Grootste interkerkelijke kledingdistributiecentrum voor hulpverlening NVV-bond wil werkgevers de rekening overhandigen Gespannen sfeer bij metaal Rijnmond sloj Douwe Egberts peilt opinie over verkoop koffie uit Angola Helpen marechaussee en politie hij zoeken deserteurs Edward Kennedy in Bangladesj Geen taptoe 1972 in Delftse kerk MAANDAG U FEBRUARI 1972 ..Mensen in Xood" in Den Boseli DEN BOSCH „Kleren heb- ben geen kleur", zegt magazijn- I chpf M. Wildschut van de Stich- I tirig Mensen in Nood-Caritas- 1 Neerlandica", Hij beheert het I grootste distributiecentrum van I overwegend twkeede hands-kle- ding op het terrein van inter- 'kerkelijke hulpverlening. „Mensen in nood" beschikt aan Jacob Catsstraat in de Bra bantse hoofdstad over een com- plex met drie loodsen, waar bij na dagelijks uit alle delen van het land kledingzendingen bin nenkomen. In de loodsen en de nabij gelegen opbergruimten is plaats voor 600 ton kleding. „We werken samen met rooms-ka- tholieke en ook zeer vele plaatselijke protestants-christelijke comitéês, als mede met de Oecumenische stich ting voor hulpverlening aan vluchte- lingen in Utrecht. We hebben bijna J iöO contactpunten in de gehele we- We zijn gespecialiseerd op inter nationale verzending en zijn er dank baar voor, dat vele plaatselijke pro testantse comité's voor kledinginza- meling van ons apparaat gebruik ma ken. Daarom: kleding heeft geen kleur". We praten met „kledingexpert" Wildschut, zijn schoonzoon J. Vrijhof °P (..Ik b en gereformeerd"), inspecteur 3envoor de buitendienst, en I. Brekel- mans, stafmedewerker voor de „pu blic relations' van deze sinds 1914 bestaande stichting in het magazijn- kantoor, eb- NOOIT NEE ,We hebben nog nooit nee moe- Jten zeggen. Tot nu toe kunnen we "LSp! aan alle aanvragen voldoen. We heb- "5 en onlangs voor de Mondlane-stich- p"'ting kleren verzonden, we hebben honderden balen kleding naar Angola "gestuurd, bestemd voor ouden van 'dagen, zieken en blinden (in het alge- meen slachtoffers van de guerrilla in .dat land). We zijn nauw betrokken bij de hulpverlening voor Bangladesj 1200.000 gezinnen). We staan in relatie iet de Wereldraad van Kerken, 'iggen nu zendingen klaar voor Polen ver n ?en Partb kinderkleding voor In donesië. Maar we doen ook aan bin nenlandse hulpverlening, bij voor dbeeld winterjassen voor gevangenen, sta(die in de winter ontslagen worden. ke We hebben een ander voorbeeld gj een aparte voorraad mannen- en on vrouwenkleding voor mensen van de vaJ sendingsvelden, die met verlof komen )r j in geen Nederlandse winterkleding vaJ meer hebben". Magazijnchef Wildschut, die al bij- na tien jaar „in de gedragen kleding" 'Q( lit is met de directie van „Mensen in nood", verheugd over de groeiende .j- oecumenische contacten. L „Toch zijn er nog protsetantse 1 groeperingen, die menen, dat we met uitgesproken rooms-katholieke dienst enverlening bezig zijn. Maar de praktijk 's duidelijk anders", aldus de heer Brekelmans. t Lifj Hoé verzenden 'De mensen van dit Bossche cen- ijme 1X11:11 weten uit ervaring dat plaatse- iike kledingcomité's worstelen met n0I iet probleem van de verzending. Die Toe umité's weten niet of nauwelijks van eiiijie ingewikkelde douaneproblemen en waie invoerProblematiek in tal van lan- ineelen' Kerkelijk Nederland, in klein en ;ag« "oot verband. zou méér gebruik moe- litiePn maken van dit gespecialiseerde ente Binnenkort beraad -chF over gratieverzoek d gl f Tian oorlogsmisdadigers or O Van onze Haagse redactie n DEN HAAG Het Kabinet zal hch binnenkort beraden over de gra- I ieverzoeken van de drie oorlogsmis- iadigers in Breda. De Hoge Raad en ie bijzondere strafkamer van de Am- terdamse rechtbank hebben, naar verluidt, positieve adviezen over de ratiëring uitgebracht, Bij eerdere verzoeken om gratie zivan de drie. Kotalla, Aus der Fünten e b( m Fischer, gaf de Hoge Raad een n ee legatief advies. dooi Minister Van Agt verklaarde zich et gf lij de begrotingsdebatten eind vorig aar bereid om. als de vrijlating van schoc ie drie mogelijk in zicht zal komen, aui not de Kamer over de algemene pro- De i'ematiek hiervan te overleggen. Hij shalv loeide hiermee met name op de au'rraag of vrijlating door middel van jd li Tatie of door een wetsvoorstel voor istole ;oorwaardelijke in vrijheidsstelling in e«ran levenslang gestraften zou moeten getu leschieden. De Kamer sprak zich al «rder uit tegen het middel van gra - ^erdf iëring. een standpunt dat door de aclvoormalige minister van justitie Po enak werd gedeeld. Minister Van Agt ucht' niet bereid tot overleg met de Ka ïn ner voor gratieverlening in een pier< loogst individueel geval. Hiermee s v' an worden bedoeld levensgevaarlij- e ziekte van een van de oorlogsmis- e.n adigers. Op deze grond heeft mini- 2n er Samkalden jaren geleden de oor- ;iJn ogsmisdadiger Lages vrijgelaten. Mi- lister Van Agt heeft verklaard deze pogelijkheid op zichzelf niet te wil- fen uitsluiten. Belgische vluchtelingen tijdens de eerste wereldoorlog. „We zonden 25 ton kleding naar. Biafra, we verzenden ook medica menten, schoenen en brillen. Voor een ton goederen draaien we hier on ze hand niet om", zegt Wildschut, te- nrdden van lawines schoenen, pan toffels, slippers, ondergoed, over gooiers, vesten, rokken, mantels, jas sen. hoeden, mutsen, kousen, te veel om op te noemen. „Mensen in Nood" heeft een eigen autopark, maar werkt ook met een netwerk van bevriende expedieurs, die tegen „menslievend" tarief mede werking verlenen. Er gaan jaarlijks eok tonnen aan geld om. Er wordt verzonden naar Latijns Amerika, naar de Afrikaanse landen en (zoals nu voor de Trouw-Kwartet St. Nico- laasactie) een klpdingzending naar Madrid. Alles moet deskundig worden ingepakt, via Van Gend en Loos moe ten waterdichte afspraken worden gemaakt voor verzending over land met de internationale goederentreinen, de paperassenwinkel voor de grens overgangen moet zorgvuldig worden voorbereid. Veel dameskleding In Den Bosch wordt gedragen kle ding grondig gesorteerd en geselec teerd. Dertig tot 35 procent valt uit. Dat gaat naar de lompenhandel (een nevenbron van inkomsten). Er komt door de bank genomen zestig procent aan dameskleding bin nen. (De gemiddelde Nederlandse vrouw heeft een toch wel omvangrij ke garderobe.) Vijftien procent be staat uit babykleertjes, eenzelfde per centage uit kinderkleding. Mannen kleren sluiten de rij met tien procent. „We hebben de medewerking van kledingmagazijnen, die enigszins be schadigde kleding dus helemaal rneuw voor ons bewaren. Zieken huizen staan ons afgeschreven, maar in de regel heel bruikbare bedtextiel af. We staan in contact met de schoenindustdie, met particuliere han delaren, die ons herhaaldelijk verras sen met splinternieuwe partijen schoe- OVERJARIGE BRUIDSDRACHT In een van de voorraad vertrekken har.gen min of meer ouderwetse bruidsjaponnen. „Mensen in Nood", zendt die bij voorkeur naar dorpen in Afrika, waar de jurken op één adres worden beheerd en verhuurd. Bretels, stropdassen, kindertruitjes, sokken, hemden, dassen, broeken, b'ouses en jurken, men kan het zo gek niet denken, of het is er. Er gaat 15 top melkpoeder naar Dacca. Er gingen brillen naar de Kongo. Excursies Er worden rondleidingen, excursies gehouden in deze „nederzetting van de dienstbaarheid". Er is een grote zaal, waar een filmvoorstelling wordt gegeven over het werk van deze stkhting, met een rondleiding door de magazijnen. Boeiend en informatief voor bij voorbeeld vrouwenclubs, die er worden onthaald op koffie en een Bossche bol. Laat men niet op onze naam af gaan, maar op onze daden, we zijn er voor iedereen, we willen vooraan- staan bij de oecumenisch gerichte dienstverlening. We komen graag praten met plaatselijke comités, we halen ook zo nodig de zendin gen bij de actiegroepen op" zeggen ze in Den Bosch. „Mensen in Nood" heeft nog en kele voorbeelden geholpen na de aardbevingen in Perzië (Dousadj), Zuidslavië (Skopje), Marokko (Aga- dir), Italië (Sicilië) en na de overstro mingen in eigen land (1953), Oosten rijk (Molldal), Povlakte en Florence, Brazilië en Portugal. Er verschijnt acht maal per jaar een informatie blad CLAMAVI („Ik heb geroepen"). Dc volgende adressen zijn voor al len, die zich met hulpverlening bezig houden, belangrijk: „Mensen in Nood" Centraal bureau Hekellaan 6. Den Bosch, telefoon 04100 - 44544 - 44545 - 44546. Centraal Magazijn: Ja cob Catsstraat 19-21, tel. 04100 - 42208. 'Giro: 111222 ten name van „Mensen in Nood", Den Bosch. De Parijse herenmode voorjaar-zo mer 1972 vertoont de tendens terug te keren naar de klassieke stijl. Op vallend veel zijn ruiten en strepen gebruikt. Op de foto twee exsempla- ren met effen pantalon en geruit respectievelijk gestreept kolbert, dat brede revers heeft en twee knopen telt. (Van een onzer verslaggeefster) AMSTERDAM De firma Douwe Egberts, een van de wei nige Nederlandse koffiebranders, die doorgaat met het gebruiken van koffie uit Angola, houdt op het ogenblik een enquête onder Nederlandse huisvrouwen over het al dan niet wenselijk zijn van het importeren en verwerken van deze koffie. De firma wil met name graag we ten of het besluit om door te gaan met het gebruik van deze koffie voor de Nederlandse huisvrouwen aanlei ding zou zijn om over te gaan op een ander koffiemerk. Groenevelt: eisen cao 73 worden voorbereid itrum. dat zijn bestaansrecht aan- a'lkeln|t vond in hulpverlening aan Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De voorzitter van de industriebond-NVV, de heer A. Groenevelt, heeft gisteravond na het mislukken van de bemiddelingspoging in de metaalindustrie gezegd dal zijn orga nisatie zich in de komende tijd intensief gaat voorbereiden op de eisen voor de cao '73. „Als er geen verandering in de huidige situatie komt, staat vast dat wij de werkgevers een forse onbe taalde rekening zullen presenteren, wellicht met rente en al". De heer Groenevelt zei dat de in dustriebond-NVV bij het zoeken naar een oplossing in het conflict „uiterst coulant" is geweest, maar dat het vooral de „starre houding van de werkgevers" was die de (z.i. uitste kende) bemiddelingspoging heeft doen mislukken. „Wij zijn de bemid delingsprocedure niet ingegaan om gezichten te redden maar om een goede cao voor 1972 af te sluiten". De voorzitter deelde mee dat het „neè" op het bemiddelingsvoorstel overigens nog voorwaardelijk is, want het moet nog door de leden van de industriebond-NVV worden bekrach tigd. De uitspraak daarover kan op zijn vroegst eind deze week komen. „En daarna zullen wij onze verdere houding bepalen". Teleurstelling Teleurstelling over de houding van de industriebond-NVV was er bij de confessionele bónden. De heren P. Brussel, voorzitter van de industrie- bond-NKV, en C. van Dijk. voorzitter van de Christelijke Metaalbedrijfs- bond. betreurden het met name dat de NVV-bond „tot tweemaal toe een uitgestoken hand heeft afgeslagen; wij ontplooien nu geen verdere ini tiatieven tot bemiddeling meer. het moet nu maar eens van de kant van de NVV-bond komen". Op de vraag of het niet moeilijk zou zijn de werknemers een minder goede cao voor te leggen dan waartoe de werkgevers gezien hun aan vaarding van het bemiddelingsvoor stel nu toch bereid blijken, ver klaarde de heer Brussel: „Als de werkgevers in de huidige situatie verdere concessies willen doen, dan kunnen wij die toch niet afwijzen? Overigens moet bedacht worden dat de werkgevers deze concessies alleen hebben willen doen onder de voor waarde dat ook de industriebond- NVV bereid zou zijn de gewijzigde cao-1972 te ondertekenen. Dus alleen ter wille van herstel van de breuk en dat was ook onze overweging". „Minder actie'" Werkgeversvoorzitter A. Prins zei grote bewondering voor de bemidde lingspoging te hebben. „Een knap stuk werk en daarom doet het 'nee' van de industriebond-NVV pijn. Deze ontwikkeling luidt een ernstige situa tie in voor het gehele loonoverleg in Nederland". De heer Prins zei te hopen dat de leden van de NW-bond het 'nee' als nog zullen verwerpen. „Het moet toch tot nadenken stemmen dat hier een bemiddelingsvoorstel wordt verwor pen dat na uitvoerig en ernstig be raad is opgesteld door drie vooraan staande, onafhankelijke en uit alle drie vakcentrales afkomstige deskun digen, die hun poging hebben gedaan op verzoek van de voorzitters van al le drie de vakcentrales. Als de werk nemers dat gaan beseffen, verwacht ik dat de acties in de metaalindustrie eerder zullen afnemen dan toene men". 0,7 meer In hun toelichting op de gang van zaken bij de bemiddelingspoging ver klaarde de commissie van mening te zijn- dat men op de snelste wijze uit de impasse zou kunnen komen als er een oplossing zou worden gevonden voor twee materiële kernpunten, na melijk de eventuele achterstand in de prijscompensatie over 1971 en de re geling van de prijscompensatie in de cao-1972. Volgens de commissie zou het reëel zijn het eerste probleem uit de weg te ruimen door een deel van de prijscompensatie per 1 juli te ver vroegen tot 1 april en door de verho ging van de vakantietoeslag, samen op jaarbasis neerkomend op een verbe- DACCA, (AP) De Amerikaan se senator Edward Kennedy is in ge zelschap van zijn vrouw en een neef in Bangladesj aangekomen. Men is de persoonlijke gast van de regering van dat land. Edward Ken nedy is in Bangladesj een zeer ge zien man daar hij felle kritiek heeft op het beleid van zijn regering in zuid-oost-Azië en omdat hij herhaal de malen had geëist dat Washington de nieuwe staat erkent. Kennedy had al in augustus van verleden jaar naar wat toen Oost- Pakistan was willen gaan, en wel om het probleem van de miljoenen vluchtelingen te gaan bestuderen. De Pakistaanse regering liet toen op het laatste ogenblik weten dar de senator er niet welkom was. tering van 0.7 pet., vergeleken bij de afgesloten cao. „De eisen van de industriebond- NVV ten aanzien van de immateriële arbeidsvoorwaarden zijn niet op kor te termijn op te lossen zodat we heb ben gezegd dat daarover bij de vol gende cao-onderhandelingen maar verder zou moeten worden gespro ken". aldus prof. Albeda. die uitviel tegen een artikel in De Telegraaf van zaterdag waarin het hele conflict in de metaalindustrie werd opgehangen aan een „persoonlijke prestigeslag" tussen de heren Groenevelt en Brus sel. „Dat artikel heeft de verstandhou ding tussen de bonden niet bevorderd en het heeft onze bemiddelingspoging daarom bijzonder gehinderd", aldus prof. Albeda die meedeelde dat de commissie vandaag nog verslag zal uitbrengen aan de voorzitters der vakcentrales. DELFT De centrale kerkeraad van de hervormde gemeente te Delft heeft zich met een duidelijke meer derheid uitgesproken tegen het ter beschikking stellen van historische Nieuwe Kerk op de Markt ten be hoeve van „Taptoe-Delft". De stemming van de Delftse kerke raad vond, zoals elk jaar, plaats te gen de achtergrond van de kerkorde bepaling ord. 6, art. 4, lid 4 inzake de plaatselijke kerkgebouwen, waarin is vastgelegd dat de kerken „door kerk voogden, in overleg met de kerkeraad slechts voor „kerkelijke doeleinden beschikbaar gesteld" worden. (Wen sen kerkeraad en kerkvoogden geza menlijk daar in bijzondere gevallen van af te wijken, dan is dan boven dien nog goedkeuring van het mode- ramen van de hervormde provinci - ale kerkvergadering voor vereist). De jaarlijkse nationale militaire taptoe (van de drie krijgsmachtonder delen gezamenlijk) te Delft geduren de 10 dagen (sinds 1954. gesteund door ministerie van defensie, gemeen te Delft, V.V.V. enz.), een soort kleur rijk „militair concert", kon steeds ge bruik maken van de Markt, de ge meentelijke kerktoren en de (her vormde) kerkruimte, waarin de deel nemende militairen met hun appara tuur een tijdelijk .onderkomen von den. In uiteenlopende kring groeide de laatste tijd de weerstand tegen dit pro-militaire schouwspel en vorig jaar gaf het ministerie van CRM een nood zakelijk geworden (extra) subsidie. Het principebesluit van de hervormde kerkeraad (een meerderheid vanuit de verschillende modaliteiten), behoeft niet van invloed te zijn op al of niet doorgaan van de taptoe 1972, maar het kan de kerkvoogdij wel komen te staan op het derven van enkele hon derden guldens aan huur. Zoals bekend is Douwe Egberts een van de weinige bedrijven, die on danks intensieve acties van het An- gola-comité om de import van An- gola-koffie helemaal stop te zetten, heeft besloten door te gaan met het gebruiken van deze koffie. Andere bedrijven, zoals Albert Heijn, Coöp- Nederland en De Gruyter hebben wel toegezegd hun import van Angola- koffie te zullen stopzetten. Het An- gola-comité ijvert voor volledige stop zetting van de import van deze kof fie. omdat het geld, dat ervoor be taald wordt, voor een groot deel door Portugal gebruikt wordt om oorlog te voeren tegen de Angolezen. Douwe Egberts volgens het An- gola-comité een bedrijf, dat bijzon der veel belang hecht aan de pu blieke opinie wil nu graag weten hoe zijn beslissing om door te gaan met de Angola-koffie bij het (kopend) publiek is gevallen. In de enquête wordt eerst gevraagd, waaraan de on dervraagde denkt bij het woord „An gola" en of men de laatste tijd iets gelezen of géhoord heeft over dit land. Dan volgt de vraag of men wel eens van het Angola-comité gehoord heeft en of men het al dan niet eens is met de acties van dit comité. Daar na probeert men te weten te komen of de huisvrouw iets weet over de rol. die Douwe Egberts de laatste tiid gespeeld heeft in de publicaties rond om deze affaire. Tenslotte wil Douwe Egberts graag weten „hoeveel ge- bruiksters op een ander koffiemerk zouden overstappen, wanneer Douwe Egberts ook in de toekomst zou door gaan met het gebruik van Angola- koffie." Commentaar van het Angola-comité op deze enquête: Het is op zichzelf inferesfeant te zien, dat een bedrijf een fiks bedrag besteedt om een en quête te houden over een dergelijk onderwerp. Men zit bij Douwe Eg berts kennelijk met een groot pro bleem wat betreft de Angola-koffie. Ook proeven wij uit deze enquête een bepaalde onzekerheid: hebben we het wel goed gedaan met ons besluit. Overigens hebben wij de indruk, dat ze er met een enquête onder huis vrouwen alleen een beetje naast zit ten: het zijn veel meer .de grote be drijven en instellingen, die de koffie- omzet bepalen dan de huisvrouwen. VINKEVEEN De Amsterdam mer E. Peereboom (41) is zaterdag morgen verdronken in de grote plas in Vinkeveen. Hij zat met een vriend in een gehuurd bootje, dat plotse ling door de golfslag bij een zand zuiger vol liep en zonk. De twee mannen probeerden zwemmend de zandzuiger te bereiken. De heer Pee reboom lukte dit niet. Zijn metgezel, de heer Zondag- uit Nieuw-Vennep slaagde erin zichzelf te redden. Van een onzer verslaggeefsters AMSTERDAM Het Eerste- Kamerlid voor D'66, ir. N. F. I. Schwarz, overweegt vragen te stellen over de medewerking die Nederlandse politiemannen en marechaussees aan Ameri kaanse legerautoriteiten blijken te geven bij de overlevering van Amerikaanse deserteurs die in ons land verblijven. Deze praktijken zijn aan licht ge komen bij de overlevering van de 23-jarige Amerikaanse deserteur Patrick Volden, die vorige week woensdag vanaf de vliegbasis Soes- terberg naar West-Duitsland is ver voerd. De Amsterdamse arvocaat mr. J. W. van Bennekom heeft naar aanleiding van deze zaak bij de of ficieren van justitie in Amsterdam en Utrecht een aanklacht ingediend tegen de Amerikaanse legerautori teiten op Soesterberg wegens men senroof. dan wel wederrechtelijke vrijheidsberoving. Daarnaast heeft mr. Van Benne kom de officieren van justitie om een onderzoek gevraagd naar de houding van de Amsterdamse poli tie en marechaussee bij de aanhou ding en overlevering van de Ame rikaanse deserteur Volden. Ernstig delict Volgens het wetboek van straf recht wordt hij die iemand over de grenzen van het rijk in Europa voert met het oogmerk om hem we derrechtelijk onder de macht van een ander te brengen, gestraft als schuldig aan mensenroof. De maxi mumstraf in dit geval is twaalf jaar. Partick Volden, die al anderhalf jaar geleden uit het Amerikaanse leger in Duitsland naar ons land de serteerde (hij heeft twee jaar gele den in Vietnam gevochten en werk te in Duitsland mee aan een kritisch legerkrantje). werd twee weken ge leden door de Amsterdamse politie aangehouden wegens het in bezit hebben van hasjiesj. Ondanks ver zoeken om rechtshulp werd hij di rect overgedragen aan de mare chaussee, die volgens mr. Van Ben nekom op eigen initiatief de Ame rikaanse legerautoriteiten op de hoogte stelden en hun vroeg of zij Volden onder hun hoede wilden ne men. Volden is toen min of meer vrijwil lig naar Soesterberg overgebracht, vanwaar hij afgelopen woensdag vervoerd werd naar Duitsland. Die vrijwilligheid bestond hierin dat hem in het vooruitzicht werd ge steld dat de hasjiesjzaak zou ver vallen en dat hij op Soesterberg de gevraagde rechtsbijstand zou krij gen. Mr. Van Bennekom. die op ver zoek van Voldens Nederlandse vriendin, contact met hem opnam, is ervan overtuigd dat het uitgeslo ten is dat Volden vrijwillig naar Duitsland of Amerika wilde terug keren. Niet alleen heeft Volden al een jaar geleden via het Jongeren Advies Centrum de mogelijkheden onderzocht om in ons land politiek asiel te krijgen, ook op Soesterberg nog heeft Volden aan zijn advocaat verteld dat hij zich bedrogen voelde en onder geen voorwaarde naar zijn land terug wilde. Een woordvoerder van het ministerie van justitie heeft zaterdag echter verklaard dat Vol den wel op basis van vrijwilligheid aan de Amerikaanse autoriteiten moet zijn overgedragen omdat, vol gens de gegevens waarover het mi nisterie beschikt, de Amerikaan een verklaring heeft getekend dat hij niet naar Duitsland, maar wel naar de Verenigde Staten wilde. hiderzoek Mr. Van Bennekom vindt dat er voldoende redenen zijn om een ge rechtelijk onderzoek naar deze zaak in te stellen. Nederland is helemaal niet verplicht in gevallen als deze de Amerikaanse legerautoriteiten te helpen. Volden is niet in Nederland gedeserteerd, maar in West-Duits- land en hij valt daarom niet onder de termen van het Natostatusver- drag. Daarbij komt dat Volden tot tweemaal toe rechtshulp heeft ge vraagd en die niet heeft gekregen, terwijl vreemdelingen volgens het Vreemdeligenbesluit rechtshulp moe ten krijgen als ze daarom vragen. Wat dat betreft hebben vreemde lingen zelfs meer rechten dan Ne derlanders die die rechtshulp pas in een later stadium van hun zaak moeten kunnen krijgen. Dat er overigens met deze regel de hand wordt gelicht blijkt uit het gegeven dat er volgens mededelin gen van de marechaussee op Soes terberg regelmatig Amerikaanse de serteurs zitten te „wachten" op over levering. Dat het in al die gevallen om een vrijwillige overlevering zou gaan. lijkt mr. Van Bennekom on waarschijnlijk. Het is hem trouwens ook gebleken dat de marechaussee beschikt over lange lijsten met na men van deserteurs die misschien in ons land verblijven. En ten slotte vindt mr. Van Ben nekom het in het licht van de zaak- Waver, die nog steeds bij de Kroon in behandeling is, erg vreemd dat Volden, eigenlijk zonder vorm van proces is overgeleverd. Evenals Ralph Waver was ook Patrick Vol den een potentieel asiel-geval. Zijn omstandigheden en motieven had den hem evenveel kans horen te ge ven op rechtskundige hulp en een behandeling die Waver ook heeft ge had. De overlevering van Volden is daarom volgens mr. Van Bennekom een onrechtmatige daad. (Vervolg van pag. 1) Vanmiddag om vier uur kwam in Rotterdam de centrale onderne mingsraad van het Rijn-Schelde-Ver- olme-concern bijeen. Getracht zal waarschijnlijk worden, vooruitlopend op de ontwikkelingen, voor dit con cern alvast een eigen cao af te sluiten. Eind vorige week immers werd be kend, dat de direktie van het RVS- concern deze mogelijkheid niet zou willen uitsluiten. Volgens de heer A. Sehravemade, NVV-districtsbestuur- der in Rotterdam, bestaat bij de di- rekties van een groot aantal bedrij ven in het Rijnmondgebied de behoef te om zo snel mogelijk met de stakers tot overeenstemming te komen. De verschillende ondernemingsra den dringen daarop ook sterk aan. De heer Sehravemade acht het niet on mogelijk dat bij tal van bedrijven een akkoord zal worden gevonden op basis van de eisen van de NVV-Idustrie- bond. ondanks het feit dat deze eisen De ontwerper Louis Feraud gebruikt veel bloemen en fruit in zijn collectie hoedenmode voorjaar-zomer 1972. Op de foto een canotier met fruitgamering. door de werkgevers in het centrale overleg met de drie bemiddelaars zijn afgewezen. Bij de Christelijke Metaal Bedrijfsbond verklaarde men vanmor gen niet al te gelukkig te kunnen zijn met een dergelijke oplossing. „Er zijn tenslotte in Nederland meer metaal bedrijven dan alleen die in het Rijn mondgebied", aldus de heer Ben schop, „en daar hebben wij toch wel degelijk ook mee te maken. Met op lossingen per bedrijf schietten we kol- lektief niet zo bijster veel op, integen deel zelfs!" De stakingen beginnen nu trou wens duidelijk hun weerslag te krij gen in de verschillende bedrijven. Zo is de proefvaart van de Statendam, een passagiersschip van de Holland Amerikaan Lijn dat bij Wilton-Fije- noord ligt om verbouwd te worden, uitgesteld. Op 13 maart zou dit schip moeten beginnen aan een cruise, maar het is zeer twijfelachtig of dit. nog zal lukken. Al sinds september ligt het schip bij Wilton, waar voor twintig miljoen aan het vijftien jaar oude schip verspijkerd wordt. Ook voor verschillende onderaan nemers gaat de situatie nu bijzonder moeilijk worden: velen van hen im mers hebben karweien aangenomen op de nu platliggende werven, en hun pergoneel wordt door de stakers niet op de bedrijven toegelaten. Met name de kleinere bedrijven zijn hier door in moeilijkheden gekomen, om dat zij nu wél hun personeel moeten uitbetalen, maar geen werk voor de mensen hebben. Voor verschillende onderaannemers zal daarom deze nu al elf dagen durende metaalstaking de doodsteek zijg. Onderwerp van gesprek zal ver moedelijk zijn de mogelijkheid die vandaag geopperd is om per bedrijf een c>i af te sluiten. Stakingsleider G. Gort, lid van de ondernemings raad van Wilton Fijenoord zag deze mo^Iljkheid als een reële kans om uit de impasse te geraken. „Ik zeg niet dat het zal gebeuren, maar ik sluit de mogelijkheid bepaald niet uit, zo zei hij voor de nog steeds hermetisch gesloten poort van Wil ton in Schiedaih. Dc heer Gort ontleent dit opti misme aan het feit dat de directie van RSV afgelopen zondag heeft gepleit voor de NVV-voorstel!en. Ondanks de duidelijk aggressievere opstelling van de stakers kan het een zeker gevoel vodr humor niet ontzegd worden. Bfj de poort van Wilton hangt sinds vanmorgen een bord met de woorden: „Wegens enorm succes geprolongeerd. 2e week".

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 5