Fadrhonc werkt onverstoorbaar verder 2 cent vriendelijk Jappie van Dijk rijdt in Oslo C Utrecht krijgt inst cadeau: 3-2 Ondanks onmenselijke aarzeling van bondsbonzen over verlenging contract IJshockevclubs azen nog steeds op Ard Schenk Opstellingen Derde Nederlandse winst in Andalusië Jan Burgert weer coach damesteam Georgrhiii leidt Onderzoekcentrum bomaanslagen in Veenendaal lorer" op Passagiers „Lindblad Explc weg naar Chili Harm Kuipers neemt in selectieduel op 500 m niet voldoende afstand Kovacs ook in Athene WOENSDAG 16 FEBRUARI 1972 Van onze speciale verslaggever ATHENE Juist in een periode, dat de alsmaar weifelende hoge lonzen van de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond zich voor de uitenwacht belachelijk maken door de beslissing of de huidige londscoach Frantisek Fadrhonc al dan niet mag blijven voortdurend lit te stellen, toont diezelfde Fadrhonc zich deze dagen in al zijn mverwoestbare integriteit. Terwijl alom schande wordt gesproken iver het menselijk onrecht, dat Fadrhonc wordt aangedaan door hem kwellende onzekerheid te houden, alsof de meeser nog steeds niet peet of ie Jantje voor gedrag nou een vijf of een zes moet geven, perkt Fadrhonc (58) onverminderd aan zijn hoofddoel: het klimaat ijp maken voor een geslaagde greep naar de macht van het natio- tale elftal. 'Het belangrijkste op dit moment', weet Fadrhonc, 'is, dat voorbereiding voor negentig procent gereed is. Dat is veel belang ijker dan de vraag of ik doorga of niet'. Niettemin is het duidelijk, dat adrhonc lijdt onder de onzekerheid uitrent de toekomst. Vanuit mense- Ijk en zakelijk oogpunt gezien is de ouding van de KNVB-leiding vol trekt verwerpelijk. Is Fadrhonc niet oed genoeg, dan moet ogenblikkelijk en alternatief worden geboden. Nu at alternatief ontbreekt had de noop allang moeten worden doorge- akt: Fadrhonc verdient het vertrou wen van bovenaf; bovendien is hij in ithene met zeventien van Neder- ends beste voetballers ter voorberei- ing op de kwalificatie-wedstrijden oor het wereldtoernooi, volgend sei- oen, en in die voorbereiding past niet «n coach die vervangen moet wor- len. Dat is niet elegant tegenover de pelers die, het is bekend, als één uan achter Fadrhonc staan. Fadr- pnc: „Het is mogelijk, dat de spelers r onrustig van worden, ja. Sommi- jn hebben er met mij al over ge- proken. Ze vinden het allemaal een beetje vreemd. Maar ik vind, dat we laar maar tegen opgewassen moeten lijn." Inspannen Fadrhonc zelf geeft het voorbeeld oor zich serieus in te spannen voor e vriendschappelijke interland tegen iriekenland, die tot doel heeft de lederlands-elftalgroep wat dichter ij elkaar te brengen, tactisch in ge peeld te raken en Theo de Jong bij- loorbeeld de kans te geven bij de em te komen. Fadrhonc, tegenover Ie buitenwereld is hij nog altijd ont wapenend spontaan, waardoor hij eer sympatiek overkomt, zegt; „Te len de Grieken heeft het natuurlijk [een zin via behoudend voetbal op esultaat te spelen. Het belangrijkste i, dat Theo de Jong een kans krijgt, lovendien ligt het in de bedoeling Dick Schneider, al naar het verloop van de wedstrijd natuurlijk een kans te geven. Uitgangspunt van het elftal is onze linkerkant met bijvoorbeeld Van Hanegem, Cruijff en Keizer. De rechterkant van het elftal moet zich daarbij aanpassen." Tekenend voor de speeituinachtige mentaliteit bij de KNVB-bestuurders waren de bezwaren tegen Fadrhoncs wens 17 spelers mee te nemen één meer dan het gebruikelijk aantal. Fadrhoncs uitleg: „Ik vond het, net als de spelers trouwens, tegenover de groep niet correct, dat Theo de Jong een kans zou krijgen ten koste van één van de anderen. We zitten nu in de opbouw. De sfeer in de groep is langzamerhand die van een clubteam. Dat vind ik in de aanloopperiode e- norm belangrijk. Straks, als de kwali ficatiewedstrijden er aankomen, wor den gewoon de besten opgesteld, dat is logisch. Ik heb die wens aan de heer Zon, de voorzitter van de bege leidingscommissie, kenbaar gemaakt en die was het met me eens. Als er in de top van de KNVB bezwaren zi'n dan is dat nu een strijd tussen die heren en de heer Zon." Medina. Pittig sigaartje. Van Velasaues.Voor mzznzjh cent. Kan je nog 'ns een vriendelijk gebaar maken. Tegenover je vrienden. Medina, voor vrienden 20 stuks/250 ct Van onze speciale verslaggever UTRECHT Scheidsrechter Henk 'ijpers heeft FC Utrecht gisteravond en overwinning (32) ,op Standard ■uik cadeau gedaan. De Rotterdam ier gaf de Utrechters in het eigen ladion in de laatste fasp van het riendschappelijke duel volkomen ten irechte een strafschop. Seemann on daardoor het winnende doelpunt laken. De Belgische kwart-finalist in het oernooi om de Europa Cup voor mdskampioenen gebruikte de con- tontatie met de Utrechters zeer dui- e'ijk als voorbereiding op de ko tende duels tegen Inter Milan. De ■ventien spelers, die trainer René lauss in totaal inzette, toonden ouwelijks interesse. FC Utrecht for eerde bijna een voortdurend groot verwicht. Op het middenveld kreeg fi formatie van trainer Bert Jacobs 'te gelegenheid aandacht aan de op- ouw van de aanval te besleden. Van 'ijn, Coté en Cabo combineerden aak hooghartig. De beslissende pass toter miste de zorgvu'digheid om de ■ter Nico Dewalque georganiseerde fikse defensie voor werkelijk grote tablemen te stellen. Standard wens- 1 de middelste linie geen vuist te teken. De Belgen, zonder de lang- 'am van een ernstige blessure her tellende vedette Wilfried van Moer, Jtbeerden zijn persoonlijkheid pijn- bk op dat middenveld. FC Utrecht kwam in de eerste helft echter niet verder dan één doelpunt. Mede doordat de spitsen de kansen steeds weer onzorgvuldig behandel den. Na een half uur zette Utrecht dat indirecte spel eindelijk een keer van zich af. Een schitterende actie op volle snelheid van de ijverige Olsen werd door de Deen met een harde pass in de diepte afgerond. Leo van Veen bleek waakzaam: 10. Het loom optredende Standard stond drie minuten later echter weer gelijk. Vrij simpel profiteerde Henrotay van het weigeren van de Utrechtse buiten spel val en lanceerde de Zweed Jo hansson, die beheerst keeper Henrik sen passeerde (11). De Belgische kampioen, die terecht rekening hield met het feit dat zon dag de competitietopper tegen Ander- lecht op het programma staat, werd vijf minuten na rust opnieuw op een achterstand gezet. Na een prachtige aanval rondde Van Veen een voorzet van Van Huissteden uiterst beheerst af. Invaller-doelman Mathy bleek kansloos (21). Pas in de slotfase kreeg het tot dan toe matte duel een enerverend tintje. Eerst schoot Svensson de Belgen op gelijke hoogte (22). Daarna deed scheidsrechter Pijper van zich spre ken door een keurige val van Van Oudenallen met een strafschop te „belonen". Finn Seemann benutte het presentje makkelijk: 32. CHICAGO (ANP) Hoewel Ard Schenk vorige week na te rugkeer van de Olympische Win terspelen in Sapporo duidelijk liet weten niets te voelen voor een overstapje naar de ijshockey- sport hebben de managers van enkele Amerikaanse en Canadese clubs de hoop nog niet opgegeven de drievoudige Olympische kam pioen te contracteren. Zo ver klaarde Don Murphy, manager van de Black Hawks uit Chicago, gisteren: „Wij hebben weliswaar nog geen direct contact gehad met de Nederlander, maar we zijn al bezig de voorwaarden voor het contract op te stellen dat we hem zullen voorleggen. Deze voorwaarden zijn uiterst verlei delijk. Het is van ondergeschikt belang of Schenk ooit ijshockey heeft gespeeld. Dat leren we hem snel genoeg, want het ziet er naar uit dat hij stevig genoeg in zijn (schaats)schoenen staat. Ik ben er vast van overtuigd dat Schenk de zaak nog eens serieus zal over leggen als hij ons aanbod ziet. Welke jongeman kan het zich veroorloven zo veel geld op straat te laten liggen?" Investeren Pikante noot: als Nederland West- Duitsland '74 haalt, kunnen er mil joenen worden verdiend. Nu maken diezelfde „zakenmensen" bezwaar te gen een luttel bedrag dat gezien moet worden als een investering op de te bereiken winst. Wel zijn de regenten in Athene op oorlogssterkte aanwezig. Misschien om Fadrhonc nog een keer te kunnen bekijken. Fadrhonc: „For meel heeft de KNVB een clausule in het destijds gevoerde overleg achter de hand, die wil dat er een opzegter mijn van drie maanden bestaat. Dat wil zeggen, dat over twee weken moet worden beslist. Misschien wil de Het Nederlandse elftal trainde gistermiddag reeds in het Karaiskakis-stadion in Athene. Van links naar rechts Wim van Hanegem, Gerrie Mühren, Henk Wery, Piet Keizer en Johan Cruyff. bond niet door de knieën gaan voor de druk van de sportpers. Misschien verwachten zij nog altijd, dat er een andere kandidaat komt opdagen. Ik zelf wil alleen maar zeggen: ik voel me niet te groot of te klein. Ik ben in dienst van het Nederlandse voetbal. Ik heb de laatste 25 jaar op voetbal- gebied genoeg meegemaakt. Ik zeg in ieder geval niet: „Verrek maar." Ik wil correct blijven. Welke man er na mij dan komt, of dat nou de sterkste man van de wereld is, hij zal straks kansloos zijn als de voorbereiding niet goed gedaan is." Die voorbereiding is, beweert Fadr honc, zowat afgesloten. Ter goedkeu ring bij de sectie betaald voetbal ligt het programma voor het komend sei zoen, waarin de data voor het Neder lands elftal, de competitie en de Europese bekertoernooien zo harmo nieus mogelijk bij elkaar zjjn ge bracht. „Ik verwacht," zegt Fadrhonc, „dat dit schema zal worden goedge keurd. Zo veel mogelijk is met alle partijen rekening gehouden Daaraan heeft het in het verleden nogal eens geschort en daaruit komen dan weer conflicten voort. Het is zeer wel mo gelijk, dat er in de eerste weken ook op de woensdagen in de eredivisie wordt gesoeeld. In de eerste divisie is dat experiment een financieel succes geworden. De opbrengsten van deze wedstrijden zijn hoger dan in januari of december. Oefenwedstrijd Fadrhonc beveelt nog een oefenin terland in de maand mei aan, om de inmiddels zowat bekende kandidaten (er mogen 22 namen van de FIFA worden opeeeeven, waaruit de keus voor de wedstrijden bepaald wordt) nog eens te testen. Eind augustus is er dan een interland tegen Tsjecho- slowakiie. een laatste test. Bovendien zullen dan de financiële voorwaarden voor clubs en spelers bekend zijn. Fi losoferend over de nog open plaatsen in de selectie van het Nederlands elf tal zegt Fadrhonc, uitgaand van de huidiae zeventien: „Er zijn twee kee pers. Het vinden van een derde geeft in Nederland geen enkel probleem. In de achterste vier zit alles ook wel goed. Het centrum Hulfhoff-Israel is goed, voor de vleugelverdedigers zijn er nu drie kandidaten, waarbij Krol en Schneider zowel links als recfits kunnen spelen. 'Het is mogelijk dat Wim Suurbier daar nog bijkomt. Ik heb hem zaterdag gesDroken. Hij heeft er alle hoop op. dat hij weer snel de oude is. Volgens mij is hij wilskrachtig genoeg om het te halen. Een ander, ount is de man achter Is rael. Als Rinus wegvalt, wie moet er dan o*"7aniseren? Daar moeten we re kening mee houden." „De middenlinie heeft mensen ge noeg en we kunnen eventueel over de grens, naar België, om versterking te halen. Dat moeten we voor de voor hoede ook. Als de besprekingen met de clubs goed verlopen is het goed Jan Mulder erbij te hebben. En ik zou persoonlijk er alles aan willen doen om Peter Ressel van Lierse te halen. Een verzoek tot naturalisatie loopt nog, zodat er geen problemen meer zouden zijn. Ressel is misschien niet zo'n mooie speler, in sommige wed strijden kan hij goud waard zijn. Ook voor de anderen." Zo bedrijvig is de bondscoach, die voor een minuscuul salarisje vreselijk hard werkt. En zijn werkgever, dc KNVB, laat hem al maanden in de kou staan. Fadrhonc: „Ik hou met al les rekening. Komt er een ander, dan heeft hij misschien in mei en zeker in augustus nog de kans de ploeg aan het werk te zien. Ik zal hem hoe dan ook, van A tot Z op de hoogte bren gen. Maar voor dat gebeurt zullen de bond en ik achter de tafel gaan zitten en uitgebreid over alle facetten moe ten praten." GRIEKENLAND: Christides (Aris Saloniki); Pallas (Aris Saloniki), Kap- sis (Panathinaikos), Toskas (AEK A- thenc), Agellis (Olympiakos Pyraes); Sinetopoulos (Olympiakos Pyraeus), Domassos (Panathinaikos), Elefterakis (Panathinaikos); Koudas (PAOK Sa loniki), Apostollidis (PAOK Saloniki), Davouris (Panaahika). NEDERLAND: Van Beveren (PSV); Venneker (Sparta), Hulshoff (Ajax), Israel (Feyenoord) .Krol (Ajax); De Jong (NEC), Neeskens (Ajax), Van Hanegem (Fqyenoord); Wery (Feyen oord), Cruyff (Ajax) en Keizer (Ajax). Het is de bedoeling van bondscoach Fadrhonc om na rust Dick Schneider (Feyenoord) te laten invallen. Bij Griekenland is de afwezigheid van aanvalssnits Antoniades opmerkelijk, te meer daar hij momenteel in grote vorm steekt. In verband met de op bouw is echter de jeugdige Apostilli- dis opgesteld. MAARTEN DE VOS SE VILLA (ANP) Na de overwin ningen van Gerard Vianen en Jan Kiekels in de eerste en tweede etap pe van de Ronde van Andalusië, heeft gisteren ploegmaat Cees Koe ken de derde rit op zijn naam ge bracht Hij zegevierde in de 150 km lange etappe van Cordova naar Sevil- la voor Jan Krekels en Lopez Rodri guez. Er werd in een bijzonder hoog tempo gereden en de renners arri veerden twintig minuten eerder dan het tijdschema aangaf. In het alge meen klassement staat Vianen eerste. Kiekels volgt met een achterstand van zeven seconden. Derde is de Spanjaard Linares op 13 seconden. Kiekels rijdt thans in de groene trui. De wegwedstrijd Genua - Nice, die '•astgesteld was op zondag 5 maart, gaat niet door. Dit besluit werd door de organisatoren genomen omdat bij na alle Italiaanse extra-sportieve merken verstek laten gaan. BELFAST (UPI) In de Noordier- se hoofdstad Belfast zijn gisteravond vijf mensen door schoten gewond. Een Britse patrouille, die inde ka tholieke wijk Ardoyene geweervuur hoord.e vond daar drie mannen ge blinddoekt, met de handen op de rug gebonden en een kogel in het dijbeen op straat. AMSTERDAM (ANP) Het be stuur van de Nederlandse Basketbal Bond heeft de heren Jan Burgert en Dick de Liefde benoemd tot trainers- coach van het Nederlandse dames team dat zich gaat voorbereiden op het Europese kampioenschap dat van 8 tot 15 oktober in Bulgarije wordt gehouden. Jan Burgert nam afscheid als trainer-coach van de damesploeg na afloop van het Europese kam pioenschap dat in 1970 in ons land is gehouden. Dick de Liefde is reeds trainer-coach van de Nederlandse meisjesploeg. Als voorbereiding zal de dames- ploeg een aantal trainingswedstrijden spelen op uitnodiging van de West- duitse en Hongaarse bond. Van 2 tot 5 juni zal een stage plaatsvinden in West-Duitsland en van 22 tot 25 augustus in Hongarije. REYKJAVIK (AP) De Roemeen se grootmeester Florin Georghiu heeft na acht ronden in het internationale schaaktoernooi in Reykjavik met 6 punten de leiding. Hij versloeg giste ren de IJslander Orfason. Tweede staat de Tsjechische grootmeester Vlastimil Hort met 5'/i pnt. Hort kwam met de Rus Takmakov remise overeen. Timman brak zijn partij te- gén Kristjansson (IJsl) af. Jan Tim- man staat op de zevende plaats met 4 punten en twee afgebroken partijen en kan dus in principe nog gelijk ko men met Georghi. Van een onzer verslaggevers VEENENDAAL De recherche teams van de rijkspolitie van Den Bosch en Ommen, die het onderzoek uitvoeren naar de bomaanslagen in Ravenstein en Ommen, willen nog geen mededelingen doen over het verloop van het onderzoek. Vast staat echter wel dat na de arrestatie van de drie, inmiddels weer vrijgelaten, verdachten geen nieuwe aanhoudin gen zijn verricht. De rechercheteams hebben hun hoofdkwartier in het politiebureau in Veenendaal gevestigd en opereren nu volledig als één team. De ongeveer 20 leden ervan hebben de beschikking gekregen over eigen telex- en mobi lofoonverbindingen. De inrichting van de centrale post is één van de eerste maatregelen van hoofdinspecteur J. A. A. Blaauw (chef van het stafbureau recherche bij de Rotterdamse politie), die en kele dagen geleden de leiding van het onderzoek overnam van de Bos sche officier van justitie, mr. J. Booster. PUNTA ARENAS (UPI) Een transportschip van de Chileense ma rine is gisteren de 800 km lange tocht begonnen van de Zuidpool naar Pun- ta Arenas in Chili met aan boord de 144 passagiers, onder wie enkele Ne derlanders, en een gedeelte van de bemanning van het Noorse schip „Lindblad Explorer" dat vrijdag vast liep op de rotsachtige kust van het eiland King George. Het vertrek van het Chileense schip moest door het slechte weer da genlang worden uitgesteld. de „Lindblad Explorer" zit nog steeds vast. Een Chileense ijsbreker heeft enkele malen geprobeerd het schip vlot te trekken, doch heeft zijn pogingen opgegeven en is huiswaarts gekeerd. De kapitein en enkele bemannings leden zijn op de Noord achtergeble ven in afwachting van een sleepboot, die over een week arriveert. Van onze sportredactie HAMAR Pappie van Dijk is de vijfde edeNrlander, die het ko mende weekeinde in Oslo aan de strijd om het wereldkampioen schap schaatsen zal deelnemen. Van Dijk besliste de strijd om de vijfde plaats tegen Harm Kuipers gisteren tijdens selectiewedstrij den in Hamar in zijn vvoordeel. Hij bleef Kuipers op de 500 en 5000 meter een vol punt voor. hhbsi Van onze speciale verslaggever ATHENE Ook Stefan Ko vacs, trainer van Ajax, is in Griekenland. Reeds tien jaar ach tereen bezoekt de Roemeen Athe ne voor een korte vakantie en hij is dit jaar nietvan deze gewoonte afgeweken. Hij heeft vier vrije dagen genomen; bovendien kan hij ongeveer zijn halve elftal aan het werk zien.Tijdens de training in het Karaiskakisstadion troffen de spelers nog meer bekenden het Roemeense elftal, dat een trip door Griekenland maakt. Wim van Hanegem kon direct weer de hand schudden van Nunweiler. Het veld van het stadion is re delijk droog, maar wel erg slecht Het is nogal hobbelig. Jappie van Dijk legde de basis voor zijn verrassende kwalificatie op de 500 meter. Op die afstand, waarop Kuipers meestal aanzienlijk sneller is, bleef Van Dijk slechts tweetiende seconde achter: 42.7 sec. voor Kuipers tegen 42.9 sec. voor Van Dijk. Daarna versloeg Van Dijk in een persoonlijk duel Kuipers op de 5.000 meter met twaalf volle seconden: 7.46.0 tegen 7.58.0. In het klassement leidde dat tot een vol punt verschil; 89.500 tegen 90.500. Kuipers was bij het Europese kampioenschap in Davos nog de vijf de Nederlander. Aan de strijd om het wereldkam pioenschap zullen ook Chinezen deel nemen. De Chinese volksrepubliek maakt hiermee zijn rentree in de in ternationale wedstrijdsport In 1965 namen de Chinezen voor het laatst aan schaatswedstrijden deel, even eens in het Bislet-stadion. De belang stelling voor het schaatsevenement is uitermate groot. Van de 28.000 kaar ten waren er gisteren nog maar 700 te koop. Ook bij het wereldkampioenschap dames, 4 en 5 maart op de Thialfbaan te Heerenveen, houdt men rekening met deelneming van rijdsters uit de Chinese Volksrepubliek en Noord- Korea. Bij de organisatoren is een te legram uit Pjongkyang op tafel geko men met de mededeling dat Noord- Korea met vijf dames en een coach in Hccrenveen zal zijn. De vertegen woordiging van de Chinese Volksre publiek in Den Haag heeft de KNSB om inlichtingen gevraagd omtrent het kampioenschap. Tot nu toe hebben Rusland (5), Finland (3), West-Duits land (2) en Zweden (3) definitief in geschreven. Van de ruim 13.000 plaat sen die beschikbaar zijn, werden er tot nu al meer dan 6.000 in de voor verkoop verkocht. Voor het wereldkampioenschaps- tournooi zullen de Nederlandse dames logeren in hotel Tjarda in Oranje woud. De Russische en Oostduitse deelneemsters zullen hun intrek ne men in het Landbouwcentrum. De twee Oosteuropese ploegen hebben daartoe besloten vanwege de kosten van de hotels. De organisatoren ga ven slechts vergoeding voor een ver blijf van een dag voor de wedstrijden tot een dag erna. Aangezien de ploe gen van de Sowjet-Unie en Oost- Duitsland van plan zijn eerder naar Nederland, te komen, vermoedelijk al een week voor de wedstrijddagen, zullen de schaatsbonden van Oost- Duitsland en de Sowjet-Unie zelf de daaruit voortvloeiende extra kosten moeten dragen. De Oostenrijker Karl Schranz die werd uitgesloten van deelname aan de Olympische winterspelen in Sap poro, heeft besloten zich terug te trekken uit de wedstrijdsport. De 33-jarige top-skiër, die twee keer de Wereldbeker won en drie keer we reldkampioen, deelde dit besluit mee Harm Kuipers en Jappie van Dijk tijdens de training in Hamar. in een brief aan de Oostenrijkse ski- bond. Hij is zeventien jaar op wed strijden uitgekomen en hoopte in Sapporo zijn loopbaan met een gou den medaille te besluiten. Nadat Schranz door het IOC van de Spelen werd geweerd en uit het Olympisch dorp werd gezet, wilde de skibond aanvankelijk aparte wereldkampioen schappen houden. Om technische re denen heeft men daar echter van moeten afzien.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 13