I DERBY GROOTS SPEKTAKELSTUK Libregts: veld uit! n P - L jé Sparta stoot Feyenoord na strafschoppen uit bekerduel n' Sparta- Den Haag in kwart finale Yolendam wipt PSV x MAANDAG 14 FEBRUARI 1972 Og iet gt m [en de op )r- Ive fi- de an eer de eds jke sen ge- 3a- on- ROTTERDAM In de verlenging van SpartaFeijenoord (2—2) stond Charley Bosveld duidelijk op het punt de vermoeidheidsgraad te overschrijden. Bosveld had een paar trappen moeten incasseren. Dat veroorzaakte kramp in zijn bovenbeen. „Even speelde ik met de gedachte om me te laten vervangen. Maar direct daarop dacht ik: alles liever dan eruit". Bosveld toonde karakter maar vergat ook ;ven profvoetballer te zijn. Het liep goed af, Sparta haalde de vol lende ronde van de KNVB-beker, maar eigenlijk had de totaal uitge ruste Bosveld uit het veld moeten gaan. Bosveld bleef omdat hij neegesleept werd door dit ontzettend boeiende duel. En omdat Feijenoord nog altijd een naam is waarvoor een speler meer wil ;even dan normaal. Bosveld: „Als we tegen MVV hadden gespeeld was ik met deze kramp het veld uitgestapt. Nu niet, want dit was een ;eweldige wedstrijd". Achteraf gezien hield het aanblij- en van Charley Bosveld geen risico i. In de verlenging gebeurde weinig, let was ook het deel van Sparta - 'eyenoord dat beter niet gespeeld ad kunnen worden. De vermoeide pelers konden na de verrukkelijke how de lijn niet doortrekken. Bos- eld: „Ik zag de bal maar uitgaan en jat geschuif. Dat was net goed voor jij want in die periode verdween de ramp."' Later nam Bosveld de beslis- ende strafschop en speelde opnieuw en hoofdrol. Eerder had hij de bal al i eigen doel geschopt en hielp eyenoord zo aan de tweede gelijk- ïaker. Bosveld: „Schoenmaker had ie bal nog een tikje gegeven. Ik kon Na afloop van de wedstrijd Sparta Feijenoord is zondag in de bestuurskamer van het Spar- ta-kasteel de loting verricht voor de kwartfinales van het toernooi om de KNVB-beker, die voor 15 maart op het programma staan. Deze loting had het volgende resultaat: Winnaar van FSC/- DWS Wageningen; Winnaar van Ajax Go Ahead NEC; Vo- lendam Excelsior; Sparta Den Haag. De eerstgenoemde clubs spelen thuis. De wedstrijden FSC DWS en Ajax Go Ahead zullen op zon dag 20 februari worden gespeeld, respectievelijk 's middags en 's avonds. Diplomaat Jim Hagan, trainer van Ben- fica, speelde na afloop van het treffen SpartaFeyenoord de diplomatenrol. Over Feyenoord de tegenstander van zijn ploeg in de kwartfinales van het toer nooi om de Europacup voor landskampioenen (8 en 22 maart) wenste hij geen afzonderlijk oor deel te geven. „Het was een goe de wedstrijd van beide ploegen"'. Nog spelers opgevallen „Ik zeg nooit iets over spelers, al leen over „het hele elftal". Hoe speelt Feyenoord, ouderwets, modern, gewoon, goede ploeg, homogeen." Ander speltype dan Benfica „Precies hetzelfde^ niets bijzonders". Kortom, Hagan liet niets los. Ook niet over het feit of hij nog '^1 terugkomt. De Engelsman leek het wel gezien te hebben, getui ge zijn uitlating „Op 8 maart komen we hier. Dat is wel ge noeg -A- In Athene Het Nederlands elftal, dat woensdag in Athene tegen Grie kenland zal spelen, zal pas in de Griekse hoofdstad worden samen gesteld. De zeventien spelers, die waren uitgenodigd voor de cen trale training zullen dinsdag ook van Schiphol naar Athene vlie gen. Die zeventien spelers zijn: Van Beveren (PSV) en Schrijvers (FC Twente), Israel, Schneider, Jansen, Van Hanegem en Wery (Feijenoord), Hulshoff, Krol, Ger Mühren, Neeskens, Cruyff en Kei zer (Ajax), Venneker (Sparta), De Jong (NEC), Drost en Pahlplatz (FC Twente). Afgelast Scheidsrechter Koen Brouwer (Vlaardingen) heeft zaterdag avond de bekerwedstrijd Ajax Go Ahead Eagles, die in het Ajax-stadion zou worden ge speeld. kort voor aanvang afge last. Door de regenbui die zich zaterdagmiddag boven Amster dam ontlastte was het terrein on bespeelbaar geworden. Ajax en Go Ahead Eagles zijn overeenge komen de bekerwed strijd nu op zondag 20 februari in de avonduren te spelen. De ont moeting begint om 20.15 uur. niet meer naar boven, naar achteren of opzij schieten. De bal sprong via mijn scheenbeen in het doel." Sinds jaren was Sparta - Feyen oord weer eens een zalig spektakel. Speltechnisch niet van het aller hoogste niveau, maar wèl overgoten met de reinste sensatie. Neem het eerste Sparta-doelpunt van iHans Venneker. Jürgen Kristensen nam een hoekschop en schoof de bal naar Jan van der Veen. Zijn schot smoorde tussen een stel benen en de bal kwam voor de voeten van Venneker. Alleen voor Treytel was het niet moeilijk meer. Vraag: stond Venne ker buitenspel. Alle toeschouwers discussieerden en Feyenoord protes teerde. „Vanavond op de televisie zullen we het wel zien", was een veel gehoorde kreet. Ook de televisie bracht de oplossing niet zodat dit doelpunt altijd een mysterie zal blij ven. Dat hoort bij een spektakelwed strijd. •fe Gemiste kansen Een onmisbaar decor voor zo'n bij zonder evenement zijn ook de gemiste kansen. Wim 'Jansen trapte op nog geen drie meter alleen voor Pim Doesburg over de bal. Normaal is zo'n bal geen probleem voor Jansen, maar juist gisteren hoorde hij te missen omdat de entourage dat vroeg. In een razendsnel tempo volgden die pure geniet-momenten elkaar op. Op een rijtje gezet zag het er zo uit: Jan Klijnjan loopt langs Rinus Israel en heeft een vrije schietkans. De bal gaat rakelings naast. De opkomende Dick Schneider knalt, maar verkijkt zich enkele cen timeters. Kristensen passt op Kowalik. Treytel en Laseroms lopen elkaar in de weg. Kowalik pikt de bal weer op, maar schiet in zijn haast op de paal. Kowalik cirkelt magistraal langs Laseroms en dwingt Treytel tot het uiterste. Nol Heijerman geeft Kowalik een stuiterballetje. Kowalik schiet hoog in de tribune. Boskamp laat een schitterend schot los. De reactie van Pim Does burg is nauwelijks te beschrijven. Laseroms haalt Kowalik onder uit. Klijnjan schiet de strafschop be heerst in. Een hoekschop van Wery kopt Laseroms in. Stef Walbeek haalt de- bal van de lijn. In deze serie hoogtepunten ont breekt bewust het doelpunt van Franz Hasil. Dat ongelooflijke schot verdient een aparte onderscheiding. Een voorzet van Harry Vos (zwak be gin. herstelde zich later) kwam pre cies op tijd bij de aanstormende Ha sil. Zijn schot (dat woord is nauwe lijks meer op zijn plaats) van ver buiten het strafschopgebied zoefde keihard onder de kruising van paal en lat. Het stadion beloonde deze stralende actie terecht met een ova tie. -M- Met een snoeksprong tikt Sparta's doelman Pim Doesburg de door Franz Hasil ingeschoten strafschop uit zijn doel. Door deze redding kwam Sparta een ronde verder. Genieten bij Sparta - Feyenoord. Dat was mogelijk omdat er geen con sequente mandekking werd gespeeld. Wim van Hanegem: „Zeker in de eerste helft hebben we deze wedstrijd veel te licht opgevat." Vaak wil het gebeuren dat de mandekking een te zware stempel drukt op een voetbal- topper. Dit keer niet en het was een verademing. Bosveld: „De mandek king viel erg mee. Bij Feyenoord kwamen Hasil en Boskamp regelma tig op. Als dat snel gebeurt klopt er gauw niet veel meer van de taktiek. Meestal lopen Jantje en Pietje negen tig minuten bij elkaar in de wedstrijd Feyenoord - Sparta en Ajax - Sparta. Dat is vaak knap vervelend." iHet produkt betaald voetbal werd giste ren op een uitstekende wijze ver kocht. De sensationele momenten werden niet alleen in de hand gewerkt door het ontbreken van consequente man dekking. Verscheidene blunders hiel pen ook mee. Dat hoort ook zo. Want de blunders zorgden voor de meest onverwachte situaties. Zo was de Feyenoord-verdediging, vooral in de eerste helft, erg wankel. Israel trad onzeker op, net als Harry Vos. Theo Laseroms had de pech dat Kowalik zaterdag een dochter had gekregen. Kowalik: „Ik was heel wat spanning kwijt. Voor de wedstrijd voelde ik het al: Janusz heeft de vorm. En als Janusz de vorm heeft kan niemand hem stoppen. Ook Laseroms en Israel niet" Dat bleek want Laseroms moest Kowalik keer op keer laten gaan. Dat prikkelde natuurlijk zodat Laseroms soms te ver ging in zijn bewegingen. Dick Schneider: „Er werden fouten in de verdediging ge maakt omdat de gebruikelijke ogani- satie ontbrak. In het veld werd te weinig gepraat." Weelde Vier kwartier leverde Sparta een topprestatie. Opnieuw leek Sparta toen de weelde van een 21 voor sprong tegen Feyenoord niet te kun nen dragen. Angstig werd de verde diging gezocht en Feyenoord mocht alles doen om gelijk te komen. Van zelfsprekend gebeurde dat ook. Hap- pel: „Sparta was op dat moment klaar om door de knieën te gaan. In de verlenging hadden wij de beslis sing moeten afdwingen." Feyenoord maakte er verder geen gebruik van. Van Hanegem mopperend: „Sparta speelde veel te hard. We moeten hier nog een keer spelen. Dan zullen we eens kijken hoe hard het gaat.'' Woorden van een begrijpelijk teleur gestelde Van Hanegem, want Sparta - Feyenoord was inderdaad een hard duel. Van beide kanten. -fo Genieten Sparta verdedigde en dat kostte bijna de wedstrijd. Jan van der Veen: „We trokken veel te veel terug. Dat is een angstcomplex. Ook bete kent het dat we nog onvolwassen zijn, want af en toe was er zelfs pa niek achter. Even waren we weer het oude Sparta. En Bosveld: „We had den meer op balbezit moeten spelen. Na afloop hebben we onderling over die verdedigende houding gesproken, maar misschien werden we wel ge dwongen. Want we speelden wel te gen Feyenoord." Strafschoppen Strafschoppen (het blijft onbevredi gend) moesten de winnaar aanwijzen. Hasil schoot iets te zachtjes zodat Doesburg de bal kon stoppen. Het bleek beslissend. Sparta zat zonder de strafschopspecialisten Kowalik en Klijnjan. Zij waren vervangen door De Munnik en Van Staveren. Nu moesten Gerrie Ter (Horst en Jan van der Veen („Ik was erg bang") het doen. Bosveld: „Van der Veen heb ik de vierde maar laten nemen. Als hij de laatste had moeten doen was het waarschijnlijk fout gegaan. Hij nam zijn eerste strafschop in een wed strijd." Trainer Elek Schwartz glunderde. Eigenlijk wilde hij alleen maar dit kwijt: „Alle jongens vlogen om mijn nek. Dat was mijn mooiste premie. Zulke dingen in de sport vergeet je niet gauw." HARRY VERMEEGEN VOLENDAM Volendam heeft voor een verrassing ge zorgd door PSV uit de beker strijd te stoten. Hiermee ver ging voor de Eindhovense formatie de laatste kans om volgend seizoen aan een in ternationaal tornooi mee te doen. De pupillen van Kurt Linder zagen geen kans om de reeds in de zevende mi nuut van het duel tegen Vo lendam opgelopen 10 ach terstand weg te werken. Vo lendam stapte in de volgende ronde door een treffer van Jan Mühren. Tweede ronde SpartaFeyenoord 22 (Sparta W.n.s.) MW—Den Haag 1—2 ExcelsiorHaarlem 30 GroningenWageningen 34 (na verlenging) AjaxGo Ahead afg. NEC—NAC 1—0 VolendamPSV 10 Eerste divisie EindhovenDFC 3—1 HVC—Blauw Wit 2—0 GraafschapHeracles 1—1 Haarlem 24 16 6 2 38 38-12 Roda JC 24 15 4 5 34 33-21 Heerenveen 23 13 6 4 32 32-15 AZ '67 24 11 9 4 31 35-16 Eindhoven 24 11 9 4 31 30-17 Wageningen 23 13 3 7 29 32-31 Blauw Wit 24 10 5 9 25 23-23 Veendam 24 8 9 7 25 29-33 HVC 24 9 6 9 24 25-31 VVV 24 8 7 9 23 27-24 FSC 24 8 7 9 23 28-30 PEC 24 7 7 10 21 26-31 SVV 24 8 5 11 21 24-32 Heracles 24 8 4 12 20 28-30 Willem II 24 6 8 10 20 23-26 De Graafsch. 24 7 5 12 19 26-27 Cambuur 23 7 4 12 18 25-32 Fortuna VI. 24 5 8 11 18 19-29 Vole wijekers 23 4 9 10 17 16-26 DFC 23 5 6 12 16 20-33 Helmond Sp. 23 3 7 13 13 18-38 Tom Okker heeft kansloos met 6—3, 6—3 en 6—3 verloren van de Australiër Rod Laver in de halve finales van het tornooi om het Amerikaanse dndoor-tenniskam- pioensehap in Philadelphia. De andere hal ve finalist wordt de Australiër Ken Rose- wall die in de halve eindstrijden de Ame rikaan Arthur Ashe met 2—6. 7—6 en 62 de baas bleef. I*" f 'F hn jl v; r 'l -'"Tf 1 tst- ""*"3 Met angstige gezichten zien v.l.n.r. Pim Doesburg, Hans Venneker en Stef Walbeek de bal voorlangs het doel gaan. De kopbal was afgevuurd door Theo Laseroms (achter Doesburg). ROTTERDAM Het zou op zijn minst ongenuanceerd zijn af te gaan op de duidelijke en ver diende nederlaag van 30 bij Excelsior en de aanstaande pro movendus Haarlem als „nog niet rijp voor de eredivisie" te kwali ficeren. Want de eventuele test van de nummer één in de eerste divisie tegen de bescheiden mid denmoter uit de eredivisie bleek tenslotte allerminst een test. Haarlem wenste zich niet ten koste van alles bij de laatste acht van het Nederlands bekertoer nooi te willen plaatsen. Zó duidelijk manifesteerde zich die semi-interesse, dat Haarlems trainer Joop Brand het belang rijker vond de wedstrijd Eind hovenDFC bij te wonen (om concurrent Eindhoven nog eens haarfijn te bestuderen) dan zijn team daadwerkelijk te begeleiden bij ExcelsiorHaarlem. Precies een kwartier had het dit seizoen sterker geworden Excelsior nodig om het mentaal kwetsbare Haarlem kansloos te maken. Via een reeks onbarmhartige tackles doofde het wilskrachtiger Excelsior het wel aanwezige, maar al te gemakkelijk verdwijnende vuur, waarmee Haar lem zich in den beginne als trotse lijstaanvoerder manifesteerde. Toen een inzet van Meutstege na een hoek schop van Gerrit den Butter wat for tuinlijk achter doelman Poldervaart caramboleerde speelde Excelsior eigenlijk een gewonnen wedstrijd. Haarlem speelde plichtmatig verder en miste alle inspiratie en bevlieging om een werkelijk gevaar voor het qua instelling superieure Excelsior te kunnen vormen. Behoudens dan een korte periode direct na rust, toen Haarlem even versnelde, bleek het verschil in kracht tussen beide teams groter dan vooraf werd verondersteld. Haarlem oppermachtig in de eerste divisie, dus (nog) te licht voor de ere divisie? Dat lijkt na deze wedstrijd wat gewaagd te voorspellen. Het lijdt geen twijfel, dat een meer gemoti veerd Haarlem méér op kan brengen dan nu het geval was. Het elftal kon tegen Excelsior eenvoudig weg niet tot het uiterste gaan, omdat geen en kel risico mocht worden genomen met het oog op de naderende promotie naar de eredivisie voor Haalem een bikkelharde noodzaak. Niettemin: het heeft er alle schijn van, dat Haarlem het met dit materiaal in de eredivisie moeilijk zal krijgen. De in breng van „nieuweling" Nieuwenhuys (door de pittige Van der Vaart aan banden gelegd) was nihil en voor het overige vertrouwt Haarlem ongeveer op de spelers, die vorig seizoen uit de eredivisie degradeerden. De routine en de gemiddelde kwaliteiten van de spelers (met Gerrie de Goede als een duidelijke uitschieter) lijken ruim voldoende om nog dit seizoen in de hoogste afdeling van het betaald voetbal terug te komen. Maar wat dan? Tegen Excelsior kwam Haarlem heel veel te kort om deze erkende Cupfighter te elimineren. En dat is teleurstellend als men be denkt, dat ditzelfde Haarlem FC Ut recht heeft gewipt. Tekenend was de Teleurgesteld, met gebogen hoofd, verlaat Excelsiors aanvoerder Thijs Libregts het veld, begeleid door de verzorger van de Rotterdammers. Libregts werd door scheidsrechter Weerink wegens natrappen uit het veld gezonden. opmerking van Van der Vaart: „Dit seizoen hebben we op het middenveld nog niet zo gemakkelijk de slag ge wonnen. Ik dacht vooraf: „Dat wordt voor elke meter knokken", maar daar is niel veel van terecht gekomen". Excelsiors trainer Joop Castemiller, met het enorme bekerbelang van zijn club als gegeven, had veel werk ge maakt van deze wedstrijd. Carstemiller speculeerde al bij de be sprekingen op mogelijke kwetsbare plekken bij de tegenstander, omdat Haarlem in de competitie nog alles te winnen heeft en Excelsior redelijker wijs gesproken niet veel meer. „Haarlem", zo legde Castemiller later uit. „is sterk in het positievoetbal. Dat wil zeggen: als je ze de kans geeft. Laat je ze tikken, dan tikken ze je weg. Daarom hebben we van meet af aan bewust sterk op de man gespeeld en niet te veel risico's geno men". Dat stevige voetbal had .tot ge volg, dat de Haarlemmers duidelijk geïntimideerd raakten en vrijwel geen kans kregen in net ritme te ko men. Zelfs De Goede niet, omdat hij na ettelijke zware overtredingen van zijn directe tegenstander Van Nierop (die later, toen hij beheerster werd, een veel groter rendement, bereikte) toch meer met zijn tegenstander en de scheidsrechter bezig was. Toegegeven: de niet slecht leidende Weerink had in dat eerste kwartier best wat meer kunnen doen om de als een razende tackelende Van Nie rop enigszins tot rust te brengen, maar aan de andere kant bleek Haar lem zo onder de indruk van het krachtvoetbal, dat het vrijwel alle aanwezige gretigheid op slag verloor. Ook al, omdat het rechtsbuiten Ton Smit met een vrij zware blessure (hij brak een neusbeentje) kwijtraakte. Haarlems assistent-trainer John Edelman zei: „In het achterhoofd -blijft hangen, dat voor ons de compe titie het belangrijkste is. Wat niet wil zeggen, dat we de wedstrijd zomaar cadeau gegeven hebben. Maar toen we in dat eerste kwartier zo geïntimideerd werden gingen de spe lers aan de risico's denken. Een plaats in de finale of in de halve finale is natuurlijk prachtig, maar als je 4,5 keer tegen de grond gegoord wordt en je loopt de kans je benen te breken, dan bedenk je je wel. Als je het zo bekijkt moet ik de spelers een compliment maken voor hun beheer sing'. In dit vrij harde duel raakte Haar lem, dat ook al de middenvelder Piet van de Berg miste; behalve Smit ook Boszhardt via een blessure uit. Maar de ploeg eindigde het duel met elf spelers en dat was iets wat Excelsior niet kon zeggen. Tot verbijstering van alle kenners werd vlak voor tijd Thijs Libregts (31). uit het veld ge stuurd: Libregts, een voetballer die bekend staat om zijn grote technische kwaliteiten en zijn ingeboren afkeer naar iets dat op geweld lijkt. Wat gebeurde er? Vlak voor tijd probeer de Libregts zich aan de zijlijn vrij te spelen maar dat mislukte. Libregts hield vervolgens Boszhardt aan de arm vast. Weerink floot voor een overtreding tegen Libregts. Terwijl Libregts en Boszhardt over de grond rolden werd Libregts geraakt aan de benen door de langslopende Peys. In een reflex maakte hij toen een trap pende beweging naar Peys, die hij nooit kon raken, omdat de afstand meer dan twee meter bedroeg. Op advies van grensrechter De Goede stuurde Weerink Libregts terecht uit het veld. Pas later, bij het afdraaien van de film in de bestuurskamer bleek, dat Libregts inderdaad rea geerde op een al of niet opzettelijke charge van Peys. Libregts: „Het is natuurlijk stom, zeker bij zo'n stand, maar ik heb een blanco straflijst. Misschien maakt dat bij de bepaling van de straf nog iets uit". Het was bovendien jammer voor Excelsior (Castemiller: „Een domper op het feest, omdat ik hem in de wedstrijd tegen Ajax waarschijnlijk moet missen"), omdat met name Li bregts in de tweede helft op grandio ze wijze zijn ploeg inspireerde. Met Bassant als een uiterst lastige spits en de gebroeders Den Butter en Van der Vaart als waardige secondanten schiep Excelsior zich vele kansen. Uit een trekbal van Libregts scoorde eerst Bassant zelf en vlak erop spleet een knappe pass van Coenen de wan kele Haarlemse verdediging open. De inzet van Bassant werd door Meuts tege in het doel gewerkt. Excelsior kreeg nog veel meer kansen, zowel voor als na rust, en dat beweest dui delijk de zwakte van Haarlem, omdat Excelsior in de Eredivisie niet bekend staat als een ploeg die zwanger is van stootkracht. Castemiller: „De bedoe ling was na dat begin Haarlem onder druk te zetten. Daar kunnen ze niet zo goed tegen. Wageningen deed dat op hun veld en maakte m korte tijd twee doelpunten. En ook tegen ons bleek, dat Haarlem er niet tegen kan als een tegenstander gaat drukken. Doe je dat niet dan heb je kans, dat deze ploeg je dol speelt". Dat deed Haarlem niet. Zonder aanvallende impulsen (met uitzonde ring van Wentink en Burgers) uit de tweede en derde lijn; zonder de be- reikdeid zonder bal veel in de diepte te sprinten en zonder de klasse-rijke combinaties was dit Haarlem abso luut kansloos. MAARTEN DE VOS

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7