f Jean de Beaumont even conservatief als Avery Brundage Theo de Jong een nuchtere debutant Slecht weer Rijdsters uit China en Noord Korea naar wereldtitelstrij d? Franse graaf (68) doet van alles om bij de oude man'' in het gevlei te komen en voldoende stemmen te verzamelen om Lord Killianin te verslaan Spaanse renner overlijdt na val in wielerronde Timman zesde Hereford haalt het toch niet Na anderhalf jaar hardwerken bij NEC overtuigd van kwaliteiten *4 8 DINSDAG 15 FEBRUARI 197: r» Van onze speciale verslaggever SAPPORO Jean graaf de Beaumont is schatrijk. De 68-jarige tweede vice-president van het Inter nationaal Olympisch Comité is directeur van een bandenfabriek en heeft daarnaast een niet te ver smaden aantal commissariaten, die ervoor zorgen dat de bankrekening van de kleine Fransman een steeds hoger saldo aangeeft. Maatschappelijk heeft hij vrijwel alles bereikt, wat er te bereiken valt. Maar op zijn levensavond solliciteert de graaf met alle mogelijke middelen naar een nieuwe gran deur. In de internationale sportbeweging hoopt hij die grandeur te vinden. Hij, Jean graaf de Beau mont, doet er alles voor om in München tijdens het IOC-congres gekozen te worden tot opvolger van Avery Brundage. als voorzitter van het IOC. Het sterk geplooide gezicht van de Fransman doet een vriéndelijker man \ermoeden dan hij in werkelijkheid blijkt te zijn. De 84-jarige Avery Brundage mag dan terecht worden aangeduid als een conservatief sport bestuurder, De Beaumont is nog miiv der dan Brundage de man, die op de belangrijkste post van het IOC hoort te zitten. Sportautoriteiten in het al gemeen. maar IOC-besuurders in het bijzonder schijnen een oer-conserva- tsef stempel te moeten hebben om in aanmerking te komen voor een grote carrière. Maar al te vaak is gebleken dat juist mensen uit die hoek niet de ontwikkelingen kunnen bijbeenen van de progressieve avant-garde, die de topsport bedrijft. En dag geeft dan weer aanleiding tot hevige conflicten. .Tean graaf De Beaumont was vorig jaar nog voorzitter van het Frans Olvmpisch Comité. Hij trok zich ech ter terug, want De Beaumont wist teveel achtergronden van de vercom- meicialiseerde skisport om met een gerust geweten de Franse deelne merslijst aan het IOC te kunnen on dertekenen. De hypocriet De Beau mont oordeelde wel mede over de af- fa're-Schranz. Hij vergat echter de achtergronden van de Franse skiërs bloot te leggen. De Beaumonts enige deel was in het gevlei te komen bij Brundage. En daarvoor gaat hij ui terst omzichtig te werk. Elf uur en blijft aan de oppervlakte met zijn antwoorden. Toen ik via Kees Kerdel tijdens de receptie in contact was gekomen met De Beaumont nam hij mij mee naar een hoekje van de zaal. Het onder werp van gesprek zou zijn: de toe komst van de Spelen. Geeii mening Jean graaf De Beaumont doet wei nig anders dan Avery Brundage naar de mond praten. Een eigen mening lijkt hij er niet op na te houden. De Eeaumont over de affaire-Schranz, de zaak, die deze elfde winterspelen toch overschaduwde: ,.Karl Schranz is te recht uitgesloten. Hij heeft onophou delijk geageerd tegen het IOC. Hij is beledigend geweest en hij daagde uit." Waar de bewijzen zijn in de zaak-Schranz? De Beaumont: „Het gaal niet op de eerste plaats om de bewijzen. De uitlatingen van Schranz z jn veel belangrijker in dit verband. Van mij mag een atleet best kritiek hebben. Maar dan niet op de manier zoals Schranz het doet. Hij dwong ens gewoon om in te grijpen. Zijn uitsluiting is een logisch gevolg van zijn manier van handelen." De Beau- Een interview met De Beaumont behoort bijna tot de onmogelijkheden. Het heeft mij ongeveer elf uur gekost voordat ik welgeteld dertien minuten kon praten met De Beaumont. De graaf wilde aanvankelijk helemaal de boot afhouden, maar was na lang aandringen bereid een afspraak te maken. Vorige week donderdag zou dat gesprek plaats hebben. Op het afgesproken tijdstip liet De Beaumont echter weten enige dringende afspra ken te hebben. Hij wilde mij wel een dag later te woord staan. De volgende dag liet De Beaumont het helemaal aiweten. Zonder zelfs maar een boodschap achter te laten. Via NOC- voorzitter Kees Kerdel lukte het later toch nog om De Beaumont te pakken ie krijgen. Dat gebeurde op de recep tie van de Noorse ambassadeur in Ja pan. De graaf had tevoren aan Kerdel laten weten dat hij niet bereid was te spreken over zijn kandidatuur. De Beaumont is doodsbenauwd in die richting iets verkeerds te zeggen. Hij versluiert zijn werkelijke gedachten CORDOBA (ANP) Jan Krekels heeft de tweede etappe gewonnen van de Ronde van Andalusië. Krekels sprintte het snelst uit een kopgroepje van zes renners dat na de etappe over 191 kilometer van Granada naar Cordoba een voorsprong van onge veer vijftig seconden had op het pe loton. Gerard Vianen, die in deze tweede rit op de vierde plaats eindig de. behield zijn gele- en groene trui als leider in het algemeen- en net puntenklassement. De Nederlandse successen werden gisteren overscha duwd door de dood van de Spanjaard Manuel Galera. Hij overleed in een ziekenhuis in Cordoba aan de ver wondingen die hij tijdens een val op liep. Het ongeluk gebeurde bij een sprint op een „col" van de derde ca tegorie. Naar verluidt zou een breuk in het frame van zijn fiets de oorzaak zijn geweest. Galera raakte met vrij grote snelheid de grond en liep zeer ernstig schedelletsel op. REYKJAVIK In het internatio nale schaaktoernooi in Reykjavik hebben de Tsjechoslowaak Hort en de Roemeen Georghiu na zeven ronden samen de leiding. Beiden veroverden tot nog toe vijf punten, een half meer dan de Zweed Anderson, de Rus Toekmakow en de IJslander Olafsson. Tot de zesde ronde had Hort alleen de leiding in handen. Hij verloor toen echter van Olafsson, terwijl Georghiu de IJslander Thorbergsson klopte. In de zevende ronde bleven beide over eind: Hort klopte Anderson en Ge orghiu was Georgsson de baas. De enige Nederlandse deelnemer aan dit toernooi. Jan Timman heeft tot nog toe goede uitzichten op een hoge klassering en eventueel zelfs nog een grootmeesterresultaat (10.5 punt). Timman staat op het ogenblik zesde met 4 punten en een afgebro ken partij (tegen de IJslander Kris- tinsson). joop holthausen mont geeft toe dat het best mogelijk is dat er tussen de deelnemers aan de spelen meerdere mensen zijn geweest zoals Schranz. „Wij hebben eenvoudig geen bewijzen. De zaak is dit keer ook echt soepel behandeld. Maar in München zal er strenger worden op getreden. Wij zullen nauwgezet con trole uitoefenen op het doen en laten van de deelnemers daar. En die con trole begint al in de voorbereidings periode." Regels De graaf heeft ook de afkeer van de Winterspelen geërfd van Avery Brundage. Hij ziet voor het voortbe staan van de Olympische Winterspe len nog maar een beperkte kans. „De sportbonden zullen zich aan de regels moeten houden, die wij hebben ge steld. Dat gebeurt veel te weinig. De ze keer zijn wij soepel geweest, maar in de toekomst moeten de compromis- se n worden uitgesloten. Dc regels zullen strikt moeten worden nage volgd. Als de bonden hun regels zo veranderen dat zij binnen het raam van de mogelijkheden blijven, die wij hebben gesteld, geloof ik in de toe komst van de Winterspelen. Maar doen zij dat niet dan lopen die Win terspelen groot gevaar." Jean graaf De Beaumont vindt niet, dat de Olympische regels verouderd zijn. Hij ziet geen enkele noodzaak om die regels aan te passen aan de redelijke eisen, die men aan een top sporter kan stellen. „Als wij de regels gaan veranderen, halen wij het paard van Troje binnen: de commercie. Dan zal binnen de korst- mogelijke keren de commereiè de-dienst gaan uitma ken in de internationale sportwereld Je ziet dat immers nu al gebeuren in de verschillende takken van de prof- sport. Laten wij proberen om onze Spelen puur te houden. Ik begrijp niet dat er zo geageerd wordt tegen de Olympische regels. Als iedere b nd zijn regels aan die van het IOC aanpast, is er niets aan de hand. Dan zijn er geen moeilijkheden. Niet het IOC veroorzaakt de moeilijkheden, Van onze sportcorrespondent HEERENVEEN/DEVENTER Aan de wereldkampioenschappen^ schaatsen voor dames, die op 4 en 5 maart op de Heerenveense jj Thialf-baan worden gehouden, zullen mogelijk ook rijdsters uitt"e Noord-Korea en de Chinese Volksrepubliek mee doen. Jean Graaf de Beaumont genoemd als de meest waarschijnlijke opvolger van Brundage Bij de organisatoren is in ieder geval een telegram uit Pjongyang op tafel gekomen met de mededeling dat Noord Korea met vij dames en een coach in Heerenveen aanwezig zal zijn. De vertegenwoordiging van de Chinese Volksrepubliek heet de Ko ninklijke Nederlandse Schaatsenrij ders Bond om inlichtingen gevraagd omtrent het kampioenschap. Vierbanentoeriiee Wil Schenk-Burgmeyer, het voor Sapporo afgevallen lid van de dames kernploeg, die overigens zeker is van een plaats in de formatie die straks tijdens het wereldkampioenschap in Heerenveen aantreedt, heeft gisteren de eerste wedstrijd van het vierba- nen-toemee in Deventer winnend af gesloten. Wil Schenk eindigde op de 500 meter als tweede achter Truus Dijkstra (47,3 tegen 47.8) en deelde op de 1500 m de eerste plaats met Sijtje van der Lende (2.28.7). In het klasse ment leidt zij met 97.367 punten ge volgd door Sijtje van der Lende 97.867) en Rieneke Demming (98.367), die tot tijden kwam van 48.5 en 2.29.6. Sijtje van der Lende dit seizoen tij dens het Nederlans kampioenschap in Deventer zesde in eindrangschikking is overigens als reserve aangewezen voor het toernooi om het wereldkam pioenschap dames. „Ik moet het er wel even met trainer Maarse over hebben", aldus de voorzitter van de landelijke technische commissie van de KNSB, Wierd Wynia, „maar ik neem aan dat er geen bezwaren zul len zijn". Sippie Tigchelaar. die in Sapporo vierde werd op de 3000 me ter, valt dus weer buiten de ploeg. De Nederlandse deelneemsters in Heerenveen zijn: Atje Keulen-Deels- en ■MÏ cat doen de sportautoriteiten van de verschillende bonden door hun regels niet aan te passen." Zieltj es De Beaumont pauzeert enkele tel len na dit laatste onthutsende ant woord, kijkt op zijn horloge, staat op en zeg dan: „C'est fini. Bonne chance et au revoir". Het interview is afgelo pen. Aan werkelijke grote vragen ben ik niet toegekomen. De Beaumont heeft belangrijker zaken te doen. Hij beent de receptiezaal in, in de richting van er.ige lOC-gedelegeerden. Jean graaf De Beaumont is druk aan het werk:, hij wil pieltjes winnen voor de ple naire IOC-sëssi^' iri Miïpc.hen. "^gnt -daii-m'oet-hrj genoeg stemmerrhebben I verzameld om zijn grote tegenstrever, de Ier Michael Lord Killanin te kun nen verslaan. Killanin is voor de IOC-begrippen progressief. Deze oud- journalist is de enige in de IOC-top, d;e werkelijk bereid is om de regels enigermate aan te passen. De conser vatieve 84-jarige Avery Brundage verhoede dat die andere conservatief, Jean graaf De Beaumont, gekozen woidt tot zijn opvolger. SAPPORO Honderden sport mensen, officials en anderen, die bij de winterspelen in Sapporo be trokken waren, hebben gistermid dag grote vertraging opgelopen op het vliegveld Chitose van Sapporo. Door sneeuw en regen was het urenlang onmogelijk dat er vlieg tuigen opstegen. Pas om vier uur 's middags plaatselijke tijd (acht uur in de morgen Westeuropese tijd) steeg het eerste toestel op in de richting Tokio mét aan boord kroonprins. Akihito pan Japan. De mé))sen die Sapnorp -pér vliegtuig wilden verlaten haaaèn overigens niet alleen moeilijkheden op het vliegveld, waar de toestellen een vertraging kregen van zes tot acht uur, maar ook op de wegen naar het vliegveld. De regen had sommige gedeelten van de wegen volledig blank gezet. Rond het middaguur wachtten ongeveer 1000 reizigers in de op zg- veel mensen niet berekende ver trekhal van het vliegveld Chitose. De plotselinge weersverandering kwam ongeveer een uur na de slui tingsplechtigheid en manifesteerde zich in enorme regenbuien. Het bleef de hele nacht regenen en zo veel water kon ook in het Olymvi- sche dorp niet worden verwerkt. Op sommige plaatsen tussen de ge bouwen hadden zich kleine meer tjes gevormd mét eèh diépte van dertig centimeter* Een woordvoerder van het orga nisatiecomité zei: „De Goden zijn met ons geweest. Wij hadden geen uitloopperiode van de Olympische wedstrijden voorzien in geval van slecht weer, maar de omstandighe den ziin ideaal geweest tot vlak na de sluitingsplechtigheid". De skipis tes en de banen voor rodelen en bobben waren maandagmorgen v$l- strekt onbruikbaar. tra, Trijnie Rep, Stien Baas-Kaiser, Elly van den Brom en Wil Schenk- Burgmeyer. De Nederlandse schaatsploeg voor dele strijd om de wereld sprinttitels be-£° staat uit de volgende rijders en rijd sters: Dames: Trijne Rep. Atje Keu len-Deelstra, Elly van den Brom. Wiln' Schenk-Burgmeyer en Stien Baas-ne Kaiser. Heren: Ard Schenk. Jos Va- lentijn. Jan Bazen en Jan Bols. Re serve is Kees Verkerk. De klassementen na de eerste van het Vierbanentoernooi zijn: DAMES: 1. Schenk 97.367 pnt.; 2. Van der Lende 97.867; 3. Demming 98.367; 4. Dijkstra 98.933; 5. Westenbroek 99.100; 6. Jongsma 99.667. HEREN: 1. Bleeker 85.600; 2. Demkes 85.850; 3. Kraaieveld 86.850; 4. De Boer 87.400 5. Marshall 87.650; 6 Kunz 88.450. KLASSEMENTSRIJDERS: 1. De Ja ger 97.263; 2. Hadders 96.337; 3 Meijer 96.720; 4. Garretsen 96.877 5. Woudenberg 97.053; 6. Den Dunnenn< 97.450. Inzeil Piet Vink en Jan Derksen hebben tij dens onderlinge wedstrijden van de B-ploeg op de kunstijsbaan van In- zeil uitstekende prestaties geleverd op de 10.000 meter. Vonk maakte een nieuw persoonlijk record met 15.13, en Derksen was ook nimmer sneller: 15.18.5 De volgorde op de tien kilome ter was: 1. Piet Vink 15.12.8 2. Jan Derksen 15.18.5, 3. Piet Kleine 15.51.3, 4. Ronnie Nooitgedagr^ 16.03.1. Arend Klos 16.25.9, 6. Gerard van Gelder 16.29.9. 7. Sjaak de Koning 16.42.9 (met val), 8. Marten Hoekstra 16.42.8. 9. Jan Palsjna 17.18.8. Trainer Egbert van 't Oever gaat met vier deelnemers en een reserve naar het toernooi om het officieuze Euro- pese jeugdkampioenschap, dat op 1 en 2 maart in de omgeving van Oslo wordt gehouden. De ploeg bestaat uit: Gerard van Gelder. Klaas Vriend, Jan Hcida cn Cccs Ripperda. Reserve is Hans Langereis. LONDEN (ANP) In een beslis singswedstrijd van de vierde ronde van het toernooi om de Engelse voet balbeker is Hereford United er niet in geslaagd om de eerste non-league- club te worden, die twee eerste divi sieverenigingen uit de strijd wierp We$t Ham United maakte gistërei via een hattrick van Geoffry HursfP een einde aan de illusie van de dap--\. pere dwerg, die in de derde ronde Newcastle United had uitgeschakeld*™ Begeleid door 12.000 supporters, di#* ervoor zorgden dat het stadion van. West Ham totaal was uitverkocht^ bleef Hereford ondanks de achter-f.* stand vechten tot het uiterste. Zes1 minuten voor tijd werd alle inspan ning beloond toen Billy Meadows konL tegenscoren 3—1. U, Van onze speciale verslaggever NIJMEGEN Theo de Jong (24), aanstaande vedette in het Ne derlands voetbal, is niet zo'n prater. Integendeel: het gebrek aan temperament, dat kenners hem verwijten, weerhoudt er hem ook in een interview van uitgebreide verhalen op te hangen. Niet uit on vriendelijkheid, of uit onbeleefdheid, maar gewoon, 'omdat 't in m'n aard ligt'. Lopen ze zelf vrij. komen ze veel op? Sommige mensen zeggen wel eens te gen me. dat ik na een goeie actie een tijdje stil sta. Dat is geen dromen of zo, hoor. Ik ben me dat helemaal niet bewust. Nu anderen er zoveel over praten, ben je er wel opeens meer mee bezig". Als anderen over de nuchtere De Jong praten, komt er aanzienlijk méér uit. Anderen loven hem in alle toonaarden. Dat deden zij al in de tijd. dat hij deel uitmaakte van Blauw Wit, de club, die dankzij het opleiden en verkopen van aanzienlij ke talenten een marginaal bestaan in het betaald voetbal mag leiden. Na anderhalf jaar als fullprof bij NEC te hebben doorgebracht wacht De Jong dé kans zich in één klap bij de natio nale elite te plaatsen: morgen maakt hij deel uit van het Nederlands elftal, dat in Athene de vriendschappelijke interland tegen Griekenland speelt. Theo de Jong is vooral atletisch een voortreffelijk voetballer. Sterk, snel en bovendien snel over lange afstan den. Bovendien schiet De Jong hard en met beide benen, is hij sterk in de lucht en heeft hij een feilloze tackle. Dat is niet zo verwonderlijk, want De Jong bleek destijds bij Blauw Wit al een verdediger van klasse, voor hij daar uiteindelijk op het middenveld terecht kwam. Over zijn kwaliteiten, tekortkomingen en mogelijkheden on dervroeg ik een aantal mensen die het weten kunnen. Bondscoach Frantisek Fadrhonc: „Wat Dc Jong vrijdagavond in de wedstrijd tegen NAC tien keer deed. doet hij normaal gesproken in elke wedstrijd 30 keer. Hij heeft alles, maar wat het huidige voetbal het meeste mist, namelijk de dynamiek, moet hij nog aanzienlijk méér ont wikkelen". De Jong: „Het zou best kunnen kloppen, dat ik nog te weinig doe in een wedstrijd, al vond ik zelf met name. dat het tegen NAC al een stuk beter ging dan normaal. Als je in de spits speelt, zoals dan bij NEC, ben je natuurlijk ook wel meer van je me despelers afhankelijk. Hoe spelen ze je aan, hoe vaak spelen ze je aan? Felix Muller, ex-Blauw Witter, nu opnieuw samen met De Jong bij NEC: „Kwalitatief is Theo de Jong een van de beste voetballers van Ne derland. Maar zijn instelling moet nog worden verbeterd. In het huidige topvoetbal is mentaliteit niet weg te denken". De Jong: „Ik heb inderdaad te wei nig, dat geloof ik wel. (Lacht). Hoe wel Felix Muller nou ook niet be paald een type is, dat over loopt van temperament. Wat doe je eraan? Mis schien moet je daar ook weer vaak over praten. Het gekke is: tegen NAC was ik een paar keer uitgesproken fel (De Jong ging een keer a la Van Ha- negem tientallen meters achter een tegenstander aan om hem vervolgens met een sliding-tackle de bal te ont nemen) geweest, daar stond ik zelf van te kijken. Misschien komt dat wel. omdat er nu de aandacht op ge vestigd is. Ik doe nu eenmaal alles op m'n gemak, ook buiten het voetbal len. Dat had ik, voor ik fullprof ben geworden, op m'n werk ook al. Laat ik het zo zeggen: „Ik maak me zelden druk om iets". Henk Wullems, ex-trainer van Blauw Wit. nu trainer van Willem-II: „Theo de Jong moet in ieder geval niet in de spits spelen. Hjj is voor mij een ideale laatste man. Niet eens om zijn verdedigende en organisatorische kwaliteiten, maar vooral omdat hij net als Franz Beckenbauer het ver mogen heeft helemaal van achteruit te komen. Als De Jong gelanceerd komt, is hij het gevaarlijkst. Hij Theo de Jong tijdens zijn eerste centrale training in Zeist, vorige wéék. Rechts de Ajacied Ruud Krol. heeft de kracht ver te sprinten en dan nog een 1-2 aan te gaan en te schieten. Met de huidige trend van versterkte verdedigingen is het voor hem ondoenlijk in de spits te spelen. Die explosiviteit mist ie". De Jong: „Bij Blauw Wit speelde ik bijvoorbeeld een tijdje stoper. Dat lag me wel. Dan kwam ik inderdaad van achteren op en scoorde dan wel via een een-twee of een schot. Maar ik weet wel. dat toen vanaf de kant steeds werd geroepen: „Terug Theo, terug". Dat ging me een beetje verve len. waardoor ik later op het midden veld terecht ben gekomen. In de spits speel ik nu bij NEC eigenlijk uit nood, zou je kunnen zeggen. Zeker nu Felix Muller niet be schikbaar is. Het is nu eenmaal zo, dat je bepaalde spelers nooit van hun positie kan afhalen en anderen wel. Als welp en als junior speelde ik al tijd in de spits bij Blauw Wit. maar bij NEC ben ik aangetrokken als middenvelder. Het is wel een beetje waar, dat ik als spits niet het type ben van bijvoorbeeld een Gerd Mül- ler. Maar die traint de hele dag op dat explosieve. Halve draaien maken in het strafschopgebied; kappen en schieten; loeren op een kansje. Die werkt de hele wedstrijd zowat alleen voor de goal. Dat is mijn spel niet". Wiel Coerver, trainer van NEC: „Ik heb hem vorig jaar het boek gegeven van Ard Schenk. Toen heb ik gezegd: wat die in zijn benen heeft, dat heb jij als voetballer. Ik denk, dat de se lectie voor het Nederlands elftal voor hem wel een prikkel kan betekenen. Die heeft ie nodig". Dé Jong, lacht: „Ja, dat boek.... Ik geloof, dat 't onvindbaar is. Coerver heeft me dat gezegd. Er zit misschien wel iets in. De bouw is hetzelfde, misschien de kracht in de benen. Ik zou het niet precies weten. Nu met die drie gouden plakken van Schenk denk ik: mijn contract loopt aan het eind van dit seizoen af, misschien verdien ik daarna wel een aantal gouden plakken. Of misschien aan een transfer, want hoewel ik niet per se bij NEC weg wil, zou ik het ook prettig vinden naar een club te gaan die internationaal voetbal speelt. Er hêeft zelfs in een krant gestaan, dat ik me te goed zou vinden voor NEC. Dat is je reinste kolder. Iedereen, die me een beetje kent weet, dat ik zoiets opschepperigs nooit zou zeggen. Het vervelende is, dat zoiets meteen door het publiek wordt overgenomen. Mijn vrouw heeft het al horen zeggen, op de tribunes. Zo van „Die De Jong. die heeft het nogal hoog in zijn bol. Laat ik duidelijk zijn: tot nu toe is er nog niet een club bij me geweest, ook Feyenoord niet, al wordt dat be weerd". Tot zover de anderen over Theo de Jong. Die zelf zegt over Coerver: „Al dat gepraat over dat fietsen van Coerver en zo, dat is vreselijk over dreven. Ik heb een paar keer gefietst, voor de lol, en dat was gewoon leuk. Per week trainen we tien uur met de bal. Drie tegen drie, veel schijnbewe gingen. Alles met de bal en de condi tie komt dan vanzelf wel. Die loop training, die neemt ongeveer twee uur per week in beslag, meestal op een loopbaantje. Ik heb daar veel profijt van gehad. Je loopt gemakke lijker, je voelt je steeds sterker wor den. dat geeft weer zelfvertrouwen" ii De stap naar volledig beroepsvoetbal- a Ier is Amsterdammer De Jong nieto moeilijk gevallen. Op zijn flat in hetlo centrum van Nijmegen zegt hij: „Jepl hebt niet zoveel tijd over. Ik ben be-dc ■zig met m'n middenstandsdiploma o daarnaast train je tweemaal per dag a Naast je privéleven is er dan nauwe- m lijks plaats meer voor verveling". De vraag voor elke nieuweling ir i de selecte groep van het Nederland! elftal is: wordt hij geaccepteerd? -D< Jong: „Ik kan me dat best voorstel- len. Je moet met z'n allen iets berèi- ken en dus geld verdienen. Daarof word je beoordeeld. Ik heb geloof ik geen last: Op de training, vorig week vond ik het allemaal gladjes veria pen. Dat ligt ook aan jezelf. Als j$ e tegen Keizer of Van Hanegem ii vliegt als een gek. dan vraag je on dollen. Je moet gewoon met ze mee gaan in het veld. dan komt het van zelf. Dat heeft Fadrhonc me trouwen ook verteld. De jongens in de groet hadden over mij gesproken en uit di gesprekken was wel naar voren geko men, dat ze positief tegenover m stonden. Dat is dan een prettig ide voor de wedstrijd tegen Grieken land". Ten slotte: het lijkt een beetje laat pas op 24-jarige leeftijd te debuteren in het Nederlands elftal, hoewel hij tweemaal meespeelde met Jong Oranje. De Jong zelf: „Ik vind dat het nog te vlug gegaan is. Je moet di« periode bij Blauw Wit niet meetellen. Toen trainde ik tweemaal per week in een groep van 25 man. Dan kan et natuurlijk nooit aandacht aan je wor den besteed, dan rommel je maar wat aan, zonder dat je aan je fouten kan werken. Het is dus eigenlijk pas an derhalf jaar geleden bij NEC begon nen. Individuele training, twee keer per dag in een groep van 15 man. Dat scheelt. Toen ik bij Blauw Wit speel de en ik van anderen hoorde dat ik zo goed was geloofde ik 't niet. Maar als je anderhalf jaar hard aan jezelf hebt kunnen werken verandert dat. Dan word je wat meer overtuigd van je eigen kwaliteiten. Hoewel die wed strijd tegen de Grieken ook voor mij volkomen plotseling gekomen is". MAARTEN DE VOS

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 8