Luns wordt verwacht bij familiereünie in Israël Nederlandse kent zijn talen goed Nieuwe serie postzegels van goeden huize anders dan andere filters - 25/1.75 Bakker interpelleert over uitspraak in metaalcoiiflict Herdenking beroemd Joods mysticus nd Ill Minister Engels opent gebouw Friesch Dagblad Nederlandse export van aardgas steeg met 52 pet. Mufil-ie krijgt eersïe stemmen Minder taxi's in Amsterdam door staking Weigeraar militaire keuring krijgt gevangenisstraf Particulier kan klacht indienen tegen BVD Brits pond latei- door mijnstaking M 1 7 DINSDAG 15 FEBRUARI 1972 ge- van als y sme- met rken zou met die vóór tijd in- het met Van een medewerker De secretaris-generaal van de NAVO, oud-minister mr. Jozef Luns, zal er wel onkundig van zijn, maar ook hij wordt in april in Israël verwacht. Dan wordt een wekenlange familiereünie gehouden van alle nakomelingen van rabbijn Jitschak Luria, die vierhonderd jaar geleden in Safad, een plaatsje in de buurt van Tiberias, om het leven is gekomen. En volgens Israëli's die het weten kunnen zijn allen die de naam Luns dragen, afstammelingen van deze beroemde rabbijn die de kabbala, de joodse mystieke leer, in de zestiende eeuw tot bloei bracht. Rabbijn Isaac Luria wordt de diepste denker van de mystiek ge noemd. Rondom zijn vierhonderdste sterfdag, die om precies te zijn 5 juli 1972 zou moeten worden herdacht, zijn tal van herdenkinsmanifestaties gepland. Het gehele jaar 1972 heeft het Israëlische ministerie van gods dienstzaken uitgeroepen tot Jaar van de Ari. De Afi is de naam waaronder rab bijn Isaac Luria de joodse geschiede nis is ingegaan. Hoewel het woord in het Hebreeuws leeuw betekent is Ari een samentrekking van Adenenoe Rabbi Isaak. Adenenoe betekent dan weer onze heer, onze meester. C eet k s V ltui kin Studiedag De herdenkingsplechtigheden zijn in Israël al begonnen met een studie dag over joodse mystiek, over de be tekenis van de Ari, en een over de kabbala, bij Tiberias is een bos aan geplant dat de naam Ari-bos zal dra gen. in Safad zal een toneelstuk geti teld ,,De nacht van de kabbalisten" in première gaan, in mei zal ten huize Van Israëls president Salman Sjazar een film over de Ari gedraaid worden en er zal een tv-spel over hem wor den opgevoerd. Maar de grootste aandacht zal krij gen de wekenlange familie-reünie, die 25 april begint en is aangekon digd als „de ontmoeting in Israël van sinds lang verloren en elkaar onbe kende neven, nichten en andere ver wanten". Daaronder behoren ook de genen die de naam Luns dragen als- LEEUWARDEN Minister P. J. Engels van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk werk zal woensdag 15 maart het nieuwe gebouw van het Friesch Dagblad in Leeuwarden offi cieel openen. Het Friesch Dagblad, een uitgave van fie Provinciale persvereniging voor Friesland, kwam vorig jaar in het nieuws, toen bekend werd dat de krant erin was geslaagd bij haar abonnees renteloos een miljoen gul den te lenen. De lening werd bestemd voor ge deeltelijke financiering van een leid nieuw gebouw en de aanschaf van een offset-rotatiepers en fotografische zetapparatuur, Daar een rentegevende •wa lening een te zware belasting op td de exploitatie zou leggen, betrok het ejg bestuur bewust de abonnees bij de actie. e v Het voortbestaan van een eigen ing christelijk dagblad in Friesland (het VOijna 1960 enig overgeblevene van een zestal samenwerkende provinciale christelijke bladen) acht men van groot belang, ook al omdat het aantal in Friesland verschijnende dagbladen thans nog maar twee bedraagt. Enige jaren terug waren het er nog vijf. (V DEN HAAG De Nederlandse uit voer van aardgas naar de andere lan den van de EEG heeft in 1971 een omvang bereikt van 17.2 mrd m3. Dit was 52 pet. meer dan de 11.3 mrd m3 die Nederland in 1970 aan de EEG- partners leverde. Deze cijfers worden genoemd in een statistisch overzicht van de Europese Commissie, waarin verder o.a. wordt opgemerkt dat de Nederlandse gasleveranties nog niet het voorgenomen optimale niveau hebben bereikt. In 1971 heeft Nederland ca. 40 pet. van zijn aardgasproduktie uitgevoerd. De uitvoer naar West-Duitsland steeg 68 pet., naar Frankrijk 52 pet. en naar België 39 pet. De Nederlandse aardgasproduktie die 43.3 mrd m3 bedroeg was in 1971 54 pet. van de totale EEG-produktie, die 78.1 mrd m3 groot was. De pro- yjj duktiestijging bedroeg in Nederland 37 pet. In de verschillende landen zijn de aardgasprijzen het afgelopen jaar ge stegen. De vraag bleef echter krach tig en de produktie kon zonder moei lijkheden worden verkocht. In Neder land stegen de prijzen voor het huis houdelijk verbruik met gemiddeld 7 pet., de prijzen voor industrieel ver bruik met ca. 1 pet. ati WASHINGTON (AP) Senator Edmund Muskie heeft de eerste defi nitieve stemmen verkregen die op de democratische conventie voor de keu ze van de candidaat voor het Ameri kaanse presidentschap op hem zullen worden uitgebracht. Hij kreeg negen stemmen in Arizona Hij heeft er nu nog maar 1500 nodig Op de nationale conventie in Arizo na op zaterdag werd besloten dat be halve de neien stemmen voor Mus kie, zes zullen worden uitgebracht voor John Lindcav, de burgemeester van New York en vijf voor senator George McGovern. mede de dragers van de namen: Lou- rie, Loria, Lurje, Lurja, Mintz, Katze- nellenbogen. Asjkenazi, Sjapira, Ginsburg, Wallach, Beilinson, Bendit, Halpern. Vier vijfduizend In Israël verwacht men zo een vier- tot vijfduizend mensen met de ze namen. Ook uit Nederland, waar Isra Tours, in de Paulus Potterstraat 26, Amsterdam zich op verzoek van de Israëlische organisatie met de re gelingen heeft belast. Niet alleen ter gelegenheid van zijn vierhonderdste sterfdag wordt rabbijn Jitschak Luria vereerd. In 'Jeruzalem wijst men het huis aan waar hij zou zijn geboren en in Safad, de stad waar hij een geeste lijke reus van de kabbal werd, strij den de besturen van synagogen om de eer de synagoge te leiden waar de Ari zijn gebeden heeft gezegd. Er zijn dan ook meer Ari-synagogen in Sa fad. Al is rabbijn Jitschak Luria dan de grootste mysticus geweest, er is weinig of niets van zijn geschriften overgebleven. Wat van hem bekend is komt door overlevering. Maar in Sa fad, in zijn tijd een centrum van Gisteren rond het middaguur is in Landsmeer een grote opslagplaats van meubelen, plastic artikelen en auto banden uitgebrand. De .gehele op slagplaats werd door het vuur ver nietigd. joods weten en joodse mystiek, werd hij al tijdens zijn leven gezien als een Baal Roeach iHaKodesi iemand be giftigd met de heilige geest. Hij werd een levende legende en sprak op zijn wandelingen met de zielen van al lang overleden joodse wijzen. De kring van leerlingen die hij aantrok was zeer select. Wat eerst zijn leermeesters waren, werden op den duur zijn leerlingen. Een van zijn leerlingen, rabbijn Samuel Vital, vatte in één werk alles samen wat de Ari had geleerd: dit werk Ets Chaim (Boom des Levens) gaat door als de geestelijke erfenis van de Ari. Chassidisme Uit de ideeën van rabbijn Jitschak Luria. is het chassidisme •voortgeko men. Het zou bij zijn ontstaan de jo den, door tal van oorzaken in een hevige, depressie gedompeld, nieuw élan geven. Het werd het begin van een verhevigd godsdienstig zionisme, een dr^ng naar redding en verlossing van de ballingschap. Het zou uitein delijk resulteren in het politieke zio nisme waaruit de staat Israël is voortgekomen. Toch heeft rabbijn Jitschak Luria, de Ari, zich maar kort in Safad be ziggehouden met de mystiek. Hij werd in 1534 in Jeruzalem geboren. Na het overlijden van zijn vader ver trok zijn moeder met hem naar haar broer in Cairo, waar de jonge Jit schak Luria zijn opleiding kreeg en op vijftienjarige leeftijd met zijn der tienjarige nicht huwde. Kabbala Daar in Cairo, terwijl hij voorbe stemd leek te zijn voor koopman-rab bijn zoals in die tijd zoveel joodse geleerden hun dagelijks brood op an dere wijze verdienden, kwam Jit schak Luria in kennis met een kab balistisch geschrift. De kabbala (jood se getallenmystiek) kreeg hem in haar ban. Hij zonderde zich af op een eilandje in de Nijl, waar hij zich al leen met studie van de kabbala be zighield. Na vele jaren van studie en afzondering, terwijl hij zijn gezin al leen op de Sabbath bezocht en zich dan uitsluitend van het Hebreeuws bediende, hoorde hij een hemelse stem, die hem gebood zich in Safad te vestigen. In dat centrum van joodse wijsheid en joodse studie heeft rabbijn Jit schak Luria drie jaar gewoond en ge studeerd. In 1572 stierf, slechts 38 jaar oud, de man die de geschiedenis als de Ari zou ingaan. Hij was een van de slachtoffers van de Zwarte Dood, de pestepidemie die toen rond waarde. N unog wijst men in Jeruzalem het huis aan waar hij werd geboren. Nu nog strijden in Safad synagogen om de eer, dat deze grote mysticus vier eeuwen geleden er zijn gebeden zei. Nu, vier eeuwen later, is een jaar van manifestaties gericht op zijn herden king en zullen naar wordt verwacht tussen de vier- en vijfduizend van zijn nakomelingen in Israël bijeenko men. CABALLERO FILTER Ed. Laurens Continental AMSTERDAM In Amsterdam zijn vandaag zeker 200 taxi's minder beschikbaar ten gevolge van een 24-uurstaking van de chauffeurs in loondienst. Zij willen eaarmee kracht bijzetten aan hun looneisen. De chauffeurs zijn ontevreden over de lange duur van de cao-onderhan delingen. Zij eisen onder meer op trekking van het basis weekloon met tien gulden tot 115 gulden. De onder nemers zouden volgens een woord voerder van de taxicentrale wel be reid zijn aan de looneisen tegemoet te komen, mits zij een tariefsverhoging mogen doorvoeren. Zij hebben daar tot dusver geen toestemming voor ge kregen. LONDEN Topfunctionaris sen uit het Nederlandse bedrijfs leven spreken hun talen aanzien lijk beter dan collega's in Enge land, Duitsland, Italië en België. VAN IEDERE 100 Nederlandse directeuren of andere hoogge- plaatsten zijn er maar twee, die geen enkele vreemde taal spre ken. Bij de Britten heeft niet minder dan 40 pet geen weet van welke vreemde taal dan ook. Dit blijkt, aldus de Financial Times, uit een onderzoek, dat de Insead Bussiness School in Foutainebleau heeft verricht onder 500 Europese functionarissen in de zakenwereld. Zoals in bijgaande staatje is te zien, hebben Nederlanders op Belgen, Duit sers en Italianen vooral een voorrang op het gebied van de drie vreemde talen. Nederlandse zakenlieden spre ken in 66 pet vande gevallen drie vreemde talen, tegen maar 28 pet van de Belgen, 23 pet van de Italianen, 8,5 pet van de Duitsers en 3.3 pet van de Britten. Misschien is de Nederlandse posi tie niet alleen te danken aan de aan dacht. die het taelenonderwijs bij ons krijgt, maar ook aan de reislust van de Nederlandse topmensen. Van hen had nl. 80 pet in de twee jaar vooraf gaande aan het onderzoek negen of meer buitenlandse reizen gemaakt, welk percentage in geen enkel EEG- land en Engeland werd overtroffen. In het onderzoek staan geen cijfers over de talenkennis van de Fransen. Naar echter algemeen wordt aange nomen is die slechter dan bij Duit sers, Belgen of Italianen, maar beter dan bij de Britten. Aantal gesproken 1 vreemde talen 1 Britten Duitsers Italianen Belgen J Nederlanders 0 39,2®/. 2,1 2,0°/» 3,8% 2,1 1 39,2°/o 31,9% 18,2®/» 26,6% 0.0®/» 2 15,0»/. 54,3®/. 50,5% 20,8®/. 14,9®/. 3 3,3®/» 8,5% 23,2% 28,0®/o 66,0®/. Meer dan drie 3,3% 3,2 6,1% 20,8®/» 17,0®/. Morgen speelt de politiek weer volop mee in de Tweede Kamer wanneer Marcus Bakker van de CPN zijn in terpellatie houdt over de uitspraak van de president van de Amsterdam se rechtbank in het metaalconflict. Het communistische kamerlid zai on getwijfeld wijzen op de ontstane on rust als gevolg van het verbieden van de staking en op de moeilijke positie waarin de vakbeweging is geraakt. Een vraag is ook of de vakorganisa ties geen onvervreemdbaar recht hebben het eigen geld aan stakende leden te geven. Het debat morgen, nu de bemiddeling in het metaalconflict nog niet ge slaagd is en de stakingen voortduren, valt midden in een actuele situatie. Dat kan storend werken, maar de wellicht een paar uur durende dis cussie morgenmiddag ook springle vend maken. Donderdagmorgen, te beginnen om elf uur, rollen in een openbare vergade ring van de iraste kamercommissie de visserijproblemen over de tafel. Tij dens de begrotingsbehandeling dreigt zo'n sector in het gedrang te komen. Vandaar dat de kamercommissie er een extra dag voor uitrrekt. Elders in het gebouw wordt, terwijl deze ernstige problemen aan de orde zijn, met de roulette gespeeld. Er wordt nemelijk een openbare hoorzit ting gehouden over de wet op de kansspelen. De iverkgroep anti-rou lette uit Zeist wil dan aantonen, dat roulette geen kansspel is, omdat de mogelijkheden tot bedrog nij voor baat aanwezig is. De groep heeft van de officier van justitie voor de hoor zitting een in beslag genomen roulet tespeelbank voor het goed doel ter beschikking gekregen. Er worden op de zitting verder verte genwoordigers van de gemeenten Den Haag. Rotterdam en Zandvoort ver wacht om te pleiten voor de vestiging van een casino. De Stichting nationa le sporttotalisator zal pleiten om de organisatie Van lotto en toto bij de stichting onder te brengen. Het wets ontwerp op de kansspelen is inge diend door de kamerleden Geursen (VVD) en Van Schaik (KVP). Bij de ARP en een deel van de CHU is men er niet. enthousiast over. In de Eerste kamer komt vandaag het beleid van de minister verkeer en waterstaat Dr. Drees aan de orde. In Utrecht vergaderen woensdag de Van een verslaggever AMSTERDAM De 20-jarige CS. uit Utrecht is in hoger beroep door het Amsterdamse gerechtshof veroor deeld tot twee weken gevangenisstraf omdat hij zich opzettelijk niet heeft laten keuren voor militaire dienst S. was in maart van het vorige jaar niet op de keuring verschenen en kwam ook niet op voor de eerste oefening. De politierechter in Utrecht had hem tot 50 gulden boete veroor deeld. maar hij ging in hoger beroep omdat hij het qua motivering en qua strafmaat niet met het vonnis eens was. 'Hij heeft geweigerd om een beroep te doen op de wettelijke mogelijkhe den die er zijn voor gewetensbe zwaarden. Hij verklaarde wel dat er volgens hem in dienst een „verkrach ting van de menselijke waardigheid" plaatsvindt. De procureur-generaal had 100 gulden boete geëist. CHU-leden van gemeente- en provin ciebesturen. Het zal in kunsten en wetenschappen huishoudelijk toegaan totdat mr. H. K. J. Beernink in de middaguren het woord zal nemen en zal vertellen over vier jaar minister schap. Mogelijk speelt mr. Beernink zater dagmorgen ook nog een rol. wanneer de unieraad van de CHU de nieuwe voorzitter zal kiezen. De centrumge spreksgroep wil hem als leider van de partij, maar het dagelijks bestuur heeft hem niet kandidaat willen stel len'. Van het door het bestuur voorge dragen drietal is de Gelderse gedepu teerde mr. O. W. A. baron Van Ver- schuer sterk favoriet. Van een verslaggever HILVERSUM Iedere Nederlan der, die het vermoeden heeft dat de binnenlandse veiligheidsdienst (BVD) belangstelling voor hem/haar heeft en vindt dat dit ten onrechte is. kan een klacht indienen bij de vaste com missie voor inlichtingen en veilig heidsdiensten uit de Tweede Kamer. Deze commissie onderzoekt de klacht zeer zorgvuldig en de vraagsteller krijgt vervolgens te ho ren of de BVD belangstelling voor hem/haar heeft en waarom. Minister W. J. Geertsema i(bin- nenlandse zaken) zei dit maandag morgen in het NOS-radioprogramma „Praten met de minister", waarin hij over zijn beleid discussieerde met een aantal Nederlanders. Volgens de bewindsman is boven genoemde procedure nog te weinig bekend in ons land en wordt er zo doende ook nog maar weinig gebruik van gemaakt. Minister Geertsema stelde, dat de BVD alleen dan be langstelling voor iemand heeft, indien er aanwijzingen zijn voor staatsge vaarlijkheid. „Anders is er geen inte resse", aldus de bewindsman, die in antwoord op een vraag meedeelde, dat de BVD ongeveer evenveel aan dacht besteedt aan linkse als aan rechtse groeperingen. DEN HAAG De Neder landse enveloppen, ansichtkaar ten, postpakketjes en briefkaar ten zullen zeer binnenkort ver sierd worden met nieuwe post zegels. Evenals de huidige zullen zij een afbeelding tonen van koningin Juliana. De zegels, die sinds 1953 in omloop zijn met onze vorstin en profil, zullen ver vangen worden door de serie Juliana Regina. Deze is evenals de vorige ontworpen door S. L. Hartz uit Haarlem. De eerste zegel van dit type de 25 cent (oranje) kwam in 1969 Hagenaar vraagt mevrouw Biesheuvel raad op te richten DEN HAAG De Hagenaar J. L. M. Sengers, medewerker van het mi nisterie van sociale zaken, heeft de echtgenote van premier Biesheuvel gevraagd met de echtgenotes van de andere verantwoordelijke bewinds lieden de oprichting te overwegen van een „sociaal ethische raad". In een open brief aan de vrouw van de minister-president zegt de heer Sengers, dat in de Nederlandse sa menleving de onderlinge eerbied ont breekt als noodzakelijke factor voor het menselijk geluk. De „sociaal ethi sche raad" zou de samenleving rich ting-gevende adviezen moeten voor houden wat met het oog op het wel zijn van de burgers moet worden nagestreefd, aldus de heer Sengers. uit, maar alleen in postzegelboekjes. Daarna zijn in de lage waarden ver schenen: 60 cent (staalgrijs), 70 cent (groengeel), 75 cent (groen) en 80 cent (steenrood). Met de uitgifte van de 30 cent (bruinrood), 40 cent (karmijn) en 50 cent (paars) zal de omzetting van de oude koninglnneserie in het nieuwe type zijn voltooid. In de guldenswaarden van „Julia na Regina" zijn in 196971 uitgeko men: 1,(groen), 1,25 (bordeaux rood), 1,50 (olijfgeel), 2,50 (groen blauw), 5,— (grijs) en 10, (blauw). Alle „Juliana Regina'-zegels zijn op fosforescerend papier in raster- diepdruk vervaardigd bij Joh. En schede en Zonen, grafische inrichting nv Haarlem. LONDEN Het Britse pond heeft op de Londense valutamarkt de dol lar als wankele munt vervangen. Dit als gevolg van de thans al vijf weken durende mijnstaking en de daaruit voortvloeiende rantsoenering -van energie, die de Britse industrei en de wereldhandelspositie van Engeland veel schade berokkent. Een en ander was maandag voor buitenlandse handelaren aanleiding hun ponden te verkopen en over te stappen op andere valuta's. Hierdoor zakte de notering van het pond in. De dollar verstevigde in Londen zijn positie ten koste van het pond. In andere Europese valutacentra bleef de dollar zwak.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7