Spaar bij de Nederlandse Credietbank Geheime laser-techniek voor verrijken uranium? Mijnstaking legt Engeland lam Roemeens generaa werd geëxecuteert Aandacht voor kind en milieu op Floriade Irving „bedrieger van liet jaar" Water tekort moeilijk te voorkomen Nederlandse Credietbank Frankrijk houdt teruggekochte Mirages zelf Exnort naar Engeland elf procent vooruit Bevolking Cairo vroeg naar bed Gang van zaken b KVT bevredigen! B Na spionage voor Ruslanc Special Section: A Guide to Nixon's Chin 6 DINSDAG 15 FEBRUARI 1 ROME (AFP) Als er niet snel drastische maatregelen wor den genomen, bestaat het gevaar, dat er in de komende eeuw niet genoeg zoet water meer op aarde zal zijn. Dit is de conclusie van een studie die is uitgevoerd voor de milieuconferentie van de Verenigde Naties, in juni in Stockholm. De studie werd geza menlijk uitgevoerd door de Voed sel- en landbouworganisatie van de VN (FAO), de Wereldgezond heidsorganisatie (WHO) en de wereldorganisatie voor meteoro logie fWMO). Het rapport waarschuwt dat door een tekort aan zoet water vooral de voedselproduktie zal worden getroffen, die nu twee derde tot driekwart van de totale waterbehoefte voor haar rekening neemt. Doelmatig gebruik van het be schikbare water is mogelijk, al dus het rapport, maar het zal duur zijn en technisch moeilijk. We moeten elke technische moge lijkheid gebruiken om water te besparen: proceswater in de in dustrie moet gezuiverd en op nieuw gebruikt worden, be vloeiing van bouwland moet zo danig worden geregeld dat het gewas alleen water krijgt wan neer dat echt nodig is. De huidige pogingen om meer zoet water te krijgen veroorzaken ernstige milieuschade, schrijven de organisaties. Zij veroorzaken bodemverwering, verzilting en verontreiniging. Uiteindelijk zul len we alle regen en sneeuw nut tig moeten gebruiken. Op het ogenblik gaat maar 6.6 procent van de gevallen neerslag naar de watervoorziening: de rest ver dampt of loopt de zee in. Zouden we er in slagen, in de loop van de komende honderd jaar alles nuttig te gebruiken dan kan vol gens de berekeningen de water voorziening voor een wereldbe volking van 19 miljard mensen worden verzekerd. Volgens een in het rapport op genomen toekomstvisie van de Griekse planoloog Doxiadis zou daartoe de helft van de aarde moeten worden ingericht als praktisch onbewoond natuurge bied en waterreservoir, de andere helft als land- en tuinbouwge bied. De grote massa van de be volking zou dan wonen in stroken langs de oevers van oceanen, zeeën, rivieren en grote meren. Vermoorde Jordaniër agent Westduitse veiligheidsdienst KEULEN (DPA) Eén van de vijf Jordaniërs, die vorige week zondag in het plaatsje Bruehl bij Keulen door onbekenden met machinepistolen zijn doodgeschoten, was een agent van de Westduitse binnenlandse veiligheids dienst. Een woordvoerder van deze dienst, officieel het bureau voor de bescherming van de grondwet gehe ten, bevestigde maandag een desbe treffend bericht van het weekblad Der Spiegel. De 23-jarige Achmad Niggim had als opdracht de activiteiten na te gaan van Palestijnse terroristen in de bondsrepubliek. Vorige week was meegedeeld, dat de Westduitse recherche naging, of er een samen hang bestond tussen deze moorden en de aanslagen van diezelfde dag op een fabriek en een brandstoftank in Hamburg en op twee aardgasstations in Nederland. LONDEN (Reuter, UPI, AP) De gevolgen van de vijf we ken oude staking van Britse mijnwerkers doen zich nu in ge heel Engeland voelen. De kran ten spraken van een „zwarte maandag". Zeker 800.000 arbei ders konden niet naar hun werk, de dienstregeling van de treinen is ingekrompen, kantoorperso neel moest in onverwarmde ver trekken werken, scholen werden gesloten en veel fabrieken moes ten overgaan tot een driedaagse werkweek. Energie-besnoeiingen troffen een derde van het land en doofden de verlichting en verwarming in miljoe nen woningen, van de sloppen van Glasgow tot het Buckingham Palace. Een woordvoerder van het grote pa leis legde bij kaarslicht een verkla ring af, waarin hij het gebouw om schreef als „inderdaad, een zeer koud paleis". Het is de ergste crisis sinds 25 jaar, die ook de regering-Heath bedreigt. De Labour-partij heeft een felle aan val gedaan op premier Heath vanwe ge diens beweerde nalatigheid om een crisis te voorkomen. Oppositie-leden zeiden dat de regering geheel onvoor bereid was op de staking en dait zy veel te laat maatregelen had geno men. De regering deed, bij monde van minister Reginald Maudling, een beroep op de mijnwerkers weer aan het werk te gaan, omdat de publieke opinie dit zou eisen. De huidige crisis is vooral ontstaan door het posten van de stakers, waardoor de toevoer van kolen naar elektriciteitscentrales wordt belem merd. De snel groeiende tekorten aan kolen, cokes en chemicaliën hebben de elektriciteitscentrales gedwongen om de elektriciteitsvoorziening in het land van district tot district geduren de periodes van 3 tot 4 uur stop te zetten. De noodmaatregelen van de regering, volgens welke bedrijven die meer dan 100 kilowatt aan stroom per dag gebruiken een driedaagse week moeten aanhouden, werden gisteren van kracht. Tegen het eind van de week wordt een uitspraak verwacht van de com- Tarieven per 16 februari 1972 41/2% Bankboekje 4/% Spaarrekening 4*/a% Termijnspaarrekening 5%% idem 5Y4% idem 6%% idem 6%% idem 7 idem 4^-7% klimspaarregeling Direkt beschikbaar f 2500,- voor hogere bedragen één maand opzegging. Direkt beschikbaar f 2500,— voor hogere bedragen één maand opzegging. Drie maanden opzegging Zes maanden opzegging Twaalf maanden opzegging Twee jaren vast Drie jaren vast Vier jaren vast Vijfjaren, doorlopend opneem baar. Opzegging één maand. Het ideale en unieke spaarplan. Open een inkomstenrekening dan kunt u automatisch sparen! de bank liwji ped i*4~! missie, die onder leiding van Lord Wilberforce een onderzoek instelt naar de eisen van de stakers. De sta kingsleiders hebben gezegd dat het werk in een dag of twee, drie kan worden hervat als de uitspraak guns tig uitvalt voor de mijnwerkers. Ge beurt dat niet, dan moeten de mijn werkers zich er persoonlijk over uit spreken, hetgeen twee tot drie weken in beslag kan nemen. Vooral de auto-industrie één van de grootste deviezenverdieners be hoort tot de zwaarst getroffen onder nemingen. Maar ook de consument voelt de gevolgen. Melkboeren kwa men niet meer, omdat de batterijen van hun melkwagentjes niet konden worden opgeladen. Meer moeilijkhe den in de voedselvoorziening worden verwacht, omdat koelhuizen niet op volle capaciteit kunnen werken. De Britse waterleiding heeft een beroep gedaan op de consurfienten zuinig met water om te springen, omdat de pompinstallaties van tijd tot tijd stil liggen. 20107 NCK.l 12.196 PARIJS (AP) De Franse lucht macht is van plan om de Mirage-5 gevechtsvliegtuigen, die de Franse re gering van Israël heeft truggekocht, zelf in gebruik te nemen. Dit is giste ren van officiële zijde vernomen. Frankrijk had 50 Mirages aan Israël raël verkocht, maar even voor de Zesdaagse Oorlog van 1967 een em bargo ingesteld op de levering van de toestellen. Na langdurige onderhan delingen, die naar verwacht wordt deze week zullen worden afgeslo ten, stemde Israël er mee in, terugbe taling voor de vliegtuigen te aanvaar den. Israël vreesde dat Frankrijk de ze toestellen zou doorverkopen aan Arabische landen. Lybië heeft nl. meer dan 100 Mirages bij Frankrijk besteld. De Franse luchtmacht heeft echter vandaag meegedeeld de 50 toestellen zelf te willen gebruiken, nadat enkele veranderingen zijn aangebracht om de toestellen aan de modernste eisen te laten voldoen. <L O De Nederlandse uitvoer naar Enge land is in 1971 me* 11 pet. gestegen, aldus een overzicht, dat de Britse ambassade in Den Haag heeft ver spreid. De uitvoer heeft in het afgelo pen jaar een waarde van 508,6 mil joen pond sterling bereikt tegen £459,1 miljoen in 1970. De invoer uit Engeland steeg met 8 pet. De stijging van de uitvoer naar En geland was vrij gelijk verdeeld over alle exportprodukten met uitzonde ring van grondstoffen (van 43,7 mil joen naar 38,4 miljoen) en chemica liën (van £68,8 miljoen naar £58,3 mil joen). Levensmiddelen stegen van 93,4 miljoen naar 107,3 miljoen en een teruggang van £2 min in de uit voer van groenten en fruit werd meer dan goedgemaakt door een sterke stijging van 7.2 miljoen pond aan zui- velprodukten. Het patroon van de Britse uitvoer naar Nederland is even stabiel. Al leen de groep fabrikaten gaf een te ruggang te zien van £81,3 min tot 78,7 min en betrof voornamelijk tex- tielgarens en stoffen en non-ferro metalen. Een Brits produkt dat een grote in druk op het Nederlandse publiek heeft gemaakt is de camera: dc ver koop die in 1970 nog £20,7 miljoen pond bedroeg steeg vorig jaar tot ƒ30.2 miljoen pond. CAIRO (Reuter) Voor de bevol king van Cairo geldt met ingang van donderdag het devies vroeg naar bed. Bioscopen en theaters gaan twee uur eerder dan normaal dicht en ook de televisie scheidt er vroeger mee uit. De actie vormt een onderdeel van de regeringsmaatregelen om de hoofd stad voor te bereiden op een mogelij ke nieuwe uitbarsting in het conflict met Israël. Nog voordat president Nixon van Amerika en partijleider Mao Tse- toeng van China in werkelijkheid hebben ontmoet, zijn zij al samen ge signaleerd in het wassenbeeldenmu seum Madame Tussaud in Amster dam. Belastiugscliandaal roiid Franse premier PARIJS (Reuter, AFP) De Fran se premier, Chaban-Delmas, zal zich vanavond voor de tv-camera's verde digen in het belastingschandaal rond zijn persoon. Deze rel zou zijn poli tiek leiderschap en de vooruitzichten voor de regerende gaullistische partij bedreigen. De moeilijkheden ontstonden toen het satirische weekblad Le Canard Enchainé documenten afdrukte, waaruit bleek, dat Chaban-Delmas tussen 1967 en 1970, toen hij voorzit ter van de nationale vergadering en premier was, geen belasting had be taald. Bovendien bleek dat hij gecor respondeerd had met een belastingin specteur, die nu in de gevangenis zit op beschuldiging van fraude. HEERLEN De Heerlense poli tie zoekt naar een automobilist die vrijdagavond met grote snelheid is doorgereden na in Heerlen de 61-jari- ge G. Stel te hebben doodgereden. Het slachtoffer, dat tijdens het over steken werd geschept, kwam op de motorkap terecht en werd daarna op het wegdek geslingerd. De voorruit van. de auto, vermoedelijk een grijs blauwe Opel uit 1961 of 1962, is vol- Van onze redacteur wetenschappen AMSTERDAM Het Ame rikaanse olieconcern Esso heeft een dochteronderneming opge richt voor het verrijken van uranium met een nieuwe techniek, die goedkoper zou werken dan de bestaande gas- diffusiemethode of de in ver scheidene landen ontwikkelde ultracentrifuges. Dit meldde het Financieel Dag blad zaterdag, tegelijk met een reactie van directeur prof. Bo- gaardt van Ultra Centrifuge Ne derland n.v., die het nog te vroeg vond voor een oordeel. Van de nieuwe techniek is door de Amerikanen alleen bekendge maakt dat gebruik wordt ge maakt van lasers, apparaten die een uiterst intensieve lichtbundel van een precies te bepalen kleur produceren. Wij hebben er wel eens over gedacht, zei prof. Bo- gaardt, maar het leek ons niet goed uitvoerbaar. Als men er nu een speciale onderneming voor opricht, zou dat een verrassende ontwikkeling kunnen betekenen. Die speciale onderneming heet Jersey Nuclear Avco Isotopes. Jersey Nuclear, de betrekkelijk jonge „atoomdochter" in het Es- so-concern, heeft hierin een aan deel van 80 procent. Het Avco- concern houdt zich onder andere met lucht- en ruimtevaarttech nieken bezig. In 1970 bleek dat Avco een vooraanstaande positie had opge- all- bouwd op het gebied van chemi sche lasers, de krachtigste vorm van deze lichtbronnen. Avco- Everett Research maakte toen de constructie bekend van een in strument dat werd aangedreven („opgepompt" heet dat bij lasers) door een raketmotor. De hete straal uitlaatgas van de raket temperatuur elfhonderd graden, snelheid een kleine vijfduizend kilometer per uur werd ge bruikt voor het opwekken van een lichtbundel met een vermo gen van 60 kW, evenveel dus als dertig straalkacheltjes. Geheimhouding Dat de nieuwe scheidingsme thode voor uranium speciaal met zeer krachtige lasers zou werken is intussen speculatief. Wel zou het in overeenstemming zijn met de plotselinge geheimhouding die de Amerikaanse commissie vóór atoomenergie omstreeks die tijd zonder o pgaaf van redenen stelde voor deze sector van het laser-onderzoek. Destijds werd vermoed dat di samenhing met de mogelijkheid, zeer krachtige ziir lasers te gebruiken voor het ont steken van een waterstofbom. Tot nog toe is de explosie van een klassieke atoombom de enige me thode om een waterstofbom tot ontploffing te brengen. Hoe lasers gebruikt worden om uranium in zijn lichte en zware variant te scheiden (alleen de lichte dient als brandstof voor de nu gebruikte kernreactoren), wil de researchdirecteur van Avco niet loslaten. De mogelijkheid van deze techniek werd eind 1970 beschreven door een onderzoeker van Bell Telephone laboratories (A. Ashkin, Phys. Rev. Letters, 25, 1321 (1970)). Met een krachti ge lichtbundel van een precies uitgezochte kleur is het mogelijk uit een bundel met verschillende soorten snel vliegende deeltjes één soort af te buigen terwijl de rest ongehinderd doorvliegt, schreef Ashkin. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Op het ter rein van de Floriade in Amster dam wordt op 1 juni de interna tionale manifestatie Kind en leefmilieu 1972 geopend. De tentoonstelling die géén onder deel is van Floriade, maar alleen het terrein benut, wordt aangekondigd als een „sociale supermarkt" waar mét kinderen en voor kinderen ge werkt wordt en waar iedereen „gei nformeerd kan worden over de ontwikkeling in de samenleving die van invloed is op het leefmilieu van he* kind." Het bestuur van de manifestatie Kind en leefmilieu, waarvan mr. M. Vrolijk voorzitter is en J. H. de Witte secretaris, kreeg het stuk terrein van Floriade toegewezen dat aan de Ring dijk grenst aan de westelijke Am- steloever. Een groot deel van dit ter rein zal ingericht worden als speelge- legenheid, terwijl een ander onder deel van de manifestatie onderdak krijgt in het Floriade-paviljoen. Er komt hier een informatiemarkt en een tentoonstelling over actuele ont wikkelingen op het gebied van kin dercentra, gemeenschappelijke werk plaatsen in flatgebouwen, milieube sef, speeltuinen en speelstraten en het bespeel baar maken van wonin gen. De manifestatie zal duren van 1 juni tot 16 augustus. Op de 23 middagen gedurende het Holland Festival zul len in een theatertent met en voor k.r deren voorstellingen worden gege ven voor een publiek dat de organi satoren vanuit het gehele land ver wachten. Bovendien zullen kinderen uit Amsterdamse wijken in de gele genheid worden gesteld op de mani festatie „te werken". Bij al deze activiteiten willen de MOORDRECHT De omzet bij Kon. Ver. Tapijt Fabrieken heeft z in het lopende boekjaar 1971-1972 dusverre naar tevredenheid ontw keld. Over de eerste zeven maant steeg de omzet, in vergelijking i dezelfde periode van 1970-1971 met procent. Het aandeel van de uitvi in de totaalomzet nam toe van 2E( 27 pet. De toeneming van het res taat over de eerste helft van het pende boekjaar was groter dan omzetstijging. Het resterende c van het boekjaar wordt met vertn wen tegemoet gezien. organisatoren van „kind en leef lieu" deskundigen aantrekken, k sten aars, i welzijn werkers, vorm ge V1 en studenten. Volgens secretaris "V te is er sprake van „een cultuï revolutie op het terrein van de kin ren. Er is een bewustwording aan gang in buurten en wijken. Geb aan ruimte voor het kind noopt het inslaan van nieuwe wegen", hoopt dat de manifestatie zal leit tot leefbaarheidsvoorzieningen kinderen die 365 dagen per jaar ren. Dat is nodig omdat hij verwal dat in de toekomst de mensen óp dagen meer en meer in hun eig woning zullen blijven. Actiegroepen uit Amsterdamse v; ken krijgen op de tentoonstelling kans hun idee ën via dia's naar vol te brengen. NEW YORK (UPI, Reuter) De Amerikaanse schrijver Clifford Irving heeft president Nixon op het laatste moment verdrongen van de omslag van het weekblad Time, dat Irving heeft uitgeroepen tot „De be drieger van het jaar". Het weekblad was van plan zijn omslagverhaal te wijden aan de komende reis van Nixon, maar besloot op het laatste moment daarvoor in de plaats de ge ruchtmakende affaire over de „auto-biografie" van miljardair Howard Hughes te brengen. In het artikel wordt de tekst van Irvings manuscript vergele ken met dat van de 83-jarige Noan Dietrich, een naaste mede werker van Hughes gedurende ruim 25 jaar. De overeenkomst is •frappant. Volgens het weekblad heeft Irving toegegeven nooit Hughes ontmoet te hebben (zoals hij eerst beweerd had) en dat hij bereid was de gevangenis in te gaan. mits de Zwitserse autoritei ten zijn vrouw Edith met rust laten. Edith, een Zwitserse, nam met een vals paspoort geld op dat voor Hughes bestemd was. Via zijn advocaten heeft Irving laten weten dat hij in Time ver keerd geciteerd wordt en dat zijn boek echt is. Maar twee kranten berichten dat Irving ook tegen over de autoriteiten heeft toege geven bedrog te hebben gepleegd en nooit Hughes ontmoet te heb ben, op voorwaarde dat zijn vrouw niet wordt vervolgd. Vol gens de New York Daily News zijn de Zwitserse autoriteiten hiermee akkoord gegaan, voorop gesteld dat iemand uit de affaire (Irving zelf) de cel in draait. PARIJS, BOEKAREST (AP, DPA) De Roemeense gene raal Io Serb is door een vuur- peleton terechtgesteld, omdat hy geheime gegevens over de Roe meense defensie zou hebben doorgegeven aan de Sowjet-Unie. Dit is vandaag van gezagheb bende diplomatieke zijde in Parijs vernomen. Generaal Serb was de bevelhebber van het militair garnizoen van Bie- karest, commandant van het tweede militaire district en lid van de Roe meense Nationale Vergadering. Serb, die tegen het einde van het vorige jaar was gearresteerd, is na zijn be rechting door een krijgsraad verleden maand doodgeschoten. De Roemeense pers heeft geen mel ding gemaakt van deze terechtstelling en de diplomatieke zegsman ver klaarde, dat de Roemeense autoritei ten alles in het werk hebben gesteld om te voorkomen, dat het conflict met de Sowjet-Unie aan het daglicht zou treden. Serb zou zijn inlichtingen hebben doorgegeven aan de militaire attaché van de Russische ambassade in Boe karest. Deze functionaris is na Serbs arrestatie verzocht het land te verla ten, aldus de zegsman, die eraan toe voegde dat het bij zijn weten de eerste maal was, dat een lidstaat van het Pact van Warschau dergelijke straffe maatregelen nam om te voor komen dat de Sowjet-Unie op de hoogte van zijn defensie-geheimen zou komen. Machtspositie kwijt Vasil Patilinetz die binnen het se cretariaat van de Roemeense commu nistische partij sinds 1965 verant woordelijk was voor dc defensie, de staatsveiligheid, de politie en de jus titie, blijkt zijn machtspositie te heb ben verloren. Volgens een korte me- di dedeling in de Roemeense pers ste hij nu aan het hoofd van een niei ministerie voor bosbouw en bouwm terialen. Van officiële zijde is over de ac tergrond van deze ingrijpende wijl ging niets gezegd. Alleen werd g steld, dat door de economische oi wikkeling van het land en de da! mee gepaard gaande uitbreiding v de bouwnijverheid, de houtindust een belangrijke rol speelt en daarim een nieuw ministerie noodz kelijk was geworden, met aan h 68 hoofd een persoonlijkheid als Pati netz. Zijn uittreden uit het zeven den tellende partijsecretariaat uitsluitend een gevolg izjn van de b paling, dat functies in de regering in de partij slechts.op enkele u zonderingen na niet samen kunnf gaan. In ambtelijke kringen in Boekan heeft men ontkend dat de wijzigi verband houdt met het feit dat Pa linetz in november j.l. voor het Ce trale Partijcomité verklaard had, hij zich onvoldoende van zijn ta had gekweten. Ik ben mij er volk men van bewust, dat noch ik pe soonlijk, nog de functionarissen V mijn afdeling in voldoende mate permanente controle op de uitvoerii van de besluiten van het Centra Partijcomité in het bijzonder betreft de politiek-ideologische activ teit in de eenheden van het minist rie van de strijdkrachten, het mini terie van binnenlandse zaken, de rai voor de staatsveiligheid en de justii hebben uitgeoefend, zo had hij g zegd. In zijn zelfkritiek merkte h toen ook nog op, dat het hem ni gelukt was. de partijleiding bijtijd y over de vastgestelde tekortkoming! in te lichten. Ondanks deze zelfkritiek komt val van Patilinetz toch als een vei rassing. Vórige maand had Ceausesc hem nog aan het hoofd van de Ro« k meense afvaardiging gestuurd nas het congres van de Libanese commij v nistische paj.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 6