TV-commenlaar NOS herdenkt halve Krk.ZHiïi0Z eeuw radionieuws Hoogovens werkt niet mee aan VPRO's Namens Meeste leden NKV bouwbond wensen één vakcentrale COLIN FORBES Reportage over Rhodesië 10 WOENSDAG 16 FEBRUARI 1972 Als televisie-bewerking van Alexander Solzjenitsyn's reeds be roemd geworden roman „Kankerpa viljoen" is het Duitse spel „Krebssta- tion" van Karl Wittlinger een indruk wekkende produktie. De opzet, nl. re acties te registreren van naar aard en afkomst zeer uiteenlopende mensen, die gaan beseffen dat ze niet lang meer te leven hebben, is echter, hoe wel belangrijk, niet zonder gevaar. Is men in staat het thema van de Russi sche schrijver in wijder verband te zien, als een botsing van de mens met de maatschappij waarin hij moet le ren leven om zich te kunnen handha ven, dan blijkt Solzjenitsyn's ,Jian- kerpaviljoen" een onthullende sociale en psychologische analyse van indivi du en samenlevingDat kan aan twee kanten leiden tot meer inzicht en zoiets is belangrijk. Het gevaar schuilt hierin, dat wie weet hoevele mensen misschien wel miljoenen in het verhaal niets anders kunnen zien dan hetgeen zij in het „K>p*"-.station" meebeleven: de onthutsende ontluistering van men sen, bij wie door een kwaadaardig gezwel het teken uan de dood ver schijnt. Wat kan een dergelijke hard handige confrontatie veroorzaken bij naar de televisie kijkende zieken en bij degenen die zich verbeelden dat zij aan de gevreesde ziekte lijden? Daarom, hoewel bij ons bewonde ring is gewekt voor sommige zeer ga ve creaties (de sfeer wilde echter niet helemaal Russisch worden) over heerst toch de gedachte, dat de NCRV de uitzending psychologisch beter had moeten begeleiden. Op z'n minst met een verstandige introduc tie. Het was niet voor de eerste keer, dat men op de tv kon zien hoe een film tot stand komt, maar de NBC- productie die de VARA dinsdagavond uitzond, bleek wel van bijzondere kwaliteit te zijn. Technische en artis tieke problemen, minder geslaagde en fabelachtig gelukte trucages, de rela tie tussen spelers, regisseur en sce narioschrijver en hoe zij over elkaar denken, dat alles is zo bekwaam ge monteerd, dat de documentaire over de film „Butch Cassidy and the Sun dance Kid" een zelfstandig „leven" verdient. Hier en Nu bevatte het laatste deel van een gesprek tussen Ian Smith van Rhodesië en David Frost. We hadden het wel in zijn geheel willen volgen, want waarschijnlijk gaat het de geschiedenis in als een van' de hardste interviews, en dat nota bene in het hol van de leeuw. Je moet als journalist wel wat in je mars hebben, ook geestelijk, om zo messcherp par tij te kunnen geven. TM. Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM Ter herdenking van het feit dat het op 21 februari vijftig jaar geleden is dat het eerste radionieuws werd verspreid door het persbureau Vaz Dias, zal de NOS maandagochtend a.s. van negen uur tot vijf over half tien op Hilversum II opnamen uit het historisch archief, waaruit de ontwikkeling van deze berichtgeving blijkt, laten horen. tigd aan het Hilversumse Melkpad, en bestaat nu uit 26 journalisten, die dagelijks met twee uur en achttien minuten drieëntwintig uitzendingen verzorgen. In het herdenkingsprogramma zijn ook de echtgenote en de zoon van de oprichter van het persbureau Vaz Dias te horen, alsmede enkele ex- nieuwslezers en de huidige hoofdre dacteur van de Radionieuwsdienst, drs. D. Mallon. De heer Vaz Dias begon zijn uit zendingen bij wijze van wereldpri meur via de zender van de Amster damse Effectenbeurs en de berichten waren gecodeerd, zodat zij wel voor de dagbladen verstaanbaar waren, maar niet voor de enkele privéluiste- raars, die in 1922 al iets> deden met radio-ontvangers. In een ommezien waren negentig dagbladen op deze nieuwsvoorziening geabonneerd. In 1925 werden via de toenmalige enige Nederlandse zender de Hilversumse Draadloze Omroep, deze berichten ook op het publiek gericht en vijf jaar later abonneerden zich de inmid dels opgerichte vier grote omroepen op de radiobulletins van dit persbu reau. Op 1 januari 1935 echter richtten de Nederlandse dagbladen het Alge meen Nederlands Persbureau (ANP) op, dat de taak van Vaz Dias over nam. In 1937 werd een speciale radio- nieuwsdienst in het leven geroepen, welke in de oorlogstijd werd overge nomen door de bezetters, maar na de bevrijding weer terugkeerde. Deze dienst die steeds uitgroeide, is geves- Twee dagen kijken naar schaatsen HILVERSUM Zaterdag en zon dag aanstaande kan men volop kijken en luisteren naar de wereldkam pioenschappen hardrijden op de schaats voor heren, te houden in het Bislet Stadion in Oslo. De beelden zullen niet in kleuren worden uitge zonden. De NOS verzorgt zaterdag TV-re portages van 15 tot 18.30 uur op Ne derland II en zondag van 13 tot 14 en van 14.45 tot 17 uur op Nederland I. De NOS-radio geeft op vrijdagavond om 8 uur op Hilversum I verslag van de loting, onderbreekt zaterdagmid dag het NCRV-programma op Hilver sum III voor diverse directe reporta ges van de belangrijkste ritten, en geeft tenslotte een samenvatting op Hilversum II om 19 uur. Zondag zijn rechtstreekse reportages te horen op Hilversum II van 13.15 tot 18 uur. Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM Bedrijfslei ding en enkele leden van de on dernemingsraad van Hoogovens hebben geweigerd deel te nemen aan het VPRO-televisieprogram- ma „Namens", waarin tweemaal achter elkaar de twee kritische werknemers Aardenburg en Duiker zullen optreden. Aanvankelijk hadden een paar le den van de ondernemingsraad ge zegd, met de twee heren, die respec tievelijk lid zijn van NKV en NW, voor de camera's te zullen debatte ren en er waren ook gesprekken ge pland met vertegenwoordigers van de leiding en enkele collega's van de twee. Daarbij zou het voornamelijk gaan over de teleurstelling van de heren Aardenburg en Duiker aan gaande de democratisering van het bedrijf, juist omdat Hoogovens be kend staat om het goede sociale be leid en de voortvarendheid in het overleg daartoe. De bedrijfsleiding eiste echter in zage van het draaiboek en vetorecht over het uitzending van ongewenste passages daarin. Hiermee ging de re dactie van het programma niet ak koord. Op 7 februari trokken toen ook de ondernemingsraadleden, die medewerking hadden toegezegd, zich terug. De VPRO zette echter de op namen door, maar kan nu in de uit zendingen, waarvan de eerste mor genavond op het scherm komt, geen beelden van het terrein van Hoog ovens laten zien, noch de medede lingen van de twee kritische werk nemers confronteren aan de menin gen van andere werknemers, die bij de praktijk van het democratise- ringsoverleg zijn betrokken. Daarom zullen de programma's eenzijdig zijn, aldus deelt de VPRO ons mede. UTRECHT Ruim driekwart van de circa 80.000 leden van de katholie ke bouwbond St. Joseph (NKV) is voorstander van het samengaan van NW, NKV, CNV in één nieuwe vak centrale. Dit blijkt volgens het bondsblad „De steiger" uit een vorig jaar door het NIPO verrichte enquête onder de leden van „St. Joseph". Vanavond te zien NEDERLAND I NOS 18.45 De Fabeltjeskrant 18.55 Journaal 19.05 Van gewest tot gewest 19.50 Tips van het Nat. Bur. voor Toerisme 20.00 Journaal P.P. 20.20 uitz. van DS'70 20.30 Staatsloterij 20.35 Socutera NOS 20.40 Cops and Robbers Diefje met verlos 21.30 Ned. Songfestival '72: Nationale Finale 22.45 Journaal 22.50 Den Haag vandaag NEDERLAND II NOS 18.45 De Fabeltjeskrant 18.55 Journaal NCRV 19.05 Eddy Ready Go NOS 20.00 Journaal NCRV 20.21 Alles goed thuis....? 20.50 Kankerpaviljoen (dl.2) 22.05 Dagsluiting IKOR CVK RKK 22.10 Kenmerk HIRO 22.35 Waarom bestaat de HIRO hoe is hij ontstaan en wat is zijn bestaansrecht? NOS 22.55 Journaal Vanavond te horen HILVERSUM 1 NOS. 18.41 uur (NCRV) Veel gevraagde gewijde muziek. 19.20 uur. Openbaar kunstbezit 19.30 uur. Woensdagavond Muziekma- gazine. 22.50 uur. Horizon, Noord-Indiase mu ziek. HILVERSUM 2 VARA. 19.30 uur. Licht orkest met zangso listen. 20.05 uur. Dansorkest met solisten. 21.10 uur. Popsmuk. 21.45 uur. Koloriet, muziekprogram ma. 22.30 uur. Viool en piano, klassieke muziek. 23.20 uur. Radio Jazz Magazine. Weekjournaal vanaf zondag in kleur HILVERSUM Van zondag aan staande af zal de NOS het weekjour naal in kleur uitzenden. Gewijzigde presentatievorm maakt het dan ook mogelijk nagekomen informatie en eventueel later vergaard nieuws aan gefilmde reportages toe te voegen. In overleg met de Nederlandse Vereniging voor Slechthorenden is besloten de tussen- en ondertitels te vervangen door een aanduiding van de plaats van handeling. De Vereni ging toont begrip voor de belemme- irng welke de handhaving van deze titels bij de journalistieke samenstel ling van het weekoverzicht onder vindt. MARY PERKINS Kolonet: muziekprogramma. 22 30 iSi Viool en piano. 22.56 Mededelingen. 23.00 Nieuws. 2310 Actualiteiten. 23.20 Radio Jazz Magazine 23 55-24 00 Nieuws Hilversum I. 402 m. NCRV. 18.30 Nieuws. 18 41 (S) Veel ge vraagde gewijde muziek (gr). 19 00 De kerk vanoaag nieuws en commentaar. Poli tieke Partijen: 19.10 Uitzending van de KVp. NOS: 19 20 Open haar Kunstbezit. 19 30 (S) Woensdagavond - Muzlekma- gazine. Bond zonder Naam: 22.25 Leven zonder masker: wat een feest! noS: 22.30 Nieuws. 22.40 Den Haag van daag. 22 50 (S) Horizon: Dru- pad - Noord-lndlase muziek. I 23.55-24 00 Nieuws. Hilversum II. 298 m. VARA: 18.00 Nieuw.- 18.11 Actualitei ten 18 20 Uitzending van de PPR. 18 -30 (S) Klink Klaar, zonder nonsens. 19.30 (S) Licht orkest rnet zangsollsten. 20.00 Nieuws 20 05 (S) Dansorkest met solisten 20 35 Het verlies 21.10 (S) Popsmuk. 2145 (S) MORGEN Hilversum I. 402 m. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.02 Het levende woord. 7.08 (S) Preludium I: klassieke muziek (gr.) 7.30 Nieuws. 7.41 Hier en Nu. '7.55 (S) Preludium II: 8.10 (S) Te Deum Laudamus. 8.30 Nlews. 8.41 CS) Podlm voor de vrouw 9 10 <S) Klassieke or kestwerken (gr.) 10.00 Geeste lijke liederen 10.04 Schoolra dio. 10.30 Nieuws. 10.33 (S Voor de zieken. 11.05 (S) Gees telijke liederen. 11.30 Hier en Nu. 11 32 (S) Populaire klassie ke muziek (gr). 11.55 Medede lingen. 12.00 Los-Vast: geva rieerd programma. C12.10-13.19 Kunst- en vliegwerk; 12 26 Me dedelingen t.b.v. land- en tuinbouw; 12 30 Nieuws: 12.41-12.50 Hier en Nu. 13.00-13.04 De talel van drie). 13.30 Volksmuziek. 13.45 Ver taalde gedichten uil zweden. 14.05 Schoolradio. 14.25 (S) Klassieke kamermuziek (opn.) 15 00 Hervormde middagdienst- 15.30 Nieuws. 15.33 Kinderkoor met instrumentale begeleiding. 16.00 (S) Jeugdland. 17.00 (S) Popmuziek. 1730 Nieuws. 17.32 Hier en Nu. 18.00 (S) Licht en semble (opn.) 1834 Op de man af. praatje. Hilversum II. 298 m. AVRO: 7.00 nieuws en ochtendgym nastiek 7.20 (S) Dag met een plaatje <gr.) 8.00 Nieuws. 8.11 Radiojournaal. 8.20 (S) Dag met een plaatje (vervolg) (Om 8 30-8 33 De groenteman) 8.50 Morgenwijding. 9.00 Toppers van toen (gr.) 9 35 Waterstan den. 9 40 Schoolradio. 10.00 Voor de kleuters. 1010 Ar beidsvitaminen. (11.00 Nieuws.) 11.30 Voor de vrouw. (Om 11.55 beursberichten.) 1230 Modern platteland 12.35 Sportrevue. 13.00 Nieuws. 13.11 Radiojour naal. 13.30 (S) Karakteristieke combinaties m. klassieke mu ziek 14.00 De Notedop. geva rieerd programma. 15.00 Palet: voor de zieken. 16.00 Nieuws. 16.03 Kunstprogramma 17.00 Mobiel: een beweeglijk pro gramma voor beweeglijke mensen, waarin om 17.55 Me dedelingen. Hilversum III. 240 m. TROS: 7 00 Nieuws. 7.02 De Hugo van Gelderen Show. (8.00 Nieuws). 9.00 Nieuws. 9.03 Take Nine. 10 00 Nieuws. 10 03 Robbie Dale on Radio. EO: 11.00 Nieuws, van en voor zieken. 12.00 Nieuws. 12.03 Van twaalf tot twee met om 13.03 Raden maar.. (13 00 Nieuws 14 00 Nieuws. 14 03-18.00 KRO-op- drle: discjockeys-show. (15.00, 16 00 en 17 00 Nieuws.) VAN ZERVOS 83 „Als ze de rivier bereiken en die oversteken, verdwijnen wij in de pijp. Dan klimmen zij deze heuvel op en wij gaan onder hen door." „Dat klinkt uitvoerbaar," gaf Prentice als commentaar. „Als het functioneert." Hij draaide zich om en hervatte zijn obser vatie van de patrouille, die snel de heuvel afdaalde; ze hadden intussen al een grotere afstand afgelegd dan hij voor mogelijk zou hebben gehouden, maar toen bedacht hij dat deze zes op hen af komende Duitsers goed geoefende Alpenkorps soldaten waren, mannen wier natuurlijke werkterrein gevormd werd door woest, braak terrein en die nu opereerden onder ideale omstandigheden. Het zou een fatale vergissing zijn hen te on derschatten. Het enige voordeel aan zijn kant was het gezel schap van twee mannen die het schiereiland kenden. Een ver ontrustende gedachte kwam bij hem op en hij stelde Grapos snel een vraag. „Ik neem toch aan dat er geen gevaar bestaat dat die knaap, Theophilous, hen ook heeft ingelicht over het bestaan van die pijp?" De Griek snoof verachtelijk. „Dat is geen man die loopt óf jaagt hij zou bang zijn om te verdwalen. Wij wachten. Als ze de stroom oversteken gaan wij de pijp in." Macomber was dicht bij Prentice gaan staan en hij fronste alsof er iets was dat hij niet begreep. Enkele minuten lang. keek hij naar de patrouille, die over rotsen klauterde, soms tot aan het middel in de struiken verdween, maar voortdu rend haar zorgvuldige formatie handhaafde, terwijl ze de ri vier steeds dichter naderde. Hij bracht zijn twijfel onder woorden. „Het bevalt mij niks Burckhardt maakt een te verkwistend gebruik van zijn mannen." „Wat bedoelt u?" snauwde Prentice. Daar hij nog niet gesla pen had, deed zich de spanning des te sterker gevoelen en hij wist dat hij in een rottige stemming was, maar Macombers opmerking impliceerde dat hij een belangrijk punt over het hoofd zou hebben gezien. „Burckhardt heeft tweehonderd soldaten ter beschikking om Zervos te bezetten. Tenminste, hij had er tweehonderd toen hij de Rupescu verliet, zoals hij me zelf heeft gezegd. Hij heeft er vier verloren aan boord van de Hydra...." „Vier?" „Ja, vier. Daar was om te beginnen de man die door u over boord werd gewipt. Tijdens zijn ontsnapping heeft Grapos twee andere gedood en ik heb er een over de reling gegooid toen ik die springlading op het dek bracht. Zijn bajonet kwam overigens goed van pas - die heb ik gebruikt om de lading in de ventilatorschacht aan te brengen. Dat is twee procent van zijn troepen, als we degenen die op de steiger zijn gesneuveld en die met het schip naar de kelder zijn gegaan buiten beschouwing laten. Toch vindt hij dat hij wel zes man kan missen om ons te zoeken. Zegt u dat iets, Prentice? Iets verontrustends?" „Het betekent dat hij nog genoeg mensen over heeft om het op te nemen tegen een handvol monniken." Het kostte Prenti ce moeite scherp na te denken. Waar was de vasthoudende Schot nu weer op uit? „Volgens mij betekent het dat hij zeer binnenkort zware versterkingen verwacht en dat vind ik geen geruststellende gedachte." „Bedoelt u via de zee? Nog eens een scheepslading bij vol daglicht?" „Dat betwijfel ik. Misschien maken ze deze keer gebruik ,van een volkomen andere methode." Macomber keek naar bo ven. Zover het oog reikie was de lucht blauw en het enige wat te zien was, was een zwerm zeemeeuwen hoog in het zonlicht, die in de richting van Katyra vloog. „Hij zou geen patrouille van zes man op ons spoor zetten, tenzij hij erop rekende dat hij extra hulp kreeg," herhaalde hij koppig. „Dat is nou net wat we op het ogenblik nodig hebben, een jobsvriend", mopperde Prentice geprikkeld. De Alpenkorps soldaten waren nu halverwege de heuvel afgedaald en zwenk ten naar binnen in de richting van de keien, hoewel ze nog over een behoorlijke afstand waren verspreid. Macomber had zich. met gedempte stem tot Grapos gewend. „Kent u het klooster goed?" „Ik heb er twee jaar gewoond." „Is er nog een andere communicatiemogelijkheid, buiten de telefoonlijn die is doorgesneden?" „Als ze iets nodig hebben telefoneren ze naar Katyra. Soms naar Saloniki." „Er is geen radiozender voor noodgevallen?" „Nee, niets in die geest." Grapos tuurde terwijl hij antwoordde, door de struiken, zonder Macomber aan te kijken en zijn antwoorden werden op grommende toon gegeven, maar de Schot scheen zich niets van zijn terughoudendheid aan te trekken en hij ging verder met de ondervraging van de Griek. „U bedoelt dat er hele maal geen andere mogelijkheid is.... luistert u naar mij? Goed." Grapos keek Macomber recht aan en de bruine ogen, die in de zijne keken dwongen hem zich te concentreren, na te denken, „heeft de abt geen enkele mogelijkheid om een boodschap te verzenden als de telefoon kapot is?" „Alleen maar de duiven." „Duiven?" Macombers stem kreeg een scherpe klank. „Be doelt u dat hij postduiven heeft? Waar vliegen die heen als ze worden gelost?" „Naar Livai aan de andere kant vgn de golf." „Op het vasteland, bedoelt u?" „Ja. Livai ligt bij de Olympus en daar wonen ook monni ken." Macomber was zo perplex door deze inlichtingen, dat hij verscheidene minuten niets meer zei, terwijl de Duitse pa trouille haar afdaling naar de oever van de stroom voortzette. Zelfs bij het oversteken toonden ze goede militaire discipline, want telkens liep slechts een man over de stenen- naar de overkant, totdat ze allen de andere oever hadden bereikt, waarboven Grapos en zijn groep wachtte. Toen de laatste man was aangekomen op de oever aan hun kant gromde de Griek iets en liep naar de opening. Het was Prentice al eerdei opgevallen dat'ze zich in een natuurlijk stroomgebied bevon den; boven de plek waar ze stonden mondden drie kleine ra vijnen uit in de geul en hij vèronderstelde dat bij slecht weer een miniatuur waterval» in de richting van de pijp stroomde. Een reeks donkere wolken'was aan de hemel verschenen en dreef in hun richting toen hij Grapos begon te volgen. Eens te meer veranderde het wisselvallige weer boven de Egeische Zee en hij hoopte maar dat er geen wolkbreuk kwam terwijl ze zich in die walgelijke pijp zouden bevinden. De Griek zat op handen en voeten voor de opening en stond op het punt de pijp binnen te gaan,, toen hij onder zijn jas frommelde, een mes te voorschijn haalde uit de zak van zijn jekker en een pal indrukte om het blad naar buiten te laten springen, waarna 'hij het mes rechtop hield. Het twaalf centimeter lange lemmet schoot naar buiten. Hij stak het mes in zijn jaszak om het na derhand beter te kunnen bekijken toen Ford de vraag afvuur de: „Hoe komt u daar aan?" 'Grapos keek de sergeant over zijn schouder heen met een woedende blik aan. Een ogenblik leek het alsof hij niet zou antwoorden, maar toen hij sprak klonk zijn stem beledigend. „Gewoon een mes, Mijn mes." Ford keek naar Prentice, die meteen de achterdochtige toon in de stem van Ford had opge merkt en hij vroeg Grapos een ogenblik te wachten. „Het" is een Duits mes", legde Ford uit. „Een parachutistenmes. Hoe komt hij daar aan?" Wordt vervolgd HILVERSUM Kenmerk van avond tien over tien op Nederland II zendt een reportage uit over de moei lijkheden die de Rhodesische regering ondervindt bij het sluiten van een overeenkomst met Engeland. In deze reportage: beelden van de demonstra tie, geleid door de zwarte Rhodesische bisschop mgr. Abel Mozurewa, een vraaggesprek met deze bisschop (die ook voorzitter is van de Afrikaanse Rhodesische raad) en meningen uit blank Rhodesië. Momma DUS MOEDERS, BEHANDEL UW KINDEREN MET TAKT. MAAK DUIDELIJK WATJE BEDOELT, MAAR DRING JE NIET NAAR DE VOOR GROND. Kareltje Knetter en de blauwgeruite kiel 75 Smidje Verholen had de detective Dieks Drab- belkoek natuurlijk niet voor niets van zijn textiel- waren ontdaan. „Ik denk, dat je jas me wel past. Dieks", lachte hij. „Hij valt alleen een beetje ruim om het middel, maar dat komt meer voor bij mensen als Dieks. Die houden hun buikje namelijk niet meer in de gaten en wie zijn buik niet meer in de ga ten houdt, die mag geen hoop meer koesteren, dat- ie een slanke jongeman blijft." De smid trok dus Dieks vale gabardine aan en zette ook zijn kaas bolletje op. Tenslotte knoopte hij ook nog Dieks' keurige stropdasje om zijn hals. „Nu is Johannes J.F. Verholen gereed voor de afmars. „Dieks,".zei hij. „Kareltje gaat natuur lijk met mij mee, maar jij blijft hier." „Ik zal je weten te krijgen kerel," siste Dieks nog, diep beledigd en spinnijdig. Maar dat hielp helemaal geen zier, want de smid dwong hem met behulp van de sehietplu plaats te nemen op het wrakke boevenbed. „Doortrapte schavuit!" schold de detective, toen hij zag wat de smid nu ging doen. Die knoopte namelijk de regenjas open en nodigde Koreltje uit tegen hem op te klimmen. „Sla je armen en benen s vig om mij heen Kareltje", lachte de smid. „Je hebt namelijk net zo'n bee de maten van Dieks' vette kwabbelbuik. De jas zal nog best dichtgaan „Hihihi nou lijk je precies op dikke Dieks. baas," gierde Kareltje. „1 mocht Dieks willen," zei de smid en hij sloot de regenjas beschermend Kareltje heen. En nu was er van Kareltje niets meer te zien. Onbeko merd kon de smid dus de cel afsluiten om vervolgens rustig door de gang naar de uitgang van het politiebureau te wandelen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 10