Liever een afkoopsom J Fusiegesprek van kruis verenigingen gaat stroef Ds. Krop en de tucht in de hervormde kerk Puzzelhoek Voorlopig wel samenwerking, geen eenwording Een woord voor vandaag BEROEPINGSWER Bijsluiter bij geneesmiddelen UIT DE KERKBLADEN 2 DINSDAG 15 FEBRUARI 19 .JSen gesprek tussen paus en kardi naal maakt men niet publiek maar ik kan wel zeggen dat het on derhoud mij nieuw vertrouwen heeft gegeven. Ik heb de bevestiging ge kregen van m\jn hoop dat de paus 2 3 i i 6 7 IS IT Kruiswoord-puzzel zonder zwart Horizontaal: 1. belang, 2. akelig - mondeling. 3. meisjesnaam - Noors christen prediker, 4. vroegere heerser over Rusland - voorzetsel - koning van Basan, 5. atmosfeer (afk.) - nummer (afk.) - plaats in Finland - muzieknoot, ambtenaar die akten opmaakt - pers. voornaamw, 7. meisjesnaam - genoeg gekookt, 8. niet dicht opeen staande - bloem - rondhout, 9. soort hert - twijg Verticaal: 1. overheidsorgaan. 2. ne vens - plaats in Rusland - 3. vergiftigde jachtspin. 4. tijdrekening - papegaai - lijkvaas, 3. water in Limburg - plaats in Frankrijk - of dergelijke (afk 6. dus (Lat.) - kwezelachtig, 7 welaan - hel dendicht - Noorse god, 8. rijtuigje op twee wielen - stapelmeter (afk.) - vlak temaat. 9. klaaagzang - Myth, figuur Oplossing vorige puzzel Hor. 2. porie, 6. me. 8. ajn. 10. eed, 11. moe. 12. Ran. 14. metier. 16. tros. 17. eend. 18. eer, 19. sela. 21. meel. 23. rat. 25. mand. 26. Leda. 27. hiaten, £9. tik, 30. eel, 31. ram. 33. Ee, 34. kr. 35. etter. Vert. 1. kartel, 3. O.E. 4. rem, 5. ideëel. 6. moed. 7. eer, 9. mare, 11. minaret, 13. normaal, 15. tel, 19. sedert, 20. staket, 22. ent, 24. adle, 25. mier 27. hek, 28. nat, 32. me de bereidheid heeft om het overleg met elkaar te blijven voeren". Dat mijn reis naar Rome een gang naar Canossa werd genoemd, daar over was de paus zeer ontdaan, want dat was uiteraard niet zijn bedoeling geweest. Ik heb het ook niet zo op gevat. De schrijver van deze verge lijking was niet op de hoogte". Of ik mgr. Gijsen hartelijk omarmd heb? Wat zou u doen in zo'n situ atie, waarbij een jonge collega moet beginnen aan zijn moeilijke werk. Ik heb hem daarbij van harte Gods ze gen toegewenst. Ik kende hem nog nauwelijks en daarom is het nuttig geweest, dat wij samen in Rome zijn geweest". Informatiecentrum geluidshinder werkt onbevredigend Van een verslaggever HAARLEM Status en werkwijze van het Informatiecentrum geluids hinder Schiphol (IGS) zijn onbevredi gend, verklaarden Provinciale Staten van Noord-Holland gistermiddag in een motie. Zij hebben GS gevraagd om het informatiecentrum mee te de len dat het op korte termijn voorstel len moet doen voor een zodanige wij ziging, dat de belangen van degenen die door geluidshinder worden getrof fen vertegenwoordigd worden binnen het informatiecentrum. Kwartet - Trouw De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Trouw Commissie van hoofdredactie: J. de Berg (voorzitter), H. P. Ester, G. J. Brinkman, J. van Hofwegen. door Jac. Lelsz APELDOORN Moeten de drie kruisverenigingen, die zich in Nederland op het terrein van de gezondheidszorg bewegen, het Groene Kruis, het Wit-Gele Kruis en het Oranje-Groene Kruis, worden samengesmeed tot één (grote) kruisvereniging? En indien het tot een fusie moet komen, verdient het dan aanbe veling aan de top landelijk aan de voet plaatselijk of in het midden provinciaal te beginnen? Dit zijn vragen, waarvoor geen van de drie verenigingen in dit stadium een kant-en-klaar antwoord voorhan den heeft Op alle niveaus wordt over de fusie-problematiek nagedacht en in allerlei stadia zijn besprekingen aan de gang, maar men lijkt er nog lang niet uit te zijn en tot werkelijke resultaten heeft het nog nauwelijks geleid. In Gelderland zijn een tijdje gele den fusiebesprekingen tussen de drie provinciale kruis-organisaties stukge lopen. Enkele statenleden van de PvdA en D'66 hebben er gedeputeer de Staten vragen over gesteld, die nog op beantwoording wachten. Deze statenleden hebben de indruk gewekt maar het liefst een stok achter de deur te willen zetten. Zij hebben ge deputeerden gevraagd of deze bereid zijn de betrokken instanties te laten weten welke veranderingen noodza kelijk zijn en of zij dit ook in hun subsidiebeleid tot uiting willen laten komen. Het spelen met de gedachte, dat gedeputeerden mogelijk dwang zouden toepassen om de partijen tot elkaar te brengen, is niet overal in dank afgenomen. De heer C. van Oos ten. directeur van het Oranje-Groene Kruis in Gelderland: „Ik zou het er niet mee eens zijn dat GS ons door middel van hun subsidiebeleid in een bepaalde richting zouden dwingen." Functioneel „In Gelderland zijn we destijds het verst geweest met de fusiebesprekin gen, maar nu zijn we misschien wel door A. J. Klei AMSTERDAM Volgende week maandagavond buigt de hervormde synode zich over een verklaring, die tot titel heeft „Leven en sterven met verwachting" en waarin de ge dachte van „dood is dood" ver worpen wordt „als een misvat ting die door Gods genadig handelen is achterhaald". We durven aannemen dat de syno de zich achter dit stuk zal stel len, zéker voor wat de intentie betreft. Wat gaat er dan ge beuren? Zal de Groningse stu dentenpredikant M. A. Krop, de man van het „dood is dood" in de veelbesproken t.v.-discus- sie, nu zeggen: laat ik de benen maar nemen? Ik denk van niet. Zal de synode zeggen: die vent moet eruit!? In geen geval, omdat in een presbyteriaal ge regeerde kerk de synode nooit aan de wieg van een leertucht- proces kan staan. Wat heb je dan aan zo'n verkla ring als deze? Op verzoek van de raad voor kerk en theologie schreef prof. dr. H. Berkhof een eerste ont werp. Vervolgens stelde een com missie (bestaande uit dr. C. van leeuwen, prof. dr. P. J. Roscam Ab- bing en dr. C. P. van Andel uit Zoetermeer) de eindredactie vast. Straks gaat het door de synodale molen... en wat dan) De vraag is gesteld op een be spreking van het moderamen der hervormde synode met de pers. Praeses ds. J. C. H. Jrg uit Apel doorn zei: hier heb je er een voor beeld van hoe in de hervormde kerk de tucht gehandhaafd wordt. Volgende vraag: niet juridisch in elk geval, maar wel judicieel? Ds. Jörg la Da Costa): nee, médisch Scriba ds. F. H. Landsman voegde eraan toe: ds. Krop die overigens de exponent is van een breder fo rum, moet met zijn geweten te rade gaan hoe dit stuk, waarin vanuit de Heilige Schrift gesproken wil zijn, hem aanspreekt. In „Hervormd Utrecht" houdt ds. M. Groenenberg, de opperste kerk- visitator, zich met dit punt bezig. Ik geef een brokje uit zijn verhaal door: „Dood is dood" is wel gezegd door een predikant van onze kerk. Nu vind ik het even belachelijk als de kerk kort en krachtig zou ver klaren: dood is niet dood. De men sen zulen heus niet zeggen: geluk kig. dood is niet dood, de synode zegt het ALs ons geloof aan syno dale uitspraken hing. dan was het zwak georiënteerd. Wat wel nodig is, is gebeurd: nl. nagaan wat de bijbel hier zegt. Er is nl. een m.i. uitstekend stuk voor de synode van prof. dr. H. Berkhof, dat kort, een voudig geschreven, goed gefun deerd is. Zo'n stuk kan dienen-als een uitgangspunt voor het gesprek met degenen, die zeggen: dood is dood." Welk gezag Intussen blijft de vraag: welk ge zag heeft, in het algemeen gespro ken, een stuk? stuk. De komende week komen erg veel „hete hangijzers" (de aanduiding is van ds. Jörg) aan de orde: een moge lijkesynodale boodschap inzake het getuigenis van prof. Van Nif- trik c.s.' dood-is-dood; sexualiteit en de nieuwe moraal (geslachtsver keer vóó het huwelijk, vrije liefde, leven in een commune, homofilie, -enfin, de hele bups); euthanasie; Samen op weg (met de gerefor meerden). geboorteleden... en dan heb ik nog niet alles opgesomd. Er ligt een uitgebreid stuk, al weer van de raad voor kerk en theologie, over de euthanasie, waarop wij deze week nog hopen terug te komen en waarin, héél summier aangeduid, gekozen wordt voor zoiets als indirecte euthanasie. Zo'n verhaal is na langdurige en grondige voorbereiding op papier gezet, o.m. omdat artsen hadden ge vraagd: kerk, help ons, denk eens méé. laat ons niet alleen staan in onze beslissing! Goed, het stuk wordt door de sy node, al dan niet geamendeerd, aanvaard (nemen we aan). Welk gezag heeft het dan? Ds. Landsman: zo'n stuk betekent niet het laatste woord over een be paalde kwestie, het heeft een pasto rale funktie. Het wil, pastoraal, lei ding geven als het erom gaat om ten overstaan van het belijden der kerk iets te zeggen over een be paald vraagstuk. Zo tracht de syno de. waarin de gemeente in haar ambten vertegenwoordigd is, de verantwoordelijkheid ten opzichte van het belijden te verdisconteren. Samen op weg Om nog even tot de kwestie van de handhaving van de belijdenis en het daarmee samenhangend pro bleem van de leertucht terug te ko men: de synode kan in laatste in stantie een predikant, die om des gewetens wil het oordeel der syno de niet aanvaardt of geen stellige verklaring daaromtrent aflegt, ver zoeken of hij ontheffing van zijn ambtsbediening wil vragen. Doet die predikant dat niet, dan wordt hij door de synode van zijn ambt ontheven. Deze weg heeft de hervormde kerk nog nauwelijks betreden. Waarom niet? Het antwoord staat in het interim-rapport van de her vormd gereformeerde werkgroep Samen op weg: „Ten eerste: men was met Hoe- demaker overtuigd, dat er eerst een periode van gezondwording moest volgen. Samen was men immers ziek geweest. Het zou farizees zijn bepaalde groepen als ziek aan te wijzen. Men moest allen genezen aan het Evangelie. Ten tweede: men vreesde dat het getuigenis van de kerk in de wereld door het ge rucht dat er zou ontstaan veeleer verduisterd dan verhelderd zou worden. Ten derde: de geschiedenis van de hervormde kerk had. vol gens velen, getoond dat de leer, die haar wortels niet heeft in het evan gelie, vanzelf verdort. Ten vierde: men vreest, dat het middel erger is dan de kwaal. Ten vijfde: het be wandelen van deze weg door ande re kerken werkte niet aanmoedi gend, maar maande tot voorzichtig heid. Ten zesde: de laatste fases van het opzicht, zo vindt men, kun nen slechts verwerkelijkt worden als het niet alleen voor de eigen kerk, maar voor de hele Kerk dui delijk is, dat deze stap in gehoor zaamheid aan de Heilige Schrift diende te worden gedaan. De toe passing kan alleen in een „laatste ernst" genomen worden." Belangrijk punt De uitvoerigheid van het citaat kan duidelijk maken, dat men deze kwestie in het hervormd/gerefor meerd gesprek niet uit de weg is gegaan: de hervormden zo, de gere formeerden zus (nl. consequent tot en met tuchtprocedures). Ds. lands man zei: misschien is het vooral dit punt dat ons naar elkaar toedrijft Te meer, zo komt me voor, omdat er, naar in rapport Samen op weg staat, „velen in de gereormeerde kerken huiverig blijken te zijn om op deze weg voort te gaan. Trouw aan de belijdenis kan moeilijk re sulteren in geruchtmakende schi sma's ove rproblematieken, die eni ge tientallen jaren later als achter haald worden beschouwd." Overigens is de weg naar een hervormd/gereformeerde hereni ging niet makkelijk, begrepen we van ds. Landsman. Er is nog vol doende misverstand, om van wan trouwen niet te spreken, en ds. Landsman is z'n „over vijf jaar verenigd" al lang kwijt. Maar moe de loos is hij niet, ook dat zei hij met nadruk. Zowel aan de hervormde als aan de gereformeerde synode wordt voorgesteld, in een gezamenlijke vergadering bezig te zijn met wat de afzonderlijke synodes aan vra gen en opmerkingen over het inte rim-rapport opleverden. Ds. Lands man was het liever geweest, dat de gezamenlijke synodevergadering was gekomen nl de behandeling van het complete rapport: dan zou zo'n gemeenschappelijke vergade ring ook kerkordelijk vastgelegd dienen te worden en zou zij meer een stap „samen op weg zijn dan nu. Want zo'n gezamenlijke zitting moet boven een min Qf meer wille keurige ontmoeting uitkomen. het verst van dit doel verwijderd, zegt de heer W. Wakelkamp, hoofd van het provinciaal bureau van het Wit-Gele Kruis in Arnhem, wat mismoedig. Het verst is men thans in Zuid-Holland, waar hard gewerkt wordt aan de totstandkoming van de Stichting Interkruis. Men zou hier kunnen spreken van een functionele fusie. Eén staf, één bureau, één appa raat. Wel zullen de drie provinciale verenigingen blijven bestaan. Het Oranje-Groene Kruis legt hier de grootste bedachtzaamheid aan de dag. Dat de zaak nog in 1972 helemaal rond komt, is niet te verwachten. Belangrijk motief om tot fusie te komen (er zijn al wel allerlei samen werkingsvormen: gezamenlijke aan pak van bepaalde taken, het stichten van gemeenschappelijke gebouwen, het voor elkaar inspringen bij vakan ties enz.) is dat bij de recente ont wikkelingen in de sfeer van de ge zondheidszorg een optimale hulpver lening geboden moet kunnen worden. Het bestaan van drie organisaties, die hetzelfde nastreven, zou leiden tot versnippering van mankracht en van geld. Hoewel oorspronkelijk het Groene Kruis de grootste voorstander was van de ene, ontzuilde kruisorga nisatie, werpt zich de laatste jaren met name het Wit-Gele Kruis, wel licht ook een weinig onder invloed van de verschuivingen, die anderszins in het rooms-katholieke denken aan de gang zijn, als de grote voorvechter van één ongedeelde kruisvereniging op. Levensbeschouwelijk Wat Gelderland betreft, kregen zo wel Groene Kruis als Wit-Gele Kruis machtiging het op fusie aan te sturen. Het Oranje-Groene Kruis kreeg op zijn algemene vergadering die mach tiging niet zonder meer. Wel woonde het de besprekingen bij, maar het viel als eerste uit de koets. Ook om principiële redenen. De heer Van Oosten: „Er zijn nog veel mensen, die kruiswerk wensen op levensbeschouwelijke grondslag. De gedachte was we zullen wel „even" fuseren. Maar de christelijke vakbond, de christelijke politieke partij, de christelijke omroep, de christelijke school, het christelijke ziekenhuis enz., die worden toch ook niet de nek om gedraaid? We schie ten niet op elkaar, hoor. Waar moge lijk willen we de samenwerking best nog wat uitdiepen. Maar die fusie zie ik nog niet één-twee-drie gebeuren." Na het Oranje-Groene Kruis stapte het Groene Kruis uit. Het liet weten te twijfelen aan het effect van een fusie tussen twee partners. Het vroeg zich af op welk niveau de fusie moet beginnen. En het stelde ook vast dat de tijd voor fusie nog niet rijp geacht kan worden, omdat voor velen blijk baar de eigen identiteit nog belang rijk is. Bij de drie kruisorganisaties' in Ne derland zijn meer dan tienduizend mensen werkzaam, wijkverpleegsters, kraamverzorgsters, artsen, diëtistes, administratief personeel etcetera. Wordt een deel van hen met ontslag bedreigd bij fusie? Natuurlijk gaat het ook om „de poppetjes", zoals iemand het uitdrukte. Er zouden ver anderingen komen, misschien kan er iemand tussen wal en- schip raken, maar aan ontslagen denkt niemand. Nieuwe taken Voor te fuseren, kan men mogelijk met dezelfde mensen meer doen. Mis schien is er ook nog wel meer perso neel nodig. Nieuwe taken zouden kunnen worden aangepakt. Bejaar denzorg, voorlichting op het gebied van de milieuhygiëne. Aan de pre ventie zou meer aandacht kunnen worden besteed, naast het curatieve. Tal van wijkverpleegstertjes, die nu op een eenmanspost werken, zou den niet meer het gevoel hebben op een eiland te zitten. Ze zouden in teamverband werken met bijvoor beeld per tien een districts-wijkver- pleegster boven zich. Ze zouden veel meer contact hebben, en het werk aan de basis zou doeltreffender kun nen gebeuren. Zo ongeveer stelt de heer Wakel kamp van het Wit-Gele Kruis het, die met enige spijt constateert dat het in Gelderland, plaatselijk, nog slechts in drie gevallen tot fusie is gekomen, in Wageningen, Zevenaar en Wester voort. Ook mr. A. van Mazijk, secretaris generaal van het landelijke Oranje- Groene Kruis in Den Haag, is van oordeel dat de technische ontwikke ling, waarmee men op het terrein van de gezondheidszorg geconfronteerd wordt, betekent dat er een stuk inte gratie moet plaats hebben. „De tijd dringt tot een betere, een optimale dienstverlening. Er is een chronisch tekort aan goede man kracht. En natuurlijk spelen ook de centjes een rol. Maar houdt dat de totstandkoming van één organisatie in? Het antwoord vind je pas aan het einde van de consultatieve rit. De een denkt langer, de ander handelt snel ler. Wie maakt op dit moment uit wat het beste is? Landelijk zijn er op het ogenblik intensieve contacten." Topzwaar De heer Van Oosten van het Gel derse oranje-Groene Kruis heeft op dat punt nog duidelijk zijn twijfels. Afgezien van het levensbeschouwelij ke, het principiële element, is het voor hem nog een open vraag of fusie beter werkt aan de basis, aan de voet, aan het ziekbed, daar waar de wijk verpleegster bezig is. „Er zou wel eens een te zware top kunnen komen. En het zwaartepunt moet m.i. ter plaatse liggen. Niet landelijk en niet provinciaal. Als er gefuseerd moet worden, dan van onderaf. Er is thans een ontwikkeling gaande, die men el ders wil versnellen. Maar het is een groeiproces. Ga je dwangmatig te werk, dan maak je meer kapot dan dat je goed doet" Tot nog toe is er van overheidswege weinig aandrang geweest om de drie organisaties tot één kruisvereniging om te smeden. Staatssecretaris Krui- singa van sociale zaken en volksge zondheid uit het vorige kabinet had een open oog voor de kracht van het particulier initiatief, zoals dat in de verschillende kruisverenigingen, die thans samen zo'n drie miljoen leden hebben, naar voren is gekomen. Ge sprekken op de departementen heb ben geleerd, dat daar thans wat meer geneigdheid bestaat om aan te drin gen op nauwere samenwerkingsvor men. Er is in ons land in dit opzicht allerwege activiteit Gelderland ligt voorlopig plat, Zuid-Holland werkt kalm door. Ook elders ziet men po- In zijn jaarverslag gaat Coventry Smith van de Amerikaanse af& ling van de wereldraad van kerken in op de Jesus-Movement. Hij a" daarin een duidelijk uitgesproken onbehagen om in een tijd van gra onzekerheid zonder geloof te leven, een verlangen naar 'liefde en e jagen naar onmiddellijke verlossing. Dat wil niet zeggen dat deze l wegingen niet zonder ketterij zijn. Hij ziet ze in het grotere kader t een wijder verbreid hernieuwde belangstelling voor geloof, zowel c der joden, boedhisten, hindoes als islamieten. Het aantal nieuwe i gies neemt nog steeds toe in Amerika. Hij spreekt zelfs van een „bot in religie. Astrologie, bijgeloof en zelfs duivelsverering delen in i rage. Intussen beginnen zich de eerste symptomen van institutiont sering van de Jesus People voor te doen. In Minneapolis namen zij 4 kerk vaii de Christian Reformed Church over om haar diensten inji' gaan houden. Zoals deze jongeren zelf kritisch staan tegenover de ïm ken en hun geloof, zullen zij er geen bezwaar tegen kunnen hebben li ook aan hen steeds meer critische vragen gesteld gaan worden. Hunf in sommige kringen zich voordoende bijna absolute afzien van def name aan het maatschappelijk leven kan als een teken van waarden ontmoeten, maar kan daarnaast moeilijk als een wezenlijke bijdrd gezien worden bij het tot oplossinq brengen van de grote wereldpi blemen. Het kan niet ontkend worden dat de kerken behoefte hebbf aan een hernieuwde aandacht voor de mens in zijn persoonlijk geesf lijk leven, maar dan niet ten koste van hen die op onze hulp in de v reld wachten. We lezen vandaag 2 Samüël 6:1-11 gingen om elkaar te vinden. In Overijssel is men er serieus mee be zig. Noord-Holland houdt binnenkort een congres over verzuiling en ont zuiling onder het motto „Kruis of munt". In Friesland ligt het moeilijk, omdat het Groene Kruis daar zeer machtig is. In Noord-Brabant zit men omgekeerd weer niet op het Groene Kruis te wachten. „Het is", zo werd ons gezegd, „vaak een kwestie van kanon en slagschip". Wat moet een kanon tegen een slagschip? „Dan is een fusie niets anders dan dat de een de ander overneemt." Bij de Nationale Federatie van het Wit-Gele Kruis in Utrecht zei men ons: „Als één organisatie niet moge lijk is, laten we dan toch in elk geval streven naar één apparaat; wij van onze kant hopen dat er wat het kruiswerk in Nederland betreft, dit jaar duidelijkheid komt." Baby- en kleuterverzorging, één van de taken van de kruisverenigin gen, waarin bijna overal in het land nauwe sainenwerking bestaat. NED. HERV. KERK Beroepen: te Ederveen: J. iH. Cirk te Bodegraven; te Houten: J. vj Haar te Achterberg; te Willige-Lac gerak: J. E. de Groot, kand. te Zeis^ te Nieuwerkerk a.d. ÏJssel: J. Vos v IJsselstein. Bedankt: voor Ede: T. van 't Vell£ te Waddinxveen. 0 Toegelaten tot evangeliebedienin r; J. J. v.d. Heiden, Goudlaan 113 Groningen; J. Huitema, Dorpsstr. 8. Nijbeets; 'J. van Rossem, Emmapler 4 te Bilthoven. GEREF. KERKEN Beroepen: te Zwijndrecht: Klijnsma te Wirdum. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen: te Doesburg: J. H. Veli.( ma te Apeldoorn; te Kerkwerve: Bilkes te Westzaan. GEREF. GEMEENTEN Bedankt: voor Westzaan: J. v; Vliet te Aagtekerke; voor Gouda: C. Weststrate te Meliskerke. el et Hoogleraren Groningse universiteit tegen boycot verkiezingen Van een verslaggever fut GRONINGEN De hoogleraren de wetenschappelijke staf van Groningse universiteit hebben zioc gisteren uitgesproken tegen de bore.r cot-motie van de verkiezingen vi een universiteitsraad in maart vtf'1 gens de wet-Veringa. De beide besturen betreuren dat in Groningen ingeslagen weg ge '8 wettelijke ondersteuning heeft gevo den, maar menen dat dit geen red£d kan zijn om de verkiezingen op maart te boycotten. Tijdens de bezetting van het Gn'r; ninger academiegebouw vrijdag fe zaterdag is er een actiecomité gevoro£ei dat ten doel heeft de verkiezingen laten mislukken. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Minister Stuyt vl volksgezondheid is van mening d verpakte geneesmiddelen verkoc moeten worden met een „bijsluitei Daarop zou kunnen staan welke werkingen het geneesmiddel hebben en of het gebruik van middel gevaar oplevert bij het aut rijden. °k| Wapenveld, het blad van de reünisten van de CSFR (studentenvereniging in en voor de rechter flank van de gereformeerde gezindte) heeft een nieuw omslag gekregen en komt voortaan (dikker) om de twee maanden uit. In het zojuist verschenen januari-nummer schrijft drs. G. van Leyenhorst uit Gouda. c.h.-Kamerlid. over de kwestie: subsidie (van de staat voor kerken) of afkoop? Hier is het slot van zijn betoog: „Een subsidieregeling die zich baseert op de ge lijkschakeling van de kerken en van b.v. vereni gingen waarbij dus het „van eigen rechte zijn" van de kerk wordt ontkend zal van de zijde van de kerk op principiële bezwaren (moeten) stuiten. Een ander bezwaar is: welke kerken en welke geestelijke groeperingen? Ook de Soefibeweging, de volgelingen van Lou, en de sexridders van de z.g. aartsbisschop Serapion? Waar stelt een neutrale overheid haar criteria vast? Tot nog toe ontvingen de daartoe in aanmerking komende kerken jaarlijks een bedrag van ongeveer 3,5 miljoen gulden, waarvan het grootste deel voor de Ned. Herv. Kerk. De regering heeft nu een af koopsom van ca. 100 miljoen voorgesteld. Zou het geen aanbeveling verdienen hiermee maar akkoord te gaan en dit bedrag op rente te zetten, zeg tegen 6°/o waardoor de kerken elk jaar over 6 miljoen gulden kunnen beschikken, dus 2,5 miljoen meer dan thans het geval is? Over de adressering valt dan nog wel te praten, als wat betreft de Hervorm de Kerk de gelden maar niet gedeponeerd worden in de Centrale Kas of in het fameuze computer centrum; liever denk ik aan pensioenvoorzieningen, hulp aan noodlijdende gemeenten, aan studie-on dersteuning e.d. Een bevredigende afkoopregeling kan ons in de kerk en in het parlement voor heel wat geharrewar behoeden. En tenslotte kunnen bepaalde deeltaken van de kerk denk aan jeugd- en bejaardenwerk voor subsidiëring in aanmerking komen. Trou wens ook het theologisch onderwijs behoort tot de zorg van de overheid." In Voorlopig (maandblad; ondertitel evangelisch commentaar bij de tijd) heeft prof. dr. H. M. Kui- tert een gesprek met zijn r.k. collega dr. H. A. M. Fiolet, de man die onlangs zei dat hij de bestaande kerken nog vijfentwintig jaar gaf. Een fragment uit het interview: Wat is volgens u de kern van de problemen die de kerken met zichzelf en met elkaar hebben? F.: Ik zie die hierin liggen dat men blijft door gaan met het heden onder de kritiek van het ver leden te stellen. De kerken zijn gefixeerd op hun eigen verleden, uit trouw zeker die men de Heer wil bewijzen, maar de Heer is blijkbaar alleen in het verleden. Daar ligt de grondfout, waar alles uit voortkomt, de voortdurende crisis en de kramp achtigheid waarmee de kerken hun identiteit wil len bewaren. De grondfout zie ik theologisch gezegd, in een verkeerde opvatting van openbaring liggen, in het hardnekkig dualisme waarin de kerken be vangen blijven. Dat is wel erg theologisch. Wat bedoelt u met openbaring? F.: Openaring is toch heel simpel de vraag: waar kan ik God ontmoeten, en dualisme is dat ze je daarvoor naar een andere wereld sturen. Welnu, van die gedachtengang moeten we afscheid nemen. Ik geloof in een andere visie op Gods transcenden tie. Ik onderbreek opnieuw: wat bedoelt u met een andere visie op Gods transcendentie? F.: Dat God niet hetzelfde is als een ingreep van boven of van buiten. Jezus zei: wie mij gezien he heeft de Vader gezien. Om God te zien, stuurde je niet naar een andere wereld maar naar d( I Dat betekent voor mij dat wij leren moeten oi wereld heel anders te zien, zó te zien dat God di in doorkomt, daarin spreekt, zijn verlossing Christus daarin aanbiedt. p. Maar waarom ligt daar de kern van heel I huidige probleem? F.F.Alleen als je ervan uitgaat dat deze reld de ruimte is om God te ontmoeten, zul je staat zijnin congenialiteit met het geloofsden!ien van de Schrift het huidige gebeuren open tè b fac ken, zeg maar, om te zien wat het loslaat, wat rai aan aanwijzing tot op God te geven heeft. Wel ciPet genialiteit met de Schrift, niet imitatie, anders de huidige geschiedenis het Woord nooit loslate! li In het confessionele Hervormd Weekblad schi ds. R. Kooistra over huisbezoek o.m. het volgen m „Al zal er voor menig predikant in de ste< 1 weinig tijd overschieten voor huisbezoek mede d er de vele vergaderingen, toch is het leerzaam 00 vruchtbaar om ook huisbezoek te doen in de sta !c"f! wijken. Wel is het iedere keer weer een spanni de of je ook zult ontvangen worden, als je aanbelt een adres, dat volgens de gegevens van de kaart^" bak nog als Hervormd ingeschreven staat. Er iets van een avontuur in: Wat zal ik nu weer tegi komen? Maar het is de enige manier om de men in je wijk te leren kennen. Een vraag, waarn predikanten en ouderlingen vaak ook zitten, is ol bij elk huisbezoek het gesprek moeten afsluiten i Schriftlezing en gebed. In belangstellende dorps meenten zal dit nog wel vaak een goede regel z Moeilijker wordt dit als men met steeds meer raij kerkdijken te maken krijgt. Ik dacht, dat wij wat voorzichtig moeten zijn met deze goede rej De vraag is dan toch ook, of het gesprek van aard is, dat men het met een gebed kan afsluit Er moet ook met de bezochte samen gebeden ki nen worden. Een predikant of ouderling moet d< de praktijk leren aanvoelen, of in een bepaald zin Schriftlezing en gebed op zijn plaats is of n

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 2