POGING TOT OPLOSSEN CONFLICT Engeland kondigt noodtoestand af Alle partijen rond tafel op verzoek voorzitters van vakcentrales Druk programma voor de Nixon 's in Rood-China MMll 1 Minister Boersma werkloosheid zal niet spoedig verdwijnen Het Kwartet Paul van Vliet ^naar Indonesië (RITA) Tijdelijk regen De Tijd moet zeventig man ontslaan Begroting 1973 komt hard aan Helikopter haalde gevangene van dak Man gedood door zwager loofdkantoor Leiden lïeuwe Leidse Comrairt Dinsdag 15 februari 1972 52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „étantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijs p.w. 1,83, p. m. 7,90, p. kw. 23,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG/UTRECHT De partijen in het conflict over de metaal-cao schaarden zich vanmorgen om elf uur voor het eerst sinds het onstaan van de breuk in december weer samen om de tafel om een ..laatste poging"' te doen het geschil door rechtstreekse onderhandelingen uit de wereld te helpen. Dat gesprek vindt plaats op 1:ringend verzoek van de voor zitters van de drie vakcentrales iie er gistermiddag in telegram men aan alle partijen op hebben aangedrongen de cao-onderhan delingen te heropenen. De voorzitters van NW, NKV en ^NV vinden het materiële verschil dat bij de mislukte bemiddelingspo ging is overgebleven zo klein dat ivereenstemming mogelijk moeten vorden geacht. Het hernieuwde beraad wordt ge- eid door de voorzitter van de bemid- ce':ngscommissie, prof. dr. W. Albe- want de werkgeversorganisaties in de confessionele bonden in de me- aahndustrie hadden dit als voor waarde geteld toen zij gisteravond lisitief op het gezamenlijke verzoek van drs. H. ter Heide (NW) P. J. J. Mertens (NKV) en J. Lanser (CNV) pageerden. Kort daarna liet prof. Al- eda weten bereid te zijn de vergade- •ing te leiden. Het is geen officiële vergadering an de raad van overleg in de me- aalindustrie omdat de confessionele •akbonden eisten dat het een voort- DEN HAAG Cabaretier Paul van vliet gaat een toernee van drie weken ;maken door Indonesië in het kader van de culturele uitwisseling tussen Nederland en Indonesië. Paul van Vliet vertrekt half mei in B ;ezel schap van het combo Rob van "ÏCreeveld. Naast een serie voorstellin gen in Djakarta worden nog voor stellingen in andere grote steden van ndonesië gegeven. Er zijn veel humoristische zaken op de wereld: onder meer dat blanken denken dat ze minder wild zijn dan de andere wilden, MARK TWAIN I U hebt dit keer meer geluk, papa I u behoeft onze voetbal niet te lappen. DEN BILT Een tamelijk diepe depressie lag van morgen voor de westkust van Ierland en veroorzaakte boven de Britse eilanden op uitgebreide schaal luchtdrukdalingen. In het komen de etmaal verplaatst de kern van de depressie zich verder in noord oostelijke rinchting. Een bij het lagedruksysteem behorend front zal via Engeland onze omgeving bereiken, zodat bij ons op veel bewolking met regen gerekend moet worden. Mogelijk zal de wind daarbij uit zuidelijke richting tot krachtig of hard toe nemen. Zon en maan 16 februari: zon op 7.55, onder 17.54; maan op 8.12, onder 20.18; 21 febr. EK. Hoog water Hoog water. 16 februari: Rot terdam le getij 5.27, 2e getij 18.05; Scheveningen 4.08-16.18; Vlissingen 4.33-16.49; Haringvliet aan de Zeezijde 2.46-15.10. Barometerstand: heden 10 uur 762 cm (1015 millibar), stjjgend. zetting zou zijn van de zondagavond afgebroken bemiddeling. De andere partijen gingen daarmee akkoord, evenals met veen voorstel van deze bonden de bijeenkomst daarom niet in de vergaderzaal van de raad voor overleg in de metaalin dustrie in Den Haag te houden, maar in het Jaarbeursgebouw te Utrecht. De industriebond-NVV had al in de namiddag laten weten op elk gewenst moment aan de door de voorzitters der vakcentrales gevraagde onder handelingen te willen deelnemen. De vijf confessionele metaalvak bonden die met de werkgevers in de metaalindustrie de door de industrie bond-NVV verworpen cao hebben af- gtslcten, besloten gisteravond in spoedvergadering eveneens posiief te reageren op het verzoek van de voor zitters van de vakcentrales. Nadat de bemiddelingscommissie, die op ver zoek van de voorzitters van de vak centrales was gevormd, verslag had uitgebracht, zei drs. Ter Heide: „De slandpunten in het conflict zijn el kaar nu toch wel dicht genaderd. Het gaat nu voornamelijk nog om de vraag hoe de extra prijscompensatie over het totale pakket arbeidsvoor waarden moet worden verdeeld. Alle partijen moeten nu serieus proberen cc via de raad van overleg in de me taal industrie uit te komen en wie dat niet doet moet wél heel goed weten welke grote verantwoordelijkheid hij hiermee op zich neem". En als de onderhandelingen moch ten mislukken? Drs. Ter Heide: „Dan zullen wij bidden dat de betrokkenen alsnog tot een ander inzicht komen". De heer Lanser: „Dan zie ik niet hoe het metaalconflict nog wél tot een oplossing kan worden gebracht. De laatste hinderpaal moet en kan nu in de raad van overleg worden geno- ZWARE DOBBER Dat zal overigens nog een zware dobber kunnen worden, want eerder op de dag hebben de werkgeversorga nisaties in de metaalindustrie nog meegedeled dat het „uitgesloten moet vorden geacht nog weer in onder handeling te treden over andere voorstellen dan die van de drie be middelaars". Als aan dat standpunt wordt vast gehouden. dan wensen de werkgevers dus ook niet te onderhandelen over het voorstel van de industriebond- NW om de impasse te doorbreken ócor de minimum-vakantietoeslag te vei hogen tot 1.200 (in de afgesloten cao ƒ936) in ruil voor het bemidde lingsvoorstel om op 1 april een voor schot van 2 pet. te geven op de prijs compensatie per 1 juli. De werkge vers hebben gisteren berekend dat het voorstel van de NW-bond ruim tweemaal zoveel kost als het voorstel van de bemiddelaars (de NW-bond had zondagavond verklaard dat de loonkosten in beide gevallen ongeveer evenveel zouden stijgen). (Van een onzer verslaggeefsters) AMSTERDAM De directie van De Tijd is van plan haar Amsterdamse zetterij te sluiten en het zetten van de krant uit te besteden aan de zetterij van het Algemeen Handelsblad (evenals De Tijd gevestigd aan de Nieuwe- zijds Voorburgwal. De sluiting van de zetterij zal voor ongeveer zeventig man technisch perso neel van De Tijd ontslag tot ge volg hebben. Het definitieve besluit om de zette rij te sluiten is, volgens directeur W. A. M. van der Kallen, nog niet geno men. Hij verwacht een beslissing over dit punt binnen enkele weken. Tegelijk met de sluiting van de zet terij zouden redactie en administratie van De Tijd het huidige pand, het „Kasteel van Aemstel" aan de Nieu- wezijds Voorburgwal gaan verlaten. Zij zouden dan in het gedeeltelijk leegstaande pand van het Algemeen Handelsblad trekken. Als al deze plannen definitief worden, zullen ze in het begin van de zomer van dit jaar worden uitgevoerd. Directeur Stiikel van het NDU- conrern. waartoe ook Handels blad NRC behoort, verwacht niet dat er binnen het eigen bedrijf herplaat- sin zsmogelijkheden zijn voor de werkloze zetters van De Tijd, aange zien er reeds een overcapaciteit be staat op de zetterij van het Algemeen Handelsblad sinds de vervaardiging van deze krant in Rotterdam ge schiedt. Mevrouw Maureen Wiseman, vrouw van de eigenaar van het "Ringmer ho telin Sussex, ontsteekt reusachtige kaarsen in het restaurant van het hotel Dit als voorbereiding op een stroomajsnijdingdie de Engelse gebouiven pe riodiek teistert. LONDEN (AFP. UPI) Het Britse lagerhuis heeft gister avond met 315 stemmen voor en 276 tegen zijn goedkeuring ge hecht aan het besluit van de regering in verband met de ge volgen van de mijnwerkerssta king de noodtoestand af te kondigen. Tevoren had John Davies, de mi nister voor handel en industrie, een zichtbaar onder de indruk zijnd par lement meegedeeld dat de elektrische centrales nog maar over voorraden steenkool voor een periode van twee weken beschikken en dat particulie ren en industrie volkomen zonder elektriciteit zullen komen te zitten als de mijnwerkers hun staking voortzet ten. Het nu door het lagerhuis goedge- M in is ter Geertsema DELFT Minister Geertsema heeft gisteravond op een WD-bij- eenkomst in Delft verklaard, dat de begroting 1973 een moeilijke operatie zal worden. „Ik durf nu al te zeggen hoewel het kabinet nog aan de samenstelling van het pakket van maatregelen moet beginnen dat het op vele terreinen hard zal aankomen", aldus de mi nister. Mr. Geertsema zei dat de bestrij ding van de inflatie de hoofdtaak is van de regering en deelde mee dat naar zijn verwachting een heffing op industrievestiging in het westen van het land „zeer binnenkort" in wette lijke maatregelen zal worden neerge legd Op het terrein van de werkloos heidsbestrijding zal er naar de me ning van minister Geertsema snel iets moeten gebeuren in bepaalde gebie den in Groningen en Drenthe, en „in iets mindere mate" in Friesland en de kop van Overijssel. keurde besluit geeft de regering bui tengewone volmachten voor de duur van 28 dagen. Onder heftige protesten van de banken van de labouroppositie deed Davies een beroep op het voltallige parlement te ijveren voor hervatting van het werk door de mijnwerkers. Als de staking voortduurt is het on vermijdelijk dat nog veel ingrijpen der beperkingen van de stroomvoor ziening genomen zullen moeten wor den, zei de minister. De Labour stemde tegen omdat zij de behandeling van het mijnwerkers conflict door de conservatieve rege ring afkeurt. Illustratief viel tijdens het debat gedurende enige tijd de stroom uit. Parlementsboden trachtten met bat terijlampen wat licht in de duisternis te brengen. WASHINGTON (AP) President Nixon zal tijdens zijn verblijf in China behalve voor besprekingen met de Chinese leiders ook tijd vinden voor toerisme en diners, zo heeft het Witte Huis gisteren bekend gemaakt. Nixon en de Chinese leiders zul len gedurende vijf dagen in Peking met elkaar overleg plegen. Pers chef Ronald Ziegler gaf de verdere bijzonderheden over het reisplan van de president: De president en mevrouw Nixon zullen maandag 21 februari onge veer 9 uur 's ochtends plaatselijke tijd in Shanghai aankomen en daar rusten voordat ze naar Peking doorvliegen voor het officiële wel kom. Zij arriveren in Peking om onge veer 11.30 plaatselijke tijd op maandag. Zij worden begroet door de leiders van de Chinese regering. Nixon en premier Tsjou en-Lai zullen elkaar later op de dag voor het eerst ontmoeten en Tsjou geeft 's avonds een diner. Ziegler wei gerde te zeggen of Nixon voorzitter Mao tse-Toeng zou ontmoeten. BAMBERG (AP) Een Ame- ri-kaanse helicopter heeft giste ren een dronken gevangene van een 61 meter hoge fabrieks schoorsteen gehaald nadat de Duitse politie en de brandweer er niet in geslaagd waren hem te bereiken. Siegfried Broda. 20, en zijn me de gevangene Harry Hawlicek die iri een fabriek in Bamberg te werk waren gesteld door de jeugdgevangenis in Ebracht be sloten de hoge schoorsteen te be klimmen nadat ze een fles drank op hadden. Toen ontdekt werd waar ze waren, was het te laat hen nog te bereiken. Hawlicek is na enige tijd via een brandweerladder naar beneden gekomen, maar Broda wilde niet. Eerst toen een helicopter van het Amerikaanse leger er bij te pas kwam wilde Broda vertrekken. In Peking zullen de Nixons een culturele voorstelling bijwonen en een gymnastiekdemonstratie en zullen zij vermoedelijk een bezoek brengen aan de grote muur, de Ming graven en de verboden stad. Zij zullen een feestmaal aan de Chinese leiders aanbieden. Mevrouw Nixon brengt een be zoek aan een kinderziekenhuis, een Cpjnmune. fabriek van glas- wérk en verscheicienc historische punten. Op zaterdag 26 februari (plaatselijke tijd) vliegen de Nixons en de Chinese leiders van Peking naar Hangchow, in een speciaal door de Chinese regering beschikbaar gesteld vliegtuig. Ziegler zei dat dit naar zijn weten de eerste keer is dat Nixon tijdens een officiële reis in een buiten lands toestel zal vliegen. In Hangchow zullen de Nixons een boottocht maken op het weste lijk meer en later een diner bijwo nen dat wordt aangeboden door het provinciale revolutionaire co mité van Chekiang. Op 27 februari vliegen de Nixons en de Chinese leiders naar Shang hai. Daar zullen de Nixons een be zoek brengen aan een industrieten toonstelling en een diner bijwonen aangeboden door het revolutionaire comité van de stad. Mevrouw Nixon zal vermoedelijk een school bezoeken. De Nixons verlaten Shanghai op maandag 28 februari (plaatselijke tijd). Waarschuwing aan de lezers Wij kunnen ons niet aan de in druk onttrekken, dat propagan disten van concurrerende bladen in Zuid-Holland de laatste dagen aktief zijn in onze lezers- en be zorgerskring. Zij proberen adres- senmateriaal te bemachtigen on der het motto „Uw krant wordt binnenkort opgeheven". Wij zou den het op prijs stellen als u ons direkt zou willen inlichten, indien u op deze wijze benaderd wordt, want wij beschouwen dit als een vorm van oneerlijke concurrentie. Het is beslist niet zo, dat uw krant gaat verdwijnen. Veeleer zult u in de komende weken een uitbreiding van onze nieuwsvoor ziening kunnen constateren. De direktie BRUNSSUM De 47-jarige M. R. uit Brunssum verloor maandagoch tend het leven tijdens een gevecht met zijn even oude zwager E. P. De zwager is voor nader onderzoek aan gehouden. De politie wil nog niet ver tellen wat de doodsoorzaak is van R. "Tl. is 's ochtends, gewapend met een mes en een hamer, naar de woning van zijn schoonmoeder de weduwe P. te Brunssum gegaan. Hij wilde zich wreken op zijn echtgenote die al eni ge tijd gescheiden van hem leefde en haar toevlucht bij haar moeder had gezocht. Er ontstond een gevecht tus sen M. R. en de zoon van de weduwe, dat bovenaan de trap begon en in dp huiskamer eindigde. R. is hierbij om het leven gekomen. 160 Nederlanders ouder dan honderd Van een verslaggever AMSTERDAM Er zijn in ons land nu honderdzestig mannen en vrouwen die honderd jaar of ouder zijn. De oudste van hen is de 107-jarige mevrouw E. L. van der Burg-Leus- veld. Zij woont in het rusthuis „Uit zicht" in Amsterdam, Is volgens haaT omgeving nog steeds „goed voor een praatje" en hoopt op 25 maart 108 jaar te worden. Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek houdt het aantal Nederlanders c.^t honderd en ouder is „voor de aar digheid" bij „om op de hoogte te zijn". Nog een bijzonderheid: Nederland telt op het ogenblik ongeveer 3630 „schrikkeljarige" Nederlanders, die op 29 februari zijn geboren. NICOSIA. (AP) Een jonge Griekse Cyprioot is gisteren om het leven gekomen bij een ontploffing vermoedelijk toen hij zelfgemaakte bommen hanteerde. Dit is het eerste slachtoffer van een ontploffing sinds het begin van de nieuwe crisis op het eiland waarbij een burgeroorlog dreigt tussen presi dent Makarios en generaal George Grivas. MEXICO (UPI) Mexico heeft di plomatieke betrekkingen aangegaan met China, zo heeft de Mexicaanse minister van buitenlandse zaken gis teravond meegedeeld. qrflj*. (Van een verslaggever) DEN HAAG Minister Boersma van Sociale Zaken heeft gezegd tc vrezen dat de werkloosheid in Neder land niet snel zal verdwijnen. „De regering zal dan ook de ontwikkelin gen blijvend moeten volgen om na tc gaan of er op een gegeven moment weer aanleiding is als de werk loosheid te hoog blijft om verder te gaan met maatregelen", aldus de minister gisteravond in een radio-uit- zcndlng van de ARP. Hij zei dat het dan gerichte maatregelen zullen zijn. in het bijzonder gericht op de drie noordelijke provincies en delen van Overijssel. Minister Boersma zei dat in de de zer dagen aan de Tweede Kamer aan te bieden nota over de werkgelegen heid nader ingegaan wordt op de wij ze van besteding van de 200 miljoen gulden, welk bedrag de regering in haar programma voor de bestrijding van de werkloosheid heeft opgeno men. De minister zei verder dat het niet de bedoeling van de regering is om meer dan deze 200, miljoen gulden ter beschikking te stellen van het Noorden. Volgens minister Boersma is de tijd nog niet gekomen voor algemene maatregelen betrekking hebbende op alle provincies. „Dit houdt verband met het feit dat er weliswaar een hoge werkloosheid is in februari, maar dat we daarnaast ook nog steeds te maken hebben met een ster ke kosteninflatie. Voor dit jaar zullen de prijzen naar verwachting met minstens zes procent stijgen en daar om is er op dit moment naar het oor deel van de regering geen aanleiding voor een algemene maatregel", aldus de heer Boersma. Wat de loonstijgingen van dit mo ment betreft zei de minister niet on tevreden te zijn. De tot nu toe afge sloten contracten zitten nog binnen het door de SER aangegeven raam. Ook u kunt een MAP MET BRIEFPAPIER en enveloppen CADEAU krijgen als v deze bon invult! Ik geef op als nieuwe abonnee. Naam: Adres: Plaats: betaling per kwartaal Dmoand Mijn naam is: Adres: Plaats: Stuur mij als tegenprestatie de map postpapier. map postpapier. Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant antwoordnummer 267, Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1