INTERSPELEN SUCCES SAPP0R072 Schaatsen angstwekkend betrekkelijk a Amerika achter Rusland tweede bij ijshockeyen Sapporo staat centraal in vernuftig bedacht plan Diane dol op Nederland Meeste plakken naar Rusland SEIKO PHILIPS Anne Henning niet naar Heerenveen MAANDAG 14 FEBRUARI 1972 SAPPORO Vier jaar geleden stond Charles de Gaulle, presi- tste[ent van Frankrijk, blootshoofds temidden van een soort hemels °'ipektakel van de Winterspelen 1968 in Grenoble. De Spelen in Gre- U ioble bleven dat ijzige en onpersoonlijke, karakter houden; niets der was echt. Nu, vier jaar later is Grenoble weer de gewone stad aan else je voet van de Alpen; niets bijzonders. Van de speciaal voor de llopWinterspelen gebouwde accommodaties wordt vrijwel geen gebruik hg jemaakt. De ijspiste bijvoorbeeld wordt slechts voor krabbelaars op jebruikt, grote wedstrijden zijn er niet meer gehouden. In de ge weldige sporthal wordt eens per jaar een zesdaagse neergezet; het wielrennen verzuipt er eveneens. Van het statussymbool is weinig n meer over. De Spelen zijn geweest, lang leve de nieuwe Spelen. laa egt 'IV /L gkd 3P SAPPORO Rusland is de grote winnaar geworden van de elfde Olympische Winter spelen, die gisteren in de Ma- komanai-ijshal zijn gesloten. De Russen veroverden in to taal 16 medailles waarvan acht gouden. Nederland ein digde in het medailleklasse ment op de vierde plaats met 4 gouden, 3 zilveren en 3 bronzen medailles. Op de tweede en derdè plaats ston den Oost-Duitsland (4-3-7) en Zwitserland (4-3-3). De sluiting van de Spelen vond uiteraard ook weer plaats met groot vlagvertoon. Avery. Brundage sprak de sluitingsfor mule uit„In naam van het IOC dank ik zijn majesteit de keizer (bij de sluiting vertegenwoor digd door kroonprins Akihito en diens vrouw Michiko), het Ja panse volk, de stad Sapporo en het organisatiecomité en ik ver klaar hierbij de Spelen voor ge sloten. Traditiegetrouw roepen wij de jeugd van alle landen op om over vier jaar naar Denver te komen en met ons de twaalf de Olympische Winterspelen te vieren". Daarna werd het Olym- pisc vuur gedoofd, terwijl schoolkinderen een afscheidslied Car^zonger) en de woorden „Denver '76 vormden. Zaterdag had Brundage al een klein en deels ook mislukt af scheidsfeestje gegeven voor een. aantal deelnemers. Van de 32 jouden medaille-winnaars verschenen êr slechts acht. De uitnodigingen waren te laat op de post gedaan, terwijl ook al veel ploegen vertrokken waren. Vice-voorzitter jonkheer Van Karnebeek „De president heeft zijn uitnodigingen te laat ver stuurd. Het is een idee geweest, dat spontaan bij hem is opgeko men. Ik vind het een goed idee". Brundage onderhield zich tij dens de half uur durende plech tigheid met de aanwezige win naars en kwam tenslotte tot de conclusie, „dat als ze niet hun sportkleren dragen, het heel aardige mensen blijken te zijn". Brundage verklaarde later op een persconferentie, toen hem jevraagd werd of hij nu werke- jjk na de Spelen van München gaat aftreden„Dit is de 56e keer dat me dit gevraagd wordt en het antwoord luidt opnieuw ja". De Amerikaan vond, dat in de alpinenummers „gerechtig heid is geschied". Hij stelde vast, dat de Franse en in mindere mate ook de Oostenrijkse alpine skiërs gefaald hebben. „Dat be wijst, dat echte amateurs beter kunnen zijn, dan gedresseerde zeehonden". de officiële tijdwaarnemer Olympische Winterspelen '72 Sapporo heeft een goed voorbeeld aan de zomerspelen van 1964 in Tokio gehad. De organisatie van toen heeft geleid tot successen. De bouw van de baan voor de supersnelle trein is tij dens de Spelen een succes gebleken. Nu, in 1972, wordt de trein nog steeds gebruikt en hebben inmiddels honder den miljoenen Japanners plezier ge had aan dit voor de Olympische Spe len opgezette project. Zoals ook de flats waar de sportmensen in huisden nu worden gebruikt. -fc Verder kijken Bij het investeren van geweldige bedragen wenst men in Japan verder te kijken. Men organiseert geen Spe len die een fagade zijn. Bewust wil men geen tweede Mexico of Grenoble zijn; een organisatie louter en alleen uit statusoverwegingen kent men in Japan niet. Óok voor deze winterspe len is er weer stevig geïnvesteerd. Bij zonder kien hebben wetenschapsmen sen een plan de campagne opgesteld, waardoor nu reeds kan worden ge steld dat alle investeringen van deze Winterspelen er dubbel en dwars zul len uitkomen. Als Je handig bent bel Je Philips. Want daar moet je het in Je vingers hebben Handige mensen die voelen voor interessant montage- en precisiewerk bellen (070) 614431,toestel 328... of gaan even langs aan de Fruitweg.Elke werkdag van 10 tot 12 en van 2 tot 4 (behalve woensdagmiddag) kunnen ze terecht.Voor een fijne baan die goed betaalt Philips Telecommunicatie Industrie, Televisiestraat 16-18 (hoek Fruitweg), Den Haag. Japanse soldaten dragen de Olympische vlag weg tijdens de sluitingsplechtigheid van de elfde Olympische winterspelen, in het Makomanai-stadion in Sapporo. Om te beginnen de plaats waar de Spelen worden gehouden is zorgvuldig uitgekozen. Het meest noordelijke ei land van Japan waar wintersport kan worden bedreven, Hokkaido, loopt eco nomisch gezien achter bij de rest van het land. Het eiland, met een bevol king van 5,3 miljoen inwoners, telt naast landbouw? als brori van inkom sten een paar brouwerijen en meubel fabrieken en daar houdt het dan wel mee op. Hokkaido werd dus aangewe zen als centrum van de Spelen en daarmee begon een vernuftig plan dat zo rond 1980 zijn bekroning moet vin den.» Yoshiro Ito, algemeen leider van de olympische ski-projecten en tevens directeur van het grootste constructie bedrijf in Sapporo „Toen vijf jaar ge leden bekend werd dat wij de Spelen zouden krijgen, wisten we dat het ons goed zou gaan. We wisten toen alleen nog niet hoeveel dat „goed" zou zijn. Dat inzicht hebben we nu echter pre cies." Sapporo en het gehele eiland Hok kaido houden aan deze Spelen een compleet skicentrum over. Men inves teerde hierin meer dan 230 miljoen gulden. Vanaf morgen staan tot de beschikking van de Japanse winter sportliefhebber: drie grote ski-liften, een kabelbaan van meer dan vijf kilo meter en diverse prachtige heuveltra jecten. Om dan maar niet te spreken van de cross-countrybanen, de drie ijshallen, de springschans en het ijs stadion. Japan stopte meer dan een miljard gulden in zogenaamde projecten van publieke werken; een bedrag dat over tien jaar zou moeten worden uitge smeerd als de Spelen er niet waren geweest. Van al dat geld is 500 mil joen gereserveerd voor een spoorbaan van zestien kilometer en ook is een zeer speciale ondergrondse aangelegd, waarbij de treinstellen op rubber ban den lopen. In het olympisch dorp zijn 962 flats opgetrokken die na de Spe len om te bouwen zijn in zeer geriefe lijke woningen. •fe Industrieën Naast investeringen van de staat en de gemeente zijn er ook privé-projec- ten van het zakenleven. Zo heeft een groep zakenlui ruim 600 miljoen gul den bij elkaar gelegd in ruil voor een hoop commerciële faciliteiten. In de binnenstad van Sapporo leverde dat een volkomen ondergronds winkel centrum op waar zich 187 winkels be vinden; de meeste, dependances van de voornaamste zaken in Tokio. Een andere actie van de zakenmensen was liet optrekken van vier reusachtige hotels, helemaal gebouwd naar de laatste westerse bouwnormen. Een an der zeer opmerkelijk bedrag, 80 bil joen gulden, is er becijferd voor een groot investeringsplan dat het gehele eiiand Hokkaido in 1980 tot een zeer welvarende streek zal maken. Een aparte onderneming is ervoor opgericht: de Hokkaido Ontwikkelings Maatschappij. Men heeft nu reeds de zekerheid dat er in minder dan vijf jaar enige papierfabrieken, olieraffi naderijen en aluminiumsmelterijen zullen verrijzen. Tegen 1980 zal de landbouw dan zover zijn teruggedron gen dat meer dan 80 pet van de be volking een bestaan zal kunnen vin den in de industrie. Japan is dus weer duidelijk afgewe ken van de gewoonte van de organi satoren van de laatste Olympische Spelen. Mexico, in 1968, was een flop. Er werd door het bewind een prijs be taald die belachelijk was. Het enige doel was de grote show ten opzichte van de wereld te maken. De hoofde lijke omslag was te hoog. En wat bleef de Mexicanen na de Spelen? De wereldberoemde roeibaan werd een stinkende plas, flats raakten in ver val, stadions werden met uitzonde ring van het Olympisch Stadion niet meer gebruikt. Toch zijn er goede voorbeelden. Neem 1952, een goed olympisch jaar. De Spelen in Helsinki waren een suc ces en nog steeds zijn de gebouwen van toen in gebruik. De Europese at- letiekkampioenschappen van verleden jaar bijvoorbeeld werden gehouden in het Olympisch Stadion van 1952. En ook de sportcentra in het oude olym pisch dorp zijn nog volop in gebruik. De Winterspelen van 1952 waren in Oslo. De Noorse hoofdstad heeft er het nog steeds kapitale en wereldberoem de Holmenkollen Ski-centrum aan overgehouden en trekt elk weekeinde duizenden Noren. Het zestien verdie pingen tellende pershotel van toen is bovendien nog steeds een druk be klante zaak. München, waar deze zomer de ge hele sportwereld zich zal vestigen, kent een geweldige organisatie. De gehele stad is ondersteboven gegraven om een goed en snel lopend verkeer te krijgen. Er is overal gebouwd, er zijn flats, hotels en sporthallen te over. De Beierse burger heeft bevreesd toege keken. Van zijn belastinggeld ver dween steeds meer naar al die bouw werken. Wat zal hij er voor terug krijgen? Goed, de ondergrondse, dat is 999 joop holfchausen zeker. Maar terecht wordt er gepro testeerd als men de huurprijzen voor de sporthallen hoort die na de Spelen te huur zijn voor Duitse clubs. Onge looflijk hoge huren moeten worden gevraagd om de bouwkosten er enigs zins uit te halen; huurprijzen die niet kunnen worden opgebracht. Japan heeft het, zo te zien, weer eens wat slimmer aangepakt. Men plande goed en heeft nu reeds de ze kerheid dat de achterstand die het ei land op dit moment nog heeft ten op zichte van de rest van Japan binnen korte tijd zal zijn Ingehaald. c? SAPPORO De 16-jarige Amerikaanse Anne Henning, Olympisch kampioen op de 500 meter en winnares van het brons op de 1000 meter, zal op 4 en 5 maart niet deelnemen aan de strijd om de wereldtitel in Hee renveen. Ze wil zich concentreren op haar studie en heeft zich daarom teruggetrokken uit de se lectie voor de wereldtitel en het SDrintkampioenschap op 26 en 27 februari in Eskilstuna. SAPPORO Niet het goud van Rusland was dé grote verras sing van het Olympisch ijshockey-toernooi. Nee, veel sensationeler was het zilver dat naar Amerika ging. De Amerikanen eindigden op gelijke hoogte van Tsjechoslowakije, dat in de laatste wedstrijd kansloos (52) was tegen Rusland. Omdat Amerika van Tsjecho slowakije had gewonnen, eerder in het toernooi, gingen de zilveren medailles naar de ploeg die op het wereldkampioenschap nog in de b-groep uitkomt RuslandTsjechoslowakije werd niet het topduel dat iedereen ervan verwacht had. De Tsjechische doel man Dzurila had een off-day en al in de eerste periode werd hij twee maal gepasseerd, zonder dat de Tsjechen er iets tegenover konden stellen. Met harde, snel uitgevoerde akties werden de Tsjechen in de twee de periode verder op achterstand ge zet: 41. In de laatste periode conso lideerden de Russen tot enthousias me van de Amerikaanse spelers die op de tribune zaten de voorsprong. Het werd uiteindelijk 52. Vertelde de Amerikaanse doelman Mike Cur- ran later: „Het is een vreemd gevoel om te hopen datRusland wint. Ik heb beide teams nu zes keer tegen elkaar zien spelen en iedere keer hoopte ik maar dat de Tsjechen zou den winnen. Maar in deze wedstrijd moesten we wel voor de Russen zijn, omdat we zo het zilver konden pak ken. Ik heb het gevoel even veel be reikt te hebben als het Amerikaanse team dat in 1960 in Squaw Valley goud won". De Amerikaanse verdediger Dick McGlynn zei, dat hij veel geleerd had van de gouden medaille winnaars: „We hebben in de Verenigde Staten vijf oefenwedstrijden tegen hen ge speeld, en we hebben er toen steeds stevig van langs gehad. Toch geloof ik dat we daar meer van geleerd heb ben, dan van de 45 andere wedstrij den die we hebben gespeeld. We heb ben de vernederingen in Amerika ge nomen, om hier de glorie te halen". SAPPORO Diane Holum werd in Sapporo de exponent van het aanstormende Ameri kaanse schaatstalent. Met goud op de 1500 meter en zilver op de 3000 meter etaleerde zij haar niet geringe kwaliteiten. Ann Hen ning, goud op de 500 meter en brons op de 1000 meter, bevestig de de snelle opkomst van Ame rika, dat in een seizoen een ge vaarlijke concurrent werd voor de gevestigde schaatsgrootmach- ten. Diane Holum heeft haar talenten geslepen in Nederland, om vervolgens haar leermeesters naar de kroon te steken. Zij is vol lof over de manier waarop zij in Deventer (onder Jan Vloedgraven) heeft gewerkt. „Het klimaat om te trainen is in Nederland veel beter dan waar ook. Nederlanders geloven in hard wer ken. Zij werken hun eigen program ma's volledig uit. In West-Allis wordt maar zo'n beetje rondgelummeld. In Nederland hebben ze gewoon geen tijd om te kletsen. Daar wordt kei hard aangepakt. Ik ben gek op die mensen". Diane Holum ontzegt zich alles voor haar sport. Zelfs haar oplei ding is door haar activiteiten in sport van mindere kwaliteit dan wanneer zij niet aan schaatsen had gedaan. „Je moet je opofferingen getroosten. Maar ik vind dat deze sport het volledig waard is. Ik ben de afgelopen zomer maanden geen enkele keer naar een feestje geweest. Daar moet je bui ten kunnen, als je topsport bedrijft" Vanaf juni 1971 heeft Diane Holum zich aan een zeer strenge trainng onderworpen. „Uiteraard heb ik de voorafgaande maanden ook het no dige gedaan. Maar vanaf juni is het pas echt begonnen. Ik trainde zes dagen per week en dat drie tot vier uur per dag. Dat trainingsprogram ma werkte ik steeds in mijn eentje af. Dan kon ook niemand mij storen. In de zomermaanden werkte ik een groot deel van mijn programma in de nachtelijke uren af, omdat het over dag te heet was om te trainen. Het kan mij niet schelen dat ik mij geweldige opofferingen moet getroosten. Voor de een is het een opgave, de ander vindt het heerlijk. Het hoort gewoon bij het beoefenen van topsport. Na dit seizoen zal ik mij nog heviger op de sport werpen. Mijn grote doel voor dit jaar is nog meer medailles en de wereldtitel". Diane Holum heeft in de nazomer en in de herfstmaanden met Leah Pouls een trainingsstage in Neder land doorgemaakt. Zij trok veel op met Wil Schenk-Burgmeijer, die dit jaar haar come-back maakte in de kernploeg. Diane: „Ik heb dit seizoen veel conditioneel werk op de race fiets gedaan. Dat heeft voor mij de basis gelegd voor dit winterseizoen". De 16-jarige Anne Henning, zal op 4 en 5 maart niet deelnemen aan de strijd om de wereldtitel in Heeren veen. Ze wil zich concentreren op haar studie en heeft zich daarom te ruggetrokken uit de selectie voor de wereldtitel en he# sprintkampioen schap op 26 en 27 februari in Eskil stuna. Voor Heerenveen hebben de Amerikanen nu ingeschreven Diane Holum en Connie Carpenter, voor de sprintkampioenschappen Connie Car penter. Diane Holum, Kay Lunda, Leah Poules en Sheila Young alsmede de heren Dan Carol, Cary Jonland en Peter Eberling. SAPPORO De schittering van negen Olympische medail les houdt tevens het gevaar van verblinding in. De sportautori- teiten en de topsporters, die na de welverdiende bruisende champagne niet de kunst ver staan om te relativeren, lopen de kans in de volgende Olym pische periode volkomen te worden weggevaagd. Want hoe zeer een fenomeen als Ard Schenk ook zijn stempel heeft gedrukt op het Olympisch schaatsgebeuren, hoe nadruk kelijk ook de Nederlandse „ve teranes" Stien' Baas en At je Keulen hebben meegespeeld in de jacht op het edele metaal, eens te meer is in Sapporo ge bleken hoe angstwekkend be trekkelijk deze voor Nederland zo belangrijke sport in feite is. De juichkreten van Nederlandse zijde zijn volkomen terecht. De drie gouden medailles voor Ard Schenk en een zilveren voor Kees verkerk bij de heren, een gouden en een zil veren voor Stien Baas en een zilve ren en twee bronzen voor Atje Keu len bij de dames, betekenen inder daad een oogst, waarmee Nederland meemarcheert in de voorste rijen van het „medaille-klassement". 1 Maar zeker bij de heren is de ar moede in de breedte schrijnend ge bleken. Want naast Nederland heeft alleen Noorwegen zich zij het minder nadrukkelijk als schaatsnatie kunnen manifesteren. De rest van de schaatslanden telde bij de heren nauwelijks nog mee. Over acht jaar als dan de winter spelen nog bestaan is een Olym pische minimum-limiet gesteld aan het aantal landen dat een sport beoefent. Het IOC wil volkomen terecht de sporten, die maar in een zeer beperkt deel van de wereld worden beoefend, van het program ma schrappen. De hegemonie van Nederland, die er overigens uitslui tend bij de gratie van Ard Schenk is, is zo angstwekkend groot dat an deren het moede hoofd in de schoot dreigen te leggen. 0 Gevaar Herman Jonkheer Quarles van Uf- ford, voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Schaatsenrijdersbond en in Sapporo chef de mission, on derkent dat gevaar. Er is een te gro te afstand tussen de gevestigde schaatsnaties en de andere landen. Wij zullen ervoor moeten waken dat schaatsen niet nog enger beperkt, wordt. Daar zullen structurele oplos singen voor moeten worden gezocht. De International Skating Union is in dat opzicht al werkzaam. Er is een fonds beschikbaar gesteld, waar uit trainerscursussen kunnen wor den georganiseerd, ervaren trainers kunnen dan hun know-how uitdra gen aan minder ontwikkelde lan den." Opmerkelijk is dat in landen als Zweden en Finland, die toch in het. verleden meermalen een hoofdrol hebben gespeeld in de schaatssport, steeds verder dreigen weg te zakken in het moeras. Quarles van Ufford: „Ik geloof niet dat het schaatsen in de Noorse landen een verloren zaak hoeft te zijn. Maar er zullen kunstijsbanen moeten komen, ook in die streken waar dat niet zo nodig lijkt. Rusland bijvoorbeeld heeft ty pisch een gebrek aan kunstijs. Dia ar vriest het in sommige delen van het land te hard om de sport te kunnen beoefenen. In meer gematig de streken van Rusland zou dan een baan moeten worden gebouwd. In Nederland kan het schaatsen nu niet meer kapot. In de tijd. dat het wel kon. de tijd zonder kunstijs, bleef de sport springlevend. Nu zit de sport in Nederland genoeg gesetteld voor de toekomst. De kwaliteit van de Nederlandse kernploeg geeft de sportautoriteiten kans om wat te doen aan de groei in de breedte. Of dat echter wel voldoende is gebeurd, is zeer de vraag. Bij de heren is de laatste jaren geen werkelijk jong ta lent erin geslaagd om tot de kern ploeg door te dringen. Jan Bols was de laatste. Van Dijk (27) en Kuipers (24) kunnen bezwaarlijk als jong worden aangeduid. Bij de dames is de Nederlandse situatie nog zorg wekkender. Internationaal mag het dames- schaatsen op dit moment een wat breder draagvlak hebbenNeder land, Rusland, Amerika, op Neder lands niveau zijn er voor de nabije toekomst wel wat vraagtekens. Want achter Stien Baas en Atje Keulen gaapt een geweldig gat. Elly van den Brom slaagde er in Sapporo weer niet in om het platform te bereiken. Trijnie Rep is nog lang niet klaar om de rol van Atje of Stien over te nemen en Sippie Tigchelaar kan voorlopig alleen nog maar bogen op een zeer goede 3000 meter. De abominabel slechte sprint van deze talentvolle Tollebeekse doet de vraag rijzen of zij niet te veel te kort komt om internationaal een hoofdrol te kunnen vertolken. De jeugdkernploeg van Egbert van 't Oever heeft zich nog niet kunnen .waarmaken. Het predikaat jeugd is wat dat betreft aan vervanging toe, omdat een groot deel van Van 't Oevers pupillen de 20 al gepasseerd is. Quarles van Ufford: Een echte toeloop is er inderdaad niet. Daar zullen wij onze conclusies uit moe ten trekken. Misschien moeten wij gaan denken in de richting van een sub-kernploeg. Maar dat vraagt een kader van hoge kwaliteit. En daar ontbreekt het ons aan." Dat kader zal ook ontbreken, wan neer het plan-Wynia, dat een gede centraliseerde training beoogt, op korte termijn wordt gerealiseerd. Quarles van Ufford: „Wij zijn ons bewust van het gevaar dat bij een gedecentraliseerde training de beste schaatsers uit de regio's zullen weg trekken naar de regio met de beste trainer. Van de andere kant heb je dc kans dat er een soort competitie tussen de trainers gaat ontstaan. Een gezonde concurrentie, die dan alleen maar weer stimulerend kan werken. Problemen Tijdens de nu al meer dan 10 jaar durende kunstijsperiode (Amsterdam was in 1961 eerste) is er toch maar bitter weinig talent van dat kunstijs geplukt. Quarles van Ufford :ÏJs is nu geen punt meer. Het ontbreken van ijs kan geen argument meer zijn om het jeugdig talent verloren te laten gaan. Wij zullen voortdurend attent moeten zijn op de modernste technieken. Bestuurlijk moeten de zaken kunig worlen aangepakt. De problemen in de eigen wereld moe ten tijdig onderkend worden. En een van de meest urgente problemen is het aantrekken van kwaliteitskader. Maar dit alles geeft grote financiële problemen." Voor dat financiële probleem ziet de KNSB-voorzitter geen directe op lossing. Er is een brok provinciale subsidiëringsmogelijkheid. Dat houdt direct verband met de NSF-nota, waarin wordt gevraagd om meer doorzichtigheid in de structurele subsidiëring. De sponsoring is een terrein, waarop de KNSB steeds de grootste voorzichtigheid betracht. Voorzitter Herman Jonkheer Quarles van Uf ford zorgt er angstig nauwlettend voor om ruimschoots binnen de reglementen te blijven. „Wij zijn nu eenmaal aan gebonden, gevonden. En wat dat betreft zijn de IOC-re- gels nog heel wat strenger dan de ISU-bepalingen. Het IOC profiteert van de topsport door de beste atle ten toe te laten, maar sluit zijn ogen voor de problemen van tijd en loon- dervingskosten, die daarmee zijn ge moeid. De affaire-Schranz behoort duideliik tot de achterhoedegevech ten. Wij moeten ervoor waken dat de spelen niet de mist in gafan. Efct gebeurt op het moment dat de abso lute top niet meer aan die spelen deelneemt." De ISU-reglementen laten wel degelijk enige ruimte voor reclame. Die ruimte wordt door de KNSB niet maximaal benut. Quarles van Ufford. „Ik vind het gemiste sponsorship heel zuur. Naar een organisatie die bewust erg veel risico loopt over dé rug van een atleet, doet er naar zijn mening maar beter aan een andere sportbe- trekking te zoeken. Je mag be slist de atleten niet in de waag schaal stellen. Daarvoor is het spanningsveld veel te groot. Je beroepen op atleten uit andere landen is geen argument. Daar mee kun je nooit een atleet verdedigen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9