 113 te Groningen; J Huite- man, Dorpsstraat 8 te Nijbeets; en J. van Rossem, Emmaplein 4 te Biltho ven. GEREF. KERKEN Beroepen: te Groningen N.O.: R. Klijnsma te Wirdum. die geen verde re beroepen in overweging kan ne men; te Axel: P. de Ruig te Haar lem-N.; te Moordrecht; kand. W. Du- ker te IJmuiden. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Bedankt: voor Drachten: H. J. Nijenhuis te Groningen-O; voor Delft: W. Wierenga te Berkel-Roden- rijs. Beroepen: te Vlaardingen (buit.- verb.): D. K. Smit te Emmeloord (buit verb.). CHR. GEREF. KERKEN Bedankt: voor Deventer: J. Kievit te Almelo; voor Dordrecht-C.: P. Beekhuis te Noordeloos. GEREF. GEMEENTEN Beroepen: te Boskoop: E. Venema te Zwijndrecht. Bedankt: voor Norwich (Can.): J. van Haaren te Amersfoort; voor Unionville (Can.). Poortugaal, Am sterdam-C, Zwolle en voor Waarde L. Blok te Beekbergen; voor Emmen: E. Eijer te Hoogezand. GEREF. KERKEN Beroepen: te Oudewater: kand. H. de Boer te Veenendaal. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen: te Vlaardingen (buit. verb.): D K. Smit te Emmeloord (buit. verb.). NEURENBERG (EPD) In 165 landen wordt op 3 maart Wereld vrouwengebedsdag gehouden. Vrou wen uit Oost- en West-Europa heb ben deze keer de gebedstekst opge steld. Hoofdonderwerpen van het ge bed zullen zijn: de zorg voor de bui tenlandse werknemers, de generatie kloof en de voortschrijdende ontker kelijking. Het internationale comité voor deze gebedsdag heeft op oecumenische sa menwerking en op gezamenlijke actie van vrouwen van verschillende con fessies aangedrongen. In toenemende mate nemen ook roomskatholieke vrouwen aan de wereldgebedsdag deel. Inzamelingen op deze dag zijn bestemd voor opleidingsinstituten en seminaries in Oost- en Zuidelijk .Afrika. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Wanneer de hervormde synode zich maandag avond gaat bezighouden met de door prof. dr. H. Berkhof ontworpen verklaring over „Leven en sterven met verwachting", betekent dit dat de synode met een positiebepaling wil bijdragen tot de discussie over de uitdrukking dood-is-dood. 55 Bisschoppen: „Celibaat zinvol beleven 95 De synode wil dit doen omdat dit met felheid gevoerde debat veel ver ontrusting teweeg heeft gebracht. Bo vendien gaat het hier om een niet ge ringe zaak: „wat kunnen en mogen wij vanuit Christus zeggen over de verwachting van een persoonlijk le ven na de dood?" (zo omschrijft prof. Berkhof het punt in geding). In de concept-verklaring, die be knopt (zes gestencilde vellen) en hel der is geschreven, staat dat het voor namelijk drie ervaringen en overtui gingen zijn, die het de gemeente on mogelijk maken om het dood-is-dood als laatste waarheid te beschouwen. Deze ervaringen en overtuigingen zijn achtereenvolgens betrokken op God. op Christus en op de Heilige Geest. Daar is eerst de verbondsomgang van God met Zijn volk in het Oude Testament, krachtens welke de Is raëlieten zichzelf ook in hun persoon lijk bestaan als voorwerp van Gods trouw konden gaan zien. Dat geloof wordt in het Nieuwe Testament op de meest krachtige en verrassende wijze bevestigd door de opwekking van Je zus uit de dood. De concept-verkla ring vervolgt: antwoord kunnen geven. De voor naamste daarvan is de vraag naar datgene van ons bestaan dat door de dood heen bewaard blijft. Vroeger noemde men dat „de ziel". Maar wat wij heden ten dage onder de ziel verstaan, is zo breed en zozeer met het lichamelijke verweven, dat we dit woord niet meer in verband met een voortbestaan kunnen gebruiken. Het heeft echter evenmin zin, om naar andere woorden te zoeken. Van ons leven uit gezien is het sterven een radicale afbraak en kannen we ons niet voorstellen wat er daarin van ons overblijft. Maar de Geest die in ons werkt, slaat op onvoor stelbare wijze de brug naar de toe komst. Hij staat er borg voor, dat de band van genade die God met ons persoonlijke leven is begonnen te leggen, niet afbreekt (Rom. 8 11).'* In de slotparagraaf wordt opge merkt „Vaak kan men horen zeggen, dat wie aan een leven na de dood gelooft, daardoor gevaar loopt zich niet vol doende in te zetten voor het leven van nu met zijn problemen en ver antwoordelijkheden. Maar die ver onderstelling is onjuist, zowel met het oog op de persoonlijke verwach ting, als vanwege het feit dat deze is ingebed in de verwachting van het Koninkrijk Gods voor de wereld als geheel. Wie gelooft dat dit le ven voleindigd en daarom gerecht vaardigd zal worden, gaat dit leven op een nieuwe wijze liefhebben en ernstig nemen. Wij hebben het wa re leven nog vóór ons en de weg er heen is die van de graankorrel die vrucht draagt door niet op zichzelf te blijven". Tenslotte merkt de concept verkla ring op, dat daarom ons protest tegen de dood-is-dood-gedachte niet zo zeer door onze woorden als wel door onze levenshouding moet worden uitgedrukt. Eersteling „De opstandingservaring is nu nog voorbehouden aan Christus als eer steling. Wij geloven wat wij niet zien, tegen de ervaring van het „dood-is- dood" in. Maar dit geloof blijft niet geheel zonder ervaring. De Geest ver bindt ons zo met Christus, dat wij aan zijn weg deel krijgen en leren het behoud van ons leven te vinden in de bereidheid om het aan God en de naaste te verliezen. Wij doen in een klein begin ervaring op met een ster ven dat geen ondergang is, maar een bevrijding tot een hogere menselijk heid. Daardoor ervaren wij tevens een nieuwe kwaliteit van leven, wat Jo hannes „eeuwigheidsleven" noemt en Paulus „een nieuwe schepping". De woorden „sterven" en „leven" krijgen zo in het Nieuwe Testament en voor al bij Paulus meerdere verdiepingen, echter zonder dat het verband tussen de letterlijke en de geestelijke beteke nis wordt losgelaten. Op grond van de opwekking van Jezus wordt er nu al een opstaan uit de zonden en een hergeboorte tot nieuwe hoop ge smaakt, die juist om haar zeer aan vankelijk karakter om een voortzet ting en voltooiing vraagt, over de grenzen van dit gebrekkige bestaan heen. Wij mogen weten dat de Geest zijn werk aan ons niet afbreekt, maar tot voltooiing brengt." Prof. Berkhof wijst er vervolgens op dat er „vele vragen blyven waarop wij aan deze zijde van de dood geen HILVERSUM (KNP) Het groot ste bezwaar dat men in Rome heeft tegen de praktijk ten opzichte van de echtscheiding in de r.k. kerk in Ne derland, is dat men het ontwricht- zijn van een huwelijk hier is gaan zien als een reden tot ongeldigverkla- ring. Dit heeft de officiaal van de kerke lijke rechtbank in Rotterdam, dr. J. M. de Jong, medegedeeld in een uit zending van de KRO-rubriek „Kruispunt". De Nederlandse praktijk baseert zich ook op het tweede Vati caans concilie, dat volgens dr. De Jong een nieuwe bepaling heeft gege ven van het huwelijk, namelijk als een levensgemeenschap van man en vróuw gebaseerd op onderlinge liefde en trouw. „Het ontstaan van die le vensgemeenschap tussen hen is dus een wezenlijk punt voor een huwe lijk. Een jarenlange studie heeft bij ons het vaste idee gebracht, dat het onvermogen tot zulk een levensge meenschap, een nieuwe vorm van im potentie, een wezenlijk beletsel is voor een echt goed huwelijk," aldus dr. De Jong. De eis van Rome om deze praktijk terug te schroeven, zal leiden tot een nieuw beraad, maar persoonlijk meent de officiaal dat het voor hem onmogelijk is om terug te keren naar een systeem, waarin hij niet mee kan denken en waarin veel mensen op nieuw in de kou komen te staan. „En bovendien hebben wij niet buiten on ze bisschop om gehandeld. Ook mgr. Simonis, die een hele studiedag heeft meegemaakt, heeft de nieuwe opvat ting van de psychische onmacht geac cepteerd. Ik meen dus dat ik eerlijk en legitiem heb gehandeld met onze medewerkers hier''. Anglicanen willen paus alleen als voorzitter NEW YORK [EPD) Dc eenheid van anglicanen en rooms-katholieken zal pas mogelijk zijn wanneer zij el kaar wederkerig als delen van de ene heilige katholieke kerk erkennen. Dit zei de anglicaanse aartsbisschop Michael Ramsey op een persconferen tie in New York. Rome en Canterbu ry zouden echter vólgens de aartsbis schop nooit een nauw verstrengelde kerkorganisatie kunnen worden. De anglicanen zouden best de paus als presiderend bisschop willen aanvaar den, maar nimmer als onfeilbaar, zei Ramsey. UTRECHT, (KNP) „We zullen de voorwaarden moeten scheppen voor een zinvol en leefbaar celibatair priesterschap ook in de toekomst rekening houdend met de aanbe velingen, die daartoe van de synode zijn uitgegaan". Dit schrijven de Ne derlandse r.k. bisschopen in een brief, die aan de priesters is uitgegaan en waarin zij hen de Nederlandse verta ling aanbieden van de twee synode documenten over het ambtelijk pries terschap en de rechtvaardigheid in de wereld. In hun brief gaan zij kort op enkele facetten van de beide thema's in, die door de synode behandeld werden. Aangezien tijdens de synode geble ken is dat een belangrijk deel van het wereldepiskopaat voor de toe komst ook in de latijnse kerk in be paalde situaties de gehuwde priester wenselijk acht, zal de kerk met deze mogelijkheid rekening moeten hou den en zich nu reeds moeten bezin nen op de vraag hoe dit te zijner tijd het beste gerealiseerd zal kunnen worden, schrijven de Nederlandse bisschoppen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het is niet te ver wachten dat het zal lukken, een stij ging van de schadeloosstelling voor de leden van dc Tweede Kamer in 1972 te matigen. In politieke kringen wordt het uitgesloten geacht dat een initiatiefwetsontwerp hiertoe in de Kamer een meerderheid haalt die nodig wordt geacht. De KVP-fractie was bereid het initiatief te nemen en heeft alvast een enquête onder de overige fracties gehouden om de meningen te peilen. Uit de eerste reacties blijkt dat de PvdA slechts aan bevriezing van de schadeloosstelling op het huidige no minale niveau wil meewerken wan neer daaraan de verplichting voor de Kamerleden wordt gekoppeld, hun neveninkomsten openbaar te maken. De fractie van D'66 heeft zich hierbij aangesloten omdat zij meent dat -de honorering van publieke ambtsdra gers altijd openbaar moet zijn. In de kringen van de confessionele partijen gaat men met deze eis niet akkoord omdat zij de vraag of de neveninkomsten al dan niet gepubli ceerd moeten worden, niet relevant achten in het verband van de mati ging van de schadeloosstelling in 1972. Op de synode van de Nederlandse Hervormde Kerk is onlangs aan orde geweest het rapport van de kerkvisitatoren over het geestelijk ven. De discussie bewoog zich, zo begrijp ik uit het verslag, aanvaii lijk over de vraag hoe de wat sombere tekening van het geestelijk let gewaardeerd moest worden. Werkgroepen zeiden te somber; prof. Bei hof sprak over de geloofscrisis die in zijn culturele achtergrond nog n diep genoeg gepeild was. Daarna ging men toch min of meer over op vraag wat doe je eraan Dat is te waarderen, want niemand kan wu ten op het moment dat het proces dat gaande is op zijn allerdiepste dit te gepeild is. We zullen ook wat moeten doen. De suggesties liepen een. Van stille tijd voor de ambtsdragers"integratie van alle keri lijk werk, woord van bemoediging tot de trouwe ambtsdragers en tri huisbezoek kwam men tot die van een anders gerichte kerkvisitatie. L lijstje van wat er aan gedaan moet worden kan gemakkelijk door red een aangevuld worden. Het moeilijke is dat wij vaak allemaal datgi r voorstaan'wat ons het meeste ligt. Doet een dominee graag huisbezo hij zal de waarde ervan beklemtonen. Organiseert hij liever dan zal de betekenis van dit laatste graag naar voren brengen. Een derde zijn kracht zoeken in het onderricht en een vierde in het tot actie bn gen van de gemeente. Laten we rustig stellen dat iedereen op zijn be K gelijk heeft. Het ideaal is dat alles tegelijk aan zijn trekken komt. D, wordt ook in sommige streken naar gestreefd via team-work. Maar tee work is niet overal mogelijk en ook niet iedereen is er toe in staat, zaken moeten wel onder ons in gesprek blijven, maar verder kan overwogen worden of een predikant of een ouderling, ook wanneer alleen voor het hele scala van bezigheden staat, niet om, het met Pan te zeggen, aangenaam is in hetgeen hij heeft en niet in hetgeen hij t heeft. En laat hij dan maar werken met wat hij heeft. En dat zou e»b£ eens gestimuleerd kunnen worden. In dialoog met de anderen. r- We lezen vandaag 2 Samuël 6.: 12 - 18. Amsterdam zw. bew. Brussel 1. bew. Frankfort h. bew. Genève h.bew. Innsbruck zw. bew. Kopenhagen geh.bew. Locarno zw. bew. Londen regenbul Luxemburg 1. bew. Madrid geh. bew. München onbew. Nice h. bew. Parijs zw. bew. Rome onbew. Wenen onbew. IS Het argument geldt voor KVP, ARP en CHU des te sterker nu sinds enige tijd een regeling geldt volgens welke neveninkomsten van Kamerleden voor een deel op de schadeloosstelling in mindering worden gebracht. De VVD gaat niet met het mati- gingsvoorstel akkoord omdat daarbij de koppelihg van de schadeloosstel ling aan de ambtenarensalarissen zou worden verlaten. De schadeloosstelling bedraagt sinds 1 juli 1971 exclusief onkosten vergoeding ƒ47.155, Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kannen niet in behandeling worden genomen. Ge heimhouding is verzekerd Vragen die niet onderling met elkaar in verband staan moeten in afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brier dient een gulden aan post zegels te worden ingesloten. De Britten zijn weer het slachtoffer geworden van wat The Guardian gisteren aanduidde als de 'ritueleda ns' die tgenwoordig in Engeland bij de oplossing van belangrijke loongeschillen schijnt te horen. Het verloop van die dans is bekend: werk nemers gaan in staking voor meer loon en ont wrichten het openbare leven: werkgevers en werk nemers worden tevergeefs door een minister toe gesproken; er komt een hof van onderzoek; de re gering vaardigt noodmaatregelen uit; en nadat 's lands economie nog een laatste duwtje in de ver keerde richting heeft gekregen, wordt het conflict, eindelijk, bijgelegd. De staking en de postacties van de mijnwerkers, die de regering hebben geïnspireerd tot een voor ,de industrie uiterst schadelijke beperking van het stroomverbruik, duren al meer dan vijf weken. On begrijpelijk is de hardnekkigheid waarmee de mijn werkers een forse looneis handhaven, niet. Vroe ger waren ze, met reden, de bestbetaalde arbeiders van Engeland, maar in de loop der jaren zijn ze een heel eind op de loonschaal gezakt, terwijl hun werk er niet gemakkelijker op is geworden. Maar ook de houding van de regering (zonder wier subsidie de financiële verlangens van de mijn werkers niet gehonoreerd kunnen worden) is niet Een hele dag opnieuw onderhandelen in de metaalindustrie onder leiding van het bemidde laarstrio AlbedaCoppesWijkstra is vruchteloos gebleken. Hoewel het meningsverschil tussen de betrokken organisaties gisteren tot uiterst geringe proporties kon worden teruggebracht, bleef de industriebond-NW hardnekkig weigeren, een compromis te accepteren. Daarmee heeft deze vak organisatie een bijzonder grote verantwoordelijk heid op zich geladen. Weliswaar heeft de indus triebond-NW de laatste dagen een grote bereid willigheid aan de dag gelegd om weer samen te gaan praten, en aan de onderhandelingstafel te gaan zitten, maar zodra dit gebeurde, werd die be reidwilligheid omgezet in een keihard afwijzen van wat niet helemaal in het eigen beleid paste. Zo gaat dat. als men zich door het lawaai van de laatste weken geen enkel gezichtsverlies meer kan permitteren. De conclusie uit alles wat zich tot dusver heeft afgespeeld in deze bedrijfstak, moet wel luiden, dat de manier waarop de industriebond-NW is voortgegaan het bedrijfsleven en de georganiseerde partners onder druk te zetten, ,een bijzonder bittere nasmaak nalaat, ook al zou er onverhoopt toch nog een comDromis gevonden worden. Want het is toch wel een kwalijke zaak, als bij gezamenlijke onderhandelingen over vernieuwing van arbeidsovereenkomsten, de sterkste organisatie aan werknemersziide plotseling alle vooraf ge maakte afspraken negeert en via stakingsdreiging gaat proberen haar wil aan alle anderen op te leggen. Hier is een gevaarliik precedent geschapen. Op deze marker is een stukje dynamiet geschoven onder de vertrouwensbasis, nodig om aan de on- zo zonderling. Krijgen de stakers meer dan de acht- procentsnorm die de regering-Heath hanteert, dan willen anderen dat extraatje ook en dreigt de loon- inflatie weer op hol te slaan en dat is het laatste waaraan Engeland, dat met een record-werkloos heid zit, behoefte heeft. Nu voert de mijwerkersbond aan, dat zijn leden een 'speciaal geval' vormen, waaraan anderen zich niet mogen spiegelen. De regering kan dat op zichzelf zinnige argument echter moeilijk over nemen, zolang de rest van de vakbeweging er an ders over blijkt te denken. Misschien verandert dat binnenkort en zo niet, dan zal er wel een alter natief foefje worden bedacht, om een boven-nor- male loonsverhoging voor de mijnwerkers alléén te rechtvaardigen. En dan is het wachten op de volgende werk- nemersgroep die haar sleutelpositie in het econo misch bestel uitbuit om er een zeer stevige loons verhoging door te drukken. Zolang Engeland niet beschikt over een nationale inkomenspolitiek waar aan alle betrokkenen vrijwillig meewerken, blijft de economie van dit land blootgesteld aan d- desastreuze gevolgen van door groepsegoïsme ge- inspireerde rituele (dansen. derhandelingstafel tot een goed resultaat te komen. Wie garandeert dat iets soortgelijks zich niet el ders in het bedrijfsleven gaat voordoen? Voor alle confessionele organisaties geldt van nu af aan stellig het parool „weest op uw hoede". Zij zullen bij komende onderhandelingen waterdichte afspra ken moeten maken om niet opnieuw door een mo gelijk even sterke of sterkere partner in de luren te worden gelegd. De wederopleving van de machtsstrijd, waarvan de Industriebond-NW nu een voorproefje heeft gegeven, is historisch gezien een stap achteruit. De Griekse wijsgeer Euripides heeft reeds 2500 jaar geleden de uitspraak gedaan dat machtsstrijd de domste beslechting is van elk geschil. In de loop der jaren is hier te lande allengs de overtuiging gegroeid dat door samenwerking en overleg de machtsstrijd en daarmee het recht van de sterkste zou kunnen worden geëlimineerd. Het recht moet worden gezocht aan de groene tafel, niet door de macht op straat. Het polarisatie-streven, zoals na gestreefd door de Industriebond-NW, om welke reden dan ook, is met die opvatting in strijd. Moet staking dan onder alle omstandigheden worden afgekeurd? Zeker niet. Men zal ze moeten dulden voor zover er geen rechtsweg is. Waarmee gezegd wil zijn dat het metaalconflict opnieuw heeft aangetoond hoe noodzakelijk het is het sta kingsrecht in een wettelijk kader te gieten. Er ligt al drie jaar een wetontwerp bij de Tweede Kamer. Dienaangaande vindt thans, o.a. met de drie vak centrales. een heroriëntatie plaats. Het is van groot belang hierbij spoed te betrachtenen, oodat de parlementaire procedure snel voortgang kan vin den en aan nog bestaande rechtsonzekerheid een einde komt. AMSTERDAM De Nederlandse afdeling van het Wereld Natuur Fonds wil proberen de Waddenzee op de lijst van internationaal zeer belangrijke natuurgebieden te krijgen. Daarmee wil het WNF de Nederlanders, die zich inzetten voor het behoud van de Waddenzee, een steun in de rug geven. Di fii 2 1 7' 3 12 '3 1 u 15 16 17 18 19 20 [21 23 24 2b 2b 27 28 29 30 31 32 li 34 35 36 37 Kruiswoord-puzzel Horizontaal. 1. wiersoda, 5. snelstro- mend smal water, 9. buitenhaven, 10. wandversiering, 11. spoedig, 12. le venslucht, 14. vrucht, 15. overschrijven, 19. soort appel, 21. zijde van het voor hoofd,-22. water in Limburg, 23. verhin dering, 26. handelsbetrekking, 29. ver schoten, 31. hoofdwerk van de oud noorse letteren. 33. tijdrekening. 31. peulvrucht, 35. vordering, 36. snuifta bak, 37. modder. Verticaal. 1. metalen haak, 2. plechti ge gelofte, 3. ongevuld, 4. kei, 6. lusthof, 7. eer, 8. boterton, 13. soort pruim, 14. verzoekschrift. 16. vlaskam, 17. konin ginnen appel. 18. bergweide, 20. woon boot. 24. schoeisel, 25. wild zwijn. 26. knol, 27 nobel, 28. lading, 30. papegaai, 32. projectieplaatje. Oplossing vorige puzzel Horizontaal. 1. interesse, 2. naar - oraal, 3. Sara - Egede, 4. tsaar - op - Og, 5. at - nr - Abo - si, 6. notaris - me, 7. Truus - gaar, 8. iel - roos - ra, 9. eland - teen. Verticaal. 1. instantie, 2. naast - Orel. 3. tarantula, 4. era - ara - urn, 5. Roer - Ars - od, 6. ergo - bigot, 7. sa' - epos - Ase, 8. sado - Sm - are. 9. elegie - Ran. Het verzoek om plaatsing van de Waddenzee op de lijst van het World Wildlife Fund (president: prins Bernhard) zal het Nederlandse WNF doen in nauw overleg met de Lande lijke Vereniging tot Behoud van de Waddenzee. Het WNF vindt, dat, naast alles wat deze vereniging doet voor de Waddenzee, er voor het WNF op landelijk niveau nauwelijks nog een taak is met betrekking tot de Waddenzee. Resolutie Kwartet - Trouw De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Trouw Commissie van hoofdredactie: J. de Berg (voorzitter), H. P. Ester, G. J. Brinkman, J. van Hofwegen. Het WNF kan wel proberen de in ternationale natuurbeschermings organisatie bij het Waddengebied te betrekken. Vorig jaar al slaagde het WNF er in het congres van het World Wildlife Fund in Londen een resolu tie te laten aannemen wóarin de Ne derlandse regering wordt gevTaagd de Waddenzee beter te beschermen. Het bestuur van het WNF verwacht daarom, dat het verzoek tot plaatsing op de lijst van het World Wildlife Fund wel zal worden ingewilligd. Deze organisatie zal na het ontvan gen van het verzoek een onderzoek instellen naar de betekeenis van de Waddenzee, maar dat zal niet veel tijd in beslag nemen, omdat er over dit gebied al erg veel gegevens zijn verzameld. Plaatsing op de lijst zal geen directe praktische gevolgen heb ben. Het zal wel een belangrijke for mele erkenning van het belang van de Waddenzee betekenen. Samenwerking Bovendien beschikt het World Wildlife Fund over de relaties om dc samenwerking tussen Nederland. West-Duitsland en Denemarken met betrekking tot het Waddengebied te bevorderen. Om deze redenen hecht de Vereniging tot Behoud van de Waddenzee veel waarde aan de actie van het WNF. Dit WNF, de Nederlandse afdeling van het World Wildlife Fund, bestaat sinds tien jaar. Het enige doel is eigenlijk: geld inzamelen voor projec ten op het gebied van natuurbescher ming. Zo is het WNF ruim een jaar geleden begonnen met het inzamelen van geld voor het beheer van een natuurreservaat op Noord-Sumatra, waarin met de ondergang bedreigde oeran oetans en Sumatraanse neus hoorns leven. Deze campagne zal nog een jaar worden voortgezet. Het WNF wil zijn tienjarig bestaan aangrijpen voor een aantal acties, die de organisatie meer bekendheid moe ten verschaffen. Eén van de acties is een wedstrijd voor bedrijven, die worden uitgenodigd dierenfiguren te maken van één van hun produkten. De ingestuurde werken zullen aan het eind van dit jaar tentoongesteld wor den. De schoolkinderen kunnen deel nemen aan een prijsvraag, met als hoofdprijss een rgis naar natuurgebie den in Afrika. Interim-rapport Dit jaar zal het WNF ook een interim-rapport uitgeven over het we tenschappelijk onderzoek dat in zijn opdracht wordt verricht door het In stituut voor milieuvraagstukken van de VU. Doel van dit onderzoek is het vinden van een methode, waarmee de recreatieve waarde van een natuurge bied in geld kan worden uitgedrukt. Voor het WNF is dit erg belang rijk, omdat men bij het beschermen van natuurgebieden vaak tegen zeer zakelijke argumenten moet op boksen. Het WNF zal zijn interim- rapport uitreiken aan de deelnemers van het congres van de Verenigde Na ties over milieuvraagstukken, dat dit jaar in Stockholm wordt gehouden. Victoria Holt: „Vlammen in de nacht". \ap Holkema en Warendorf, Bussum. 17,90), 368 blz. Als man heb ik dit boek tot het eind uitgelezen. Daarom kan ik mij goed voorstellen, dat andere leden van het sterke geslacht dit werk vol van romantiek en geheimzinnigheid, vrij snel terzijde kunnen leggen. Vele dames echter zullen heur hart opha len aan de belevenissen van Ann Brett, een jong meisje dat verliefd wordt op een echte zeekapitein die op zijn beurt weer een onecht kind is uit een rijke redersfamilie. Ondanks het feit dat de zeeman getrouwd is, weet Ann dat zij voor elkaar bestemd zijn. De tante van Ann, die een antiek handel drijft -in een havenplaats, sterft op een vreemde manier en Ann sluit vriendschap met een verpleeg ster. die tot de dood van tante dit familielid verzorgde. Hoe het alle maal afloopt is al eens in een vrou wenweekblad gepubliceerd, waar „Vlammen in de nacht' 'als feuilleton verscheen. Lezeressen voor wie dit nog een verrassing is: uzelf in be dwang houden en niét de laatste zin van het wat langdradig geschreven boek lezen. Met meer genoegen kunt u dan de gewenste spanning op peil- houden, vele uren lang. Vraag: Een reisleidster op een bo de die van mei tot eind september,'he| oktober vaart, kan in haar vak tha geen werk vinden. Vorig jaar we zij door het gewestelijk arbeidsb reau of een andere instantie niet de werkloosheidswet opgenomen, ofu dat zij seizoenarbeid verrichtte. I betekende helaas ook dat zij gefin uitkering uit de W.W.-kas heeft oi vangen. Heeft zij geen recht op i kering? Op haar salaris zijn t<on immers ook alle sociale lasten inf8 houden. Antwoord: Het gewestelijk arbe ioi bureau is verplicht haar in te sch sil ven, doch het spreekt vanzelf, «O wanneer zij alleen ingeschreven is iemand, die in de zomermaanfee werkt, het bureau haar in de wirrno onmogelijk aan werk kan helpen. Deze inschrijving is voorwal voor de werkloosheidsuitkering, bedrijfsvereniging (niet het G.A zal dan of het salaris over het h jaar uitsmeren en dan een evenre deel van het loonspercentage uitl ren, of uitkering weigeren. Dat ha af van de omstandigheden. Er z namelijk bedrijfstakken, die een beider het hele jaar moeten vasthfeg den. om het volgend jaar weer arbeiders te kunnen rekenen. E*e dragslijn van de bedrijfsverenig k( staat niet van tevoren vast. Het befe: is nog altijd, zich te organiseren, plaatselijke besturenbond kan nagaan, of er voor de werkneems iets te doen valt, of niet. Ze kan i c tuurlijk zelf bij de bedrijfsverenigpti een voor beroep vatbare besliss fe: aanvragen en zo nodig in ben r, gaan, maar het is te ter dat de zi handen van deskundigen woru gegeven. >r Vraag: Onlangs las ik in een we io blad dat iemand, die volgens iel spaarplan van minister Veldka heeft gespaard (inlegging spaarba aflossing hypotheken, aankoop efl ten, e.d.) van rijkswege een preipif van 20 procent van het gespaarde drag kreeg toegewezen. De banl jj zegden volgens het blad hun me werking toe, maar krabbelden laf' terug, omdat het hun te veel administatie, enz. en te weinig voJx>: delen opleverde. Maar nu moet, volgens genoe blad, dat premiegeld ruim een i joen er nog liggen. Tot welke stantie moet men zich wenden als bank, waarbij men gespaard he geen medewerking verleent Antwoord: Het kan zijn dat u i en bij de aangewezen banken heeft "oe spaard (want het is niet zo, dat g bank zou hebben meegewerkt), of de betrokken bank niet van de mo cfl lijkheden op de hoogte was. Wie de voorwaarden heeft voldaan en de goede bank heeft gespaard, had 31 december 1971 recht op een uitf ring. Dit is zonder verdere gegev niet na te gaan. U moet in 1966 boven de 59 jaar zijn geweest en I meer dan een bepaald vermogen zeten hebben, enz. Het is nu te 1 Inlichtingen over derselijke za zijn altijd te kriisen bij een go NutssDaarbank, of de Nederlan Soaarbankbond te Amsterdam, t«t foon 020 - 183220. Vraag: Verscheidene jaren heb op Engelse schepen gevaren en wou ik graag weten of ik nu preère A.O.W., A.W.W., A.K.W. in Nederl et moet betalen. Ik heb namelijk in 1 o! geland de zogenaamde National In er rance betaald. Er moet wel erg een overeenkomst bestaan tussen geland en Nederland. Het gaat vo namelijk over 1967 tot 1970. Ik W in Nederland. ,T We Antwoord: U dient zich zo spo( mogelijk liefst persoonlijk l alle papieren, die betrekking heb op uw betalingen in Nederland engai Engeland te wenden tot de van arbeid van uw rayon, die dleei zaken behandelt en over de not ervaring beschikt. Vc iti C/i n

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 2