Verdi's Rigoletto viel met vertolking titelrol Persoon lijhheid MARY PERKINS COLIN FORBES 6 MAANDAG 14 FEBRUARI 1972 Als je daarvoor de juiste antenne hebt, is het een verrijkende ervaring mensen met een uitstralende persoon lijkheid te ontmoeten. Ook via de te levisie. Zoals zondagavond in het zelfportret van de Rotterdamse tand arts Jan Schneyder, die bijbelse be grippen op zijn eigen wijze als leven de werkelijkheid beleeft. Kijkend naar Jan Brusse's verslag ban het Parijse Montmartre, waar de internationale schildersbent en ande re vogels zo ongeveer alles doen wat bij de wet verboden is en daardoor fortuinen verdienen voel je je bij na een sufferd dat je braaf in loon dienst blijft werken. De verwachting, dat Glenda Jack son een in toenemende mate indrin gende vertolking van Elizabeth I te zien zou geven, is door deze actrice in de vijfde episode indrukwekkend ge honoreerd. Vooral de slotscène, waarin de vorstin haar verdriet over de dood van haar intiemste viend Leicester afreageert op diens hartelo ze stiefzoon, was een staal ban door leefd acteren. Voelt u bij dit spel ook de behoefte de gespeelde situaties te vergelijken met wat daarover in boe ken te vinden is? Dan blijkt telkens weer dat de historie gewetensvol op de voet wordt gevolgd. Ook dat is een winstpunt. Wie het Russisch-humoreske to neelspel „De Revisor" van Goaol kent, zal zaterdagavond hebben geno ten van de door Henry Livings ge schreven Britse versie. In „Bijtende honden blaffen niet" lanceert regis seur Michael Apted met een homoge ne bezetting kostelijke varianten op die karakteristieke mannetjesmakerij waarin de Russen zulke meesters zijn. Denkt u maar aan de onvergete lijke boorstellingen die prof. Sjarow in ons land realiseerde. Vol tintelend plezier was ook Mies Bouwmans programma „Een van de acht". Wij zouden de hoofdprijs heb ben gegeven aan de Zweedse spring- tafelgroep The Veterians". Kolossaal wat die zeven athleten in meesterlij ke timing aan gewaagde sprongen en buitenlende clownerie ten beste ge ven. Wie daarvan de slappe lach heeft gekregen, treft geen verwijt. T. H. Vanavond te zien NEDERLAND I NOS 18.45 De Fabeltjeskrant 18.55 Journaal KRO 19.05 De Graaf van Monte Cristo (dl.2) NOS 20.00 Journaal KRO 20.21 De. Waddenzee, wat doen we ermee?, doe. 21.10 Alias Smith en Jones 22.00 Carnaval in Oldenzaal NOS 22.50 Journaal TELEAC 22.55 Spaanse les-8 NEDERLAND II 18.45 De Fabeltjeskrant 18.55 Journaal AVRO 19.05 AVRO's Toppop: wekelijkse hit parade 19.30 Wie van de 3 NOS 20.00 Journaal AVRO 20.21 Peyton Place 21.10 Kleintje Carnaval: Carnaval show 22.00 Televizier Magazine NOS 22.50 Journaal TVT TT AP 22.55 Wat is je vak man? Vanavond te horen HILVERSUM 1 NCRV 19.00 uur (EO) Muziek, informatie en berichten AMSTERDAM Iedere ope raliefhebber weet dat de zak die Rigoletto in de laatste acte van Verdi's gelijknamige opera open zal maken, niet het lijk van de gehate Hertog van Mantua be vat, maar dat van Rigoletto's aanbeden dochter Gilda. Iedere operaliefhebber verwacht op dit dramatische hoogtepunt twee din gen: de goed gespeelde verbijstering van vader Rigoletto, en de laatste schoon gezongen aria van dochter Gilda, die naar goede opera-traditie daarvoor nog volop kans krijgt, voor dat ze echt onherroepelijk lijk zal zijn. Van de volstrekte onwaarschijnlijk heid van zo'n scène trekt niemand zich op zo'n moment iets aan; op voorwaarde dat het, binnen de mo gelijkheden van de muziekdramatiek overtuigend wordt gedaan. Aan die voorwaarde heeft niet alleen die laat ste scène maar ook vrijwel alles wat daaraan voorafging niet voldaan in de voorstelling die de Nederlandse Operastichting vrijdagavond in de Amsterdamse Schouwburg gaf; de eerste van een reeks van dertien in 20.00 uur Klassieke liederen 21.42 uur Paperassen, paperassen, hoorspel 22.40 uur Literama 23.00 uur NCRV-Vocaal ensemble 23.30 uur Deze tijd, deze muziek HILVERSUM 2 AVRO 19.30 uur (RVU) Orgaantransplantatie en de komende wetgeving, gespreksprogramma 20.05 uur Minder bekend buitenlands repertoire 20.50 uur Hobbyscoop 21.10 uur Gamma van alpha en bèta 21.40 uur Oude liedjes 22.00 uurInstrumentaal trio en so- solisten 23.20 uur (NOS) Omzien in. verwon dering, gesprek Een scène uit Rigoletto Amsterdam. Scheveningen, Rotter dam, Utrecht en Eindhoven. Het is wel ontmoedigend, ook voor de operastichting zelf, dat zelfs zo'n standaardwerk, dat tot het vaste re pertoire zou moeten behoren en dat met soortgelijke werken in een stad als Amsterdam in goede routinevoor stellingen gegeven behoort te wor den, dat zo'n werk als het dan eens gespeeld wordt, ook nog een misser blijkt te zijn. Nogmaals de slijtplek ken in het stuk laten de nonsensica van het libretto (overigens: naar „Le roi s'amuse" van Victor Hugo) wel duidelijker uitkomen, maar Verdi heeft er, binnen de tijd van veertig dagen, een reeks aria's en ensembles op weten te componeren die puur muzikaal tot de onsterfelijken beho ren. Die moeten dan ook wel goed ge zongen, en, bij een scènische opvoe ring, goed geacteerd worden. In deze voorstelling werd de titelrol vertolkt door Bruno Pola met een redelijke stem, maar met een minimum aan acteervermogen. En aangezien in feite de hele opera dramatisch met de ver tolking van deze rol staat of valt, was er met deze bezetting weinig meer te redden. Daarbij was de rol van dochter Gilda bezet door Chris- tiane Eda-Pierre wier vocale vermo gens het ook niet goed konden ma ken dat zij een veel te oude jonge juffrouw leek om een vrouwenken ner en liefhebber als de Hertog van Mantua begerig te maken. Het was de taak van Anton de Ridder deze niets ontziende beau-gargon verleide lijk, onweerstaanbaar, elegant en schurkachtig te verbeelden. Hij had ongetwijfeld de beste stem van de avond, maar van enig benul aangaan de karakteruitbeelding gaf hij geen blijk. Verder namen van vocalisten noemen zou alleen maar met het sig naleren van nog meer negatieve kwa liteiten gepaard gaan. Regie (Ulrich Brecht) muzikale leiding (Bruno Aprea) decors en costuums (Thomas Richter-Forgach) waren evenals de twee voornaamste rollen in handen van buitenlanders, van wie de Neder landse Operastichting misschien won deren verwachtte. Dat is dan óók weer op een teleurstelling uitgelopen. KAIIIO VVNAVO Hilversum I. 402 m. NCRV: 18J0 Nieuws 18.41 Toelichting dij het nieuws. 18.47 (S) Natio naal Jeugdkorps: concoursmu- ilek 1972. E.O. 19 00 WIJ heb ben een woord voor de we reld: muziek, Informatie en berichten, met om 19 04 Refor matie en Reveil; 19.20 Klank bord en 19 40 Bijbelstudie. NCRV: 20.00 (S) Tenor en pla no: klassieke liederen (opn). 1128 (S) Weens Filharmonisch Orkest: klassieke muziek. 21.42 (S) Paperassen Paperassen, hoorspel. 22.30 Avondoverden king. 22.30 Nieuws. 22.40 Lite rama. kroniek over boeken, tehrljvers en toneel 23 00 (S) NCRV-vocaal ensemble: Fran se volksliederen 23.30 (S) Deze tijd. deze muziek (opn.). 23.35-34 00 Nieuws Hilversum II. 298 m. AVRO: 18.00 Nieuws. 18.11 Radiojour naal. 18.23 Ik verbind U door praatje. 18.30 (S) Pro menade orkest NVSH: 19 10 Sextant. RVU-: 19 20 Orgaan- transplantatie en de komende wetgeving. gespreksprogram ma NOS: 20.00 Nieuws. 20.05 (S) weer es wat anders: min der bekend buitenlands reper toire. 20.50 (S) Hobbyscoop. 1110 Gamma van alpha en be ta. 21.40 Onder de groene lin de: oude liedjes. 22.00 (S) Me tro's Music: Metropole orkest. Instrumentaal trio en solisten. 22.55 Mededelingen. 23.00 Nieuws AVRO: 23.10 Radio- Journaal. NOS: 23.20 Omzien in verwondering (I). gesprek met dr. Annie Romein-Verschoor. 23.55-24 00 Nieuws. GRAMMOFOONPLATENPRO- GRAMMA DRAADOMROEP I. Johann Sebastian Bach 1. Concert voor viool, fluit, cla- vecymbel en orkest In a kl.t. WV 1044. 2. Concert voor cla- vecymbel. strijkorkest en con tinuo nr. 4 In A gr.t. BWV 1055. 3. Suite nr. 2 in b kl.t. BWV 1067. II. Georg Frledrich Hëndel Fragmenten uit "The Mes siah". RADIO - HORGEN Hilversum I. 402 m. KRO: 7.00 Nieuws. 7.02 Het levende woord. 7.07 (S) Badlnerle klassieke muziek (gr). (7.30 Nieuws: 7.41 - 7.50 Actualitei ten). 8.24 Overweging. 8.30 Nieuws. 8.41 Voor de huls vrouw. 10.00 Schoolradio. 10.15 (S) Aubade: moderne en klas sieke muziek lopn). (10.30 - 10.32 Nieuwst, li.oo Voor de zieken. 11.30 Bejaardenpro gramma. 11.55 Mededelingen. 12.00 (S) Van twaalf tot twee: gevarieerd programma. (12.22 Wij van het land; 12.25 Mede delingen t.b.v. land- en tuin bouw; 12.30 Nieuws; 12.41 - 12.50 Actualiteiten; 13.00 - 13.05 Raden maar...) 14.05 Schoolra dio. 14.30 S) Muzikaal middag magazine. 15.30 - 15.33 Nieuws). 17.00 Overheidsvoor lichting. KRO: 17.10 (S) Metro pole orkest; amusementsmu ziek. 17.2S Voor de kinderen. 17.30 Nieuws. 17.32 (S) Actuali teiten. 18.00 (S) Licht ensemble met solisten. Politieke Par tijen: 18.19 Uitzending van de CHU. Hilversum n. 298 m. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtendgym nastiek. 7.20 (S) Dag met een plaatje (gr.) 8.0o Nieuws. 8.11 Radiojournaal. 8.20 (S) Dag met een plaatje (vervolg). (Om 8.30 De groenteman.) 8.50 Mor genwijding. 9.00 (S) Klassieke muziek met commentaar. 9.35 Waterstanden. 9.40 (S) Koor zang. 10.00 Voor de kleuters, ïo.lo Arbeidsvitaminen. (11.00 Nieuws.) 11.30 Rondom 12; pro gramma voor de vrouw, (Om 11.55 Beursberichten.) 12.30 Overheidsvoorlichting: Uitzen ding voor de landbouw. 12.40 wekelijks radioverkeersmaga- zlne. 13.00 Nieuws. 13.11 Radio- Journaal. 13.30 (S) D ewereld van de opera: beschouwingen over opera's. 14.35 Alert! op het vlak van muziek en maat schappij. NOS: 15.00 Zoeklicht op Nederland: reportages en commentaren uit alle delen van het land en veel muziek. (Om 16.00 Nieuws.) AVRO: 17.00 Mobiel: een beweeglijk programma voor beweeglijke mensen, waarin om 17.55 Me dedelingen. Hilversum UI. 240 m. VARA: 7 oo Nieuws. 7.02 Dag dinsdag. 8.00 Nieuws. 8 02 Onderweg 9.00 Nieuws. 9.03 Plaatjes voor de pep. (10.00 Nieuws.) il.00 Nieuws. 11.03 Een opvallend vrolijke gevarieerde visite. (12.00 Nieuws.) 13.00 Oleuws. 13.03 De Eddy Becker Show. (14.00 Nieuws.) 15.00 Nieuws. 15.03 Drle-draat. 16.00 Nieuws. 16.03 - 18.00 Mix. <17.00 Nieuws. TELEVISIE HORGEN Nederland I. - 12.00 en 14.00 - levisie. VAN ZERVOS 79 Hij knipperde met zijn ogen toen Ma- comber zijn handen op elkaar sloeg en weer met een dubieuze blik naar de weg vanuit Katyra keek. Allen hadden ze langer dan vierentwintig uur niet geslapen en de druk was zichtbaar in hun afgetrokken gezichten; hun hersenen begonnen trager te werken, hun reacties waren niet meer zo snel en dat waren gevaarlijke tekenen. Hij stond op het punt iets te zeggen toen Macomber zelf met het voorstel kwam. „Ik geloof dat drie kwartier slaap wonderen kan verrichten. We hebben alle krachten die we kunnen krijgen nodig voor de dag ten einde is. maar iemand zal de wacht moeten houden." Hij grijnsde zonder humor. „Dus zal ik, als jullie twee voldoende overtuigd zijn van mijn integriteit, op de uitkijk gaan staan terwijl jul lie een uiltje knappen." „Nee, ik houd de wacht en Ford en u gaan slapen," zei Prentice prompt. „U hebt meer te verduren gehad dan wij," voegde hij er snel aan toe, toen de Schot hem een eigenaardi ge blik toewierp. „Zoals u wilt," luidde Macombers kort en bondige antwoord. Hij liet zich van de kei glijden en, na een laatste blik te heb ben geworpen op dë heuvel achter hen, ging hij op het zand liggen. Zijn laatste gedachte voor hij insliep was dat die heu vel er dreigend uitzag. Macomber was iemand die, als hij wakker werd, ogenblik kelijk waakzaam was en al zijn functies gereed had tot on middellijke actie. Die eigenschap was nog sterker geworden in de oorlogsjaren. Bij het ontwaken had hij nog een andere ge woonte ontwikkeld - de gewoonte zijn ogen niet te openen alvorens enige seconden te hebben geluisterd. Liggend in het zand met zijn rug tegen de kei, luisterde hij met gesloten ogen naar de geluiden. Het schrapen van een laars over steen, wat hem vertelde, dat iemand zich dichtbij hem bewoog. De snellé, doffe tik van metaal op metaal, de beweging van een geweer grendel. Er liep een koude rilling over zijn rug; de fysieke re actie op het gevaar. Toen sprak een stem. Die van Prentice. „Beweeg je niet, Ford, blijf stil liggen!" Macombers uitgestrekte lichaam lag ontspannen en bewe gingloos toen hij half zijn ogen opende. Ford zat rechtop in het zand, zijn kleren waren gekreukt en zijn rechterhand trok zich terug van het machinepistool, dat dicht naast zijn zij lag. Hij zag er slaperig uit en was blijkbaar net wakker gewor den. Macomber kon Prentice niet zien, maar de gedachte flitse door zijn brein dat de luitenant misschien was weggedoezeld en dat er in dat onbewaakte ogenblik een Duitse patrouille was gearriveerd. Macomber lag op z'n zijde met z'n hand in zijn zak, dezelfde houding waarin hij ingeslapen was en nu kromden zijn vingers zich om de romp van de Luger. De moeilijkheid bestond er in snel in een zittende houding te ko men. Uit de richting van Fords geschrokken blik leidde hij af dat de nieuw aangëkomenen zich achter de kei bevonden waar hij tegen rustte. Maar hoeveel waren er? De schoen schraapte weer en de schaduw van een man viel op het zand, op de plek waar hij lag, de schaduw van een man met een geweer. „Wacht!" De wanhopige klank in Prentices stem deed Ma comber huiveren. „We kunnen het verklaren niet schieten!" Het silhouet van de loop- zakte lager en Macomber vermoed de dat het geweer naar beneden werd gericht en recht op hem wees. Hij voelde dat de geringste beweging van zijn kant de vinger om de trekker in actie zou doen komen en terwijl hij zich dwong ontspannen te blijven liggen voelde hij hoe zijn handpalm aan de loop van zijn pistool kleefde. De uitdruk king van verbijstering op Fords gezicht, de mond die half ge opend was en in die stand bleef staan, alsof hij gaapte. De be weging van het silhouet van de onbekende, die zijn gewicht overbracht op zijn andere been om de terugslag van het ge weer op te vangen. Een klein insect, dat over het zand kroop in de schaduw van het silhouet. Macombers keel was zo droog geworden dat hij. de vreselijke aandrang voelde om te hoes ten. „Verstaat u eigenlijk wel Engels?" Prentice weer, zijn stem schor van de spanning. „We staan aan uw...." „Ja, ik versta Engels." Een diepe stem met een dreunende klank die hem bekend voorkwam. „Waarom bent u bij de Duitser?" „Kijk eens, Grapos," pleitte Prentice, „dat is geen Duitser. Het is een Brit. Als u hem wakker laat worden zal hij net zo veel Engels tegen u spreken als u maar wilt...." „Er zijn ook Duitsers die Engels spreken." Grapos was niet onder de indruk en zijn stem klok dreigend en vastbesloten. „Ik spreek ook Engels, maar ik ben een Griek. Heeft hij u wijs gemaakt dat hij een Engelsman is? We hebben niet veel tijd. Hij moet worden gedood. Nu!" Het silhouet van het ge weer bewoog weer, alsof de Griek opnieuw aanlegde en Ma comber wachtte op het inslaan van de kogel, het laatste wat hij ooit zou voelen. Er lag een dringende klank in de stem van de Griek, wat de Schot met een angstig voorgevoel vervulde. Er dreigde nog een ander gevaar, daarvan was hij overtuigd, een gevaar waarvan de Griek zich ten volle was bewust. Prentice sprak weer en deze keer wendde hij een volkomen andere tactiek aan. Hij pleitte nu niet meer maar zijn stem klonk energiek, alsof hij een bevel gaf. „Zo, maat, nou moet je eens goed luisteren. Zijn naam is Macomber. Ian Macomber. Hij is een Schot Schotland ligt ten noorden van mijn land - en hij is de man die die bom heeft geplaatst, die bijna alle Duitsers heeft opgeblazen. Hij spreekt vloeiend Duits heel wat beter dan u Engels spreekt. Om ons te heipén ontsnappen heeft hij voor mijn ogen een mof half gedood. Hij heeft een paar Duitse machinepistolen gepikt en ze ons gegeven. Daarna heeft hij ons tot hier de .weg gewezen, omdat hij de streek kent en wij niet. En als dat nog niet genoeg is, kunt u weer de zee induiken. Houd dus op met dat geweer naar hem te wijzen en laat hem wakker wor den, zodat hij het zelf kan vertellen." „Bent u daar zeker van?" Grapos* stem klonk allesbehalve gerustgesteld en het geweer was nog altijd op de roerloze fi guur aan zijn voeten gericht. „Ik weet het absoluut zeker!" Prentice liét zich opzettelijk gaan en toen hjj de blik van twijfel zag op Grapos' gezicht ging hij. snel verder. „En- kan hij nu opstaan en zelf zijn woordje doen? Hij zal inmiddels wel wakker zijn." „Ja.... ik... ben... wakker." Macomber sprak langzaam en zeer duidelijk en hij sprak pas weer op normale toon toen hij de schaduw van het geweer zag verdwijnen. „Mag ik nu opstaan zodat u eens goed naar me kunt kijken?" „Ja, u kunt opstaan." Grapos' schoenen schraapten weer over de grond en toen Macomber overeind kwam stond de Griek een paar passen achter hem, met het wapen nog steeds in de aanslag, zodat hij Macomber met de geringst mogelijke beweging onder vuur kon nemen. De Schot zag dat het een Duitse karabijn was, het'wapen waarmee hij overboord ge sprongen was. Het wapen waarmee hij de Alpenkorps solda ten op de aanlegsteiger had neergeschoten. Macombers han den hingen slap langs zijn lichaam en hij staarde Grapos zon der vriendschap aan terwijl hij z'n vraag stelde. „Nou?" „U ziet eruit als een Duitser." „En u als een bandiet." De ogen van de Griek flikkerden. De geweerloop werd op getild en zakte weer naar beneden. Hij keek Macomber grim mig en met een zeker respect aan, waarna hij op de loop van het geweer sloeg en zich vervolgens tot Prentice wendde. „Er zijn moeilijkheden. Wordt vervolgd Opstand in Angola BRAZZAVILLE (Reuter. UPI) - In Vancunene, het zuidelijke deel van Angola zijn Angolezen in opstand ge komen tegen de Portugezen. Dit heeft een woordvoerder van de in Brazza ville (Zairo) gevestigde volksbeweging voor de bevrijding van Angola mee gedeeld. Het gewapend verzet brak op 18 januari uit en duurt nog steeds voort. De opstandelingen zijn in het bezit van lichte wapens, aldus de woord voerder. Duizenden Portugese sol daten zouden naar het gebied zijn ge stuurd om de opstand te onderdruk- ken. 2" Momma HET GAAT OVERTAFEEMANIEREN EN 'HOE BEN IK H0FFEUJKV0OR Jk—.JONGS DAMES',EEN KEURIGE J BIJEENKOMST VAN NETTE JONGE MENSEN. Kareltje Knetter en de blauwgeruite kiel 73. De detective Drabbel- koek vloog uit zijn confor- tabele zeteltje overeind en stelde zich onmiddellijk op voor het kijkgaatje in de deur. „Wel alle boeven nog an toe. kreunde hij. „Slaap ik nou of droom ik?" Hij wreef de ogen eens uit en wierp nogmaals enkele zeer verbaasde blikken naar binnen. Maar dat piocht toch geen verandering brengen in het beeld, dat hij zag. De boeven J.J.F. Verholen en K. Knetter waren in geen velden of wegen te bekennen, doch in in plaats van die twee zat er een afschuwelijk jan kend oud mannetje op het wrakke bed. Dat mannetje had een woeste, warrige baard en was gehuld in een morsige pij. „Wat is dat in vredes naam voor een ventvroeg de ceplaagdt Dieks zich af. Er drongen echter maar enkele doffe flarden van 's ventjes erbarmelijk gekrijs door de deur" naar buiten en van die flarden was de helft niet te verstaan. Het enige wat Dieks eruit kon opmaken was: „O jeemt O joIk ben Carolus de heremiet uit het kluizenaarsbos! Ik ben door twee boeven betoverd en ik verga van de pijn in mijn pensbuikje! O jeemtO jo„Wel pomperdeblikskater!" zei Dieks en hij ontplofte bijna „Daar is iets vreemds aan de hand! Even poolshoogte nemen! Maar opgepast voor mogelijke toverkollen, hè! Dieks nam krijgshaftig zijn schiet- R< ston te o' Dat de g alles ever ;enc )lus mee Feij- geve was gew Acl •en Ir let èyei ad jele: 10W reld: ?at nij ram ende en Y i e 'eyei lake e b; plu ter hand, schoof de grendels van de deur en trok hem met een kracht ruk wijc open. Omdat je nooit kon weten of er soms kwaadwillige tovenaa of toverkollen binnen waren, spoot hij eerst een waarschuwend salvo de m. De kogels zochten knallend en fluitend hun weg, doch veroorzaakten g< schade. De tovenaars gilden niet om hulp en Dieks kwam dus tot de slotsc dat het gerechtvaardigd was een voorzichtig onderzoek in te stellen. Toen s hij zijn onbenullige schedel de cel in en keek eens links en rechts en wi links en weer rechts. Dat wekte vele wilde vragen bij hem op, want boevenpaar Verholen-Knetter bleef spoorloos

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 6