Stheeman negeerde twaalf jaar sociale geschiedenis Wereldassemblee hekelt Vietnam-beleid van .Nixon Crisis van m vereniging journalisten Irving gebruikte details uit ander Hughes" boek Veelomvattende taak voor Ferd. Leitner Mr. D. van de Kamp (CNV) over stakingsverbod: Congres controleert financiën CIA Demonstratie tegen akkoord met Rliodesië MAANDAG 14 FEBRUARI 1972 V an onze $ociaal-economisclie redactie UTRECHT Het stakingsverbod van de president van de Amsterdamse rechtbank is niet alleen bij de Industriebond-NVV en bij de nog steeds acitievoerende metaal-arbeiders in het verkeerde keelgat geschoten. Ook de confessionele bonden zijn aller minst gelukkig met de uitspraak waarmee mr. Steehman d evakbeweging heeft opgezadeld. Het NKV heeft zich gehaast te ver klaren dat het NW het vonnis te recht een klap in het gezicht van de gehele vakbeweging heeft genoemd. Het CNV is met het NKV en NW van mening dat mr. Stheeman twaalf iaar sociale geschiedenis heeft gene geerd. De confessionele bonden ver werpen weliswaar deze staking, zij ondersteunen het gerechtelijke vonnis dat Groeneveld verbiedt op de barri caden te klimmen, maar dat neemt toch niet weg dat zij weinig goeds verwachten van mr. Stheeman's kernachtige uitspraak: 'elke staking is onrechtmatig, tenzij van de arbei- aer in redelijkheid niet kan worden verwacht dat hij de arbeid voortzet". Meer anekdotisch van aard is het vermoeden dat mr. Stheeman voordat hij de pleidooien had gehoord wist hoe zijn beslissing zou luiden. Ver baasde vakbondsbestuurders zagen de magistraat in de pauze voor de uit spraak rustig de Leidsestraat in wan- oe'en, alwaar hij een hapje ging et«n. ..Ik denk", concludeert mr. D. van de Kamp, juridisch medewerker van het CNV hieruit, dat ook mr. Stheeman cr op uit was een nieuwe uitspraak van de Hoge Raad uit te lokken. Dat verklaart ook waarom hij met geen woord over het nieuwe wetsontwerp stakingsrecht heeft gerept". Mr. Van de Kamp is van mening dar het arrest waarop mr. Stheeman zich beroept het evenwicht tussen de onderhandelende partijen verstoort. Hij toont zich bereid verder te filoso feren over de ontwikkelingen in het arbeidsrecht. Of hij het vonnis van de rechter als een klap in zijn gezicht heeft gevoeld? v.d. K.: „Het CNV meent dat mr. Stheeman twaalf jaar sociale geschie denis heeft genegeerd. Wij vragen ons wel af of hij met het nieuwe wetsontwerp in de hand tot dezelfde uitspraak was gekomen. Nog een andere vraag is of het niet verstandiger zou zijn drie rechters in plaats van één rechter over ingrij pende sociaal-economische conflicten te laten oordelen. Ik geloof niet dat het kort geding als procedure ge schikt is voor de behandeling van dit soort zaken. Dit is overigens geen dis kwalificatie van mr. Stheeman; ook in het verleden heeft hij bewezen als onafhankelijk rechter boven de pan- tijen te staan". Er is ook gezegd dat hij een oud arrest, waarin elke staking als on rechtmatig wordt beschouwd, heeft herkauwd. „Mr. Stheeman heeft zich inder daad gebaseerd op het befaamde Panholibco-arrest. maar het is niet onwaarschijnlijk dat hij op basis van het nieuwe wetsontwerp deze staking ook onrechtmatig had verklaard. Per soonlijk vind ik dat de staking hoe wel getuigend van onverstandig be leid niet onrechtmatig behoefde ver klaard te worden. De verdediger van de Industrie- bond-N'W, mr. M. Rood. twijfelde kennelijk zelf ook aan de goede af loop toen hij zei: „Mocht u de staking verbieden, wilt u er dan rekening mee houden dat we meer dan twaalf uur nodig hebben om de staking on gedaan te maken". Hetzelfde geldt voor de raadsman van de werkgevers, mr. Pels Rijcken. Omdat hij ook niet wist hoe Sthee man zijn vonnis zou motiveren, wed de hij in zijn pleidooi zowel op het Panholibco-arrest als op het nieuwe wetsontwerp. KWAAD DAGLICHT Overigens vind ik het jammer dat mr. Pels Rijcken heeft geprobeerd de persoon Groenevelt in een kwaad daglicht te stellen. Hij zei bijvoor beeld dat Groenevelt de opvolger was van de inmiddels overleden Zonder- van. die „ook in werkgeverskringen hoog werd geacht" en even later zei hij dat er voor de werkgevers geen aanleiding was te veronderstellen dat de persoonsverwisseling tot een ander beleid zou leiden. Dat zijn geen zake lijke verwijten. En dan spreek ik nog niet eens over zijn vergelijking van de NVV-kadervergadering met de ka- derMjeenkomsten in Neurenberg van 40 jaar geleden". Het Panholibco-arrest noemt sta ken een eenzijdige verbreking van een arbeidsovereenkomst door de in dividuele werknemer, die daarmee een wanprestatie levert. Alleen wan neer „in redelijkheid" van de werk nemer niet kan worden gevergd dat hij de arbeid voortzet, is er sprake van een rechtmatige staking. Omdat de term „in redelijkheid" voor veler lei uitleg vatbaar is, wordt staken wel erg moeilijk. Van een onzer verslaggevers UTRECHT Binnen de Ne derlandse Vereniging van Jour nalisten (NVJ) dreigt een lang durige crisis te ontstaan nu het dagelijks bestuur zaterdag op een vergadering in Utrecht plotseling is afgetreden. Het stapte op nadat de verenigings raad, het ledenparlement, een motie had aanvaard waarvan de voorzitter van de NVJ, de heer J. J. van Raalte. zei niet mee te kunnen werken in de onderhandelingen met de dagbladdi recteuren (verenigd in de Nederland se Dagblad Pers) over het redactie statuut. De NDP had tot dusverre gewei gerd in de joumalisten-cao te laten vastleggen dat elk dagblad een sta tuut moet hebben waarin het karak ter van de krant en de rechten van de redactie zijn vastgelegd. De NVJ had na deze weigering de onderhan delingen over de nieuwe cao al afge broken, toen eind vorige week. daags voor de vergadering van de vereni gingsraad. de impassse leek te kun nen worden doorbroken. De NDP was namelijk met een af vaardiging van de hoofdredacteuren tot overeenstemming gekomen over een statuut voor de hoofdredacties en liet nu tijdens informeel overleg met het bestuur van de journalisten we ten dat zij het redactiestatuut toch in de cao wilde opnemen, mits de ver enigingsraad het statuut van de hoofdredactie wilde accepteren. Het hoofdredactiestatuut werd echter za terdag in de verenigingsraad slecht ontvangeh. Gezegd werd dat het de verouderde struktuur in het dagblad bedrijf bevestigt, dat de hoofdredac tie erin wordt gezien als een ver lengstuk van de directie en dat het een belangentegenstelling tusen re dactie en hoofdredactie zou scheppen. Het bestuur van de journalisten vereniging bestreed deze opvatting op zichzelf niet. maar meende dat het hoofdredactiestatuut toch moest wor den aanvaard omdat dit de enige mo- geliikheid was om het redactiestatuut in de cao te krijgen. Later zou men dan wel aan verbetering van beide statuten kunnen werken, zo luidde ongeveer de redenering van het NVJ- bestuur. DEN HAAG De importeur van BMW in Nederland, Alimpo nv in Den Haag heeft de prijzen van de automobielen verhoogd. De prijsver hoging. die 8 februari jl. is ingegaan, varieert van 1 tot 2 procent. De kleinste prijsverhoging bedraagt ƒ57, de hoogste f514. de goedkoopste BMW (type 1600) kost thans f 11.998.50. terwijl voor de duurste uitvoering (3.0 cs 1) 40.584 moet worden neergeteld De verenigingsraad kwam het be stuur in zoverre tegemoet dat hij een beslissing over het hoofdredactiesta tuut wilde aanhouden opdat de on derhandelingen over beide statuten zou kunnen worden hervat. De motie hiertoe werd met 29-14 stemmen aan vaard. Het bestuur achtte deze motie evenwel onuitvoerbaar en trouwens ook in tegenspraak met het streven van de NVJ het redactiestatuut koste wat kost in de cao te krijgen. Het trad af na aanvaarding van de motie: de meeste bestuursleden verlieten nog voor het einde onder protest de ver gadering. „Ja, dit was een van de argumen ten van de vakcentrales om aan te dringen op een wettelijke regeling van het stakingsrecht. Omdat deze wettelijke regeling nog steeds niet door de Kamer is, kon de rechter te rugvallen op het Panholibco-arrest. Ook beschouw de staking als uiters te middel om het machtsevenwicht tussen werkgevers en werknemers te herstellen. Over de vraag of je dit uiterste middel op een gegeven mo ment mag gebruiken moet zo min mogelijk rechtsonzekerheid bestaan." In dit geval bedoelt mr. Stheeman dat je „in redelijkheid" niet voor 0,7 procent kan staken. Ja, eigenlijk geeft hij zijn mening over het conflict, niet zo zeer een ju ridisch oordeel. In het nieuwe wets ontwerp is dat onmogelijk. Niet de inhoud van het conflict, maar de vraag of er sprake is van onrechtma tigheid staat centraal. Dat blijkt ook uit de zinsnede dat een staking on rechtmatig is, indien er „een kenne lijke onevenredigheid bestaat tussen het doel der werkstaking en de gevol gen van het toepassen van een sta kingsmiddel". Het woordje „kenne lijk" duidt erop dat de onrechtmatig heid er duimendik moet opliggen. Wanneer je nu vraagt of een staking om een gering verschil zijn doel voorbij schiet, dan zeg ik ja. Dan is er sprake van een „kennelijke on evenredigheid tussen doel en middel". Het in principe onrechtmatig noe men van elke staking was destijds dus voor de vakcenprales aanleiding aan te dringen op een herziening van hel stakingsrecht. Nu ligt er een nieuw wetsontwerp waarin elke sta king in principe onrechtmatig wordt genoemd, tenzij er wordt gehandeld in strijd met de wet, met CAO-af- spraken of met normen die passen in het verkeer tussen werkgevers en werknemers. Ondanks deze principië le verruiming hebben de vakcentrales nader beraad gevraagd. Waarom? „Dat nader beraad is gevraagd naar aanleiding van een uitspraak van de president van de Utrechtse rechtbank in het kort geding van de NS tegen de vervoersbonden. De NS wilde met dit kort geding een een-uur-staking tegen de loonmaatregel voorkomen. Deze rechter baseerde zich in tegen stelling tot mr. Stheeman wijl op het nieuwe wetsontwerp stakingsrecht en hij concludeerde dat er sprake was van een kennelijke onevenredigheid tussen het doel en de gevolgen van de staking. Omdat de vervoersbonden alles hadden gedaan om de schade zoveel mogelijk te beperken, was de ze uitspraak de aanleiding voor nader beraad. Daar komt nog bij dat in de inmid dels verschenen memorie van ant woord stond dat het verboden was te staken wanneer de werkgever geen bijdrage kan leveren aan de oplossing van het conflict. Dit betekent dat het voortaan onmogelijk zou zijn solidari- teitsstakingen te beginnen. Voor de vakcentrales is dat onaanvaardbaar". De ondernemer krijgt ruimschoots de gelegenheid de hulp van de rech ter in te roepen, want behalve de so- lidariteitsstakingen zijn ook verbo den: stakingen in strijd met wetten, met regeringsbesluiten (de loonmaat regel!) wilde stakingen en deelstakin- gen. Het verbod op deelstakingen O NEW YORK (Reuter, UPI. AP) Het Amerikaanse week blad Life heeft de door Irving Clifford geschreven autobiogra fie van de Amerikaanse mil jardair Howard Hughes een „vervalsing" genoemd. Het heeft afgezien van zijn plannen uittreksels uit het geruchtma kende boek te publiceren. Hgt zuster-weekblad Time zal wèl korte uittreksels publiceren, en wel om aan te tonen dat het manuscript treffende gelijke nis vertoont met een binnen kort verschijnend boek over Hughes. Time kreeg toestemming voor de publikatie van een rechter van het Hof van Appèl van de staat New York, nadat eerst het opperste ge rechtshof dit verboden had. Het opperste gerechtshof had de uit geversmaatschappij McGraw-Hill gelijk gegeven. McGraw Hill be toogde dat alleen Life rechten had uittreksels te publiceren. Life zag echter van publikatie af, nadat duidelijk werd dat het manuscript een vervalsing was. De grafoloog van de New Yorkse politie had voor een grand jury verklaard, dat de handtekening van Hughes op brieven aan Irving en McGraw-Hill vals zijn. Joseph McNally. de beste handschriftkun- dige van de Newyorkse politie, was maakt in feite het staken in grote concerns onmogelijk. „De vakcentrales zullen in maart, wanneer de volgende hearing over het stakingsrecht wordt gehouden, hun bezwaren naar voren brengen. In ons actieprogramma hebben we al vastgelegd, dat een staking in begin sel niet onrechtmatig mag zijn, dat deelneming van een werknemer aan een staking geen persoonlijke aan sprakelijkheid met zich meebrengt en dat dit deelnemen geen reden tot ont slag op staande voet oplevert. Ten slotte zijn we van mening dat in het wetboek van strafrecht de artikelen, waarbij het staken van ambtenaren en spoorwegpersoneel strafbaar wordt gesteld, zo spoedig moelijk dienen te verdwijnen. Het wetsontwerp als geheel be schouwen we als een belangrijke ver betering, maar over de normen die de rechter kan aanleggen willen we nog eens nadenken". Het CNV houdt Vast aan een on verkort stakingsrecht? „Nee, dat is in onze rechtsorde on mogelijk. Ook het recht op vereniging en vergadering en het eigendoms recht en dergelijke kennen beperkin gen. Dat brengt een rechtstaat nu eenmaal met zich mee. Daarom kent ook het stakingsrecht zijn beperkin gen".* WASHINGTON (AFP) Voor het eerst sedert zijn vorming in 1947 zal de CIA, de belangrijkste inlichtingen dienst van de Verenigde Staten, zich aan financiële controle van het con gres moeten onderwerpen. Tot dusver was het CIA daarvan uitgezonderd, in tegenstelling tot an dere federale instellingen, die nauw keurig door het congres op de vingers worden gekeken. Op grond van een aantal bepalin gen in de wet op de buitenlandse hulp, die vorige week maandag door president Nixon werd getekend, mag het CIA zonder voorkennis van het congres geen activiteiten in Cambod ja meer financieren, zoals het in voorgaande jaren bijvoprbeeld in Thailand met „Thailandse vrijwilli gers" had gedaan, of wapens en mu nitie leveren aan anti-communisti sche guerrillabewegingen. Nixon neemt dertien metgezellen mee KEY BISCAYNE (AFP/DPA) President Nixon en zijn vrouw zullen op hun reis naar Peking vergezeld worden door dertien leden van de Amerikaanse regering en ambtena ren. Dit is door het Witte Huis mee gedeeld. Bij deze dertien zijn minister van buitenlandse zaken, William Rogers, Nixons voornaamste adviseur voor veiligheidszaken Henry Kissinger, de woordvoerder van het Witte Huis, Ronald Ziegler, de militaire adviseur van Nixon luchtmachtgeneraal Brent Scowcroft, onder-minister voor bui tenlandse zaken Marshal Green en het hoofd van de afdeling Aziatische zaken van het ministerie van buiten landse zaken, Alfred Jenkins. Een in Versailles gehouden inter nationaal congres tegen de oorlog in Indo-China is gisteren afgesloten door een mars van de Parijse Place de la République naar de Bastille. Duizenden betogers liepen achter een boedhistische priester aan, die op een blikken trommeltje sloeg. Op span doeken werd vooral het Amerikaanse aandeel in de Vietnamese oorlog hekeld het nenl nabi plaa VERSAILLES (AP, Reuter, UPI, DPA) Met een serie re soluties waarin Washingtons Vietnam-politiek fel wordt gehe keld en de wereld opgeroepen wordt de „vrijheidsstrijd van In do-China tegen de VS te steu nen", is gisteren de Wereldassem blee voor Vrede en Onafhanke lijkheid van de Indochinese Vol keren in het Franse Versailles geëindigd. Meer dan 1200 afgevaardigden uit 84 landen hebben aan de driedaagse conferentie deelgenomen. Deze con ferentie was voor de Amerikaanse delegatieleider bij het Parijse vre desoverleg aanleiding geweest geen datum voor volgende vredesbespre kingen vast te stellen. William Por ter had de Amerikaanse delegatie naar de Wereldassemblee 'een horde door communisten-gecontroleerde agi tatoren' genoemd. In de resoluties, die door de We reldassemblee zijn genomen, werd president Nixon opgeroepen een da tum vast te stellen voor terugtrekking van Amerikaanse strijdkrachten uit Indo-China. Bij de regeringen van alle landen is aangedrongen op het verlenen van asiel aan Amerikaanse deserteurs. Met algemene stemmen werd een resolutie aangenomen waar in het zevenpunten voorstel van de j Voorlopige revolutionaire regering van Zuid-Vietnam werd ondersteund. Het recente achtpuntenplan van Nixon werd in een der resoluties huichelachtig genoemd. De VS werden er voorts van beschuldigd chemische wapens en gifgassen in Indo-China te gebruiken en een nieuwe vorm van oorlogvoering, de electronische krijg, te beproeven. De Wereldassemblee was de groot ste internationale bijeenkomst die ooit over Indo-China is gehouden. Zij was een vervolg op een conferen tie over Vietnam die in 1967 in Stock holm is gehouden. De afgevaardigden van kritische po litieke groeperingen, vakbonden en pacifistische bewegingen in Noord- en Zuid-Amerika, Europa, Afrika en Azië hebben beloofd steun te verlenen aan „W Iholie prote mede ting ige: 100 c reld. natio baar test ai meür ken. kleui lie 'e h Door Adr. Hagen DEN HAAG Het Residentie Orkest is doorgaans niet^zuinig op gastdirigenten. Zij moeten in korte tijd een veelheid aan pro gramma's instuderen en uitvoe ren. Een voorbeeld daarvan is wel de Duitse orekstleider Ferdi nand Leitner, die op al zijn con certen een ander programma brengt en bovendien nog werd ervan overtuigd dat er bedrog in het spel is. „Iemand heeft geweldig zijn best gedaan om dat bedrog te plegen", zo liet hij weten. McNally had drie weken lang documenten doorgeworsteld, waaronder het manuscript van Irving, met aante keningen daarop, die volgens Ir ving van de miljardair zelf zijn. Life zag daarop van publikatie af, maar liet weten dat Time bij zonderheden zal publiceren over de wijze waarop Irving aan zijn materiaal is gekomen en de ver valsing heeft uitgevoerd. McGraw- Hill trachtte dit te voorkomen, maar Time kreeg tenslotte zijn zin bij het Hof van Appèl. Time kreeg toestemming vier stukken van maximaal duizend woorden een ruime krantekolom) te publiceren. Naast deze fragmenten zal Time ook passages publiceren uit een an- dec manuscript over Howard Hughes. Dit manuscript werd ge schreven door de journalist James Phelan. die er samen met Noah Dietrich lange tijd een naaste medewerker van Hughes aan ge werkt heeft. De titel van hun boek luidt: „Howard The Amazing Mr. Hughes". Time/Life heeft de eerste honderd bladzijden van Phelans manuscript vergeleken met dat van Irving en toen al 23 passages aange troffen met dezelfde anecdotes en bijzonderheden. „Phelans materiaal moet aanzien lijk hebben bijgedragen tot Irvings manuscript, maar niet totaal", zo Clifford Irving bij zijn aankomst in New York. werd meegedeeld. De schrijver Ir ving heeft beweerd dat zijn boek gebaseerd is op een flink aantal ge sprekken met de miljardair in het afgelopen jaar. Maar een man, die zichzelf identificeerde als Hughes, vertelde journalisten over de tele- telefoon dat hij Irving niet kende en dat zijn werk een fraude was. De journalisten waren ervan overtuigd dat de telefonerende man inderdaad Hughes was. Irving gaf verleden maand toe, dat zijn vrouw Edith de naam „Helga R. Hughes' had gebruikt om cheques in Zwitserland te verzilve ren. Zij nam de 650.000 dollar op, die McGraw-Hill bestemd had voor Hughes. Met een vals paspoort zou zij een bankrekening in Zürich ge opend hebben. De Zwitserse autori teiten hebben Amerika om haar uitlevering verzocht. Maar de Ame rikaanse autoriteiten zijn ook bezig om uit te zoeken of er fraude en oplichting is gepleegd. De schrijver is inmiddels al ver schenen voor eén grand jury in New York, die zijn verhaal over zijn reeks mysterieuze ontmoetin gen met Hughes in geparkeerde auto's en motels aan het napluizen is. Eén van de vele schoonheden, die betrokken zijn bij de autobio- grafie-puzzle, is de Deense zange res Nina (de gescheiden barones Van Pallandt). Zij heeft verslag gevers verteld, dat Irving waar schijnlijk niet Hughes geïnterviewd kon hebben bij twee genoemde ge legenheden, omdat zij toen met de auteur samen was en dat zij elkaar bijna voortdurend gezelschap had den gehouden. Inmiddels hebben zich al vele uitgeversmaatschap pijen aangemeld voor de autobio grafie van Irving zelf, omdat ze na de recente publiciteit rondom de auteur groot succes van zijn levens verhaal verwachten. belast met een concert buiten de Haagse grenzen. Dat vereist een maximum aan inzet en inspanning. Het is verheugend te constateren, dat Leitner bereid is dat op te brengen. Reeds na enkele con certen heeft hij een vaste greep op het orkest en de resultaten die hij boekt'zijn verrassend. Een werk als Mozarts divertimento nummer vijftien^ is voor een orkest toch wel glad i'js, waar het vallen meer voor de hand ligt dan het staan. De 22 strijkers en 2 hoornisten gaven echter een correct afgewerkte en wel luidende vertolking ten beste. En dat ruim een half uur lang. Shmuel Ashkenasi bezit alle kwali teiten om het vioolconcert nummer twee van Paganini gloed en glans te verlenen. Dat wil uiteraard wel wat' zeggen, iedere violist moet toch in staat zijn met zijn interpretatie een beeld op te roepen van de duivels kunstenaar die Paganini was. Door zijn ietwat kleine toon springen de vonken er niet af, maar met zijn vir tuoze inslag en prachtige techniek wist hij het talrijke publiek tot en thousiasme te brengen. Dat Leitner het zich niet gemakke lijk gemaakt heeft, beweest hij na Mozarts divertimento en de Paganini- begeleiding met de keuze van Pe- troesjka van Strawinsky. Toepasselij ke muziek met het volksfeest in de camavalsweek, zij het dat hier spra ke is van een door en door Russisch volksfeest. Alweer zestig jaar oud, deze muziek, wat had Strawinsky toen nog allemaal in petto en wat schreef hij een verrukkelijke ballet muziek. Eigenlijk zijn muziek en bal let onverbrekelijk verbonden, maar het pleit voor Leitners kleurrijke vi sie, dat het hele gebeuren a.h.w. aan schouwelijk werd gemaakt. En wat zijn alle details bij deze dirigent voortreffelijk afgewerkt! LONDEN (AFP) Verscheidene duizenden betogers hebben gisteren in Londen blijk gegeven van hun on genoegen over het Brits-Rhodesische akkoord, dat een einde moet maken aan het reeds jaren bestaande con flict over de eenzijdige onafhanke lijkheidsverklaring van het blanke bewind van Ian Smith. De demonstranten gooiden ver scheidene ruiten in van het „Rhode- sië-huis" in het centrum van de stad. Zes personen werden licht gewond. De politie hield verscheidene betogers aan. demonstraties voor Amerikaanse am bassades en consulaten overal ter we reld. Dat zal gebeuren tijdens de nieuwe campagne in de VS van de anti-oor logsbeweging. die van 1 april tot 15 We mei tegen Nixons Vietnam-politiek ^ijdi wordt gehouden. De acties zullen op 1 april in verschillende grote steden ^'QQr in de VS beginnen. mans Bombardementen besta Amerikaanse bommenwerpers heb ben gisteren voor de vijfde achtereen- volgende dag zware aanvallen gedaan in Zuid-Vietnam. B-52 bommenwer pers voerden 12 bombardementsvluch- (en ten uit binnen 24 uur op de Ho Tsjiaan j Minh-route bij de Sjau-vallei in heten Q' noorden en in de centrale hooglan-(i- den langs de Cambodjaanse §rens|10ndi Amerikaanse straalvliegtuigen voer- den 172 acties uit in Zuid-Vietnam^, Het Amerkaanse opperbevel in Sai m gon heeft gisteren voor het geheli^ j Zuidvietnamese grondgebied de toe stand van paraatheid afgekondigd ii ,jL J verband met een verwacht offensie van de tegenstanders. De VS en Zuic Vietnam hadden eerder een 24-ui 'durerid bestand afgekondigd, in ver band met Tet, het Vietnamese nieuw Cambodjaanse troepen zijn een ofj??ei(? fensief begonnen tegen de tempelstal „5 Angkor, in het noordwesten van he land. De troepen hebben opdracht al leen lichte wapens te gebruiken on^' de duizend jaar oude tempels vaizenül verwoesting te vrijwaren. Angkor iBn g al sinds juni 1970 in handen vaimeer Noordvietnamezen en guerrilla's. jyja Gewonde gedetineerd» desondanks ontsnapt Van onze eorresponde JJpCTG EINDHOVEN In de nacht va ver'e zaterdag op zondag heeft de politi1* van Eindhoven tevergeefs geprobeerrrelil de 31-jarige J.J. uit Eindhoven aan houden. Hierbij is diverse malen g* schoten. De politie neemt aan dat J. gewond is. Enige tijd geleden is hij ontsnap uit de prof. Pompe Kliniek in Niji gen. De man staat als zeer gevaarlij bekend. De auto werd voor een nor£_P male controle staande gehouden. T< men J. herkende werd onmiddelli assistentie ingeroepen. Door twee gens werd de auto waarin J. zat sloten, waarop J. zijn achteruit reed en daarbij een politii auto 20 meter meesleurde en tenslol tegen een kerk tot stilstand brach Inmiddels probeerden twee agenl J. uit de auto te sleuren wat echt< niet lukte. Toen J. weg wilde rijdej loste één van de agenten een gerief Jq schot van een afstand van ongeve* 25 centimeter door het geopende poi tierraampje. De wagen bleef echt* doorrijden waarop opnieuw werd ge schoten. De achtervolging werd inge zet waarbij nog verschillende male OC werd geschoten. In Son verloor politie de wagen uit het oog. ïood' oecui Politie beschoten DE ich 1 na verkeerscontrol* Edu Ie bij Van een onzer verslaggeefsters terd; ferlu rat:* Bij F ïgat Mji d aar ld AMSTELVEEN Twee recht cheurs van de Amstelveense polit zijn in de nacht van vrijdag op ze terdag bij een verkeerscontrole b* n schoten door de inzittenden van e< auto, die na een stopteken was dooi gereden. De agenten werden niet g< lij wond. aa Tijdens de achtervolging scho* Ie di een van de inzittenden van de au n«t c drie keer op de politiemensen. De^'em; bewaarden voorzichtigheidshalf enige afstand, waardoor ze de au uit het oog verloren. Korte tijd i (rati* ter werd de wagen, die gestoli com bleek te zijn, totaal vernield in an plantsoen gevonden. Volgens getu [esch gen waren de inzittenden te vo erde gevlucht. De rechercheurs werd* jërin tijdens de lopend voortgezette aclnj0rr tervolging drie maal beschoten a]< vuurden zelf een keer. De vlucht t nie lingen wisten te ontkomen. In ner vernielde auto werden papier* jog< (o.a. een paspoort) en foto's va tan twee mannen, Joegoslaven, gevoi le den. Bij nader onderzoek bleken d ïcjjp ze twee mannen echter niet in er g auto te hebben gezeten. Zij zijn i „0sn. een verhoor van enkele uren we vrijgelaten. nogG en u

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 4