Laird: Russen kunnen YS snel overtroeven P. M. Jansen te A Iphen 103 rijksweg 3 Alphen en Nixons reis beheerst Vietnamees conflict Rijkswaterstaat betaalt verkeerslich ten HR. Liederenrecital Rapport over Amerikaanse defensie Vervroegde verkiezingen in Italië Jarring naar Cairo IJsland gaat visserijzone uitbreiden Ganzenbord voor beter milieu T uinbouwschool houdt open huis Dr. C. P. van Nes orthop. chirurg overleden IIEUWE LEIDSE COURANT 11 WOENSDAG 16 FEBRUARI 1972 OEGSTGEEST Er was een geweldige belangstelling voor het optreden van het echtpaar Hae nen voor de Vrienden van het Lied; de familie Ekker kon nog juist allen een zitplaats bieden. Anne Haenen liet zich voor namelijk in moderne werken ho ren; John Cages solo for voice opende de rij en een aantal lie deren van Ives. Waarom deze werkjes plotse ling zo in het middelpunt van de belangstelling staan (we hoor den ze in dit jaar al eerder) is niet duidelijk: misschien is het prettig materiaal voor de stem, bij herhaald horen, boeien ze toch niet meer. Anne Haenen heeft een volle sopraanstem, die vooral in de liederen van Willem Pijper goed tot haar recht kwam; haar uit spraak is duidelijk, ze mocht iets temperamentvoller zijn in haar voordracht b.v. van de Falla en in Moussorgskys Gopak. Hans Broekman begeleider van beiden, voelde zich in de werken van Pijper en Moussorgsky veel beter thans dan in de sfeer van Francis Poülenc, waarvan hij en bas Ton Haenen een zeer diep zinnige, levenswijze aangelegen heid maakten. Schuber, waarmee Ton Hae nen begon, bleef te vlak, ook al klonk de volumineuze, soms iets aangezette stem zeer sonoor. Daar pianist en zanger het niet altijd over de inzetten eens schenen te zijn, waren er te veel onzeker heden. Trouwens, waar kwam dat vreemde slot van Auf dem Flusse vandaan? Zijn sterkste troeven speelde Ton Haenen uit in drie van de vier liederen en dansen van de dood, in het Rus sisch gezongen, jammer dat juist de Veldheer, een voor een zo brede stem geschikt lied, kwam te vervallen. DRA. A. VAN DER VEEN- WIERSMA SCHEVENINGEN De traditie getrouw werden zaterdag in het Kur- haus de produktschapsprijzen uitge reikt aan de schippers van vissers vaartuigen, die de best verzorgde zeevis en/of haring van 1 november 1970 tot en met 31 oktober 1971 aan- voerden. Op de trap naar en op het podium van de blauwe zaal v.l.n.r. de heren, die voor verse zeevis en verse haring in de prijzen vielen: schipper D. Hoek van de KW 29 .Ada" van de rederij J. van der Plas te Katwijk aan Zee, voor de best ver- zorgde verse zeevis en verse haring, voelke met een vaartuig met een mo torvermogen van 400 tot 750 p.k. te IJmuiden werd aangevoerd; schipper A. Romkes van de UK 1 „Albert" van de rederij A. Romkes te Urk, voor de best verzorgde verse zeevis en verse haring, welke met een vaartuig met een motorvermo gen van 750 p.k. of meer te IJmuiden werd aangevoerd en schipper G. Vooijs te Katwijk aan Zee, voor de coba" van de rederij Gebr. A. en G. Vooijs te Katwijk an Zee, voor de best verzorgde verse zeevis en verse haring, welke met een vaartuig met een motorvermogen van 120 p.k. of meer te Scheveningen werd aange voerd. De produktschapsprijzen voor ge zouten haring viel ten deel aan: schopper C. Roeleveld van de trawler VL 105 „Elizabeth" van de rederij W. Kwakkelstein N.V. te Vlaardin- gen (derde van rechts) en voor de 8e maal; schipper A. Hofland van de trawler SCH 6 „Alida" van de rederij W. van der Zwan Zn N.V. te Scheveningen (tweede van rechts) en schipper K. Kuijt van de trawler KW 153 Francianavan de N.V. Visserij Maatschappij „Insulinde" te Katwijk aan Zee (geheel rechts). ROME (UPI-Reuter) Het bestuur van de Italiaanse christen-democra tische partij heeft zich gisteravond laat uitgesproken voor de vorming van een minderheidsregering zonder de oude coalitiepartners. Het enige doel van dit een-partij kabinet zal zijn zichzelf op te heffen door de verkie zingen een jaar te vervroegen. Het partijbestuur nam het besluit ondanks verzet van de linkervleugel. De meeste sprekers betoogden dat een een-partijkabinet het de vier vroegere coalitiepartijen mogelijk maakt een open verkiezingsstrijd te voeren, waardoor een hechtere basis zal ont staan voor hernieuwing van de coalitie na de verkiezingen, maar volgens sommige politieke waarnemers kan de aftredende regering wel eens de laat ste zijn onder de centrum-linksformu- le in 1962 door Fanfani ingevoerd. De regering-Colombo trad op 15 ja nuari af wegens diepgaande geschillen over sociaal-economische hervormin gen en de echtscheidingswet. WASHINGTON (Reuter) De Amerikaanse minister van Defen sie, Meivin Laird, heeft gewaarschuwd, dat de Sowjetunie op militair-technologisch gebied een voorsprong kan krijgen die te vergelijken is met de lancering van de eerste Spoetnik in 1957, als de Verenigde Staten daar niets tegen doen. In zijn jaarlijks rapport pleit de minister sterk voor een uitbreiding van het militaire speur werk om te voorkomen, dat Amerika in de technologische wedloop naar de tweede plaats wordt verdrongen. Het Pentagon vraagt voor het op 1 juli beginnende belastingjaar één miljard dollar voor speurwerk en ontwikkeling, terwijl het voorts de uitvoering van het programma voor de strategische bewapening wil ver snellen. Laird wees herhaaldelijk op de vorderingen die de Russen in kwantiteit en kwaliteit maken op het gebied van de strategische bewape ning. HOOFDPUNTEN Eén van de hoofdpunten van Lairds program is een versnelling van de ontwikkeling van lange-afstandsra- ketten, die door onderzeeboten wor den afgeschoten. Hiervoor wordt in het komende belastingjaar 942 mil joen dollar gevraagd of zeven maal zoveel als in het lopende jaar. Verder wordt 445 miljoen dollar gevraagd voor de constructie van de bommen werper van het type B-l, die in april 1974 zijn eerste proefvlucht moet gaan maken. In het begin van de ja ren tachtig zal het toestel in een be hoorlijk aantal voor gebruik gereed zijn. Laird is van oordeel dat de Sowjet unie, als zij haar huidig bouwtempo handhaaft, tegen het midden van de jaren zeventig ide VS voorbij zullen streven wat betreft het aantal met raketten uitgeruste onderzeeboten. Amerika beschikt nu over 41 van dergelijke vaartuigen. Volgens het rapport bouwen de Russen ook op pervlakteschepen. VERSCHUIVING Eind juni 1973 zal, volgens Laird, de krachtsverhouding Amerika-Rus- land als volgt zijn: VS: 1.054 intercontinentale raket ten, 656 lanceerinstallaties op onder zeeboten, 531 zware bommenwerpers, totaal aantal raketladingen 5700. Sowjet-Unie: 1550 intercontinentale raketten. 580 lanceerinstallaties op onderzeeboten, 140 zware bommen werpers, geschat aantal beschikbare raketladingen 2500. Wat de luchtverdediging betreft zouden de Russen eind juni volgend jaar over 3100 jachtvliegtuigen be schikken, tegen Amerika over 593. Voorts zouden de Russen 10.000 lan- ceerinrichtingen voor luchtdoelraket ten bezitten, tegen de Amerikanen 839. Tenslotte hebben de Russen 64 tegen raketten gerichte raketinstalla ties, die alle rondom Moskou zijn ge legen. De VS hebben nog niet derge lijke installaties. Torenflats Tweede zaak die de aandacht kreeg was de bouw van twee to renflats in Ridderveld, ter weers zijden van de Kennedylaan. De Bouwmaatschappij Nedcrhorst, die ongeveer 1200 woonheden gaal bou wen in Ridderveld, heeft torenflats nabjj het winkelcentrum, opgeno men in haar bouwplannen. Me vrouw Hardijzer, en na haar ook enkele andere sprekers, betreurden het, dat de groenvoorziening in de ze omgeving aan de zuinige kant is, maar wethouder Duin wees er op, dat de kostenfactor een vrij intensieve bebouwing nodig maakt. Het zijn ook de kosten die ver hinderen. dat op spoedige realise ring van een loopbrug over de Bruins Slotsingel naar het te bou wen winkelcentrum kan wor-len ge rekend. Want een dergelijk project zal toch wel op ongeveer 300.000 komen. Wat de huurprijzen voor de te bouwen woningen en die van de kantoorflats betreft, op prijzen beneden de ƒ300 per maand moet men maar niet meer rekenen. Plan De Burcht Tenslotte kwam nog aan de orde een bespreking van de bezwaren die door de Vereniging Zuid-Hol lands Landschap en het Landbouw schap zijn ingebracht tegen het ontwerp-bestemmingsplan De Burcht, dat Zwammerdam enig soulaas wil geven op het gebied van woning bouw. Verschillende sprekers wa ren van mening dat deze bezwa ren weinig steekhoudend zijn en ook wethouder Duin noemde ze niet reëel. Het concept-schrijven van burgemeesters en wethouders aan de indieners van de bezwaarschrif ten, werd met algemene stemmen aanvaard. REYKJAVIK (Reuter) Het IJs landse parlement heeft zich gisteren met algemene stemmen uitgesproken voor uitbreiding van de visserijzone van het eiland van 12 tot 50 mijl met ingang van 1 september. De afgevaardigden bepleitten ook unaniem opzegging van de tien jaar oude visserijverdragen met Engeland en West-Duitsland. Waarnemers verwachten dat de IJs landse regering de maatregelen nog deze maand officieel bekend zal ma ken. In de door het parlement goedge keurde resolutie staat ook dat IJsland moet blijven proberen, met Engeland en West-Duitsland tot overeenstem ming te komen over deze kwestie. Minister van visserij Josefsson heeft te kennen gegeven dat de regering be reid is deze twee landen nog enige tijd na uitbreiding van het visserijgebied binnen de nieuwe grenzen te laten vissen. Premier Johannesson vond de unanieme goedkeuring van de resolu tie „een historisch moment". CAIRO (AFP) De VN-afgezant voor het Midden-Oosten. Gunnar Jar ring, wordt vrijdag in Cairo verwacht. Dit heeft het semi-officiële Egyptische blad Al Ahram gemeld. Jarring arriveert vrijdagmorgen uit Moskou, waar hij ambassadeur van Zweden is. in Cairo voor overleg met de Egyptische minister van buiten landse zaken, Moerad Ghaleb. Het be zoek houdt volgens Al Ahram geen nieuwe onwikkeling in voor wat be treft Jarrings vredesmissie. De VN-afgezant wacht al meer dan een jaar op het antwoord van Israël op zijn vragen, aldus het blad. Het ko mende overleg wordt gevoerd op ver zoek van Jarring, die Ghaleb nog kent uit de tijd dat deze ambassadeur van Egypte in Moskou was. In de Good Year rubberjabriek nadert de voltooiing van het nieuwe luchtschip "Europa", dat in april zijn eerste vlucht zal maken. De topsnelheid zal ca. 80 en de kruissnelheid zal ca. 60 km per uur bedragen. Het wordt waarschijn lijk gebruikt als zwevend platform voor tv-camera's bij sportwedstrijden. HAZERSWOUDE De in ok tober 1970 ingestelde „Commis sie Milieuhygiëne Hazerswoude de eerste gemeentelijke com missie van deze aard in ons land heeft niet stilgezeten blijkens een deze week verschenen bro chure. Hierin wordt omstandig uit de doeken gedaan, waarmee de commissie zich alzo heeft bezig gehouden en welke plan nen zij heeft gemaakt. Zo heeft de commissie een ver tegenwoordiging van de boom kwekers uitgenodigd om te bezien of er mogelijkheden zijn voör aanleg van een park, dat een tweeledig doel moet krijgen: re creatie en „show-tuin". Een werkgroep gaat de plannen nu concretere vorm geven. Een ander punt van studie icas de waterverontreiniging en in het bijzonder het ontbreken van rioleringen in Dorp-oost en de Groenendijk. Overleg met het hoogheemraadschap voor Rijn land had resultaat: binnen af zienbare tijd beginnen de voor bereidende werkzaamheden voor de bouw van een zuiveringsin stallatie in Dorp-oost. Omdat de plannen voor een vuilverbrcCnding in Alphen aan den Rijn niet doorgaan, bestu deert de commissie momenteel de mogelijkheden, die er plaatse lijk zijn als de huidige stortmo- gelijkiieden zijn uitgeput. Andere plannen: voorlichting op scholen, een boomplantdag op 28 maart, een vuilnisdag, een papierprikactie op 29 maart en de uitgave van een ganzenbord spel voor jong en oud, dat een steentej moet bijdragen aan een beter milieubesef bij de bevol king. CHINA Over de Chinese volksrepubliek zegt Laird, dat dit land voor 1975 niet over intercontinentale raketten zal beschikken die de VS kunnen treffen. Tegen het midden van 1976 zou Pe king 10 a 20 van dergelijke wapens kunnen bezitten. Terwijl de Chinezen niet zouden werken aan een vloot van intercontinentale zware bommen werpers, zouden zij wel een toene mend aantal middelzware bommen werpers bezitten, die kernwapens naar doelen op 3000 km kunnen bren gen. De omvang van het Chinese le ger wordt op 2.5 miljoen man geschat, de luchtmacht zou ruim 3000 straalja gers en ongeveer 350 lichte en mid delzware bommenwerpers omvatten. Vragen in Kamer over uitbreiding SehiphoJ DEN HAAG „Iedere uitbreiding van Schiphol boven het huidige vier banenstelsel is ongewenst". Deze stel ling hebben de Kamerleden Stoffelen en Voogd (beiden PvdA) voorgelegd aan minister Drees jr. en zij vragen zijn oordeel daarover. De twee Kamerleden willen weten of het waar is. dat het zogenaamde oude Schiphol momenteel gereorgani seerd wordt om het geschikt te ma ken als vrachtvllegveld. Ook vragen zij of het oude Scfaiphol in toenemen de mate gebruikt wordt voor vakan tie-chartervluchten. ALPHEN Woensdag 23 februari wordt de heer P. M. Jansen 103 jaar. De heer Jansen, een olijke baas, woont momenteel in Pension Sint Jo seph aan de Prins Hendrikstraat 163. Hij woont in een klein maar gezellig kamertje waar het klassieke zieken huisbed wat schril afsteekt in een omgeving waarin alles er op wijst dat er in wordt geleefd. Een paar maal per week komen zijn twee nog in leven zijnde doch ters naar het pension om een kaartje te leggen. De oudste dochter loopt al tegen de 80 en de jongste is in de 60 jaar oud. Exacte leeftijden kan de heer Jansen niet geven want na enige tientallen jaren wil men wel eens wat vtrgeten. Hij heeft vijf kinderen, onder wie een tweeling, gehad. Wanneer hij ge trouwd is wist hij ook niet meer precies maar dat het nog in de vorige eeuw was, staat voor hem als een paal boven water. De heer Jansen werd in 1964 een been geamputeerd. Daarover vertelt hij nu: „Ik zie ze nog zagen aan het been, twee man, en mijn knie bewoog zo nu en dan, en ineens bom, daar lag het been". Hij kijkt even naar zijn omgeving om de reacties te peilen en gaat dan verder: „Een kunstbeen wilde ik niet hebben maar er werd er toch één gemaakt. Ik heb het misschien een week gebruikt en toen in de kast gezet". Ter illustratie wordt het kunstbeen uit de kast gehaald. De heer Jansen was 15 jaar toen hij in zijn geboorteplaats Nieuwen- dam begon te werken. Hij werd knecht bij zijn vader op de boerderij. Daarna is hij naar Gouda gegaan waar hij is gehuwd. Ook heeft hij nog geruime tijd een melkwijk ge had. Toen hij al ver in de 70 was, is hij met werken gestopt en naar het pension gegaan. Op zijn verjaar dag zal het een drukke bedoening worden, net als voorgaande, jaren. Hoog en laag water Katwijk aan Zee RIJNSBURG De Christelijke Tuinbouwschool aan de Spinozalaan houdt dinsdag 29 februari, woensdag 1 maart en donderdag 2 maart open huis. Met behulp van een expositie zal overdag en 's avonds alles verteld cn vertoond worden over de school. Ook zal de aandacht worden ge schonken aan voortgezette opleidin gen op vakscholen en middelbare tuinbouwscholen. Als bijzondere attracties kunnen vermeld worden: de aanleg in de school van een voorjaarstuin, de ex positie van de studieclub Rijnsburg en Omstreken en de films die ver toond worden door de filmdienst van het Ministerie van Landbouw. Donderdag tussen 7-11 uur is er een voorlichtingsavond. De Studie groep „Tulpenbloei" vertelt dan over ervaringen opgedaan in Zweden en zal daar tevens dia's over vertonen. drijven op Alphens terrein, die in een uitstekend verkaveld gebied lig gen, extra zou doorsnijden endaar- door onrendabel zullen worden. Bo vendien zou deze doorsnijding de betrokken agrariërs meer op Nieuw koop gaan oriënteren waardoor de Aarlanderveense gemeenschap op nieuw een gevoelig verlies zou lij den. De heer Winninghoff was enig- zins verbaasd over de matte re- aktie van het comité „Aarlander- veen leeft", op dit nieuw voorge stelde tracé. Hij vroeg zich af, of men daar het moede hoofd maar in de schoot heeft neergelegd. De voorzitter was echter van mening, dat dit tracé en het door Aarlan- derveen afgewezene, zo weinig van elkaar verschillen, dat men het lood om ijzer vindt. Men wil daar nu eenmaal iets geheel anders en dat is afgewezen. Na opmerkingen van de heren v. d. Berg. Van der Vlies en mevrouw Hardijzer, werd besloten de door de heer Van Leeu wen aangevoerde bezwaren tegen het verlegde tracé over te nemen en bij de betrokken rijksinstantie ter kennis te brengen. SAIGON, PARIJS (Reuter, UPI, AP) De Amerikaanse strijdkrachten hebben gisteren hun 24 uur durend Tet-bestand beëindigd - met nieuwe massale luchtaanvallen, die een verwacht offensief, samenvallend met het bezoek van Nixon aan Peking, moeten voorkomen. In Parijs hebben Zuid-Vietnam en Ame rika laten weten dat zij donder dag als Nixon vertrekt niet wensen te overleggen met hun tegenstanders. MOTIVERING Als officiële reden voor de boycot werd genoemd de massale manifesta tie tegen de oorlog in Vietnam, die afgelopen weekeinde in Versailles is gehouden. Volgens de Amerikaanse en Zuidvietnamese delegaties hebben Noord-Vietnam en de Viet Cong „las terlijke propaganda-activiteit" bedre ven, „die niet verenigbaar is met het voeren van de onderhandelingen". Maar de belangrijkste reden iszo wordt vermoed dat de Amerikanen niet willen onderhandelen, terwijl Nixon in China is In Zuid-Vietnam is gisteren ook een einde gekomen aan de tijdelijke terugtrekkingsstop van Amerikaanse soldaten. 4580 soldaten kregen toe stemming naar huis terug te keren, de grootste groep op één dag sinds 15 oktober. Tegelijkertijd werden de massale bombardementen nabij de gedemilitariseerde zone hervat. De uit Amerika overgevlogen B-52-bommen- werpers werden daarbij ingezet. De toestellen werden naar Guam gevlo gen ter versterking van de eskaders, die boven Indo-China opereren. 250 PER DAG Er worden op het ogenblik tot 250 vluchten per dag uitgevoerd in Zuid- Vietnam, plus tientallen boven Laos en Cambodja. In totaal zijn sinds woensdag 1017 vluchten uitgevoerd. In de vier voorgaande maanden wer den gemiddeld niet meer dan tien vluchten uitgevoerd. Ondanks de officiële verklaringen dat de bombardementen tegen de Noord Vietnamese versterking van mankracht en materiaal gaan en eveneens bedoeld zijn om een even tueel offensief te voorkomen, lijken de acties van de luchtmacht in de eerste plaats bedoeld voor het be schermen van de Zuidvietnamese eenheden, die noch de middelen noch de w il bezitten met infanterie de vijand op te zoeken in onbegaanbare oerwoudgebieden langs de grens. Hoewel de Amerikaanse grondtroepen werden verminderd, worden de luchtmacht en marine versterkt. ■ii'l'1' 111/ I i KATWIJK AAN ZEE Donder dag 17 februari: hoog water 4.49 en 16.24 uur, laag water 0.43 en 13.05, springvloed. Meevaller voor Leiden ZOETERWOUDE De verkeerslichteninstallatie, die bij de af ritten van rijksweg 4 op de Hoge Rijndijk wordt geplaatst, zullen niet door Leiden behoeven te worden gefinancierd. Bij het over leg over deze slepende zaak heeft Rijkswaterstaat zich bereid ver klaard de kosten hiervan zelf te betalen. Dat deelde wethouder Van Hof- gen mede tijdens de vergadering van de commissie voor sport en recreatie, waarin de moeilijke toegang tot de Hoge Rijndijk vanaf de Stadhouders zijdelings ter sprake kwam. Het afstellen van de te installeren verkeerslichten op de Hoge Rijndijk nabij de Oranjelaan, toegangsweg tot het industriegebied „De Grote Polder", houdt nauw verband met de situatie nabij de afritten van de rijksweg. De bestaande lichten bij de r.k. kerk zullen t.z.t. verdwijnen. Op 74-jarige leeftijd ALBLASSERDAM Op 74-jarige leeftijd is maandagochtend tijdens zijn spreekuur in de polikliniek in Alblasserdam overleden de bekende orthopedische chirurg dr. C. P. van Nes. Dr. Van Nes genoot grote be kendheid op het gebied van de or thopedie. Vroegér was hij verbonden aan de Annakliniek te Leiden, die hij geruime tijd geleden verliet om in Alblasserdam een eigen kliniek op te bouwen. Ondanks zijn hoge leeftijd voerde dr. Van Nes nog re gelmatig grote operaties uit. RIJNSBURG Morgenavond 8 uur spreekt dominee H. J. Hegge in de Gereformeerde kerk aan de Vaart ALPHEN In de gisteravond gehouden vergadering van de Com missie voor de Ruimtelijke Orde ning en Stadsontwikkeling kwam een drietal punten aan de orde. De eerste bespreking was gewüd aan een variant-tracé van R\jks- weg 3, waarover gisteren een ar tikel in ons blad was te lezen. De variant betrof dan een geringe ver legging van het tracé bij Nieuw koop, in verband met recreatieve bezwaren. De heer Vari Leeuwen stelde, dat deze zaak duidelijk illustreert, dat we toe zijn aan gewestvorming, want iedere gemeente praat vanuit zijn eigen standpunt, zonder vol doende kijk te hebben op het ge heel; voorzitter wethouder Duin meende eohter, dat in een bijeen komst van het gewest de gemeen ten toch ook wel het eerst voor eigen belangen op zouden komen. Maar, om tot de opmerking van de heer Van Leeuwen terug te keren, hij wees er op, dat het nieuwe voorgestelde tracé zes agrarische be-

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 11