'V-commentaar NCRV-experiment over gezinssituatie Spieken Wereld omroep is tevreden KANKER PAVILJOEN Bertus vau Lier overleden COLIN FORBES 9 DINSDAG 15 FEBRUARI 1972 De AVRO en de KRO schijnen bij ik aar te spieken. Namen beide om- oepen vorige week de kritische lera- en bij de kop, maandagavond trok- :en zij samen de smeerpijpen en het ot van de Waddenzee in de schijn- jp het eerste net was de docu- nentaire ..De Waddenzee, wat doen icc ermee?" een naar vele kanten in- ormatief werkstuk. Voor de zoveelste eer was te constateren, hoezeer wij net ons jageni naar nog meer mate- ieel gewin en dus het opvoeren van ,de industrialisatie, mede schuldig oorden aan het vernietigen van na- uur, waar we niet buiten kunnen. Maar deze aantasting van ons leef- [niïicu is al zo vaak vertoond, dat de neeste mensen er al lang beu van ijn. Toch lijkt het er soms op dat iarticuliere groeperingen zich inten- er bewust zijn !uan de grote gevaren „pan de verantwoordelijke overheden. 1 )ie misschien niet alleen als gevolg ian de bestuurlijke chaotische ver- oudïngen te weinig daadkracht chijnen te kunnen ontwikkelen. Wie yeet waar 'm de kneep zit, mag het eggen. „Alias Smith en Jones" betekende oor de vaste klanten van tv-series hernieuwse kennismaking met harmante Diana Muldauer (Belle uit De Overlevenden") en de gerouti- eerde typeur Sam Jaffe die onder ndere als de oude ziekenhuisdirec- eur in „Ben Casey" bekendheid reeg. Kijken naar mensen die uitbundig amaval vieren, is deels vermakelijk, leels fascinerend en voor de rest één \root ^vraagteken. Tenminste, wan- ieer je je niet kunt losmaken van de oven-Moerdijkse geestesgesteldheid, e kent uiteraard verschillende ver- n. leringen voor die dolle vlucht in de '%askerade. Maar gevoelsmatig blijf e zitten met het mysterie dat hele volksstammen zich geweldige inspan ingen getroosten voor deze grotekse uinloop naar de verstilling van de vastentijd. 0 Hebt u moeite met slikken gekre- s en toen AVRO's Televizier Magazine eigen in beeld bracht, die gretig van ioutjes muskusrat zaten te smullen? Is dat een gewoonte wordt, zal wel- ira een prinselijk woord klinken om ','de rat voor uitsterven te behoeden. Vat moeten die Belgen dan weer Jiaan eten- T.H. Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM Het jaarverslag ver 1970 van Radio Nederland We- ademt niets dan - tevre- denheid. Het werk neemt toe. de be- pluistering van meer dan 100.000 ra- j{dio-programma's, dat wil zeggen 5000 dan in 1909, is steeds dichter geworden. Er konden meer TV-tran- ariscripties worden verzonden en het ra- ltdioklankbeeld ter herdenking van de r Pelgrim Fathers werd door 800 Ame rikaanse stations overgenomen. n". Aan hartelijke, dankbare brieven ontbreekt het de Wereldomroep nog teeds niet, in het verslagjaar kwa men er 90.000 binnen, terwijl bijvoor een land als Engeland al met 0.000 heel blij was. Was de Wereld- imroep al blij met het enige jaren eleden gestichte relais-station op lonaire, thans is men gelukkig met iet relaisstation Madagascar dat het egenover gestelde halfrond met )ost- en Zuid-Afrika, Zuidoost-Azië Inclusief Indonesië, de Arabische anden, Australië en Nieuw Zeeland ledient en waarvoor in 1970 de eer- te steen werd gelegd. Het luisteren op de korte golf irijgt, door toeneming van het aantal ransistorradio's steeds meer kans en naar deskundige schatting zal aan het van de jaren 70 het totaal aan- al radiotoestellen ter wereld 700 mil- ietoen tellen, waarvan er dan 250 mil- korte golf kunnen ontvangen. Je kien rekent daarbij met de trend dat aantallen jaarlijks met 10 procent aa opnemen en dat cijfer in de jonge ag anden aanmerkelijk hoger zal liggen. Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM Met de vier- of misschien vijfdelige serie „Alles goed thuis?" begint de NCRV morgenavond (Ned. II, 8.20 uur) een tv-experiment, dat vele kanten kan hebben, indien het naar wens „overkomt" bij het kijkpubliek. Men wordt geconfronteerd met het gebrek aan wezenlijk contact en per soonlijke vrijheid in doorsnee-gezin nen, die zo op het oog een heel aardig leven hebben, maar waarin de com municatie tussen ouders en/of kinde ren toch naar inzichten van „deskun digen" niet juist is. Voor deze uitzendingen heeft de NCRV contact .gezocht met de Haagse andragoge mevrouw M. A. Bremer- Schulte, die in het kader van de geestelijke gezondheidszorg waar bij tal van instanties zijn betrokken trainingsbijeenkomsten voor ouders leidt. Men krijgt indrukken van de wijze waarop een aantal ouders met elkaar openlijk spreekt over de huidige contacten, welke op bepaalde punten te wensen laten en de camera volgt dan enkele van deze ouderparen naar hun woning, waar mevrouw Bremer een afrondingsge- sprek houdt met ouders en kinderen samen. Van tevoren hebben de kinde ren in dit geval in leeftijd varië rend van 5 tot 21 jaar ook twee ontmoetingsavonden bijgewoond. In de eerste uitzending hoort en ziet men „Jan en Truus", die een meubelzaak bezitten, thuis met de vier jonge kinderen. „De zaak" heeft het echtpaar al 16 jaar lang zeer dicht bijeen gehouden en is eigenlijk de enige pijler, waarop het hele gezin steunt. Er wordt zoveel over de zaak gepraat, dat er voor andere gesprek ken, ook met de kinderen, nauwelijks of geen tijd overschiet. Truus heeft daarbij een welvoorziene woning, waarin zij ijverig in de weer is en hiervan moeilijk iets kan dele geren, zodat de kinderen thuis niet tot creativiteit kunnen kolnen. Ongenoegen tussen de ouders is er nooit, maar moeder is geprikkeld en dikwijls opvliegend. Vader neemt het dan altijd voor moeder op. In de trai ningsgroep echter komt aan het licht dat Jan er wel eens in zijn eentje op uit zou willen gaan, dat Truus de voortdurende nabijheid van haar man wel eens als een last ondervindt, nooit alleen uitgaat omdat ze niet weet waarheen ze zal gaan. en dat Jan wel eens euvelen in het altijd maar zorgen van Truus ziet, maar dat niet zegt om haar geen minderwaar digheidscomplex te bezorgen. Over al deze zaken wordt, in tegen woordigheid van de kinderen (5 tot 14 jaar) en ook met hen, gepraat. Doel van de uitzendingen, welke telkens een- half uur duren en eenmaal per maand op het scherm komen, is de kijkers - door het tonen van gezinssi tuaties trachten duidelijk temaken, jdat.de kunst van, het voortdurend met elkaar omgaan - ons niet of nauwelijks wordt geleerd, dat opvoe ding geschiedt van eigen jeugderva ringen uit, dat er onnodig brokken kunnen worden gemaakt doordat men niet heeft geleerd conflicten positief' te verwerken en dat de groepstrai ning van de ouders bij de bewust wording van deze gegevens een waardevolle functie kan hebben, al dus mevrouw Bremer bij een voor vertoning van het eerste programma. Zij hoopt dat bij vele kijkers het ver langen riaar preventieve geestelijke gezondheidszorg zal ontspruiten en men zelf tot initiatieven op dit gebied gaat komen. Solzjenitsyn Ook als boek! Volledige uitgave verkrijgbaar bg de boekhandel iitARY PERKINS ds[_ Hilversum I 402 m. KRO: 18.30 Nieuws 18.41 Ac tualiteiten 18.50 Voorbeschou wing over komende KRO-pro- gramma's 19.00 (S) Musiceren de dilettanten: Harmonie-or kest 19.30 Dood doet leven: se rie gesprekken over leven, dood en toekomst 19.45 De zin gende kerk 20.00 Camavalspro- gramma 22.00 Klassieke mu ziek (gr) 22.25 Overweging 22.30 Nieuws 22.38 Den Haag van daag 22.50 iS) Echo. waarin op de dingen wordt doorgepraat 23.15 (S) Voer voor vogels: Itcht muziekprogramma 23.55-24.00 Nieuws. Hilversum II 298 m. AVRO om 18 00 Nieuws en om 18.11 Radiojournaal 19.00 (Si Big Band Beat: The Sky- masters 19 25 Paris vous parle 19.30 Vanavond: gevarieerd programma niet om Nieuws 22 00 Trefpunt: be schouwingen over aktueïe za ken 22.20 (S) Vanavond laai. gevarieerd programma met om 22.55 Mededelingen, om 23.00 Nieuws en om 23.10 Radiojour naal 23.55-24.00 Nieuws. Hilversum I 408 m. TROS: 7.00 Nieuws 7.02 (S) Lichte grammofoonmuzlek, re portages en berichten (7.30 Nieuws: 7.41-8.00 Actualiteiten: 8.30 Nieuws: 8.41-8.50 Actuali teiten) 10.00 Voor de vrouw (10.30-10.32 Nieuws) 11.55 Mede delingen KRO: 12.00 (Si Van twaalf tot twee (12.26 Medede lingen t.b.v. land- en tuin bouw: 12.30 Nieuws: 12.41-12.50 Actualiteiten; 13.00-13.05 Raden maar 14.00 Huisbezoek: Pas toraal gesprek NOS: 14.10 Het leven In de taal 14.20 tS) Aspekten van de kamermu ziek: Pianorecital 14.50 Meer over minder (15.30-15 32 Nieuws) NCRV:, 16.45 (S) Jour naal anno Nul. hoorspel 17.00 (S) Vocaal ensemble 17.20 Overheidsvoorlichting NCRV: .17.30 Sleuws 17.32 Hier en Nu 18.00 (S) Aperitief: licht mu ziekprogramma. Hilversum II 298 m VARA: 7.00 Nieuws en och tendgymnastiek 7 20 (S) Dag woensdag!: muziek en infor matie (Om plm. 7.33 Van de voorpagina.) VPRO: 7.34 Deze dag VAHA: '8.00 Nieuws 8.11 Actualiteiten .3.22 <S) Dag woensdag (vervolg) (Om plm. 8.35 Van alle markten thuis) 9.00 Radioweekblad, met om 9.35 Waterstanden, om 9.40 Schoolradio: om 10.45 Voor de kleuters, om 11.00 Nieuws en om 11.00 Nieuws en om 11 03 Op de koffie 12.00 Medemblik - centraal: rechtstreekse uitzen ding met. over en te midden van mensen 13 00 Nieuws 13.11 Actualiteiten 13.25 (S> Melo dieën Expres 13.45 Gesproken portret 14.00 Speelruimte: ge varieerd programma (16.00 Nieuws.) 17.00 (S) Verzoekpla- tenprogramma 17.55 Medede lingen. Hilversum III 240 m. AVRO: 7.CO Nieuws 7.02 Steevast (8.00 Nieuws; 8.02-8.05 Radiojournaal) 9.00 Nieuws 9.03 De negen-uur-show 10.00 Nieuws 10.03 Arbeidsvitaminen (11.00 Nieuws.) 12.00 Nieuws 12.03 Radiojournaal 12.06 Zet 'm op (13.00 Nieuws) 14.00 Nieuws 14.03 Superclean Dreammachlne 15.00 Nieuws 15.03 Licht platenprogramma (16.00 Nieuws) 17.00 Nieuws 17.03 Radiojournaal 17.06-18.00 Verzoekplatenprogramma. TFI.E3TSIK Nederland I NOS/NOT 10.45-12.00 SehOON televtsle NCRV 17.00-17.35 Kin derprogramma.. De bezorgdheid dat door het opra kelen van onbekende conflicten bin nen een gezin de vermeende harmo nie en de gegroeide situatie waarin niemand meer dan af en toe een licht onbehagen vindt, juist tot onvermoe de uitbarstingen zal gaan leiden, deelt ze niet. evenmin als de vrees voor minder aangename gevolgen voor het gezin, dat, uit de anonimiteit gehaald, zijn persoonlijke gedachten uitspreekt mede voor buren, '.Tien den, klassegenoten van de kinderen enz. „Juist in het streven naar een nieuwe, opener situatie zal het gezin daartegen voldoende sterke weer stand krijgen", meent zij. In elk geval wil de NCRV na de eerste uitzending een telefonische rondvraag houden naar de wijze waarop hét programma is aangeko men: of men alleen maar „het ver haaltje" heeft geconsumeerd, of men er lering uit trekt, dan wel zelf gaat verlangen naar zulk een oudertrai ning. AMSTERDAM In zijn woning te .Roden (Drente) is zondagnacht op 65-jarige leeftijd overleden de Neder landse componist, dirigent en musico loog Bertus van Lier. Hij werd in 1906 in Utrecht geboren, studeerde cello aan het Amsterdams Conserva torium en voltooide zijn muziekoplei ding bij Willem Pijper (compositie) en Herman Scherchen (directie). Als componist heeft Van Lier voor al bekendheid gekregen door zijn oratorium „Het Hooglied". Kenmer kend voor zijn werkwijze was de diepgaande studie waaraan hij de bijbeltekst voor dit oratorium onder wierp, waarbij hij tot eet) geheel nieüwe indeling en een zeer afiyij- ken&e exegese kwam. Zo leidde de compositie van muziek bii Griekse tragedies tot eigen geheel nieuwe vertalingen, waarvoor hem de Nij- hoff-vertaalprijs werd toegekend. Als dirigent deed hij na de Tweede We reldoorlog opmerkelijk werk met uit voeringen van Bachs Mattheus Pas sion in een geheel van de gangbare traditie afwijkende opvatting. Nadat hij van 1947 tot 1960 als mu ziekredacteur aan Het Parool was verbonden geweest, werd hij hoofd ambtenaar van het Instituut voor Kunst- en Cultuurgeschiedenis van de Rijksuniversiteit in Groningen. Deze universiteit verleende hem in 1963 een eredoctoraat. Vanavond te zien NEDERLAND I NOS 18.45 De Fabeltjeskrant 18.55 Journaal NCRV 19.05 Zo Moeder, zo zoon 19:30 De Jonkvrouw van Avignon NOS 20.21 Please Sir 20.50 Kankerpaviljoen, spel van Karl Wittlinger 22.00 Hier en Nu 22.40 Nws uit de klass. en religieuze discotheek NOS 22.50 Journaal 22-55 Weekoverzicht en alg. inf. school tv TELEAC 22.58 Graven naar het verleden les 3 (herh.) NEDERLAND II NOS 18.45 De Fabeltjeskrant 18.55 Journaal VARA 19.05 Filmrubriek NOS 20.00 Journaal VARA 20.20 Mijn tante Victoria 21.00 ....en een zoen van de juffrouw 21.15 Mannix 22.05 Simon Carmiggelt 22.10 De Ombudsman DE VRIJE GEDACHTE 22.35 Ons Aktieprogramma NOS 22.45 Journaal 22.50 Den Haag, vandaag TELEAC 22.55 Beton - les 3 (herh.) VAN ZERVOS 81 Duitse soldaten beklimmen de heuvel aan de'andere kant..." Hij wees naar de heuvel, die Macomber zor gen had gebaard, de-heuvel waarnaar hij zo vaak had geke ken. „Als ze de top bereiken zullen ze u hier zien. We moeten snel vertrekken." „Welke kant uit?" vroeg Prentice. „Die kant." Hij wees naar de heuvel, waarover, zoals hij juist tevoren had gezegd, dé Duitsers naderden. Prentice deed een. stap naar voren, bukte zich om zijn machinepistool op te rapen, zwaaide het over zijn schouder en' schudde vervolgens niet begrijpend zijn hoofd. „Grapos, u hebt net gezegd dat de' Duitsers naderen over die heuvel, kunnen we dus niet beter een andere kant uitgaan?" „Nee. Ze komen deze kant uit dus moeten we daar naar tóe. U zult wel zien. Kom! We moeterrons haasten." „Een ogenblik!" Prentice was nog niet overtuigd en met zijn van nature sceptische aard vroeg hij zich nu af of hij Grapos wel kon vertrouwen. „We hebben geen Duitsers die weg zien •afkomen en dat zouden ze toch moeten hebben gedaan om hier te komen..." Macomber kwam snel tussenbeide, nadat hij tot zijn gerust- stelling had gezien dat Ford zich had omgedraaid om een oog je te houden op de verlaten heuveltop. „Prentice, de Duitsers vertrouwden erop dat ze in Katyra muilëzels zouden krijgen wel niet genoeg.voor al hun sol daten, maar waarschijnlijk voldoende om een groep vooruit te sturen* Als Burckhardt snel gehandeld en een patrouille op muilezels vooruit gestuurd heeft, kunnen ze over die weg ge trokken zijn terwijl wij door het terrein marcheerden. In dat geval zouden ze zich voor ons bevinden en daarom bleef ik daarstraks ook voortdurend achterom kijken." „Theophilous zou hun zeker ezels geven," zei Grapos. Hij spuwde op de grond. „Theophilous woont in Katyra. Hij heeft een Duitse moeder en een Griekse vader, maar hij houdt het met de Duitsers. Dat is bekend. Theophilous heeft ezels..." „En zal ongetwijfeld weten waar hij er nog meer kan krij gen," viel Macomber hem iii de rede. „Goed, als ze die heuvel opkomen van de andere kant, waar gaan wij dan heen?" „Wij gaan hier naar beneden en wachten." „Wachten...?" Prentice kon het plan van de Griek nog steeds niet vatten, maar Grapos begon, zonder verdere uitleg te ge ven, de flank van de heuvel af te dalen, die volkomen zicht baar was voor iedereen die over de heuveltop in de verte zou komen. Vanaf de tóp van de heuvel, waar ze hadden uitge rust, was het uitzicht op de vallei beneden belemmerd geweest door een rotsachtige verheffing van de bodem, maar naarma te zij verder afdaalden door het dichte struikgewas, dat bijna over het hele pad heen woekerde, konden ze de vallei duidelij ker zien. Een brede stroom liep over de smalle bodem van het dal naar de zee en op een bepaald punt werd die gekruist door een aantal platte stenen, die nauwelijks boven het water uitstaken. Op de andere oever, misschien een meter of hon derd rechts van de primitieve oversteekplaats, ving Prentice een glimp op van het voetpad dat zich om de voet van de heu vel in de richting van Zervos slingerde. De heuveltop, die zich nu boven hen verhief, stak als een harde lijn af tegen de on bewolkte hemel en was nog steeds verlaten. Wat was de Griek 'van plan? Hij rende het pad af en begon te spreken zodra hij op enkele passen van Grapos was gekomen, die zich zonder om te kijken naar beneden haastte. „Waar gaan we heen? Ik wil het weten." „Naar de pijp." Grapos sprak over zijn schouder, zonder halt te houden en hij begon veelvuldige blikken te werpen op de top van de heuvel, intussen als gevolg van zijn gebrek on gelijkmatig naar beneden dalend. „Wat voor een pijp? Waar hebt u het over?" „De pijp voert het water van de heuvels naar de rivier. Hij is lang geleden aangelegd om te verhinderen dat het water over de weg stroomt. We gaan door die pijp. Daar vinden de Duitsers ons niet." „Hoe groot is die dan?" „Heel groot. Ik ben er als jongen doorheen gelopen." „Maar toen was u kleiner," zei Prentice dringend. En ze zul len ons zien zodra ze over die rand komen." „Daarom verbergen we ons dan ook. We zijn er." Ze waren de heuvel nog niet halverwege afgedaald toen Grapos in een diepe greppel dook. Uit de wanden staken scherpe stenen en hij was diep genoeg om hen volledig aan* het oog te onttrekken. Prentice keek achterom toen Ford en Macomber zich in de geul lieten zakken en toen weer naar voren om Grapos, die op handen en voeten lag, met zijn blote handen te zien trekken aan een wirwar van struiken. Toen Prentice bij hem kwam had hij de toegang tot een grote rioolbuis van afbrokkelend beton vrijgemaakt. Het gat mat minstens negentig centimeter in diameter, een donkere, ver vallen opening, die echter groot genoeg was om er op handen en voeten doorheen te kruipen. Terwijl hij naast Grapos op de grond zat zag Prentice dat de pijp naar beneden helde onder een hoek van twintig graden. Men zou zich dus er doorheen kunnen bewegen. Macomber en Ford waren intussen ook bij de opening komen staan, die vochtig was en rook naar rotten de paddestoelen. Het feit dat er geen licht te zien was aan het einde van de tunnel, zelfs geen zichtbaar uiteinde, droeg, er niet toe bij hun enthousiasme voor de door de Griek voorge stelde ontsnappingsweg te vergroten. „Waar komt hij uit?" vroeg Macomber. „Bij de stroom. Die steken we over via de stenen." „En hoe lang is hij?" „Niet lang." „Dat kun je opvatten zoals je wilt," mompelde Prentice voor zich heen. „Kijk eens, Grapos, we kunnen er niet eens zeker van zijn dat de Duitsers deze kant uitkomen. Ze kunnen best van gedachten veranderd zijn en op ons staan te wachten verder op de weg." „Ze kwamen de heuvel op. Let maar eens op. We kunnen hen van hieruit zien." Grapos klauterde uit de geul en ging achter een dicht, manshoog gedeelte van het struikgewas staan. Op diverse plaatsen waren er openingen in de be groeiing, die natuurlijke vensters vormden en toen de anderen zich bij hem voegden zagen ze dat ze een goed uitzicht hadden op de andere heuvel. Zonder hoop iets te zullen zien keek Prentice door een netwerk van kale takken en hij kreeg een schok toen hij gestalten tegen de lucht zag afsteken. Er waren zes man, die zich met korte onderlinge afstanden voortbewo gen en de heuvel afdaalden in een halve cirkel, Waarbij de twee in het midden iets achter bleven ten opzichte van de sol daten op de flanken. Dat was de juiste manier, dacht Prentice de twee in het midden hadden een beter uitzicht en konden de mannen beneden dekkend vuur geven als die noodzaak zich zou voordoen. Hij herkende onmiddellijk de veldgrijze uniformen en de opvallende petten van het-Alpenkorps. „Waarom zouden ze juist deze streek er uit pikken voor hun patrouille?" vroeg Macomber. zich hardop af. „Waarschijnlijk omdat Theophilous hen heeft ingelicht over het paddéëlde Grapos hem prompt mede. „Er zijn twee hoofdwegen van Katyra naar Zervos de weg en het pad." Hij staarde de Schot nietszeggend aan terwijl hij aan de punt van zijn onverzorgde snor trok en zijn groeiénde achterdocht jegens Macomber was maar al te. duidelijk. „Zij zouden ons in die pijp kunnen afsluiten met slechts een mannetje aan iedere kant," hield Macomber vol. Wordt vervolgd Vanavond te horen HILVERSUM 1 KRO 19.00 uur Musicerende dilettanten. zangkoor 20.00 uur Carnaval 22.00 uur Klassieke muziek 22.50 uur Echo 23.15 uur Licht muziekprogramma HILVERSUM II AVRO' 19.00 uur The Skymasters 19l30 uur Vanavond: gevarieerd pro gramma 22.20 uur Vanavond laat, informatief programma Momma HEUS A/WMS, IK ZAL BCHT IMBl EEMS MINDER LUI EN ON/UTENT WORDEN. Kareltje Knetter en de blauwgeruite kiel 74. De reikwijdte van Dieks Drabbelkpek intellect bleef klaarblijkelijk volko men beperkt tot het een voudige meetkundige be ginsel van lengte en breed te, ja, dat begreep de een voudige kerel nog wel. Maar van de hoogte had hij geen kaas gegeten. Daar had hij letterlijk geen hoogte van, en dat was dan ook de reden, dat hij ver zuimde zijn troebele blik ken zolderwaarts te rich ten. Had hij dat nu maar wèl gedaan, dan was hij misschien aan veel lijfelijke narigheid ontsnapt. Want zie, daar liet smid je Ver holen zich los om als een bom naar beneden te suizen. Ên die bom was goed gemikt ook, want plot seling voelde Dieks een groot voorwerp op zijn kop bonken, wat weer ten gevolge had, dat zijn benen onder hem vandaan knikten. In zo'n geval is staan- blijven een welhaast onmogelijke onderneming en het mag dan ook niemand verbazen, dat de plichtsgetrouwe Dieks met veel geweld ter aarde stortte. Half versufd greep hij nog zijn pijnlijk getroffen kaak en hij vroeg zich een ogenblik af of de wereld soms verging. Eilaas, de zaak bleek nog veel ernstiger te zijn. Want boef no. 1. alias smidje Verholen, had van de gelegen heid gébruik gemaakt om pijlsnel de schietplu te grijpen. Daarmee dook hij nu plotseling voor de ogen van de onthutste Dieks op en hij dwong de arme detective braaf met de handjes omhoog te gaan staan. „Bedankt voor de medewerking aan het drama van Carolus, de heremet", grijnsde de smid. „Maar dat is nog niet alles Dieks. Terwijl Kareltje zich ontdoet van zijn ver momming, ontdoe jij je van je bovenkleding. Ja ja en je hoed wil ik hebben. En je mooie das ook. Schiet op. Dieks, want ik heb haast." Dieks 'was natuurlijk zo goed niet of hij moest doen wat de smid zei. En zo geschiedde het, dat de plichtsgetrouwe politiebeambte even later in de cel stond, slechts gekleed in een wollen borstrok en een ouderwets linnen frontje. Hij trilde van de zenuwen en ook van het vet, dat een royale moeder natuur in dikke, beschermende lagen om'zijn tere gestelletje had gedrapeerd

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9