OVERLEG IN METAAL MISLUKT r Mao-beeld uit hotel voor Nixon's gevolg weggehaald Bemiddelaars leggen na moeizame pogingen bijltje neer Stakers in metaal staan op scherp Het Kwartet (RITA) MET WIER Veel bewolking Turk overleden na vertraagde ziekenhuishulp Over vier jaar huis klaar binnen een dag Havenstaking op westkust VS loopt ten einde Konijnen bedreigen zeewering op Texel Pont in Hamburg geramd: 17 doden I Nieuwe Leidse Coeraiu.it oofdkantoor Leiden Woensdag 16 februari 1972 60ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Steenstraat 37 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Telefoon 31441 Giro 58936 „Stantvastich is ghebleven mijn hert m teghenspoet!" Abonnementsprijs p.w. 1,83, p. .n. 7,90, p. kw. 23,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur. Spreek nooit kwaad van uzelf, dat zullen uw vrienden wel voor CHARLES MAURICE DE TALLEYRAND 0! Zat er dit keer een fluit in het pak met cornflakes? DE BILT In de nacht van gisteren op vandaag drong een oceaanfront tot boven Neder land door, maar het nam daarbij belangrijk in betekenis af. Het front behoort bij een depressie, die over Ierland langzaam oost waarts trekt. In het komende etmaal zal de depressie zich langzaam in de richting van het vasteland ver plaatsen en daarbij geleidelijk opvullen. Voor morgen wordt er in ons land in het algemeen vrij veel bewolking verwacht. Plaat selijk kan een bui tot ontwik keling komen. Barometerstand: heden 10 uur: 75,2 cm (1002 millibar), dalend. Zon en maan 17 februari: zon op 7.53, onder 17.56; maan op 8.27, onder 21.45; 21 febr. E.K. Hoog water Hoog water, 17 februari: Rot terdam le getij 6.04, 2e getij 18.43; Scheveningen 4.42-16.52; Vlissingen 5.11-17.26; Haringvliet aan de Zeezijde 3.22-15.46. 24, °o4> Van onze sociaal-economische redaktie UTRECHT „Zeer bedroevend. Een grote teleur stelling." Met deze woorden kenschetste profdr. W. Albeda, voorzitter van de bemiddelingscommissie in liet metaalcon flict, gisteravond na een nieuwe dag van moeizaam overleg de tweede mislukking van de tweede (voortgezette) be middelingspoging. Van een verslaggever AMSTERDAM De 43-jarige 'urkse gastarbeider Sirin is tijdens et weekeinde in een Amersfoorts iekenhuis overleden nadat hij enkele ren eerder in Amsterdam een hart- anval had gekregen. Aangezien er in de Amsterdamse lekenhuizen geen ruimte was, moest e GGD contact opnemen met Lmersfoort. Kort na aankomst in het Lmersfoortse ziekenhuis overleed de ïan, die vader was van twee kinde- Van de zijde van de GGD werd isteren meegedeeld, dat het zeker uizend keer per jaar voorkomt, dat spoedgeval uit Amsterdam niet in Amsterdams ziekenhuis kan wor- M en opgenomen, maar naar een zie- enhuis buiten de gemeente moet rorden overgebracht. Bij de GGD leemt men aan dat er geen verband estaat tussen het overlijden van de irk en het feit, dat hij niet onmid- ellijk kon worden opgenomen. Ook in Rotterdam komt het her- aaldelijk voor dat een spoedgeval iet in de plaats zelf opgenomen kan ïeei porden, maar toch lang niet zo vaak ls in Amsterdam. De directeur van e GGD in Rotterdam, prof. dr. L. urema verklaarde gisteren dat het )rig jaar 23 maal is voorgekomen, at een spoedgeval vanuit Rotterdam aar een in de buurt liggende plaats noest worden gebracht. De industriebond-NVV wees ook een verdergaand compro misvoorstel van de bemiddelaars af, terwijl de werkgevers en de confessionele vakbonden in de metaalindustrie bereid waren ook dit voorstel te aanvaarden. Deze mislukking ontlokte mr. H. C. de Geer, lid van de werkgeversdele gatie. de opmerking, dat de industrie- bond-NW kennelijk helemaal geen cao wil, en dus een jaar aan de kant wil staan, om de handen voor allerlei andere activiteiten in de conflicts sfeer vrij te hebben, een opvatting die door de confessionele metaalvak bonden werd onderschreven. De heer C. van Dijk, voorzitter van de Christelijke Metaalbedrijfsbond (CNV) zei ons desgevraagd, dat dit ook hem niet uitgesloten lijkt; „De werkelijke beweegredenen van de in- dustriebond-NW zijn onduidelijk en volkomen onbegrijpelijk". Voorzitter A. Groenevelt van de NVV-bond zei hierover echter dat de mening dat hij geen cao wilde „een bespottelijke uit lating is." In elk geval verklaarden alle par tijen, ook de industriebond-NVV dat verdere bemiddeling zinloos is. De drie bemiddelaars, prof. Albeda, drs. Th. Coppes en R. Wijkstra gaven elk voor zich te kennen dat zij een even tueel derde verzoek om te bemiddelen zouden afwijzen. Prof. Albeda: „Ik zie niet hoe deze partijen nu nog bij elkaar te brengen zijn." Het door. de industriebond-NVV af gewezen laatste compromisvoorstel hield het volgende in: 1. Verhoging van de vakantie-toe slag van 6.8 pet. (in de afgesloten cao) tot 7.4 pet. (in het eerste bemidde lingsvoorstel 7 pet.). 2. Verhoging van de minimum va kantie-toeslag van 936 (in de afge sloten cao) tot 1.074 (in het eerste bemiddelingsvoorstel 965). Daarbij zouden de eerder aangebo den ruimere prijscompensatie-moge lijkheden worden gehandhaafd, maar het in het eerste bemiddelingsvoorstel opgenomen voorschot per 1 april van 2 pet. op de per 1 juli te verlenen prijscompensatie vervallen. Het aan bod in het laatste compromisvoorstel betekende een materiële verbetering voor de werknemers van 0,75 pet. (in het eerste bemiddelingsvoorstel 0,7 pdt.). Het nieuwe compromisvoorstel was voor de industriebond-N.VV in princi pe aanvaardbaar, maar daarbij werd (zoals in de onderhandelingen her haaldelijk gebeurde) plotseling een nieuwe eis op tafel gelegd, namelijk dat de onderhandelingen waarover per onderneming zouden moeten wor den gevoerd tussen uit vakbondsleden samengestelde beririjfsledengroepen en de directies. De directies zouden dan moeten kunnen kiezen uit twee mogelijkheden: a. Verhoging vakantie-toeslag tot 7 pet. en verhoging van het minimum tot 1200: b. Verhoging vakantie-toeslag tot 7.4 pet. en van het minimum tot 1050 met de bepaling dat elk pro cent prijscompensatie in 1972 mini maal 15Ó guJden zou moeten bedra- De werkgevers wezen deze nieuwe opstelling af. In de eerste plaats om dat daarmee de aanvankelijke bemid delingsverbetering (0.7 pet.) te veel zou worden overschreden, namelijk met 0,5 pet.; in de tweede plaats om dat in de laatste keuzemogelijkheid het hele prijscompensatiesysteem in de metaalindustrie zou worden door broken, en in de derde plaats omdat de nieuwe voorstellen in strijd waren met de 's morgens gemaakte afspraak dat er (in overeenstemming met de i zienswijze van de voorzitters van de vakcentrales) alleen nog zou worden gesproken over mogelijke verschui vingen binnen de verbetering van 0.7 pet., waarbij dan met name aan de laagstbetaalde zou worden gedacht. „En dat is in de voorgestelde verdere verhoging van de minimum vakantie toeslag tot 1074 ruimschoots ge daan". aldus zei de duidelijk ver moeide, en teleurgestelde heer A. Prins, voorzitter van de onderhande lingsdelegatie der werkgevers. Aan het eindvoorstel van de be middelingscommissie waren twee compromisvoorstellen van de werkge vers vooraf gegaan: a .Vakantietoe slag 7 pet. (minimaal 1032) of: b. Vakantietoeslag 7,4 pet. (minimum 1050). De heer Prins: „We gaan nu ge woon verder op basis van de cao die we met de vijf confessionele metaal vakbonden hebben afgesloten". De héér Groenevelt: „De centrale cao onderhandelingen 1972 zijn voor ons nu een afgesloten hoofdstuk, maar de werkgevers in de metaalindustrie moeten wel rekenen op een verdere desintegratie van hun bedrijfstak. Ik geloof dat nu in een aantal onderne mingen afzonderlijke cao's zullen worden afgesloten, die aanzienlijk verder gaan dan waarover we de laatste maanden gepraat hebben." Van een onzer verslaggevers HOEVELAKEN Omstreeks 1976 zullen woningen in serie -in een fa briek worden gefabriceerd. Het bouwpakket kan in één vlug door één man in elkaar worden gezet. In Doetinchem staat zo'n casco-wo ning op een fabrieksterrein, die kan worden beschouwd als het proto-type van de fabrieksmatige woning. Hoe wel er diverse projecten onder han den zijn. wordt het onderhavige be schouwd als het verst gevorderd en uniek in de wereld. De ontwikkeling is in handen van het bouwfonds Ne derlandse gemeenten (BNG) in Hoe velaken. Tevens wordt er in deelge nomen door Hoogovens, DSM, Bayer en Akzo. Medewerking wordt onder meer verleend door Philips en Trelle- borg Hoogezand. Het project voorziet in fabricage van elementen die als bouwpakket naar de bouwplaats worden vervoerd. Daar kan één man het huis in elkaar zetten met behulp van hydraulische hefwerktuigen; De meest waarschijn lijke plaats voor de fabriek is ergens in Midden-Nederland, omdat dan heel Nederland gemakkelijk kan worden bestreken. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De situatie op de verschillende werven in het Waterweggebied waar nu al dertien dagen lang wordt ge staakt, is er door het volkomen mislukken van de bemiddelings pogingen niet beter op ge worden: zoals een woordvoerder van de ondernemingsraad van Wilton-Fijenoord vanmorgen zei, staan de mensen „op scherp", en dit geldt in feite voor vrijwel Tijdens het nationaal songfestival, dat vanavond in Carré (Amsterdam) zal worden gehouden, zal Willem Duys optreden als een soort olifanten-temmer. Hij is niet de enige, die deze avond een hem vreemd vak zal uitoefenen Mieke Tf'Xkamp zal een paorden-dressurnunmier doen en Johnny Kraaykamp zal als '..oorddanser optreden. Bij de repetities van gisteren leek Willem Duys goed te zijn opgewassen tegen de olifanten. Waarschuwing aan de lezers Wij kunnen ons niet aan de in druk onttrekken, dat propagan disten van concurrerende bladen in Zuid-Holland de laatste dagen aktief zijn in onze lezers- en be zorgerskring. Zij proberen adres- senmateriaal te bemachtigen on der het motto „Uw krant wordt binnenkort opgeheven". Wij zou den het op prijs stellen als u ons direkt zou willen inlichten, indien u op deze wijze benaderd wordt, want wij beschouwen dit als een vorm van oneerlijke concurrentie. Het is beslist niet zo, dat uw krant gaat verdwijnen. Veeleer zult u in de komende weken een uitbreiding van onze nieuwsvoor ziening kunnen constateren. De direktie SAN FRANCISCO1 (AP) een vergadering van Amerika's vakver eniging van havenarbeiders heeft gis teravond besloten de 13.000 staken de havenarbeiders op de westkust te adviseren een contract te tekenen, waarmede een einde komt aan het thans 130 dagen oude conflict. Het hesluit werd genomen op de vierde dag van besprekingen van 110 vakbondsgedelegeerden. Van een onzer verslaggeefsters TEXEL Op het noordelijk deel van Texel heerst op het ogenblik een enorme konijnen- plaag, die tot gevolg heeft dat de duinstrook bij het natuurreser vaat „De Slufter" ondergraven is, waardoor de zeewering ter plaatse niet meer in goede staat verkeert. Rijkswaterstaat meent dat, wanneer er niet snel een einde komt aan de activiteiten van de konijnen, een dijkdoorbraak ter plaatse niet denkbeeldig is. Smalst De zeewering bij het natuurreser vaat „De Slufter" is het smalst van het hele eiland. Omdat in deze duinstrook grote gaten waren geval len, is rijkswalcrstaat samen met staatsbosbeheer al jaren bezig de dui nen hier weer in goede staat te bren gen. Dit karwei was bijna klaar. Als laatste onderdeel van de restauratie werkzaamheden was begonnen met het aanbrengen van nieuwe helm plantjes, die moeten dienen om het zand vast te houden. Duizenden konijnen hebben echter de hele nieuwe helmbeplanting ver nield: in één nacht werden er 50.000 tot 60.000 nieuwe plantjes vernield (een konijn beschouwt de wortel van een helmplant als een delicatesse). voor incidentele gevallen ontheffing verleend van het verbod tot plaatsen van klemmen. Persoonlijk had ik lie ver gezien dat de overtollige konijnen vergast zouden worden (met een gaspatroon in het hol), maar faunabe heer heeft deze oplossing van de hand gewezen." Het wonderlijke van de konijnen- plaag op Texel is, dat deze alleen heerst op het noordelijk deel van het eiland. Op het zuidelijk deel heeft myxomatose geheerst. alle bedrijven waar het werk stilligt. Het duidelijkst was deze gespan nen sfeer vanmorgen te proeven bij de werven van Verolme-Rozenburg en van Wilton-Fijenoord in Schie dam. Bij beide bedrijven zijn de poorten hermetisch gesloten, terwijl het aantal postende stakers groter is geworden. Zelfs leden van de onder- nemingsi-aad mochten bij Verolme van hun kollega's 'het terrein niet meer op. In vrijwel alle bedrijven werd vanmorgen heftig gediscussieerd over de mislukking van de bemiddelings pogingen van de heren Albeda, Cop pes ep Wijkstra. De confessionele metaalbonden riepen hun leden die bij de Rotterdamse Droogdok Maat schappij werken vanmorgen bijeen in gebouw Courzand in Heijplaat, om hen daar een toelichting te ge ven op de nu ontstane situatie. Ook bij de Schiedamse Gusto-werf, onderdeel van het IHC-Holland- concern. is vanmorgen de poort- wacht versterkt. Alleen enkele di- rektieleden en portiers werden op de werf toegelaten. De direktie zal het echter vandaag zonder sekreta- resse moeten stellen, want ook zij werd vanmorgen door de postende stakers niet door de hermetisch ge sloten poort gelaten. Minder militant waren vanmorgen de stakers bij de scheepswerf Piet Smit: volgens direkteur ir. J. J. Trouw stond de poert vanmorgen „op een kier", iedereen kon het terrein op en af, maar er werd nergens gewerkt. De poort van de scheepswerf Waal haven, waar vorige week wel even ls gewerkt, was vanmorgen weer ste vig gesloten. Ook hier werd vandaag niet gewerkt. Volgens een lid van de ondernemingsraad van Wilton-Fijen oord wilden de stakers op dit bedrijf, die zich om welke reden dan ook zo langzamerhand het bordje „stakings leiders" om de hals hebben gehangen, vandaag de bedrijven langs gaan waar nog wel werd gewerkt, om de mensen daar te overreden het werk alsnog neer te leggen. Op de poort van de Wilton-werf hing vanmorgen een groot zeildoek, waarop stond gekalkt dat de stakers een eigen cao eisen voor het Rijn- Schelde-Verolme-concern. Morgen be spreekt de raad van bestuur van het concern in Utrecht de nu Ontstane si tuatie met de centrale ondernemings raad. Volgens een lid van deze on dernemingsraad zijn de stakende me taalarbeiders van het concern van plan tijdens deze vergadering in Utrecht een demonstratie te gaan houden. (voor vervolg zie pag. 9) Een helikopter van 'King Air Service' is gistermiddag op de autoweg E-39 JSoodsitlUltie lussen de gemeenten Spaubeek en Schinnen neergestort. De twee inzittenden de vlieger Gravemaker uit Bergen op Zoom en de heer Jeronimus uit Gro ningen, iverkzaam bij de Gasunie, werden licht gewond De helikopter die een inspectievlucht boven het aardgasleidingnet maakte, kwam neer op een rijbaan en werd vrijwel vernield. De vermoedelijke oorzaak is motorpech. SAN FRANCISCO (UPI) Dc anti-Amerikaanse leuzen in de straten van Peking worden verwij derd en een negen meter hoog standbeeld van Mao Tse-toeng is uit de hal weggehaald van hel ho tel waar vele leden van Nixons ge volg zullen logeren. Dit is meege deeld door Robert Gomperts, die een maand in China heeft doorge bracht en daar in de grote steden en het binnenland heeft rondgeke ken. „Toen wij met zijn twaalven in januari in Peking aankwamen", al dus Gomperts. ..zag je daar overal in de straten aanplakbiljetten, waarop stoiid: „Wij moeten de Amerikaanse agressors verslaan en al hun lakeien wie dat ook mogen zijn". In de laatste weken van hun verblijf in China ontdekten de Amerikanen echter dat alle anti- Amerikaanse leuzen uit de straten van Peking verdwenen waren. Men had ook vastgesteld dat de Chine zen politiek zijn voorbereid op Ifixons bezoek en wel door een speciale voorlichting in de commu nes en fabrieken en op de kader- scholen. Mao's boodschap, aldus Gomperts, luidt: als het onze zaak dient, moeten wij zelfs met hen een verenigd front vormen, waar mee wij het niet eens zijn. Eén van de voornaamste onder werpen van gesprek in China is of Mao op' het vliegveld van Pekihg zal zijn als Nixon daar op 21 fe bruari aankomt. De meerderheid van de Chinezen, aldus Gomperts. is er fel tegen dat Mao naar het Vliegveld gaat. De groep van Gom perts heeft op 31 januari twee uur lang met premier Tsjoe En-lai ge sproken en met communes op het platteland, fabriekenkaderscholen en onderwijsinstellingen bezocht. Voor wij naar China gingen, zo verklaarde Gomperts, meenden wij dat Nixons reis naar China in de eerste plaats een verkeizingsstunt was. Maar nu wij Chinezen van alle rang en stand gesproken heb ben. geloven wij dat er meer ach ter de reis steekt en dat het bezoek wel iets positiefs kan opleveren. Toen wij met Tsjoe en andere Chi nese ministers van gedachten wis selden, zo besloot Gomperts. kre gen wij de indruk dat de onder handelingspositie van de Chinezen veel minder star is dan wij aan vankelijk dachten. „Er heerst op het ogenblik een noodsituatie", aldus boswachter Mant- je uit De Koog. Er is in de afgelopen herfst wel flink gejaagd, maar tegen dergelijke hoeveelheden konijnen is niet op te werken. Daarom moet er een andere oplossing komen. De dienst faunabeheer van het ministerie van landbouw en visserij heeft nu HAMBURG (DPA) Een scheeps ramp in de haven van Hamburg heeft vermoedelijk aan 17 mensen het le ven gekost. Zij waren opvarenden van een boot, die in mist door een pont werd overvaren en binnen enke le minuten zonk. Van de 45 havenarbeiders, die door de boot naar hun werk werden ge bracht, konden er 27 met de schipper uit het ijskoude water worden gered. Er werden ook vijf stoffelijke resten geborgen. De overige twaalf vermis ten kunnen volgens de politie niet meer in leven zijn. Ook u kunt een MAP MET BRIEFPAPIER en enveloppen CADEAU krijgen als ir deze bon invult! I .lk geef op als nieuwe abonnee. Naam: Adres: Plaats: betaling per kwartaal Dmaand. Mijn naam is: Adres: Plaats: Stuur mij als tegenprestatie de map postpapier. map postpapier. Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant antwoordnummer 267, Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1